Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiT: Wiceminister Olga Semeniuk: Rząd chce wspierać polskie rzemiosło po pandemii (komunikat)

11.06.2021, 16:44aktualizacja: 11.06.2021, 16:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk spotkała się w Olsztynie z przedstawicielami firm i cechów rzemieślniczych z województwa warmińsko-mazurskiego. To pierwsze z cyklu spotkań pani minister, na których przedstawi program ,,Polski Inkubator Rzemiosła”. Do początku lipca br. wiceszefowa MRPiT odwiedzi kilkanaście innych miast, w tym m.in. Białystok, Gdańsk, Łódź, Poznań i Wrocław.

Podczas wizyty w stolicy Warmii i Mazur Minister Semeniuk towarzyszyli: minister w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Antoni Górski.

- W produktach i usługach, jakie oferują firmy rzemieślnicze, tkwi potencjał innowacyjności. I my chcemy ten potencjał wzmocnić i rozwinąć. Jednym z takich narzędzi, które mogą nam w tym pomóc, jest program Polski Inkubator Rzemiosła. Jego częścią jest również wsparcie kształcenia dualnego, czyli opartego na formule mistrz-uczeń. To naturalna inwestycja w przyszłość młodych ludzi i jednocześnie najlepszy sposób na budowę zaplecza fachowców, których kompetencje wpisują się w oczekiwania współczesnego rynku pracy. Dzięki temu już w niedalekiej przyszłości mogliby oni zasilić polskie firmy – powiedziała wiceminister rozwoju pracy i technologii Olga Semeniuk podczas rozmowy z przedstawicielami organizacji rzemiosła z Warmii i Mazur.

W kolejnych dniach wiceminister Semeniuk spotka się rzemieślnikami w Bydgoszczy, GorzowieWlkp., Kielcach, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Opolu, Szczecinie, Warszawie i Wyszkowie. W tamtejszych izbach rzemieślniczych będzie mówić o Polskim Ładzie, Krajowym Planie Odbudowy oraz możliwościach wsparcia, edukacji i rozwoju, jakie temu sektorowi polskiej gospodarki oferuje program Polski Inkubator Rzemiosła.

Na co mogą liczyć organizacje rzemiosła

Program „Polski Inkubator Rzemiosła” został opracowany w MRPiT. Jego celem jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w takich obszarach jak przedsiębiorczość i kształcenie dualne. Program stanowi element – przygotowanego w resorcie rozwoju, pracy i technologii – Planu Dla Pracy i Rozwoju.

Kluczowe zadania Programu to:wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych, rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle

W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony w II poł. lipca 2021 r. przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rowoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wszystkie organizacje rzemieślnicze (Związek Rzemiosła Polskiego, izby i cechy rzemieślnicze) będą mogły ubiegać się o dotacje do 20 tys. zł m.in. na:

- doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny (w szczególności: laptopy, tablety, komputery stacjonarne, akcesoria dyski twarde, projektory, drukarki, xero, skanery, urządzenia wielofunkcyjne, meble biurowe, itp.),- zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych, - organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych, - organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych, - specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła), - organizację festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych, - doradztwo prawne oraz gospodarcze dla rzemieślników (podmiotów zrzeszonych w cechach rzemieślniczych), - szkolenia dla kadr zaangażowanych w realizację kształcenia dualnego w rzemiośle, - szkolenia specjalistyczne dla członków cechów oraz pracowników administracyjnych z zakresu wsparcia działalności samorządu gospodarczego, - szkolenia i projekty edukacyjne skierowane do młodzieży z zakresu przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego.

Branża rzemieślnicza w Polsce

Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, w tym 99,9 proc. stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych. Kolejne 300 tys. z rzemiosła wywodzi swój rodowód.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2021, 16:44
Źródło informacji MRPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ