SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
NETIA S.A.
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r.
Spis treści do sprawozdania z działalności
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
3
Niniejsze sprawozdanie z działalności zawiera zarówno jednostkowe wyniki finansowe Netii S.A. („Netia”, „Spółka”, „Emitent”), jak i skonsolidowane dane finansowe Grupy Kapitałowej Netia S.A. („Grupa Netia”).
1 Charakterystyka Grupy Netia
1.1 Struktura organizacyjna Grupy Netia
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe na dzień i za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. obejmuje sprawozdania finansowe Emitenta i następujących jednostek zależnych bezpośrednio od Emitenta, objętych konsolidacją metodą pełną:
Spółka
31 grudnia 2020 r.
% udziałów
31 grudnia 2019 r.
% udziałów
Internetia Sp. z o.o.
-
100
IST Sp. z o.o.
100
-
ISTS Sp. z o.o.
100
100
Netia 2 Sp. z o.o.
100
100
Petrotel Sp. z o.o.
100
100
TK Telekom Sp. z o.o.
100
100
Udział w ogólnej liczbie głosów, posiadany przez Grupę w podmiotach zależnych jest równy udziałowi Grupy w kapitałach tych jednostek.
Zmiany w strukturze Grupy Netia
Nabycie Centrum Danych
W dniu 14 stycznia 2020 r. Netia nabyła centrum danych w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa za kwotę 34.080 zł.
Nabycie IST Sp. z o.o.
W dniu 14 lutego 2020 r. Netia nabyła 100% kapitału zakładowego IST Sp. z o.o. (dawniej IST Mariusz Trawiński, Małgorzata Trawińska Sp. z o.o., „IST”) dostawcy usług internetowych oferującego szerokopasmowy dostęp do Internetu dla klientów indywidualnych. Całkowita cena za udziały IST została ustalona na 8.873 zł.
Połączenie Netii z Internetią
W dniu 19 maja 2020 r. nastąpiło połączenie Emitenta z jego spółką zależną Internetia. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na Netię (łączenie przez przejęcie), bez podwyższenia kapitału zakładowego Netii, bez wymiany akcji oraz bez zmiany Statutu Netii.
1.2 Informacje o podstawowych produktach i usługach
Grupa Netia świadczy różnorodne usługi telekomunikacyjne: transmisji danych, głosowe, telewizyjne, telefonii komórkowej, szerokopasmowego dostępu do internetu, kolokacji, centrum danych (w tym cloud computing), usługi zintegrowanej komunikacji, dzierżawy włókien światłowodowych, kanalizacji i masztów oraz wyspecjalizowane usługi kolejowe. Usługi Grupy Netia dostarczane klientom przez dwie struktury sprzedażowe. Sprzedaż business-to-business („B2B”) jest zaadresowana do dużych klientów korporacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych operatorów telekomunikacyjnych, a sprzedaż business-to-consumer („B2C”) do klientów indywidualnych i małych klientów biznesowych (segment SOHO – Small Office/Home Office).
W ramach struktury sprzedażowej B2C Grupa Netia świadczy klientom usługi na bazie własnej sieci ( sieci miedziane, ethernetowe, HFC,
PON ) oraz w oparciu o dostęp hurtowy (LLU, BSA, WLR) na bazie sieci Orange Polska S.A. („Orange Polska”). Usługi dla klientów
indywidualnych oferowane przede wszystkim w pakietach składających się z usług szerokopasmowego internetu, usług telewizyjnych oraz usług głosowych. Netia świadczy także usługi telefonii komórkowej na podstawie umowy świadczenia usług mobilnych w modelu MVNO (na sieci Polkomtel), umożliwiającym Netii hurtowe nabywanie usług telefonii komórkowej od partnerów i ich odsprzedaż pod własną marką Netia Mobile (głos mobilny, internet mobilny, telefon stacjonarny w technologii mobilnej). Nowa oferta usługi telefonii komórkowej świadczonej przez Netię została uatrakcyjniona w drugiej połowie 2020 roku co przełożyło się na wzrost przychodów z Klienta. W ofercie pojawił się m.in. roaming w cenie abonamentu i atrakcyjne pakiety danych.
W 2020 roku struktury sprzedażowe B2C koncentrowały swoją aktywność na wzroście bazy klientów internetu na sieci własnej oraz TV, poprzez zwiększenie sprzedaży usług w oparciu przede wszystkim o sieć 1Gb/s oraz przemyślane działania retencyjne. Grupa Netia osiągnęła przyrost liczby usług dostępu do internetu zarówno na sieciach własnych z 400 tys. do 436 tys. jak i ogółem. Było to możliwe przede wszystkim dzięki projektowi modernizacji sieci dostępowej do standardu 1 Gb/s (mamy już ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w zasięgu tego standardu), dobrze przemyślanej ofercie oraz rozwojowi usługi telewizyjnej. W kwietniu 2020 r. świętowaliśmy osiągnięcie liczby 250 tys. abonentów usługi telewizyjnej a rok zakończyliśmy z bazą prawie 280 tys. tys. usług telewizyjnych.
W drugiej połowie 2020 roku wdrożyliśmy nowy dekoder Evobox oraz odświeżyliśmy ofertę telewizyjną. Nowy dekoder to małe rozmiary, nowoczesne menu, płynność działania oraz brak opóźnień przy transmisjach na żywo. Nowa oferta pakietów telewizji jest prosta i atrakcyjna. Opiera się na 3 pakietach: S, M oraz L. Ofertę pakietów TV uzupełnia kontent premium oraz usługi dodane (multiroom, GigaNagrywarka w chmurze), a także dedykowane pakiety dla kibiców i kinomaniaków. Nowa oferta, oparta na przemyślanych pakietach
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
4
w atrakcyjnej cenie, przyczyniła się również do wzrostu przychodów z nowo pozyskanych klientów. Łącznie w ofercie Netii oferujemy 223 kanały (w tym 149 w HD) oraz 4 serwisy PPV HD.
W marcu 2020 roku stanęliśmy przed bezprecedensową w historii firmy sytuacją epidemiologiczną. Z jej powodu przygotowaliśmy szereg działań kierowanych do naszych klientów. Dotyczyły głównie zabezpieczenia obsługi klienta i sprzedaży, udogodnień oferowanych klientom, a także zabezpieczenia pracowników B2C w trakcie wykonywanych przez nich prac. Od początku rozwoju pandemii skupiliśmy się na wykorzystaniu potencjału naszej sieci. W związku z istotnym rozszerzeniem zasięgu internetu 1 Gb/s byliśmy w stanie zaoferować naszym klientom promocyjne podniesienie prędkości. Klientom, posiadającym usługę telewizyjną zaoferowaliśmy wybrane kanały TV gratis promocyjne kanały były oferowane jako promocja kontentu w tzw. „oknach otwartych”, zmienianych w 2-3 tygodniowych cyklach. Klienci otrzymali ciekawy kontent, a Netia mogła dotrzeć do nich z promocją dodatkowych kanałów telewizyjnych oraz kontentu VOD. Abonenci posiadający w Netii usługę Netia Mobile (zarówno głosową jak i mobilny internet) otrzymali dodatkowy pakiet 20GB danych. Już na początku marca zwiększyliśmy znacznie ilość umów i dokumentów, które nie wymagały bezpośredniego podpisania ze strony pracowników Netii i klienta, ograniczając kontakt bezpośredni jedynie do koniecznej wizyty montera. Spółka skoncentrowała się na działaniach komercyjnych skierowanych do bazy obecnych klientów, korzystających z usług na bazie tradycyjnych oraz mobilnych technologii dostępowych. Od marca do połowy kwietnia Netia prowadziła kampanię komunikacyjną w TV.
W maju 2020 roku nastąpiła konsolidacja prawna spółki Internetia. W jej wyniku klienci Internetii stali się abonentami Netii. Zmiana ta pozwoliła m.in na jeszcze lepszą obsługę klientów poprzez uproszczenie ich kontaktu z firmą. Dotyczy to zarówno nowych jak i istniejących klientów (ujednolicenie dokumentów abonenckich, infolinii itp.).
W 2020 roku strategia komunikacyjna Netii opierała się na kampaniach reklamowych z wykorzystaniem m.in. reklamy w telewizji oraz konsekwentnymi działaniami promocyjnymi w internecie. W styczniu dla mocnego rozpoczęcia roku prowadziliśmy kampanię komunikacyjną z wykorzystaniem podświetlanych tablic wysokiej jakości w 5 dużych miastach. Działania te były wsparte ogólnopolską kampanią radiową. Uruchomiliśmy również dwie kampanie telewizyjne. Wrzesień to tradycyjnie okres intensywnej sprzedaży internetu. Wspierane produkty to pakiet internet + telewizja. W tym okresie jak co roku, Netia wsparła sprzedaż oferty internetu stacjonarnego z krótką umową za pomocą tablic w miastach uniwersyteckich, m.in. ramki w metrze. Kampania na Black Weeks wsparta ulotkami oraz działaniami w internecie zaowocowała bardzo dobrymi efektami sprzedażowymi z tego powodu została wydłużona o kolejne tygodnie.
Pod koniec 2019 roku uruchomiliśmy nową stronę internetową www.netia.pl. Wprowadzone zmiany wizualne i nowe funkcje, w połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi telekomunikacyjne, spowodowały wzrost liczby sprzedanych usług poprzez kanał elektroniczny. Przyczyniło się to również do zwiększenia efektywności kosztowej procesu pozyskiwania klientów.
W 2020 roku dywizja B2C kontynuowała prace nad rozwojem sprzedaży w ramach projektów deweloperskich, czyli sprzedaży usług telekomunikacyjnych w nowooddawanych do użytku wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. W czerwca 2020 wprowadziliśmy do oferty wzmacniacze sygnału sieci Wi-Fi w domu - Extender oraz Mesh. Spółka od września wprowadziła również modernizację technologii miedzianych, która pozwala na zwiększenie przepustowości łącz do 150 oraz 300Mb/s (dzięki technologii Super Vector (VDSL 2) w wybranych lokalizacjach.
W ofercie dla klientów indywidualnych znajdują się różnorodne usługi dodane (takie jak program antywirusowy Bezpieczny Internet czy Monitoring), które wspierają wzrost poziomu ARPU oraz lojalności bazy klienckiej. Kontynuujemy współpracę z serwisem muzycznym TIDAL. Jest to jedyna platforma rozrywkowa, której właścicielami artyści, m.in. JAY-Z, Beyoncé oraz Madonna. Serwis umożliwia słuchanie bez ograniczeń muzyki na wielu różnych urządzeniach - telefonie, tablecie, komputerze lub w samochodzie. W TIDAL dostępne są również teledyski, wideo wywiady z gwiazdami, a nawet filmy i nagrania z koncertów.
Klienci indywidualni Grupy Netia mają możliwość korzystania z nowoczesnych urządzeń, tj. bezprzewodowego routera z WiFi w standardzie IEEE 802.11ac (znany jako Gigabit WiFi) oraz Netia Evobox innowacyjnego dekodera multimedialnego z dostępem do
bogatej oferty kanałów telewizyjnych, serwisów VOD, aplikacji internetowych oraz z możliwością promowania i sprzedaży kontentu premium bezpośrednio przez dekoder. Oba urządzenia stanowią podstawowy element domowej platformy multimedialnej, wykorzystującej szerokopasmowy dostęp do Internetu w celu dystrybucji treści do użytkowników gospodarstwa domowego.
W ramach dywizji B2C świadczone również usługi dostosowane do potrzeb małych przedsiębiorstw, zarówno tych prowadzących swoją działalność w biurze, w lokalu jak i w domu. Tego typu przedsiębiorstwa mogą także korzystać z pakietów usług oferowanych przez Grupę Netia klientom indywidualnym.
W Grupie Netia dywizja B2B integruje dedykowane rozwiązania szerokopasmowe z ICT. B2B Netii dysponuje jedną z największych i najbardziej zaawansowanych sieci światłowodowych w kraju, świadcząc klientom biznesowym szerokie spektrum usług telefonicznych stacjonarnych oraz mobilnych, transmisji danych, dostępu do Internetu, jak i zaawansowanych produktów teleinformatycznych (ICT), przede wszystkim z obszaru Security, Data Center & Cloud.
Usługi ICT szczególnie perspektywicznym kierunkiem rozwoju działalności Netii. Potwierdzają to trendy rynkowe oraz rosnące przychody z tych usług. Od 2017 roku Netia konsekwentnie realizuje strategię NetiaNext, uzyskując znaczące wzrosty przychodów z usług ICT rok do roku. Grupa zdobyła ponad 100 certyfikatów poświadczających kompetencje pracowników w obszarach Cloud oraz Cybersecurity.
Ścisła kooperacja z dostawcami technologicznymi i udział w ich programach partnerskich spowodowały, że współpraca z Dell EMC zaowocowała statusem Partner Gold w programie Cloud Service Provider, a dla VMware jesteśmy pierwszym operatorem w Polsce ze statusem VMware Cloud Verified. Liczba klientów NetiaNext i rozwiązań projektowanych indywidualnie intensywnie rośnie, przekraczając granicę 1.200 klientów.
Data center to doskonałe miejsce do kolokowania dedykowanych serwerów, aplikacji wymagających szybkiej i niezawodnej łączności z internetem, a także do instalowania urządzeń pozwalających na świadczenie usług telekomunikacyjnych swoim klientom. Wpisuje się
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
5
to w model outsourcingu IT i trend szybkiego dostosowania się technologicznego do zmieniających się warunków w otoczeniu biznesowym. Potrzebę taką dostrzegli różni dostawcy na rynku, zwiększając tym samym wartość inwestycji w serwerownie. Netia poczyniła w tym kierunku dwa duże kroki. Po tym, jak w 2019 roku wypełniła się w rekordowym tempie komora kolokacyjna na ul. Poleczki 13 w Warszawie, Netia zainwestowała na początku 2020 roku w kupno obiektu kolokacyjnego w Krakowie (dawniej Onet Data Center). Drugą spektakularną inwestycją jest budowa jednego z najnowocześniejszych Data Center w Polsce w Jawczycach pod Warszawą, do którego prawdopodobnie już w kwietniu 2021 roku wprowadzą się pierwsi klienci.
Netia od czterech lat z powodzeniem wdraża własne rozwiązania chmurowe dla klientów B2B. Współpracuje w tym zakresie z ponad 60 klientami biznesowymi. Podstawą powodzenia jest wysokiej klasy zespół specjalistów Cloud Team, który został doceniony przez światowego lidera w zarządzaniu środowiskami wirtualnymi VMware. Netia poprzez rozwiązanie Cloud Tunnel, umożliwia zestawianie bezpiecznych i niezawodnych połączeń z ponad 100 platformami chmurowymi na całym świecie, w tym Amazon Web Services, Microsoft Azure czy Google Cloud.
Dużą popularnością wśród klientów biznesowych Netii cieszą się także usługi bezpieczeństwa, zwłaszcza Netia DDoS Protection. Usługa Netia DDoS Protection obejmuje monitorowanie ruchu sieciowego kierowanego do sieci (serwerów) klienta pod kątem prób ataków DDoS. Obok ochrony przed atakami DDoS Netia zapewnia rozwiązania klasy UTM (ang. Unified Threat Management), instalowane na styku sieci LAN z Klientem, ochronę urządzeń końcowych (mobilnych) Netia Endpoint Management oraz prywatny klucz do szyfrowania danych oparty o mechanizmy kryptograficzne Netia Data Safe. Do nowych rozwiązań Netii dołączyły też w 2020 r rozwiązanie w chmurze Netii zabezpieczające “brzegi” urządzeń sieciowych klienta - Netia DNS Shield oraz pakiet rozwiązań bezpieczeństwa wsparty audytem pod kątem zgodności z RODO Netia Rodo Pack. Oddany do użytku pod koniec 2019 r. Security Operation Center, zlokalizowany w siedzibie głównej firmy, obsłużył w ciągu ostatniego roku 300 klientów biznesowych.
W gamie produktów i usług NetiaNext jest także pakiet narzędzi analitycznych WiFi Marketing, dostarczany najczęściej z usługami dostępowymi. Ta grupa rozwiązań pod nazwą Netia WIFI Marketing (WiFi Ads, WiFi Loyalty i WiFI Business Intelligence) pozwala firmom zwiększyć przychody, pozyskać nowych Klientów, a także wzmocnić lojalność ich klientów. Rozwiązanie to szczególnym zainteresowaniem cieszy się w branżach: restauracyjno-hotelarskiej, nieruchomości komercyjnych oraz transportowej.
W ramach oferty Netii dostępne również: tradycyjne rozwiązania telefonii stacjonarnej (dostęp analogowy oraz cyfrowy - ISDN), najnowocześniejsze usługi z zakresu telefonii IP z hostowanym PABX (z technologią NGN - Next Generation Network), usługi zintegrowanej komunikacji (Unified Communications), komunikacji omnichannel (Netia Contact Center), komunikacji wideo (usługi wideokonferencyjne w jakości 4K), usługi Customer Service (infolinii) oraz IT Support, hurtowa wysyłka SMS, dzierżawa łączy cyfrowych, sieci VPN oraz Ethernet, czy inteligentna sieć WAN pod nazwą SD-WAN Plus, która została wyróżniona przez Gazetę Finansową jako najlepszy produkt dla MŚP w kategorii Telekomunikacja/IT.
Ponadto Grupa Netia świadczy usługi sieci inteligentnej (usługi połączeń bezpłatnych i z podziałem opłaty oraz usługi audiotekstowe) a także usługę szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii xDSL, Ethernet, HFC i światłowodowej. Te usługi oferowane przy wykorzystaniu przede wszystkim własnej sieci miedzianej i światłowodowej oraz alternatywnie przy wykorzystaniu urządzeń sieciowych dzierżawionych od innych operatorów.
Netia konsekwentnie rozwija swoje portfolio dla klientów biznesowych. W 2020 roku uruchomionych zostało 15 nowych usług i produktów, w tym takie, które powstały na skutek konieczności dostosowania oferty do panującej sytuacji pandemicznej, np. Zdalny Pracownik z pakietem rozwiązań dla home office. W 2021 roku planowane jest uruchomienie kolejnych usług, w tym grupy usług związanych z cyfrowym środowiskiem pracy, czy opartych o sieć 5G, jak IoT dla nieruchomości komercyjnych (Netia Smart Building).
Przychody ze sprzedaży usług i towarów Grupy Netia w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. oraz 31 grudnia 2019 r. kształtowały się następująco:
Rok obrotowy zakończony 31 grudnia
2020 r.
Udział w sprzedaży ogółem
Rok obrotowy zakończony 31 grudnia
2019 r.
Udział w sprzedaży ogółem
(PLN)
%
(PLN)
%
Bezpośrednie usługi głosowe, w tym:
256.927
19,9%
293.293
22,7%
Abonamenty
213.128
16,5%
243.672
18,8%
Opłaty za połączenia
43.014
3,3%
43.505
3,4%
Pozostałe
785
0,1%
6.116
0,5%
Usługi pośrednie głosowe
2.716
0,2%
3.017
0,2%
Transmisja danych
565.051
43,6%
566.489
43,7%
Rozliczenia międzyoperatorskie
76.357
5,9%
72.013
5,6%
Usługi hurtowe
138.184
10,7%
139.458
10,7%
Usługi telewizyjne
141.786
11%
122.254
9,4%
Usługi mobilne
30.287
2,3%
26.314
2,0%
Pozostałe usługi telekomunikacyjne
78.929
6,1%
67.653
5,2%
1.290.237
99,7%
1.290.491
99,5%
Pozostałe usługi
4.362
0,3%
6.906
0,5%
1.294.599
100,0%
1.297.397
100,0 %
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
6
1.3 Informacje o rynkach zbytu (nie w tysiącach)
Grupa Netia działa na rynku usług telekomunikacyjnych i skoncentrowana jest głównie na świadczeniu usług szerokopasmowego dostępu do internetu, płatnej telewizji oraz usług głosowych (zarówno stacjonarnych jak i mobilnych). W ostatnim czasie rynek zbytu dla wyżej wymienionych usług przejawiał tendencję do ujednolicenia ofert, przy czym zintegrowane usługi pakietowe stają się głównym elementem atrakcyjności oferty z punktu widzenia preferencji klientów.
Część przychodów Netii, szczególnie na rynku B2C generowana jest na sieci Orange Polska w ramach usług hurtowych: BSA, LLU, WLR. Ponadto na przestrzeni lat Netia dokonała szeregu akwizycji dzięki czemu poszerzyła zakres sieci i świadczonych usług oraz zyskała nowych klientów. W 2008 r. Netia nabyła spółkę Tele2 Polska, operatora telefonii stacjonarnej dostarczającego usługi głównie dla klientów indywidulanych za pośrednictwem dostępu hurtowego dla usług głosowych (WLR). W 2011 r. Netia sfinalizowała kolejne duże akwizycje operatorów alternatywnych: Telefonii Dialog oraz Crowley Data Poland. Pierwszy z operatorów oferował głównie usługi głosowe, dostępu do internetu oraz telewizji na własnej sieci, natomiast drugi operator miał ofertę skierowaną do małego i średniego biznesu.
W roku 2015 została sfinalizowana akwizycja TK Telekom, operatora świadczącego głównie usługi dla biznesu, kolei oraz administracji. Wymienione akwizycje w dużym stopniu przyczyniły się do znacznego wzrostu skali działalności operacyjnej Grupy Netia na polskim rynku telekomunikacyjnym, zarówno w segmencie klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
W dniu 22 maja 2018 r. w wyniku rozliczenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Netii, Cyfrowy Polsat S.A. uzyskał kontrolę nad Netią.
27 listopada 2019 r. do Grupy Netia dołączył jeden z największych i najprężniej rozwijających się lokalnych ISP w Krakowie ISTS Sp. z o.o. Ponadto w 2020 r. Netia nabyła w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa centrum danych znajdujące się w Krakowie. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W 2020 r. Netia nabyła również spółkę IST Mariusz Trawiński, Małgorzata Trawińska Sp. z o.o. lokalnego ISP działającego w Łomży.
W dniu 23 grudnia 2020 r. akcjonariusz większościowy, Cyfrowy Polsat Spółka Akcyjna, ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe akcji Spółki.
Rynek usług szerokopasmowych w roku 2020, podobnie jak w roku poprzednim, cechowała zmiana jego struktury. Wolniejsze łącza (ADSL) zastępowane przez szybsze łącza, głównie kablowe (dostarczane przez operatorów telewizji kablowej) oraz światłowodowe (dostarczane przez tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych). Modernizacja infrastruktury dostępowej przez operatorów nie wpływa na dynamikę rynku (łączna liczba klientów posiadających płatne łącza szerokopasmowego dostępu do internetu), który podobnie jak w roku ubiegłym szacowany jest na ok. 7 mln łączy 1 . Tym samym penetracja tymi usługami wśród gospodarstw domowych nie zmieniła się i wynosi ok. 50%. Penetracja poniżej 50% cechuje aktualnie rynek usług telefonii stacjonarnej, który niezmiennie, kolejny rok z rzędu, utrzymuje tendencję spadkową. Na koniec roku 2020 rynek telefonii stacjonarnej szacowany był na poniżej 6 mln linii stacjonarnych 2 .
Rynek płatnej telewizji, od kilku lat nie notuje znacznych wzrostów, tak samo było w roku 2020, na koniec którego szacowana liczba abonentów oscylowała poniżej 11 mln. Struktura rynku płatnej TV pozostaje bez zmian, jest on w dalszym ciągu zdominowany przez telewizję satelitarną oraz telewizje kablowe. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z wcześniejszymi prognozami, z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się platformy OTT (z ang. Over The Top), co jest m.in. pochodną coraz lepszej jakości łączy internetowych oraz rosnącej liczby telewizorów podłączonych do Internetu.
Na koniec 2020 r. Grupa Netia świadczyła 284.306 usług telewizyjnych, w porównaniu do 242.052 na dzień 31 grudnia 2019 r. Grupa Netia konsekwentnie rozbudowuje ofertę usług telewizyjnych, wzbogacając o nowe treści multimedialne i funkcjonalności . Dzięki temu osiągamy regularny wzrost liczby usług telewizyjnych pomimo stabilnego i wymagającego rynku. W nowej sprzedaży usługi telewizyjne Netii oferowane w technologii smooth streaming, która rozszerza dostępność ofert pakietowych o łącza jeszcze niezmodernizowane, o niższej przepustowości.
Na koniec 2020 roku Grupa Netia posiadała 733.546 linii telefonii stacjonarnej, z czego 64% było podłączonych bezpośrednio na własnej sieci. Spółka szacuje, że pomimo spadku bazy usług w ciągu 2020 roku udział Grupy Netia w rynku klientów usług telefonii stacjonarnej utrzymał się na poziomie ok. 14%. Wynika to z faktu spadku liczby linii stacjonarnych na całym rynku.
W roku 2020 baza usług szerokopasmowych Grupy Netia wzrosła do 612.462 na dzień 31 grudnia 2020 r. z 589.152 na koniec roku 2019, przy czym liczba usług na sieciach własnych Netii wzrosła o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na koniec 2020 r. Netia świadczyła 471.007 usług szerokopasmowych przy wykorzystaniu własnej sieci dostępowej.
Spółka szacuje, że udział Grupy Netia w rynku klientów stacjonarnych usług szerokopasmowych utrzymuje się na poziomie ok. 8,5% 3 .
W roku 2020 baza usług mobilnych, świadczonych jako MVNO na zasięgu sieci Plus, wzrosła o 17,5 tys. do poziomu 165.648 usług na dzień 31 grudnia 2020 r. z 148.202 na koniec roku 2019. Zmiana wolumenu przełożyła się więc na wzrost 11,8% r/r.
Grupa Netia prowadzi działalność głównie na jednym obszarze geograficznym, jakim jest terytorium Polski. Posiadanie ogólnopolskiej sieci szkieletowej oraz możliwa rozbudowa istniejącej sieci dostępowej pozwala Grupie Netia na rozszerzanie prowadzonej działalności,
1, 2 Szacunki własne w oparciu o dostępne raporty rynkowe oraz publikowane raporty giełdowe konkurencji
3 Szacunki własne w oparciu o dostępne raporty rynkowe oraz publikowane raporty giełdowe konkurencji
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
7
jednocześnie uniezależniając od sieci innych operatorów oraz reżimów regulacyjnych. Jednocześnie Grupa Netia kontynuuje znaczące inwestycje w modernizację własnej sieci miedzianej oraz sieci ethernetowych do standardu światłowodowego, aby oferować klientom prędkości transmisji danych rzędu 1 Gb/s, jak również dostarczanie wysokiej jakości usług telewizyjnych.
1.4 Perspektywy rozwoju działalności Grupy Netia
Perspektywy rozwoju (nie w tysiącach)
W związku z realizacją programu transformacyjnego, Grupa Netia w marcu 2016 r. podjęła decyzję o rozpoczęciu projektu mającego na celu modernizację sieci dostępowej (przypisanej do rynku B2C) do standardu NGA, pozwalającą na świadczenie usług o wysokiej przepustowości każdemu klientowi (projekt Sieć XXI Wieku).
Grupa Netia, w ramach projektu NetiaNext konsekwentnie prowadzi proces transformacji Rynku B2B w kierunku rozwoju sprzedaży zaawansowanych usług teleinformatycznych (ICT). Aby dodatkowo wesprzeć ten obszar w 2020 roku zakupione zostało duże centrum danych w Krakowie oraz została rozpoczęta budowa kolejnego nowoczesnego centrum danych w Jawczycach pod Warszawą.
W ramach rozwoju Grupy Kapitałowej Netia priorytetami Zarządu na 2021 rok są:
W obszarze B2C:
wzrost bazy klienckiej na sieciach własnych możliwy dzięki modernizacji sieci dostępowej,
obrona wartości istniejącej bazy klientów na sieci obcej poprzez przemyślane działania retencyjne,
wzrost wartości posiadanej bazy klientów na sieciach własnych poprzez dosprzedaż dodatkowych produktów oraz działania lojalizujące,
kontynuacja optymalizacji kosztowych, m.in. dzięki korzyściom płynącym ze współpracy z Grupą Cyfrowego Polsatu.
W obszarze B2B:
stabilizacja przychodów w krótkim okresie oraz uzyskanie długoterminowego wzrostu skali działalności poprzez zmianę struktury portfela produktów, w tym zmniejszenie obecnej ekspozycji na usługi głosowe,
zwiększenie lojalności klientów poprzez oferowanie im coraz bardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych oraz informatyczno-telekomunikacyjnych w ramach NetiaNext.
W 2020 roku Grupa Netia, w związku z trwającą presją konkurencyjną, zwłaszcza w segmencie klientów indywidualnych, utraciła łącznie niecałe 3 mln przychodów w odniesieniu do 2019 roku, co jest wynikiem znacząco lepszym w porównaniu do roku poprzedniego, w którym Grupa utraciła około 76 mln przychodów. Konsekwentna transformacja w kierunku rozwoju sprzedaży usług na zmodernizowanych sieciach własnych B2C oraz usług ICT na rynku B2B pozwala na amortyzację utraty przychodów na sieciach obcych B2C oraz z usług głosowych w obu Rynkach. Celem Grupy Netia w średniej perspektywie jest stabilizacja marży EBITDA. Cel ten Grupa Netia zamierza osiągnąć poprzez transformacje polegające na:
modernizacji sieci własnej do standardu FTTH lub FTTB. Dzięki podniesieniu konkurencyjności produktów Grupa Netia zakłada wzrost liczby RGU na własnej sieci kompensujący spadki na usługach regulowanych oraz głosowych,
cyfryzacji procesów realizowanych wewnątrz Spółki oraz uproszczeniu architektury informatycznej,
rozwoju Dywizji B2B w zakresie usług ICT (technologie informacyjne i telekomunikacyjne) wspartym trwającą inwestycją w nowoczesne Centrum Danych w Jawczycach pod Warszawą,
korzyściach ze współpracy z Grupą Cyfrowy Polsat.
Kluczowe dla Grupy jest utrzymanie i wzmacnianie pozycji w pionie klientów biznesowych oraz modernizacja sieci dostępowej w celu ochrony i następnie wzrostu bazy klientów indywidualnych na sieciach własnych. Grupa Netia zamierza dalej koncentrować się na najbardziej atrakcyjnych na rynku obszarach segmentu korporacyjnego, jednocześnie rozwijając gamę bardziej zaawansowanych produktów ICT.
W segmencie hurtowym celem jest zwiększenie wykorzystania zasobów sieciowych oraz innych aktywów, poprzez realizację wybranych projektów, które wymagają niewielkich inwestycji i które postrzegane jako relatywnie mniej ryzykowne i przynoszące zyski, także w ramach tranzytu o charakterze międzynarodowym.
W segmencie klientów indywidualnych Spółka zakłada kontynuację projektu Sieć XXI wieku, a przede wszystkim modernizację do standardu 1Gb/s. Dzięki temu Spółka pozyskuje nowy potencjał sprzedaży usług, w tym usług TV. Co więcej, umożliwia to uproszczenie modelu sprzedażowo –marketingowego, ze względu na ujednolicenie oferty produktowej w obszarze własnej sieci.
W wyniku akwizycji spółek segmentu telekomunikacyjnego, w szczególności tych najbardziej istotnych: Telefonii Dialog, Crowley Data Poland czy akwizycji TK Telekom, Netia udowodniła posiadane kompetencje związane z integracją firm. Osiągane synergie kosztowe w każdej z przeprowadzonych transakcji przekraczały założenia przyjęte przy wycenach poszczególnych przejmowanych spółek. Na przełomie 2019 i 2020 roku Netia przejęła lokalnych operatorów ISP w Krakowie (ISTS) i Łomży (IST) oraz Centrum Danych RASP będące jednym z najnowocześniejszych obiektów data center w Polsce. W dodatku Netia nie wyklucza kolejnych akwizycji podmiotów działających na rynkach uzupełniających segment telekomunikacyjny, w szczególności w szeroko rozumianym obszarze ICT czy integracji skomplikowanych usług informatyczno-telekomunikacyjnych.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
8
Nowe technologie (nie w tysiącach)
Do modernizacji w ramach programu Sieć XXI Wieku Spółka wybrała dwie podstawowe technologie, oparte na dostępie światłowodowym. FTTH (czyli dostęp światłowodowy do każdego mieszkania) w technologii PON (pasywna sieć optyczna), oraz FTTB, w które światłowód dochodzi do każdego budynku, a dostęp abonencki jest realizowany za pomocą technologii Gigabit Ethernet. Wraz z nowoczesną, stale rozwijaną siecią HFC DOCSIS 3.1 w Warszawie i Krakowie (implementacja technologii Remote Phi oraz DDA) pozwoli to świadczyć usługi o przepływności rzędu 1 Gb/s wszystkim klientom, objętym zasięgiem tych sieci.
W celu lepszego wykorzystania istniejącej infrastruktury Netia wdrożyła technologię Super Vector zwiększającą przepływność na linii miedzianej do 300 Mb/s oraz przygotowuje rozwiązanie tzw. Hybrid Access jako połączenie technologii ADSL i LTE.
W 2020 roku Netia nadal rozwijała jedną z najnowocześniejszych sieci DWDM w Europie i na świecie w oparciu o konwergentną sieć GMPLS 100G wraz z ustandaryzowanym interfejsem GMPLS UNI, która umożliwia dynamiczne zarządzanie, zestawianie oraz monitorowanie ścieżek w całej sieci transmisyjnej oraz zastosowanie automatycznych mechanizmów protekcji ścieżek. Dzięki temu sieć posiada możliwość: nawiązywania dynamicznych połączeń w sieci, utrzymywania wysokiej dostępności łączy poprzez uodpornienie ich na wielokrotne awarie, automatyczne wykrywanie i identyfikację zasobów sieciowych, protokoły sygnalizacji i routingu oraz zarządzania łączami, rozproszonej restoracji bazującej na priorytetach i kosztach. Wdrożona w 4 kw. 2018 r. funkcjonalność CDC-F (Colorless Directionless Contentionless Flexgrid) pozwala zestawiać kanały optyczne o przepływności powyżej 1 Tb/s i zwiększa ośmiokrotnie pojemność głównych węzłów transmisyjnych DWDM. Na początku roku 2019 dodatkowo wzbogacono sieć transmisyjną o nowoczesną technologię OTN (Optical Transport Network) w szkielecie DWDM.
Dla świadczenia usług z sektora B2B wspólnym mianownikiem technologie realizowane w oparciu o nowoczesną infrastrukturę IP/MPLS. Dla klientów zainteresowanych niższą warstwą sieci, Netia posiada i rozwija sieć Carrier Ethernet, na której świadczy certyfikowane usługi zgodne ze standardem MEF CE 2.0. Wpływa to pozytywnie na unifikację infrastruktury, upraszcza procesy, jak również skutecznie ogranicza koszty jej rozbudowy i utrzymania.
Nowe potrzeby klientów usług telekomunikacyjnych oraz transformacje biznesowe wymusiły na dostawcach poszerzenie oferty o usługi zintegrowane. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w czwartym kwartale 2015 roku Netia wprowadziła usługi Cloud w oparciu o platformę Microsoft Azure Pack, oferującą szeroki wachlarz usług IaaS (ang. Infrastructure as a Service). Dodatkowo Netia pracuje nad poszerzeniem portfolio m.in.: o usługi hostingowe, usługi Everything as a Service (Backup aaS, Storage aaS, WiFi aaS), a także usługi profesjonalne ICT np. migracja/konwersja środowisk do nowoczesnej architektury opartej o Cloud.
Kolejnym kierunkiem rozwoju w obszarze usług Cloud i ICT jest dostarczanie architektury dla dedykowanej chmury prywatnej zbudowanej na architekturze sieciowej ACI i technologii wirualizacyjnej VMware zapewniającej klientom maksymalne bezpieczeństwo i gwarancję zasobów, a także możliwość optymalizacji wykorzystania licencji.
Kolejnym istotnym elementem, który ma coraz większe znaczenie w dzisiejszym świecie jest bezpieczeństwo. Klienci biznesowi mogą korzystać z ochrony usługi anty DDoS bazującej na rozwiązaniach wiodącego dostawcy, firmy Arbor. Poszerzając konsekwentnie portfolio usług bezpieczeństwa Netia obok usługi Security Operations Center (SOC) uruchomiła specjalistyczną usługę Managed UTM czyli wielowarstwową ochronę zasobów sieci LAN Klienta i jego użytkowników biznesowych przed zagrożeniami internetowymi.
2 Sytuacja finansowa Netia
2.1 Najważniejsze dane finansowe Netia
Podstawowe dane finansowe Netia S.A
Okres 12 miesięcy
2020 r.
Okres 12 miesięcy
2019 r.
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
(PLN)
(PLN)
(PLN)
(PLN)
(PLN)
(PLN)
(PLN)
Przychody
1.195.381
1.177.480
305.961
293.754
301.813
293.853
291.998
Zmiana % (rok do roku)
1,5%
(2%)
4,8%
1,2%
1,8%
(1,7%)
(3,0%)
EBIT
59.500
52.444
8.986
14.795
19.238
16.481
2.273
Marża %
5,0%
4,5%
2,9%
5,0%
6,4%
5,6%
0,8%
Wynik netto Netii SA (jednostkowy)
39.372
29.222
4.527
8.361
13.179
13.305
(9.181)
Marża %
3,3%
2,5%
1,5%
2,8%
4,4%
4,5%
(3,1%)
Środki pieniężne i depozyty krótkoterminowe
31.982
51.476
31.982
36.050
18.138
25.156
51.476
Kredyty i pożyczki
434.150
378.298
434.150
444.023
446.466
417.167
378.298
Wydatki inwestycyjne
312.818
330.617
78.099
71.859
79.008
83.852
76.841
Zwiększenia środków trwałych i wartości niematerialnych
356.740
322.671
110.331
99.883
81.130
65.396
108.650
Przychody wyniosły 1.195.381 zł za 2020 r. (2% rdr) oraz 305.961 zł za IV kw. 2020 r. (4% kdk).
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
9
Spółka odnotowała zysk operacyjny (EBIT) w wysokości 59.500 za 2020 r. w porównaniu do zysku operacyjnego w wysokości 52.444 za 2019 r. oraz zysk w wysokości 8.986 zł za IV kw. 2020 r.
Zysk netto wyniósł 39.372 zł za 2020 r. i 4.527 zł za IV kw. 2020 r., natomiast w 2019 r. Spółka osiągnęła zysk w wysokości 29.222 zł.
Spółka poniosła wydatki inwestycyjne w 2020 r. w kwocie 312.818 zł (-5% rdr) oraz 78.099 zł w IV kw. 2020 r. (9% kdk).
Środki pieniężne i depozyty krótkoterminowe na dzień 31 grudnia 2020 r. wyniosły 31.982 zł, natomiast całkowite zadłużenie brutto, definiowane jako wartość kredytów i pożyczek, wyniosło 434.150 zł. Dług netto, liczony jako wartość kredytów, pożyczek i zobowiązań z tytuły leasingu pomniejszona o wartość środków pieniężnych i depozytów krótkoterminowych, wyniósł zatem na dzień 31 grudnia 2020 r. 664.733 zł (23% rdr oraz 5% kdk).
Przychody wzrosły o 2% do 1.195.381 zł za 2020 r. z poziomu 1.177.480 zł w 2019 r.
Koszt własny sprzedaży spadł do 771.377 zł za 2020 r. z poziomu 771.918 zł w 2019 r.
Zysk na sprzedaży wzrósł o 5% do 424.004 zł za 2020 r. z poziomu 405.562 zł w 2019 r.
Marża zysku brutto wyniosła 35,5% w 2020 r. w porównaniu do 34,4% w 2019 r.
Koszty sprzedaży i dystrybucji wzrosły o 4% do 250.130 zł za 2020 r. z poziomu 240.981 zł w 2019 r.
Koszty ogólnego zarządu wzrosły o 3% do 129.212 zł za 2020 r. z poziomu 126.056 zł w 2019 r.
Koszt finansowy netto wzrósł o 23% do 11.999 zł za 2020 r. z poziomu 9.735 zł w 2019 r.
Obciążenie z tytułu podatku dochodowego netto spadło o 40% do 8.129 zł za 2020 r. z poziomu 13.487 zł w 2019 r.
Zysk netto wzrósł o 35% do 39.372 zł za 2020 r. z poziomu 29.222 zł w 2019 r.
Na dzień 31 grudnia 2020 r. wartość netto aktywów trwałych wynosiła 2.633.600 (93% aktywów ogółem) w porównaniu do stanu 2.452.103 na koniec 2019 r. (91% aktywów ogółem). Głównymi zmianami w ramach aktywów trwałych nakłady kapitałowe poniesione w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. w wysokości 356.740 zł, skompensowane częściowo przez amortyzację w wysokości 256.952 zł oraz spadek inwestycji w jednostkach zależnych, co było spowodowane z połączeniem Netii z jej spółką zależną Internetia.
Nakłady kapitałowe w wysokości 62.346 dotyczą budowy nowoczesnego centrum danych w Jawczycach pod Warszawą (Zobacz: Nota 6 „Rzeczowe aktywa trwałe” w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r.).
Aktywa obrotowe wynosiły na dzień 31 grudnia 2020 r. 208.530 i spadły w porównaniu do roku 2019, kiedy wynosiły 237.208 zł. Zmiana została głównie spowodowana spadkiem środków pieniężnych oraz należności na dzień 31 grudnia 2020 r. w porównaniu z końcem roku 2019.
Kapitał własny na dzień bilansowy wynosił 1.828.760 zł, stanowiąc 64% sumy bilansowej i zwiększył się o 1% w porównaniu do salda 1.815.598 zł na koniec 2019 r.
Zobowiązania długoterminowe wynosiły 549.094 i wzrosły w porównaniu do 474.880 na koniec 2019 r. głównie na skutek rozpoznania długoterminowych zobowiązań z tytułu leasingu związanych z wynajmem biura w Warszawie.
Zobowiązania krótkoterminowe wynosiły 464.276 na dzień 31 grudnia 2020 r. i wzrosły w porównaniu do stanu 398.833 na koniec 2019 roku głównie na skutek wzrostu zobowiązań handlowych i pozostałych zobowiązań, krótkoterminowych zobowiązań z tytułu leasingu. Wzrost zobowiązań i pozostałych zobowiązań handlowych dotyczy głównie inwestycji w centrum danych w Jawczycach.
2.4 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Wpływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej Netii wynosiły 385.325 zł w porównaniu do 389.544 zł w 2019 r.
Wydatki netto poniesione na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych wyniosły 312.818 w porównaniu do 330.617 zł w 2019 r.
Wypływy pieniężne netto z tytułu działalności finansowej łącznie w 2020 r. wyniosły 59.230 w porównaniu do wypływów w kwocie 82.490 zł w 2019 r.
Pozostałe istotne pozycje wypływów i wpływów środków pieniężnych w 2020 r. w Spółce obejmowały przede wszystkim spłatę zobowiązań leasingowych w wysokości 69.496 zł, nabycie udziałów w spółce IST w kwocie 8.661 oraz nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w kwocie 34.080 zł, zaciągnięcie kredytu w kwocie 35.000 oraz spłatę odsetek i opłat od kredytów bankowych i zobowiązań finansowych w wysokości 16.528 zł.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
10
2.5 Zarządzanie zasobami finansowymi oraz ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych (nie w tysiącach)
Skorygowane wolne przepływy środków pieniężnych w Grupie Netia, zdefiniowane jako zysk EBITDA liczony zgodnie ze standardem MSR 17, pomniejszony o wartość inwestycji, spadły w 2020 r. do poziomu ok. -27 mln zł. Spadek wynika głownie ze wzrostu wydatków kapitałowych o 28 mln w stosunku do 2019 r. Niemniej jednak, Zarząd oczekuje dalszego generowania wolnych przepływów środków pieniężnych w Grupie w średnim okresie, z wyłączeniem wpływu któregoś z czynników ryzyka, bądź też wszystkich czynników wskazanych w części „Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń związanych z działalnością operacyjną”.
Spółka zgodnie z przyjętą strategią selektywnie rozważa potencjalne możliwości konsolidacyjne na rynku telekomunikacyjnym. Podstawą podejmowania decyzji w tym obszarze jest ocena ekonomiczna i operacyjna wpływu takiej transakcji na wyniki finansowe. Na dzień 31 grudnia 2020 r. skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Netia wykazuje kapitał własny w kwocie 1.959.859 zł. W dniu 19 lipca 2018 r. Netia przystąpiła jako dodatkowy kredytobiorca oraz dodatkowy poręczyciel do umowy kredytów Cyfrowego Polsatu, uzyskując możliwość zaciągania przez Spółkę zobowiązania finansowego w ramach umowy kredytów do wysokości 1.000.000 zł. Na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa Netia zaciągnęła zobowiązanie finansowe w ramach kredytu rewolwingowego w wysokości 335.017 z ostateczną datą spłaty przypadającą w dniu 30 września 2024 r. W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. Grupa Netia wygenerowała dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej i Zarząd przewiduje utrzymanie takiego trendu w średnim okresie. W związku z powyższym Zarząd Spółki uważa, że nie istnieją okoliczności , w tym długotrwały charakter trwania pandemii COVID-19, wskazujące na niepewność co do możliwości kontynuowania działalności przez Netię oraz jej jednostki zależne w okresie dwunastu miesięcy od daty bilansowej.
Szczegółowy opis ryzyk związanych z instrumentami finansowymi Grupy Netia oraz Netii znajduje się odpowiednio w skonsolidowanym oraz jednostkowym sprawozdaniu finansowym (Nota 4).
2.6 Informacje o zaciągniętych kredytach
W dniu 19 lipca 2018 r. Netia przystąpiła jako dodatkowy kredytobiorca oraz dodatkowy poręczyciel do umowy kredytów z dnia 21 września 2015 roku, zmienionej (i) umową zmieniającą i konsolidującą z dnia 21 września 2015 roku, zawartą pierwotnie pomiędzy Cyfrowy Polsat i Polkomtel Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie a konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych; oraz (ii) umową zmieniającą z dnia 2 marca 2018 roku, zawartą pomiędzy Cyfrowym Polsatem, działającym jako agent podmiotów zobowiązanych oraz UniCredit Bank AG, London Branch, działającym jako agent stron finansowania (dalej "Umowa Kredytów CP"), przewidującej po stronie Cyfrowego Polsatu oraz podmiotów zobowiązanych, w zakresie kredytu terminowego, zobowiązanie finansowe do maksymalnej kwoty w wysokości 11.500.000 oraz w zakresie kredytu rewolwingowego zobowiązanie finansowe do maksymalnej kwoty w wysokości 1.000.000 zł a także powiązanej z nią umowy pomiędzy wierzycielami (zwanej dalej łącznie z Umową Kredytów CP "Dokumentami Refinansowania"), jako dłużnik.
Przystąpienie do Umowy Kredytów CP umożliwia Spółce zaciąganie zobowiązania finansowego w ramach kredytów, do kwoty maksymalnej nieprzekraczającej 1.000.000 zł, na przewidziane w Dokumentach Refinansowania cele, związane z działalnością Spółki i projektami realizowanymi przez Spółkę, wraz z zobowiązaniem do zapłaty odsetek, prowizji i innych kosztów i płatności związanych z tym finansowaniem.
W ramach umowy kredytów Cyfrowego Polsatu („Umowa Kredytów CP”) w dniu 13 stycznia 2020 r. Netia zaciągnęła dodatkową transzę kredytu rewolwingowego w wysokości 35.000 zł.
Na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego Netia zaciągnęła kredyt rewolwingowy w wysokości 335.000 zł. Ostateczna data spłaty kredytu przypada w dniu 30 września 2024 r.
Na dzień 31 grudnia 2020 r. wartość kredytu według zamortyzowanego kosztu wyniosła 335.017 zł.
W ramach przystąpienia do Umowy Kredytów CP, Spółka - w przypadku przekroczenia przez Grupę Cyfrowy Polsat poziomu wskaźnika skonsolidowanego długu netto powyżej 3 - udzieli odpowiednich zabezpieczeń spłaty finansowania udzielonego na podstawie Dokumentów Refinansowania oraz wierzytelności i roszczeń wynikających z Dokumentów Refinansowania, w tym:
1) udzieli gwarancji lub poręczeń na podstawie lub w związku z Dokumentami Refinansowania;
2) ustanowi zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy i praw stanowiących całość organizacyjną o zmiennym składzie wchodzącym w skład przedsiębiorstwa Spółki;
3) ustanowi hipoteki na wszelkich nieruchomościach będących własnością lub będących w użytkowaniu wieczystym Spółki;
4) ustanowi zastaw: odpowiednio rejestrowy, zwykły lub finansowy, na wszelkich należących do Spółki udziałach lub akcjach lub innych jednostkach lub tytułach uczestnictwa w spółkach zależnych lub innych podmiotach oraz dokona przelewu na zabezpieczenie praw majątkowych związanych z uczestnictwem w spółkach zależnych lub innych podmiotach;
5) ustanowi zastaw: odpowiednio rejestrowy, zwykły lub finansowy, na przysługujących Spółce wierzytelnościach z umów rachunku bankowego lub o wypłatę środków z rachunku bankowego, prawach własności przemysłowej i innych rzeczach ruchomych i prawach zbywalnych;
6) zawrze umowy przelewu na zabezpieczenie lub ustanowienie zastawów: odpowiednio rejestrowego, zwykłego lub finansowego, na należących do Spółki wierzytelnościach lub prawach z tytułu pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym ze Spółką bądź innych umów lub dłużnych papierów wartościowych emitowanych przez podmioty powiązane ze Spółką;
7) zawrze umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie lub umowy przelewu na zabezpieczenie, w szczególności umów przelewu wierzytelności przysługujących Spółce z tytułu umów ubezpieczenia, umów zabezpieczenia przed ryzykiem, umów rachunków bankowych lub umów pożyczek;
8) podda się rygorowi egzekucji, w trybie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego;
9) zawrze inne umowy i dokona innych czynności faktycznych i prawnych, w szczególności udzieli nieodwołalnych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw do dysponowania środkami na rachunkach bankowych, pełnomocnictw do ustanowienia zastawu na nowych rachunkach bankowych, pełnomocnictw do wykonywania praw korporacyjnych z zastawionych akcji, udziałów lub innych jednostek lub tytułów
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
11
uczestnictwa, pełnomocnictw do ustanowienia zastawu na nowych akcjach, udziałach lub innych jednostkach lub tytułach uczestnictwa, a także pełnomocnictw do zawarcia umowy zarządu i umowy dzierżawy;
10) dokona zabezpieczeń przez spółki zależne Spółki lub inne spółki, których Spółka jest wspólnikiem lub akcjonariuszem, a ustanowienie tych zabezpieczeń przez te spółki zależne i inne spółki wymaga decyzji Netii jako akcjonariusza lub wspólnika tych spółek o zawarciu przez te spółki zależne i inne spółki umów i dokonanie innych czynności, analogicznych do umów i czynności wymienionych w pkt 1) – 9).
Umowa Kredytów CP przewiduje udzielenie przez podmioty z Grupy Cyfrowy Polsat na rzecz każdej ze stron finansujących Umowy Kredytów CP oraz pozostałych dokumentów finansowania zawartych w związku z Umową Kredytów CP, gwarancji (ang. guarantee) rządzonych prawem angielskim (w wysokości kwoty udzielonego kredytu powiększonej o wszelkie opłaty i należności wynikające bądź określone w Umowie Kredytów CP lub pozostałych dokumentach finansowania zawartych w związku z tą umową):
- terminowego wykonania zobowiązań wynikających z Połączonej Umowy Kredytów oraz pozostałych dokumentów finansowania zawartych w związku z Połączoną Umową Kredytów,
- zapłaty kwot wymagalnych na podstawie Połączonej Umowy Kredytów oraz pozostałych dokumentów finansowania zawartych w związku z Połączoną Umową Kredytów oraz
- zwolnienia stron finansujących, o których mowa powyżej z odpowiedzialności i wynagrodzenia wszelkich kosztów i strat, jakie taka strona finansująca może ponieść w związku z niewykonalnością, nieważnością i niezgodnością z prawem, jakiegokolwiek zobowiązania zabezpieczonego opisaną powyżej gwarancją. Okres, na jaki zostały udzielone gwarancje, nie został określony. Gwaranci otrzymają wynagrodzenie z tytułu udzielenia gwarancji, ustalone na zasadach rynkowych.
Przychody i koszty z tytułu powyższych gwarancji udzielonych i otrzymanych przez Netię w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. wyniosły odpowiednio 5.567 oraz 1.714 Przychody i koszty z tytułu udzielonych i otrzymanych przez Netię gwarancji w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2019 r. wyniosły odpowiednio 5.537 zł oraz 1.436 zł.
W dniu 22 kwietnia 2020 r. Zarząd Spółki podjął decyzję a w dniu 24 kwietnia 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki wyraziła zgodę na:
(i) zmianę Umowy Kredytów CP poprzez zawarcie trzeciej umowy zmieniającej i konsolidującej ("Trzecia Umowa Zmieniająca i Konsolidująca") przewidującej m.in.:
(a) zmianę daty ostatecznej spłaty kredytu terminowego i kredytu rewolwingowego (innego niż jakikolwiek dodatkowy kredyt terminowy i dodatkowy kredyt rewolwingowy) na dzień 30 września 2024 r.;
(b) zmiany związane z implementacją Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej numer 16 ("MSSF 16"), w szczególności odpowiednie podwyższenie poziomu wskaźników finansowych oraz modyfikację odpowiednich definicji na potrzeby obliczenia wskaźników finansowych; oraz
(ii) zmianę aktu przystąpienia do Umowy Kredytów w zakresie dodatkowego kredytu (ang. Additional Facility Accession Deed) zawartego w dniu 27 listopada 2019 r. ("Akt Przystąpienia"), na podstawie którego zostało pozyskane dodatkowe finansowanie, przez zawarcie pierwszej umowy zmieniającej i konsolidującej do Aktu Przystąpienia ("Pierwsza Umowa Zmieniająca i Konsolidująca do Aktu Przystąpienia") przewidującej m.in.:
(a) zmianę daty ostatecznej spłaty dodatkowego kredytu terminowego przewidzianego w Akcie Przystąpienia ("Dodatkowy Kredyt Terminowy") na dzień 31 marca 2025 r.; oraz
(b) w związku z implementacją MSSF 16 - zmianę poziomów wskaźnika całkowitego zadłużenia finansowego, od którego uzależniony jest poziom marży dla Dodatkowego Kredytu Terminowego;
(iii) zatwierdzenie wszelkich zmian do istniejących Dokumentów Finansowania (w rozumieniu Umowy Kredytów CP) lub zawarcia nowych Dokumentów Finansowania, których podpisanie lub doręczenie przez Spółkę będzie wymagane na podstawie lub w związku z Trzecią Umową Zmieniającą i Konsolidującą lub Pierwszą Umową Zmieniającą i Konsolidującą do Aktu Przystąpienia
- w przypadku podjęcia przez Cyfrowy Polsat decyzji o takich zmianach, z zastrzeżeniem pozostałe warunki brzegowe Umowy Kredytów CP nie ulegną zmianie.
Trzecia Umowa Zmieniająca i Konsolidująca oraz Pierwsza Umowa Zmieniająca i Konsolidująca do Aktu Przystąpienia zostały zawarte w dniu 27 kwietnia 2020 r.
Powyższe zmiany do umów kredytowych nie mają wpływu na wycenę zobowiązań kredytowych Grupy Netia oraz Netii.
2.7 Informacje o udzielonych gwarancjach
Udzielone gwarancje
Gwarancje udzielone przez Spółkę zostały opisane w Nocie 2.6. Informacje o zaciągniętych kredytach.
3 Najważniejsze dane operacyjne Grupy Netia
3.1 Usługi w podziale na typ dostępu
Łączna liczba usług (RGU) na dzień 31 grudnia 2020 r. wyniosła 1.796 tys. (-1% rdr, 0% kdk), co stanowi spadek o 5,5 tys. usług kdk. Liczba usług we własnej sieci wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 44 tys. natomiast w odniesieniu do poprzedniego kwartału wzrosła o 9 tys. (4% rdr, 1% kdk). Jednocześnie spadła liczba usług oferowanych na sieciach obcych do 574,4 tys. (-9% rdr, -2% kdk).
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
12
Usługi (RGU) w podziale na typ dostępu (w tys.)
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Usługi we własnej sieci
1.221,6
1.212,6
1.207,3
1.201,2
1.177,6
% usług ogółem
68%
67%
67%
66%
65%
Zmiana netto w liczbie usług we własnej sieci
9,0
5,3
6,1
23,6
6,6
Usługi na sieciach obcych
574,4
588,9
599,8
610,0
627,9
Zmiana netto w liczbie usług przez dostęp na sieciach obcych
(14,5)
(10,9)
(10,2)
(17,9)
(19,0)
Razem
1.796,0
1.801,5
1.807,0
1.811,2
1.805,4
Zmiana netto w łącznej liczbie usług
(5,5)
(5,5)
(4,2)
5,8
(12,4)
3.2 Usługi telewizyjne, szerokopasmowe oraz mobilne
Usługi telewizyjne oraz oferta treści multimedialnych
Na dzień 31 grudnia 2020 r. liczba aktywnych klientów usług telewizyjnych w Netii wzrosła do 284,3 tys. (17% rdr, 4% kdk), co stanowi wzrost o 42,2 tys. usług rdr.
Netia oferuje swoim klientom usługę telewizyjną pod marką ‘Telewizja Osobista’. W ramach tego produktu klient otrzymuje dekoder ‘Netia Player’, który umożliwia dostęp do płatnej telewizji cyfrowej na bazie protokołu IP, szybki i łatwy dostęp do popularnych serwisów internetowych lub własnych zasobów multimedialnych za pośrednictwem ekranu telewizora, jak również dostęp do serwisów VOD takich jak HBO GO. Penetracja usługami telewizyjnymi jest obecnie na poziomie 64% bazy usług szerokopasmowych we własnej sieci, a kluczowym zadaniem obecnie jest wzrost sprzedaży usług telewizyjnych do całkowicie nowych klientów, na bazie zmodernizowanej sieci dostępowej.
Liczba usług telewizyjnych (w tys.)
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Razem
284,3
272,1
263,1
254,1
242,1
Usługi szerokopasmowe
Liczba usług szerokopasmowych wyniosła 612,5 tys. na dzień 31 grudnia 2020 r. (4% rdr, 1% kdk), co stanowi wzrost o 7,2 tys. usług kdk. Mając na celu obronę marży brutto Netia koncentruje się głównie na usługach oferowanych we własnej sieci i na usługach pakietowych. Za pierwsze 12 miesięcy 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego odnotowano wzrost liczby usług szerokopasmowych we własnej sieci przy równoczesnym spadku netto dla tych usług oferowanych na dostępie regulowanym (BSA, LLU).
Na dzień 31 grudnia 2020 r. usługi szerokopasmowe dla 77% klientów świadczone były poprzez własną sieć dostępową Netii w porównaniu do 72% na dzień 31 grudnia 2019 r.
Usługi szerokopasmowe (w tys.)
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Usługi we własnej sieci
471,0
457,8
450,5
445,0
422,6
% usług szerokopasmowych ogółem
77%
76%
75%
74%
72%
Usługi na sieciach obcych
141,5
147,5
153,8
159,5
166,6
Razem
612,5
605,3
604,3
604,5
589,2
Usługi mobilne
Liczba mobilnych usług głosowych na dzień 31 grudnia 2020 r. wyniosła 137,3 tys. (9% rdr, 1% kdk). Baza klientów mobilnych usług szerokopasmowych wyniosła 28,4 tys. na dzień 31 grudnia 2020 r. (30% rdr, 7% kdk).
Liczba usług mobilnych (w tys.)
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Mobilne usługi głosowe
137,3
135,7
132,5
128,8
126,3
Mobilny internet
28,4
26,5
24,4
22,8
21,9
Razem
165,7
162,2
156,9
151,6
148,2
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
13
3.3 Usługi głosowe – własna sieć, WLR i LLU
Liczba linii głosowych wyniosła 733,5 tys. na dzień 31 grudnia 2020 r. (-11% rdr, -4% kdk), co stanowiło spadek o 29 tys. usług kdk.
Ze względu na silną konkurencję na rynku telekomunikacyjnym oraz koncentrację Spółki na usługach wyżej marżowych na sieciach własnych, w obszarze regulowanym Netia obecnie przenosi nacisk z liczby klientów usług głosowych na utrzymanie poziomu przychodów i marży z tytułu tych usług w ramach działań retencyjnych. Ponadto Netia zwiększa liczbę klientów, którym świadczy usługi głosowe w oparciu o niskokosztową technologię VoIP (są to głównie klienci biznesowi) w porównaniu z końcem IV kw. 2019 r. baza wzrosła o 2 tys. usług. Na dzień 31 grudnia 2020 r. usługi dla 64% klientów usług głosowych świadczone były poprzez własną sieć dostępową Netii w porównaniu do 62% na dzień 31 grudnia 2019 r.
Liczba linii głosowych (w tys.)
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Liczba linii głosowych we własnej sieci
466,3
482,6
493,7
502,1
512,9
% linii głosowych ogółem
64%
63%
63%
63%
62%
Liczba linii głosowych na sieciach obcych
267,2
279,4
289,0
299,0
313,2
Razem
733,5
762,0
782,7
801,1
826,0
3.4 Pozostałe (nie w tysiącach)
Liczba aktywnych etatów na dzień 31 grudnia 2020 r. wyniosła 1.830 w stosunku do 1.835 etatów na dzień 31 grudnia 2019 r. i 1.827 na 30 września 2020 r. Łączne zatrudnienie wyniosło 1.950 etatów na dzień 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do 1.970 etatów na dzień 31 grudnia 2019 r. i 1.953 na 30 września 2020 r.
Podstawowe dane operacyjne
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Usługi (RGU)
Usługi szerokopasmowe na koniec okresu
612.462
605.253
604.314
604.435
589.152
Zmiana % (kdk)
1%
0%
(0%)
3%
(0%)
Usługi szerokopasmowe we własnej sieci
471.007
457.810
450.513
445.004
422.602
Usługi szerokopasmowe na sieci obcej
141.455
147.443
153.801
159.431
166.550
Usługi TV na koniec okresu
284.306
272.137
263.071
254.059
242.052
Zmiana % (kdk)
4%
3%
4%
5%
4%
Usługi mobilne - głos na koniec okresu
137.253
135.659
132.519
128.805
126.274
Zmiana % (kdk)
1%
2%
3%
2%
1%
Usługi mobilne - internet na koniec okresu
28.395
26.492
24.407
22.752
21.928
Zmiana % (kdk)
7%
9%
7%
4%
0%
Usługi głosowe na koniec okresu
733.546
761.999
782.730
801.128
826.036
Zmiana % (kdk)
(4%)
(3%)
(2%)
(3%)
(2%)
Linie głosowe we własnej sieci
466.306
482.649
493.666
502.107
512.908
Usługi głosowe na sieci obcej
267.240
279.350
289.064
299.021
313.128
Liczba usług (RGU)
1.795.962
1.801.540
1.807.041
1.811.179
1.805.442
Zmiana % (kdk)
(0%)
(0%)
(0%)
0%
(1%)
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
14
Podstawowe dane operacyjne
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Inne dane
Łączna liczba usług we własnej sieci
1.221.619
1.212.596
1.207.250
1.201.170
1.177.562
Łączna liczba usług na sieci obcej
574.343
588.944
599.791
610.009
627.880
Zmiana przyłączeń netto dla usług we własnej sieci
9.023
5.346
6.080
23.608
6.611
Zmiana przyłączeń netto dla usług na sieciach obcych
(14.601)
(10.847)
(10.218)
(17.871)
(18.993)
Zmiana przyłączeń netto dla usług szerokopasmowych
7.209
939
(121)
15.283
(1.375)
Zmiana przyłączeń netto dla usług głosowych
(28.453)
(20.731)
(18.398)
(24.908)
(20.617)
Zatrudnienie (nie w tys.)
1.950
1.953
1.975
1.996
1.970
Zatrudnienie aktywne (nie w tys.)
1.830
1.827
1.846
1.852
1.835
Dywizja B2B – Podstawowe dane
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
(PLN)
(PLN)
(PLN)
(PLN)
(PLN)
Przychody
Usługi szerokopasmowe
34.119
36.091
36.453
37.528
36.810
Zmiana % (kdk)
(5%)
(1%)
(3%)
2%
2%
Pozostała transmisja danych
50.632
50.398
49.153
49.530
47.777
Zmiana % (kdk)
0%
3%
(1%)
4%
1%
Usługi głosowe
31.528
29.020
29.543
29.213
30.794
Zmiana % (kdk)
9%
(2%)
1%
(5%)
1%
Pozostałe usługi
66.691
58.049
68.130
63.134
61.331
Zmiana % (kdk)
15%
(15%)
8%
3%
2%
Razem
182.970
173.558
183.279
179.405
176.712
Zmiana % (kdk)
5%
(5%)
2%
2%
2%
Dywizja B2C – Podstawowe dane
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Usługi (RGU)
Usługi szerokopasmowe na koniec okresu
571.943
564.463
563.128
562.900
547.469
Zmiana % (kdk)
1%
0%
0%
3%
(0%)
Usługi szerokopasmowe we własnej sieci
436.363
423.161
415.693
410.097
387.745
Usługi szerokopasmowe na sieci obcej
135.580
141.302
147.435
152.803
159.724
Usługi TV na koniec okresu
279.463
267.307
258.301
249.319
237.322
Zmiana % (kdk)
5%
3%
4%
5%
4%
Usługi mobilne - głos na koniec okresu
135.986
134.439
131.353
127.602
125.004
Zmiana % (kdk)
1%
2%
3%
2%
1%
Usługi mobilne - internet na koniec okresu
27.656
25.739
23.643
21.968
21.094
Zmiana % (kdk)
7%
9%
8%
4%
1%
Usługi głosowe na koniec okresu
373.363
387.856
400.966
413.449
431.110
Zmiana % (kdk)
(4%)
(3%)
(3%)
(4%)
(4%)
Usługi głosowe we własnej sieci
129.435
133.122
137.527
140.839
145.135
Usługi głosowe na sieci obcej
243.928
254.734
263.439
272.610
285.975
Łączna liczba usług (RGU)
1.388.411
1.379.804
1.377.391
1.375.238
1.361.999
Zmiana % (kdk)
1%
0%
0%
1%
(1%)
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
15
Dywizja B2C – Podstawowe dane
IV kwartał
2020 r.
III kwartał
2020 r.
II kwartał
2020 r.
I kwartał
2020 r.
IV kwartał
2019 r.
Inne dane
Średni miesięczny przychód na klienta (ARPU) (PLN)
55
55
55
55
55
Liczba usług (RGU) na klienta
1,70
1,69
1,68
1,67
1,67
4.1 Uprawnienia Rady Nadzorczej i Zarządu (kwoty nie w tysiącach)
Zgodnie ze Statutem Spółki władzami Spółki są: Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy („WZA”), Rada Nadzorcza i Zarząd.
WZA działa stosownie do przepisów ustanowionych w Kodeksie Spółek Handlowych i Statucie Spółki. WZA decyduje o sprawach zastrzeżonych przepisami Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności podejmuje decyzje w sprawie podziału i przeznaczenia zysku. Zgody WZA nie wymagają czynności nabycia oraz zbycia prawa własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego a także udziału w tych prawach, bez względu na wartość nabywanego lub zbywanego prawa. Spółka nie uchwaliła regulaminu WZA. Do uchwalenia zmiany Statutu Spółki wymagana jest większość trzech czwartych głosów. Zgodnie ze Statutem, uchwały dotyczące połączenia Spółki, rozwiązania Spółki, zbycia przedsiębiorstwa Spółki albo jego zorganizowanej części podejmowane większością trzech czwartych głosów oddanych. Uchwały dotyczące wycofania akcji Spółki z publicznego obrotu, wycofania akcji Spółki z notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. lub połączenia wywołującego te same konsekwencje, podejmowane większością czterech piątych głosów oddanych przy obecności co najmniej połowy kapitału zakładowego.
Zgodnie ze Statutem Spółki Zarząd przedstawia propozycje uchwał WZA Radzie Nadzorczej do wcześniejszego zaopiniowania nie później niż na dziesięć dni przed terminem WZA. W praktyce jednak, projekty uchwał WZA przedstawiane Radzie Nadzorczej Spółki w terminie wcześniejszym, tak, aby uzyskały opinię Rady przed ich umieszczeniem na korporacyjnej stronie internetowej Spółki. Jeżeli jednak Rada Nadzorcza nie przedstawi opinii w sprawie którejkolwiek z proponowanych uchwał najpóźniej na jeden dzień przed terminem WZA, taka uchwała będzie uważana za pozostawioną bez opinii Rady Nadzorczej. Negatywna opinia lub brak opinii Rady Nadzorczej nie stanowią przeszkody w podjęciu uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Akcjonariusze mogą uczestniczyć w WZA oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocników. Statut Spółki przewiduje możliwość uchwalenia przez WZA Regulaminu Walnego Zgromadzenia określającego zasady jego funkcjonowania. Przebieg obrad WZA Spółka transmituje przy wykorzystaniu sieci Internet, rejestruje, a następnie upublicznia na swojej korporacyjnej stronie internetowej.
Zarząd Spółki odbywa stałe cotygodniowe posiedzenia jak również posiedzenia zwoływane w trybie ad hoc w razie konieczności.
Zgodnie ze Statutem Spółki Rada Nadzorcza składa się nie więcej niż z dziewięciu członków. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych liczba członków Rady Nadzorczej nie może być mniejsza niż 5 (pięć) (w związku z posiadaniem przez Netia statusu spółki publicznej). Członkowie Rady Nadzorczej powoływani na pięcioletnią kadencję i odwoływani przez WZA. Jednego członka Rady Nadzorczej powołują i odwołują akcjonariusze posiadający akcje serii A1. Zgodnie z kryteriami zdefiniowanymi w Statucie Spółki zawsze co najmniej dwóch członków Rady Nadzorczej jest niezależnych. Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rada Nadzorcza wybiera spośród swoich członków. Wiceprzewodniczący wykonuje uprawnienia Przewodniczącego Rady Nadzorczej przewidziane w Statucie w przypadku wygaśnięcia mandatu Przewodniczącego z jakiejkolwiek przyczyny do czasu wyboru nowego Przewodniczącego, a także w okresie jego choroby lub okresowej niezdolności do pełnienia funkcji. Przewodniczący Rady Nadzorczej jest uprawniony do oddania decydującego głosu w przypadku równego rozkładu głosów członków Rady Nadzorczej w głosowaniu. Ponadto Przewodniczący jest uprawniony do zwoływania i przewodniczenia na posiedzeniach Rady Nadzorczej, jak również do wykonywania innych uprawnień zwyczajowo związanych z pełnioną przez niego funkcją.
Do kompetencji Rady Nadzorczej należy ogólny nadzór nad działalnością Spółki. Uchwały Rady Nadzorczej wymagają sprawy zastrzeżone do kompetencji Rady Nadzorczej w Kodeksie spółek handlowych oraz:
a) przedstawianie WZA Spółki pisemnego sprawozdania Rady Nadzorczej z badania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania Zarządu i wniosków Zarządu, co do podziału zysków albo pokrycia strat;
b) uchwalanie Regulaminu Zarządu, powoływanie i odwoływanie członków Zarządu, ustalanie i zmiany wynagrodzeń i innych warunków zatrudnienia członków Zarządu, a także ustalanie i zmiana planów motywacyjnych dla członków Zarządu oraz innych kluczowych pracowników Spółki;
c) zatwierdzanie planu gospodarczego i budżetu Spółki;
d) udzielanie zgody na dokonanie transakcji, których wartość przekracza kwotę w PLN stanowiącą równowartość 1.250.000 EUR w jednej lub serii powiązanych transakcji, a także w okresie 1 roku - w przypadku umów zawieranych na czas nieoznaczony albo na okres dłuższy niż 1 rok;
e) inwestowanie w lub finansowanie działalności spółek, których podstawowym i faktycznym przedmiotem działalności jest działalność inna niż telekomunikacyjna;
f) udzielenie zgody na: rozpoczęcie postępowania w celu dochodzenia roszczeń, ugodę, przelew, lub zrzeczenie się roszczeń przez Spółkę lub przeciwko Spółce przekraczających kwotę w PLN stanowiącą równowartość 600.000 EUR w jednej lub serii powiązanych ze sobą czynności, lub równowartość tej kwoty w złotych polskich lub innych walutach;
g) zezwolenie na przyjęcie planu premiowania akcjami stosownie do § 5A Statutu;
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
16
h) powoływanie biegłego rewidenta do badania sprawozdań finansowych Spółki;
i) jeżeli wartość zobowiązań Spółki przekracza kwotę w PLN stanowiącą równowartość 100.000 EUR, zawarcie przez Spółkę jakiejkolwiek umowy z Podmiotem Powiązanym wymaga, aby za jej przyjęciem głosował co najmniej jeden Niezależny Członek. Dla potrzeb niniejszego punktu, "Podmiot Powiązany" oznacza: (i) członka Zarządu albo Rady Nadzorczej Spółki lub krewnego albo powinowatego do drugiego stopnia takiej osoby albo podmiot kontrolowany przez taką osobę lub krewnego albo powinowatego do drugiego stopnia takiej osoby, (ii) akcjonariusza posiadającego akcje Spółki uprawniające go do nie mniej niż 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, (iii) podmiot kontrolowany, kontrolujący lub pozostający pod wspólną kontrolą osób wymienionych powyżej pod literami (i) i (ii), (iv) podmiot w którym Spółka posiada bezpośrednio lub pośrednio jakiekolwiek udziały lub głosy w kapitale zakładowym, oraz "kontrola" oznacza: możliwość, chociażby pośredniego wpływania na zarządzanie lub politykę gospodarczą kontrolowanego podmiotu poprzez posiadanie akcji takiego podmiotu dających prawo głosu; na mocy porozumienia wspólników lub umowy syndykowania głosów lub w jakikolwiek inny zbliżony sposób, chociażby nie wynikał z pisemnej umowy. Dla potrzeb powyższej definicji „kontroli” wyłącza się z jej zakresu wszystkie spółki kontrolowane przez Netię.
Zgodnie ze Statutem nie wymagają uchwały Rady Nadzorczej sprawy określone pod literami d-f oraz i powyżej, jeżeli dotyczą:
a) sprzedaży usług i produktów Netia oraz sprzedaży przestarzałego sprzętu w ramach zwykłego zarządu;
b) wydatków w ramach obowiązującego planu gospodarczego lub budżetu Spółki zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą.
Zgodnie ze Statutem uchwały Rady Nadzorczej nie wymagają również transakcje dokonywane ze spółkami, w których Netia posiada bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 50% głosów i udziałów w kapitale zakładowym lub inwestowanie w takie spółki.
Zgodnie ze Statutem posiedzenia Rady Nadzorczej zwoływane przynajmniej raz na kwartał. Przewodniczący zwołuje także posiedzenia Rady Nadzorczej na pisemny wniosek Zarządu Spółki lub każdego członka Rady Nadzorczej. W 2020 roku Rada Nadzorcza Spółki odbyła 4 (cztery) posiedzenia w dniach:
- 27 lutego 2020 r.;
- 28 maja 2020 r.;
- 30 września 2020 r.;
- 10 grudnia 2020 r.
Zarząd Spółki składa się z nie więcej niż dziesięciu członków. Liczbę członków Zarządu ustala Rada Nadzorcza. Członkowie Zarządu Spółki powoływani są na pięcioletnią kadencję i odwoływani przez Radę Nadzorczą.
Zarząd kieruje działalnością Spółki, podejmuje uchwały niezbędne do wykonywania zadań oraz reprezentuje Spółkę wobec sądów, władz, urzędów oraz osób trzecich. Do Zarządu należą sprawy niezastrzeżone do wyłącznej kompetencji WZA i Rady Nadzorczej. Do składania oświadczeń w imieniu Spółki są uprawnieni dwaj członkowie Zarządu działający łącznie lub członek Zarządu z prokurentem łącznie.
Osoby zarządzające nie posiadają uprawnień w zakresie podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji Spółki.
4.2 Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących Grupę Netia w 2020 roku
W dniu 30 czerwca 2020 r., w związku z odbyciem się Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Netia S.A. za rok obrotowy 2019, wygasł mandat członka Rady Nadzorczej pana Adama Biedrzyckiego. Na tym samym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy podjęto uchwałę o powołaniu pana Adama Biedrzyckiego w skład Rady Nadzorczej na kolejną 5-letnią kadencję.
W związku z powyższym, na dzień 31 grudnia 2020 r. skład Rady Nadzorczej Spółki był następujący:
- Piotr Żak – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Wojciech Pytel – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej,
- Adam Biedrzycki,
- Justyna Kulka,
- Stefan Radzimiński,
- Tomasz Szeląg,
- Maciej Szwarc.
4.3 Komitety Rady Nadzorczej
Rada Nadzorcza może powoływać komitety stałe lub komitety celowe, działające jako kolegialne organy doradcze i opiniotwórcze Rady Nadzorczej. Komitety celowe powoływane każdorazowo przez Radę Nadzorczą w zależności od bieżących potrzeb Rady Nadzorczej. Członkowie Komitetów wybierani przez Radę Nadzorczą spośród jej członków. W ramach Rady Nadzorczej działają trzy komitety stałe – Komitet ds. Audytu, Komitet ds. Projektów Strategicznych oraz Komitet ds. Rozwoju Sieci.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
17
Komitet ds. Audytu:
W dniu 30 czerwca 2020 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało do Rady Nadzorczej na kolejną kadencję pana Adama Biedrzyckiego. Rada Nadzorcza, w dniu 27 lipca 2020 roku, podjęła w trybie pisemnym uchwałę o uzupełnieniu składu Komitetu ds. Audytu, powołując pana Adama Biedrzyckiego.
Na 31 grudnia 2020 r. skład komitetu kształtował się następująco:
- Adam Biedrzycki,
- Maciej Szwarc,
- Tomasz Szeląg.
Zadaniem Komitetu ds. Audytu jest doradztwo na rzecz Rady Nadzorczej w kwestiach właściwego wdrażania zasad sprawozdawczości budżetowej i finansowej oraz kontroli wewnętrznej Spółki oraz grupy kapitałowej (w rozumieniu przepisów Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. z późniejszymi zmianami), w tym wszechstronny przegląd rocznych i okresowych sprawozdań finansowych, zarówno jednostkowych jak i skonsolidowanych, analizowanie listów do Zarządu sporządzanych przez biegłych rewidentów Spółki, monitorowanie rzetelności informacji finansowych przedstawianych przez Spółkę, współpraca z biegłymi rewidentami Spółki oraz audytorami wewnętrznymi, a także komórkami organizacyjnymi Spółki odpowiedzialnymi za audyt i kontrolę, jak również przegląd systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem. Posiedzenia Komitetu ds. Audytu odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał przed opublikowaniem przez Spółkę sprawozdań finansowych.
W 2020 roku Komitet ds. Audytu odbył 7 (siedem) posiedzeń, w dniach:
- 25 lutego 2020 r.,
- 6 maja 2020 r.,
- 28 lipca 2020 r.,
- 11 sierpnia 2020 r.,
- 29 września 2020 r.,
- 4 listopada 2020 r.,
- 2 grudnia 2020 r.
Członkami Komitetu Audytu spełniającymi ustawowe kryteria niezależności pełniącymi funkcje w roku obrotowym zakończonym w dniu 31 grudnia 2020 roku byli:
- Pan Adam Biedrzycki, Przewodniczący Komitetu Audytu,
- Pan Tomasz Szeląg, Członek Komitetu Audytu,
- Pan Maciej Szwarc, Członek Komitetu Audytu.
Członkami Komitetu Audytu posiadającym wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych pełniącymi funkcje w roku obrotowym zakończonym w dniu 31 grudnia 2020 roku byli:
- Pan Maciej Szwarc, Członek Komitetu Audytu,
- Pan Tomasz Szeląg, Członek Komitetu Audytu.
Pan Maciej Szwarc ukończył Uniwersytet Warszawski na Wydziale Nauk Ekonomicznych. W latach 1994-1996 pełnił funkcję Analityka w DM BGZ Bank. W latach 1998-2000 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego Zurich Polska. W latach 2001-2004 pełnił funkcję Chief Financial Officer w Winthertur Polska. Do roku 2015 pełnił funkcje członka rad nadzorczych Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Grupy AXA.
Pan Tomasz Szeląg ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu na Wydziale Gospodarki Narodowej, kierunek Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, specjalizacja Handel Zagraniczny. W maju 2003 roku obronił doktorat na temat transakcji hedgingowych stosowanych przez światowych producentów miedzi. Od 2003 roku pełnił funkcję Głównego Specjalisty Wydziału Ryzyka Walutowego w KGHM Polska Miedź S.A. a następnie Departamentu Analiz i Ryzyka Rynkowego, by we wrześniu 2004 roku zostać Dyrektorem tego Departamentu. W grudniu 2004 roku został Dyrektorem Departamenty Zabezpieczeń KGHM i funkcję pełnił do marca 2007 roku. Od kwietnia 2007 roku do czerwca 2008 roku pracował jako Dyrektor Oddziału Banku Société Générale we Wrocławiu. W lipcu 2008 roku objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów Telefonii Dialog S.A., które sprawował do marca 2009 roku. Od maja 2009 roku do września 2016 roku pełnił w spółce Cyfrowy Polsat S.A. funkcję Członka Zarządu ds. Finansów i odpowiadał za szeroko rozumiane finanse w całej grupie kapitałowej. Tomasz Szeląg jest Członkiem Rady Nadzorczej spółki Cyfrowy Polsat S.A. od października 2016 roku. W 2016 roku został również powołany w skład Rad Nadzorczych spółek Polkomtel sp. z o.o., Telewizja Polsat sp. z o.o. oraz ZE PAK S.A.
Członkiem Komitetu Audytu posiadającym wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent, pełniącym funkcje w roku obrotowym zakończonym w dniu 31 grudnia 2020 roku był:
- Pan Adam Biedrzycki - Przewodniczący Komitetu Audytu.
Pan Adam Biedrzycki od 2009 roku zarzą d za w firmie Verifone (NYSE:PAY) działalnością ̨ na rynkach: niemieckim, austriackim, holenderskim, szwajcarskim, belgijskim i polskim. W latach 2009-2011 kierował takż e biurami Verifone w Rosji, Włoszech, Hiszpanii i działalnością ̨ na Bałkanach i w Grecji. W roku 2014 był ponadto odpowiedzialny za rynki Wielkiej Brytanii i Irlandii. W latach 1997-2009 tworzył i kierował polskim oddziałem Verifone. Od 2015 roku pełni funkcje w Radzie Nadzorczej Netia S.A.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
18
Komitet ds. Projektów Strategicznych:
Zadaniem Komitetu ds. Projektów Strategicznych jest doradztwo na rzecz Rady Nadzorczej w zakresie opiniowania planów strategicznych realizowanych przez Spółkę oraz grupę kapitałową, przedstawianych przez Zarząd oraz zgłaszanie ewentualnych uwag do tych planów zarówno Zarządowi jak i Radzie Nadzorczej. Sprawy będące przedmiotem analizy Komitetu obejmują informacje konieczne do oszacowania ryzyka związanego z realizacją przedstawionych planów strategicznych, w tym zwłaszcza tych dotyczących projektu „Sieć XXI wieku”, polegającego na modernizacji całej sieci Spółki do standardu 1 Gb/s.
Na 31 grudnia 2020 r. skład komitetu kształtował się następująco:
- Wojciech Pytel,
- Piotr Żak,
- Justyna Kulka.
Komitet ds. Rozwoju Sieci:
Zadaniem Komitetu jest stały nadzór i opiniowanie projektów i działań inwestycyjnych realizowanych przez Spółkę w związku z rozwojem sieci.
Na 31 grudnia 2020 r. skład komitetu kształtował się następująco:
- Wojciech Pytel,
- Piotr Żak,
- Stefan Radzimiński.
Zasady, zakres i sposób funkcjonowania Komitetów Rady Nadzorczej zostały szczegółowo uregulowane w Regulaminie Rady Nadzorczej Spółki Netia S.A.
4.4 System kontroli programów akcji pracowniczych (nie w tysiącach)
Nowy Plan
W dniu 26 maja 2010 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników przyjęło uchwałę ustalającą zasady przyznawania 27.253.674 opcji na zakup akcji Zarządowi i pracownikom Grupy Netia. Każda opcja uprawnia uczestnika Nowego Planu do nieodpłatnego nabycia co najwyżej ½ warrantu subskrypcyjnego z prawem objęcia akcji wykonalnym nie później niż w dniu 26 maja 2020 r. Każdy warrant subskrypcyjny uprawnia posiadacza do nabycia jednej akcji Spółki o wartości nominalnej 1 zł, która zostanie opłacona przez Spółkę lub jej jednostki zależne. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników uchwaliło warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję nie więcej niż 13.626.837 akcji zwykłych na okaziciela serii L w celu umożliwienia wykonania praw z realizacji opcji przyznanych w ramach Nowego Planu.
Rada Nadzorcza postanowiła odstąpić od kontynuacji Planu począwszy od 2015 r., a w szczególności nie przyznawać opcji w roku 2015 i latach następnych.
Na dzień 31 grudnia 2019 r. 42.410 opcji pozostało niezrealizowanych. Zgodnie z postanowieniami Nowego Planu przyznane opcje, które nie zostały zrealizowane do dnia 26 maja 2020, wygasły.
W ramach Nowego Planu Spółka wyemitowała łącznie 769.884 akcji zwykłych na okaziciela serii L w latach 2014-2018.
4.5 Wynagrodzenia wypłacone i należne osobom zarządzającym i nadzorującym w 2020 roku
Koszty z tytułu wynagrodzeń osób zarządzających i nadzorujących Emitenta zostały przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Netia w Nocie 38 „Transakcje z podmiotami powiązanymi” oraz jednostkowym sprawozdaniu finansowym Netia w Nocie 38 „Transakcje z podmiotami powiązanymi”.
4.6 Określenie łącznej liczby akcji będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących Grupy Netia
Liczba akcji w posiadaniu członków Zarządu
Na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz 31 grudnia 2019 r. żaden z członków Zarządu nie posiadał akcji Spółki.
Liczba akcji w posiadaniu członków Rady Nadzorczej
Na dzień 31 grudnia 2020 r. oraz 31 grudnia 2019 r. żaden z członków Rady Nadzorczej nie posiadał akcji Spółki.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
19
4.7 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Grupą Netia
Zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej
W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. nie było zmian w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej, zobacz punkt 4.2 powyżej.
Zmiany organizacyjno-prawne
Nie było istotnych zmian prawnych ani organizacyjnych w Grupie Netia w 2020 r. poza opisanymi w punkcie 1.1 Struktura organizacyjna Grupy Netia.
5 Główni Akcjonariusze i kapitał zakładowy
5.1 Akcjonariusze posiadający ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Netii (nie w tysiącach)
Na podstawie najbardziej aktualnych informacji przekazanych Emitentowi przez akcjonariuszy, na dzień przekazania niniejszego komentarza znaczne pakiety akcji Spółki były w posiadaniu następujących podmiotów (udział w kapitale i liczba głosów obliczone na podstawie liczby akcji stanowiących kapitał zakładowy Emitenta na dzień 18 marca 2021 r.):
Liczba akcji
% kapitału zakładowego
Cyfrowy Polsat S.A.*
221.489.753
66,00
FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych
19.182.760
5,72
OFE PZU „Złota Jesień”
17.656.988
5,26
OFE Nationale-Nederlanden
17.769.279
5,30
Akcje w obrocie publicznym i należące do innych Akcjonariuszy
59.479.564
17,72
335.578.344
100,00
* kontrolowany przez Zygmunta Solorza
OFE Nationale-Nederlanden
W dniu 10 września 2020 r. spółka Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. poinformowała Spółkę o zwiększeniu stanu posiadania akcji Spółki przez fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. powyżej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki do 16.807.531 akcji reprezentujących łącznie 5,01% kapitału zakładowego i uprawniających do 16.807.531 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, stanowiących łącznie 5,01% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki.
W dniu 14 września 2020 r. spółka Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. poinformowała Spółkę o zwiększeniu stanu posiadania akcji Spółki przez Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny S.A. powyżej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki do 17.769.279 akcji reprezentujących łącznie 5,30% kapitału zakładowego i uprawniających do 17.769.279 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, stanowiących łącznie 5,30% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki. Jednocześnie spółka Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. poinformowała Spółkę, zarządzane przez nią fundusze, w tym Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny S.A., zwiększyły swój stan posiadania akcji łącznie do 18.501.177.
Cyfrowy Polsat S.A.
W dniu 8 marca 2021 r. Cyfrowy Polsat poinformował Spółkę o i) nabyciu przez Cyfrowy Polsat w Wezwaniu (zgodnie z definicją poniżej) 84.868 akcji Netii; ii) zmianie w związku z ww. nabyciem akcji Netia w Wezwaniu udziału przysługującego Cyfrowemu Polsatowi w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki o ok. 0,0253% („Zmiana Udziału”) oraz (iii) osiągnięciu w związku z ww. nabyciem akcji Netia w Wezwaniu ok. 66,0024% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki. Zmiana Udziału nastąpiła w dniu 8 marca 2021 r. w wyniku rozliczenia transakcji nabycia przez Cyfrowy Polsat 84.868 akcji Netii, reprezentujących ok. 0,0253% kapitału zakładowego Netii, oraz uprawniających do 84.868 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, stanowiących ok. 0,0253% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, które były objęte zapisami złożonymi przez akcjonariuszy Netii w odpowiedzi na wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Netii ogłoszone w dniu 23 grudnia 2020 r. przez Cyfrowy Polsat na podstawie art. 74 ust. 1 Ustawy o Ofercie („Wezwanie”).
Bezpośrednio przed Zmianą Udziału Cyfrowy Polsat posiadał bezpośrednio 221.404.885 akcji Netii, reprezentujących łącznie ok. 65,9771% kapitału zakładowego Netii, oraz uprawniających do wykonywania 221.404.885 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, stanowiących łącznie ok. 65,9771% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki. Po Zmianie Udziału Cyfrowy Polsat posiadał i na dzień zawiadomienia posiadał bezpośrednio 221.489.753 akcje Netii, reprezentujące łącznie ok. 66,0024% kapitału zakładowego Netii, oraz uprawniające do 221.489.753 głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki, stanowiących ok. 66,0024% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
20
5.2 Kapitał zakładowy (nie w tysiącach)
Na dzień 31 grudnia 2020 r. kapitał zakładowy Spółki wynosił 335.578.344 i składał się z 335.577.344 akcji zwykłych i 1.000 akcji serii A1 (o wartości nominalnej 1 każda). Każda akcja zwykła uprawniała do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Posiadacz 1.000 akcji serii A1 ma prawo do nominowania jednego członka Rady Nadzorczej. Członkowie Zarządu wybierani po uzyskaniu większości głosów członków Rady Nadzorczej. Kapitał zakładowy na dzień 31 grudnia 2020 r. był w całości zarejestrowany oraz opłacony.
5.3 Umowy, w wyniku których mogłyby w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji
Na dzień 31 grudnia 2020 r. Spółka nie posiadała umów, w wyniku których mogłyby w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji.
5.4 Posiadacze wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne w stosunku do Spółki
Pan Andrzej Radzimiński posiada 1.000 (nie w tysiącach) akcji serii A1, które upoważniają go do powoływania i odwoływania członka Rady Nadzorczej.
5.5 Ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów wartościowych Emitenta oraz ograniczenia w zakresie wykonywania prawa głosu przypadających na akcje Emitenta
Dokumenty korporacyjne Netii nie zawierają ograniczeń, które w znaczący sposób ograniczałyby zmiany kontroli w stosunku do Emitenta wskutek nabycia przez osoby trzecie znaczących ilości akcji.
Każda akcja Netii uprawnia do jednego głosu na WZA. Nie istnieją ograniczenia dotyczące wykonywania prawa głosu z akcji Spółki.
Pan Andrzej Radzimiński posiada 1.000 (nie w tysiącach) akcji serii A1, które upoważniają go do powoływania i odwoływania członka Rady Nadzorczej.
5.6 Dywidendy, odkup akcji własnych i polityka dystrybucji środków do akcjonariuszy
W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 r. Netia nie wypłacała dywidend ani nie skupowała akcji własnych.
Polityka dystrybucji środków do akcjonariuszy
W dniu 29 lutego 2016 r. Zarząd Netii podjął uchwałę dotyczącą zawieszenia polityki dywidendowej zawartej w dokumencie "Polityka dystrybucji środków począwszy od 2014 roku".
6 Czynniki istotne dla rozwoju Grupy Netia
6.1 Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń związanych z działalnością operacyjną
Ryzyko zmiany strategii Grupy Netia
Główne kierunki strategiczne rozwoju Grupy Netia w przyszłości zdefiniowane i ogłoszone publicznie. Zważywszy na fakt, większościowym akcjonariuszem Netii, posiadającym łącznie 65,98% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, jest Cyfrowy Polsat, istnieje prawdopodobieństwo zmiany lub modyfikacji założeń strategicznych w przyszłości. Dodatkowo Netia, pod wpływem dynamicznie zmieniającego się i niezwykle konkurencyjnego rynku telekomunikacyjnego w Polsce, może wprowadzić nowe elementy do strategii, które mogą istotnie zmienić oczekiwane przepływy pieniężne lub zmienić profil ryzyka Grupy Netia. Jednocześnie Spółka przypomina, w dniu 23 grudnia 2020 r. akcjonariusz większościowy, Cyfrowy Polsat Spółka Akcyjna, ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe akcje Spółki. Zgodnie z oświadczeniem wzywającego zamieszczonym w wezwaniu, wzywający nie zamierza wprowadzać istotnych zmian w stosunku do dotychczasowej działalności operacyjnej Spółki po nabyciu Akcji w wyniku Wezwania i traktuje jako długoterminową inwestycję o charakterze strategicznym.
Wpływ potencjalnych przyszłych przejęć i akwizycji znaczących podmiotów
Jedną z istotnych cech rynku telekomunikacyjnego w Polsce jest cykliczny proces jego konsolidacji. Przejęcia, dotyczące zarówno podmiotów odgrywających znaczącą rolę na rynku jak i mniejszych, lokalnych operatorów alternatywnych, zapewne będą miały miejsce również w kolejnych latach.
Akwizycje były historycznie istotnym elementem wzrostu skali Grupy Netia i nie można ich wykluczyć w przyszłości. Przejęcia lub fuzje z innymi podmiotami, odgrywającymi na rynku telekomunikacyjnym znaczącą rolę, mogą mieć istotny wpływ na poziom przychodów i wyniki finansowe Grupy. Z chwilą, gdy Spółka dokona przejęcia innego podmiotu, proces pełnego zintegrowania tejże jednostki może być obarczony wieloma ryzykami, np. odejścia kluczowych pracowników, utraty części klientów czy też wysokich kosztów całego procesu integracji, jak również ryzykiem niedostarczenia wszystkich planowanych przy przejęciu synergii.
Mimo trwającej konsolidacji, na rynku telekomunikacyjnym w Polsce nadal funkcjonuje znacząca grupa alternatywnych operatorów dostarczających klientom usługi telekomunikacji przewodowej. Biorąc pod uwagę pojawiające się bariery dotyczące ich rozwoju w kolejnych latach (koszt modernizacji sieci, ograniczony portfel usług, silna konkurencja) należy spodziewać się ich zwiększonej chęci do
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
21
sprzedaży biznesu telekomunikacyjnego większym operatorom. Emitent na bieżąco monitoruje rynek i może dokonać potencjalnych przejęć w sytuacjach, w których będzie to wspierało strategię Grupy i zwiększało jej wartość. Realizacja takich transakcji wymaga szczególnego zaangażowania kierownictwa wysokiego szczebla Spółki i może się wiązać ze zwiększonymi kosztami transakcji (koszty badania spółek, koszty procesu, integracji) W przypadku większych transakcji Grupa Netia może wymagać dodatkowego finansowania.
Korzyści z potencjalnych przejęć zależeć będą przede wszystkim od zdolności do integracji przejmowanych podmiotów w struktury Grupy Netia. Przyszłe nabycia mogą się wiązać z przejęciem istniejących zobowiązań i ryzykiem wystąpienia zobowiązań nieujawnionych. Grupa Netia nie może zapewnić, że w przyszłości wystąpią możliwości korzystnych przejęć bądź, gdy takie nastąpią, że ich wynikiem będzie udana integracja podmiotów nabytych z Grupą Netia. Nieoptymalne włączenie nabywanych podmiotów w strukturę Grupy Netia oraz / lub brak możliwości uzyskania oczekiwanych synergii operacyjnych i strategicznych, może mieć negatywny wpływ na działalność Grupy Netia i jej sytuację finansową.
Ryzyko technologiczne
Sektor telekomunikacyjny jest obszarem ciągłych zmian technologicznych. Grupa Netia, projektując i rozbudowując swoje sieci, stosuje najnowsze rozwiązania techniczne. Nie można jednak w pełni przewidzieć, jakie skutki dla działalności Grupy Netia mogą mieć zmiany technologiczne w obszarze bezprzewodowej, mobilnej transmisji danych, realizacji połączeń głosowych przez Internet, usług głosowych i multimedialnych oferowanych przez operatorów sieci telewizji kablowych, jak również świadczonych poprzez sieć Internet tzw. OTT (Over The Top). W szczególności, na działalność Grupy Netia może wpłynąć tendencja świadczenia usług głosowych i dostępu do sieci Internet poprzez platformy bezprzewodowe i przenośne realizowane poprzez sieć telefonii komórkowej czwartej i piątej generacji posiadające możliwości świadczenia usług mobilnego szerokopasmowego dostępu do Internetu. W związku z trudnością przewidzenia otoczenia regulacyjnego oraz faktycznego zapotrzebowania rynku, istnieje ryzyko inwestowania przez Netię w technologie, które nie przyniosą oczekiwanych korzyści. Wystąpienie takiej sytuacji może mieć negatywny wpływ na wyniki oraz sytuację finansową Spółki.
Ryzyka związane z realizacją inwestycji o znaczącej wartości w zakresie modernizacji sieci (nie w tysiącach)
W dniu 1 marca 2016 r. Rada Nadzorcza Netii zatwierdziła inwestycję w infrastrukturę sieci dostępowej Spółki w latach 2016-2026, w celu jej całościowej modernizacji (dalej: „Program”). Grupa Netia zakłada przeznaczenie na realizację Programu w zakresie modernizacji sieci kwoty ok. 417 mln zł. Rozpoczęcie Programu odbyło się pod koniec 2016 r. i jest on realizowany etapami. Realizacja programu może wiązać się z ryzykiem po stronie technicznej jak i komercyjnej. Po stronie komercyjnej nieosiągnięcie założonego poziomu penetracji usług na sieci zmodernizowanej, szczególnie w obliczu dużej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, wpłynie na oczekiwane stopy zwrotu z inwestycji w zakładanym czasie. Wyniki komercyjne pokazują, że założone parametry komercyjne Programu były realizowane. Spółka na bieżąco weryfikuje realizację założeń projektu.
Plan finansowy Programu zakłada określone oszczędności/efektywności w kolejnych latach realizacji, częściowo uzależnione od cen dostawców zewnętrznych. Wiąże się to z różnymi ryzykami - dla przykładu - ze względu na duże zapotrzebowanie na włókna światłowodowe przewidywany jest wzrost cen tego materiału. Jeśli ceny te będą większe od zakładanych, wpłynie to negatywnie na stopy zwrotu z inwestycji. Aktualnie, powyższe zagrożenia są pod kontrolą i nie stanowią istotnego czynnika ryzyka dla Programu.
Po stronie technicznej, wyzwaniem w Programie jest uzyskiwanie zgód na prace modernizacyjne w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych - przy napiętym harmonogramie prac technicznych, w tym koordynacji firm zewnętrznych oraz częściowym uzależnieniu od czynników pogodowych - stwarza to ryzyko opóźnień realizacji inwestycji w pewnych obszarach, jak i samego Programu. Bieżące wyniki w zakresie pozyskiwania zgód na prace modernizacyjne pokazują jednak, że ryzyko ich wystąpienia jest systematycznie ograniczane, a występujące zagrożenia wynikają głównie z obecności włókien światłowodowych w budynkach w rezultacie modernizacji przeprowadzonej przez innych operatorów telekomunikacyjnych. Jednocześnie, sytuacja powyższa generuje nowe ryzyko związane z brakiem możliwość modernizacji części obszarów w związku z wykonanymi już inwestycjami podmiotów konkurencyjnych.
W obliczu dużych programów inwestycyjnych realizowanych przez większość graczy rynkowych tj. inwestycja w modernizację sieci przez Orange Polska, konsolidację rynku ze strony UPC, VECTRA i innych operatorów czy też technologię LTE/5G ze strony operatorów mobilnych, Program jest wciąż niezbędny do utrzymania konkurencyjności Spółki. Spółka nie wyklucza jednak wprowadzenia niezbędnych korekt do Programu wynikających z powyższych wyzwań i zmian jakie nieustannie dokonują się na rynku telekomunikacyjnym wynikających z modernizacji sieci prowadzonych przez podmioty konkurencyjne do Spółki.
Kluczowy projekt transformacyjny, związany z modernizacją sieci dostępowej był kontynuowany w 2020 roku choć sytuacja pandemiczna miała wpływ na tempo jego realizacji.
Ryzyka związane z prawami użytkowania nieruchomości
Aby świadczyć usługi swoim klientom, Netia posiada nieruchomości, dzierżawiąc je lub korzystając z nich na podstawie służebności gruntowych. W niektórych przypadkach tytuły prawne do nieruchomości niejasne lub Spółka może być nieświadoma wad prawnych w odniesieniu do tych tytułów. W związku z tym Zarząd nie może zapewnić, że w przyszłości nie pojawią się sprawy sporne odnośnie takich praw. Może to skutkować istotnymi kosztami dla Netii, które musiałaby ponieść w takich przypadkach, aby chronić swoje prawa lub przenieść elementy sieci telekomunikacyjnej do innych lokalizacji. Podobnie wydzierżawiający mogą w sposób nieprzewidziany wypowiedzieć umowy, co może skutkować istotnymi kosztami dla Netii poniesionymi w celu przeniesienia własnej sieci do innej lokalizacji.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
22
Ryzyko kursowe
Do 30% rocznego planu zakupów inwestycyjnych Netii oraz do 10% typowych kosztów operacyjnych jest albo fakturowanych w walucie obcej albo fakturowanych w polskim złotym na podstawie cenników wyrażonych w walucie obcej. W Netii funkcjonuje Komitet Zarządzania Ryzykiem, który podejmuje decyzje o zabezpieczeniu ekspozycji na ryzyko walutowe oraz określa część ekspozycji do zabezpieczenia. Chociaż działania zabezpieczające Netii mają zawsze na celu obniżenie narażenia Netii na zmienność wyników będącą skutkiem zmiany kursów walutowych (tzn. nie mają charakteru spekulacyjnego), nie możemy zapewnić, że zawieranie takich transakcji będzie skutkować wyższymi zyskami lub przepływami niż gdybyśmy nie zabezpieczali ekspozycji walutowej Grupy. Ekspozycja walutowa oraz analiza wrażliwości Grupy oraz Netii na zmiany kursów walut została przedstawiona odpowiednio w Nocie nr 4 „Zarządzanie ryzykiem finansowym” w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz w Nocie nr 4 „Zarządzanie ryzykiem finansowym” w jednostkowym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r.
Ryzyko zmiany stopy procentowej
Grupa Netia jest narażona na ryzyko zmienności rynkowych stóp procentowych wynikające z zobowiązań z tytułu kredytów opartych o zmienną stopę procentową. Gdyby rynkowe stopy procentowe były o 50 punktów bazowych wyższe/niższe, to koszt odsetek z tytułu kredytu za okres zakończony 31 grudnia 2020 r. zwiększyłby się / zmniejszył o 1.286 zł, a wysokość odsetek skapitalizowanych zwiększyłaby się / zmniejszyłaby się o 388 zł. Gdyby rynkowe stopy procentowe były o 50 punktów bazowych wyższe/niższe, to koszt odsetek z tytułu kredytu za okres zakończony 31 grudnia 2019 r. zwiększyłby się / zmniejszył o 1.101 zł, a wysokość odsetek skapitalizowanych zwiększyłaby się / zmniejszyłaby się o 402 zł.
Wyniki Netia S.A. historycznie charakteryzowały się znaczną zmiennością i dalsza zmienność wyników może ograniczyć zdolność Spółki do wypłaty dywidendy w przewidywalnej wysokości w przyszłości
Zyski i straty netto Netii S.A. historycznie charakteryzowały się dużą zmiennością ze znaczącymi zyskami i stratami zaksięgowanymi w różnych okresach z powodu niepieniężnych pozycji księgowych zależnych w głównej mierze od szacunków Zarządu odnośnie przyszłych perspektyw Grupy Netia. Te niepieniężne pozycje księgowe obejmują głównie:
- coroczny test na utratę wartości wartości firmy i pozostałych niefinansowych aktywów trwałych,
- szacunki odnośnie okresów ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych, które mają bezpośredni wpływ na roczną amortyzację, stanowiącą największą pozycję kosztów Grupy Netia,
- rozpoznanie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, co w istotny sposób zależy od oceny Zarządu co do kształtowania się zysków podatkowych w przyszłości.
Zmiany w otoczeniu biznesowym, prawnym lub regulacyjnym mogą prowadzić do istotnych zmian w szacunkach Zarządu i do istotnych fluktuacji trzech powyższych pozycji niepieniężnych między okresami.
Jeśli Netia S.A. poniesie stratę netto w danym roku, obniży to kapitał dostępny do podziału i może doprowadzić do sytuacji, że Zarząd nie będzie w stanie w przyszłości wypłacić dywidendy.
Ryzyko odejścia kluczowych członków kierownictwa i trudności związane z pozyskaniem nowej wykwalifikowanej kadry zarządzającej
Działalność Grupy Netia jest uzależniona od jakości pracy jej pracowników i kierownictwa. Zarząd nie może zapewnić, że ewentualne odejście niektórych członków kierownictwa nie będzie mieć negatywnego wpływu na działalność, sytuację finansową i wyniki Grupy Netia, która wraz z odejściem niektórych członków kierownictwa, mogłaby zostać pozbawiona personelu posiadającego znaczną wiedzę i doświadczenie z zakresu zarządzania i działalności operacyjnej Grupy Netia. Zmiany w składzie kadry kierowniczej mogą wywołać zakłócenia w działalności Grupy Netia.
Ryzyko wynikające z uzależnienia świadczenia usług klientom od usług nabywanych od stron trzecich
Działalność operacyjna Grupy Netia jest uzależniona od zdolności pozyskania i utrzymania klientów poprzez świadczenie wysokiej jakości usług. Netia współpracuje z innymi dostawcami na różnych istotnych etapach świadczenia usług, w tym podczas procesu sprzedaży, aktywacji usług, utrzymania sieci, rozwoju infrastruktury informatycznej i niektórych procesów obsługi klienta. W przypadku, gdy którykolwiek z dostawców zewnętrznych nie utrzyma odpowiedniego zakresu lub poziomu jakości usług świadczonych dla Netii, nie będzie w stanie lub odmówi szybkiej reakcji na zmieniające się wymagania Netii, nasi klienci mogą otrzymać usługi o niższym standardzie, co może ujemnie wpłynąć na postrzeganie niezawodności naszych usług, a tym samym ujemnie wpłynąć na reputację marki i nasz udział rynkowy. W wybranych przypadkach, aby zminimalizować powyższe ryzyko, Netia może wymienić kluczowych dostawców zewnętrznych lub przejąć zakres wykonywanych przez nich usług. Tak duże zmiany wiążą się z istotnym ryzykiem operacyjnym i Zarząd nie może zapewnić, że nie pojawią się istotne koszty lub istotne pogorszenie w działalności operacyjnej w przypadku obniżenia standardu usług świadczonych przez dostawców zewnętrznych, którego podniesienie wymagałoby istotnej reorganizacji sposobu świadczenia usług przez Grupę Netia.
Ryzyko wynikające z przetwarzania danych osobowych w bieżącej działalności Spółek Grupy Netia
W związku ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, na zasadach określonych we właściwych przepisach, a w szczególności w ustawie z dnia z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2019 r. poz. 2460, z późn. zm.) (dalej: PT) oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
23
osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Spółki Grupy Netia przetwarzają dane osobowe abonentów oraz użytkowników końcowych.
Przetwarzanie danych osobowych abonentów oraz użytkowników końcowych jest realizowane w granicach obowiązujących przepisów prawa i stanowi element zwykłej działalności Grupy.
Spółki Grupy Netia z najwyższą starannością stosują przewidziane prawem środki w celu ochrony danych osobowych zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów.
Pomimo zastosowanych rozwiązań nie można wykluczyć jednak ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego, umyślnego działania osób trzecich, awarii technicznych lub innego wyjątkowego zdarzenia. Mogą one spowodować narażenie lub w konsekwencji także niewłaściwe wykorzystanie tych danych, stanowiące naruszenie przepisów prawa.
Netia współpracuje z zewnętrznymi, niezależnymi przedsiębiorstwami i zleceniobiorcami, dostawcami oraz centrami telefonicznymi. W każdym przypadku, kiedy prawo tego wymaga, zawierane umowy regulujące kwestie powierzania lub udostępniania danych osobowych. Pomimo najwyższej staranności spółek Grupy Netia w dokonywaniu wyboru partnerów biznesowych, nie można zapewnić, że w zakresie realizowanych przez nich dostaw i usług nie wystąpią zdarzenia, które spowodują narażenie lub w konsekwencji także niewłaściwe, niezgodne z przepisami prawa, wykorzystanie tych danych.
Netia, w przypadku wystąpienia naruszenia ochrony danych osobowych abonentów lub użytkowników końcowych, podejmuje wszelkie niezbędne działania zgodne z prawem i dobrymi praktykami branżowymi, które prowadzą do minimalizowania skutków zdarzenia. Niezwłocznie przeprowadza odpowiednie testy oraz optymalizuje zabezpieczenia. Prowadzi wymaganą przez prawo analizę ryzyka oraz dokumentację rejestrowania naruszeń ochrony danych osobowych, a także komunikację z podmiotami danych oraz właściwymi organami nadzoru.
W przypadku stwierdzenia przez właściwy organ naruszenia przez spółki Grupy Netia, ich partnerów lub dostawców przepisów regulujących ochronę danych osobowych abonentów lub użytkowników końcowych, istnieje ryzyko nałożenia kar finansowych, sięgające do 4 % rocznego obrotu lub do 20 milionów euro (przy czym zastosowanie ma kwota wyższa). Działanie takie może również zaszkodzić reputacji lub osłabić wyniki handlowe Grupy Netia.
Ustawa Prawo telekomunikacyjne (dalej „PT”) przewiduje, obowiązek świadczenia usługi powszechnej powinien zostać nałożony decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej: Prezes UKE) wydaną po przeprowadzeniu postępowania przetargowego. Prezes UKE wydał decyzję wyznaczającą Orange Polska do świadczenia usługi powszechnej do dnia 8 maja 2011 r. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, których roczny przychód z działalności telekomunikacyjnej przekracza 4.000 zobowiązani do uczestniczenia w finansowaniu tego obowiązku. Wysokość kwoty udziału przedsiębiorcy telekomunikacyjnego zobowiązanego do dopłaty będzie ustalana również decyzją Prezesa UKE, jednak kwota ta nie może przekroczyć wysokości 1% przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w danym roku kalendarzowym. Wszystkie wydane przez Prezesa UKE decyzje w zakresie dopłat do kosztów netto świadczenia usługi powszechnej przez Orange Polska zostały zaskarżone.
W czerwcu 2015 r. spółki z Grupy Netia zapłaciły 35 tytułem ich udziałów w dopłacie do usługi powszechnej za rok 2006. W kwietniu 2017 r. spółki z Grupy Netia zapłaciły 66 tytułem ich udziałów w dopłacie do usługi powszechnej za rok 2007. W październiku 2017 r. spółki z Grupy Netia zapłaciły 98 tytułem ich udziałów w dopłacie do usługi powszechnej za rok 2008. W styczniu i w lutym 2018 r. Prezes UKE wydał, dla części spółek Grupy Netia, decyzje o kwocie dopłaty do usługi powszechnej za lata 2009 i 2010. W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2018 r. spółki z Grupy Netia zapłaciły łącznie 6.346 tytułem ich udziałów w dopłacie do usługi powszechnej za lata 2009-2010. W styczniu 2020 r. spółki z Grupy Netia zapłaciły łącznie 823 tytułem ich udziałów w dopłacie do usługi powszechnej za rok 2011.
W oparciu o pełną wysokość kwot, których domaga się Orange Polska, decyzje Prezesa UKE oraz o szacunki Grupy odnośnie przychodów dostawców usług telekomunikacyjnych, którzy będą uczestniczyć w dopłatach do usług powszechnych, maksymalna kwota dopłaty do usługi powszechnej, której Orange Polska może domagać się od Grupy Netia, może wynieść około 58.868 za okres od 2006 r. do 2011 r. włącznie, zgodnie z poniższym zestawieniem:
Maksymalny udział w dopłacie
Rezerwa
(PLN)
(PLN)
2006
7.559
2.409
2007
11.207
2.364
2008
11.172
3.697
2009
12.547
985
2010
14.515
640
2011
1.868
-
58.868
10.095
Obecnie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym toczy się szereg postępowań w sprawie skarg i skarg kasacyjnych, składanych tak przez spółki z Grupy Netia, jak i inne podmioty zobowiązane do udziału w dopłacie oraz Prezesa UKE. Zarząd Netia na bieżąco analizuje stan tych postępowań i aktualizuje wysokość rezerw na pokrycie potencjalnych zobowiązań z tytułu dopłaty do usługi powszechnej świadczonej w latach 2006-2011.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
24
Wpływ zmiany stawek FTR i MTR na działalność Grupy Netia
W III kw. 2020 r. Komisja Europejska opublikowała draft aktu delegowanego w zakresie stawki FTR oraz stawki MTR a także rozwiązania prawne odnoszące się do terminowania połączeń pochodzących od operatorów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego („połączenia non-EOG”). Jeżeli przedstawione przez Komisję Europejską propozycje nie ulegną zmianie, będą miały one negatywny wpływ na wyniki Grupy Netia. Ze względu na fakt, że obecny etap konsultacji publicznych nie pozwala na wskazanie jaki będzie ostateczny kształt regulacji ani w jakim czasie regulacja dotycząca stawek FTR i MTR zostanie wprowadzona, Zarząd Netii S.A. nie może dokonać wiążących oszacowań co do wpływu regulacji na działalność Grupy i jej wyniki. Jednocześnie Zarząd Netii (poprzez działania własne oraz w ramach Izb Gospodarczych, których członkiem jest Spółka) aktywnie działa i na bieżąco monitoruje kwestię zmiany stawek FTR i MTR w Polsce.
Obecnie draft aktu delegowanego znajduje się na etapie kontroli przez Parlament Europejski.
Współpraca międzyoperatorska z Beneficjentami programów POPC
W ramach współpracy międzyoperatorskiej Netia zawarła umowy z Beneficjentami Programów Operacyjnych Polska Cyfrowa („POPC”), w których to operatorzy telekomunikacyjni, przy wsparciu funduszy europejskich będą budowali sieci telekomunikacyjne na terenach pozbawionych dostępu do Internetu o wysokiej przepływności. W ramach obowiązków wynikających z budowania sieci przy wsparciu funduszy europejskich Beneficjenci programów POPC zobowiązani zostali do świadczenia usług na warunkach hurtowych („open acess”) przez okres co najmniej 7 lat.
Zarząd Netii (poprzez działania własne oraz w ramach Izb Gospodarczych, których członkiem jest Spółka) aktywnie działa i na bieżąco monitoruje możliwość współpracy z innymi operatorami, a także na bieżąco monitoruje kwestie związane z możliwością pozyskania środków z funduszy europejskich na rozbudowę i modernizację sieci telekomunikacyjnych.
Istotne zmiany legislacyjne
W związku z przyjęciem przez Parlament Europejski dyrektywy Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej obecnie w Polsce trwają prace legislacyjne zmierzające do uchwalenia nowej ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej zastępującej obecne uregulowania znajdujące się w ustawie Prawo Telekomunikacyjne.
Spółka poprzez swoje działania w Izbach Gospodarczych aktywnie uczestniczy w procesie legislacyjnym, zaś Zarząd Netii na bieżąco monitoruje potencjalny wpływ nowych uregulowań na bieżącą działalność Spółki i dokonuje analiz zwianych z koniecznością implementacji nowych uregulowań prawnych,
Do istotnych potencjalnych zmian legislacyjnych Zarząd Netii zalicza obecne prace związane ze zmianą ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych nowych obowiązków wynikających z przedstawionych projektów zmian ww. ustawy, a także na bieżąco monitoruje prace legislacyjne i ich wpływ na bieżącą działalność Spółki. Spółka poprzez swoje działania w Izbach Gospodarczych aktywnie uczestniczy w procesie legislacyjnym
Spółka na bieżąco monitoruje zmiany legislacyjne, szczególnie związane z obecnie trwającym stanem epidemii, zmianami w prawie budowlanym, a także nakładanymi nowymi opłatami (m.in. na rzecz Dyrektora PISF), które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na działalność Spółki. Jeśli proponowane zmiany ww. ustawy nie ulegną zmianie, będą miały one negatywny wpływ na wyniki Grupy Netii.
Otoczenie regulacyjne
Poza kwestiami opisanymi powyżej, działalność operacyjna Grupy Netia podlega regulacjom prawnym i administracyjnym charakterystycznym dla rynku TMT, które mogą podlegać zmianom, wynikającym m.in. ze zmian legislacyjnych na poziomie krajowym i unijnym. Decyzjami Prezesa na Netię obecnie nałożone zostały obowiązki regulacyjne w zakresie:
(i) warunków świadczenia usługi zakańczania połączeń w sieci Grupy Netia;
(ii) warunki udostępniania przez Netia kanalizacji kablowej;
(iii) warunki udostępnienia kanalizacji telekomunikacyjnej w budynkach wielorodzinnych;
(iv) warunki udostępnienia infrastruktury telekomunikacyjnej w budynkach wielorodzinnych.
Netia wykonała ciążące obowiązki regulacyjne związane z ww. zakresem obowiązków regulacyjnych. Spółka informuje, że nałożone obowiązki w jej ocenie nadmierną regulacją, jednakże na obecnym etapie ich wykonywanie nie wpływa na bieżącą działalność Grupy Netia.
Bieżąca działalność Spółki
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym także na rynku TMT, Grupa Netia jest również stroną innych niż wyżej wymienione postępowań prawnych i umów handlowych związanych z działalnością operacyjną. Decyzje regulacyjne lub administracyjne wydane przez stosowne organy mogą być niekorzystne dla Grupy Netia. Spółki z Grupy Netia systematycznie monitorują ryzyka i w opinii Zarządu Netia utworzono rezerwy na rozpoznane ryzyka, dla których można było dokonać szacunku wysokości rezerwy.
Konkurencja ze strony sieci nowej generacji
Najbardziej nowoczesne szerokopasmowe sieci kablowe budowane w Europie przez dominujących operatorów telekomunikacyjnych, operatorów telewizji kablowych, używają systemów FTTC ( skrót od ang. Fiber To The Curb) FTTB (Fiber To The Building) lub FTTH (Fiber To The Home), które pozwalają w sposób znaczący zwiększyć szerokość pasma dostarczanego do użytkownika końcowego. Nowo budowane sieci mogą stopniowo prowadzić do wyeliminowania lub ograniczenia długości tradycyjnych łączy telefonicznych, zbudowanych w oparciu o kable miedziane i zastąpienia ich łączami opartymi o kable światłowodowe. Spółki publiczne i prywatne mogą uzyskać dostęp do subsydiów inwestycyjnych (np. programy POPC), które mogą doprowadzić do powstania nowych źródeł konkurencji
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
25
ze strony sieci NGN, a po połączeniu sieci regionalnych w jedną sieć może to mieć wpływ na przecenę rynku łączy długodystansowych również.
Konkurencja operatorów telefonii komórkowej
W ostatnich latach usługi oferowane przez operatorów telefonii komórkowej miały negatywny wpływ na działalność operatorów świadczących przewodowe usługi telefoniczne. Podobny efekt substytucji usług stacjonarnych przez mobilne występuje również w odniesieniu do usług dostępu do Internetu szerokopasmowego, biorąc pod uwagę rosnącą popularność usług Internetu mobilnego oferowanego przez operatorów komórkowych (w szczególności rozwój nowej technologii 5G coraz bardziej zbliżającej się parametrami jakość usługi mobilnej do usługi stacjonarnego dostępu do Internetu). Należy również zauważyć rosnącą aktywność operatorów mobilnych w segmencie usług stacjonarnych, czego efektem jest współpraca Orange i T-Mobile w ramach sieci światłowodowej, która umożliwia T-Mobile poszerzenie swojej oferty. Operator będzie świadczył usługę stacjonarnego dostępu do Internetu w oparciu o ogólnopolską sieć światłowodową konkurenta (Orange). Również Netia wykorzystuje ten trend nasze usługi sprzedawane pod marką Plus (w ramach umowy hurtowego dostępu do internetu).
Zarząd nie może zapewnić, że rozwój technologiczny mobilnego dostępu do Internetu oraz rosnącą aktywność operatorów mobilnych w segmencie usług stacjonarnych, nie spowoduje wzrostu tempa utraty części przychodów Netii z tytułu świadczenia usług szerokopasmowych.
Konkurencja operatorów przewodowej telewizji kablowej
Na przestrzeni ostatnich lat utrzymuje się konkurencja w zakresie usług głosowych i dostępu do Internetu ze strony operatorów telewizji kablowej. Dostarczana przez Spółki Grupy Netia interaktywna telewizja przez internet, umożliwia bezpośrednie współzawodnictwo pomiędzy operatorami telefonii stacjonarnej, a operatorami telewizji kablowej. Jednak konkurowanie na tym segmencie rynku jest wyjątkowo trudne. Bowiem z jednej strony jest dosyć wysoka presja cenowa (Vectra), z drugiej coraz wyższe prędkości internetu w ofercie (Vectra, UPC). Należy również zwrócić uwagę na konsolidację rynku (Vectra-Multimedia, mniejsze akwizycje operatorów kablowych). Zjawiskiem, które również jest monitorowane, ze względu na rosnącą popularność, jest rozwój dostępu do kontentu i rozrywki w modelu OTT, gdzie popyt na konsumpcję tych produktów może być zaspokajany przez rozwiązania typu Netflix, Player, IPLA, czy HBO GO.
Konsolidacja rynku
Konsolidacja rynku poprzez nabywanie kolejnych podmiotów jest skutecznym sposobem na wzmocnienie pozycji rynkowej dzięki wykorzystaniu efektu skali. W przeszłości Grupa Netia nabyła wielu operatorów telekomunikacyjnych, osiągając tym samym wiodącą pozycję w procesie konsolidacji rynku telekomunikacyjnego.
Podczas gdy nabycia podmiotów odgrywających na rynku telekomunikacyjnym znaczącą rolę nie głównym założeniem strategii Grupy Netia, Spółka będzie nadal na bieżąco monitorowała sytuację na rynku telekomunikacyjnym wśród swoich konkurentów i może podejmować działania w kierunku nabycia jednego z nich lub kilku takich podmiotów. Nabycia niektórych podmiotów mogą wymagać wykorzystania znacznej części zasobów finansowych Netii i nie można zapewnić, że uzyskane efekty skali będą wystarczające do uzyskania oczekiwanych przez Grupę Netia synergii. W szczególności, nabycie innych przedsiębiorców lub infrastruktury telekomunikacyjnej może powodować powstanie nowych ryzyk regulacyjnych lub obowiązków spółek Grupy Netia, których nie można przewidzieć w chwili nabycia, a które mogą powiększyć koszty prowadzenia działalności przez spółki Grupy Netia.
Niektóre potencjalne obiekty nabycia, jeśli zostaną wystawione na sprzedaż, mogłyby wymagać znaczącego zadłużenia Netii lub instrumentów kapitałowych, w tym instrumentów dłużnych, w celu sfinansowania transakcji. Zarząd nie może zapewnić, że takie fundusze będą dostępne w razie potrzeby na akceptowalnych warunkach oraz że takie nabycie nie zwiększy znacząco profilu ryzyka finansowania Grupy Netia.
Ponadto, model wzrostu poprzez akwizycje jest obecnie realizowany przez niektórych konkurentów rynkowych Netii, w związku z czym w przypadku procesu akwizycyjnego nie zakończonego sukcesem Netii, pozycja Netii na polskim rynku telekomunikacyjnym, jak również strategiczne korzyści, które taka pozycja stwarza mogą zostać istotnie zmniejszone.
Przepisy podatkowe i ich interpretacje
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i innych podatków podlegają ciągłym nowelizacjom, niejednokrotnie w trakcie trwania roku podatkowego. Przepisy podatkowe częstokroć wprowadzane bez odpowiednio długiego vacatio legis i powodują wiele problemów interpretacyjnych. Praktyka stosowania nowych regulacji wykształca się dopiero po kilku latach. Kontrole prawidłowości rozliczeń dotyczą w zdecydowanej większości okresów rozliczeniowych, dla których zbliża się termin przedawnienia, co oznacza, że organy podatkowe dysponują już informacjami o wykształconej praktyce stosowania przepisów, orzeczeniami sądowymi na temat prawidłowej wykładni przepisu i stanowiskami aparatu skarbowego wyrażonymi w wielu interpretacjach tak indywidualnych, jak i ogólnych. Wskazuje to na nierówną pozycję przedsiębiorców i organów administracji państwowej mogącą skutkować nakładaniem wysokich kar, odsetek i sankcji. Zjawiska te powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest znacząco wyższe niż istniejące zwykle w krajach o bardziej rozwiniętym i stabilnym systemie podatkowym. W świetle obowiązujących od 15 lipca 2016 r. postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom ("GAAR"), która ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce, Zarząd Spółki rozważył wpływ transakcji, które mogłyby być potencjalnie objęte przepisami GAAR, na podatek odroczony, wartość podatkową aktywów oraz rezerwy na ryzyko podatkowe. W ocenie Zarządu przeprowadzona analiza nie wykazała konieczności dokonania korekty wykazanych pozycji bieżącego i odroczonego podatku dochodowego, niemniej jednak w ocenie Zarządu, w przypadku przepisów GAAR występuje nieodłącznie niepewność, że władze skarbowe dokonają innej interpretacji tych przepisów, będą zmieniały swoje podejście co do ich interpretacji lub same przepisy ulegną zmianie, co może wpłynąć na możliwość realizacji aktywów z tytułu podatku odroczonego w przyszłych okresach oraz ewentualną zapłatę dodatkowego podatku za okresy przeszłe.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
26
Wpływ pandemii wirusa SARS-CoV-2 na działalność Grupy Netia
Zarząd Netii - świadomy zagrożenia płynącego z rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce - podjął szereg inicjatyw mających na celu zarówno zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz współpracownikom jak i wsparcie partnerów biznesowych w tym trudnym okresie.
W ramach Grupy Netia od początku marca 2020 roku działa stały zespół zarządzania kryzysowego, złożony z menedżerów kluczowych departamentów, którego celem jest bieżące reagowanie na zmieniającą się sytuację epidemiczną oraz koordynacja wszelkich zmian w procesach operacyjnych, które Emitent był zmuszony wprowadzić w odpowiedzi na nowe zagrożenie.
Na dzień publikacji raportu Zarząd Spółki ocenia wpływ pandemii wirusa SARS-CoV-2 na działalność Grupy Netia jako umiarkowany. Wszystkie podstawowe strumienie przychodów są stabilne, a bieżąca płynność finansowa niezagrożona.
Zarząd Emitenta chciałby podkreślić, iż na dzień publikacji raportu:
1) Wszystkie istotne procesy funkcjonujące w Grupie przed wybuchem epidemii zostały podtrzymane, co wiązało się m.in. z przejściem znacznej części pracowników na tryb pracy zdalnej. Aby ułatwić pracownikom dostosowanie do pracy zdalnej Grupa zakupiła dodatkowe laptopy, telefony komórkowe, słuchawki. Nakłady inwestycyjne związane z powyższymi zakupami stanowiły jedynie kilka procent ogółu nakładów inwestycyjnych Grupy, a zakupione urządzenia zostaną wykorzystane także po zakończeniu pandemii.
2) Pracownicy, świadczący pracę w terenie oraz w lokalach klienckich zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej: maseczki ochronne, rękawice ochronne, środki do dezynfekcji. Grupa rozdysponowała też na terenie całego kraju zestawy ochrony biologicznej na wypadek konieczności usuwania krytycznych awarii w miejscach skażonych. Dodatkowe koszty związane z wyposażeniem organizacji w środki ochrony osobistej nie miały istotnego wpływu na wyniki Grupy Netia w 2020 roku.
3) Grupa na bieżąco wysyła do swoich pracowników komunikaty dotyczące zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w trakcie pandemii. Działanie to, nie generując dodatkowych kosztów po stronie organizacji, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracowników.
4) Większy procent nowej sprzedaży na rynku B2C odbywa się za pośrednictwem kanałów zdalnych (e-commerce, telesprzedaż), co w dłuższej perspektywie oznacza optymalizację kosztów prowizji od sprzedaży.
5) Kluczowy projekt transformacyjny, związany z modernizacją sieci dostępowej był kontynuowany w 2020 roku, choć sytuacja pandemiczna miała wpływ na tempo jego realizacji. Spółce udało się jednak przekroczyć założenia dotyczące liczby gospodarstw domowych w zasięgu sieci o przepustowości 1Gb/s, przez co osiągnęła potencjał umożliwiający wzrost bazy abonenckiej na sieciach własnych oraz związanych z nią przychodów.
6) zadłużenie Emitenta jest oparte o zmienną stopę WIBOR co oznacza, decyzje Rady Polityki Pieniężnej z 2020 roku dotyczące obniżenia referencyjnej stopy procentowej miały korzystny wpływ na koszty finansowe Emitenta.
Należy pamiętać, sytuacja w Polsce i na świecie zmienia się dynamicznie, dlatego w dłuższej perspektywie wpływ sytuacji epidemicznej jest trudny do oszacowania.
7 Inne informacje
7.1 Transakcje ze stronami powiązanymi
Inne transakcje ze stronami powiązanymi
W ciągu roku obrotowego zakończonego w dniu 31 grudnia 2020 r. miały miejsce następujące transakcje Emitenta ze spółkami zależnymi oraz ze spółkami z Grupy Cyfrowy Polsat:
- sprzedaż i zakup usług telekomunikacyjnych,
- sprzedaż i zakup innych usług (m.in. wynajem powierzchni oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych) spółkom zależnym,
- sprzedaż i zakup środków trwałych i wartości niematerialnych,
- wypłata dywidend,
- udzielenie gwarancji finansowych,
- świadczenie usług wsparcia procesów,
- zakup licencji dotyczących reemitowania programów.
Szczegółowe zestawienie transakcji ze spółkami zależnymi znajduje się w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Emitenta (Nota 38).
Pozostałe transakcje ze stronami powiązanymi zostały opisane w punkcie 2.7 „Informacje o udzielonych gwarancjach” i 4.5 „Wynagrodzenia wypłacone i należne osobom zarządzającym i nadzorującym w 2020 roku”.
7.2 Prognoza Netii na rok 2020
Nie opublikowano prognozy na rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania z działalności Emitenta.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
27
7.3 Informacje o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych
Sprawozdanie finansowe Netii i skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Netia za rok 2020 i 2019 zostały zbadane przez firmę audytorską Ernst & Young Audyt Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. na mocy umowy zawartej w dniu 8 czerwca 2020 r.
Łączna wysokość wynagrodzenia, wynikającego z umów zawartych z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, należnego lub wypłaconego z tytułu badania i przeglądu sprawozdań finansowych oraz z innych tytułów przedstawia poniższe zestawienie:
Rok obrotowy zakończony 31 grudnia
2020 r.
Rok obrotowy zakończony 31 grudnia
2019 r.
(PLN)
(PLN)
Badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
470
390
Przegląd jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego
92
90
Badanie sprawozdań finansowych jednostek zależnych
143
224
Inne usługi wykonane przez inne podmioty należące do sieci EY
5
4
Razem
710
708
7.4 Stosowanie ładu korporacyjnego
Spółka stosuje zasady ładu korporacyjnego zawarte w dokumencie pod nazwą „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”. Powyższe zasady dostępne na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie pod adresem: https://www.gpw.pl/pub/GPW/files/PDF/GPW_1015_17_DOBRE_PRAKTYKI_v2.pdf (dalej jako: „Dobre Praktyki”).
Zarząd Spółki oświadcza, doceniając znaczenie zasad ładu korporacyjnego zawartych w powyżej wskazanym dokumencie oraz rolę jaką zasady te odgrywają w umacnianiu transparentności spółek giełdowych, dołożył wszelkich starań aby zasady, o których mowa powyżej, były stosowane w Spółce w jak najszerszym zakresie. Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 18 zasad szczegółowych. W poniższej tabeli wskazane zostały jednostki redakcyjne oraz opis zasad zgodnie z Dobrymi Praktykami, które nie stosowane przez Spółkę oraz wyjaśnienie przyczyn odstąpienia od ich stosowania.
OZNACZENIE JEDNOSTKI REDAKCYJNEJ ORAZ OPIS ZASADY ZGODNIE Z DOBRYMI PRAKTYKAMI
WYJAŚNIENIE PRZYCZYN ODSTĄPIENIA OD STOSOWANIA
I.Z.1.15. Informację zawierającą opis stosowanej przez spółkę polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów; opis powinien uwzględniać takie elementy polityki różnorodności, jak płeć, kierunek wykształcenia, wiek, doświadczenie zawodowe, a także wskazywać cele stosowanej polityki różnorodności i sposób jej realizacji w danym okresie sprawozdawczym; jeżeli spółka nie opracowała i nie realizuje polityki różnorodności, zamieszcza na swojej stronie internetowej wyjaśnienie takiej decyzji.
Netia nie posiada przyjętej polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów. Zarówno jednak w organach Netii, jak i wśród kluczowych jej menadżerów zachowana jest różnorodność we wszystkich istotnych obszarach (tj. płeć, wykształcenie, wiek, doświadczenie zawodowe) wynikająca z ogólnej zasady niedyskryminacji stosowanej przez Netię. Spółka rozważy możliwość wdrożenia w przyszłości stosownej polityki różnorodności, o ile okaże się ona niezbędna dla zachowania różnorodności w odniesieniu do władz Spółki oraz jej kluczowych menedżerów.
I.Z.1.16. informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Choć Spółka umożliwia transmisję obrad walnego zgromadzenia, to jednak z przyczyn technicznych, niezależnych od Spółki, nie zawsze jest w stanie zagwarantować przekazanie takiej informacji nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia.
I.Z.1.17. Uzasadnienia do projektów uchwał walnego zgromadzenia dotyczących spraw i rozstrzygnięć istotnych lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy w terminie umożliwiającym uczestnikom walnego zgromadzenia zapoznanie się z nimi oraz podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Publikacja uzasadnienia do projektów uchwał Walnego Zgromadzenia dotyczących wskazanych w zasadzie spraw zostanie zapewniona w zakresie spraw wnoszonych przez Zarząd, w terminie publikacji projektów uchwał. W przypadku projektów uchwał zgłaszanych przez Akcjonariuszy, publikacja uzależniona będzie jednak od przekazania uzasadnienia przez Akcjonariuszy. Spółka nie może bowiem zagwarantować, że określone osoby wykonają warunkujące ten obowiązek czynności, a tym samym możliwe będzie spełnienie przez Spółkę zobowiązania wynikającego z zasady.
I.Z.2. Spółka, której akcje zakwalifikowane do indeksów giełdowych WIG20 lub mWIG40, zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w zasadzie I.Z.1. Niniejszą zasadę powinny stosować również spółki spoza powyższych indeksów, jeżeli przemawia za tym struktura ich akcjonariatu lub charakter i zakres prowadzonej działalności.
Odstąpienie od wskazanej zasady jest uzasadnione optymalizacją kosztów prowadzenia strony internetowej w języku angielskim. Spółka będzie na swojej stronie internetowej prezentować w języku angielskim informacje handlowe związane z przedmiotem swojej działalności. W uznaniu Spółki ograniczenie tłumaczenia strony nie będzie mieć negatywnego wpływu na relacje z Akcjonariuszami.
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
28
II.Z.2. Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady nadzorczej.
Dokumenty wewnętrzne Spółki nie zobowiązują Członków Zarządu do uzyskania zgody Rady Nadzorczej w zakresie wskazanym w zasadzie, jakkolwiek z dotychczasowej praktyki Spółki wynika, że Rada Nadzorcza posiada informacje na temat ewentualnie pełnionych funkcji przez Członków Zarządu w organach innych podmiotów. Z uwagi jednak na okoliczność, że dokumenty wewnętrzne Spółki nie zawierają regulacji wprowadzających obowiązek uzyskania stosownych zgód w tym zakresie przez Członków Zarządu, Spółka nie może zobowiązać się do przestrzegania zasady wobec braku środków do jej realizacji. Wdrożenie w przyszłości stosownych regulacji wewnętrznych zależne jest od decyzji Akcjonariuszy Spółki, wymaga bowiem zmiany Statutu Spółki.
II.Z.3. Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie II.Z.4.
Spółka zgadza się ze stanowiskiem, że w skład Rady Nadzorczej powinni wchodzić Członkowie niezależni, o czym świadczy odrębna regulacja tej kwestii w Statucie Spółki oraz wieloletnia praktyka w tym zakresie. Obecnie w skład Rady Nadzorczej wchodzi co najmniej dwóch Członków niezależnych w rozumieniu zasady II.Z.4, przy czym Statut Netii definiuje odrębne kryteria niezależności oraz przewiduje, że w skład Rady Nadzorczej powinno wchodzić co najmniej dwóch członków niezależnych. Należy jednak nadmienić, że adresatem zasady jest Walne Zgromadzenie, które dokonuje wyboru Członków Rady Nadzorczej oraz jest władne do uchwalenia zmian Statutu poprzez wprowadzenie kryteriów niezależności analogicznych do przewidzianych w zasadzie II.Z.4. Spółka w obecnej chwili nie może zagwarantować, że w przyszłości Akcjonariusze, głosujący w ramach Walnego Zgromadzenia, będą zawsze wybierać Radę Nadzorczą w składzie w którym co najmniej 2 członków stanowią Członkowie niezależni w rozumieniu zasady II.Z.4.
II.Z.4. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej stosuje się Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej 2005/162/WE z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt 1 lit. b) dokumentu, o którym mowa w poprzednim zdaniu, osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego, jak również osoba związana z tymi podmiotami umową o podobnym charakterze, nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności. Za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się także rzeczywiste i istotne powiązania z akcjonariuszem posiadającym co najmniej 5% ogólnej liczby głosów w spółce.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Statut Spółki zawiera jednak własne regulacje dotyczące kryteriów oceny „niezależności” członka rady nadzorczej. Ewentualna zmiana postanowień Statutu w tym zakresie uzależniona jest od decyzji Akcjonariuszy Spółki głosujących w ramach Walnego Zgromadzenia, stąd Spółka nie może zagwarantować, że zostanie przyjęta w przyszłości. Sprawia to, że obecnie Spółka zmuszona jest do odstąpienia od stosowania zasady
II.Z.5. Członek rady nadzorczej przekazuje pozostałym członkom rady oraz zarządowi spółki oświadczenie o spełnianiu przez niego kryteriów niezależności określonych w zasadzie II.Z.4.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Jej stosowanie jest jednak uzależnione bezpośrednio od członków rady nadzorczej, zaś Spółka nie dysponuje odpowiednimi narzędziami pozwalającymi na wyegzekwowanie stosowania przedmiotowej zasady.
II.Z.7. W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej zastosowanie mają postanowienia Załącznika I do Zalecenia Komisji Europejskiej, o którym mowa w zasadzie II.Z.4. W przypadku gdy funkcję komitetu audytu pełni rada nadzorcza, powyższe zasady stosuje się odpowiednio.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Należy jednak nadmienić, że wewnętrzne dokumenty korporacyjne tj. Statut oraz Regulamin Rady Nadzorczej Spółki zawierają odrębne kryteria niezależności Członków Rady Nadzorczej, w tym pełniących funkcje w ramach Komitetu Audytu. Sprawia to, że Spółka zmuszona jest do odstąpienia od stosowania zasady.
II.Z.8. Przewodniczący komitetu audytu spełnia kryteria niezależności wskazane w zasadzie II.Z.4.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Należy jednak nadmienić, że wewnętrzne dokumenty korporacyjne tj. Statut oraz Regulamin Rady Nadzorczej Spółki zawierają odrębne kryteria niezależności Członków Rady Nadzorczej, w tym pełniących funkcje w ramach Komitetu Audytu. Sprawia to, że Spółka zmuszona jest do odstąpienia od stosowania zasady.
II.Z.11. Rada nadzorcza rozpatruje i opiniuje sprawy mające być przedmiotem uchwał walnego zgromadzenia.
Spółka uznaje za dobrą praktykę obowiązek opiniowania przez Radę Nadzorczą spraw mających być przedmiotem uchwał Walnego Zgromadzenia. Zgodnie jednak z przyjętą przez Netię praktyką, dotyczy to wyłącznie spraw wnoszonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia przez Zarząd, a nie uprawnionych Akcjonariuszy. Ponieważ Netia nie ma wpływu na otrzymanie od
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
29
Akcjonariuszy uprawnionych do wnoszenia do porządku posiedzenia Walnego Zgromadzenia uzasadnienia uchwał mających być przedmiotem jego obrad decyduje się na odstąpienie od stosowania zasady.
IV.Z.5. Regulamin walnego zgromadzenia, a także sposób prowadzenia obrad oraz podejmowania uchwał nie mogą utrudniać uczestnictwa akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu i wykonywania przysługujących im praw. Zmiany w regulaminie walnego zgromadzenia powinny obowiązywać najwcześniej od następnego walnego zgromadzenia.
Spółka aktualnie nie posiada Regulaminu Walnego Zgromadzania. Ewentualne jego przyjęcie uzależnione jest od decyzji Akcjonariuszy Spółki głosujących w ramach Walnego Zgromadzenia, stąd Spółka nie może zagwarantować, że dokument taki zostanie przyjęty w przyszłości. Sprawia to, że Spółka decyduje się na odstąpienie od stosowania zasady.
IV.Z.9. Spółka dokłada starań, aby projekty uchwał walnego zgromadzenia zawierały uzasadnienie, jeżeli ułatwi to akcjonariuszom podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem. W przypadku, gdy umieszczenie danej sprawy w porządku obrad walnego zgromadzenia następuje na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, zarząd lub przewodniczący walnego zgromadzenia zwraca się o przedstawienie uzasadnienia proponowanej uchwały. W istotnych sprawach lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy spółka przekaże uzasadnienie, chyba że w inny sposób przedstawi akcjonariuszom informacje, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
Zasada zawiera pewne nieostre sformułowania, które mogą powodować trudności w ich interpretacji. W konsekwencji Spółka może być narażona na nieuzasadnione zarzuty co do przestrzegania zasady. Ponadto wykonanie wskazanego w tej zasadzie obowiązku możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy Netia dysponuje danymi pozwalającymi na przekazanie uzasadnienia lub informacji, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem. Sprawia to, że Spółka decyduje się na odstąpienie od stosowania zasady.
V.Z.5. Przed zawarciem przez spółkę istotnej umowy z akcjonariuszem posiadającym co najmniej 5% ogólnej liczby głosów w spółce lub podmiotem powiązanym zarząd zwraca się do rady nadzorczej o wyrażenie zgody na taką transakcję. Rada nadzorcza przed wyrażeniem zgody dokonuje oceny wpływu takiej transakcji na interes spółki. Powyższemu obowiązkowi nie podlegają transakcje typowe i zawierane na warunkach rynkowych w ramach prowadzonej działalności operacyjnej przez spółkę z podmiotami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej spółki. W przypadku, gdy decyzję w sprawie zawarcia przez spółkę istotnej umowy z podmiotem powiązanym podejmuje walne zgromadzenie, przed podjęciem takiej decyzji spółka zapewnia wszystkim akcjonariuszom dostęp do informacji niezbędnych do dokonania oceny wpływu tej transakcji na interes spółki.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Statut Netii zawiera jednak własne regulacje dotyczące wyrażania przez Radę Nadzorczą zgody na określone umowy zawierane przez Netię z podmiotami powiązanymi. Ewentualna zmiana postanowień Statutu uzależniona jest od decyzji Akcjonariuszy Netii głosujących w ramach Walnego Zgromadzenia, stąd Spółka nie może zagwarantować, ze zmiana taka zostanie dokonana w przyszłości. Sprawia to, że Spółka decyduje się na odstąpienie od stosowania zasady.
V.Z.6. Spółka określa w regulacjach wewnętrznych kryteria i okoliczności, w których może dojść w spółce do konfliktu interesów, a także zasady postępowania w obliczu konfliktu interesów lub możliwości jego zaistnienia. Regulacje wewnętrzne spółki uwzględniają między innymi sposoby zapobiegania, identyfikacji i rozwiązywania konfliktów interesów, a także zasady wyłączania członka zarządu lub rady nadzorczej od udziału w rozpatrywaniu sprawy objętej lub zagrożonej konfliktem interesów.
Netia aktualnie nie posiada przyjętych regulacji wewnętrznych w odniesieniu do Członków Zarządu lub Rady Nadzorczej określających kryteria i okoliczności, w których może dojść do konfliktu interesów, a także zasady postępowania w obliczu konfliktu interesów lub możliwości jego zaistnienia. Jednocześnie Spółka prowadzi aktywną działalność w zakresie wdrożenia stosownych regulacji wewnętrznych.
VI.Z.2. Aby powiązać wynagrodzenie członków zarządu i kluczowych menedżerów z długookresowymi celami biznesowymi i finansowymi spółki, okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego opcji lub innych instrumentów powiązanych z akcjami spółki, a możliwością ich realizacji powinien wynosić minimum 2 lata.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Należy jednak nadmienić, że wypełnienie wskazanego obowiązku uzależnione jest od uchwały Walnego Zgromadzenia Netii. Spółka nie może zagwarantować, że w przyszłości Akcjonariusze, głosujący w ramach Walnego Zgromadzenia, będą za każdym razem głosować w sposób zapewniający podjęcie uchwały, której skutki będą zgodne z zasadą. Sprawia to, że Spółka zmuszona jest do odstąpienia od stosowania zasady.
VI.Z.3. Wynagrodzenie członków rady nadzorczej nie powinno być uzależnione od opcji i innych instrumentów pochodnych, ani jakichkolwiek innych zmiennych składników, oraz nie powinno być uzależnione od wyników spółki.
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Należy jednak nadmienić, że wypełnienie wskazanego obowiązku uzależnione jest od uchwały Walnego Zgromadzenia Netii. Spółka nie może zagwarantować, że w przyszłości Akcjonariusze, głosujący w ramach Walnego Zgromadzenia, będą za każdym razem głosować w sposób zapewniający podjęcie uchwały, której skutki będą zgodne z zasadą. Sprawia to, że Spółka zmuszona jest do odstąpienia od stosowania zasady.
VI.Z.4. Spółka w sprawozdaniu z działalności przedstawia raport na temat polityki wynagrodzeń, zawierający co najmniej: 1) ogólną informację na temat przyjętego w spółce systemu wynagrodzeń, 2) informacje na temat warunków i wysokości wynagrodzenia każdego z członków zarządu, w podziale na stałe
Spółka uznaje komentowaną zasadę za dobrą praktykę korporacyjną. Spółka posiada przyjętą politykę wynagrodzeń, jednak z uwagi na obowiązki nałożone ustawą o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowania systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
NETIA S.A. SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 r. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(Wszystkie kwoty w tysiącach, jeżeli nie zaznaczono inaczej)
30
i zmienne składniki wynagrodzenia, ze wskazaniem kluczowych parametrów ustalania zmiennych składników wynagrodzenia i zasad wypłaty odpraw oraz innych płatności z tytułu rozwiązania stosunku pracy, zlecenia lub innego stosunku prawnego o podobnym charakterze oddzielnie dla spółki i każdej jednostki wchodzącej w skład grupy kapitałowej, 3) informacje na temat przysługujących poszczególnym członkom zarządu i kluczowym menedżerom pozafinansowych składników wynagrodzenia, 4) wskazanie istotnych zmian, które w ciągu ostatniego roku obrotowego nastąpiły w polityce wynagrodzeń, lub informację o ich braku, 5) ocenę funkcjonowania polityki wynagrodzeń z punktu widzenia realizacji jej celów, w szczególności długoterminowego wzrostu wartości dla akcjonariuszy i stabilności funkcjonowania przedsiębiorstwa.
sprawozdanie o wynagrodzeniach jest sporządzane corocznie przez Radę Nadzorczą w formie odrębnego dokumentu i przedstawiane Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu celem podjęcia uchwały opiniującej o charakterze doradczym.
Funkcjonowanie Audytu Wewnętrznego
W Grupie Kapitałowej Netia funkcjonuje audyt wewnętrzny, ustanowiony i działający zgodnie z międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego publikowanymi przez Stowarzyszenie Audytorów Wewnętrznych ( Institute of Internal Auditors, IIA ).
Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności operacyjnej organizacji. Audyt wewnętrzny jest ustanowiony przez Radę Nadzorczą, Komitet ds. Audytu oraz Zarząd, aby pomóc organizacji osiągnąć cele, dostarczając systematycznej i dokonywanej w uporządkowany sposób oceny i usprawnienia procesów: zarządzania ryzykiem, kontroli i ładu organizacyjnego. Wydawane przez audyt wewnętrzny raporty i rekomendacje przyjmowane do realizacji przez Zarząd a ich wdrażanie jest monitorowane.
Statut Audytu wewnętrznego zapewnia właściwą niezależność oraz obiektywizm, jak również precyzuje zasady i uprawnienia dostępu do informacji. Ustanawia jednocześnie zasady komunikacji wyników prac oraz komunikacji z nadzorującym funkcję audytu wewnętrznego Komitetem ds. Audytu.
7.5 Sprawozdanie na temat informacji niefinansowych
Wraz z niniejszym Sprawozdaniem z działalności Netia S.A., zgodnie z art. 49b ust 9 oraz art. 55 ust 2c Ustawy o rachunkowości, sporządziła odrębne sprawozdanie na temat informacji niefinansowych łącznie dla Spółki i Grupy i zamieściła na stronie internetowej pod adresem: www.netia.pl. Sprawozdanie to stanowi element Raportu Rocznego.
Andrzej Abramczuk, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny,
Krzysztof Adaszewski, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy,
Grzegorz Bartler, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Techniki,
Tomasz Dakowski, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny ds. B2C,
Aster Papazyan, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny ds. B2B.
Warszawa, 18 marca 2021 r.