Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiT: znamy laureatów konkursu architektonicznego na projekty domów do 70 mkw. (komunikat)

18.01.2022, 19:19aktualizacja: 19.01.2022, 09:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Jury wyłoniło 38 prac, które zwyciężyły w konkursie na projekty domów o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Ich autorzy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektów budowlanych, na podstawie których będzie można wybudować własne domy.

Projekty opracowane na bazie prac konkursowych będzie można pobrać bezpłatnie online w II kwartale 2022 r. Będzie można je wykorzystać przy budowie domów do 70 mkw. realizowanych na indywidualne potrzeby mieszkaniowe inwestorów.

Celem konkursu, który na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zorganizował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, było wyłonienie projektów koncepcyjnych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych.

Poniżej link do listy jurorów: https://www.gunb.gov.pl/strona/dom-do-70-m2

Dom do 70 mkw. jako część Polskiego Ładu

Ustawa dotycząca budowy przeznaczonych na własne potrzeby mieszkaniowe jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. to jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład.

Domy do 70 mkw. – najważniejsze założenia

Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 mkw. Budynek ma być wolnostojący i nie więcej niż dwukondygnacyjny. Na maksymalnie dwóch kondygnacjach może być nawet ponad 100 mkw. powierzchni użytkowej.

- Brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

- Warunki zabudowy będą wydawane maksymalnie w 21 dni.

- Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Zgodnie z ustawą obiekty mieszkalne mają nie przekraczać 70 mkw. zabudowy, co ma ułatwić zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Ponadto rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni zabudowy 35 mkw., także o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 mkw., nie może przekraczać 6 metrów, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 metry. Wprowadzono uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że:

1. planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych

2. przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,

3. dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 mkw. wydawana będzie w ciągu 21 dni. Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nie zmienia też dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ewes/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2022, 19:19
Źródło informacji MRiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ