Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM: 9 milionów Polaków z profilem zaufanym (komunikat)

14.01.2021, 18:07aktualizacja: 14.01.2021, 18:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje:

Mamy to! Dziewięciomilionowy obywatel założył dziś profil zaufany. Nie wiemy kim jest, ale wiemy jedno – dobrze zrobił! Warto pójść w jego (lub jej) ślady.

9 milionów Polaków z profilem zaufanym (PZ) to naprawdę świetny wynik. 14 stycznia 2018 r., czyli trzy lata temu, korzystało z niego niecałe 1,4 miliona osób.

Prostsze życie z PZ

Zacznijmy od wyjaśnienia - tym, którzy jeszcze tego nie wiedzą - czym jest profil zaufany.

- To przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. To dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co załatwicie z profilem zaufanym? Oto tylko kilka przykładów:

• złożycie online wniosek o dowód osobisty

• bez wychodzenia z domu zgłosicie narodziny dziecka

• zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV

• przez internet wyślecie pismo ogólne do urzędu

• zgłosicie online zbycie lub nabycie pojazdu

i wiele, wiele innych. Listę wszystkich e-usług znajdziecie na GOV.pl.

Profil zaufany jest niezbędny, by móc korzystać z e-administracji. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ, jego założenie nic nie kosztuje, a najprościej zrobić to przez internet.

Milion w 111 dni

Jeszcze odrobina historii - profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438.

Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją, a tym samym profilem zaufanym.

Karta z kalendarza:

• 14 stycznia 2018 r. - z profilu zaufanego korzysta 1 374 546 osób

• 14 stycznia 2019 r. - z profilu zaufanego korzysta 2 563 301 osób

• 14 stycznia 2020 r. - z profilu zaufanego korzysta 4 780 989 osób

• 14 stycznia 2021 r. - z profilu zaufanego korzysta ponad 9 milionów osób

- Zdajemy sobie sprawę, że pandemia przyspieszyła pewne procesy. Jednak wyraźnie widać, że rosnące zainteresowanie profilem zaufanym zaczęło się wcześniej - mówi minister Marek Zagórski. - Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie - i jak widać skutecznie - przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań – dodaje.

To jeszcze kilka liczb. 8 milionów profili zaufanych świętowaliśmy 25 września 2020 r., co oznacza, że dziewiąty milion osiągnęliśmy w dokładnie 111 dni. A to oznacza średnio 9009 nowych profili zaufanych każdego dnia.

Tylko od początku tego roku PZ założyło ponad 205 tysięcy osób. Też chcecie to zrobić? Już tłumaczymy, jak to załatwić.

Podejmij wyzwanie

Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).

Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest drugim sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

Trzeci sposób to videospotkanie z urzędnikiem. W ten sposób możecie założyć tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące. „Tradycyjny” PZ jest ważny 3 lata.

Żeby było łatwiej, przygotowaliśmy instruktaż, dzięki któremu dowiecie się jak założyć tradycyjny profil zaufany. Obejrzyjcie i działajcie! A my czekamy już na 10 milionów profili zaufanych. Podejmujecie wyzwanie? ;-)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.01.2021, 18:07
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ