Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji dziennika „Rzeczpospolita” (komunikat)

04.03.2021, 14:16aktualizacja: 04.03.2021, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

W związku z dzisiejszymi (4 marca br.) publikacjami prasowymi „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że nie zachodzą żadne przesłanki uniemożliwiające wykonywanie funkcji wiceministra sprawiedliwości przez dr Annę Dalkowską. Łączenie funkcji sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i podsekretarza stanu jest całkowicie zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Było w przeszłości wielokrotnie praktykowane, co nie wzbudzało żadnych wątpliwości. Znajduje to potwierdzenie w specjalnym oświadczeniu wydanym przez NSA.

Artykuły zamieszczone w dzienniku „Rzeczpospolita” zawierają wiele nieprawdziwych informacji, a redakcja przed publikacją nawet nie podjęła próby ich weryfikacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dr Anna Dalkowska – zgodnie z Konstytucją RP i na mocy obowiązujących w Polsce ustaw - 23 lutego br. odebrała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy akt powołania do pełnienia funkcji sędziego NSA. Tego samego dnia objęła urząd sędziego w NSA. Jednocześnie prezes tego sądu, prof. dr hab. Marek Zirka-Sadowski, delegował Annę Dalkowską do resortu sprawiedliwości na okres zajmowania stanowiska wiceministra.

Nie jest więc prawdą, że wiceminister Anna Dalkowska nie posiada właściwej delegacji, co miałoby rzekomo rzutować na skuteczność i moc prawną podejmowanych przez nią w ministerstwie decyzji.

Łączenie funkcji sędziego NSA i podsekretarza stanu, wbrew twierdzeniom zawartym w publikacjach, nie jest sytuacją wyjątkową i niespotykaną. Wręcz przeciwnie – było w przeszłości wielokrotnie stosowane.

„Praktyka delegowania jest ustalona od kilkunastu lat i w jej ramach sędziowie sądów administracyjnych i sędziowie NSA, czasami wielokrotnie, pełnili funkcję podsekretarza bądź sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości” – przypomina w dzisiejszym komunikacie Naczelny Sąd Administracyjny.

Podsekretarzami stanu byli sędziowie sądów administracyjnych, m.in.: sędzia NSA Bohdan Zdziennicki (w latach 1994-1997.), sędzia NSA Andrzej Grzelak (2004-2006), czy sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie Grzegorz Wałejko (2011-2012).

Żaden z obowiązujących przepisów nie zakazuje łączenia funkcji sędziego NSA i podsekretarza stanu. Zgodnie z art. 77 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia może być delegowany do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości. Na podstawie art. 78 § 1 sędziemu delegowanemu do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości mogą być powierzane obowiązki podsekretarza stanu.

Z kolei zgodnie z art. 49 § 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów administracyjnych, w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie, do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz do sędziów tego Sądu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Sądu Najwyższego, a w zakresie w nich nieuregulowanym – przepisy ustawy - Praw o ustroju sądów powszechnych. Określone w tych przepisach uprawnienia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przysługują Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przepis art. 49 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma charakter przepisu odsyłającego systemowo. Stosowanie przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych następuje po spełnieniu kilku warunków. Mianowicie stosowanie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych ma charakter subsydiarny, tzn. stosowana jest jedynie pomocniczo w tych kwestiach, których nie reguluje ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Tym samym, na podstawie art. 77 § 1 pkt 2 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, w związku z art. 49 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sędzia NSA może być delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Natomiast zgodnie art. 78 § 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, w związku z art. 49 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sędzia NSA delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości może pełnić funkcję podsekretarza stanu.

Zgodnie z przepisami, przez cały okres delegowania do ministerstwa, żaden sędzia, w tym dr Anna Dalkowska, nie może i nie wykonuje czynności orzeczniczych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2021, 14:16
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ