Obraz 2

 

 

 

[102-14]

[List Prezesa]

 

Szanowni Państwo,

Mam przyjemność zaprosić Państwa do lektury kolejnego, trzeciego, raportu społecznej odpowiedzialności (CSR) Grupy BEST. Stanowi on jednocześnie sprawozdanie nt. informacji niefinansowych Grupy BEST, w tym BEST S.A.

Wydarzenia, jakie przyniósł rok 2020, były bezprecedensowe i szokujące. Nie przewidywały ich żadne ekonomiczne prognozy ani modele zarządzania ryzykiem korporacyjnym. Trudności, jakie zapoczątkował w społeczeństwie i gospodarce rok 2020, nie skończyły się niestety wraz z nim i będą nam towarzyszyć przez kolejne miesiące, a nawet lata.

Pandemia pokazała nam też dobitnie, w ujęciu makroekonomicznym, jak bardzo wrażliwym systemem jest system gospodarczy, a w mikroekonomicznym, jak bardzo klarowna jest różnica pomiędzy filozofią zarządzania i wartościami, które jej towarzyszą a elastycznością działania. Kiedy rozchwiała się gospodarka, jako przedsiębiorcy byliśmy zmuszeni reagować błyskawicznie, modyfikując nasze modele działania do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Nikt w połowie marca nie zdawał sobie sprawy, jak sytuacja będzie wyglądać za miesiąc czy pół roku. Wiedzieliśmy jednak, że liczy się elastyczność organizacji, jej zdolność do szybkiego inicjowania i wdrażania zmian. Chcąc zapewnić ciągłość działania, stanęliśmy przed dylematem: pracować w sposób, który dobrze znamy, ale ryzykując, że nasza firma stanie się jednym z ognisk koronawirusa, czy niemalże z dnia na dzień wprowadzić pracę zdalną na pełną skalę. Projekt, który w normalnej sytuacji rozplanowano by zapewne na miesiące, został zrealizowany w kilka dni. Zrealizowany z sukcesem. Można się w tym miejscu zastanawiać czemu to zawdzięczamy. Z pewnością w dużej mierze perspektywicznemu myśleniu – praca zdalna, w sensie proceduralnym i technicznym, była możliwa, przetestowana i praktykowana w wielu obszarach BEST od dawna. Nikt nie przewidział pandemii, ale pracę zdalną już tak. Po prostu musieliśmy zrobić to na znacznie większą skalę niż normalnie, ale, poza koniecznością zwiększenia przepustowości infrastruktury i dostosowania technologicznego call center do pracy zdalnej, nie baliśmy się, że coś nas zaskoczy. To na pewno także kwestia zaangażowania i przygotowania Pracowników. Kwestia zarówno technologii i jakości pracy naszych zespołów, ale i zaufania do siebie nawzajem, że zadania będą realizowane. Przede wszystkim to jednak kwestia relacji ze współpracownikami, świadomość, że mimo fizycznych odległości, możemy pracować wspólnie i - choć wirtualnie - to wciąż się spotykamy. Jesteśmy nadal tym samym zespołem, tymi samymi ludźmi - którzy wierzą w to samo.

I tu pojawia się kwestia poczucia misji i wartości. W przeciwieństwie do modelu działania, który nie tylko może, ale musi dynamicznie ewoluować, żeby odpowiedzieć na zmieniające się realia, wartości i misja są stałe. Niezmiennie mówimy, że „Propagujemy odpowiedzialność finansową i tradycyjnie pojętą rzetelność kupiecką”. Branża, której jesteśmy, jako Grupa BEST, istotnym elementem, przywraca rynek do zdrowej równowagi, zapewnia płynność obrotu gospodarczego, oczyszcza z zatorów płatniczych. Tu nic się nie zmieniło i nie zmieni. Będziemy pomagać osobom nieregulującym zobowiązań na czas w sposób bezpieczny wyjść z zadłużenia, a przedsiębiorcom, którym kontrahenci nie płacą w terminie, odzyskać należne im pieniądze. Możemy powiedzieć, że nasza praca będzie tylko zyskiwała na znaczeniu i w jej efekcie konkretnym przedsiębiorcom uda się przetrwać trudne dni.

Ostatni rok pokazał też rolę wartości w biznesie. Pokazał solidarność międzyludzką, w tym solidarność przedsiębiorców, którzy są i czują się obywatelami tego samego społeczeństwa. Jako BEST przekazaliśmy środki w wysokości ponad 650 tys. zł, aby nieść pomoc naszym społecznościom lokalnym - za pośrednictwem szpitali w Gdyni i Elblągu, samorządów, a także Domu Dziecka w Elblągu, którego podopiecznych od lat otaczamy opieką. Jesteśmy członkiem tej społeczności, nasze zaangażowanie uznaliśmy za konieczne i oczywiste.

Był to rok trudny dla nas jako dla społeczeństwa. Rok pełen wyzwań dla wszystkich przedsiębiorstw. Rok, który okazał się sprawdzianem tego, na ile prawdziwe jest to, w co wierzymy, co deklarujemy oraz na ile szybko i sprawnie umiemy reagować. Jestem ogromnie dumny z tego, jak BEST zdał ten niespodziewany sprawdzian.

 

Z poważaniem,

Krzysztof Borusowski

Prezes Zarządu BEST S.A.

 

O sprawozdaniu

Specyfikacja sprawozdania

[102-50, 102-51, 102-54, 102-56]

Prezentowany raport, stanowiący jednocześnie sprawozdanie nt. danych niefinansowych, jest trzecim raportem społecznej odpowiedzialności Grupy Kapitałowej BEST i BEST S.A. Dokument został przygotowany zgodnie z GRI Standards („in accordance”) w opcji podstawowej („core”) z wykorzystaniem adekwatnych dla działalności Grupy BEST wskaźników suplementu sektorowego dla sektora finansów, stworzonego dla GRI G4 (Finance Services Sector Suplement (FSSS)). Sprawozdanie obejmuje okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie z zasadami sprawozdawczości, sprawozdanie wskazuje także działania i wydarzenia, które miały miejsce po dacie bilansowej, a przed publikacją sprawozdania, a mogą być istotne dla rzetelnego i kompleksowego przedstawienia obrazu wyników niefinansowych objętych nim organizacji.

Sprawozdanie zostało przygotowane tak, by sprostać wymogom związanym z obowiązkiem upublicznienia danych niefinansowych, nałożonym na wybrane jednostki i grupy kapitałowe, na podstawie Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 351 z późn. zm.).

Choć kwestie środowiskowe, w tym tzw. śladu węglowego i wpływu prowadzonej działalności na klimat, w przypadku Grupy BEST i BEST S.A. mają znaczenie raczej niematerialne, sprawozdanie uwzględnia ten aspekt, odnosząc się częściowo do wymagań zawartych w niewiążących, określonych w Komunikacie Komisji Europejskiej Wytycznych dotyczących sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych: Suplementu dotyczącego zgłaszania informacji związanych z klimatem (2019/C 209/01).

Sprawozdanie nie było poddawane dodatkowej, wykraczającej poza wymogi prawne, weryfikacji niezależnego biegłego rewidenta. Jednocześnie proces definiowania zawartości, jak i zbierania danych, był wspierany przez zewnętrznego eksperta.

[102-45]

Sprawozdanie obejmuje swoim zakresem wszystkie spółki Grupy BEST konsolidowane w sprawozdawczości finansowej, tj.: BEST S.A., BEST Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger Sp. K., BEST Capital Italy, BEST Italia S.r.l., BEST Capital FIZAN, BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ. Dodatkowo wyodrębniono w nim dane liczbowe dla BEST S.A.

 

[102-53] Osoba kontaktowa:

Wszelkie pytania, opinie i informacje zwrotne dotyczące kwestii poruszanych w raporcie prosimy kierować do:

Anna Olejczuk-Ficek

Communication & CSR Officer

e-mail: anna.olejczuk-ficek@best.com.pl

 

 

 

BEST S.A.

ul. Łużycka 8A

81-537 Gdynia

 

 

Proces definiowania sprawozdania

[102-42, 102-46, 102-47]

W 2020 r. nie doszło do zmian w sposobie funkcjonowania Grupy BEST, w tym BEST S.A., które istotnie wpływałyby na model biznesowy, a zwłaszcza na charakter oddziaływania ekonomicznego, społecznego czy środowiskowego. Podobnie, poza pandemią COVID-19, nie odnotowano tego typu istotnych zmian w otoczeniu Grupy i Spółki. Sama pandemia COVID-19 wpłynęła co prawda choćby na charakter, częstotliwość, a zwłaszcza na formę kontaktów z poszczególnymi grupami interesariuszy, ale nie były to zmiany, które wpłynęłyby na modyfikację kluczowych obszarów odpowiedzialności. W efekcie pozostały one w raporcie niezmienione w stosunku do ubiegłego roku i punktem wyjścia do zdefiniowania zawartości raportu pozostał warsztat przeprowadzony 17 października 2018 roku, w którym wzięli udział przedstawiciele kluczowych działów BEST S.A. i pozostałych spółek Grupy BEST. Celem warsztatu, obok ujednolicenia wiedzy na temat zarządzania odpowiedzialnością i przedstawienia analizy działań spółek konkurencyjnych oraz spółek sektora finansowego (benchmark), mogących stanowić punkt odniesienia dla działalności Grupy BEST, było:

zrewidowanie listy interesariuszy Grupy BEST,

zdefiniowanie kluczowych obszarów odpowiedzialności.

Takie podejście do zarządzania społeczną odpowiedzialnością odzwierciedla podejście proponowane przez normę PN-ISO 26000 oraz GRI Standards. Jednocześnie, w opinii Grupy, zdefiniowanie zakresu raportu z wykorzystaniem uznanych międzynarodowych standardów przyczynia się do zachowania przez Grupę BEST, w tym również BEST S.A., zasady istotności (materialności) oraz zachowania kontekstu zrównoważonego rozwoju. Sposób zbierania danych, uzupełniany indywidualnymi wywiadami z przedstawicielami poszczególnych działów i spółek oraz podejście do przedstawienia danych, ma na celu zachowanie najwyższej staranności w kontekście zasad wyważenia, porównywalności, dokładności, terminowości, przejrzystości i wiarygodności.

 

Zakres sprawozdania

[102-40, 102-43, 102-44]

Poszczególne kwestie oceniono w układzie tematycznym opartym o GRI Standards i analizowano zgodnie z rekomendacjami GRI Standards, pod kątem:

istotności oddziaływania ekonomicznego, środowiskowego lub społecznego organizacji (perspektywa organizacji),

znaczenia dla interesariuszy (wpływ na ich decyzje i oceny oraz perspektywa otoczenia).

W efekcie oceny istotności (materialności) poszczególnych aspektów odpowiedzialności społecznej, za kluczowe dla Grupy BEST, w tym również BEST S.A., uznano:

 

Temat

Istotność

Wskaźnik GRI Standards

Aspekt Ustawy o Rachunkowości

1

Pośrednia i bezpośrednia wartość ekonomiczna
(wpływ na gospodarkę)

wysoka

203-2

Społeczny

2

Poziom wynagrodzeń w stosunku do wynagrodzeń na rynku lokalnym

średnia

202-1

Pracowniczy

3

Warunki zatrudnienia
(typy umów, rotacja, wynagrodzenia, świadczenia dodatkowe)

wysoka

401-1

401-2

401-3

Pracowniczy

4

Rozwój i szkolenia

wysoka

404-1

404-2

404-3

Pracowniczy

5

Prawa człowieka: poszanowanie praw podstawowych Klientów, ocena sprzedawcy wierzytelności

 

wysoka

412-1

412-2

Praw człowieka

6

Przeciwdziałanie zachowaniom korupcyjnym i łapownictwu

 

 

wysoka

205-1

205-2

205-3

Przeciwdziałanie korupcji

7

Zachowania rynkowe wpływające na uczciwą konkurencję

wysoka

206-1

Społeczny

8

Bezpieczeństwo produktów i zdrowie Klientów

 

średnia

416-1

416-2

Społeczny

9

Etyczna komunikacja marketingowa

wysoka

417-1

417-2

417-3

Społeczny

10

Poufność danych osobowych Klienta

wysoka

418-1

Prawa człowieka

11

Edukacja finansowa Klientów / społeczeństwa

średnia

FS14

Społeczny

12

Zużycie paliw, energii i podstawowych materiałów

niska

(niematerialny)

301-1

302-1

305-1

305-2

305-3

307-1

Środowisko naturalne

13

Działalność społeczna

niska

(niematerialny)

413-1

413-2

Społeczny

 

 

Jednocześnie, ze względu na wymogi Ustawy o rachunkowości, w raporcie uwzględniono aspekty o niskiej istotności (materialności) m.in. związane z oddziaływaniem Grupy BEST, w tym BEST S.A., na środowisko naturalne. Z tego samego względu poszerzono również tematykę społeczną o aspekty związane z działalnością prospołeczną i zaangażowaniem społecznym. Ze względu na ich niematerialny, a tym samym wyłącznie uzupełniający charakter, zrezygnowano ze szczegółowego przedstawiania podejścia zarządczego w rozumieniu GRI Standard 103, ograniczając się do wymogów Ustawy o rachunkowości.

 

Obraz 4

 

[102-40]

Sprawozdanie kierowane jest zarówno do uczestników rynku kapitałowego, jako sprawozdanie nt. danych niefinansowych, stanowiące element sprawozdawczości giełdowej, jak również do pozostałych interesariuszy Grupy BEST. Ich aktualna lista przedstawia się następująco:

Pracownicy (kandydaci do pracy, Pracownicy, Pracownicy tymczasowi, Współpracownicy, agencje PR i inni działający w imieniu Grupy Kapitałowej podwykonawcy zewnętrzni,

Administracja, regulatorzy, organizacje branżowe (Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF), Rzecznik Finansowy (RF), Narodowy Bank Polski (NBP), Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), miejscy i powiatowi Rzecznicy Konsumentów, Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF), Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG), Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), ustawodawca),

Społeczeństwo i media,

Klienci i rynek (Klienci (dłużnicy, spadkobiercy, poręczyciele, współkredytobiorcy, pełnomocnicy), sprzedawcy wierzytelności, Biura Informacji Gospodarczej (BIG), konkurenci, kontrahenci i podwykonawcy, organizacje reprezentujące Klienta w relacjach z wierzycielem (kancelarie prawne, fundacje)),

Sądy, komornicy sądowi

Rynek kapitałowy (akcjonariusze strategiczni, pozostali akcjonariusze, obligatariusze, analitycy giełdowi, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW), audytorzy).

Wśród interesariuszy o mniejszym zainteresowaniu działalnością Grupy BEST oraz mniejszym na nią oddziaływaniu znalazły się m.in. takie grupy, jak: administracja samorządowa (władze Gdyni, Elbląga); mieszkańcy społeczności lokalnej, organizacje pozarządowe (np. charytatywne), instytucje edukacyjne, szkoły wyższe, pracownicy naukowi oraz środowisko naturalne reprezentowane przez organizacje proekologiczne.

Częstotliwość, charakter i forma kontaktu z poszczególnymi grupami interesariuszy uzależniona jest od specyfiki danej grupy. Przykładowo, z Pracownikami Zarząd BEST S.A. komunikuje się w sprawach bieżących poprzez intranet, pocztę elektroniczną, jak również dedykowane, odbywające się 2 razy w roku spotkania Zarządu z Pracownikami (BEST InfoMeetingi), najczęściej poświęcone kierunkom rozwoju Spółki i Grupy Kapitałowej. Oczywiście, ze względu na wielkość Grupy Kapitałowej i pracę skupioną zasadniczo w dwóch lokalizacjach, normą są też codzienne spotkania z Zarządem oraz spotkania nieformalne. Zasady ich organizacji i częstotliwość zostały dostosowane do panujących warunków zewnętrznych związanych z pandemią COVID-19 (spotkania osobiste w dużej części zostały zastąpione spotkaniami z wykorzystaniem narzędzi do porozumiewania się na odległość). W Grupie funkcjonuje specjalny kanał służący komunikacji wewnętrznej, BEST Insight. Jego powstanie jest odpowiedzią na zgłaszane przez Pracowników zapotrzebowanie na aktualną wiedzę na temat rynku usług finansowych w Polsce, sytuacji w branży, czy też strategii firmy wobec wydarzeń rynkowych. Poprzez BEST Insight, członkowie Zarządu oraz kadra menedżerska bezpośrednio przekazują Pracownikom istotne informacje o sytuacji rynkowej, tłumaczą strategiczne decyzje biznesowe czy bardziej skomplikowane wskaźniki finansowe. Wszystko po to, aby Pracownicy mieli szersze rozumienie strategicznych działań firmy, ale też lepiej rozumieli rynek i rozwijali się w organizacji. W 2020 roku większość kontaktów, poczynając od codziennych spotkań, poprzez szkolenia, bieżący feedback aż po spotkania z cyklu BEST InfoMeeting, została przeniesiona na platformę wirtualną.

W przypadku wszelkiego rodzaju instytucji regulacyjnych czy organów administracji, kontakty mają charakter sformalizowany, co z jednej strony związane jest ze specyfiką postępowania administracyjnego, z drugiej pozwala zachować pełną transparentność relacji. Warto wspomnieć także o Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (poprzednio Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) (ZPF), której BEST S.A. jest członkiem i współzałożycielem. ZPF to organizacja branżowa, we współpracy z którą BEST S.A. może w sposób przejrzysty i niebudzący etycznych wątpliwości kształtować standardy (w tym standardy etyczne czy standardy obsługi Klienta), wyrażać swoje zdanie na temat rozwoju rynku, czy też opiniować lub rekomendować działania dla całej branży. Sztandarowym przykładem takich działań są wypracowane w ramach ZPF i wielokrotnie przytaczane w niniejszym opracowaniu samoregulacje, które stanowią fundament wybranych polityk i procedur w Grupie BEST, a które skutecznie rozwiązują problemy rynku oraz sprawiają, że odgórna interwencja administracji i regulacja legislacyjna nie jest konieczna.

Kontakty z Klientami w formie pisemnej mają charakter sformalizowany (korespondencja pisemna) lub niesformalizowany (e-maile, SMSy), ale Grupa BEST kładzie także duży akcent na bezpośrednią rozmowę (telefoniczną, spotkania), podczas której możliwe jest wypracowanie konstruktywnych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb i możliwości Klienta. Dodatkowym kanałem komunikacji jest platforma BEST Online, przy pomocy której Klient ma dostęp do informacji o swoim zadłużeniu i może nim zarządzić online. Wyjście naprzeciw potrzebom Klienta i dialog z nim jest tym, co stanowi o skuteczności Grupy BEST. Ze względu na pandemię COVID-19 w roku 2020 wystąpiły ograniczenia w kontakcie bezpośrednim (tj. w dostępie Klientów do biura firmy), natomiast z tego też powodu BEST rozwijał inne kanały kontaktu (np. BEST Online).

Odrębną grupę interesariuszy stanowią uczestnicy rynku kapitałowego. Relacje inwestorskie opierają się o rzetelną wymianę informacji, której podstawą są raporty okresowe i bieżące oraz regularnie organizowane spotkania z inwestorami i analitykami (od połowy marca 2020 r. realizowane wirtualnie).

Bezprecedensowe wyzwania, jakie przyniosła pandemia COVID-19, sprawiły, że w roku 2020 nasiliły się kontakty pomiędzy Grupą BEST, innymi przedsiębiorcami i władzami samorządowymi. Były one skoncentrowane na zaangażowaniu biznesu w walkę z pandemią i jej skutkami. Należy tu wspomnieć chociażby o powołaniu Rady Ekonomiczno-Społecznej Zespołu Tematycznego UrbanLab Gdynia ds. adaptacji do życia po pandemii. (patrz: „Udział w życiu lokalnych społeczności”).

 

Grupa BEST „w pigułce”

Jesteśmy jedną z wiodących firm na polskim rynku usług finansowych, jednym z liderów branży windykacyjnej w Polsce. Zajmujemy się restrukturyzacją zadłużeń klienta indywidualnego i korporacyjnego, aktywnie inwestując w portfele wierzytelności nieregularnych.

BEST S.A., spółka stojąca na czele Grupy BEST, powstała w 1994 roku jako firma prowadząca działalność w zakresie pośrednictwa kredytowego. W 2002 roku, posiadając już 8-letnie doświadczenie i wiedzę o rynku kredytowym, zmieniła zakres działań i skoncentrowała się na działalności windykacyjnej oraz zarządzaniu portfelami wierzytelności. W 2005 r. BEST S.A. powołała jeden z pierwszych funduszy sekurytyzacyjnych na rynku, BEST I NSFIZ, a w 2007 r. spółkę-córkę do zarządzania funduszami inwestycyjnymi - BEST TFI S.A. Następnie w 2010 roku, jako pierwszy podmiot na polskim rynku, otrzymała zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych. W 2017 roku Grupa Kapitałowa BEST rozszerzyła działalność poza granice Polski i wkroczyła na rynek włoski.

Od 1997 r. jesteśmy notowani na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. BEST S.A., jako członek i współzałożyciel Związku Przedsiębiorstw Finansowych oraz współtwórca i moderator Zasad dobrych praktyk ZPF, aktywnie wpływa na rozwój i kształtowanie rynku wierzytelności w Polsce. W Grupie Kapitałowej zatrudniamy ponad 600 Pracowników, tworząc dynamiczną organizację opartą o wieloletnie doświadczenie rynkowe, innowacyjne rozwiązania oraz o przyjazną kulturę organizacyjną. Poza BEST S.A. w skład naszej Grupy Kapitałowej wchodzą m.in.: BEST Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger Sp. K., 5 funduszy inwestycyjnych oraz nasze spółki z siedzibą w Mediolanie, BEST Capital Italy i BEST Italia, które rozwijają się na włoskim rynku.

O grupie BEST

Trwałe podstawy

Fundamentalnym zasobem BEST S.A. jest wiedza i profesjonalizm. Podstawą działania - normy prawa i etyki. Celem - budowanie zaufania i skuteczność. Wiedza, etyka i skuteczność to rdzeń, na którym oparliśmy naszą działalność, przez lata budując Grupę BEST. Nasze kluczowe wartości to stabilny fundament, pierwotny wobec strategii rozwoju, polityk zarządczych, procedur i procesów. Model biznesowy może ewoluować w odpowiedzi na zmiany zachodzące na rynku, ludzie mogą się zmieniać, ale wartości winny być niezmienne.

WIEDZA i doświadczenie, którymi dysponują specjaliści pracujący dla Grupy BEST, tworzą naszą organizację, jej kompetencje i przewagi konkurencyjne. W oparciu o te wartości możemy wciąż się rozwijać, ewoluować, tworzyć nowe rozwiązania, wyprzedzające oczekiwania rynku. Najlepszym przykładem jest usługa Payhelp - przeznaczona na nowy rynek, ale oparta o dotychczasowy rdzeń biznesu, w którego prowadzeniu jesteśmy bezsprzecznie ekspertami. Podobnie wejście na rynek włoski – nowy rynek geograficzny, ale potrzebne kompetencje te same.

[103(203), 203-2] Nie bylibyśmy w stanie budować zaufania Klientów, a tym samym sprawić, by dotrzymywali zawartych ugód, jeśli sami nie zachowywalibyśmy się zgodnie z tym, co deklarujemy. Gdybyśmy nie traktowali innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. To ETYKA. Naszemu myśleniu o biznesie nieustannie towarzyszy poczucie misji: misji przywracania kupieckiej rzetelności, która nakazuje dotrzymywać umów i spłacać długi, misji niesienia pomocy tym, którzy utracili równowagę finansową i nie byli w stanie regulować zobowiązań. Misją tą jest także przywracanie szacunku w relacjach ze wszystkimi zainteresowanymi i przeciwstawianie się dehumanizacji procesów biznesowych. To coś więcej niż zarabianie pieniędzy, ale też podejście, które w długim terminie procentuje także w wymiarze finansowym. Jesteśmy przekonani, że nie można mówić o normalności w relacjach gospodarczych w sytuacji, w której umowy nie są dotrzymywane. Niewykonywanie umów powoduje zatory płatnicze i ogranicza płynność wierzycieli, a w dłuższym horyzoncie czasowym przekłada się na zmniejszenie zaufania w obrocie gospodarczym. Zaufania, którego na polskim rynku i tak brakuje, i którego deficyt staje się powoli jednym z głównych czynników ograniczających zrównoważony rozwój gospodarczy. Ograniczone zaufanie jest też czynnikiem, który prowadzi do wzrostu tzw. kosztów transakcyjnych, a tym samym kosztów jako takich. Koszty te ostatecznie ponosi cała gospodarka, czyli w uproszczeniu wszyscy obywatele. Grupa BEST, poprzez dyscyplinowanie i swoisty arbitraż między uczestnikami rynku, stara się budować i wzmacniać to zaufanie, a tym samym przyczyniać się do uzdrawiania relacji rynkowych.

Udrażniając zatory płatnicze, wspieramy płynność finansową wierzycieli, a jednocześnie szanujemy prawa Klientów. Zapewniamy im współpracę na uczciwych i transparentnych zasadach podczas całego procesu windykacyjnego. Sprzyjamy naszym Klientom, czyniąc zadłużenie możliwym do spłaty, często ratując ich przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Na podstawie wieloletnich doświadczeń, wiemy, że jedynie konsekwentne dążenie do spłaty zadłużenia i jej nieuchronność, przyczyniają się do uzdrawiania relacji gospodarczych.

Niemniej sukces Grupy BEST nie byłby możliwy, gdyby nie nastawienie na poszukiwanie nowych, jeszcze lepszych rozwiązań, zarówno procesowych, jak i technologicznych. To nastawienie na doskonalenie, usprawnianie, innowacje - na SKUTECZNOŚĆ.

Nasz model biznesowy jest bardzo mocno osadzony na tych trzech wartościach: wiedzy, etyce i skuteczności. Jesteśmy przekonani, że bez nich, mógłby trwać jedynie czysto teoretycznie. W praktyce, bez tych fundamentalnych wartości, zacząłby ulegać szybkiej erozji, prowadzącej do utraty zaufania naszych partnerów, niechęci Klientów oraz utraty wartości dla akcjonariuszy i inwestorów.

 

[102-16]

Misja, wizja i wartości BEST

 

 

MISJA

 

Propagujemy odpowiedzialność finansową i tradycyjnie pojętą rzetelność kupiecką – pomagamy Klientom wyjść z pętli zadłużenia, przywracamy równowagę finansową, promujemy standardy etyczne na rynku usług finansowych, a relacje z interesariuszami budujemy w oparciu o uczciwość i szacunek.

 

 

WIZJA

 

Nieustannie dążymy do rozwoju i inwestujemy w nowe technologie - chcemy być nowoczesnym liderem na rynku wierzytelności w Europie, a promując wyznawane wartości, zbudować trwałe zaufanie i pozytywną reputację branży windykacyjnej.

 

 

NASZE WARTOŚCI

 

Naszym zasobem jest wiedza i profesjonalizm, podstawą działania - normy prawa i etyki, celem - budowanie zaufania i skuteczność.

 

 

 

Obraz 5

WIEDZA

Dysponujemy doświadczeniem i wiedzą najwyższej klasy specjalistów. Dbamy o wykorzystywanie potencjału Pracowników – kaskadujemy wiedzę w organizacji, wspieramy rozwój, zachęcamy do podejmowania wyzwań.

 

 

Obraz 6

 

 

 

ETYKA

Fundamentem naszej działalności jest przestrzeganie przepisów prawa. Aktywnie angażujemy się w kształtowanie i promowanie etycznych standardów wewnątrz organizacji oraz na rynku wierzytelności – jesteśmy inicjatorem i moderatorem Zasad dobrych praktyk zarządzania wierzytelnościami oraz współtwórcą Dobrych praktyk procesu sprzedaży wierzytelności. Przestrzegamy wartości zawartych w Kanonie dobrych praktyk rynku finansowego oraz zasad ładu korporacyjnego określonych w Dobrych praktykach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

 

Obraz 7

 

 

SKUTECZNOŚĆ

Dotrzymujemy zobowiązań, stawiamy sobie ambitne cele i realizujemy je na czas. Gwarantujemy pewny zysk, osiągany odpowiedzialnie, dzięki wykorzystywaniu naszego kapitału intelektualnego - optymalizowaniu procesów, stosowaniu nowoczesnych technologii, korzystaniu z kompetencji Pracowników i monitorowaniu wpływu na naszych interesariuszy.

 

 

Pandemia, recesja i działalność windykacyjna

Wirus SARS-CoV-2 doprowadził służby zdrowia wielu krajów do granic wydolności, ale również do podobnych granic wydolności doprowadził system gospodarczy. System, na który składają się miliony mniejszych i większych przedsiębiorstw, które nagle straciły możliwość normalnego funkcjonowania. Dlatego zaraz obok potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, konieczne stało się ratowanie gospodarki. Kryzys ten tym różni się od poprzednich, że nie niesie wartości oczyszczającej gospodarkę z nieefektywności i słabości. Nie ma właściwości sanacyjnych, lecz uderza niejako na ślepo, wyłączając całe branże i przedsiębiorstwa, nawet te dotychczas rentowne, efektywne i innowacyjne. Różnego rodzaju pomoc publiczna pozwoliła bronić miejsc pracy i, dzięki zastrzykowi gotówki, utrzymać płynność, zarówno tych efektywnych, jak i mniej efektywnych przedsiębiorców. Udało się, co jest ogromnym sukcesem, zminimalizować problemy z płynnością. Niemniej wsparcie ze środków publicznych nie może trwać w nieskończoność. Prędzej czy później rynek zacznie weryfikować możliwości funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorców w nowej rzeczywistości gospodarczej. Ewentualne zatory płatnicze mogą stać się przyczynkiem do problemów wielu przedsiębiorstw. Działalność takich firm jak BEST - włączając w to usługę Payhelp - może pomóc łagodzić efekt domina, z jakim mamy do czynienia w przypadku problemów z regulowaniem zobowiązań i kryzysem płynności. Udrażnianie przepływu gotówki w sposób polubowny może być szczególnie ważne z uwagi na dodatkowe przeciążenie i tak już obciążonego sytemu sądownictwa. Pandemia jedynie wydłużyła i tak już bardzo odległe terminy rozpatrywania spraw, a potencjalny wzrost liczby pozwów spowodować może całkowite zablokowanie się systemu. W efekcie dochodzenie swoich praw przed sądem może być dla przedsiębiorstw trudne, nawet jeśli roszczenia o zapłatę będą oczywiste i bezsprzeczne. W praktyce, ewentualnych wyroków na swoją korzyść niektóre przedsiębiorstwa mogą nie doczekać. Stąd ogromna rola windykacji polubownej.

Z negatywnymi konsekwencjami pandemii COVID-19 przyjdzie się gospodarce i społeczeństwu borykać jeszcze latami. Niemniej pandemia i kryzys są zjawiskami przejściowymi i kiedyś ustąpią. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że konieczność ograniczania transmisji wirusa, uruchomiła mechanizm zmian, który trudno będzie zatrzymać. Zmian pozytywnych, takich jak choćby masowe wręcz upowszechnienie się pracy zdalnej, o której mówiło się latami, ale którą wykorzystywano w ograniczonym zakresie. W ujęciu mikroekonomicznym modyfikacja modelu biznesowego może przynieść ograniczenie zbędnych kosztów, związanych choćby z wynajmem powierzchni biurowej, ale też daje szansę na pozyskanie na korzystnych warunkach Pracowników z odległych rynków pracy. To szansa dla polskich pracodawców, którzy nie będą musieli się ograniczać do poszukiwań Pracowników w ramach swojego regionu. To również zagrożenie, bo o najlepszych Pracowników będą konkurowali z większą liczbą pracodawców, często spoza Polski. W ujęciu makroekonomicznym jest to szansa dla mniej zurbanizowanych terenów, których mieszkańcy będą mogli świadczyć pracę na odległość, ale też które przyciągną ekspertów, zmęczonych życiem w wielkich miastach. To również szansa na to, że część wysoko wykwalifikowanych ekspertów, chcących kontynuować karierę i rozwój w międzynarodowych firmach, pozostanie w kraju, świadcząc pracę zdalnie. Zmiana sposobu myślenia o świadczeniu pracy, upowszechnienie modelu zdalnego, może stanowić szanse na bardziej zrównoważony rozwój poszczególnych regionów. Dla tych biedniejszych może być nawet impulsem rozwojowym. Nowy model biznesowy, dzięki ograniczaniu przejazdów do i z pracy, to również szansa na odkorkowanie miast, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym ograniczeniu niskiej emisji zanieczyszczeń i uciążliwego smogu.

 

 

[102-12, 102-13]

Przekonanie o tym, że wartości nie stanowią deklaracji stojącej obok biznesu, ale są jego sednem, towarzyszy naszemu spojrzeniu na rynek i na nas samych. Wynikające z wartości standardy zachowań są nie tylko ważne, ale warunkują też społeczne przyzwolenie na działanie takich przedsiębiorstw jak BEST. Co więcej, w przypadku BEST wynikający z wartości model działania sprawia, że są one źródłem przewag konkurencyjnych. Takie myślenie legło u podstaw samoregulacji, których byliśmy inicjatorem. W naszym przekonaniu brak standardów etycznych w branży w przeszłości, który skutkował nadużyciami, jeszcze długo będzie ciążył branży, kształtując stereotypowe myślenie o takich firmach jak nasza. Dlatego utrwalanie, wzmacnianie i rozbudowywanie standardów jest równie ważne, o ile nie ważniejsze, co ich wypracowanie. Zaniedbanie tych standardów dziś, skutkowałoby stopniowym niszczeniem, odbudowanej ciężką pracą, wartości branży oraz coraz częstszym, ponownym pojawianiem się przedsiębiorców i zachowań nieakceptowalnych społecznie czy wręcz nieetycznych. To z kolei byłoby bardzo niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy na tym rynku chcieliby działać w sposób rzetelny i uczciwy. Warunkiem prawidłowego funkcjonowania gospodarki jest właśnie uczciwość i dotrzymywanie umów - zatem firmy windykacyjne, rozwiązujące problem braku uczciwości i przestrzegające najwyższych standardów etycznych, odgrywają fundamentalną rolę w gospodarce, stanowiąc mechanizm sanacyjny i czyniąc rynek efektywnym.

[102-12, 102-13] Nieprzypadkowo zatem BEST S.A. był jednym z założycieli i do dziś pozostaje aktywnym członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (dawniej: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych). Jesteśmy także współtwórcą i moderatorem Zasad dobrych praktyk, a jako Grupa Kapitałowa także Dobrych praktyk procesu sprzedaży wierzytelności. Uważamy, że istnienie takich samoregulacji i współpraca przy rozwiązywaniu wspólnych dla branży problemów, służy wszystkim uczestnikom rynku, a przede wszystkim gospodarce.

Poprzez Związek Przedsiębiorstw Finansowych możemy w sposób transparentny i uczciwy włączać się w proces kształtowania rynku wierzytelności, komentowania i opiniowania kierunków jego rozwoju, a także w kształtowanie zasad jego rzetelnego funkcjonowania.

https://zpf.pl/wp-content/uploads/2019/09/zpf-logo-1000.png Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców) powstał 27 października 1999 roku i skupia kilkadziesiąt kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, zarządzających wierzytelnościami, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą, sprzedające produkty odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. ZPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Członek prestiżowej europejskiej organizacji samorządowej europejskiego przemysłu finansowego EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations), zrzeszającej siedemnaście krajowych organizacji, reprezentujących ponad 1.200 instytucji finansowych. ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkadziesiąt raportów, koncentrując się merytorycznie na obszarze kredytu.

Współzałożycielem i członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce jest BEST S.A.

 

 

Model biznesowy i struktura

 

Model działania

[102-2, 102-4, 102-5, 102-6, 102-7]

Na czele Grupy BEST, która aktywnie inwestuje w portfele wierzytelności nieregularnych, stoi BEST S.A. (podmiot dominujący), jedno z największych przedsiębiorstw branży windykacyjnej w Polsce. Podział zadań pomiędzy poszczególne podmioty wchodzące w skład Grupy BEST wynika zarówno z wymogu prawnego wydzielenia niektórych z działalności, ale też jest wynikiem poszukiwania optymalnej struktury z punktu widzenia efektywności zarządczej. Przyjęta konstrukcja porządkuje strukturę organizacyjną, umożliwia lepsze zarządzanie ryzykiem operacyjnym oraz daje możliwość doskonałej kontroli kosztów.

Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Grupy Kapitałowej ma BEST Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Spółka zajmuje się tworzeniem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi oraz kompleksowo procesem nabywania i sprzedaży wierzytelności w imieniu i na rzecz zarządzanych przez nią funduszy sekurytyzacyjnych. Począwszy od wyszukania możliwości inwestycyjnych, poprzez wycenę portfela wierzytelności, a skończywszy na zamknięciu i rozliczeniu transakcji. Wierzytelności znajdują się w posiadaniu funduszy inwestycyjnych, którymi zarządza BEST TFI S.A. (są to: BEST I NSFIZ, Best II NSFIZ, BEST III NSFIZ, BEST IV NSFIZ). Poszczególne fundusze zajmują się lokowaniem środków finansowych, pozyskanych od inwestorów z emisji certyfikatów inwestycyjnych i obligacji, w portfele wierzytelności, w tym wierzytelności nieregularnych. BEST TFI S.A. zarządza również funduszem BEST Capital Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIZAN), będącym wehikułem transakcyjnym utworzonym wyłącznie dla podmiotów z Grupy BEST.

Od 2017 roku Grupa BEST prowadzi działalność już nie tylko w Polsce, ale też we Włoszech. Zakupiła tam pierwsze portfele wierzytelności poprzez utworzoną do tego celu spółkę specjalnego przeznaczenia, BEST Capital Italy. Działalność BEST Capital Italy obejmuje inwestowanie w wierzytelności lub aktywa związane z wierzytelnościami. Struktura BEST Capital Italy zakłada, że wszelkie nadwyżki środków generowane przez spółkę będą wypłacane inwestorom będącym podmiotami w 100% należącym do Grupy Kapitałowej BEST. W grudniu 2018 roku powstała spółka BEST Italia S.r.l., która zajmuje się obsługą wierzytelności i działalnością windykacyjną na rynku włoskim.

Niezmiernie istotnym podmiotem Grupy BEST jest Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger Sp. k., która jest jedną z czołowych trójmiejskich firm prawniczych świadczących usługi prawne dla polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Zapewnia ona kompleksową obsługę prawną Grupy Kapitałowej BEST. Kancelaria powstała w 2011 r. w Gdyni i obecnie zatrudnia ponad dwudziestu adwokatów, radców prawnych i aplikantów, gwarantując swoim Klientom najwyższy standard obsługi prawnej we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Specjalizuje się w transakcjach na rynkach kapitałowych, masowej windykacji wierzytelności, sekurytyzacji wierzytelności i nieruchomościach.

We wrześniu 2015 r. BEST S.A. nabył niemal 33% akcji Kredyt Inkaso. Kredyt Inkaso to firma o profilu działalności zbliżonym do BEST S.A., tj. działająca w branży windykacyjnej i zarządzania wierzytelnościami, ze znaczącym udziałem w polskim rynku, prowadząca także działalność na rynkach zagranicznych.

Struktura Grupy Kapitałowej BEST na dzień 31 grudnia 2020 roku

Obraz 30

 

[102-8]

Grupa BEST w liczbach:

 

 

2018

2019

2020

Inwestycje w portfele (mln zł)

81,1

30,8

10,1

Wartość portfeli wierzytelności Grupie (mln zł)

1036,0

998,6

938,4

Spłaty należne Grupie (mln zł)

260,9

263,0

328,2 

Przychody operacyjne (mln zł)

190,2

222,2

295,1 

Kapitały własne (mln zł)

451,4*

472,5*

505,1

Suma aktywów (mln zł)

1283,3

1244,9

1134,9 

Kapitalizacja (mln zł)

575,4

552,4

437,3 

Wskaźnik zadłużenia

1,40*

1,21*

0,87 

* Ze względu na zmianę sposobu prezentacji danych wprowadzoną przez audytora w roku 2020, wskazane wartości różnią się od tych przedstawionych w sprawozdaniach Grupy Kapitałowej i Społki BEST S.A. na temat informacji niefinansowych za 2018 i 2019 rok. Szczegółowe informacje na temat zmian w Śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej BEST S.A. za pierwsze półrocze 2020 roku (rozdział 5.4).

 

Tworzenie wartości dodanej

[102-2, 102-6, 102-7, 102-9]

Choć nasza działalność operacyjna ma szczególny łańcuch tworzenia wartości, niemniej obok korzyści ekonomicznych dla akcjonariuszy i inwestorów, spełnia bardzo istotną, uzdrawiającą rolę gospodarczą.

 

 

Model tworzenia wartości Grupy BEST

Obraz 1

 

Obraz 3

 

W tym miejscu należy wspomnieć o osobach i aktywnościach, znajdujących się w tym łańcuchu tworzenia wartości i poprzedzających miejsce zajmowane przez spółki z Grupy BEST. Na samym początku łańcucha wartości znajduje się Klient. Zaciąga on zobowiązanie, np. kredyt lub pożyczkę w instytucji finansowej, a następnie go nie reguluje, inicjując ciąg zdarzeń, w które angażuje się m.in. Grupa BEST. Kiedy instytucja komercyjna, np. wspomniana instytucja finansowa, uzna, że nie jest w stanie skutecznie odzyskać należnych jej środków, może sprzedać portfel tego typu roszczeń funduszowi inwestycyjnemu (w procesie windykacji obsługiwanemu przez serwisera, tj. BEST S.A.). W tym sensie instytucja komercyjna sprzedająca portfele wierzytelności może być traktowana jako swoisty „dostawca” Grupy BEST.

Choć transakcje sprzedaży obejmują portfele wierzytelności, jako Grupa BEST nie chcemy traktować ich jako zdehumanizowanych rekordów danych. Za każdym z rekordów stoi konkretny człowiek i konkretne okoliczności, konkretne problemy i potrzeby. Obok zrozumienia ich i zbudowania relacji partnerskiej, chcemy mieć pewność, że powstałe zadłużenie nie jest owocem nieuczciwych, nieetycznych zachowań osób trzecich. Dlatego kluczowe znaczenie ma dla nas jakość kupowanych portfeli, tym samym m.in. to, od kogo, tj. od jakiej instytucji, są one nabywane. Kupujemy wierzytelności wyłącznie od wiarygodnych instytucji. Jest to w pewnym uproszczeniu analogia współpracy z rzetelnym dostawcą. Nigdy nie chcielibyśmy windykować zobowiązań, które powstały w wyniku działalności nieuczciwych i nierzetelnych przedsiębiorców o wątpliwej renomie (np. prowadzących działalności graniczącą z lichwą) czy wprowadzania Klientów w błąd. W nabywanych przez nas portfelach wierzytelności ryzyko, że określone zobowiązania finansowe powstały w sposób wątpliwy z punktu widzenia prawa lub z naruszeniem zasad współżycia społecznego, jest minimalne.

Na końcu łańcucha wartości znaleźć można tego samego Klienta, który niegdyś zaciągnął zobowiązanie i wówczas go nie uregulował. W wyniku procesu windykacyjnego może on wyjść z zadłużenia. Jeżeli jest otwarty na konstruktywną współpracę, dzięki restrukturyzacji zadłużenia może uniknąć utraty płynności finansowej i wpadnięcia w spiralę długów lub z takiej spirali, krok po kroku, się wydostać. To niewątpliwa korzyść społeczna. Inną, równoczesną korzyścią, jest poprawa płynności finansowej instytucji, która posiadała nieściągalne w jej ocenie wierzytelności.

Tym samym, tak na początku, jak i na końcu naszego łańcucha wartości znajduje się Klient. W pewnym sensie to jemu świadczymy usługę i jego potrzeby zaspokajamy. To Klient posiada zobowiązanie, z którego spłatą ma trudności – i to, czego potrzebuje, to rozwiązanie pozwalające spłacić zobowiązania, z jego punktu widzenia niemożliwe do spłaty. Naszym zadaniem jest zrozumienie jego sytuacji i takie dobranie narzędzi, aby uczyniły one spłaty realnymi i „do udźwignięcia”. Patrząc tak na nasz łańcuch wartości, pozycjonujemy się właśnie jako doradca i partner osoby zadłużonej. Chcemy, by właśnie tak postrzegali nas Klienci i rozumieli, że jesteśmy ich sojusznikiem, a nie przeciwnikiem. Oczywiście korzyści odnoszą też inni uczestnicy tego procesu: osoby, wobec których zobowiązanie było zaciągnięte, nasi akcjonariusze i inwestorzy, zwłaszcza obligatariusze oraz sama gospodarka, która zyskuje na eliminowaniu zatorów płatniczych.

Niestety, nie zawsze ostatnim ogniwem łańcucha wartości jest Klient, któremu udało się wyjść z zadłużenia. Należy w tym miejscu wspomnieć o skrajnych „zachwianiach”: istnieje pewna grupa Klientów, dla których zaciąganie i niespłacanie zobowiązań stało się niestety stałą praktyką. Tacy dłużnicy wielokrotnie pojawiają się w bazach danych nabywanych przez Grupę BEST portfeli wierzytelności, a ich zobowiązania dotyczą bardzo różnych podmiotów. Są oni bolączką dla rynku i utrudniają jego sprawne funkcjonowanie. Teoretycznie osoba nieregulująca swoich płatności zgłaszana jest przez wierzycieli do Biur Informacji Gospodarczej, co w konsekwencji powinno utrudniać jej zaciąganie kolejnych zobowiązań. Jednakże praktyka rynkowa pokazuje, że niejednokrotnie dzieje się inaczej i wierzyciele pierwotni podejmują ryzyko nieco bardziej liberalnego podejścia wobec osób o obniżonej wiarygodności płatniczej.

Specyfiką działalności windykacyjnej jest obecność w łańcuchu wartości podmiotów, które nie są podmiotami biznesowymi, takich jak sądy i komornicy sądowi. Do nich kierowane są sprawy związane z odzyskiwaniem wierzytelności w przypadkach, gdy Klient nie chce podjąć współpracy z Grupą BEST i nie spłaca zadłużenia

Zupełnie nową kategorię działalności windykacyjnej stanowi oferta Payhelp, która adresowana jest do przedsiębiorców mających problem z wyegzekwowaniem należności od swoich kontrahentów, tj. skutecznym odzyskaniem środków z niezapłaconych faktur. Łańcuch wartości jest tu podobny, zaś zasadnicze różnice, to otwartość na małych i średnich przedsiębiorców (niebędących dużymi instytucjami), a także możliwość skorzystania z usługi w odniesieniu do pojedynczej faktury, a nie obrót całymi portfelami wierzytelności.

Obok wspomnianych procesów istnieją także procesy wspierające, w których pojawiają się dostawcy produktów i usług typowych dla różnych działalności sektora finansowego, czy też warunkujących właściwe funkcjonowanie procesów wsparcia. Mówimy tu zarówno o dostawcach materiałów biurowych, mediów, rozwiązań IT i usług telekomunikacyjnych, czy podmiotach wynajmujących powierzchnię biurową, a także o usługach agencji reklamowych, firm wspierających zarządzanie kadrami czy innych ekspertach z różnych dziedzin.

Model biznesowy Grupy BEST to nie tylko procesy i formalne procedury, które ze współistniejących podmiotów prawnych tworzą spójny i sprawny mechanizm. To przede wszystkim elementy niematerialne, składające się na filozofię zarządzania biznesem. Filozofię, w oparciu o którą możliwe jest takie działanie, które z jednej strony pozwala na skuteczne przywracanie zasad ładu gospodarczego, tam gdzie nie są one dotrzymywane. Z drugiej jednak zawsze jest działaniem nie tylko w zgodzie z prawem, ale przede wszystkim z poszanowaniem godności osoby - godności niezbywalnej i niezależnej od sytuacji prawnej.

 

Struktura zarządzania i własności

[102-18]

Mówiąc o strukturze zarządzania, można mówić o jej formalnym kształcie, jak również o trudnych do uchwycenia jej niematerialnych aspektach. Z formalnego punktu widzenia struktura ta, podobnie jak w przypadku innych spółek, odpowiada swoim kształtem na oczekiwania ustawodawcy, głównie wynikających z Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nimi najważniejszymi organami BEST S.A., spółki stojącej na czele Grupy BEST, obok Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, są Zarząd i Rada Nadzorcza. Analogiczne organy zarządcze oraz nadzorcze funkcjonują w BEST TFI S.A. Niemniej, dla zrozumienia unikalności BEST S.A. istotne są wspomniane aspekty niematerialne. Choć trudne do uchwycenia, wymykające się ramom sprawozdawczości finansowej, tworzą filozofię zarządzania. To traktowanie innych w sposób, w jaki samemu chciałoby się być potraktowanym. To sposób myślenia i przekonania zarządzających, percepcja wartości, oparcie o nie podejścia do zarządzania i oczekiwań co do wyników spółek. To również odpowiedni dobór ludzi: poczynając od doboru członków Rady Nadzorczej, wnoszących dzięki różnorodnym i szerokim kompetencjom wyjątkową wartość merytoryczną do zarządzania spółką, na szeregowych Pracownikach, których postawy i relacje są częścią ducha tej firmy, kończąc. To przyzwolenie, czy wręcz oczekiwanie do wykraczania poza uproszczone, schematyczne podejście, w którym jedyną miarą jest miara finansowa. To poczucie misji, która wykracza poza wynik finansowy, a dzięki temu przyczynia się do jego stabilności, realizując jednocześnie szereg funkcji społecznych i gospodarczych. To tysiące osób, które z pomocą BEST rozwiązały swoje problemy z zadłużeniem. To „odblokowanie” podobnej ilości zobowiązań i faktur, a zatem zapobieżenie potencjalnym zatorom płatniczym.

 

Zarząd

O wyjątkowości BEST S.A. świadczy to, że na czele spółki od blisko 20 lat niezmiennie stoją jej właściciele, którzy budowali pozycję i wartość firmy od chwili przejęcia spółki w 2002 roku. Oznacza to nie tylko stabilność podejścia zarządczego, przewidywalność, ale też mniejsze ryzyko dla inwestorów, poprzez wyeliminowanie tzw. „konfliktu agencji”. Filozofia zarządcza BEST S.A. opiera się na długoletnim, osobistym zaangażowaniu Zarządu, wykorzystywaniu rozwijanych przez lata unikalnych kompetencji biznesowych i stałemu poszerzaniu zbioru wiedzy i doświadczeń, które sprawiają, że Grupa BEST może dziś działać jednocześnie etycznie i skutecznie. Oczywiście w okresie ostatnich kilkunastu lat w spółce, w tym w jej Zarządzie, pracowali też inni menedżerowie. Jednakże dwóch jej współwłaścicieli, na co dzień zaangażowanych w działalność operacyjną BEST S.A., stanowi jej niezmienny fundament.

Od strony formalnej ramy działalności Zarządu BEST S.A. zostały uregulowane w Statusie. Z kolei szczegółowy podział kompetencji i obowiązków Członków Zarządu oraz przedmiot i tryb podejmowania przez Zarząd uchwał i tryb jego pracy określa Regulamin Zarządu (więcej informacji dotyczących rozwiązań formalnych znaleźć można w Sprawozdaniu Zarządu z działalności GK BEST i Spółki BEST za 2020 r.).

Na dzień 31 grudnia 2020 roku w skład Zarządu BEST S.A. wchodziło dwóch współwłaścicieli spółki, tj.:

Krzysztof Borusowski – Prezes Zarządu;

Marek Kucner – Wiceprezes Zarządu.

 

Obraz 8

Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu

Posiada wieloletnie doświadczenie w szeroko rozumianym sektorze usług finansowych. Jako Dyrektor Zarządzający Kouri Capital Poland Ltd. oraz BBH Capital Partners Sp. z o.o. prowadził projekty typu M&A z zakresu bankowości inwestycyjnej w następujących instytucjach: Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny S.A., BWR S.A., BWR Bank Secesyjny S.A. oraz Cuprum Bank S.A. W 2002 roku zakończył z sukcesem projekt polegający na zbudowaniu grupy finansowej wokół Dominet S.A., obejmujący zakup Cuprum Banku S.A. i wprowadzenie inwestora finansowego z Grupy Merrill Lynch. Pracował jako konsultant w Bain & Company w Bostonie (USA) oraz jako menedżer w polskim oddziale brytyjskiego banku inwestycyjnego Schroders. Reprezentował Skarb Państwa w Radzie Nadzorczej BPH S.A. do czasu jego prywatyzacji. Posiada dyplom MBA z Harvard Business School. W 2002 r., wspólnie z Markiem Kucnerem, przejęli BEST S.A., której pozycję i wartość budują razem od prawie 20 lat, pełniąc funkcję Prezesa i Wiceprezesa Zarządu.

Krzysztof Borusowski jest jednym z najdłużej urzędujących na stanowisku Prezesów w Polsce (obecnie 19 lat). Jednocześnie wspólnie z Markiem Kucnerem stanowią jeden z najdłużej funkcjonujących na rynku duetów zarządzających Grupą Kapitałową.

Jako główny akcjonariusz i jednocześnie Prezes Zarządu, Krzysztof Borusowski dba o wieloletnią stabilność podejścia zarządczego w Spółce i jej sukcesywny rozwój, dzięki czemu BEST, z pośrednika kredytowego, stał się jednym z liderów branży zarządzania wierzytelnościami w Polsce.

Od momentu przejęcia Spółki przez Krzysztofa Borusowskiego i Marka Kucnera wartość kapitałów własnych Grupy BEST ciągle rośnie (na koniec 2020 roku wynosiła 505 mln zł), a łączna wartość nominalna zarządzanych portfeli wierzytelności wynosi obecnie ok. 18,9 mld PLN. Od ponad dekady BEST S.A. jest także aktywnym uczestnikiem rynku obligacji korporacyjnych. Spółka wyemitowała dotychczas obligacje o łącznej wartości nominalnej 1.044 mln PLN, z czego 747 mln PLN zostało już spłacone (dane na koniec 2020 r.). Zatrudnienie w kierowanej przez Krzysztofa Borusowskiego Spółce wzrosło z 29 osób po restrukturyzacji w 2002 roku, do 583 osób na koniec roku 2020.

Priorytetem są dla niego ludzie, procesy i technologia. W BEST już kilkanaście lat temu wprowadził kulturę zarządzania przez wartości (wiedzę, etykę, skuteczność) oraz proklienckie postawy nastawione na wspieranie Klientów w spłacie zadłużenia, także za pomocą produktów restrukturyzacyjnych. Jest inicjatorem regulacji wprowadzonych przez ZPF w polskiej branży windykacyjnej, dzięki którym windykacja stała się przede wszystkim etyczna. Z inicjatywy Krzysztofa Borusowskiego oraz Marka Kucnera, w 2017 roku w BEST, po 5 latach prac, wdrożony został autorski system operacyjny do zarządzania wierzytelnościami nieregularnymi. SIGMA, o której mowa, oraz inwestycje w innowacje technologiczne stanowią niekwestionowaną przewagę konkurencyjną Spółki na rynku europejskim. W roku 2017 BEST rozpoczął działalność także na rynku włoskim.

 

 

Obraz 9

Marek Kucner. Wiceprezes Zarządu

Posiada wieloletnie doświadczenie zdobywane na rynku finansowym. Pracował w Reuters Polska Sp. z o.o., gdzie zajmował się zarządzaniem ryzykiem w bankach. Z sukcesem przeprowadził wdrożenia systemu risk management, m.in. w ING Bank, Banku Śląskim S.A., Banku Handlowym S.A., BGŻ S.A. oraz dawnym Vereinsbank Polska. Ponadto, jako menedżer Kouri Capital Poland Ltd. oraz BBH Capital Partners Sp. z o.o., współpracował przy transakcjach sprzedaży BWR na rzecz Deutsche Bank Polska S.A. oraz zakupu BWR Bank Secesyjny S.A. na rzecz Daimler Chrysler Financial Services (debis) Corporation. Kierował również zespołem wyceny i analiz finansowych w projekcie stworzenia grupy bankowej wokół Dominet S.A. (nabycie Cuprum Bank S.A. i wprowadzenie inwestora finansowego z grupy Merrill Lynch). Posiada dyplom z zakresu finansów Śląskiej Międzynarodowej Szkoły Handlowej w Katowicach.

Z BEST związany od 2002 roku, kiedy to wspólnie z obecnym Prezesem – Krzysztofem Borusowskim – przejęli Spółkę i na jej fundamencie zbudowali Grupę Kapitałową BEST. Wspólnie zrealizowali z powodzeniem proces restrukturyzacji finansowej i organizacyjnej Spółki oraz zmienili profil jej działalności z pośrednictwa kredytowego na zakup i odzyskiwanie należności. Dodatkowo, jako Wiceprezes sprawujący nadzór nad Pionami: Finansowo-Księgowym, Controllingu i IT, Marek Kucner odpowiada za zarządzanie technologią, finansami i płynnością finansową w Grupie Kapitałowej, kontroluje jej wyniki, a także odpowiada za publiczne programy emisji obligacji, które Spółka realizuje od 2014 roku (łączna wartość publicznych emisji obligacji przeprowadzonych w latach 2014-2018 sięgnęła 586 mln PLN). Od momentu przejęcia Spółki przez Krzysztofa Borusowskiego i Marka Kucnera wartość kapitałów własnych Grupy BEST ciągle rośnie (na koniec 2020 roku wynosiła 505 mln zł), a łączna wartość nominalna zarządzanych portfeli wierzytelności wynosi obecnie ok. 18,9 mld PLN.

Marek Kucner, pełniąc funkcje Członka Zarządu oraz Dyrektora ds. Inwestycji w BEST TFI S.A., przeprowadził także kilkadziesiąt transakcji zakupu portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej na dzień nabycia ok. 10 mld PLN oraz prywatne emisji obligacji emitowanych przez fundusze inwestycyjne o wartości ok. 150 mln PLN.

 

 

Rada Nadzorcza

Od strony formalnej działanie Rady Nadzorczej uregulowane jest w Regulaminie Rady Nadzorczej uchwalonym w dniu 21 lutego 2012 roku. W ramach Rady Nadzorczej funkcjonują dwa komitety: Komitet Audytu oraz Komitet Wynagrodzeń, które są organami o charakterze opiniodawczo-doradczym.

Jednocześnie warto wskazać, że członkami Rady Nadzorczej były i są osoby o unikalnych, eksperckich kompetencjach, posiadające ogromne doświadczenie i cenną wiedzę, z których organizacja może czerpać. Dlatego poza formalnymi spotkaniami Rady Nadzorczej, pewną normą są także nieformalne dyskusje, którymi Zarząd posiłkuje się w procesie podejmowania decyzji dotyczących rozwoju Grupy BEST.

Na koniec 2020 roku Rada Nadzorcza pracowała w następującym składzie:

 

Obraz 12

dr hab. Leszek Pawłowicz, prof. Uniwersytetu Gdańskiego

Przewodniczący Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Wynagrodzeń

Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej, a także Kierownik Katedry Bankowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Zasiadał w Radzie Nadzorczej Banku Gdańskiego i Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz w Radzie Naukowej Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. Obecnie jest Wiceprzewodniczącym Rad Nadzorczych: Banku Pekao S.A. i PKN Orlen S.A. Jest członkiem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych publikacji o tematyce ekonomicznej.

 

Obraz 13

Mirosław Gronicki

Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytu, Członek Komitetu Wynagrodzeń

Ukończył studia ekonomiczne na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. W 1977 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na tej uczelni. Od 1987 do 1993 zatrudniony w zagranicznych instytucjach naukowych, m.in. na Uniwersytecie Pensylwania w Filadelfii, Uniwersytecie Karola w Pradze oraz w ICESAD w Kitakyushu. Pracował w organizacjach międzynarodowych, tj. Bank Światowy, ONZ i UE, zajmował się również consultingiem. Po powrocie do Polski do 1998 był makroekonomistą w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. W 1999 został współpracownikiem Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, gdzie kierował projektami badawczymi dotyczącymi analizy makroekonomicznej oraz prognoz gospodarczych dla Polski, Ukrainy, Gruzji i Kirgistanu. Jest autorem i współautorem licznych publikacji, w tym kilku książek. W latach 2000-2003 główny ekonomista banku Millenium, ponadto doradca banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Był także doradcą rządów Bułgarii, Turkmenistanu i Słowacji. Sprawował funkcję ministra finansów w rządzie Marka Belki w latach 2004-2005. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. Od 2005 roku pracuje jako niezależny konsultant i doradca.

 

Obraz 14

dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego

Członek Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu Audytu

Absolwent Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalizacją: handel zagraniczny. W 1976 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1989 – stopień doktora habilitowanego i został powołany na stanowisko docenta. Trzy lata później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1992-1995 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Michigan. Był Głównym Ekonomistą Banku Pekao S.A. i Dyrektorem Biura Analiz Makroekonomicznych, a także członkiem Rady Polityki Pieniężnej NBP. W latach 2010-2014 zasiadał w Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Obecnie jest niezależnym członkiem Rady Nadzorczej PZU SA i Rady Nadzorczej Pekao S.A.

 

Obraz 15

Wacław Nitka

Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytu

Absolwent Wydziału Ekonomiki Produkcji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1975-1979 pracował w Gdańskim Przedsiębiorstwie Instalacji Sanitarnych. W latach 1979 – 1988 pracował w Malborskich Zakładach Przemysłu Maszynowego Leśnictwa PEMAL, gdzie od stycznia 1982 r. pełnił funkcję głównego księgowego. W latach 1988 – 2002 był głównym księgowym w Spółdzielni Mieszkaniowej MORENA. W 1987 roku uzyskał tytuł Dyplomowanego Biegłego Księgowego, uprawniający do badania sprawozdań finansowych. Od 1992 roku posiada uprawnienia biegłego rewidenta. Przez ostatnie 22 lata (do 31.01.2018 r.) był pracownikiem firmy audytorskiej Deloitte Polska, gdzie od 2003 roku pełnił funkcję Dyrektora w dziale Audytu. W tym czasie kierował sporządzaniem, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz zgodnie z MSR/MSSF, badań sprawozdań finansowych wielu podmiotów krajowych oraz wchodzących w skład międzynarodowych grup kapitałowych. Od 1999 roku zaangażowany w działalność społeczną w samorządzie biegłych rewidentów. Przez dwie kadencje był członkiem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Był również członkiem Komisji ds. Standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów. Członek Komisji Etyki oraz Grupy ds. wdrażania Międzynarodowego Standardu Edukacyjnego nr 8 działających przy Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów.

 

Obraz 16

Hubert Janiszewski

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, Przewodniczący Komitetu Wynagrodzeń

Ekonomista, publicysta. Absolwent SGPiS (dzisiaj SGH), Uniwersytetu Ekonomicznego (Vysoká škola Ekonomická) w Pradze oraz studiów doktoranckich na Politechnice Warszawskiej. W przeszłości z sukcesem przeprowadził wiele projektów inwestycyjnych i prywatyzacyjnych w Polsce i za granicą, zasiadając w zarządach m.in. Deutsche Bank Polska SA, Bankers Trust Company w Londynie, HSBC Investement Banking, Polish Investment Company i w Agencji Inwestycji Zagranicznych. Przeprowadził szereg prywatyzacji w sektorze bankowym i przedsiębiorstw przemysłowych, w tym IPO oraz tzw. secondary offerings, tak akcji, jak i długu. W latach 1983-88 pełnił funkcję Wicedyrektora Departamentu w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Wcześniej związany z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO), gdzie jako Industrial Development Officer pełnił misje doradcze dla 22 różnych krajów ma całym świecie. Równolegle pełni funkcje Przewodniczącego Rad Nadzorczych w spółkach Cognor SA, MediaCap SA oraz funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej w Spółce Pelion SA oraz BEST TFI S.A. 

 

Obraz 17

Maciej Matusiak - Członek Rady Nadzorczej, Członek Komitetu Audytu

Absolwent Politechniki Łódzkiej, od 1994 r. posiada licencję maklera papierów wartościowych oraz tytuł CFA (CFA Institute, USA, 2002). Ponadto ukończył szereg szkoleń z zakresu analizy finansowej, rachunkowości i doradztwa inwestycyjnego. W latach 1995-1996 pracował w Daewoo Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA w Wydziale Inwestycji Kapitałowych jako dealer papierów wartościowych i analityk finansowy; w latach 1996-1998 w Bankowym Domu Maklerskim PKO BP jako analityk finansowy. Od 1998 do 2002 roku pracował w Grupie Commercial Union w Wydziale Inwestycji Commercial Union Polska - Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA, następnie w Commercial Union Investment Management (Polska) SA. W przeszłości wielokrotnie pełnił funkcję członka Rad Nadzorczych takich spółek, jak LPP S.A., Grupa KĘTY S.A., VRG S.A. i wielu innych. Równolegle pełni funkcję członka Rady Nadzorczej w spółkach Drop S.A., MLP Group S.A., BBI Development S.A., ZPC Otmuchów S.A., Atende S.A. oraz Libet S.A. 

 

W roku 2020 pracę w Radzie Nadzorczej rozpoczął Pan Hubert Janiszewski i Pan Maciej Matusiak.

Mandaty członków Rady Nadzorczej wygasły natomiast Panu Andrzejowi Klesykowi oraz Panu Karolowi Żbikowskiemu.

 

Akcjonariat

Głównymi udziałowcami BEST S.A. niezmiennie od lat pozostają dwaj twórcy jej rynkowego sukcesu. Na dzień 31 grudnia 2020 roku, tj. dzień Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, jako jedyni posiadali powyżej 5% liczby głosów, a struktura ich udziałów kształtowała się następująco:

 

Udział w kapitale

Udział w ogólnej liczbie głosów

Obraz 18

Krzysztof Borusowski

80,24%

84,71%.

Marek Kucner

14,12%

10,93%.

Pozostali

5,64%

4,36%

 

 

Zarządzanie zgodnością

Z początkiem lutego 2020 roku w strukturze BEST S.A. wyodrębniony został Pion Zarządzania Ryzykiem i Compliance. W ramach przyjętej Polityki Compliance zidentyfikowano kluczowe obszary ryzyka braku zgodności oraz jednostki zarządzające tymi obszarami. Są one rozproszone po organizacji, ale, dzięki wprowadzonym zmianom, obecnie koordynacja działań została scentralizowana. W ramach polityki rozpisano działania prewencyjne, informacyjne (edukacyjne), doradcze i kontrolne. Ambicją menedżerów jest położenie nacisku na kwestie prewencji i edukacji, tak, by budować świadomość i unikać zagrożeń związanych z brakiem zgodności. Od roku 2021 roku zaplanowane są działania edukacyjne, mające wyczulić Pracowników na kwestie zgodności. W roku 2020 ich realizacja była utrudniona ze względu na pandemię COVID-19. Pandemia sprawiła, że działania skoncentrowały się głównie na zapewnieniu kontynuacji działalności i bezpieczeństwie, z zachowaniem zgodności w ramach nowej organizacji pracy (model hybrydowy i zdalny).

W BEST TFI S.A. funkcjonuje stanowisko inspektora nadzoru, którego zadaniem jest minimalizowanie ryzyka braku zgodności działalności TFI oraz osób działających na jego rzecz, z przepisami prawa oraz procedurami i regulaminami wewnętrznymi. Inspektor nadzoru sprawuje nadzór m.in. nad przepływem informacji poufnych oraz stanowiących tajemnicę zawodową, podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, sporządzeniem raportów bieżących i okresowych, przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Do zadań inspektora nadzoru należy prowadzenie kontroli działalności TFI oraz podmiotów, którym TFI, na podstawie zawartych umów, zleciło wykonywanie swoich obowiązków oraz współpraca z organami nadzoru, w tym Komisją Nadzoru Finansowego.

 

Etyka biznesu

Branżę windykacyjną charakteryzuje delikatna natura spraw, jakimi jest dla większości osób posiadanie niespłaconych długów. Świadome oparcie kultury organizacyjnej o wartości, przekłada się na szczególną troskę zarządzających o ten obszar. Miarą tego jest rozbudowanie strony formalnej, tj. polityk i regulaminów bezpośrednio oraz pośrednio związanych z etyką. Na koniec 2020 roku w Grupie BEST obowiązywały następujące dokumenty wewnętrzne oraz przyjęte kodeksy zewnętrzne w tym zakresie:

Dokument (tytuł)

Opis

Regulacje wewnętrzne

Kodeks etyki Grupy Kapitałowej BEST

Przewodnik po wartościach i standardach etycznych, którymi kierujemy się w codziennej działalności.

Polityka anonimowego zgłaszania naruszeń w Grupie BEST

Dotyczy wszelkich incydentów, zachowań, sytuacji, budzących wątpliwości co do zgodności z prawem, przepisami wewnętrznymi Grupy BEST lub normami etycznymi w organizacji.

Polityka Compliance

W ramach Polityki Compliance zidentyfikowano kluczowe obszary ryzyka braku zgodności oraz jednostki zarządzające tymi obszarami.

Polityka w zakresie zasad postępowania z korzyściami w Grupie BEST

Reguluje dopuszczalne okoliczności przyjmowania i wręczania korzyści (prezentów) przez Pracowników i przedstawicieli GK BEST.

Procedura grupowa w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Grupie Kapitałowej BEST

Procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w BEST S.A.

Procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w BEST TFI S.A.

Procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w Kancelarii Radcy Prawnego Rybszleger Sp. k.

Określają zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, między innymi: działania ograniczające ryzyko wystąpienia tych zjawisk, zasady zarządzania ryzykiem przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także zasady zgłaszania naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Regulamin zarządzania konfliktem interesów w BEST S.A.

Określa sposób postępowania Spółki w celu zapobiegania powstawaniu konfliktu interesów.

Przyjęte kodeksy zewnętrzne

Zasady dobrych praktyk ZPF

Zbiór zasad postępowania, opartych na ogólnych normach moralnych i zgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prawem.

Dobre praktyki procesu sprzedaży wierzytelności

Obejmują najistotniejsze etapy i elementy procesu sprzedaży wierzytelności oraz szczegółowo je definiują w celu zapewnienia wysokich standardów przebiegu tego procesu, w trosce o Klientów.

Kanon dobrych praktyk rynku finansowego

Artykułuje podstawowe wartości i ideały etyczne przyświecające podmiotom finansowym, a wszystkie zasady Kanonu stanowią integralną, wzajemnie uzupełniającą się całość.

Dobre praktyki spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych

Zbiór zasad ładu korporacyjnego oraz reguł postępowania mających wpływ na kształtowanie relacji spółek giełdowych z ich otoczeniem rynkowym.

Kodeks dobrych praktyk w rekrutacji

Określa wskazówki dla środowiska HR, jakimi zasadami warto kierować się w procesach rekrutacyjnych.

 

Część powyższych regulacji była opracowywana i przyjmowana w 2019 roku, były one aktualne i nie wymagały zmian w ostatnim roku. Z uwagi na utworzenie Pionu Zarządzania Ryzykiem i Compliance w 2020 r. zaktualizowano wybrane dokumenty, których właścicielstwo przeszło na Dyrektora Pionu Zarządzania Ryzykiem i Compliance, m.in. Politykę anonimowego zgłaszania naruszeń w Grupie BEST oraz Regulamin zarządzania konfliktem interesów w BEST S.A. Obowiązujący od 2019 roku Kodeks etyki, obejmuje zarówno BEST S.A., jak i wszystkie spółki zależne, w tym wszystkie osoby zatrudnione w spółkach z Grupy BEST na podstawie umowy o pracę, osoby współpracujące z Grupą BEST na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz osoby oddelegowane przez podmiot zewnętrzny do świadczenia usług na rzecz Grupy BEST, a także Pracowników tymczasowych. Standardy postępowania opisane w Kodeksie obowiązują wszystkie te osoby, bez względu na zajmowane stanowisko, staż czy miejsce pracy.

Kodeks etyki Grupy BEST to przewodnik po wartościach i standardach etycznych, którymi kierujemy się w codziennej działalności. Ma on wspomóc budowanie świadomości etycznej, kultury odpowiedzialności i wzajemnego zaufania oraz wspieranie nawiązywania i utrzymywania przyjaznych relacji, zarówno między Pracownikami, jak i w kontaktach z Interesariuszami. Określa on standardy etyczne we wzajemnych relacjach na płaszczyźnie Grupa BEST <-> Pracownik oraz Pracownik <-> Pracownik, ale także w relacjach Grupy BEST oraz Pracowników z pozostałymi Interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Kodeks etyki jest dokumentem jawnym, a jego treść została opublikowana na stronie internetowej www.best.com.pl. Dodatkowo, na potrzeby Pracowników Grupy BEST, Kodeks dostępny jest w portalu intranetowym BestBook oraz u Pracowników Pionu HR.

Obraz 37 Przyjęty Kodeks etyki reguluje m.in. kwestie takie, jak:

bezpieczeństwo informacji (np. kwestia należytej staranności w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa dotyczących informacji poufnych, ochrony danych osobowych),

jakość obsługi (np. propagowanie odpowiedzialności finansowej, dążenie do rozwiązywania problemu braku uczciwości i terminowości rozliczeń między stronami umów, budowanie relacji w oparciu o szacunek i profesjonalizm),

odpowiedzialne relacje (np. niedyskryminowanie w relacjach biznesowych, troska o dialog i transparentność, dbałość o ład korporacyjny, przeciwdziałanie korupcji i nieuczciwej konkurencji),

rzetelna komunikacja (np. transparentna polityka informacyjna, uczciwa i zrozumiała komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna),

przyjazne środowisko pracy (otwartość na różnorodność, która stanowi źródło inspiracji i wzajemnego rozwoju, brak tolerancji dla mobbingu, molestowania fizycznego, psychicznego lub seksualnego oraz wszelkich zachowań obraźliwych, prześmiewczych, poniżających, zastraszających lub naruszających w jakikolwiek sposób czyjekolwiek prawa, godność lub dobra osobiste; zdrowe i bezpieczne środowisko pracy; nagradzanie koleżeńskich postaw; zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym),

równe traktowanie (np. sprzeciw wobec wszelkich form dyskryminacji; równe szanse awansu i rozwoju zawodowego; dbałość o rozwój talentów i potencjału Pracowników; dzielenie się wiedzą),

przejrzyste i uczciwe relacje (np. promowanie kultury pracy zespołowej i współodpowiedzialności; prezentowanie postaw zgodnych z dobrymi obyczajami),

dbałość o mienie i dobre imię organizacji (np. dbałość o dobre imię i ochronę interesów Grupy BEST, unikanie potencjalnych lub faktycznych konfliktów interesów i ich ewidencja).

Jesteśmy świadomi roli jaką pełnimy w naszym lokalnym otoczeniu, dlatego angażujemy się w działania podnoszące jakość życia społecznego. Chcemy być „dobrym sąsiadem” i cenionym partnerem w inicjatywach społecznych, traktując to zobowiązanie jako zobowiązanie etyczne zapisane w Kodeksie.

Każdy Pracownik ma obowiązek zgłaszania (anonimowego lub nie – zgodnie z własną wolą) przypadków naruszenia lub uzasadnionego podejrzenia naruszenia zasad Kodeksu etyki, jak i innych regulacji. Zatajanie wiedzy o nieprawidłowościach jest traktowane również jako naruszenie obowiązujących w Grupie BEST zasad. Podobnie piętnowane jest dokonywanie zgłoszeń w złej wierze. Jednocześnie zakazuje się jakichkolwiek zachowań dyskryminujących lub prób odwetu na osobach, które dokonały zgłoszenia.

Wykorzystanie wspólnej procedury zgłoszeniowej dla Kodeksu etyki, jak i innych polityk regulujących np. kwestie wręczania i otrzymywania prezentów (Polityka w zakresie zasad postępowania z korzyściami w Grupie Kapitałowej BEST S.A.), znacznie ułatwia praktyczne wykorzystywanie wprowadzonych rozwiązań – Pracownicy mają bowiem jasno określone kanały kontaktu i nie muszą zastanawiać się w jaki sposób i do kogo zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, niezależnie od tego naruszenie zasad jakiej polityki one stanowią. Kanałem przeznaczonym do takich zgłoszeń jest skrzynka e-mail: etyka@best.com.pl. Skrzynka obsługiwana jest przez zobowiązane do zachowania poufności osoby odpowiedzialne za rozstrzyganie dylematów etycznych i rozpatrywanie zgłoszeń, w tym Dyrektora Pionu Zarządzania Ryzykiem i Compliance, przedstawiciela Kancelarii Radcy Prawnego Rybszleger Sp. K. oraz, jeżeli zgłoszenie dotyczy BEST TFI S.A., także Inspektora Nadzoru BEST TFI S.A. Tym samym kanałem można również przekazywać wszelkie uwagi, pytania, pomysły i spostrzeżenia na temat Kodeksu etyki i norm etycznych obowiązujących w organizacji, można też zwracać się o pomoc w rozstrzyganiu dylematów etycznych.

Dzięki Polityce anonimowego zgłaszania naruszeń w Grupie Kapitałowej BEST Pracownicy mają prawo i możliwość zadawania pytań, zgłaszania uwag oraz proponowania zmian w obowiązujących regulacjach. Wsparcie w rozstrzyganiu dylematów etycznych jest jedną z możliwości, których brakowało w poprzednio obowiązujących rozwiązaniach.

Aby ułatwić Pracownikom zrozumienie obowiązujących w Grupie zasad zarządzania kwestiami etycznymi, opracowano specjalną broszurę „Etyka w BEST. Jak budujemy i rozwijamy kulturę etyczną w GK BEST?”. Broszura zawiera nie tylko wykaz wewnętrznych aktów prawnych związanych z kulturą etyczną, zewnętrznych standardów, których przestrzegania dobrowolnie się podejmujemy, ale także skrócony schemat procedury anonimowego zgłaszania naruszeń i jej najważniejsze założenia oraz przykłady działań wewnętrznych i zewnętrznych Grupy BEST, ukierunkowane na realizację naszej misji związanej z etyką (tj. promowanie standardów etycznych na rynku usług finansowych).

Niestety, pandemia COVID-19 uniemożliwiła zrealizowanie zaplanowanych na rok 2020 akcji edukacyjnych. Zostały one przeniesione na rok 2021. Udało się natomiast zmodyfikować pod kątem położenia większego akcentu na wartości oraz Kodeks etyki materiały edukacyjne wykorzystywane w procesie adaptacji nowych Pracowników (onboarding).

Inicjatywa umacniania i znaczącego rozwijania programu etycznego w BEST S.A. została dostrzeżona w 2020 roku przez ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, którzy uznali ją za godną naśladowania, przedstawiając ją w Raporcie „Odpowiedziany Biznes w Polsce 2019”.

 

BEST w otoczeniu rynkowym

Zakup wierzytelności

Polityka w zakresie nabywania portfeli wierzytelności w Grupie BEST w Polsce jest niezmienna od lat. W ostatnim roku nie zaszły tu żadne istotne zmiany. Wierzytelności nabywane są wyłącznie bezpośrednio przez jeden z funduszy sekurytyzacyjnych, w imieniu którego działa BEST TFI S.A. BEST TFI S.A. posiada wszelkie wewnętrzne regulacje wymagane przez obowiązujące przepisy prawa (m.in. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 95 z późn. zm.)). Statut każdego z funduszy zawiera m.in. informacje (katalog) co może być przedmiotem lokat funduszu, kryteria ich doboru oraz limity inwestycyjne. Regulacje wewnętrzne określają założenia inwestycyjne i kryteria obowiązujące przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych (w szczególności dopuszczalny poziom ryzyka, horyzont czasowy, zasady polityki inwestycyjnej). Regulacje wewnętrzne opisują również kwestie z zakresu funkcjonowania komitetu inwestycyjnego i zarządzania ryzykiem, m.in. wpływ potencjalnej nowej inwestycji na limity inwestycyjne funduszu oraz zasady przeciwdziałania powstawaniu konfliktu interesów. Nieco inaczej kształtowane są rozwiązania regulacyjne przez prawodawcę na rynku włoskim, gdzie inicjując działalność, Grupa BEST nabyła 6 portfeli wierzytelności.

Wspominane wcześniej Dobre praktyki procesu sprzedaży wierzytelności Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce stanowią narzędzie ograniczające ekspozycję Grupy BEST na ryzyko związane z potencjalnymi, nieetycznymi zachowaniami sprzedawców wierzytelności (np. banków czy firm pożyczkowych). Ziszczenie się wspomnianego ryzyka mogłoby się odbić na wizerunku Grupy, dlatego też naturalnie jesteśmy zainteresowani tym, by portfele wierzytelności były tworzone w sposób transparentny i uczciwy.

Dobre praktyki procesu sprzedaży wierzytelności obejmują wszystkie najistotniejsze etapy tego procesu oraz szczegółowo je określają. Takie podejście ma na celu zapewnienie najwyższych standardów transakcji sprzedaży wierzytelności. W zamyśle autorów przyjęcie tego dokumentu „prowadzi do ukształtowania procesu sprzedaży wierzytelności w taki sposób, by mógł on być przeprowadzony sprawnie i efektywnie, ale również, by uwzględnić fundamentalny fakt, iż sposób przeprowadzenia i sfinalizowania umowy cesji wierzytelności ma bezpośredni wpływ nie tylko na przedmiot postępowania, którym są wierzytelności. Ma również bardzo istotne znaczenie i wpływ na stojących za tymi wierzytelnościami ludzi – Klientów Zbywcy i Nabywcy wierzytelności” (źródło: Dobre praktyki procesu sprzedaży wierzytelności, www.zpf.pl).

Z punktu widzenia Grupy BEST rozwiązania zawarte w Dobrych praktykach procesu sprzedaży wierzytelności pomagają usystematyzować proces sprzedaży wierzytelności tak, by kupujący miał lepszą wiedzę na temat przejmowanego portfela. Warto podkreślić, że Grupa BEST przywiązuje ogromną wagę do doboru portfeli wierzytelności i nabywa je wyłącznie od wiarygodnych instytucji. Jednocześnie kształtuje relacje ze sprzedawcami w taki sposób, by ograniczyć ryzyko zakupu portfela wierzytelności powstałych np. w wyniku czynu zabronionego lub naruszenia zasad współżycia społecznego. Gdyby do takiej hipotetycznej sytuacji doszło, Grupa BEST z jednej strony zastrzega sobie prawo do odstąpienia od umowy cesji praw do danej wierzytelności. Z drugiej strony, co jest kluczowe z punktu widzenia Klienta, wszelkie czynności windykacyjne wobec takiej wierzytelności zostałyby wstrzymane, a sama należność nie byłaby dalej windykowana.

Wskazane powyżej sytuacje, choć raczej hipotetyczne w przypadku portfeli pochodzących od wiarygodnych partnerów, mogłyby prowadzić do działań windykacyjnych, które podważałyby zaufanie społeczne w obrocie gospodarczym, w tym do firm windykacyjnych, a to byłoby sprzeczne z misją Grupy BEST. Równocześnie ryzyko utraty zaufania przekładałoby się na zmniejszenie społecznego przyzwolenia na działanie Grupy BEST. Wbrew stereotypowym opiniom, firmom windykacyjnym, takim jak BEST, nie zależy na bezkrytycznym odzyskiwaniu jakichkolwiek długów, ale na windykowaniu należności, które są bezsprzecznie wymagalne, ich powstanie nie budzi wątpliwości, a których niespłacanie uderza w cały system gospodarczy.

 

Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu

[102-17, 103(205), 205-1, 205-2, 205-3] Podstawowe dokumenty odnoszące się m.in. do przeciwdziałania korupcji i łapownictwu są wspólne dla całego obszaru zarządzania etyką (patrz: „Zarządzenie etyką”). Mówiąc inaczej, polityki i procedury regulujące szeroko rozumiane kwestie etyczne obejmują również kwestie związane z przeciwdziałaniem potencjalnym zachowaniom korupcyjnym. Na szczególną uwagę jednak zasługuje fakt, że w roku 2020, wśród zmienionych lub nowo wprowadzonych regulacji wewnętrznych, znalazły się takie, których styczność z obszarem przeciwdziałania korupcji jest znaczna:

Kodeks etyki Grupy Kapitałowej BEST,

Polityka anonimowego zgłaszania naruszeń w Grupie BEST,

Polityka w zakresie zasad postępowania z korzyściami w Grupie BEST (tzw. polityka prezentowa),

Procedura grupowa w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Grupie Kapitałowej BEST/ Procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w BEST S.A./ Procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w BEST TFI S.A./ Procedura w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w Kancelarii Radcy Prawnego Rybszleger Sp. K.

Bieżącym monitorowaniem zgodności zachowań zajmuje się w BEST S.A. Pion Zarządzania Ryzykiem i Compliance. Niezależną komórką jest zaś Dział Audytu Wewnętrznego, który realizuje zadania na podstawie planu audytu zatwierdzonego przez Komitet Audytu Rady Nadzorczej BEST S.A. W 2020 roku zaplanowanych zostało 10 zadań.

Zadania audytowe przeprowadzane są w następujących obszarach:

strategia windykacyjna i działania operacyjne,

outsourcing usług,

bezpieczeństwo,

marketing i promocja,

wykorzystywanie funkcjonalności systemu,

compliance.

Również w BEST TFI S.A. funkcjonuje stanowisko audytora wewnętrznego, który realizuje zadania na podstawie planu audytu zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą. W 2020 r. zaplanowanych zostało 6 zadań audytowych w obszarach weryfikujących procesy realizowane w TFI, jak również w podmiotach którym TFI zleciło obsługę. Dodatkowe zlecone kontrole i audyty w ostatnim roku nie miały miejsca.

Wszystkie audyty mogą, w zależności od specyfiki obszaru, w mniejszym lub większym stopniu dotyczyć kwestii zachowań nieetycznych, w tym w szczególności zdarzeń noszących znamiona korupcji lub łapownictwa.

W 2020 roku w analizowanych obszarach przypadki korupcji, łapownictwa i prania pieniędzy nie wystąpiły.

 

2019

2020

Grupa BEST

Liczba stwierdzonych przypadków korupcji i prania pieniędzy

0

0

w tym BEST S.A.

Liczba stwierdzonych przypadków korupcji i prania pieniędzy

0

0

 

W 2020 roku w zakresie Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu została przeszkolona grupa nowych Pracowników z BEST, których zakres obowiązków koresponduje z obszarem obrotu finansowego (np. Pracownicy Pionu Finansowo-Księgowego oraz Działu Windykacji Terenowej). Natomiast w BEST TFI S.A. wszyscy Pracownicy są szkoleni w cyklu dwuletnim i cykliczne szkolenie odbyło się właśnie w 2020 roku. Szkolenia w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania korupcji i łapownictwu nie były w 2020 roku realizowane.

 

Skuteczna ochrona danych osobowych

[103(418)] Aspekty związane z zadłużeniem, upływem terminu jego wymagalności oraz procesem windykacji są z reguły wstydliwe dla osób, które nie spłaciły swoich zobowiązań. Dlatego też obsługa naszych Klientów wymaga szczególnej troski, a ich zaufanie jest warunkiem naszej skuteczności. Ze szczególną starannością dbamy o bezpieczeństwo informacji, włączając w to ochronę danych osobowych. Potencjalne naruszenie bezpieczeństwa danych należy do kluczowych ryzyk biznesowych zdefiniowanych przez Grupę BEST. W celu zarządzania tym ryzykiem podjęliśmy szereg działań, w tym m.in. wdrożenie dokumentów wewnętrznych regulujących zasady bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych. Do najważniejszych z nich należą:

Polityka bezpieczeństwa informacji w Grupie BEST (oparta o wytyczne norm ISO 27000),

Polityka ochrony danych osobowych w Grupie BEST (oparta o wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), opisuje m.in. zadania i obowiązki Inspektora Ochrony Danych, sposób prowadzenia dokumentacji w obszarze ochrony danych osobowych, zasady przetwarzania danych osobowych oraz sposób realizacji praw osób, których dane dotyczą),

Instrukcja zarządzania ryzykiem bezpieczeństwa informacji i oceny skutków dla ochrony danych osobowych w Grupie Kapitałowej (opisuje metodykę przeprowadzania procesu analizy ryzyka bezpieczeństwa informacji oraz oceny skutków dla ochrony danych; zgodnie z nią analizowany jest wpływ procesu biznesowego, czy też rozwiązania informatycznego na prawa i wolności osób, których dane są przetwarzane; dokument ten oparty jest o wytyczne normy ISO 27005 oraz europejską wytyczną dotyczącą prowadzenia oceny skutków zgodnie z RODO),

Instrukcja zarządzania naruszeniami ochrony danych osobowych w Grupie BEST (opisuje sposób zgłaszania, rejestrowania i obsługi incydentów związanych z naruszeniem ochrony danych osobowych; oparta jest o europejskie wytyczne dotyczące obsługi naruszeń ochrony danych zgodnie z RODO),

Instrukcja zarządzania incydentami bezpieczeństwa IT w Grupie BEST (opisuje sposób zgłaszania, rejestrowania i obsługi incydentów w systemach informatycznych; oparta o standard NIST SP. 800-61),

Instrukcja bezpieczeństwa fizycznego w GK BEST (odnosi się do ruchu osobowego na terenie zajmowanym przez GK BEST),

Instrukcja zarządzania kopiami zapasowymi w GK BEST,

Instrukcja zarządzania uprawnieniami w GK BEST (obejmuje proces nadawania, zmiany i odbierania uprawnień w systemach informatycznych),

Instrukcja dokonywania przeglądu oraz usuwania danych osobowych w Grupie BEST (opisuje m.in. kryteria i sposób trwałego usuwania danych osobowych w Grupie BEST).

Dokumenty te są regularnie analizowane i doskonalone, nie tylko pod kątem zgodności z obwiązującymi regulacjami, czy wyników audytów, ale w celu coraz to lepszego dostosowania do zmianujących się realiów rynkowych i potencjalnych zagrożeń. Aktualizacje takie były dokonywane również w 2020 roku.

Obraz 33 Bezpieczeństwo informacji w dobie COVID-19

 

Sytuacja związana z wybuchem pandemii COVID-19 i w konsekwencji przejściem na tryb pracy zdalnej o tyle nie była zaskoczeniem z punktu widzenia zarządzania bezpieczeństwem danych, że w Grupie BEST od dawna pracowano zdalnie, choć na znacznie mniejszą skalę. Dlatego też istniały i funkcjonowały wszystkie niezbędne procedury, związane z ochroną danych osobowych w takim modelu. Od strony technicznej, ze względu na większą skalę wykorzystywania zdalnego dostępu i obawę o potencjalne wysokie obciążenie urządzeń i systemów na brzegu sieci wewnętrznej, zdecydowano się na zwiększenie ich wydajności, aby bezawaryjnie obsłużyć wszystkie nawiązywane przez Pracowników połączenia VPN.

W sferze komunikacji prowadzono działania edukacyjne skierowane do Pracowników, mające uwrażliwić ich na ryzyko dostępu do danych przez osoby trzecie, mając na uwadze fakt, że osobami takimi są również inni domownicy, prywatnie osoby najbliższe Pracownikom. W rozbudowanym poradniku dotyczącym pracy zdalnej, zawarliśmy zasady bezpieczeństwa, informacje obligatoryjne dla wszystkich Pracowników oraz listę dopuszczalnych aplikacji i narzędzi online, które mogą być wykorzystywane do pracy w Grupie BEST. Opracowaliśmy także filmy animowane dotyczące pracy zdalnej. Równocześnie, mając na uwadze fakt, że Pracownicy w dobie pandemii więcej korzystają z Internetu, tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym (np. zakupy), edukowaliśmy ich w temacie potencjalnych zagrożeń (np. phishing). Poza publikowaniem aktualności i materiałów edukacyjnych w dedykowanej witrynie „Bezpieczeństwo informacji” (istniejącej od 2019 roku), w czerwcu 2020 r. uruchomiliśmy program szkoleniowy z cyberbezpieczeństwa na specjalnej platformie online. Poszczególne bloki szkoleniowe mają formę interaktywnych instruktaży w atrakcyjnej formie multimedialnej, najczęściej zakończonych krótkim testem. Do terminowego, uważnego odbywania szkoleń zachęca Pracowników premiowanie w grywalizacji firmowej. Poza szkoleniami publikujemy cykliczny Biuletyn Bezpieczeństwa, uzupełniający i utrwalający tematy poruszane na szkoleniach.

Duży nacisk kładziemy także na edukację Pracowników w zakresie rozpoznawania wiadomości phishingowych (jest to najczęściej wykorzystywany obecnie wektor ataku). We wrześniu 2020 r. uruchomiliśmy nową funkcjonalność w programie pocztowym, dzięki której każdy Pracownik może zgłosić nam potencjalną wiadomość phishingową jednym kliknięciem. Dodatkowo, poza szkoleniami online i materiałami multimedialnymi, wysyłamy Pracownikom od czasu do czasu (losowo) wiadomości testowe, sprawdzając czy właściwie zareagują na potencjalny phishing.

 

BEST S.A. oraz fundusze inwestycyjne: BEST I NSFIZ, BEST II NSFIZ, BEST III NFSIZ oraz BEST IV NSFIZ, reprezentowane przez BEST TFI S.A. są współadministratorami danych osobowych. BEST TFI S.A. reprezentuje każdy z funduszy nabywających wierzytelności i odpowiada za wykonanie umowy sprzedaży wierzytelności zawartej z poprzednim wierzycielem. Natomiast BEST S.A. zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami i pomaganiem osobom zobowiązanym do spłaty wierzytelności w wyjściu z problemu zadłużenia. BEST S.A. odpowiada ze relacje z osobami zobowiązanymi do spłaty wierzytelności, w tym za wykonanie praw tych osób, wynikających z RODO. Szczegółowe informacje o podstawach i sposobach przetwarzania danych oraz prawach przysługujących Klientom w tym zakresie Grupa BEST publikuje m.in. na stronie dedykowanej dla Klientów.

[418-1] Podmioty z Grupy BEST, mając na uwadze efektywność, zdecydowały się wyznaczyć jednego inspektora ochrony danych, z którym można się skontaktować pod adresem: iod@best.com.pl. Dane kontaktowe do IOD znajdują się zarówno na stronie internetowej www.best.com.pl, jak i na firmowej witrynie intranetowej. Inspektor Ochrony Danych koordynuje pracę dedykowanego zespołu IOD, w skład którego, poza Inspektorem, wchodzi także Zastępca Inspektora Ochrony Danych oraz specjaliści ds. ochrony danych.

Skuteczność wprowadzonych rozwiązań sprawiła, że w 2020 roku żadna ze spółek Grupy BEST nie została ukarana w związku z naruszeniem regulacji dotyczących ochrony danych osobowych. Na żadną nie nałożono też jakichkolwiek innych sankcji z tego tytułu.

 

2019

2020

Grupa BEST

Kwota kar nałożonych w związku z naruszeniem regulacji dotyczących ochrony danych osobowych (zł)

0

0

w tym BEST S.A.

Kwota kar nałożonych w związku z naruszeniem regulacji dotyczących ochrony danych osobowych (zł)

0

0

 

 

Efektywne rozwiązanie dla przedsiębiorców: Payhelp

Obraz 19Jesteśmy organizacją, która ogromną wagę przywiązuje tak do etyki, jak i do zdobywania wiedzy. Przez lata dogłębnie poznaliśmy rynek wierzytelności, jego niuanse, mechanizmy nim rządzące, jak również patologie mu towarzyszące. Nasi specjaliści, skrupulatnie analizując setki, tysiące czy wręcz miliony przypadków niespłaconych kredytów i nieuregulowanych zobowiązań, starali się zrozumieć mechanizmy, w tym przyczyny, dla których ludzie przestają regulować swoje zobowiązania. Wiedza, o której tyle mówimy, pozwoliła zbudować unikalne kompetencje, a w oparciu o nie możemy oferować nowym grupom Klientów efektywne kosztowo i długo oczekiwane usługi.

Wierzymy, że za uczciwą pracę należy się uczciwa zapłata. Jednocześnie wiemy, że zaległe płatności z faktur to codzienność polskich firm. Dla wielu, zwłaszcza dla tysięcy średnich, małych i mikro- przedsiębiorstw, to problem, z którym dotychczasowo, w praktyce zostawali sami. Co więcej, konsekwencje gospodarcze pandemii COVID-19 mogą oznaczać nasilenie się zatorów płatniczych i problemy z płynnością wielu przedsiębiorstw. Przedsiębiorstw, które same dobrze dały sobie radę z wyzwaniem, jakim stała się pandemia, ale nie miały szczęścia, jeśli chodzi o partnerów biznesowych. Niestety, wielu polskich przedsiębiorców nie walczy (lub walczy nieskutecznie) o odzyskanie pieniędzy z wymagalnych faktur. Dzieje się tak z wielu powodów: czasem z braku czasu, czasem z obawy przed wysokimi kosztami sądowymi, braku wiary w skuteczność windykacji, braku wiedzy o możliwych działaniach prawnych lub możliwości zlecenia windykacji firmie zewnętrznej, a często też z obawy przed utratą kontrahenta. Dotychczas na skuteczną windykację mogły liczyć duże instytucje finansowe, czy operatorzy telekomunikacyjni. BEST S.A., oferując usługę Payhelp, w praktyce zrównał w prawach wszystkie firmy. Dziś każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy jest korporacją, czy jednoosobową działalnością gospodarczą, może liczyć na taką samą usługę windykacji na zlecenie, najwyższej jakości.

Payhelp to usługa, która pomaga przedsiębiorcy łatwo i skutecznie odzyskać pieniądze z wymagalnych (przeterminowanych) faktur. W przeciwieństwie do naszych tradycyjnych usług, Payhelp adresowany jest do wszystkich, nawet najmniejszych przedsiębiorców, którzy borykają się z problemem zatorów płatniczych. Z usługi może bowiem skorzystać każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezależnie od jej formy prawnej, skali, branży czy stażu na rynku. Payhelp jest platformą dla każdego, kto trafił na nierzetelnego Kontrahenta. W Payhelp nie skupujemy całych portfeli wierzytelności, ale zajmujemy się pojedynczą fakturą w imieniu naszego zleceniodawcy (przedsiębiorcy).

Usługa jest przede wszystkim niezmiernie prosta, nie absorbuje czasu przedsiębiorcy. Cały proces to kilka prostych kroków, które przedsiębiorca w całości może wykonać online: wystarczy, że zarejestruje się na portalu payhelp.pl i doda w systemie skan nieopłaconej przez swojego kontrahenta faktury. Mając świadomość naszych kompetencji, zdecydowaliśmy się zaoferować Klientom najkorzystniejszy dla nich system rozliczeń - oparty wyłącznie o prowizję od odzyskanych już środków (success fee). Od czerwca 2020 r. prowizja wynosi 11,9% (dla działań polubownych) lub 17,9% (dla działań polubownych + sądowych) od odzyskanej kwoty z faktury brutto i jest naliczana po odzyskaniu zaległości. Tym samym całe ryzyko niewyegzekwowania należnych środków spoczywa na nas. Payhelp nie pobiera żadnych opłat od Klienta aż do momentu odzyskania pieniędzy z faktury, wraz z odsetkami za opóźnienia w spłacie. Mogliśmy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, ponieważ wiemy, jak skuteczni jesteśmy: w postępowaniu polubownym odzyskujemy około 73% zobowiązań, a z uwzględnieniem postępowań sądowych, aż 83%.

Zarejestrowanie nieopłaconej faktury zajmuje przedsiębiorcy tylko chwilę, a korzystając z naszej usługi zyskuje pewność, że zespół ekspertów Payhelp zaopiekuje się jego sprawą, i to już w ciągu kilkunastu godzin roboczych od pojawienia się faktury w systemie. W pierwszym kroku nasi specjaliści operacyjni spróbują rozstrzygnąć z Klientem sprawę polubownie. Strategia ta opiera się na wykorzystywaniu różnych form kontaktu z Kontrahentem, aby przypomnieć mu o zaległych płatnościach. Może być to kontakt telefoniczny, mailowy, za pomocą smsów lub listowny. Wszystko z poszanowaniem prawa, taktownie, etycznie i skutecznie. Renoma i respekt, jaki wzbudza firma windykacyjna, przekłada się na wysoką skuteczność już na tym etapie (skuteczność o wiele wyższą niż działania, telefony i prośby ze strony samego przedsiębiorcy, który często bywa przez nierzetelnego kontrahenta ignorowany). Lata doświadczeń w rozmowach z naszymi Klientami (dłużnikami) nauczyły nas, jak prowadzić z nimi negocjacje, aby wspólnie z osobą zadłużoną skutecznie dążyć do rozwiązania problematycznej sytuacji. Jeśli jednak działania polubowne nie skłonią Klienta do zapłacenia zaległych faktur (czyli w tych rzadkich przypadkach, kiedy prowadzona przez nas windykacja polubowna nie przyniesie spodziewanego efektu), sprawa może zostać skierowana na drogę sądową. Jest to jednak każdorazowo decyzja, którą pozostawiamy wierzycielowi, czyli przedsiębiorcy. W przypadku skierowania sprawy na etap sądowy, Klient zobowiązany jest uregulować ustawową opłatę sądową. Payhelp pośredniczy w tej opłacie, udostępniając Klientowi możliwość wykonania przelewu z poziomu platformy Payhelp.

Nasze doświadczenie pozwala nam dobrać najskuteczniejsze działania zmierzające do otrzymania należnej zapłaty. Dysponujemy całym wachlarzem kanałów kontaktu – pismo, e-mail, telefon czy sms. Przedsiębiorca, którego wspieramy, może w każdej chwili sprawdzić nasze aktualne działania oraz naliczone odsetki w panelu klienckim dostępnym online. Prowadząc wszelkie działania, dbamy o zachowanie dobrych relacji pomiędzy przedsiębiorcą a jego Klientem (dłużnikiem), tak, aby mogli oni jeszcze wielokrotnie, z sukcesem współpracować w przyszłości.

Sama platforma również jest stale udoskonalana. W 2020 roku wprowadziliśmy rozwiązania ograniczające ryzyko oszustw, tj. przekazywania do windykacji faktur, za które płatności nie są należne (np. fałszywa faktura czy faktura za niewłaściwe zrealizowane prace). Zdecydowaliśmy się też znieść limit przeterminowania faktury oraz dotychczasowy limit kwoty, na którą opiewa windykowana faktura (wcześniej wynosił on 50 tysięcy złotych).

Usługa Payhelp, choć wciąż jeszcze niewystarczająco rozpoznawalna przez przedsiębiorców nieświadomych możliwości odzyskiwania należnych zobowiązań, staje się coraz bardziej popularna. Aby zwiększyć świadomość społeczną problemu nierzetelności kontrahentów (jego powszechności i skutków), a także uświadomić przedsiębiorców, że nie powinni godzić sie na taki stan rzeczy, od 2020 roku prowadzimy działania komunikacyjne, m.in. upowszechniamy krótkie filmy edukacyjne dla przedsiębiorców, prowadzimy bloga z poradami, udostępniamy darmowe wzory dokumentów, a w lutym 2021 ruszyła telewizyjna kampania reklamowa na szeroką skalę. Równolegle do tradycyjnych form komunikacji, staramy się budować efektywne partnerstwa z biurami rachunkowymi, dostawcami oprogramowania księgowego, czy instytucjami rynku finansowego. Najlepszym przykładem takiej współpracy może być uzupełnienie od czerwca 2020 roku oferty konta firmowego dla małych przedsiębiorstw banku Santander Bank Polska o naszą usługę Payhelp.

 

BEST wobec Klientów

Filozofia podejścia zarządczego, która determinuje charakter podejścia do relacji z Klientami, zakłada dialog i zrozumienie potrzeb Klienta. Brzmi to jak slogan, ale wbrew temu, że tego typu slogany mogą być powtarzane przez wiele firm z wielu branż, w przypadku BEST S.A. znajduje bardzo konkretne odzwierciedlenie w postępowaniu przedsiębiorstwa. Należy zrozumieć to, że Klient, który po raz pierwszy kontaktuje się z BEST S.A. to z reguły osoba, która nie widzi wyjścia ze swojej aktualnej sytuacji. Wbrew pozorom osoby biorące kredyty lub pożyczki i niespłacające ich w złej wierze, stanowią margines. Większość, to ludzie, którzy z znaleźli się w trudnej sytuacji w sposób niezamierzony. Przyczyny mogą być różne: od niefrasobliwości, po osobiste tragedie. Każda z historii i osób jest inna. Łączy ich to, że wszyscy chcieliby nie mieć problemu nieuregulowanych i ciążących nad nimi zobowiązań. Punktem wyjścia do konstruktywnego dialogu z Klientem jest zrozumienie przez Klienta tego, że z każdej sytuacji, również tej, w której się znalazł, jest wyjście oraz tego, że Pracownik BEST nie jest jego wrogiem, a partnerem, który może pomóc mu wydostać się z kłopotu. Wachlarz możliwości, jakie może zaoferować nasza firma, jest bardzo szeroki i możemy dostosować go do indywidualnej sytuacji Klienta. Produkty i rozwiązania jakie proponujemy mają pozwolić Klientowi spłacić zadłużenie w sposób, który nie obciąży jego domowego budżetu, a jednocześnie docelowo pozwoli wydostać się z zadłużenia. Kluczowy jest tu dialog i otwartość, również w sytuacji, która może zmieniać się dynamicznie i wpływać na aktualne możliwości spłaty. W BEST podczas szkoleń często używa się bardzo trafnej analogii Klienta jako pacjenta. Pacjenta, któremu należy pomóc wyleczyć się z choroby, jaką jest zadłużenie. Dlatego potrzebna jest zarówno trafna diagnoza, czyli zrozumienie źródła problemów i potrzeb, jak również odpowiednia terapia, czyli dobrze i indywidualnie dobrane produkty restrukturyzujące zadłużenie. Kluczowe jest jednak zaufanie i otwartość, na których musi być oparta relacja pomiędzy lekarzem i pacjentem. Celem jest właśnie pacjent i rozwiązanie jego problemów. Fundamentalne znaczenie z punktu widzenia BEST ma również fakt, że ostateczną decyzję o dokonaniu spłaty raty podejmuje zawsze Klient. Najlepszy harmonogram spłat nie będzie wiele wart, jeśli nie będzie przestrzegany. Podobnie jak niewiele będzie warta najlepsza terapia, jeśli pacjent będzie jej unikał. Dlatego proces współpracy z Klientem, to proces budowania relacji opartej o zaufanie. Zaufanie, że obie strony mają wspólny cel, i że sukces może mieć dwa oblicza.

Telemarketer Roku 2020

 

Po raz dwunasty rozstrzygnięto konkursy Telemarketer Roku i Złota Słuchawka, wyróżniając najlepszych w polskiej branży Contact Center. Gala wręczenia nagród odbyła się 9 czerwca 2020 roku. Tytuł Telemarketera Roku 2020 zdobyło 6 konsultantów, wyróżnionych z kolei było aż 4. Specjalne wyróżnienia otrzymało dwóch Pracowników BEST S.A.: Marek Makowski i Marta Żukowska.

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB.

 

Źródło: telemarketerroku.pl

 

Poszanowanie godności osoby

[103 (412); 412-2, 103(416); 416-1, 416-2, 103(417), 417-1, 417-2, 417-3] Etyka, na której wyrosła cywilizacja łacińskiej Europy, opiera się na założeniu, że każda osoba, z samej racji bycia człowiekiem, posiada niezbywalną godność. Myślenie to znalazło odzwierciedlenie chociażby w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Na poziomie mikro, spojrzenie takie powinno towarzyszyć każdemu, kto chce prowadzić biznes w sposób etyczny. Dlatego też w przypadku Grupy BEST tak ważna jest świadomość wszystkich Pracowników, że każdej osobie, niezależnie czy reprezentuje wierzyciela czy Klienta, albo jest Klientem, należy się szacunek. Nie ma znaczenia jej wiek, pochodzenie, status społeczny ani wysokość zadłużenia. Godność osoby i jej prywatność podlegają bezwzględnej ochronie. Kwestie te na poziomie regulacji wewnętrznych podkreśla Kodeks etyki Grupy BEST. Jednocześnie ich praktycznym odzwierciedleniem są Zasady dobrych praktyk Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (dalej: „ZDP”), do których przestrzegania zobowiązane są przedsiębiorstwa zrzeszone w Związku. Przedmiotowe Zasady w księdze trzeciej zatytułowanej Zasady dobrych praktyk zarządzania wierzytelnościami regulują kwestie związane z windykacją.

Zgodnie z tą dobrowolną samoregulacją, przedsiębiorstwo takie jak BEST S.A. zobowiązane jest prowadzić działania i komunikować się z Klientem w sposób zapewniający ochronę jego interesów. Jednocześnie przedsiębiorstwo windykacyjne zobligowane jest do przestrzegania prawa, dobrych obyczajów oraz poszanowania słusznych praw Klienta. Zasady regulują m.in. kwestie wezwań do zapłaty przesyłanych tradycyjną pocztą, określają katalog informacji, które powinny znaleźć się w treści pism kierowanych do osoby zadłużonej, np. wskazując, że koperta z listem nie powinna zawierać znaków pozwalających zidentyfikować, że korespondencja dotyczy długu (nie dotyczy to oznaczenia i znaków graficznych identyfikujących przedsiębiorstwo windykacyjne).

Doradcy Klienta BEST S.A. są zobowiązani do tego, by rozmowy telefoniczne były prowadzone w czasie i miejscu, które według rozsądnej oceny nie będą uciążliwe dla Klienta. Zgodnie z ZDP rozmowy takie mogą być prowadzone w dni powszednie pomiędzy godzinami 06:00 – 22:00, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z Klientem w czasie wyżej określonym, w pozostałe dni tygodnia, jednakże wyłącznie pomiędzy godzinami 8:00 a 20:00. Celem konsultantów i doradców jest bowiem skontaktowanie się z Klientem, ale nigdy nie może być mowy o jego nękaniu czy szykanowaniu. BEST S.A., aby zwiększyć komfort Klienta w procesie telefonicznej obsługi, dodatkowo zawęża przedział godzinowy możliwego kontaktu telefonicznego ze strony Doradców BEST (dni powszednie 08:00 – 20:00, w soboty 09:00 – 17:00).

Ponadto, w miarę możliwości, należy uwzględniać prośby Klienta o ustalenie terminu rozmowy lub wizyty windykatora, a także o zmianę miejsca wizyty windykatora, jeżeli jest ono inne niż adres zamieszkania Klienta. Wyjątkiem są oczywiście okoliczności wskazujące na celowe unikanie nawiązania kontaktu przez Klienta.

Pracownicy BEST S.A. są zobligowani do prowadzenia rozmów w sposób uprzejmy i kulturalny, zapewniający zachowanie tajemnicy i nieujawnianie osobom trzecim informacji o zobowiązaniach oraz danych osobowych Klienta. Nagrania z rozmów podlegają wewnętrznemu procesowi monitoringu, ewentualne reklamacje traktowane są bardzo poważnie, a w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, wyciągane są odpowiednie wnioski, aby w przyszłości uniknąć podobnych uchybień. Telefoniczni Doradcy Klienta BEST na początku rozmowy muszą przedstawić się imieniem i nazwiskiem, zweryfikować czy prowadzą rozmowę z osobą zadłużoną, wskazać nazwę przedsiębiorstwa oraz wierzyciela i wystawcę rachunku, tak by np. uniknąć wszelkich wątpliwości czy podejrzeń o bezprawne próby wyłudzenia środków.

Również wizyty Doradców terenowych u Klienta mogą być podejmowane w czasie i miejscu najmniej dla niego uciążliwym. Przez takie rozumie się dni powszednie pomiędzy godzinami 07:00 a 21:00. W przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z Klientem w czasie wyżej określonym, wizyty mogą być podejmowane w pozostałe dni tygodnia, jednakże wyłącznie pomiędzy godzinami 8:00 a 20:00. Wizyty u Klienta muszą być prowadzone w sposób zapewniający poszanowanie jego prywatności. Jest to szczególnie istotne w przypadku wizyt w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania Klienta. Takie wizyty mogą być podejmowane wyłącznie wówczas, gdy miejsce zamieszkania nie jest znane albo Klienta nie można tam zastać. Co więcej, Doradcy terenowi nie powinni, bez uprzedniej zgody Klienta, kontaktować się z osobami trzecimi w sprawie dochodzonej należności. Jeżeli w trakcie postępowania windykacyjnego oprócz Klienta obecne są inne osoby, a Klient pragnie zachować dyskrecję, należy mu to umożliwić.

Również Doradcy terenowi zobligowani są do przestrzegania ZDP, z którymi są zapoznawani. Aby mieć pewność, że dobrze rozumieją zapisane tam zasady, opracowaliśmy specjalnie dla nich syntetyczny dokument Best practices Doradcy Terenowego BEST, który w prosty i jednoznaczny sposób określa pożądany sposób zachowania.

 Praktyki zakazane i niedozwolone

Zgodnie ze stosowanymi w Grupie BEST Zasadami dobrych praktyk ZPF (§75) nie stosuje się przy wykonywaniu czynności windykacyjnych metod i sposobów naruszających prawo i dobre obyczaje. W szczególności zakazane są następujące działania:

Używanie siły, gróźb karalnych lub innych czynności naruszających godność osobistą.

Używanie wulgarnego lub nieprzyzwoitego języka lub określeń naruszających godność osobistą, a także niegrzecznego tonu rozmów.

Używanie jakichkolwiek innych środków mających na celu zastraszanie dłużnika.

Przekazywanie lub ujawnianie informacji o zadłużeniu i przebiegu czynności windykacyjnych nieuprawnionym osobom trzecim, w tym zwłaszcza nieletnim członkom rodziny dłużnika.

Przesyłanie lub używanie dokumentów, pism, ubiorów lub narzędzi wskazujących na wykonywanie czynności przez sąd, czy jakikolwiek urząd państwowy, lub zawierających informacje dla tych instytucji właściwe lub przeznaczone.

Przedstawianie nieprawdziwych danych dotyczących długu, w szczególności określających charakter, wielkość i status prawny długu.

Podawanie nieprawdziwych informacji o swoim statusie, kwalifikacjach, doświadczeniu lub uprawnieniach zawodowych, w szczególności nieuprawnione, rzekome działanie w imieniu innego przedsiębiorstwa windykacyjnego lub nieprawdziwe informacje o kwalifikacjach i uprawnieniach w zakresie zawodów prawniczych.

Przekazywanie nieprawdziwych informacji o konsekwencjach niezapłacenia długu, między innymi takich, jak areszt, pozbawienie wolności, konfiskata majątku.

Wyrażanie w kontaktach z dłużnikiem lub osobami trzecimi sugestii, że dłużnik jest przestępcą.

Przyjmowanie przez windykatorów od dłużników środków pieniężnych lub jakichkolwiek przedmiotów bez wystawienia pokwitowania.

Grożenie w jakikolwiek sposób lub podejmowanie działań zmierzających do naruszenia własności lub posiadania.

Pobieranie od dłużnika, bez tytułu prawnego wynikającego z zawartych umów bądź przepisów prawa, kwot tytułem opłat w związku z prowadzonymi działaniami windykacyjnymi

Stosowanie przy prowadzeniu windykacji sądowej, w szczególności windykacji masowej i przy dochodzeniu roszczeń w elektronicznym postępowaniu upominawczym, metod i sposobów stanowiących nadużycie lub obejście prawa, takich jak:

owskazywanie w pozwie – jako daty wymagalności roszczenia – daty innej niż data wymagalności roszczenia w stosunku do wierzyciela pierwotnego, z wyjątkiem przypadków, w których inna data wymagalności wynika z zawartej z osobą zadłużoną ugody pozasądowej,

Wielokrotne wnoszenie pozwów w sprawie tego samego roszczenia, przy niezmienionych okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy, do tego samego sądu lub do różnych sądów z nadużyciem instytucji cofnięcia powództwa, w sytuacjach, gdy ponowne wniesienie pozwu miałoby nastąpić po wniesieniu przez osobę zadłużoną sprzeciwu lub zarzutu do nakazu zapłaty.

 

Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji

[103(206), 206-1, 103(416); 103(412), 412-2, 416-1, 416-2, 103(417), 417-1, 417-2, 417-3 103(FS)] Grupa BEST kładzie szczególny nacisk na kwestie związane z jasnością i zrozumiałością przekazu kierowanego do Klientów. Tylko taka komunikacja może być skuteczna i budować zaufanie. Jasny i zrozumiały przekaz, zarówno jeśli chodzi o sposób komunikacji, jak również konstrukcję produktów. Ugoda, którą zawiera Klient, musi być dla niego jasna i gwarantować, w jego subiektywnym odczuciu, że jest możliwa do spłaty i daje szanse na rozwiązanie jego osobistego problemu.

To nie tylko kwestia zarządzania ryzykiem biznesowym, w tym ryzykiem wizerunkowym BEST, ale też kwestia etyki. Hipotetyczne niedopowiedzenia czy nieprecyzyjne zapisy mogłyby być również podnoszone jako zarzut podczas ewentualnych sporów sądowych. Dlatego też prostota oferty i jasność przekazu leżą nie tylko w najlepszym interesie Klientów, ale również Grupy BEST. Wzory pism są wciąż udoskonalane pod względem zrozumiałości i przejrzystości. Między innymi dzięki takiej filozofii działania Grupa BEST, w tym BEST S.A., nie były w 2020 roku ukarane za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przeciwko spółkom z Grupy nie były również prowadzone postępowania w tym zakresie.

 

2019

2020

Grupa BEST

Kwota kar nałożonych w związku z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów (zł)

0

0

w tym BEST S.A.

Kwota kar nałożonych w związku z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów (zł)

0

0

 

Czytelne wezwania do zapłaty

[103(412), 412-2, 103(416); 416-1, 416-2, 103(417), 417-1, 417-2, 417-3] Wspominane wcześniej Zasady dobrych praktyk przedsiębiorstw zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (Zasady dobrych praktyk ZPF) regulują szereg zasad, jakimi firmy windykacyjne powinny kierować się w korespondencji z Klientami. Przykładowo, pierwsze wezwanie do zapłaty wysyłane przez nabywcę wierzytelności lub w jego imieniu powinno zawierać wyjaśnienie, w jaki sposób ten nabywca stał się nowym wierzycielem. Powinno też zawierać co najmniej następujące informacje: tytuł zobowiązania, wysokość wierzytelności z podziałem na należność główną, naliczone odsetki i inne należności uboczne, termin spłaty zobowiązania, numer rachunku bankowego, na jaki zobowiązanie powinno być uregulowane, dane teleadresowe, pod którymi Klient może uzyskać informacje odnośnie swojego zadłużenia, informacje o prawach Klienta w zakresie przetwarzania danych osobowych i o celu ich przetwarzania przez nowego wierzyciela. Kolejne wezwania powinny zawierać informacje niezbędne dla zidentyfikowania tożsamości sprawy i etapu, na jakim ona się znajduje oraz zaktualizowaną kwotę zobowiązania Klienta. Precyzyjne i jasne przedstawienie tych informacji ma kluczowe znaczenie dowodowe w potencjalnym postępowaniu sądowym. Daje też pewność tego, że Klient rozumie swoją sytuację prawną, a w szczególności wielkość i charakter zadłużenia. To wprost przekłada się na skuteczność naszych działań.

 

Obraz 36 Proste, przejrzyste produkty i zaufani Doradcy

[103(206), 206-1, 103(412), 412-2, 103(416); 416-1, 416-2, 103(417), 417-1,] Wierzymy w skuteczność windykacji polubownej, ponieważ to Klient każdorazowo podejmuje decyzję czy dokonać spłaty zobowiązania. Najlepsze produkty i najdogodniejszy harmonogram spłat nie zastąpią przekonania Klienta o tym, że rozwiązanie problemu zadłużenia oraz współpraca z Doradcą BEST leżą w jego najlepszym interesie. Nie jest zresztą przypadkiem to, że w call center BEST pracują Doradcy. Dążąc do spłaty zadłużenia, mają oni być dla Klienta wsparciem. Reprezentując interesy BEST, mają jednocześnie reprezentować interesy Klientów. Są one zbieżne.

Mamy jednak świadomość, że sytuacja Klientów nie zawsze umożliwia im proste uregulowanie zobowiązania wynikającego z wierzytelności. Stąd dążenie do zrozumienia problemów i potrzeb Klienta. Nasi Doradcy analizują poszczególne przypadki indywidualnie i proponują zindywidualizowane rozwiązania dopasowane do możliwości Klienta. Chodzi o to, by być elastycznym w sytuacjach, gdy Klient jest otwarty na współpracę, lecz nie ma możliwości finansowych, aby spłacić zadłużenie w całości i natychmiastowo. Wówczas analizujemy indywidualnie każdy przypadek i proponujemy restrukturyzację zadłużenia - tak, by spłaty były możliwe do udźwignięcia przez Klienta i jego domowy budżet. Dla Klienta, który nie unika spłat, współpraca z firmą windykacyjną oznacza nierzadko dużo szersze możliwości wyjścia z zadłużenia, niż mogłoby to mieć miejsce np. w toku postępowania egzekucyjnego. Naszą ofertę charakteryzują jasne i zrozumiałe zasady spłaty zrestrukturyzowanego zadłużenia. Ponownie chodzi tu o skuteczność, a bycie skutecznym oznacza umiejętność znajdowania optymalnych dla obu stron rozwiązań. Liczymy na otwartość i zaufanie, oferując to samo naszym Klientom.

Dużą wagę przywiązujemy do stosowania się przez naszych Doradców do przyjętych zasad. Cyklicznie monitorujemy rozmowy, analizując i wyciągając z nich wnioski. Poddajemy analizie działania poszczególnych Doradców, poszukując elementów, które są cenne i mogą służyć również innym Doradcom, jak również w celu wychwycenia słabości. Wkrótce analizy te staną się jeszcze efektywniejsze, a udoskonalanie skryptów rozmów na ich podstawie jeszcze szybsze, dzięki technologii speech to text, którą planujemy wdrożyć w niedalekiej przyszłości. Podczas regularnych spotkań, w dobie COVID-19 najczęściej wirtualnych, omawiamy bieżące problemy. Co jednak kluczowe, system motywacyjny Doradców nie opiera się wyłącznie na efektywności, ale również na jakości obsługi - Doradcy są oceniani np. pod kątem proklienckiego nastawienia czy umiejętności przekazywania informacji. Nadrzędną zasadą jest to, żeby Doradcy traktowali Klientów, w sposób, w jaki sami chcieliby być traktowani (więcej: Działania prorozwojowe).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mimo dominującej roli call center, w obszarze obsługi Klienta pracują nie tylko Doradcy telefoniczni, ale także terenowi. Doradcy terenowi spotkają się z Klientem najczęściej w jego domu i przedstawiają możliwości wyjścia z długu. Wdrożenie aplikacji BEST Partner umożliwia Doradcy dostęp do kompletnych, bieżących informacji o sprawie (wszelkie zmiany w statusie sprawy widoczne są w czasie rzeczywistym), sprawny kontakt z BEST, gdy Doradca potrzebuje skonsultować się z firmą, generowanie niezbędnych dokumentów, przygotowywanie produktów indywidualnie dla Klienta oraz sporządzanie raportów z wizyt. Miarą skuteczności takiego rozwiązania, jest to, że umożliwia ono zawieranie produktu dostosowanego do Klienta bezpośrednio podczas wizyty. Aplikacja BEST Partner została dwukrotnie dostrzeżona przez ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jako inicjatywa godna naśladowania i została przedstawiona w Raportach „Odpowiedziany Biznes w Polsce 2017” oraz „Odpowiedziany Biznes w Polsce 2019”.

Kolejnym, niezmiernie praktycznym rozwiązaniem jest platforma internetowa BEST Online. Dzięki niej Klienci mogą sprawdzać swoje zobowiązania i jednocześnie zarządzać nimi w przyjazny, wygodny oraz bezpieczny sposób. Oferuje ona możliwość spłaty zadłużenia – jednorazowo lub w ratach – czy też skorzystania ze specjalnych propozycji ugodowych. Platforma BEST Online została dwukrotnie dostrzeżona przez ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu jako inicjatywa godna naśladowania i została przedstawiona w Raportach „Odpowiedziany Biznes w Polsce 2015” oraz „Odpowiedziany Biznes w Polsce 2019”.

Na portalu społecznościowym Facebook funkcjonuje moderowany przez BEST S.A. profil „Na Plusie”. Obserwuje go około 6,4 tysiąca użytkowników. Profil ten adresowany jest do osób, które poszukują prostych i efektywnych sposobów na oszczędzanie w codziennym życiu. W postach zawieramy informacje bezpośrednio dotyczące tematu zadłużenia (linki do artykułów, statystyki), tłumaczymy trudne pojęcia finansowe, jak również publikujemy porady dotyczące czynności i prostych decyzji podejmowanych przez każdego z nas na co dzień. Profil jest również formą wsparcia dla tych, którzy niekoniecznie dobrze zarządzają swoimi finansami, a chcieliby się tego nauczyć, zwłaszcza jeśli mieli już doświadczenia związane z zadłużeniem.

 

Skuteczne postępowanie sądowe i egzekucyjne

Każdą sprawę i każdego Klienta traktujemy odrębnie. Każda sprawa jest analizowana i oceniana indywidualnie, poprzez pryzmat sytuacji finansowej Klienta, ale przede wszystkim poprzez zrozumienie jego potrzeb. Niemniej Klienci, którzy nie dążą do konstruktywnej ugody, unikają spłat czy kontaktu z BEST S.A., nie mogą liczyć na wyrozumiałość i pobłażanie takiej postawie. Nie tylko ze względu na interes ekonomiczny Grupy BEST, ale również ze względu na interes społeczny, tj. uczciwość w obrocie gospodarczym - spłacanie długów powinno być nieuchronne, a dłużnicy muszą mieć tego świadomość. Dochodzenie roszczeń ma być skuteczne. Co więcej, unikanie spłaty zadłużenia może sprawić, że dane dotyczące wierzytelności mogą zostać wpisane do Biura Informacji Gospodarczej, z którego korzystają m.in. sieci komórkowe, firmy ubezpieczeniowe oraz banki.

Jeśli Klient nie jest skłonny do współpracy z wierzycielem, sprawa przekazywana jest na drogę postępowania sądowego. Po pozytywnym rozstrzygnięciu sprawy przez Sąd, na rzecz jednego z Funduszy, których wierzytelnościami zarządza BEST, wydawane jest orzeczenie uprawniające do przekazania sprawy do komornika sądowego celem wyegzekwowania środków pieniężnych wynikających ze zobowiązania.

Komorników sądowych obowiązuje Kodeks etyki zawodowej komornika sądowego przyjęty przez Krajową Radę Komorniczą. W toku postępowania egzekucyjnego, działając w imieniu wierzyciela, weryfikujemy stan postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komorników sądowych. Dzięki temu możemy skutecznie monitorować przebieg postępowań oraz kierować właściwe wnioski w ich toku. Weryfikacja stanu postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komorników sądowych to przejaw odpowiedzialnego podejścia BEST S.A. do naszego łańcucha wartości. Wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wysyłamy łącznie do około 2 tysięcy kancelarii komorniczych w całym kraju.

Rok 2020 przyniósł kolejne zmiany i innowacje w obszarze technologicznym - w marcu 2020 r. wdrożyliśmy SIGMĘ LEGAL, nowy system operacyjny pozwalający na jeszcze lepszy nadzór nad sprawami prowadzonymi w kancelariach komorniczych. Ten sam rok był jednak mocno naznaczony pandemią. W związku z tym skierowaliśmy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego około 50 tys. spraw, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe naszych Klientów na czas kryzysu oraz zapobiec nadmiernemu umarzaniu postępowań.

Istotnym przedsięwzięciem rozpoczętym w roku 2020 było skierowanie do większości czynnych postępowań egzekucyjnych wniosku wierzyciela ze wskazaniem sugerowanych działań do podjęcia przez kancelarie komornicze. Wysyłką objętych zostało ok. 500 tysięcy spraw. Celem wniosków było pobudzenie działań egzekucyjnych i zwiększenie ich skuteczności dzięki gromadzeniu rzetelnych informacji dotyczących Klientów. Zwiększenie skuteczności działań egzekucyjnych z jednej strony zapobiega przedwczesnym umorzeniom postępowania egzekucyjnego, a z drugiej ogranicza koszty egzekucji, którymi obciążany jest Klient.

W obszarze dotyczącym obsługi wierzytelności zabezpieczonych dokonaliśmy podziału procesów w ramach synergii działań. Podział ten pozwolił wykorzystać zasoby tego obszaru do rozbudowania i usprawnienia obsługi procesu ustanawiania hipotek przymusowych, co pozwoliło skuteczniej zarządzać informacją o nieruchomościach Klientów, a tym samym zwiększyć planowany odzysk na portfelach niezabezpieczonych, na których skutecznie ustanawiamy hipotekę przymusową. Dodatkowo, nowy podział działań dał naszym ekspertom dodatkowe możliwości w ramach obsługi polubownej, co skutkowało zwiększeniem ich skuteczności. W efekcie częściej niż w roku poprzednim udawało się zaoferować Klientowi odpowiedni produkt i zawrzeć umowę, która kończyła sprawę w sposób polubowny.

 

Reklamacje

Pracownik BEST, już podczas pierwszego kontaktu listownego lub mailowego z Klientem, informuje go o możliwości i sposobie wniesienia reklamacji, co jest bezpośrednim nawiązaniem do naszych zobowiązań wynikających z przyjęcia Zasad dobrych praktyk przedsiębiorstw zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (Zasady dobrych praktyk ZPF). Jeżeli pierwszy kontakt następuje w inny sposób, informacje o trybie wnoszenia i rozpatrywania reklamacji przedstawiane są na żądanie osoby zadłużonej. Informacje te nie mogą wprowadzać Klienta w błąd. Co więcej, w granicach prawa, przedsiębiorstwo windykacyjne zapewnia Klientom ochronę ich wszelkich praw. Grupa BEST, w razie podniesienia przez Klienta wątpliwości, wyjaśnia z wierzycielem lub zbywcą wierzytelności, zgodnie z zawartą umową cesji wierzytelności, podnoszone przez Klienta zarzuty, uwzględniając przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania reklamacyjnego, zasady określone w treści umowy z Klientem, obowiązujących regulaminach czy umowach ramowych. W przypadku odmowy uznania zarzutów lub reklamacji Klienta, udzielamy mu odpowiedzi, w której zawarte jest wyjaśnienie przyczyn odmowy, ze wskazaniem dalszych działań jakie może podjąć Klient. W przeciwnej sytuacji, tj. stwierdzenia oczywistej zasadności podniesionych przez Klienta zarzutów, Spółka podejmuje działania w celu usunięcia uchybień lub nieprawidłowości a w uzasadnionych przypadkach wstrzymuje dalsze działania windykacyjne. Chcemy skutecznie egzekwować płatności, ale skuteczność nie może przesłaniać etyki, tj. dochodzenia zobowiązań, których powstanie jest etycznie dwuznaczne.

Rozmowy lub korespondencja z Klientem w procesie reklamacji mogą nie być kontynuowane w sytuacji, w której, w ocenie Grupy BEST, mają one na celu odwlekanie postępowania lub uchylanie się od zapłaty, a Klient nie przedstawia dokumentów czy jednoznacznie sformułowanych zarzutów pozwalających na ich rzetelną ocenę.

Klient może skontaktować się z nami poprzez jeden z kanałów wskazanych na stronie internetowej www.best.com.pl, tj. tradycyjną pocztą (na wskazany adres spółki), infolinię (czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20.00 oraz w soboty w godzinach 09:00 - 17:00), adres e-mail (korespondencja@best.com.pl), formularz kontaktowy on-line oraz poprzez platformę internetową BEST Online.

O możliwości oraz o trybie składania i rozpatrywania reklamacji wnoszonych przez osoby zadłużone lub przez inne osoby, które zgłaszają zastrzeżenia dotyczące kontaktów ze strony BEST, informujemy także na naszej stronie internetowej www.best.com.pl.

 

Inne mechanizmy odwoławcze

[102-17] Przyjęcie przez BEST S.A. Zasad dobrych praktyk przedsiębiorstw zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (Zasady dobrych praktyk ZPF), wiąże się z koniecznością stworzenia dodatkowych mechanizmów odwoławczych. Przyjęcie tych Zasad oznacza bowiem zgodę na swoisty arbitraż Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce w przypadkach oskarżenia BEST S.A., np. przez Klienta, o naruszenie Zasad.

Zasady stanowią, że wszelkie sprawy związane z naruszeniem przez przedsiębiorstwa finansowe ich postanowień rozstrzygane są przez Komisję Etyki, przy współpracy z Rzecznikiem Etyki ZPF. Co kluczowe dla interesariuszy, naruszenie Zasad przez przedsiębiorstwo zrzeszone w ZPF, czyli np. przez BEST S.A., może zgłosić każdy, w tym również Klient. Jedynym warunkiem jest, by zgłoszenie miało formę pisemną i zawierało opis domniemanego naruszenia.

Rzecznik Etyki i Komisja Etyki ZPF podejmują niezwłocznie działania mające na celu rzetelną ocenę zarzutów. W przypadku potwierdzenia się zarzutów, tj. naruszenia Zasad, przedsiębiorstwo może zostać ukarane upomnieniem, naganą, mogą na nie zostać nałożone sankcje przewidziane w Regulaminie Komisji Etyki i Rzecznika Etyki, z jednoczesnym zobowiązaniem do usunięcia zaistniałych nieprawidłowości i przyczyn powstania takich naruszeń. Przedsiębiorstwo może również stracić prawo używania wspólnego znaku towarowego ZPF. W przypadku szczególnie rażących uchybień przedsiębiorstwo może zostać wręcz usunięte z grona członków ZPF.

[412-1, 416-2, 417-2, 417-3] Bycie sygnatariuszem Zasad dobrych praktyk ZPF jest również zobowiązaniem do przeprowadzania raz w roku audytu etycznego, mającego na celu kontrolowanie zgodności procedur stosowanych przez przedsiębiorstwo finansowe z Zasadami dobrych praktyk ZPF. Audyt przeprowadzany jest w o oparciu o formularz audytu wewnętrznego, właściwy dla branży, w której działa członek ZPF. Treść formularza zostaje poddana ocenie Komisji Etyki, a w przypadku oceny pozytywnej członek ZPF uzyskuje certyfikat potwierdzający akceptację zobowiązania wynikającego z przyjętych ZDP.

W 2020 roku nie stwierdzono w BEST S.A. odstępstw lub niezgodności działań z Zasadami dobrych praktyk. Choć prowadzone były postępowania przed Komisją Etyki ZPF, nie wydała ona orzeczenia, w którym stwierdziłaby naruszenie Zasad dobrych praktyk ZPF przez BEST S.A.

 

2018

2019

BEST S.A.

Liczba odstępstw lub niezgodności działań z Zasadami dobrych praktyk

0

0

 

BEST wobec Pracowników

Jako Grupa BEST dysponujemy doświadczeniem i wiedzą najwyższej klasy specjalistów. To właśnie niematerialny kapitał intelektualny, a nie aktywa trwałe, stanowią nasz największy majątek. Choć trudniej ująć go w pozycjach bilansu, to właśnie w oparciu o wiedzę i wieloletnie doświadczenie, zbudowaliśmy kompetencje, które pozwalają nam nie tylko prowadzić z sukcesem bieżącą działalność operacyjną, ale również poszukiwać nowych rozwiązań technologicznych i procesowych. Dzięki nim możemy się rozwijać.

[103(401)] Logiczną konsekwencją spojrzenia na prowadzony biznes, z naciskiem na wiedzę i doświadczenie ludzi, jest niesformalizowana polityka Grupy BEST w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i wiedzą, której najważniejszymi elementami są:

staranność w doborze nowych Pracowników na etapie rekrutacji,

oferowanie godziwych warunków pracy, włączając w to bogaty zakres benefitów pozapłacowych,

troska o właściwe w wykorzystywanie potencjału Pracowników – kaskadujemy wiedzę w organizacji, wspieramy rozwój, zachęcamy do podejmowania wyzwań,

dbałość o dobrą atmosferę i przyjazność miejsca pracy,

skłonność do podejmowania działań prospołecznych związanych z edukacją, dzieleniem się wiedzą i promowaniem wykształcenia najwyższej próby.

Taka filozofia podejścia zarządczego przyczynia się nie tylko do skutecznego poszukiwania na rynku Pracowników o najwyższym potencjale, ale pozwala ograniczyć ryzyko utraty doświadczonej kadry menedżerskiej i kluczowych Pracowników. Zagrożenie takie stanowi jedną z istotnych kategorii ryzyka operacyjnego, na jakie narażona jest Grupa BEST. Jest ono potencjalnie tym wyższe, im bardziej wykwalifikowani są Pracownicy, im węższą i bardziej ekspercką wiedzą dysponują oraz im trudniejszy dla pracodawców jest rynek pracy.

Równocześnie w codziennej pracy jasne zasady w obszarze zasobów ludzkich zapewniają dokumenty wewnętrze, takie jak:

Regulamin organizacyjny BEST S.A. (określa strukturę organizacyjną oraz zasady funkcjonowania BEST S.A., podstawę prawną działalności Spółki, misję i władze Spółki oraz zasady jej reprezentowania; w Regulaminie opisano wszystkie jednostki organizacyjne Spółki wraz z wyszczególnieniem zakresu ich odpowiedzialności i kluczowych zadań),

Regulamin organizacyjny w BEST TFI S.A. (określa strukturę organizacyjną oraz zasady funkcjonowania BEST TFI, podstawę prawną działalności Spółki, misję i władze Spółki oraz zasady jej reprezentowania),

Regulamin pracy w BEST S.A. (określa organizację i zasady pracy; m.in. odnosi się też do kwestii takich, jak: równe traktowanie w zatrudnieniu, zasady przeciwdziałania mobbingowi, BHP, ochrona zdrowia oraz ochrona przeciwpożarowa, ochrona pracy kobiet i młodocianych),

Polityka zatrudniania w Grupie BEST (określa działania podejmowane w procesie rekrutacji, zatrudniania i adaptacji nowych osób w Grupie BEST),

Regulamin wynagradzania Pracowników BEST S.A. (określa zasady ustalania i wypłaty wynagrodzenia za pracę, dodatkowe składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia pieniężne związane z pracą),

Polityka wynagrodzeń w BEST TFI S.A. (określa zasady kształtowania wynagrodzeń stałych i zmiennych oraz dodatkowe świadczenia wraz z zasadami ich przyznawania),

Regulamin premii rocznej dla Pracowników BEST S.A. (określa zasady ustalania wysokości, warunki przyznania i sposób wypłaty premii rocznej Pracownikom nieoperacyjnym BEST S.A.),

Regulaminy premii dla Pracowników operacyjnych BEST S.A. (każdy obszar operacyjny posiada własny regulamin premiowy, który określa warunki przyznawania premii oraz zasady ustalania wysokości i wypłaty premii),

Regulamin premii rocznej dla Pracowników w BEST TFI S.A. (jest integralną częścią Polityki wynagrodzeń w BEST TFI S.A.; określa zasady ustalania wysokości, warunki przyznania i sposób wypłaty premii rocznej Pracownikom BEST TFI S.A.),

Instrukcja przeprowadzania bieżącej oceny Pracowniczej w BEST S.A. (określa tryb i zasady przeprowadzania bieżącej oceny Pracowników BEST; jej celem jest określenie przejrzystych, spójnych zasad oceny Pracowników w zakresie jakości realizowanych zadań oraz postaw związanych z wartościami firmowymi promowanymi w BEST. Instrukcja określa cele oceny, etapy oceny oraz obszary podlegające ocenie),

Instrukcja oceny Pracowników w BEST TFI S.A. (jest integralną częścią Polityki wynagrodzeń. Określa tryb i zasady przeprowadzania oceny Pracowników w BEST TFI, a jej celem jest określenie przejrzystych, spójnych zasad oceny Pracowników w zakresie jakości realizowanych zadań oraz postaw związanych z wartościami firmowymi promowanymi w BEST TFI),

Best Practices – Zasady awansowania (określają ścieżkę awansów oraz minimalne oczekiwania, które powinna spełnić osoba awansowana; zapewniają spójność, ujednolicenie kryteriów oraz obiektywizm w procesie awansowania, dzięki czemu każdy Pracownik w organizacji wie, które kompetencje powinien doskonalić, aby podążać określoną ścieżką kariery),

Polityka szkoleń w GK BEST (określa zasady podnoszenia kompetencji Pracowników, zarówno poprzez szkolenia wewnętrzne, jak też zewnętrzne. W dokumencie opisano metody badania potrzeb szkoleniowych, zakres odpowiedzialności poszczególnych osób, zasady organizowania i finansowania szkoleń, tworzenia materiałów szkoleniowych, ustalania budżetu szkoleń oraz zasady ewaluacji szkoleń).

Instrukcja Grywalizacji w GK BEST (określa zasady udziału w grze firmowej, umożliwiającej Pracownikom i Współpracownikom otrzymywanie nagród za zaangażowanie w realizację określonych w instrukcji aktywności),

Zasady uczestnictwa w programie Job Rotation w Grupie Kapitałowej BEST (dokument określa zasady udziału w programie rozwojowym Job Rotation, podczas którego Uczestnik zdobywa wiedzę poprzez doświadczenie w zupełnie odmiennych obszarach, niż jego macierzysty obszar pracy, co z kolei pozytywnie wpływa na motywację Pracownika oraz zapewnia indywidualne podejście do jego rozwoju),

Zasady zarządzania niską efektywnością kadry specjalistycznej w Grupie Kapitałowej BEST (dokument określa działania dotyczące zarządzania niską efektywnością kadry specjalistycznej; program jest uruchamiany w momencie zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy w zakresie realizacji celów lub postaw i ma na celu wyznaczenie takich aktywności / zadań, które pomogą wzmocnić obszary wymagające poprawy i osiągnąć zakładaną efektywność / postawę),

Instrukcja w sprawie funkcjonowania programu referencyjnego „Poleć swojego przyjaciela” w BEST S.A. (instrukcja określa zasady uruchomienia programu referencyjnego oraz zasady udziału w nim; jego celem jest z jednej strony pozyskanie najlepszych Kandydatów do pracy z udziałem Pracowników, z drugiej strony nagrodzenie Pracowników za pomoc w pozyskaniu do pracy sprawdzonych osób),

Instrukcja postępowania w zakresie rozwiązywania umów z Pracownikami i Współpracownikami w Grupie Kapitałowej BEST S.A. (instrukcja określa działania podejmowane w procesie rozwiązywania umów z Pracownikami i Współpracownikami w Grupie BEST oraz osoby odpowiedzialne za poszczególne działania),

Zasady pracy zdalnej w GK BEST (dokument określa m.in. zasady dotyczące wnioskowania o pracę zdalną i jej monitoringu, zasady bezpieczeństwa przy pracy zdalnej, aplikacje wspomagające pracę zdalną),

Obwieszczenie w sprawie organizacji czasu pracy w BEST TFI S.A. (dokument zawiera zasady dotyczące organizacji czasu pracy w BEST TFI S.A.),

Regulamin wyborów przedstawiciela Pracowników BEST S.A. (regulamin określa zasady organizowania i przeprowadzania wyborów przedstawiciela Pracowników BEST S.A.),

Polityka wynagrodzeń dla Członków Zarządu BEST S.A. oraz Członków Rady Nadzorczej BEST S.A. (dokument określa zasady wynagradzania Członków Zarządu i Rady Nadzorczej BEST S.A. oraz kryteria przyznawania zmiennych składników wynagrodzeń).

Kancelaria Radcy Prawnego Rybszleger Sp. k. objęta jest większością regulacji wewnętrznych obowiązujących w Grupie BEST w zakresie, który jest możliwy i uzasadniony biznesowo.

 

Staranna rekrutacja i niska rotacja

[103(401)] Polityka personalna Grupy BEST dąży do tego, by Pracownicy wiązali się z przedsiębiorstwem długoterminowo. Jest to pokłosiem filozofii dzielenia się wiedzą – która, wraz ze zdobywanym doświadczeniem, buduje kompetencje. Kompetencje tak indywidualne, jak również organizacyjne, stanowiące o przewadze konkurencyjnej. Wiedzą, której przekazywanie kosztuje, ponieważ angażuje środki i czas. Wiedzą, która jest różna na różnych stanowiskach, więc sprawia, że powstrzymanie rotacji kluczowych Pracowników ma znaczenie krytyczne.

Chcąc ograniczyć rotację kluczowych Pracowników, a tym samym ryzyko utraty cennych dla organizacji osób i kompetencji, oferujemy im godziwe warunki zatrudnienia w szerokim tego słowa znaczeniu. W procesie rekrutacji, ale także późniejszego rozwoju i awansów, kluczowe są czynniki merytoryczne, kompetencje i osobiste wyniki danego Pracownika. Doskonałym przykładem i dowodem na brak dyskryminacji w awansie i rozwoju jest liczba jest liczba kobiet na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych w BEST. A dokładnie fakt, że odsetek kobiet zatrudnionych w BEST i odsetek kobiet na stanowiskach dyrektorskich w BEST są sobie równe (na stanowiskach kierowniczych odsetek ten jest tylko nieznacznie niższy). Co więcej, jest to odsetek niezwykle wysoki, bo panie stanowią aż 77% Pracowników (na co ma wpływ także charakter oraz specyfika pracy w call center windykacyjnym) i zajmują aż 77% stanowisk dyrektorskich w BEST S.A.

Rotacja w Grupie BEST od lat utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie, zwłaszcza w obszarach, w których pracują osoby o krytycznych dla nas kompetencjach. Wyższą rotację notuje się wśród Pracowników call center, zwłaszcza konsultantów, co jednak wynika ze specyfiki call centers jako takich (obszary call centers mają jeden z najwyższych na polskim rynku wskaźników rotacji Pracowników). Jest ona jednak niższa niż w przypadku call centers innych firm. Reasumując, ryzyko utraty najlepszych Pracowników jest w ocenie Spółki skutecznie zarządzane. Wśród Pracowników nie brakuje historii osób, które z Grupą BEST związane są od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Co więcej, część tych historii prezentuje imponujące ścieżki kariery - wielu z naszych dzisiejszych kierowników, dyrektorów, a nawet członków kadry zarządzającej jednej ze spółek-córek, rozpoczynało swoją zawodową drogę w BEST jako stażyści czy konsultanci w naszym call center.

Mówiąc o call center warto zwrócić uwagę na to, że dziś przełożonymi nie są typowi koordynatorzy, a tzw. liderzy. Nie jest to tylko kwestia nazewnictwa. Liderami są osoby, które wywodzą się z obsługi telefonicznej (naszego call center) i mają w niej ogromne doświadczenie. Są oni tzw. managerami „hands on”, tj. praktykującymi (często wręcz sami „logują się na słuchawkach”). Umieją więc nie tylko praktycznie pomóc, ale też rozumieją wyzwania, z jakimi boryka się zespół, wiedzą z czym mierzą się ich Pracownicy. Rozwiązanie takie sprawia też, że call center staje się miejscem, w którym można się rozwijać i awansować. Wystarczy wspomnieć, że obecna Dyrektor Pionu Windykacji Polubownej ma również doświadczenie wyniesione z pracy w naszym call center.

Koalicja na rzecz Przyjaznej Rekrutacji

Promuje dobre praktyki w rekrutacji oraz tworzy standardy w tym zakresie. Kładzie nacisk na dbałość o relacje z kandydatami i ich doświadczenia w procesie rekrutacji (Candidate Experience). Koalicja na rzecz Przyjaznej Rekrutacji została powołana w czerwcu 2013 roku. Od tego czasu do akcji przystąpiło już ponad 350. pracodawców dostrzegających potrzebę dbania o pozytywne wrażenia kandydatów w procesach rekrutacji. Jednym z nich jest BEST S.A.

 

 

 

Przywiązujemy dużą wagę do samego procesu rekrutacji. Nie chodzi tylko, co oczywiste, o znalezienie najlepszych Pracowników, tj. osób o najwyższych kompetencjach i potencjale osobistym oraz o wartościach zgodnych z wartościami organizacji. Ogromną wagę przykładamy do jakości i uczciwości samego procesu. Jako członek Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji stosujemy najlepsze standardy rekrutacyjne, a w procesie rekrutacji kierujemy się Kodeksem dobrych praktyk w rekrutacji (www.przyjaznarekrutacja.pl). Wśród stosowanych zasad dominują: otwartość, uczciwość w relacjach z Kandydatami, odpowiadanie na ich potrzeby, rzetelność, zapewnienie Kandydatom poczucia bezpieczeństwa w czasie oczekiwania na formalne zatrudnienie, innowacyjne rozwiązania wspierające rekrutację. Możemy pochwalić się certyfikatem Przyjaznej Rekrutacji. W 2020 roku, w związku z pandemią COVID-19, wraz z koniecznością ograniczenia kontaktów społecznych, wszystkie procesy rekrutacyjne zostały przeniesione na platformę wirtualną i realizowane były zdalnie.

Dzięki uruchomionej 2 lata wcześniej platformie www.spojrznapraceinaczej.pl, mimo pandemii, kandydaci mogli łatwo zdobyć najważniejsze informacje, istotne z punktu widzenia osoby szukającej pracy. W szczególności w dobie obostrzeń epidemicznych i ograniczania kontaktów społecznych bardzo przydatne okazało się, podyktowane pierwotnie dbałością o poprawną ochronę i przetwarzanie danych osobowych kandydatów, rozwiązanie umożliwiające przyjmowanie dokumentów osób aplikujących wyłącznie poprzez elektroniczny system rekrutacyjny dostosowany do restrykcyjnych wymogów RODO. Mówiąc inaczej, złożenie dokumentów, jeszcze przed pandemią, mogło odbyć się wyłącznie poprzez powyższą platformę rekrutacyjną. Dodatkowym źródłem informacji online dla kandydatów, głównie w kwestiach kultury organizacyjnej czy atmosfery pracy, były kanały w social mediach (Facebook, Instagram, LinkedIn). W 2020 roku były one o tyle istotne, że kandydaci rekrutowani online nie mieli innej możliwości choćby chwilowego zaobserwowania atmosfery pracy w BEST (jak to bywa w przypadku rekrutacji stacjonarnych).

Uczciwie podchodzimy do selekcji kandydatów i gwarantujemy, że przesłane zgłoszenia są rzetelnie analizowane. Po przesłaniu CV przez kandydata każdorazowo otrzymuje on potwierdzenie przyjęcia dokumentów. Jeżeli wykazane w CV kompetencje i doświadczenie osoby aplikującej spełniają wymagania danego stanowiska, zostaje ona zakwalifikowana do kolejnego etapu rekrutacji, jakim jest rozmowa rekrutacyjna z Pracownikiem HR oraz managerem komórki organizacyjnej, do której kandydat aplikuje. Przed pandemią była to rozmowa bezpośrednia, niemniej jednak w związku z COVID-19, w 2020 roku rozmowy te odbywały się zdalnie, w formie wideo. Rekrutacje na niektóre stanowiska wymagają wprowadzenia dodatkowego etapu rekrutacji, np. wstępnej rozmowy telefonicznej lub dodatkowego spotkania z managerem wyższego stopnia. Podczas rekrutacji kandydat może zostać zapytany np. o doświadczenie zawodowe oraz oczekiwania związane ze stanowiskiem, na które aplikuje. Czasami jest również proszony o wykonanie dodatkowego zadania merytorycznego. Poza wiedzą merytoryczną, weryfikujemy również to, czy wartości, którymi kieruje się kandydat, są spójne z kluczowymi wartościami BEST – wyznajemy zasadę, że poziom kompetencji można podnieść, a brakującą wiedzę uzupełnić, ale wartości nie da się nauczyć, a to przecież dzięki nim tworzymy spójną kulturę organizacyjną.

Dbając o autentyczny dialog z interesariuszami, chcemy dzielić się doświadczeniami z kandydatami i chętnie słuchamy ich opinii. Pod koniec ostatniego spotkania rekrutacyjnego informujemy kandydata, kiedy może spodziewać się informacji zwrotnej. Co kluczowe, informacja zwrotna jest przekazywana zawsze - z szacunku do kandydata i czasu jaki nam poświęcił, czujemy się zobowiązani do poinformowania go o statusie jego aplikacji, niezależnie od etapu rekrutacji. Jeżeli rekrutacja kończy się złożeniem oferty, kandydat otrzymuje offer letter nie tylko z podsumowaniem najważniejszych warunków zatrudnienia (stanowisko, wynagrodzenie etc.), ale także z pełną informacją o benefitach i udogodnieniach oferowanych Pracownikom. Wielu kandydatów, którzy w wyniku procesu nie zostali przez nas zatrudnieni, często powraca do spółek Grupy BEST przy okazji innych rekrutacji, co najlepiej świadczy o ich pozytywnych wrażeniach z pierwszego kontaktu z Grupą BEST.

 




Bezpieczeństwo zatrudnienia i macierzyństwo w Grupie BEST

Jako jedną z przyczyn odwlekania decyzji o posiadaniu dziecka lub rezygnacji z jego posiadania wskazuje się kwestie materialne, w tym obawy związane z pracą. Polki, o ile już decydują się na urodzenie potomka, chcą mieć możliwie najkrótszą przerwę w pracy. Boją się, że dłuższa przerwa utrudni im powrót do pracy i odnalezienie się na rynku pracy, gdyby ją straciły.

Dlatego brak obaw związanych z decyzją o urodzeniu dziecka może być miarą zaufania do pracodawcy, poczucia bezpieczeństwa w firmie i stabilności zatrudnienia.

W ostatnich trzech latach w zespole BEST narodziło się aż 84 dzieci! Jest to wynik zdecydowanie lepszy od przeciętnej. Gdyby upraszczając policzyć analogicznie do tego, jak robią to demografowie, współczynnik urodzeń dla Grupy BEST, wahałby się on w okresie 2017-2020 w przybliżeniu pomiędzy 45-58 urodzeń na 1000 pracowników, podczas gdy w 2020 roku w Polsce był on szacowany w przybliżeniu na 9 urodzeń na 1000 mieszkańców! Nasze koleżanki wiedzą, że mają nie tylko dokąd wrócić po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Mają nie tylko poczucie stabilności zatrudnienia, ale też godziwych warunków zatrudnienia, co pozwala bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość i ułatwia decyzję o zostaniu mamą.

 

Współczynnik urodzeń (Birth Rate) - średnia wartość w 2020 r.*

 

*wartość w przybliżeniu - Na podstawie Biuletynu Statystycznego GUS (https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5498/4/109/1/gus_biuletyn_2021_02.xls)

 

 

Polska: 9 urodzeń

 

Obraz 28

GK BEST: 45 urodzeń

 

Obraz 29

 

 

 

 

Wynagrodzenia

[103-1 (202), 103-1 (405)] Chcąc zachęcić do współpracy i zatrzymać najlepszych Pracowników, oferujemy im atrakcyjne warunki zatrudnienia. Chodzi tu zarówno o system wynagrodzeń, jak i o szeroko rozumiane inne benefity. Dotyczy to w szczególności wysoko wyspecjalizowanych Pracowników w strategicznych obszarach działalności, które tworzą kluczowe kompetencje Grupy. Ich wiedza i doświadczenie stanowi wartość, która musi być godziwie wynagradzana.

Dla obszarów takich, jak np. call center, z uwagi na specyfikę pracy, poszukiwane i wysoko cenione są osoby posiadające szczególne połączenie kompetencji i cech, pozwalające na łatwiejsze nawiązywanie relacji z Klientami oraz wypracowywanie w sposób taktowny i etyczny konstruktywnych rozwiązań prowadzących do zawarcia ugody w zakresie spłaty zadłużenia. Zależy nam na tym, aby Pracownicy call center byli prawdziwymi Doradcami Klienta, którzy pomagają w znalezieniu najlepszego wyjścia z sytuacji, korzystnego zarówno dla Klienta, jak i dla BEST. Aby zmotywować Pracowników i jednocześnie docenić ich ciężką pracę, wprowadziliśmy system wynagradzania, w którym całkowita płaca, poza podstawą wynagrodzenia, w istotnej części uzależniona jest od wyników. Taki system pozwala promować skuteczność Pracowników.

 

Benefity pozapłacowe

[103(401), 401-2] Nasi Pracownicy mogą liczyć na szereg praktycznych, ciekawych, często nieszablonowych udogodnień w miejscu pracy. To często pozornie proste rozwiązania, które jednak świadczą o elastyczności pracodawcy, czyniąc jednak samą pracę przyjemniejszą. Przyczyniają się też do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance), czy też wspierają zdrowszy tryb życia. Dzięki temu wpływają na wzrost zadowolenia z pracy i jej efektywności.

Standardem dla Pracowników w Gdyni i Elblągu są rozwiązania takie, jak:

Elastyczne godziny pracy. Pracownicy mogą rozpoczynać pracę między godziną 7:00 a 10:00, a kończyć ją po przepracowaniu liczby godzin wynikającej z umowy o pracę (np. 8 godzin). Elastyczny czas pracy nie obejmuje Pracowników nielicznych działów ze względu na charakter ich pracy (np. Pracownicy sekretariatów pracujący w ustalonych godzinach lub Pracownicy call center pracujący w zmianowym trybie pracy, według ustalonego harmonogramu). W dobie pandemii dodatkowo zwiększono elastyczność czasu pracy w ciągu dnia (w uzgodnieniu z przełożonym), wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pracowników, którzy np. mają pod opieką dzieci, w tym dzieci w wieku szkolnym uczące się zdalnie.

Praca zdalna. Standardowo Pracownicy, których stanowisko pracy nie wyklucza nieobecności w biurze, od kilku lat mieli możliwość korzystania z home office, choć oczywiście skala pracy zdalnej nie była taka, jak w 2020 roku po wybuchu pandemii COVID-19. Od połowy marca 2020 roku na zdalną pracę skierowano zdecydowaną większość Pracowników, z wyjątkiem stanowisk, w przypadku których fizyczna obecność Pracowników w biurze jest niezbędna. Po ustąpieniu pandemii, praca zdalna będzie wykorzystywana w znacznie szerszym stopniu niż przed pandemią – planujemy na stałe wprowadzić system pracy hybrydowej.

Prywatna opieka zdrowotna. Pracownicy mogą przystąpić do dodatkowego pakietu medycznego, który w znacznej części finansowany jest przez pracodawcę (koszt dla Pracownika już od 10 zł – w zależności od zakresu pakietu). Można również zgłosić do opieki medycznej współmałżonków, partnerów życiowych i dzieci na korzystnych warunkach. W ramach pakietu medycznego Pracownicy sami wybierają placówkę i lekarza z szerokiej oferty medycznej. Jeżeli preferują innego lekarza (spoza oferty), ubezpieczyciel zwróci koszty wizyty zgodnie z cennikiem refundacji.

Ubezpieczenie na życie. W Grupie BEST istnieje możliwość przystąpienia na preferencyjnych warunkach do dodatkowego ubezpieczenia na życie. Do ubezpieczenia można również włączyć współmałżonków, partnerów życiowych i pełnoletnie dzieci (na takich samych warunkach, jak ubezpieczony Pracownik). Przystąpić do ubezpieczenia można w każdym momencie, a dla osób, które przystąpią do ubezpieczenia w ciągu pierwszych trzech miesięcy zatrudnienia nie ma okresu karencji na pakiet podstawowy.

Kafeteria My Benefit. Korzystając z systemu kafeteryjnego Pracownik może wybrać swój benefit, przykładowo Kartę Multisport, bony do sklepów online, bony na usługi (np. lekcje języka), bilety do kina, na koncert lub do SPA. Niestety, mając na uwadze konieczność przeciwdziałania transmisji wirusa, wprowadzony w związku z COVID-19 reżim sanitarny ograniczył możliwości swobodnego korzystania z opcji, jakie daje Kafeteria MyBenefit.

Owocowe środy są w naszych kuchniach smaczne i zdrowe – serwujemy wówczas pyszne przekąski w postaci owoców, czasem warzyw. Czasami Owocowa środa zamienia się w Ice Cream Day, a w listopadzie w Chocolate Day - wtedy owoce zastępowane są przez lody lub czekoladę. Owocowe środy w 2020 roku były nieprzerwanie obecne w życiu biura, nawet jeśli Pracownicy w ramach ograniczeń sanitarnych pojawiali się w nim rotacyjnie (praca hybrydowa). Ze względów sanitarnych w 2020 roku owoce były często uzupełniane ofertą soków, jogurtów czy muesli. Kupowaliśmy trwalsze produkty, tj. nie wymagające natychmiastowego spożycia, które mogły być dzięki temu dostępne codziennie. Tym samym przy hybrydowym systemie pracy, więcej osób mogło z nich skorzystać.

Kuchnie. W normalnej sytuacji wszyscy Pracownicy mogą na co dzień korzystać z w pełni wyposażonych kuchni, w których do wyboru znajdą niezbędne sprzęty do zaparzenia świeżo mielonej kawy, odgrzania obiadu, przygotowania koktajlu czy tostów. Do dyspozycji Pracowników są różne typy kawy (mielona, rozpuszczalna i z ekspresu) i herbaty (czarne, zielone, owocowe, ziołowe), cytryny, mleko, a także bardzo zdrowa yerba mate. Oczywiście rok 2020 znacząco zmniejszył skalę osób pojawiających się w biurze (czyli korzystających z pomieszczeń socjalnych), jednak nie wpłynęło to na wyposażenie kuchni – zależy nam, aby Ci, którzy muszą swoją pracę wykonywać w trybie stacjonarnym, mieli zapewniony komfort, do którego przywykli w czasach przedpandemicznych.

Bike2work. Na naszych Pracowników dojeżdżających do pracy rowerem czekają punkty zdobywane w ramach grywalizacji. Dodatkowo w gdyńskiej lokalizacji skorzystać można ze stacji naprawy rowerów i wyposażonej w prysznice szatni rowerowej. Rok 2020, wraz z wprowadzonymi ograniczeniami pracy w biurze, ograniczył oczywiście skalę dojazdów rowerem do pracy.

Siatkówka. Poza okresem letnim, tj. od jesieni do wakacji, wynajmujemy dla naszych Pracowników sale gimnastyczne do gry w siatkówkę. Latem, przy odpowiedniej pogodzie, spotykamy się, by grać w siatkówkę na plaży. Działania takie zostały w 2020 roku ograniczone ze względu na COVID-19.

Osoby niepełnosprawne. Osoby z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności zatrudnione w BEST mają zagwarantowane dodatkowe płatne dni wolne (5 dni). Osobom o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje 10 dodatkowych płatnych dni wolnych, co wynika bezpośrednio z przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 1997 r.nr 123 poz. 776 z późn. zm). Wszyscy Pracownicy z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na rozszerzony pakiet medyczny dofinansowany przez pracodawcę (koszt po stronie Pracownika to 10 zł). Ponadto osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności ze schorzeniem ruchowym zapewniamy bezpłatne miejsca parkingowe.

Dofinansowanie miejsc parkingowych. Wszyscy Pracownicy mogą brać udział w losowaniu dofinansowanych miejsc parkingowych w obu lokalizacjach firmy. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących pracy w biurze, miejsca można rezerwować zdalnie na określone dni, a koszty z tym związane są dla Pracowników symboliczne.

 

Play BEST: grywalizacja

Celem gry firmowej Play BEST jest zwiększenie zaangażowania Pracowników w realizowane w BEST projekty i aktywności. Play BEST oparty jest o ideę grywalizacji – uatrakcyjnia pracę, wprowadzając elementy gry i zabawy do codziennych zajęć (zdobywanie punktów i nagród). Wśród nagród znajdują się bilety do kina, bony podarunkowe do sklepów, gadżety firmowe czy wejściówki na basen i do SPA. Jednak najpopularniejszą nagrodą jest dodatkowy dzień płatnego urlopu.

 

Przyjazna atmosfera

 

Jesteśmy przekonani, że aby Pracownicy chcieli wiązać się z Grupą BEST na długo, potrzeba czegoś więcej, niż tylko godziwych wynagrodzeń czy benefitów. Chcąc zrealizować nasz nadrzędny cel związany z zatrzymywaniem najlepszych Pracowników i przeciwdziałać ryzyku, by ich wiedza i kompetencje odpływały z organizacji, muszą się oni po prostu czuć w organizacji dobrze. To niepowtarzalna atmosfera pracy czyni nas naprawdę wyjątkową firmą. I jest to atmosfera, którą Pracownik czuje od pierwszego dnia pracy.

Praca zdalna jako nowa perspektywa myślenia w biznesie

Zdalna praca, choć obecna i wykorzystywana w Grupie BEST jako „home office” od 2018 roku, została wykorzystana na niespotykaną wcześniej skalę w dobie pandemii (patrz: „Miejsce pracy w dobie COVID-19”). Niemniej wykorzystanie modelu biznesowego opartego o świadczenie pracy na odległość ma znacznie większy potencjał. To mniejsze ryzyko związane z utratą pracowników, zmiana myślenia o rynku pracy i łatwiejsze pozyskiwanie Pracowników. To także korzyści społeczne: możliwość zdobycia ciekawej pracy, czy oszczędność czasu, a także szansa na utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Dobrym przykładem może być tu historia Agnieszki, Pracownicy związanej z BEST od lat. Kilkumiesięczny wyjazd partnera życiowego Agnieszki na zagraniczny kontrakt postawił ją przed trudnym wyborem: zmiana pracy albo długa rozłąka z partnerem. Agnieszka nie chciała odchodzić z BEST, ale ważniejsze było dla niej uniknięcie wielomiesięcznej rozłąki z partnerem. Zaproponowała więc pracodawcy świadczenie pracy zdalnie, spoza terytorium Polski. W BEST do tej pory nie praktykowano pracy zdalnej w tym wydaniu, ale nie chcieliśmy stracić wartościowego, wieloletniego Pracownika. Zważywszy, że w celu przeciwdziałania COVID-19 Agnieszka już wcześniej świadczyła pracę zdalnie ze swego miejsca zamieszkania, pracodawca uwzględnił jej prośbę i polecił Agnieszce pracę zdalną z możliwością wykonywania jej w miejscu pobytu za granicą. Choć oddalona o tysiące kilometrów, nigdy tak naprawdę nie opuściła zespołu, pracując dzień w dzień, uczestnicząc w spotkaniach i będąc na bieżąco ze wszystkim, co działo się w Gdyni. Takie nieszablonowe działanie pozwoliło zatrzymać cennego Pracownika, a naszej koleżance nie rezygnować z pracy. Kiedy kontrakt jej partnera dobiegł końca wróciła do Polski i kontynuuje pracę w BEST do dziś, a jedynym śladem tego, że pracowała za granicą, jest dziś pocztówka z pozdrowieniami ze słonecznej Kapadocji. Przykład Agnieszki okazał się na tyle pozytywnym doświadczeniem, że podobne zgody na okresowe świadczenie pracy zdalnie poza granicami kraju są dziś rozważane w stosunku do innych osób.

 

 

Nasi Pracownicy, m.in. dzięki wielu wspólnym inicjatywom, znają się i lubią, spędzają razem czas, również poza pracą i, co najważniejsze, wspierają się. Nawet w dobie ograniczeń związanych z COVID-19, wspólne działania były podejmowane, choć już na platformie wirtualnej. Najlepszym przykładem takiej współpracy była coroczna akcja charytatywna „Lubię pomagać”, choć tym razem organizowana w odmiennej niż zwykle formie (patrz: Udział w życiu lokalnych społeczności).

Cenimy różnorodność, dzięki niej wiele się od siebie wzajemnie uczymy. Poszukujemy różnych osobowości i kompetencji, w zależności od obszaru. W naszym zespole są zarówno nieszablonowo myślący profesjonaliści, kreatywni i nastawieni na innowacyjność, jak i rzetelni fachowcy o wnikliwych umysłach analitycznych, na których zawsze można polegać, są także i mistrzowie relacji międzyludzkich, wręcz stworzeni do wymagającej pracy z Klientem. Jako Grupa BEST doceniamy umiejętności i wiedzę doświadczonych specjalistów w swoich dziedzinach, ale dostrzegamy też potencjał osób rozpoczynających karierę zawodową, otwartych na wiedzę i nowe doświadczenia w nowoczesnym, przyjaznym środowisku.

Przyjazna atmosfera jest czymś, na co kładziemy nacisk już od pierwszego dnia pracy. Nowy Pracownik rozpoczyna pracę od uczestnictwa w Programie Adaptacyjnym (patrz: „Szkolenia początkowe”). Potem może liczyć na szereg organizowanych przez pracodawcę spotkań i imprez. Mają one charakter ogólnofirmowy lub zespołowy, ale zawsze są okazją do dobrej zabawy i wzajemnego poznawania się. Rok 2020 przyniósł tu szereg ograniczeń, a działania adaptacyjne przeniosły się na platformę wirtualną. Niemniej to tylko stan przejściowy, który przeminie i pozwoli znowu spotkać się ponownie i jeszcze bardziej poczuć zgranym zespołem.

Miłym zwyczajem jest również BESTileusz, tj. praktyka doceniania Pracowników, którzy są związani z BEST od co najmniej kilku lat. Za każde 5 lat przepracowanych w BEST, Pracownik otrzymuje prezent oraz dodatkowy dzień urlopu (za 5 lat – 1 dzień, za 10 lat – 2 dni, za 15 lat – 3 dni).

Staramy się też wspierać młodych, czy też przyszłych rodziców, spodziewających się potomka, tak w czasie ciąży, po urodzeniu dziecka oraz w powrocie do pracy. Każda Pracownica BEST, będąca w ciąży, otrzymuje podręcznik dotyczący uprawnień przysługujących jej w trakcie ciąży i po urodzeniu dziecka. Podręcznik zawiera również informację, jakich formalności należy dopilnować i jakie dokumenty złożyć u Pracodawcy. Do podręcznika dołączone są wzory wniosków, które składa się u Pracodawcy wraz z przykładem ich prawidłowego wypełnienia. Na Pracowników, którzy zostali rodzicami, czeka miła niespodzianka: świeżo upieczony rodzic (tata lub mama będący Pracownikami BEST) otrzymuje kartę podarunkową do sklepu dla dzieci i niemowląt o wartości 200 zł.

Słuchamy tego, co mówią Pracownicy

Każdorazowo podczas odbywających się dwa razy w roku BEST InfoMeetingów organizujemy sesję pytań i odpowiedzi z Zarządem BEST S.A. Pracownicy mogą nadsyłać pytania anonimowo przed samym spotkaniem lub zadać pytania Zarządowi bezpośrednio podczas spotkania.

Rok 2020 przyniósł zmiany. Nie mogliśmy spotkać się bezpośrednio. Niemniej InfoMeetingi odbyły się w formie sesji pytań i odpowiedzi online, poprzedzanych filmami, podczas których Członkowie Zarządu podsumowali miniony okres, opowiadali o wynikach firmy i mówili o planach rozwojowych. Możliwość zadawania Zarządowi pytań na żywo, w tym w sposób całkowicie anonimowy, zachęciła Pracowników do aktywności. Tym sposobem Pracownicy wpłynęli np. na formę planowanych niespodzianek świątecznych – pierwotnie firma planowała sprawić Pracownikom paczki, jednak w wyniku wielu głosów z prośbą o bony podarunkowe, zorganizowano ankietę, w której każdy Pracownik mógł wybrać, czy chce otrzymać paczkę czy bon (doładowanie kafeterii MyBenefit).

W firmie funkcjonuje anonimowa skrzynka dialogowa „Chcę powiedzieć, że”, na którą Pracownicy mogą przesyłać uwagi, pytania, pomysły i opinie na temat miejsca pracy i codziennego funkcjonowania firmy – nawet te dotyczące najdrobniejszych kwestii administracyjnych, jak… smaki herbat w kuchni. W miarę możliwości staramy się przychylać do wszystkich próśb, i tak np. na życzenie Pracowników zwiększyliśmy ilość miejsc parkingowych dla rowerów w biurze Spółki w Elblągu czy wprowadziliśmy w kuchniach herbaty ziołowe oraz yerba mate.

W 2020 roku skrzynka ta pełniła także bardzo ważną rolę w komunikacji z Pracownikami, którzy anonimowo poruszali ważne dla nich kwestie związane z funkcjonowaniem firmy w pandemii COVID-19. Pracownicy zadawali pytania, prosili o radę lub poddawali pomysły dotyczące organizacji pracy i komunikacji. Ponad 90% wiadomości otrzymanych od Pracowników na tę skrzynkę dialogową w 2020 roku dotyczyło pandemii.

 

 

Miejsce pracy w dobie COVID-19

Obraz 45Dla dobrego samopoczucia niezmiernie ważne jest samo miejsce pracy, w rozumieniu najbliższej przestrzeni, w której przebywamy przez znaczną część dnia i tygodnia.

Dotychczas, czyli do połowy marca 2020 roku, dysponowaliśmy szeregiem udogodnień, które takie przyjazne warunki oferowały. Chodzi o rozwiązania takie, jak wspominane już dobrze wyposażone kuchnie, szatnie i prysznice dla rowerzystów czy - mówiąc jeszcze szerzej - bardzo dobre lokalizacje biur ułatwiające dojazd do nich, w tym komunikacją zbiorową. To również kwestia ergonomii pracy, poczynając od wygodnych, zapewniających komfort pracy krzeseł, kończąc na panelach wygłuszających, które ograniczają rozprzestrzenianie się hałasu (szczególnie w call center), mimo pracy na otwartej przestrzeni („open space”). To też najwyższej jakości sprzęt, który umożliwia komfortowe prowadzenie rozmów z Klientami – słuchawki dodatkowo wyciszają hałasy z zewnątrz, zaś dzięki specjalnym modelom mikrofonów, nasi konsultanci mogą mówić bardzo cicho, a mimo to Klienci słyszą ich wyraźnie. Udogodnieniem są również sale, umożliwiające prowadzenie dłuższych rozmów telefonicznych lub spotkań zespołów w sposób nieutrudniający pracy innym.

Jednak połowa marca 2020 roku przyniosła nieoczekiwane zmiany, które dotknęły dokładnie wszystkich. Zmiany, które stały się w pewnym sensie miarą odpowiedzialności pracodawców. Aby skutecznie zarządzić nową, nieoczekiwaną sytuacją, jeszcze przed pierwszymi obostrzeniami w Polsce, w Grupie BEST powołano Sztab Kryzysowy złożony m.in. z Prezesa Zarządu BEST S.A. i przedstawicieli obszarów prawnych, technicznych, operacyjnych i personalnych. Teoretycznie zarządzający mieli do wyboru - w oparciu o obowiązujące przepisy - kontynuować w ramach istniejącego reżimu sanitarnego pracę call center i biur, ryzykując jednak, że któreś z miejsc stanie się ogniskiem COVID-19. To oznaczałoby niewybaczalne ryzyko dla zatrudnionych, ale też ryzyko biznesowe, związane np. z hipotetycznie możliwym okresowym całkowitym zamknięciem call center. Drugim scenariuszem było zdecydowanie się na wykorzystanie posiadanych już doświadczeń z pracą zdalną i wdrożenie tego rozwiązania na skalę i w czasie, których nikt wcześniej nie mógł przewidzieć. Wybrane obszary w większości lub całości przeszły na pracę zdalną, pozostałe funkcjonują w trybie pracy rotacyjnej. Gdyby nie wcześniejsze umożliwianie home office w wielu obszarach i wypracowanie konkretnych rozwiązań technicznych, z pewnością nie udałoby się przeprowadzić tego procesu tak sprawnie. Co więcej, atutem okazała się duża zdolność do szybkiej zmiany procesów, którą organizacja wykształciła, będąc wielokrotnie zmuszaną w swojej historii szybko przystosowywać się do dynamicznie zmieniających się regulacji prawnych. Zarządzający musieli liczyć się z potencjalnym ryzykiem, choćby przejściowego spadku efektywności call center, lecz akceptowali je, wobec zagrożenia, jakie wiązałoby się z pozostawieniem tradycyjnie funkcjonującego call center. W efekcie, mimo lockdownu, Grupa BEST pracowała właściwie normalnie. Nie odnotowano ani przerw w pracy, ani obniżonej efektywności.

Tempo i skala wdrożenia pracy zdalnej były bezprecedensowe. Wiązały się wręcz często z koniecznością fizycznego zawożenia komputerów stacjonarnych do domów Pracowników. Dokupiono też pewną ilość dodatkowych komputerów przenośnych (laptopów), ponieważ wcześniej jeden komputer w call center współdzielili Pracownicy pracujący na różne zmiany. Tam, gdzie Pracownicy nie mieli w domach dostępu do Internetu, zapewniano dostęp mobilny. Co więcej, pracownicy IT musieli zapewnić wszystkim Pracownikom bezpieczne połączenia internetowe (sieć VPN) oraz wymagane oprogramowanie. Aby w tej nietypowej sytuacji zagwarantować Pracownikom możliwie najlepsze warunki, chętnym umożliwiono również wypożyczenie z firmy krzeseł biurowych i monitorów.

Jednakże przeniesienie działalności przedsiębiorstwa na platformę zdalną, to nie tylko kwestia ustalenia jakie oprogramowanie może i powinno znaleźć się na komputerach, czy zapewnienie bezpiecznych połączeń internetowych. To również kwestia zarządcza. Z jednej strony było to dodatkowe uelastycznienie godzin pracy, istotne zwłaszcza dla Pracowników opiekujących się dziećmi, również tymi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Dlatego, w ustaleniu z przełożonym, dopuszczono harmonogramy pracy, w których Pracownik dzieli swój dzień pracy, wykonując przykładowo jej część rano, a część po południu. Firma zapewniła również wsparcie samym Pracownikom w tym, jak powinna wyglądać praca zdalna pod kątem organizacyjnym i technicznym, jak optymalnie urządzić sobie miejsce pracy, do kogo zwrócić się w razie problemów czy jak zadbać o relacje z zespołem podczas home office. Powstały także materiały dedykowane managerom, wspierające ich w zarządzaniu zespołem i atmosferą podczas pracy zdalnej. Rozumiejąc, że izolacja społeczna i okoliczności pandemii mogą wpływać na stan psychiczny Pracowników, zapewniliśmy managerom odpowiednią wiedzę, jak pomóc Pracownikom radzić sobie z emocjami w tych nietypowych okolicznościach. Zadbaliśmy także o profesjonalną opiekę dla tych, którzy mają potrzebę skorzystania z niej – firma oferuje możliwość konsultacji psychologicznej dla osób, które gorzej radzą sobie z pandemią i izolacją społeczną.

Warto podkreślić, że w przypadku call center nie nakazywano Pracownikom przejścia na pracę zdalną, choć byli oni do tego zachęcani. Niemniej pewna grupa osób, ze względu na warunki domowe, czuła się bardziej komfortowo, pracując tradycyjnie z naszego centrum operacyjnego. Niemniej mieli oni zapewnione bezpieczne warunki pracy, zgodne z zasadami reżimu sanitarnego. Z reguły obłożenie stanowisk kształtowało się na poziomie 20-30% normalnego stanu, co gwarantowało zachowanie stosownych odległości. W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej biura firmy pracowały albo w systemie rotacyjnym (hybrydowym), albo w praktyce nie pracowały. Jesień i druga fala pandemii, przyniosły ich praktyczne zamknięcie, a na terenie biur mogli przebywać wyłącznie Pracownicy, których obecność była niezbędna. Od marca 2020 r. zawieszona została również obsługa Klientów w biurze. Dbaliśmy jednak o to, by osoby, które chcą lub których stanowisko pracy wymaga fizycznej obecności, byli bezpieczni. W całej firmie dostosowano przestrzeń biurową, blokując dostęp do niektórych biurek, aby zachować wymaganą odległość. Zapewniono oczywiście podstawowe środki ochrony, jak maseczki, rękawiczki czy płyny dezynfekujące dla Pracowników przy każdym wejściu do biura. Każdego dnia dwukrotnie Pracownikom mierzona jest temperatura, a gdy przekracza ona dopuszczalną wartość, Pracownik odsyłany jest do domu. W Elblągu zaś, dzięki wcześniejszemu powiększeniu zajmowanej przestrzeni, możliwe było jej podzielenie i przypisanie konkretnym grupom Pracowników, tak aby się one nie mieszały i nie spotykały. Określone grupy osób fizycznie nie kontaktowały się ze sobą, mając do dyspozycji odrębne biura, przypisane im kuchnie i toalety czy oddzielne wejścia na teren przedsiębiorstwa. Rozwiązanie takie dotyczyło Pracowników call center oraz Działu Administrowania Danymi i Archiwizacji, zajmującego się m.in. przyjmowaniem i digitalizacją korespondencji. Dawało to też większe bezpieczeństwo biznesowe – ewentualne zakażenie i kwarantanna nie oznaczałoby zachwiania ciągłością działania.

Tak szybka zmiana modelu działania nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie ludzi, zwłaszcza Pracowników IT i administracji. Nie byłaby też zapewne tak sprawnie przeprowadzona, gdyby we wcześniejszych latach nie wypracowano i nie przetestowano rozwiązań związanych z pracą zdalną czy digitalizacją niektórych procesów (np. elektroniczny obieg faktur). Z drugiej strony, kiedy sytuacja wróci do normy i reżim sanitarny zostanie cofnięty, Grupa BEST nie wróci z pewnością w pełni do pierwotnego modelu. Praca zdalna zwyczajnie się sprawdza. Pytani w ankiecie Pracownicy z reguły chwalą sobie takie rozwiązanie i wielu chciałoby w jakimś zakresie przy nim pozostać. Jest ono też opłacalne dla przedsiębiorstwa, ponieważ może pozwolić np. na rezygnację z części kosztownej powierzchni biurowej.

W marcu 2020 roku stworzyliśmy też specjalną, witrynę firmową poświęconą COVID. Pracownicy mogą znaleźć na niej wszystkie istotne, aktualne informacje związane z organizacją pracy w okresie pandemii, zapoznać się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa pracy w biurach itp. Znalazły się na niej wszystkie komunikaty opublikowane od początku pandemii, wewnętrzne zarządzenia, skład Sztabu Kryzysowego, materiały edukacyjne dotyczące higieny i bezpieczeństwa, dane kontaktowe osób, którym należało zgłaszać odbywanie kwarantanny, potwierdzone zakażenia, itp. Utworzyliśmy tę witrynę, aby Pracownicy mieli bieżący, dynamiczny, jak najszybszy i najłatwiejszy dostęp do aktualnych informacji i zasad panujących w Grupie BEST.

Praca zdalna w ocenie Pracowników

 

Na przełomie maja i czerwca 2020 roku zapytaliśmy Pracowników Grupy BEST jak - pod wieloma względami - radzą sobie z pracą zdalną. Pytaliśmy m.in. o to, jak oceniają zaplecze sprzętowe oraz technologiczne (np. stabilność sieci i połączeń internetowych), częstotliwość i punktualność zdalnych spotkań, znajomość wyznaczonych im celów i zadań, komunikację wewnętrzną w dobie pandemii. Obok pytań o kwestie organizacyjne, administracyjne i zarządcze, zapytaliśmy również Pracowników o stosunek emocjonalny do pracy na odległość.

 

Wyniki były budujące, a odpowiedzią na sygnalizowane problemy, takie jak na przykład utrudnienia w pracy związane z brakiem dużego monitora, było stworzenie możliwości wypożyczenia go z biura do domu. Ciekawą obserwacją była tęsknota za kolegami z biura i bezpośrednimi, codziennymi kontaktami (co dowodzi jak ważna jest dla nas atmosfera pracy i jak cenimy sobie relacje ze współpracownikami).

 

Z kolei w listopadzie 2020 roku, kiedy większość Pracowników poznała już dobre i złe strony pracy zdalnej, zapytaliśmy Pracowników gdyńskiego biura, jak docelowo, po ustaniu pandemii, chcieliby pracować. Zgodnie z deklaracjami

tylko 12% Pracowników chciałoby powrotu do w pełni stacjonarnej pracy w biurze,

za całkowicie zdalną pracą opowiedziało się 42% respondentów.

model hybrydowy zyskał 46% sympatyków.

 

80% Pracowników przyjeżdzających do biura planuje spędzić w nim cały dzień pracy, czyli 8h. 20% przyjedzie do biura tylko na część dnia (np. na konkretne spotkanie lub wykonać konkretną pracę).

 

W szczególności osoby dojeżdżające z daleka zaczęły doceniać, jak wiele czasu, który wcześniej spędzały w samochodzie, autobusie lub pociągu, mogą oszczędzić. Dla osoby, której dojazd zajmuje 1 h, to 2 h dziennie, czyli 10 h w skali tygodnia pracy. 10 h to prawie cały odzyskany dzień w ciągu tygodnia, który mogą spożytkować lepiej niż stojąc w korku!

 

Obraz 44 Przyjazna przestrzeń biurowa: zaangażowanie Pracowników

 

W listopadzie i grudniu 2020 roku zapytaliśmy naszych Pracowników o kwestie związane z docelowym modelem pracy, jaki najchętniej widzieliby po ustaniu pandemii i związanych z nią ograniczeń epidemiologicznych oraz jak należałoby w tym celu zaaranżować biura. Wskazane powyżej wyniki dla biura w Gdyni, zgodnie z którymi jedynie 12% Pracowników chciałoby powrotu do stacjonarnego modelu sprzed pandemii, a reszta deklaruje chęć pracy zdalnej lub hybrydowej, przyczyniły się do podjęcia decyzji o rezygnacji z części powierzchni biurowej. Nowo zaaranżowane biuro będzie wyposażone również w stanowiska do pracy czasowej. Co więcej Pracownicy będą mogli rezerwować zdalnie tak stanowiska pracy (tzw. „hot desk”), jak i miejsca parkingowe pod biurem.

 

W przypadku ankiety dotyczącej aranżacji przestrzeni biurowej w Elblągu, gdzie mieści się m.in. call center, obok ogólnych ocen zadowolenia z zaproponowanych w konkretnych pomieszczeniach rozwiązań, poprosiliśmy o zgłaszanie sugestii co do rozwiązań, które pomogłyby z jednej strony usprawnić pracę, z drugiej po prostu uczyniłyby miejsca bardziej przyjaznymi i komfortowym. W uwagach i propozycjach powtarzały się te dotyczące większej lub dodatkowej kuchni oraz odświeżenia i unowocześnienia przestrzeni zajmowanej przez call center oraz Dział Administrowania Danymi i Archiwizacji. Pojawiały się też sugestie odnośnie lepszego doświetlenia biura, a także utworzenia większej przestrzeni wspólnej i zwiększenia ilości łazienek. Poproszono również o strefę relaksu (np. gra w piłkarzyki, fotele do masażu, stół do ping ponga, pufy etc.) oraz większą ilość roślin w przestrzeni biurowej. Wszystkie sugestie zostały wzięte pod uwagę. Dodatkowa kuchnia i łazienka już powstała. W grudniu 2020 roku konsultowano wizualizację i plan nowej, większej przestrzeni z Pracownikami (plany i wizualizacje zostały opublikowane w intranecie, a także rozwieszone w formie plakatów (renderingów) w elbląskiej siedzibie). Remont całej przestrzeni ma się rozpocząć w 2021 roku.

 

Szkolenia i rozwój

[103(404)] Zasady podnoszenia kompetencji Pracowników, zarówno poprzez szkolenia wewnętrzne, jak też zewnętrzne, określa Polityka szkoleń w GK BEST. W dokumencie opisano metody badania potrzeb szkoleniowych, zakres odpowiedzialności poszczególnych osób, zasady organizowania i finansowania szkoleń, tworzenia materiałów szkoleniowych, ustalania budżetu szkoleń oraz zasady ewaluacji szkoleń.

Szkolenia początkowe

Szkoleniami, które przechodzą wszyscy Pracownicy, są szkolenia wpisujące się w Program adaptacji w Grupie BEST. Są to trzy powiązane procesy adaptacji dla:

nowych Pracowników,

nowych Pracowników obszaru operacyjnego,

nowych managerów.

Obraz 38 W przypadku nowych Pracowników podstawowe szkolenie odbywa się w pierwszym dniu pracy. Pracownicy poznają ogólne zasady pracy (obowiązujące zasady BHP i bezpieczeństwa informacji, jak również korzystania z firmowych aplikacji i intranetu), uzyskują informacje dotyczące organizacji pracy w Grupie BEST, wartości firmowych, rozwoju, benefitów pracowniczych itp. oraz uczestniczą w tzw. „spacerze po firmie”, podczas którego zapoznawani są z lokalizacją poszczególnych działów i pomieszczeń oraz są osobiście przedstawiani wszystkim zespołom. W 2020 roku, z uwagi na pandemię, spacer po firmie został ograniczony do pokazania podstawowych pomieszczeń, takich jak kuchnia, szatnia, toaleta. W pierwszym dniu wręczamy także tzw. welcome pack, czyli zestaw przydatnych gadżetów firmowych jak notes, długopis, kubek, plecako-worek oraz firmowe skarpetki z logo. Dotychczas w trakcie okresu próbnego Pracownicy mieli też możliwość uczestniczenia w całodziennym szkoleniu „BEST w pigułce”. „BEST w pigułce” to cykl prezentacji prowadzonych przez przedstawicieli poszczególnych pionów spółki, którzy zapoznają uczestników z charakterystyką działalności firmy, specyfiką pracy w danych pionach oraz z informacjami o rynku finansów i wierzytelności. W 2020 roku, ze względu na pandemię, szkolenia te nie były organizowane.

Dla niektórych stanowisk proces adaptacji jest bardziej złożony. W przypadku Pracowników obszaru operacyjnego dodatkowo adaptacja rozbudowana jest m.in. o zaznajomienie z obsługą systemów IT, zasadami zarządzania wierzytelnościami i związanymi z tym przepisami prawa oraz oczywiście zasadami obsługi Klientów. Nowi Pracownicy call center przechodzą kilkunastodniowe szkolenia początkowe, a po szkoleniach aż do końca okresu wdrożenia towarzyszą ich pracy działania rozwojowe, takie jak: warsztat w drugim miesiącu pracy, trening on the job, odsłuchy rozmów i informacje zwrotne od trenerów oraz Liderów, a także mentoring ze strony doświadczonego Pracownika, który pracuje przy nowej osobie i służy jej pomocą.

Z kolei nowi managerowie, tj. osoby awansujące na szczebel managerski, a mające małe doświadczenie w zarządzaniu zespołem, mogą liczyć na wsparcie w rozwoju kompetencji managerskich w formie warsztatów lub indywidualnych spotkań z trenerami (Managerami ds. Rozwoju w BEST) w ramach programu „Akademia BEST Managera”.

W ostatnim roku wszystkie te działania musiały ze względu na pandemię, tam gdzie to możliwe, przenieść się do świata wirtualnego.

 

Działania prorozwojowe

[404-2] Poza standardowymi szkoleniami zewnętrznymi, promujemy kulturę dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Pracownicy zachęcani są do prowadzenia warsztatów i szkoleń, pisania artykułów i brania udziału w projektach. Dzięki temu mają nie tylko możliwość zdobywania wiedzy z różnych obszarów i rozwijania nowych kompetencji, ale lepiej rozumieją wewnętrzne procesy i funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Z kolei prowadzący szkolenia mogą sprawdzić się w roli trenerów wewnętrznych i rozwijać swoje kompetencje związane z przekazywaniem wiedzy, wystąpieniami publicznymi i komunikacją, za co dodatkowo nagradzani są punktami w grze firmowej Play BEST. Działania te były kontynuowane mimo COVID-19, choć oczywiście przeniosły się na platformę wirtualną.

Warto również wskazać na Program Job Rotation umożliwiający czasowe podjęcie pracy w innym obszarze BEST S.A. Jest on szansą dla Pracowników chcących poszerzyć swoje kompetencje, ale też po prostu spróbować nowych wyzwań. W ostatnim roku działania te zostały jednak silnie ograniczone ze względu na COVID-19.

Obraz 40 Z punktu widzenia działalności operacyjnej Grupy BEST kluczowe znacznie ma dobrze wykwalifikowany zespół Pracowników call center. Mimo trudnych czasem rozmów, muszą oni zawsze być taktowni i etyczni, będąc jednocześnie skutecznymi i konstruktywnymi. Często zresztą Klient podczas pierwszego kontaktu z firmą windykacyjną czuje się bezradny i postrzega swoją sytuację jako sytuację bez wyjścia. Pewna, niewielka grupa Klientów, stosuje wybiegi, które utrudniają podjęcie dialogu. Kluczowym programem, który kompleksowo przygotowuje Doradców, jest zapoczątkowany w 2019 roku, program LEVEL UP! Mierzymy wysoko. To kompleksowy, wieloetapowy program rozwojowy. Daje on Pracownikom call center możliwość specjalizacji i awansu w kierunku stanowiska eksperta. Jest on nie tylko narzędziem zdobywania wiedzy, która przyczyni się do wzrostu skuteczności działania, ale też sam w sobie stanowi zupełnie nowe podejście do rozwoju kompetencji. To uszyty na miarę, w oparciu o prowadzone analizy i w sposób ciągły aktualizowany i uzupełniany, wieloetapowy program. Składa się on z warsztatów, konsultacji, seminariów, interaktywnej witryny, obejmuje także nowy system oceny i monitoringu jakości rozmów. Nowym elementem, wprowadzonym w 2020 r. są „EZetki”, czyli Elementy Zaliczeń. To program oparty na grywalizacji, składający się z kolejnych bloków merytorycznych, których znajomości uczestnicy muszą dowieść w praktyce. Każdy blok składa się z elementów przepracowanych uprzednio na warsztatach, dotyczących np. technik negocjacji, argumentacji czy skutecznego informowania Klienta. Zaliczenie poszczególnych bloków wieńczy test wiedzy oraz rozmowa z tajemniczym Klientem, weryfikująca praktyczne przyswojenie umiejętności. Wyjątkową siłą programu jest dodatkowe pozytywne motywowanie poprzez nagradzanie - osoby, które przechodzą kolejny etap, mogą wybrać nagrody z dostępnej puli. Im wyższy poziom osiągają, tym bardziej wartościowe są nagrody; im szybciej uda im się osiągnąć kolejny etap, tym większa pula możliwych nagród (dodatkową atrakcją jest możliwość wyboru nagrody gwarantowanej lub tzw. Mystery Boxa). Program w takim kształcie, to doskonała motywacja do zdobywania nowych kompetencji i rozwoju, ale także do zaangażowania i zabawy urozmaicającej pracę. W 2020 roku przebieg programu został dostosowany do COVID-19.

W 2020 r. wypracowano i przyjęto w Grupie BEST standard coachingu. Stał się on jedną z form wspierania rozwoju oferowanych Pracownikom przez BEST S.A. Jest to cykl spotkań indywidualnych Pracownika z coachem, których celem jest rozwój Pracownika dostosowany do indywidualnych potrzeb. W odróżnieniu od mentoringu czy szkoleń nie jest on formą dawania rad, konsultacji czy uczenia narzędzi. Polega na aktywizowaniu do samodzielnego budowania rozwiązań. Coaching przeznaczony jest dla Pracowników, którzy osiągają dobre lub bardzo dobre wyniki w pracy i jednocześnie potrzebują rozwinąć konkretną kompetencję. Metoda dedykowana jest osobom, które chcą się rozwijać i są gotowe podjąć wysiłek polegający na samodzielnej pracy nad sobą.

W ostatnich latach Pracownicy mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach języka angielskiego (dodatkowo Pracownicy gdyńskiej siedziby firmy także języka włoskiego). Zajęcia były płatne, ale ceny - negocjowane przez Spółkę - bardzo atrakcyjne. Zajęcia odbywały się w siedzibie firmy, w godzinach ustalonych z daną grupą uczestników. Jednakże pandemia i przejście na pracę w trybie zdalnym uniemożliwiło dalszą naukę w tej formie. Nie wiadomo też, czy otwarcie biura, ale przy jednoczesnym promowaniu pracy zdalnej i większej rotacji Pracowników w biurze, nie uniemożliwi realizacji zajęć w tej formie. Przeszkodą może być znalezienie dogodnych terminów w sytuacji, w której Pracownicy nie będą już codziennie w biurze, tak jak miało to miejsce dotychczas.

W biurze BEST S.A. dostępna jest biblioteka firmowa, w której znaleźć można książki z obszaru umiejętności menedżerskich, zarządzania zasobami ludzkimi, rozwoju kompetencji miękkich, jak również z zakresu IT, zarządzania projektami, ekonomii, prawa, etyki biznesu i wielu innych dziedzin. Kiedy biuro funkcjonowało normalnie, Pracownicy mogli korzystać z jej zasobów. Mamy nadzieję, że wraz z końcem pandemii i zniesieniem restrykcji sanitarnych, ponownie będzie ona cieszyła się zainteresowaniem Pracowników.

 

Ocena Pracowników i system informacji zwrotnej

[102-43, 102-44, 404-3] Stawiając w Grupie BEST na otwartą komunikację, promujemy kulturę bieżącego feedbacku. System bieżącej oceny pracowniczej zakłada przekazywanie informacji zwrotnych, a tym samym oceny, na bieżąco, w ciągu całego roku. W praktyce spotkania powinny odbywać się cykliczne i nie rzadziej niż raz na kwartał. Podczas spotkania omawiane są cele biznesowe Pracownika oraz cele rozwojowe wynikające ze zdefiniowanego w firmie pojęcia potencjału. Jako narzędzie wspierające przełożonych i Pracowników opracowany został opcjonalny formularz, w którym przełożony i Pracownik zapisują cele oraz efekty ich realizacji. Odpowiedzialność za efektywność spotkań leży zarówno po stronie przełożonego, jak i Pracownika. Oznacza to duży udział i zaangażowanie Pracownika w proces wyznaczania celów i ścieżek ich realizacji.

Wprowadzony w 2018 roku system pozwolił ograniczyć do minimum nie zawsze dobrze odbieraną biurokrację związaną z wcześniejszym systemem oceny. Mniej formalności i informacja zwrotna otrzymywana na bieżąco sprzyja efektywności pracy i jednocześnie wpisuje się we wspieranie kultury otwartej komunikacji w organizacji. Co więcej system można było bardzo łatwo przenieść do przestrzeni wirtualnej i realizować spotkania mimo reżimu sanitarnego, związanego z pandemią.

W firmie od wielu już lat funkcjonuje wewnętrzna skrzynka dialogowa „Chcę powiedzieć, że”. Na wskazany adres mailowy Pracownicy mogą przesyłać wszelkie uwagi, pytania, pomysły i spostrzeżenia na temat codziennego funkcjonowania firmy – od najdrobniejszych kwestii administracyjnych i organizacyjnych po strategiczne i pracownicze. Skrzynka obsługiwana jest przez Pracowników obszaru komunikacji, którzy w razie potrzeby we współpracy z innymi obszarami opracowują odpowiedzi lub inicjują działania odpowiadające na zgłoszone mailowo potrzeby, zawsze jednak z zachowaniem anonimowości co do tożsamości nadawcy danej wiadomości.

 

Wolontariat

[413-1] W Grupie BEST, w tym w BEST S.A., od kilku lat funkcjonuje program wolontariatu pracowniczego. Osoby chętne do niesienia pomocy innym mogą zgłaszać swoje pomysły, które podlegają weryfikacji. Jeżeli zostaną zaopiniowane pozytywnie przez dział koordynujący wolontariat, kolejnym krokiem jest zaplanowanie komunikacji inicjatywy wewnątrz organizacji (np. w celu znalezienia jak największej liczby zainteresowanych wolontariuszy). Wolontariusze mogą też liczyć na wsparcie w kolejnych etapach akcji i kwestiach organizacyjnych z nią związanych. Za swoją pracę wolontariacką i prospołeczną postawę Pracownicy są doceniani punktami Play BEST (gra firmowa).

Z punktu widzenia zarządzania zasobami ludzkimi ważne jest też to, że wolontariat, którego nadrzędnym celem jest działalność pro bono, jest równocześnie doskonałą szkołą. Uczestnicy dzięki pracy na rzecz potrzebujących zdobywają wiedzę: jak zarządzać inicjatywą, w tym zaangażowanymi ludźmi, czasem, środkami finansowymi. Uczą się też planować i skutecznie komunikować. Równocześnie to także okazja do integracji w zespole w całkowicie innych, niż zawodowe, okolicznościach.

Ze względu na pandemię COVID-19 niektóre z corocznych wspólnych aktywności musiały dla bezpieczeństwa ich uczestników zostać ograniczone lub w całości wstrzymane. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku uda się je przeprowadzić normalnie. Cieszymy się też, że mimo pandemii, udało się nam zrealizować świąteczną akcję „Lubimy pomagać” i przekazać paczki z bożonarodzeniowymi prezentami podopiecznym z Domu Dziecka w Elblągu (patrz: „Udział w życiu lokalnych społeczności”).

 

BEST w społeczności

Dzielenie się wiedzą

[103(FS), G4-FS14] Filozofia dzielenia się wiedzą ma nie tylko genezę starszą od samej firmy, ale też wykracza daleko poza jej mury. Dzielenie się wiedzą i wyrównywanie szans poprzez edukację jest elementem myślenia zarządzających i właścicieli, a w rezultacie kluczowym elementem konsekwentnego i długoterminowego podejścia zarządczego Grupy BEST. Działania te nie zostały zaprzestane nawet mimo pandemii COVID-19, choć oczywiście potrzebne było dostosowanie związane z koniecznością zachowania dystansu społecznego. Niemniej były to zmiany związane właśnie z dostosowaniem się do reżimu sanitarnego.

Mówiąc o wsparciu utalentowanej młodzieży, przede wszystkim należy wspomnieć o wieloletnim już merytorycznym i finansowym zaangażowaniu Grupy BEST w konkurs „Droga na Harvard”. Dzięki niemu najzdolniejsi polscy uczniowie, studenci i absolwenci szkół wyższych mają szansę rozpocząć studia na najlepszych uczelniach zagranicznych, w tym na jednej z najbardziej renomowanych jaką jest Harvard (którego absolwentem jest Prezes Zarządu BEST S.A., Krzysztof Borusowski). To jednak coś więcej niż tylko dawanie szansy najzdolniejszym, to też tworzenie platformy przyszłej współpracy tak naukowej, jak i biznesowej z najlepszymi ośrodkami naukowymi, a w konsekwencji szansa na transfer kompetencji, współpracę i wspólne projekty w przyszłości. To również inwestowanie w potencjał intelektualny polskiej gospodarki, jej przyszłość, innowacyjność i konkurencyjność. To także, a może przede wszystkim, budowanie w młodych Polakach wiary w siebie, w to, że nie są gorsi, mniej zdolni czy słabiej przygotowani od swoich kolegów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i innych krajów. To bezcenne poczucie własnej wartości i przekonanie o tym, że również oni mogą odnieść sukces. Zaangażowanie to wpisuje się w realizację celu 4 Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 dotyczącego zapewniania edukacji wysokiej jakości i promowania uczenia się przez całe życie.

Corocznie też Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST S.A., angażuje się jako mentor w „Rejs Mentoringowy”. W 2020 rok BEST S.A. dołączyła do sponsorów wydarzenia. Jest to wyjątkowy wakacyjny rejs po mazurskich jeziorach, połączony z mentoringiem. Jego adresatami są absolwenci szkół średnich, którzy myślą o nauce na najlepszych zagranicznych uniwersytetach. Dla młodych ludzi to niepowtarzalna okazja, by podczas żeglarskiej przygody, zdobyć umiejętności i wiedzę, która pomoże im dostać się na wymarzone studia. Doświadczeni mentorzy, będący absolwentami prestiżowych zagranicznych uczelni, którzy towarzyszą im podczas rejsu, wyjaśniają szczegóły dotyczące procesu aplikacyjnego, a także odpowiadają na wszelkie pytania i wątpliwości, pomagając rozpoznać mocne strony kandydata i dokonać najlepszego wyboru. „Rejs Mentoringowy” jest nową, z punktu widzenia BEST S.A., jako sponsora, inicjatywą. Niemniej wpisuje się ona doskonale w długoterminowe podejście zarządcze związane z wyrównywaniem szans edukacyjnych, czyli w konsekwentnie realizowaną filozofię dzielenia się wiedzą. Wiedzą, która jest jednym z filarów sukcesu rynkowego BEST S.A. Tym bardziej, że często uczestnikami Rejsu są młodzi ludzie o dużym potencjale intelektualnym i zdolnościach, ale ograniczonych możliwościach finansowych. Dzięki wsparciu sponsorów, łatwiej im zrealizować życiowe plany. Niemniej dzielnie się wiedzą nie jest jednokierunkowe, a korzyści jednostronne. Spotkanie i organizowane pod gołym niebem debaty oksfordzkie są dla mentorów źródłem inspiracji, świeżego spojrzenia i nieskrępowanego myślenia. Inspiracji, które pozwalają wrócić później do obowiązków zawodowych z nową energią i wiarą młodych, że wszystko jest możliwe. Szczęśliwie, mimo panującej pandemii COVID-19, rejs udało się zrealizować dzięki okresowemu złagodzeniu obostrzeń sanitarnych, również latem 2020 roku.

Mimo pandemii COVID-19 udało się nam w tym roku zrealizować również, choć w formie wirtualnej, Akademię EFC. Akademia jest platformą, z wykorzystaniem której Grupa BEST dzieli się swoją wiedzą z uczestnikami - głównie studentami kierunków finansowych. Tradycyjnie zaangażował się w nią osobiście Prezes Zarządu BEST S.A., Krzysztof Borusowski. Temat debaty w 2020 roku, czyli „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie”, był również tematem konkursowym. Spośród 170 nadesłanych w procesie rekrutacji do Akademii esejów, recenzenci wytypowali 40 najciekawszych. W debacie Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego wzięli udział właśnie laureaci konkursu esejów. Nagrodę za najciekawszy esej otrzymała studentka Uniwersytetu Gdańskiego za pracę pt.: „Gospodarka w obiegu zamkniętym modelem efektywnie zarządzającym kapitałem naturalnym”. Konkurs na najciekawszy esej Akademii EKF nie był jednak jedynym konkursem w 2020 roku. W drugim konkursie esejów, o nagrodę im. Prof. Jana Winieckiego, organizowanym pod patronatem BEST S.A., Partnera Strategicznego Akademii EKF – zwyciężył student University College London za pracę pt.: „Kapitał ludzki silnikiem powirusowej Europy”. Konkurs dotyczył prac nawiązujących do szkoły liberalnej myśli ekonomicznej.

Grupa BEST co roku angażuje się również, jako Partner Główny, w organizację konkursu Verba Veritatis. To prestiżowy, ogólnopolski konkurs, którego celem jest podnoszenie wśród młodych ludzi, wkraczających dopiero na rynek pracy, poziomu wiedzy i zainteresowania ważnymi zagadnieniami, jakimi są etyka i społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) oraz ład korporacyjny.

Rekordowe zainteresowanie piętnastą edycją konkursu VERBA VERITATIS

 

Aż 43 prace dyplomowe, magisterskie, doktorskie i habilitacyjne zostały zgłoszone do tegorocznej XV edycji konkursu VERBA VERITATIS na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu. To najwyższa liczba zgłoszeń w historii tego prestiżowego konkursu, organizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) i Akademię Leona Koźmińskiego. Listę laureatów ogłoszono 10 grudnia 2020 r. podczas XVI Kongresu Consumer Finance.

 

Rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu potwierdza rosnące zainteresowanie tematyką etyki w biznesie, zarówno wśród praktyków biznesu i naukowców, jak i młodych ludzi, rozpoczynających swoją karierę zawodową. Łącznie w historii konkursu do rywalizacji zgłoszono już 378 prac poruszających zagadnienia etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego. Uczestnicy tegorocznej, jubileuszowej edycji podejmowali tematykę m.in. wartości i etyki w firmach oraz na rynku pracy, innowacji w przedsiębiorstwach społecznych czy też wpływu zmian klimatycznych na rynki finansowe i funkcjonowanie przedsiębiorstw.

 

Źródło: ZPF

 

 

Grupa BEST aktywnie angażuje się w działania mające na celu zdrowy rozwój rynku usług finansowych, w tym również w kształtowanie rzetelnych i uczciwych praktyk w obszarze windykacji poprzez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). We współpracy ze Związkiem i wybranymi jej członkami od 2018 roku realizuje kampanię informacyjną „Windykacja? Jasna sprawa!”.

Jej celem jest prezentacja rzetelnej wiedzy na temat windykacji. Serwis internetowy akcji (www.WindykacjaJasnaSprawa.pl), zawierający kompendium wiedzy na temat zarządzania wierzytelnościami, umożliwia zgłębienie istotnych, przedstawionych w przystępny sposób, informacji oraz poznanie praw i obowiązków osoby zadłużonej. Pod koniec 2020 roku firmy windykacyjne zrzeszone we wspólnym działaniu wokół „Windykacja? Jasna sprawa!“ postanowiły nieco rozbudować formułę serwisu internetowego. Od października 2020 na blogu kampanii ukazuje się około 6 / 7 dodatkowych materiałów merytorycznych w miesiącu. Materiały te mają na celu odpowiadać na najpilniejsze potrzeby i najczęściej zadawane pytania konsumentów w obszarze zadłużenia i zarządzania finansami.

 

 

2018

2019

2020

Grupa BEST

Kwota sponsoringu (zł)

89

92

119

w tym BEST S.A.

Kwota sponsoringu (zł)

89

92

119

 

Udział w życiu lokalnych społeczności

[103(413), 413-1, 413-2] Wierzymy głęboko w to, że biznes nie działa obok swojego otocznia, ale jest jego elementem. Dlatego czując się częścią społeczności lokalnych, w których działamy, ich współobywatelem, chcemy być postrzegani jako dobry sąsiad. Takie podejście wynika z filozofii zarządzania, na której współwłaściciele BEST S.A. oparli rozwój Grupy Kapitałowej. W konsekwencji działania te mają charakter długoterminowy i kompleksowy, a oferowane wsparcie, nie tylko finansowe, polega na współpracy w rozwiązywaniu konkretnych problemów społecznych. Takie podejście zostało odzwierciedlone w zapisach Kodeksu etyki, a bardziej szczegółowo zostało uregulowane w Polityce filantropii korporacyjnej i sponsoringu. Zgodnie z nią chcemy współuczestniczyć w zrównoważonym rozwoju, uwzględniając w naszych działaniach filantropijnych i sponsoringowych m.in. rekomendacje Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W szczególności staramy się działać w obrębie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju dotyczących:

eliminowania ubóstwa we wszystkich jego formach (cel 1),

zapewniania edukacji wysokiej jakości i promowania uczenia się przez całe życie (cel 4),

zapewniania ludziom w każdym wieku zdrowego życia i promowania dobrobytu (cel 3).

Na działania na poziomie lokalnym w 2020 roku bardzo silnie wpłynęła pandemia COVID-19, która zmieniła ich charakter - była odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację i pojawiające się potrzeby i problemy. Koronawirus nie tylko całkowicie zmienił życie Polaków, działalność przedsiębiorstw, ale też działalność społeczną. Właśnie umiejętność reagowania biznesu na zmianę priorytetów społecznych, pokazała na ile konkretne przedsiębiorstwa są w stanie dynamiczne myśleć i podejmować decyzje. To również sprawdzian zdolności biznesu do współpracy, zawierania aliansów wobec wspólnego celu, czasem przy jednoczesnej rezygnacji z własnych interesów, które wobec bezprecedensowych wyzwań, stają się wtórne. Dobrym przykładem było powołanie zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdyni - Rady Ekonomiczno-Społecznej Zespołu Tematycznego UrbanLab Gdynia ds. adaptacji do życia po pandemii, czy inicjatywa Jesteśmy razem. Pomagamy.

 

Rada Ekonomiczno-Społeczna Zespołu Tematycznego UrbanLab Gdynia ds. adaptacji do życia po pandemii

 

Rada jest organem doradczym, złożonym z zaproszonych przez prezydenta Gdyni kilkunastu doświadczonych naukowców oraz przedstawicieli biznesu i trzeciego sektora. Intencją inicjatorów było, by Rada skoncentrowała się na minimalizacji skutków pandemii, konsolidacji środowiska biznesu i nauki oraz gdyńskiego samorządu, opracowaniu diagnozy bieżącej sytuacji gdyńskiego biznesu i wytypowaniu branż wymagających największego wsparcia. Razem z samorządem członkowie postanowili wypracowywać konkretne rozwiązania i przygotowywać innowacyjne narzędzia, odpowiadające na indywidualne potrzeby całych branż i konkretnych przedsiębiorców.

 

W skład rady weszli: Katarzyna Gruszecka-Spychała (wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki), dr hab. Marcin Wołek (ekonomista, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni), Agata Witczak (dyrektor Refinitiv), dr hab. Dariusz Filar (ekonomista, Uniwersytet Gdański), dr hab. n. pr. Anna Jurkowska-Zeidler (Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego), Marcin Sikorski (dyrektor Bolloré Logistics Poland), Dariusz Bazeli (dyrektor Geoban Poland, członek ABSL), Leszek Kopeć (dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego), Bartłomiej Pawlak (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju), Krzysztof Borusowski (prezes BEST S.A.), Magdalena Reńska (dyrektor Euro Styl SA), Maciej Dobrzyniecki (Konsul Honorowy Hiszpanii, kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club i członek RN Pomorskiego Funduszu Rozwoju), dr n. pr. Marek Głuchowski (prezes Gdańskiego Klubu Biznesu) oraz Katarzyna Wierzbowska (prezes Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet). Zaproszenie do udziału w pracach Rady Prezesa BEST S.A. jest z jednej strony wyrazem uznania dla znaczenia BEST S.A. w życiu społeczno-gospodarczym miasta, ale również ogromnym zobowiązaniem.

 

– Dobrze oceniam działania doraźne, które podjęliśmy szybko, stanowczo i kompleksowo. Mam jednak świadomość, że to nie koniec tematu. Z ekonomicznymi skutkami pandemii przyjdzie nam się zmagać długo i na wielu płaszczyznach. Warto próbować przewidywać różne scenariusze i budować na ich podstawie skuteczne programy wsparcia i rozwoju. To zadanie interdyscyplinarne, a zarazem wymagające dużego doświadczenia. Jestem wdzięczny, że wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie. Wierzę, że w takim gronie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które będą szyte na miarę i bardzo trafne – wyjaśniał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 

Pierwszy raz Rada spotkała się 20 maja 2020 roku w formie telekonferencji i od tego czasu spotyka się regularnie.

 

 

UrbanLab Gdynia to trzyletni eksperyment wdrożeniowy realizowany ze środków i przy zaangażowaniu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz przy wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Obejmuje przetestowanie koncepcji urban labu dostosowanej do polskich warunków oraz wsparcie jej pilotażowego wdrożenia w dwóch polskich miastach – w Gdyni i Rzeszowie.

 

To identyfikowanie potrzeb i problemów, a następnie poszukiwanie innowacyjnych sposobów ich rozwiązywania w otwartej formule dialogu i współpracy z mieszkańcami.

 

UrbanLab Gdynia to także poligon doświadczalny i okazja do namysłu nad tym, jak taka formuła się sprawdza i w jakim kształcie może być adaptowana w polskich miastach. Działanie może być skuteczne i efektywne tylko wtedy, gdy jest dostosowane do uwarunkowań lokalnych.

 

Zgodnie z definicją opracowaną na podstawie przeprowadzonych badań i analizy literatury przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR):

urban lab to instrument (organizacja i przestrzeń fizyczna – biurowa i/lub część miasta wybrana do eksperymentowania wybranych rozwiązań) współpracy władz miejskich z mieszkańcami (w tym w szczególności reprezentowanymi przez NGO, właścicieli nieruchomości czy wspólnoty mieszkaniowe) przedsiębiorstwami (od lokalnych mikroprzedsiębiorstw, po globalne koncerny) oraz podmiotami naukowymi (uczelnie, jednostki naukowo-badawcze, eksperci), mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów (inicjowanie, testowanie, wdrażanie i ewaluację projektów) oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich.

 

Źródło: https://urbanlab.gdynia.pl/

 

 

 

Inicjatywa Jesteśmy razem. Pomagamy

 

Inicjatywa Jesteśmy Razem. Pomagamy powstała w odpowiedzi na palące problemy, z jakimi borykają się polskie szpitale i inne organizacje, walczące z pandemią SARS-CoV-2. W ramach Akcji jednoczą się polskie przedsiębiorstwa, osoby prywatne, fundacje, kancelarie prawne, a także inne podmioty, które w jakikolwiek sposób mogą pomóc w walce z wirusem.

 

Siła Akcji tkwi we wspólnym, aktywnym działaniu. Dzięki integracji silnych i gotowych do pomocy organizacji, Akcja niesie realną, wymierną pomoc. Wspólne działania pomocowe umożliwiają dotarcie do większej liczby Donatorów i Potrzebujących.

 

Respirator, kompletne łóżka szpitalne, kombinezony, fartuchy, rękawice i wiele innego sprzętu medycznego zakupiły szpitale w Elblągu i Gdyni, wykorzystując środki przekazane przez BEST S.A. na walkę ze skutkami epidemii COVID-19.

 

Pandemia i pojawiające się pilne potrzeby sprawiły, że skala wsparcia mierzona środkami finansowymi, osiągnęła poziom nienotowany wcześniej. Grupa BEST przeznaczyła na działania społeczne kilkakrotnie więcej niż przeznaczała corocznie w latach minionych. Na początku kwietnia przekazała łącznie 600 tys. zł szpitalom w Gdyni i Elblągu, a także samorządowi Gdyni. Podczas pierwszej fali pandemii Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni otrzymało 400 tys. zł, które wykorzystano m.in. na zakup łóżek szpitalnych, kombinezonów ochronnych dla personelu, a także na zakup materacy przeciwodleżynowych, stetoskopów, ciśnieniomierzy i wielu innych elementów wyposażenia medycznego. Szpital przeznaczył także część pieniędzy na pokrycie kosztów funkcjonowania mobilnego punktu testowania na obecność koronawirusa, który działa w Gdyni od kwietnia.

Szpital Miejski w Elblągu im. Św. Jana Pawła II otrzymał wówczas od BEST 100 tys. zł, z czego zdecydowana większość posłużyła do sfinansowania zakupu respiratora, a około 10 tys. zł przeznaczono na zakup kombinezonów ochronnych.

Z kolei miasto Gdynia poinformowało o wykorzystaniu środków przekazanych wiosną 2020 roku przez BEST na zakup 1 500 fartuchów ochronnych, ponad 80 000 rękawic, niemal 1 800 przyłbic i ponad 4 000 tys. litrów płynu do dezynfekcji.

Jesienią 2020 BEST S.A. ponownie włączył się do walki z COVID-19, angażując przy tym Pracowników. Po otrzymaniu sygnału o niewystarczającej ilości specjalistycznego sprzętu medycznego w trakcie drugiej fali pandemii, Spółka zorganizowała zbiórkę wśród Pracowników, a także sama przekazała znaczącą kwotę na dofinansowanie zakupu potrzebnego sprzętu – 8,6 tys. zł (ze zbiórki) przekazano na zakup respiratora, zaś 40 tys. zł od BEST S.A. przeznaczono na aparat do USG płuc.

Obraz 41

600 tys. zł na walkę z pierwszą falą pandemii COVID-19

 

W kwietniu 2020 r. przekazaliśmy 600 tys. zł na wsparcie walki ze skutkami pandemii COVID-19. Pieniądze trafiły do szpitali w Gdyni i Elblągu, część także do dyspozycji samorządu Gdyni.

 

400 tys. zł przekazaliśmy na potrzeby Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, a 100 tys. zł na potrzeby Szpitala Miejskiego w Elblągu im. Św. Jana Pawła II. Placówki medyczne, do których przekazaliśmy wsparcie oraz cele darowizny zostały wskazane odpowiednio przez prezydentów Gdyni i Elbląga. Ze skutkami epidemii walczą nie tylko służby medyczne. Duża odpowiedzialność i koszty zabezpieczenia mieszkańców ponoszą także lokalne samorządy, dlatego zdecydowaliśmy, że 100 tys. zł przekażemy również miastu Gdynia.

 

– Monitorujemy wydarzenia i zbieramy sygnały o potrzebach szpitali i personelu medycznego w naszym mieście, koordynujemy też działania związane z zapobieganiem epidemii. Mieszkańcy Gdyni zachowują się bardzo odpowiedzialnie, pozostając w domach i ograniczając aktywność na zewnątrz, za co chcę im podziękować – mówił w wiosną Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Czuję także dumę z tego, że są u nas przedsiębiorcy gotowi wspierać lokalną wspólnotę w trudnych chwilach. Dziękuję Zarządowi BEST S.A. za pomoc – dodał prezydent Szczurek.

 

– W tych wyjątkowych okolicznościach potrzebna jest społeczna solidarność. Służby medyczne walczą ze skutkami epidemii i nie ustają w wysiłkach, by zachować zdolność leczenia wszystkich pozostałych chorych. Każdy z nas może przyczynić się do tej walki, ograniczając bezpośrednie kontakty w czasie epidemii. My przeznaczamy 600 tys. zł, które trafią do szpitali w Gdyni i w Elblągu oraz będą częściowo do dyspozycji samorządu Gdyni. Mamy świadomość, że samorządy stoją również na pierwszej linii frontu w walce z tą poważną sytuacją – powiedział na początku walki z pandemią Krzysztof Borusowski, prezes BEST.

 

 

Firma BEST finansuje zakup sprzętu medycznego służący walce z drugą falą COVID-19 na Pomorzu

 

Pracownicy BEST oraz sama spółka na jesieni po raz kolejny włączyli się w walkę ze skutkami pandemii COVID-19. W ramach zbiórki zorganizowanej wśród Pracowników BEST zgromadzono 8,6 tys. zł, które posłużą do sfinansowania zakupu respiratora dla Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Kolejne 40 tys. zł przekazała sama spółka BEST, a pieniądze zostaną wykorzystane na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, w tym aparatu USG niezbędnego do diagnozowania zakażonych koronawirusem.

 

– Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzajemnego wsparcia, solidarności i wspólnego działania, by przezwyciężyć epidemię. Jestem dumny z zaangażowania Pracowników naszej firmy, którzy w tym trudnym dla wszystkich czasie włączyli się w zbiórkę. Choć od wybuchu pandemii mija prawie rok, to w naszych szpitalach wciąż brakuje sprzętu. Nie możemy pozostać obojętni na prośby medyków z naszego regionu, którzy robią co mogą, by pomóc naszej społeczności. Dlatego po raz kolejny BEST wspiera finansowo zakup niezbędnych urządzeń – powiedział Krzysztof Borusowski, Prezes Zarządu BEST. Oprócz pieniędzy firma BEST przekazała także drobny sprzęt biurowy, niezbędny personelowi medycznemu do prac administracyjnych.

 

 

Pandemia COVID-19 zakłóciła też niektóre wieloletnie działania, wspomagane przez Grupę BEST. Przykładowo, tradycyjnie wspieraliśmy corocznie Gdyńskie Stowarzyszenie Familia, dofinansowując turnusy wakacyjne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Planowane na rok 2020 półkolonie nie mogły się odbyć ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Podobnie dzieci z jednej z lokalnych szkół, której przekazaliśmy komputery stacjonarne, nie miały okazji ucieszyć się z lepszego wyposażenia pracowni komputerowej, ponieważ szkoły zostały zamknięte w kilka dni po przekazaniu sprzętu.

Grupa BEST od lat otacza opieką Stowarzyszenie Radość Serca i Dom Dziecka w Elblągu. Obok pomocy w sfinansowaniu bieżących potrzeb, w szczególności staramy się od lat wspierać start wychowanków w dorosłe życie m.in. poprzez remont i podstawowe wyposażenie mieszkań komunalnych byłych wychowanków domu dziecka. Jeszcze w 2019 roku przekazaliśmy sprzęt komputerowy na użytek domu dziecka, jednak po wybuchu epidemii i zamknięciu szkół, zasoby sprzętowe okazały się zbyt małe na sprawną naukę online. Dlatego w kwietniu 2020 r. podarowaliśmy dodatkowych 6 tabletów umożliwiających naukę online oraz materiały szkolne (w tym materiały plastyczne dla najmłodszych). Do tego edukacyjnego "zestawu" dołożyliśmy także zapas warzyw i owoców - aby dzieciaki, skupiając się na nauce, mogły podjadać zdrowe przekąski.

COVID-19 nieco zakłócił tradycyjne, wspólne przygotowywanie przez Pracowników paczek świątecznych dla wychowanków domu dziecka w Elblągu. Zwykle o tej porze roku w firmie odbywał się nasz Charytatywny Kiermasz Wypieków i Rękodzieła, a Pracownicy mieli okazję zasilać skarbonki środkami na niespodzianki dla dzieci z domu dziecka oraz przynosić skompletowane już paczki. A przecież dzieci także w tym roku napisały listy do Świętego Mikołaja, opisując swoje wymarzone prezenty gwiazdkowe. Konieczność dystansowania się i ograniczenia kontaktów społecznych okazała się wcale nie być barierą nie do przejścia. W miejsce corocznego Charytatywnego Kiermaszu Wypieków i Rękodzieła, podczas którego zbieraliśmy pieniądze na paczki dla dzieci z domu dziecka, zorganizowaliśmy zabawę świąteczną online – Pracownicy przesyłali swoje świąteczne zdjęcia z dzieciństwa, a następnie pozostali zgadywali kogo rozpoznają na danym zdjęciu (dzięki czemu udało nam się zadbać również o aspekt rozrywkowo-integracyjny świątecznych aktywności). Dodatkowo managerowie nakręcili krótkie, zabawne filmiki z życzeniami dla wszystkich Pracowników, co również spotkało się z ciepłym przyjęciem i namiastką świątecznej atmosfery, która co roku panuje w firmie już od końca listopada. Wydarzenia wirtualne z tym związane były z kolei premiowane przekazywaniem dodatkowych środków finansowych na zakup prezentów przez BEST S.A. - za zaangażowanie Pracowników firma zasilała „wirtualną skarbonkę” na paczki dla dzieci (każde przesłane przez Pracownika zdjęcie to doładowanie o wartości 10 zł, każdy filmik nakręcony przez managera to doładowanie o wartości 100 zł). Tym sposobem, w efekcie akcji i dzięki zaangażowaniu Pracowników, BEST przeznaczył na paczki świąteczne dla wychowanków domu dziecka ok. 6 tysięcy złotych.

Udało się nam także umożliwić kompletowanie paczek przez Pracowników – tak jak w ubiegłych latach mogli oni wybrać konkretny list i spełnić marzenie wybranego dziecka, kupując wypisane w liście prezenty. Ten element akcji odbył się z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa: przekazywane przedmioty musiały być nowe (najlepiej zamówione przez Internet i przesłane od razu pod wskazany adres osoby pakującej cały transport paczek), musiały być również dostarczone odpowiednio wcześnie, aby odbyć co najmniej 7-dniową „kwarantannę” przed momentem pakowania paczek. Wszystkie paczki zostały zapakowane przez 1 osobę, wyposażoną w maskę i rękawiczki. Dostawa paczek do domu dziecka odbyła się bezkontaktowo, a same paczki zostały wręczone dzieciom w Wigilię (9 dni po dostarczeniu ich do placówki). Zaangażowanie Pracowników w tegoroczną akcję przerosło nasze oczekiwania – nie tylko udało się skompletować wymarzone paczki dla wszystkich 70 wychowanków, ale także doposażyć świetlice w uniwersalne zabawki, tj. drewniane kuchnie, klocki Lego czy zestawy Hot Wheels.

Choć działania prospołeczne w roku 2020 zostały zdominowane przez pandemię COVID-19, Grupa BEST otwarta jest na wspieranie rozwiązywania ważnych problemów społeczności lokalnej. Szczegółowa polityka w tym zakresie jest publicznie dostępna, a BEST S.A. deklaruje, że każdy wniosek o wsparcie (zarówno prośbę o pomoc, jak i ofertę sponsoringową) oceniony zostanie według spójnych, obiektywnych kryteriów (więcej na: Filantropia korporacyjna i sponsoring - best.com.pl - BEST).

 

 

2019

2020

Grupa BEST

Kwota darowizn na cele społeczne (tys. zł)

16*

653**

w tym BEST S.A.

Kwota darowizn na cele społeczne (tys. zł)

16*

653**

 

*Kwota nie uwzględnia ok. 3000 zł netto kosztów przygotowania paczek świątecznych dla dzieci z Domu Dziecka w Elblągu (spółka dofinansowała przygotowanie paczek przez Pracowników) oraz wartości darowizn rzeczowych, w tym wycofywanego przez BEST TFI sprzętu komputerowego, który przekazany został na potrzeby tego samego domu dziecka.

**Większość tej kwoty, bo 640 tys. zł, stanowią darowizny związane z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19; uwzględniono w niej również szacunkową wartość darowizn na rzecz domów dziecka (ok. 10 tys. zł: prezenty bożonarodzeniowe, tablety, owoce); warto w tym miejscu zaznaczyć, że wartość prezentów dla dzieci jest większa, ponieważ część z nich jest kupowana bezpośrednio przez Pracowników i siłą rzeczy nie są one wykazywane jako darowizny spółki.

 

Nagroda Prezydenta Elbląga dla BEST S.A.

 

Firma BEST została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Elbląga w kategorii „Przedsiębiorczość i innowacja”. Nagroda Prezydenta Elbląga, indywidualna lub przyznawana firmom oraz organizacjom, stanowi wyraz uznania za szczególne działania podejmowane na rzecz Elbląga i jego mieszkańców.

– W tym roku głównym kryterium przyznania nagród w poszczególnych kategoriach było włączenie się w walkę z pandemią koronawirusa i pomoc najbardziej potrzebującym – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski w chwili ogłaszania listy tegorocznych laureatów Nagrody.

– Gdy rozpoczęła się pandemia, szybko stało się jasne, że każda pomoc dla medyków walczących z koronawirusem będzie niezwykle ważna. Bardzo chcieliśmy pomóc tam, gdzie jesteśmy obecni, czyli w Elblągu i w Gdyni. Dziękuję za wyróżnienie i chcę pogratulować innym osobom oraz organizacjom wyróżnionym Nagrodą Prezydenta Elbląga, którzy w tym trudnym 2020 r. wytrwale i kreatywnie pracowali na rzecz mieszkańców miasta – mówi Marek Kucner, wiceprezes Zarządu BEST S.A.

Wiosną 2020 r. firma BEST przekazała szpitalowi miejskiemu w Elblągu 100 tys. zł na zakup respiratora oraz niezbędnego sprzętu medycznego. BEST S.A. regularnie angażuje się w Elblągu w działalność na rzecz lokalnych społeczności, wspiera wydarzenia miejskie, organizuje atrakcje dla dzieci i pomaga wychowankom lokalnego domu dziecka. – Jesteśmy obecni w Elblągu od kilkunastu lat, zatrudniamy tutaj około 300 osób. Jestem dumny z tego, że wiele osób, które zaczynało tu pracę w 2007 r., jest z nami do dziś. Są to obecnie wybitni specjaliści w swoim fachu, niektórzy pełnią funkcje menedżerskie w naszej firmie. Cieszę się, że BEST rozwija się razem z mieszkańcami Elbląga – dodaje Marek Kucner.

 

 

 

BEST a środowisko naturalne

Podejście zarządcze i aktualny wpływ

[103(301), 103(302), 103(305), 103 (307)] Charakter prowadzonej działalności przekłada się na niewielką skalę naszego oddziaływania środowiskowego. Dlatego też, jako Grupa BEST, nie zdecydowaliśmy się na sformalizowanie polityki środowiskowej. Aspekt ten nie został również uznany za istotny w analizie materialności. Nie wiążą się również z nim istotne kategorie ryzyka biznesowego, które mogłyby znacząco wpłynąć na wyniki Grupy BEST, zwłaszcza w krótkim horyzoncie czasowym.

Równocześnie mamy świadomość, że nawet niewielka skala oddziaływania nie zwalnia nas z odpowiedzialności za środowisko. Nasz wpływ środowiskowy, choć nieznaczny, jednak istnieje. Naszą rolą i ambicją jest jego racjonalne ograniczanie, właśnie poprzez optymalizację procesową i wykorzystanie technologii.

W normalnych warunkach działalność operacyjna spółek Grupy BEST prowadzona jest w Polsce dwóch biurowcach: w Gdyni i w Elblągu oraz przez Pracowników pracujących w terenie. Codzienna praca przy braku obostrzeń sanitarnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, wiąże się zatem z zużyciem:

materiałów biurowych, przede wszystkim papieru,

energii elektrycznej, cieplnej i chłodu (biura),

paliw (samochody służbowe).

Specyfika procesów windykacyjnych skutkuje stosunkowo dużym zapotrzebowaniem na papier. Wynika to z konieczności kierowania do Klientów korespondencji w tradycyjnej formie papierowej. Dlatego jego zużycie jest nieco większe niż w przypadku innej, typowej działalności biurowej. Z kolei możliwości jego ograniczenia, stosunkowo niewielkie. Jednocześnie część wspomagających procesów wewnątrzorganizacyjnych jest stopniowo digitalizowana, co pozwala eliminować pracę na dokumentach papierowych. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że dokumenty papierowe, ze względu na ochronę informacji, są poddawane bezpiecznemu niszczeniu przez profesjonalny podmiot zewnętrzny (tj. są wstępnie sortowane - oddzielane od wszelkich elementów z tworzyw sztucznych, a następnie niszczone przez proces cięcia maszynowego; pozyskany miał papierowy jest belowany i dalej przekazywany do powtórnego wykorzystania do produkcji wyrobów papierniczych). Jednocześnie podmiot zewnętrzny deklaruje, że surowiec jest właściwie zagospodarowywany w sposób przyjazny dla środowiska.

Gdyński budynek Tensor X, w którym mieszczą się biura kilku spółek Grupy BEST, spełnia wymogi certyfikacji BREEM („bardzo dobry”). Tym samym energochłonność i związany z nią ślad węglowy są niskie dzięki wykorzystaniu najlepszych rozwiązań technologicznych stosowanych współcześnie w budownictwie.

W naszej pracy wykorzystujemy niewielką, bo liczącą ok. 30 pojazdów, flotę samochodów służbowych. To z kolei oznacza zapotrzebowanie na paliwa, a tym samym emisje. Stopniowa poprawa parametrów emisyjności, jak i czystości spalin, możliwa jest wraz z sukcesywnym odnawianiem floty samochodowej. Poza flotą własną wykorzystywaną przez biura, samochodami poruszają się Doradcy terenowi, co również oznacza emisje zanieczyszczeń. Niemniej przy braku obostrzeń sanitarnych, związanych z COVID-19, bezpośrednie spotkanie jest często oczekiwane przez naszych Klientów, jako forma, dzięki której łatwiej znaleźć dogodne rozwiązanie ich problemów. Tym samym interes społeczny Klientów przemawia za taką formą kontaktu, nawet jeśli jest ona droższa z punktu widzenia kosztów finansowych, jak i środowiskowych. Na model biznesowy BEST można spojrzeć jednak z drugiej strony – tj. postawienie na rozwiązania call center pozwala wyeliminować setki spotkań, a tym samym emisję związaną z przejazdami. Jednocześnie przez lata promowaliśmy wśród Pracowników dojazdy do pracy rowerem – zapewnialiśmy możliwość bezpiecznego parkowania rowerem przy siedzibie firmy, a najwytrwalszych rowerzystów wyróżnialiśmy punktami w firmowej grywalizacji Play BEST.

Niemniej, jak już wspominano wcześniej, wybuch pandemii COVID-19 silnie wpłynął na organizację pracy w Grupie BEST. Skierowanie znaczącej części Pracowników call center oraz większości Pracowników biura na pracę zdalną przełożyło się również na oddziaływanie środowiskowe spółek Grupy Kapitałowej. Przede wszystkim chodzi tu o ślad węglowy, ale ślad węglowy związany z tzw. emisją Zakresu 3, która nie była wcześniej raportowana. W Zakresie 3 mieści się m.in. emisja dwutlenku węgla związana z przejazdami Pracowników do pracy. Ograniczenie, czy wręcz wyeliminowanie w przypadku wielu osób dojazdów do pracy, oznacza radykalny spadek emisji z tym związanej. Co więcej przyjęcie jako docelowego po pandemii modelu pracy opartego o model hybrydowy, sprawi, że emisja związana z dojazdami będzie istotnie mniejsza niż wcześniej. Z kolei ograniczona, wraz ze zmniejszeniem bezpośrednich spotkań Doradców terenowych z Klientami, która również klasyfikowana jest jako emisja Zakresu 3, powracać będzie do poziomu sprzed pandemii, wraz z powrotem do typowych form kontaktów społecznych.

Radykalne ograniczenie pracy call center i biura przełożyło się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej związanej z jego funkcjonowaniem, a tym samym emisji Zakresu 2. Jednocześnie jednak nie można całości tego spadku zaklasyfikować jako oszczędności, ponieważ Pracownicy pracujący z domów zwiększają swoje prywatne zużycia (oświetlenie, zasilanie komputera), które powinno być zaliczone do Zakresu 3 emisji.

Wykorzystywana powierzchnia biurowa znajduje się na terenach zurbanizowanych, których wartość przyrodnicza jest niewielka. Dlatego wpływ działalności na bioróżnorodność, w tym na tereny cenne przyrodniczo i na gatunki o dużej przyrodniczej wartości, można uznać za pomijalny. Podobnie pomijalny jest wpływ prowadzonej działalności na proces wylesiania. Biura Grupy BEST (Gdynia, Elbląg, Mediolan) znajdują się na terenach o niskim stresie wodnym, a ich zapotrzebowanie na wodę ogranicza się do poboru wody do celów bytowych. Sama woda w całości kupowana jest od podmiotów trzecich i pobierana z wodociągów miejskich. Podobnie ścieki odbierane są przez podmioty zewnętrzne (kanalizacja i oczyszczalnie miejskie).

Z działalnością biur wiąże się również generowanie pewnych, niewielkich, ilości odpadów, które w miarę możliwości są poddawane segregacji i trafiają do wtórnego wykorzystania. Biura nie generują odpadów uznanych za niebezpieczne w ilościach, które mogłyby zostać uznane za istotne.

[307-1] W 2020 roku Grupa BEST, w tym BEST S.A., nie zostały ukarane za naruszenie przepisów ochrony środowiska.

 

COVID-19 a ślad węglowy Grupy BEST (Zakres 3)

 

Działalność każdego przedsiębiorstwa, w tym spółek Grupy BEST, przyczynia się pośrednio do generowania dodatkowej emisji CO2, m.in. w związku z tym, że Pracownicy dojeżdżają do/z pracy, czy też przemieszczają się między biurami Grupy BEST.

Aby oszacować jak duży, potencjalny ślad węglowy się z tym wiąże oraz na ile na jego zmniejszenie wpływa zdalny lub hybrydowy model pracy, na przełomie 2020/2021 przeprowadzono badanie ankietowe, którego celem było określenie tego, z jak daleka i jakimi środkami transportu dojeżdżali do pract Pracownicy oraz jak często pracowali z biura, jak często z domu, przed pandemią oraz po jej wybuchu. Respondentów poproszono również o określenie tego czy i jak często przemieszczają się między biurami. Udział w ankiecie wzięło aż 379 spośród około 626 osób zatrudnionych i na stałe współpracujących z BEST i jej spółkami w Polsce (stan zatrudnienia na dzień zakończenia ankiety, tj. na 2 lutego 2021 r.).

Okazuje się, że przeciętnie Pracownik dojeżdża do pracy z odległości ok. 13 km (26 km w obie strony), ale aż 13,5% Pracowników ma do pracy więcej niż 25 km. Jest to pewna specyfika Trójmiasta, które jako aglomeracja rozciąga się wzdłuż wybrzeża i dojazd do Gdyni z Gdańska trójmiejską obwodnicą oznacza ponad 30 kilometrową podróż.

Najczęściej, bo w 43,3% przypadków, Pracownicy korzystają z samochodów, ale już 23,5% dojeżdża pociągiem, który jest o wiele mniej emisyjnym środkiem transportu. 11% dojeżdża autobusem, kolejnych 11% przychodzi piechotą, a blisko 7% korzysta z roweru. Pojedyncze osoby dojeżdżają na hulajnogach elektrycznych.

Biorąc to wszystko pod uwagę, tj. uwzględniając pokonywany dystans, wykorzystanie różnych środków transportu, okazuje się, że dojazdy do/z pracy w 2020 roku przyczyniły się do wyemitowania 142 099 kg eCO2 ! Pracownicy i osoby współpracujące z Grupą BEST dojeżdżając do/z pracy przejechały w ciągu roku blisko 1,6 mln kilometrów! Wynik ten uwzględnia jednak masowe wykorzystanie pracy zdalnej i rzadkie wizyty w biurze. Gdyby praca zdalna była wykorzystywana w stopniu takim, w jakim była stosowana przed wybuchem pandemii, przejechano by łącznie 3,4 mln km i pośrednio wyemitowano 299 825 kg eCO2 . Gdyby pracy zdalnej nie wykorzystywano w ogóle i wszyscy Pracownicy przez 5 dni w tygodniu pracowali z biura, przejechano by blisko 3,6 mln km i wyemitowano 319 732 kg eCO2 . Tym samym dzięki wykorzystaniu w 2020 roku pracy zdalnej udało się uniknąć emisji 177 633 kg eCO2 !

 

Jednocześnie oszacowano, że przejazdy służbowe różnymi środkami transportu pomiędzy biurami w Elblągu i w Gdyni przyczyniły się w przybliżeniu do wyemitowania dodatkowych 26 051 g eCO2

 

 

Odporność modelu biznesowego na zmiany klimatyczne

Choć ekspozycja modelu biznesowego Grupy BEST na ryzyka związane z klimatem jest stosunkowo niewielka, w tym niewspółmiernie mniejsza od tej, na którą wystawione są np. przedsiębiorstwa przemysłowe, zdecydowaliśmy się przeprowadzić i opublikować w raporcie za rok 2020, uproszczoną analizę odporności modelu biznesowego na zmiany klimatyczne, tak jak sugeruje to Komunikat Komisji Europejskiej - Wytyczne dotyczące sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych: Suplement dotyczący zgłaszania informacji związanych z klimatem (2019/C 209/01), a dokładniej wskazywany przez nie protokół techniczny TCFD.

Analiza istotności ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi potwierdza stosunkowo niską istotność, tj. niewielką ekspozycję Grupy BEST na takie zagrożenia:

 

Tabela: Kategorie zagrożeń i szans związanych z klimatem

 

Zmiany rynkowe i technologiczne

 

Usługi oferowane przez Grupę BEST mają charakter niematerialny, a ich świadczenie wiąże się z niewielką emisyjnością. Trudno zatem rozpatrywać je w kategoriach popytu na usługi nisko emisyjne. Mało prawdopodobne wydaje się również wystąpienie zmian technologicznych, które zakłóciłyby obecne ich świadczenie – oparcie działalności o call center już z samo z siebie wykorzystuje technologie telekomunikacyjne, które redukują emisje w stosunku do hipotetycznych rozwiązań, które bazowałyby wyłącznie na kontaktach bezpośrednich. Należy również przyjąć, że zmiany technologiczne w zakresie ICT będą antycypowane przez Grupę BEST i będą sprzyjały wzrostowi jej efektywności operacyjnej, włączając w to aspekt efektywności klimatycznej.

 

Reputacja

 

Grupa BEST nie działa w branży, która byłaby odpowiedzialna za zmiany klimatyczne, prawdopodobieństwo szkód reputacyjnych nie jest wysokie.

 

Otoczenie polityczne i prawne

 

Wpływ polityki gospodarczej i zmian legislacyjnych nastawionych na dekarbonizację będą miały ograniczony wpływ na działalność Grupy BEST ze względu na stosunkowo niewielki udział w kosztach kosztów energii czy paliw. Tym samym wzrost tych ostatnich kosztów, nie wpłynie na radykalną zmianę ogółu kosztów działalności.

 

Straty fizyczne

 

Przewagi konkurencyjne i kluczowe kompetencje Grupy BEST nie wiążą się z aktywami fizycznymi, ale z kompetencjami osób dla nich pracujących. Nieruchomości wykorzystywane przez Grupę BEST są wynajmowane, a nie są własnością Grupy BEST. Dlatego ewentualne straty byłyby stratami wynajmujących. Co więcej pandemia COVID-19 pokazała, że Grupa BEST jest w stanie szybko i skutecznie zmodyfikować model działania na rozproszony, przechodząc na pracę zdalną.

 

 

Jako Grupa BEST działamy w oparciu o model biznesowy, w którym koszty paliw czy energii nie stanowią tak istotnego składnika, by mogły podważyć jego racjonalne podstawy. Dlatego też wahania cen paliw i energii, choć oczywiście w jakimś stopniu będą obciążały wyniki finansowe, nie wpłyną na nie istotnie. Grupa BEST nie jest też szczególnie narażona na bezpośrednie zagrożenia związane ze stratami fizycznymi czy wizerunkowymi. Te ostatnie będą obciążały przede wszystkim przedsiębiorstwa z branż energochłonnych (np. przemysł ciężki) i charakteryzujący się dużą emisją własną (np. energetyka). W przeciwieństwie do nich Grupa BEST nie tylko nie bazuje na aktywach trwałych, ale też opiera model działania o technologie ICT, które pozwalają minimalizować emisję bezpośrednią. Co więcej, staramy się monitorować zmiany technologiczne i wprowadzać coraz to nowocześniejsze i efektywniejsze rozwiązania teleinformatyczne, nie poprzestając na call center, ale budując nowe usługi w oparciu o Internet itp. Co więcej, pandemia COVID-19 udowodniła, że Grupa BEST potrafi szybko i skutecznie adaptować swój model działania do zmieniających się warunków.

O ile bezpośredni wpływ czynników na model biznesowy Grupy BEST będzie raczej ograniczony, a sama Grupa powinna bez większych problemów, i bez ponoszenia znaczących nakładów, dostosować się do zmian, o tyle większe znacznie dla jej przyszłego funkcjonowania mogą mieć czynniki pośrednie, tj. oddziaływanie zmian klimatycznych na innych uczestników (osoby fizyczne, osoby prawne). Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Środowiska, straty wynikające ze zmian klimatycznych będą szybko rosły, głównie przez występowanie zjawisk ekstremalnych. O ile szacuje się, że w okresie 2001-2010 kosztowały one 54 mld zł (w tym 12,5 mld zł kosztowała powódź 2010 roku), o tyle już w okresie 2021-2030 pochłoną ponad 120 mld zł. Scenariusze wskazują, że do 2030 roku przeciętny poziom morza wzdłuż polskiego wybrzeża podniesie się o 5 cm, co przełoży się na 2200 km2 zagrożonych zalaniem przez powodzie morskie (7% to tereny zurbanizowane). Tereny znajdujące się do 1,25 m n.p.m. będą w sposób ograniczony nadawać się pod budownictwo mieszkalne czy inwestycje przemysłowe. Zmiany te mogą oznaczać, że aż 1,7 mln osób może być zagrożonych utratą pracy, a ok 300 tys. może znaleźć się na ternach bezpośredniego ryzyka, tj. narażonych bezpośrednio na zmiany klimatu (utrata miejsc zamieszkania). Z kolei obszary zurbanizowane w całym kraju będą borykały się z intensyfikacją miejskich wysp ciepła, silnymi ulewami, powodującymi podtopienia oraz suszami. Z kolei w rolnictwie co prawda wydłuży się okres wegetacji roślin, przyśpieszy rozwój roślin i pojawi możliwość uprawy roślin ciepłolubnych, czy upraw międzyplonów i poplonów pościerniskowych, to jednak zwiększy prawdopodobieństwo ekstremalnych zjawisk pogodowych, pogłębi deficyt wodny, czy też pojawiać się będą gatunki inwazyjne.

Wyżej wymienione zjawiska będą wpływały na sytuację finansową osób fizycznych i prawnych, którym trudniej może być planować długoterminowo, i które będą narażone na straty. Osoby te, niezależnie czy stracą pracę lub miejsce zamieszkania ze względu na powodzie morskie, czy będą rolnikami, którzy stracą plony przez suszę lub powódź, mogą być kredyto- lub pożyczkobiorcami. Kredytobiorcami, którzy nagle, w sposób niezawiniony, stracą możliwość płynnego regulowania zobowiązań. Wraz z utratą możliwości spłaty ich zobowiązania trafią do przedsiębiorstw zajmujących się windykacją, a to będzie skutkowało koniecznością zmodyfikowania już posiadanych rozwiązań na potrzeby osób dotkniętych np. klęską żywiołową.


Niefinansowe dane liczbowe

 

[102-8] Zatrudnienie na koniec roku

 

 

2018

2019

2020

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

Grupa BEST*

czas nieokreślony

272

99

371

297

113

410

302

108

410

czas określony

106

30

136

76

22

98

130

31

161

na okres próbny

1

2

3

26

5

31

31

10

41

na zastępstwo

1

0

1

1

0

1

1

0

1

pełen etat

365

125

490

383

132

515

448

142

590

niepełny etat

15

6

21

16

9

25

16

7

23

wiek poniżej 30

116

35

151

104

40

144

132

41

173

wiek 30-50

248

89

337

263

90

353

302

97

399

wiek powyżej 50

16

7

23

32

11

43

30

11

41

Gdynia

221

47

268

178

105

283

203

115

318

Elbląg

159

84

243

217

31

248

256

31

287

Mediolan (Włochy)

 

 

 

4

5

9

6

2

8

Suma

380

131

511

399

141

540

464

149

613

Osoby współpracujące w oparciu o umowy cywilno-prawne, samozatrudnienie, w tym doradcy terenowi itp. (nie uwzględniono osób na powołaniu)

14

56

70

16

68

84

0

0

21

w tym BEST S.A.

czas nieokreślony

266

88

354

288

96

384

290

93

383

czas określony

103

28

131

74

20

94

129

30

159

na okres próbny

1

2

3

26

5

31

31

10

41

na zastępstwo

0

0

0

0

0

0

0

0

0

pełen etat

356

116

472

372

118

490

435

130

565

niepełny etat

14

2

16

15

4

19

15

3

18

wiek poniżej 30

113

32

145

102

37

139

128

37

165

wiek 30-50

241

80

321

253

77

330

292

88

380

wiek powyżej 50

16

6

22

32

8

40

30

8

38

Gdynia

211

34

245

170

91

261

194

102

296

Elbląg

159

84

243

217

31

248

256

31

287

Suma

370

118

488

387

122

509

450

133

583

Osoby współpracujące w oparciu o umowy cywilno-prawne, samozatrudnienie, itp.(nie uwzględniono osób na powołaniu)

2

50

52

4

53

57

3

65

68

*W tegorocznym raporcie w danych dla Grupy BEST dla lat 2019-2020 uwzględniono również zatrudnienie w spółce BEST Italia S.r.l., (Włochy).

 

wg lokalizacji (w Polsce)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018

2019

2020

Gdynia

Elbląg

suma

Gdynia

Elbląg

suma

Gdynia

Elbląg

suma

Grupa BEST

czas nieokreślony

196

175

371

215

186

401

216

185

401

czas określony

68

68

136

50

48

98

78

84

162

na okres próbny

1

2

3

17

14

31

23

18

41

na zastępstwo

1

0

1

1

0

1

1

0

1

w tym BEST S.A.

czas nieokreślony

179

175

354

198

186

384

197

185

382

czas określony

63

68

131

46

48

94

76

84

160

na okres próbny

1

2

3

17

14

31

23

18

41

na zastępstwo

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 

 

[401-1] Przyjęcia nowych Pracowników

 

 

2018

2019

2020

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

Grupa BEST*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wiek poniżej 30

2

9

11

28

16

44

55

16

71

wiek 30-50

18

11

29

40

12

52

45

20

65

wiek powyżej 50

0

0

0

9

2

11

1

3

4

Gdynia

26

18

44

35

26

61

41

34

75

Elbląg

10

2

12

42

4

46

60

4

64

Mediolan (Włochy)

0

0

0

0

0

0

0

1

1

Suma

20

20

40

77

30

107

104

44

148

%*

7,9%

14,5%

9,6%

19,3%

21,3%

19,8%

22,4%

26,2%

24,1%

w tym BEST S.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wiek poniżej 30

 

9

9

28

16

44

54

15

69

wiek 30-50

16

8

24

40

12

52

43

17

60

wiek powyżej 50

0

0

0

9

1

10

1

2

3

Gdynia

22

15

37

35

25

60

38

30

68

Elbląg

10

2

12

42

4

46

60

4

64

Suma

16

17

33

77

29

106

98

34

132

%*

7,3%

13,6%

8,8%

19,9%

23,8%

20,8%

21,8%

25,6%

22,6%

Uwaga: uwzględniono wyłącznie Pracowników, których zatrudniono w danym roku i pozostawali zatrudnieni w dn. 31.12.2021 r.
*W tegorocznym raporcie w danych dla Grupy BEST dla lat 2019-2020 uwzględniono również zatrudnienie w spółce BEST Italia S.r.l., (Włochy).

 

[401-1] Odejścia Pracowników

 

 

2018

2019

2020

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

Grupa BEST*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wiek poniżej 30

42

13

55

34

11

21

13

8

21

wiek 30-50

42

16

58

38

22

49

25

24

49

wiek powyżej 50

2

1

3

5

3

6

3

3

6

Gdynia

31

20

51

26

22

48

21

27

48

Elbląg

55

10

65

51

14

26

20

6

26

Mediolan (Włochy)

0

0

0

0

0

0

0

2

2

Suma

86

30

116

77

36

76

41

35

76

wskaźnik fluktuacji

22,6%

22,9%

22,7%

19,3%

25,5%

20,9%

8,8%

23,5%

12,4%

w tym BEST S.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wiek poniżej 30

42

12

54

33

11

21

13

8

21

wiek 30-50

39

15

54

38

22

41

23

18

41

wiek powyżej 50

2

1

3

5

3

5

3

2

5

Gdynia

28

18

46

25

22

41

19

22

41

Elbląg

55

10

65

51

14

26

20

6

26

Suma

83

28

111

76

36

67

39

28

67

wskaźnik fluktuacji

22,4%

23,7%

22,7%

19,6%

29,5%

22%

8,7%

21,1%

11,5%

*W tegorocznym raporcie w danych dla Grupy BEST dla lat 2019-2020 uwzględniono również zatrudnienie w spółce BEST Italia S.r.l., (Włochy).

 

[401-3] Wskaźniki powrotu do pracy i utrzymania zatrudnienia po urlopie macierzyńskim / ojcowskim w podziale na płeć

 

 

2018

2019

2020

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

Grupa BEST

Liczba Pracowników, którzy byli uprawnieni do urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego i skorzystali z tego uprawnienia w roku, w którym urodziło się im dziecko

23

2

25

26

7

33

33

14

47

Nie skorzystali z uprawnienia w roku, w którym urodziło się dziecko

0

1

1

0

1

1

0

4

4

Liczba osób, z którymi rozwiązano umowę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego (umowa rozwiązana z upływem czasu na jaki była zawarta)

1

0

1

6

0

6

1

0

1

w tym BEST S.A.

Liczba Pracowników, którzy byli uprawnieni do urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego i skorzystali z tego uprawnienia w roku, w którym urodziło się im dziecko

22

1

23

26

7

33

32

13

45

Nie skorzystali z uprawnienia w roku, w którym urodziło się dziecko

0

1

1

0

1

1

0

4

4

Liczba osób, z którymi rozwiązano umowę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego (umowa rozwiązana z upływem czasu na jaki była zawarta)

1

0

1

6

0

6

1

0

1

 

 

[404-1] Średnia liczba godzin szkoleniowych w roku przypadająca na Pracownika w podziale na płeć oraz na kategorię Pracowników*

 

2018

2019

2020

 

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

kobiety

mężczyźni

łącznie

Grupa BEST

17

25

19

24

21

23

16

17

17

dyrektorzy

44

40

43

38

22

33

23

17

22

kierownicy i menedżerowie

22

43

29

29

27

29

36

40

37

specjaliści

16

20

17

23

20

22

14

14

14

w tym BEST S.A.

17

23

18

24

23

24

17

20

17

dyrektorzy

44

40

43

38

37

38

23

17

22

kierownicy i menedżerowie

22

42

28

30

28

30

36

43

39

specjaliści

16

19

16

23

21

22

14

16

15

*Poniższe dane są danymi szacunkowymi. W celu dokonania obliczeń przyjęto stan zatrudnienia na ostatni dzień roku. W danych nie uwzględniono obowiązkowych szkoleń BHP, szkoleń adaptacyjnych z I dnia pracy, dofinansowanych przez pracodawcę studiów podyplomowych i szkoleń odbytych w ramach wykupionych na 2020 r. licencji do kursów online. Nie uwzględniono również szkoleń Członków Zarządów oraz Komplementariuszy w Grupie BEST.

 

[405-2] Stosunek przeciętnego wynagrodzenia kobiety do wynagrodzenia mężczyzny w danej kategorii*

 

2018

2019

2020

specjaliści

79,00%

87,90%

78,51%

specjaliści IT

93,90%

90,50%

83,53%

dyrektorzy

72,90%

85,305

78,72%

kierownicy, koordynatorzy, menedżerowie

76,80%

79,00%

79,46%

asystenci

92,80%

97,70%

99,25%

*Statystyki obarczone są dużym ryzykiem błędu ze względu na niską liczebność wyszczególnionych kategorii oraz ich niejednorodny charakter. Z jednej strony liczebność, zwłaszcza płci mniej reprezentowanej w danej kategorii, to często kilka lub kilkanaście osób. W efekcie czasem jedno wyższe lub niższe wynagrodzenie silnie wpływa na wartość przeciętną dla płci, a tym samym na wynik. Z drugiej strony grupy nie są w pełni homogeniczne, tj. wśród specjalistów znajdziemy zarówno niżej opłacanych specjalistów z obszarów specjalizacji o bardziej ogólnym charakterze, jak również wysoko wyspecjalizowanych ekspertów z wąskich dziedzin specjalizacji. Choć obie grupy to formalnie specjaliści, to ich wynagrodzenia są silnie zróżnicowane.

 

[202-1] Stosunek wynagrodzenia Pracowników najniższego szczebla* w podziale na płeć w stosunku do płacy minimalnej

 

2018

2019

2020

kobiety

116,4%

118,3%

104,02%

mężczyźni

119,0%

121,1%

104,81%

*W kalkulacji uwzględniono osoby zatrudnione na stanowisku konsultanta call center; jednocześnie należy wskazać, że w Grupie BEST wśród stanowisk z podstawowym wynagrodzeniem należą np. stanowiska osób sprzątających oraz Pracowników obsługi biura (kierowcy, konserwatorzy), ale jest ich kilka i nie są w żadnej mierze reprezentatywne dla ogółu organizacji; równocześnie należy również podkreślić, że przedstawione dane odnoszą się do wynagrodzenia podstawowego bez bonusów, premii, itd., podczas gdy konsultanci, na analogicznych zasadach do pozostałych Pracowników call center, otrzymują istotną część wynagrodzenia w postaci premii za wyniki. Przeciętna wysokość premii osób zatrudnionych w call center w ciągu roku stanowi znaczącą część zarobków. Faktyczne wynagrodzenie jest zatem istotnie wyższe. Nieznaczne różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami wynikają z faktu, że podwyżki podstawowego wynagrodzenia w Grupie BEST są w przypadku osób przebywających na długotrwałych zwolnieniach i urlopach (np. urlop macierzyński i wychowawczy) przyznawane z chwilą powrotu do pracy. W efekcie pojedyncze osoby przebywające na zwolnieniu lub urlopie mogą mieć z tego powodu formalnie niższe wynagrodzenie, co wpływa na wysokość wskaźnika w danej grupie.

 

[301-1, 302-1] Zużycie materiałów, surowców, paliw energii*

 

j.m.

2018

2019

2020

Grupa BEST

kluczowe materiały

papier

kg

(ryz)

14 549,67

(5832 ryzy)

11 598,33

(4 649 ryz)

5 014,55

(2010 ryz)

woda i ścieki

zużycie woda (z sieci miejskiej)

m3

b.d.

b.d.

1 520,61

paliwa i energia

benzyna

GJ

(litrów)

967,00

(29 172,12)

1 066,40

(32 170,61)

804,64

(24 273,97)

olej napędowy (ON)

GJ

(litrów)

545,26

(14 894,80)

845,07

(23 084,42)

451,59

(12 335,89)

energia elektryczna

GJ

2 724,31

 2 724,52

2 521,28

energia cieplna**

GJ

823,86

 1 016,99

1 422,79

chłód

GJ

303,31

 266,54

138,19

Łącznie zużycie energii

GJ

5 363,75

5 919,51

5 338,48

w tym BEST S.A.

kluczowe materiały

papier

kg

(ryz)

13 541,05

(5428 ryz)   

11 473,59   

(4599 ryz)

4 914,76

(1970 ryz)

woda i ścieki

zużycie woda (z sieci miejskiej)

m3

b.d.

b.d.

1 474,85

paliwa i energia

Benzyna

GJ

(litrów)

670,06

(20 214,20)   

760,85

(22 953,00)   

375,76

(10 264,67)

olej napędowy (ON)

GJ

(litrów)

455,19

(12 434,17)   

746,50

(20 392,00)   

587,29

(17717,18)

energia elektryczna

GJ

2 603,35   

 2 604,66   

2 434,83

energia cieplna**

GJ

769,25   

 985,85   

1 392,57

chłód

GJ

273,52   

 240,36   

126,54

Łącznie zużycie energii

GJ

4 771,36   

5 338,23   

4 917,00

*Część energii zużywanej przez systemy klimatyzacyjne nie jest wydzielona i wykazywana jest w zużyciu energii elektrycznej.

**W przypadku biur BEST S.A. w Elblągu posłużono się szacunkami. Jednocześnie odnotowywany wzrost zużycia wynika z niedoszacowanych danych od zarządców powierzchni biurowej (tj. nieobejmujących wszystkich odbiorników ciepła).

 

[305-1, 305-2, 305-3] Szacowana emisja gazów cieplarnianych (Zakres 1, Zakres 2, Zakres 3)

Grupa BEST

[kg eCO2]

2018

2019

2020

Zakres 1

benzyna

63 245,74

69 746,53

52 626,45

olej napędowy

37 922,61

58 773,63

31 407,55

Zakres 2

energia elektryczna

578 916,76

544 147,74

503 555,01

ciepło

91 831,94

98 139,15

137 299,14

chłód

b.d.

b.d.

b.d.

Zakres 3

papier

13 376,92

10 663,46

4 610,36

woda

b.d.

b.d.

523,09

ścieki

b.d.

b.d.

1 076,59

dojazdy do/z pracy

278 272,16

294 556,59

142 098,59

utylizacja zużytych komputerów

b.d.

b.d.

1,07

Łącznie (zakres 1-3)

1 063 566,13

1 076 027,09

873 197,85

 

 

 

 

w tym BEST S.A.

[kg eCO2]

2018

2019

2020

Zakres 1

benzyna

43 824,79

49 762,56

38 411,20

olej napędowy

31 657,77

51 918,64

26 134,16

Zakres 2

energia elektryczna

553 210,91

520 208,14

486 289,40

ciepło

76 386,28

95 134,95

134 383,47

chłód

b.d.

b.d.

b.d.

Zakres 3

papier

11 583,61

12 449,59

4 518,61

woda

b.d.

b.d.

507,35

ścieki

b.d.

b.d.

1 044,20

dojazdy do/z pracy

257 603,40

270 703,61

136 931,37

utylizacja zużytych komputerów

b.d.

b.d.

1,07

Łącznie (zakres 1-3)

974 266,77

1 000 177,49

828 220,83

Metodyka: w obliczeniach wykorzystano mi.in dane dotyczące emisyjności produkcji energii elektrycznej publikowane przez KOBIZE (za lata 2018, 2019), emisyjności produkcji ciepła poblokowane przez URE (2019), a także wskaźniki emisyjności dla paliw, przejazdów różnymi środkami transportu, dystrybucji wody, odbioru ścieków, utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także produkcji papieru odprawowane i publikowane przez brytyjski rząd (UK Government Conversion Factors for greenhouse gas (GHG) reporting).

 

 

 

Aneks: Ryzyka niefinansowe związane z działalnością windykacyjną

[102-15] Wśród kluczowych kategorii ryzyka biznesowego Grupy BEST znajdują się ryzyka o charakterze niefinansowym. Poszczególne z kategorii ryzyka mają swoich właścicieli biznesowych, którzy operacyjnie nimi zarządzają, podejmując decyzje dotyczące ich ograniczania do poziomu akceptowalnego. Stosunkowo płaska struktura organizacyjna pozwala jednocześnie Zarządowi sprawować pieczę nad całokształtem ryzyka, na które eksponowana jest Grupa BEST, w tym BEST S.A.

Ze względu na niewielką istotność kwestii środowiskowych, są to przede wszystkim ryzyka o charakterze społecznym, wśród których należy wymienić:

Ryzyko pogorszenia się sytuacji finansowej Klientów (dłużników)

Aktywa Grupy BEST mogą być inwestowane w wierzytelności wobec osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Przychody są więc zależne od sytuacji finansowej Klientów BEST, która z kolei zależy od czynników makroekonomicznych, takich jak: poziom wynagrodzeń, stopa bezrobocia, stopa inflacji, wysokość stóp procentowych czy też wielkość dochodów pozostawionych do dyspozycji gospodarstw domowych.

Kolejnym elementem determinującym zdolność Klientów do regulowania zobowiązań finansowych jest kształtowanie się systemu finansowego i właściwa ocena zdolności kredytowej. Zbyt otwarta polityka instytucji finansowych w tym zakresie może doprowadzić do pogłębienia problemów finansowych Klientów BEST S.A. poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań i, w efekcie, wpłynąć na długotrwałą utratę przez nich płynności finansowej. Z kolei zaostrzenie polityki kredytowej instytucji finansowych ogranicza osobom zobowiązanym do spłaty dostęp do dodatkowych źródeł finansowania, co może utrudnić spłatę aktualnych zobowiązań. Prawdopodobieństwo odzyskania wierzytelności jest również uwarunkowane przez strukturę zadłużenia, rodzaj i charakterystykę zobowiązań. Możliwość wystąpienia wśród grona wierzycieli instytucji uprzywilejowanych (np. ZUS, US) lub zobowiązań uprzywilejowanych (np. zobowiązania alimentacyjne) zwiększa potencjalne ryzyko niewywiązania się Klienta z obowiązku spłaty wierzytelności wobec pozostałych wierzycieli i jednocześnie ogranicza skuteczność prowadzonych przez nich działań egzekucyjnych.

 

(patrz: Trwałe podstawy, Model działania, Zakup wierzytelności)

Ryzyko związane ze zmianami przepisów prawa oraz ich interpretacji

Niezmiernie ważne dla procesu zarządzania wierzytelnościami są regulacje prawne, na podstawie których działają podmioty z Grupy BEST oraz regulacje dotyczące dochodzenia roszczeń. Wszelkie niekorzystne zmiany w tym zakresie, w szczególności dotyczące dochodzenia roszczeń w elektronicznym postępowaniu upominawczym, działalności komorników sądowych, wysokości kwot wolnych od zajęć komorniczych, wysokości opłat sądowych, czy też wysokości odsetek za zwłokę, mogą mieć wpływ na poziom przychodów i rentowność działalności Grupy BEST, a także na efektywność prowadzonej windykacji, bądź w znaczny sposób ograniczyć możliwość jej prowadzenia.

Grupa BEST na bieżąco śledzi proces legislacyjny w zakresie przepisów prawa mających wpływ na działalność operacyjną, mając na uwadze konieczność dostosowania działalności do dynamicznie zmieniającego się otoczenia prawnego.

 

(patrz: Trwałe podstawy, Zakup wierzytelności, Skuteczne postępowanie sądowe i egzekucyjne)

Ryzyko związane z przetwarzaniem danych, w tym w szczególności danych osobowych

Działalność Grupy BEST związana jest z koniecznością przetwarzania danych. Utrzymując odpowiednie rozwiązania techniczne oraz organizacyjne, dokładamy wszelkich starań, aby dane objęte tajemnicą – w szczególności dane osobowe – były należycie chronione, a ich przetwarzanie dokonywane było w sposób zgodny z przepisami prawa. Wykorzystywany w tym celu system informatyczny wyposażony jest w zabezpieczenia, które chronią przed próbą nielegalnego dostępu oraz przed utratą tych danych. Ryzyko wydania osobom postronnym dokumentów lub informacji jest ograniczone przez rozwiązania techniczne i organizacyjne, w tym obowiązujące przepisy wewnętrzne.

Pomimo tego, istnieje ryzyko związane z potencjalną możliwością nielegalnego udostępnienia lub wyniesienia danych osobowych na skutek świadomego działania lub zaniedbania osób lub podmiotów, z którymi współpracujemy. W przypadku naruszenia przepisów związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności ujawnienia danych osobowych w sposób niezgodny z prawem, podmioty Grupy BEST mogą być narażone na sankcje karne lub sankcje administracyjne. Bezprawne ujawnienie danych osobowych może również skutkować skierowaniem wobec Grupy BEST roszczeń o naruszenie dóbr osobistych oraz wpłynąć negatywnie na jej wizerunek.

 

(patrz: Skuteczna ochrona danych osobowych)

Ryzyko związane z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów

Działalność Grupy BEST nadzorowana jest m.in. przez Prezesa UOKiK. Grupa BEST stosuje się do obowiązujących przepisów dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów. Istnieje jednak ryzyko interpretacji, że prowadzona działalność w pewnych obszarach narusza zbiorowy interes konsumentów. Stwierdzenie przez Prezesa UOKiK naruszenia zbiorowego interesu konsumentów np. poprzez stosowanie niedozwolonych klauzul, może skutkować wezwaniem do zaprzestania takich praktyk, jak również nałożeniem na BEST kar pieniężnych. Powyższe zagrożenie może negatywnie wpłynąć na osiągane przez spółkę wyniki.

 

(patrz: Poszanowanie godności osoby, Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji, Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy, Skuteczne postępowanie sądowe i egzekucyjne, Reklamacje)

Ryzyko związane z utratą licencji na zarządzanie wierzytelnościami sekurytyzowanymi

 

Działalność Grupy BEST jest nadzorowana przez instytucje nadzoru (np. Komisję Nadzoru Finansowego), których celem jest zapewnienie prawidłowego i zgodnego z prawem funkcjonowania rynku. Grupa BEST śledzi na bieżąco zmiany zachodzące w prawie, niezwłocznie dostosowując do nich swoje procesy  oraz uwzględniając je w procedurach wewnętrznych. Stara się również zachować najwyższe standardy ładu zarządczego. Pozwala to minimalizować ryzyko wystąpienia niezgodności, które potencjalnie mogłyby skutkować sankcjami, w tym w skrajnym przypadku utratą licencji na zarządzanie wierzytelnościami.

 

(patrz: Poszanowanie godności osoby, Zakup wierzytelności, Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji, Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy, Skuteczne postępowanie sądowe i egzekucyjne)

Ryzyko związane z utratą doświadczonej kadry menedżerskiej lub kluczowych Pracowników

Wykwalifikowani i doświadczeni Pracownicy są niezbędni dla zachowania ciągłości funkcjonowania Grupy BEST. Utrata doświadczonej kadry menedżerskiej lub kluczowych Pracowników może wpłynąć negatywnie na tempo i zakres realizacji założeń biznesowych.

Mając na uwadze powyższe, Grupa BEST nieustannie dąży do tego, by kluczowi i najbardziej wartościowi Pracownicy chcieli pracować na rzecz organizacji.

 

(patrz: Staranna rekrutacja i niska rotacja, Wynagrodzenia, Benefity pozapłacowe, Przyjazna atmosfera)

Ryzyko negatywnego PR

Działalność Grupy BEST niejednokrotnie związana jest z windykacją należności od osób fizycznych lub prawnych, w tym osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Mimo że z większością z tych osób udaje się, dzięki odpowiedniej polityce produktowej, wypracować konstruktywne rozwiązania wyjścia z zadłużenia, zdarzają się również osoby, które wobec braku możliwości polubownego i satysfakcjonującego je rozwiązania uregulowania zobowiązania, mogą zdecydować się na kreowanie negatywnego PR wobec Grupy BEST. Przypadki, w których konfrontowana jest jednostka z korporacją są atrakcyjne z punktu widzenia mediów.

Ryzyko publikacji niekorzystnych lub fałszywych informacji może dotyczyć również działalności firm konkurencyjnych, co przekłada się na odbiór społeczny całej branży. Zdarzenia takie – poprzez nagłośnienie sprawy przez media – mogą mieć bezpośredni wpływ na erozję społecznego przyzwolenia na działanie i na wiarygodność w oczach interesariuszy. Może się to przełożyć na mniejszy popyt na produkty ze strony Klientów, a w konsekwencji gorsze wyniki finansowe.

 

(patrz: Skuteczna windykacja przejrzystej komunikacji)

Ryzyko jakości nabywanych portfeli wierzytelności

Niższa od założonej spłacalność wierzytelności może skutkować niższymi od zakładanych przychodami oraz gorszym od zakładanego wynikiem inwestycyjnym. Grupa BEST na bieżąco monitoruje otoczenie i parametry obsługiwanych portfeli, aby móc w porę zareagować na niepokojące sygnały. Regularne wyceny wierzytelności, przeprowadzane przez doświadczonych i niezależnych specjalistów, na bieżąco odzwierciedlają zmiany w wartości godziwej poszczególnych portfeli.

 

(patrz: Zakup wierzytelności)

 

Indeks GRI

[102-55]

Wskaźnik

Opis

Wartość / miejsce w raporcie

GRI 102: General Disclosures 2016

102-1

Nazwa organizacji

Grupa BEST oraz BEST S.A.

102-2

Aktywności, marki, produkty i usługi

[Model działania], [Tworzenie wartości dodanej]

102-3

Lokalizacja siedziby głównej organizacji

BEST S.A.

ul. Łużycka 8A

81-537 Gdynia

102-4

Lokalizacja działalności operacyjnej

[Model działania]

102-5

Charakter własności oraz forma prawna

[Model działania]

102-6

Obsługiwane rynki

[Model działania], [Tworzenie wartości dodanej]

102-7

Skala organizacji

[Model działania], [Tworzenie wartości dodanej]

102-8

Informacja o pracownikach i innych osobach współpracujących

[Model działania],

[Niefinansowe dane liczbowe]

102-9

Łańcuch dostaw

[Tworzenie wartości dodanej]

102-10

Istotne zmiany w organizacji lub jej łańcuchu dostaw

Brak istotnych zmian

102-11

Zasada ostrożności (przezorności)

Ze względu na marginalne odziaływanie na środowisko naturalne, zasada w ujęciu sensu stricto dotyczy organizacji w bardzo ograniczonym zakresie. Jednocześnie podejście takie, poprzez analogię, będzie towarzyszyło podejściu do innych kategorii ryzyka.

102-12

Inicjatywy zewnętrzne

[Trwałe podstawy]

102-13

Członkostwo w organizacjach

[Trwałe podstawy]

102-14

Oświadczenie ze strony najważniejszych rangą decydentów w organizacji

[List Prezesa]

102-15

Kluczowe obszary wpływu, ryzyka i szans

[Ryzyka niefinansowe związane z działalnością windykacyjną]

102-16

Wartości organizacji, jej zasady, standardy i normy zachowania

[Trwałe podstawy]

102-17

Mechanizmy rozstrzygania i zgłaszania wątpliwości dotyczących zasad etycznych

[Etyka biznesu], [Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu], [Inne mechanizmy odwoławcze]

102-18

Struktury zarządcze

[Struktura zarządzania i własności]

102-40

Lista grup interesariuszy

[Zakres sprawozdania]

102-41

Układy zbiorowe pracy

Nie dotyczy (brak układów zbiorowych pracy)

102-42

Podstawy identyfikacji i selekcji grup interesariuszy

[Proces definiowania sprawozdania]

102-43

Podejście do angażowania interesariuszy

[Zakres sprawozdania], [Ocena Pracowników i system informacji zwrotnej]

102-44

Kluczowe kwestie i zagadnienia poruszone przez interesariuszy

[Zakres sprawozdania], [Ocena pracowników i system informacji zwrotnej], [Zakres sprawozdania]

102-45

Podmioty uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym

[Specyfikacja sprawozdania]

102-46

Proces definiowania treści raportu oraz ograniczeń obszarów

[Proces definiowania sprawozdania]

102-47

Lista istotnych (materialnych) obszarów

[Proces definiowania sprawozdania]

102-48

Zmian w informacjach podanych w poprzednich raportach

Skorygowano dane dotyczące zatrudnienia za lata 2018-2019 dla wskaźników 102-8, 401-1. Miało to na celu uwzględnienie w danych za 2019 rok zatrudnienia w spółce BEST Italia S.r.l., a także skorygowanie nieścisłości, które pojawiły się w wyniku błędnego przypisania niektórych danych kadrowych.

102-49

Zmiany w podejściu do raportowania

brak

102-50

Okres raportowania

[Specyfikacja sprawozdania]

102-51

Data ostatniego raportu

[Specyfikacja sprawozdania]

102-52

Cykl raportowania

Roczny

102-53

Osoba kontaktowa w zakresie pytań dotyczących raportu i jego treści.

[Specyfikacja sprawozdania]

102-54

Oświadczenie na temat zgodności z GRI Standards

[Specyfikacja sprawozdania]

102-55

Indeks GRI

[Indeks GRI]

102-56

Zewnętrzna weryfikacja

[Specyfikacja sprawozdania]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (202)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Wynagrodzenia]

103-2 (202)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Wynagrodzenia]

103-3 (202)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Wynagrodzenia]

GRI 202: Market Presence 2016

202-1

Stosunek wynagrodzenia pracowników najniższego szczebla w podziale na płeć w stosunku do płacy minimalnej

[Niefinansowe dane liczbowe]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (203)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Trwałe podstawy]

103-2 (203)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Trwałe podstawy]

103-3 (203)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Trwałe podstawy]

GRI 203: Indirect Economic Impacts 2016

203-2

Znaczący pośredni wpływ ekonomiczny

[Trwałe podstawy]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (205)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu]

103-2 (205)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu]

103-3 (205)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu]

GRI 205: Anti-corruption 2016

205-1

Zakłady ocenione pod kątem ryzyka wystąpienia korupcji

[Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu]

205-2

Komunikacja i szkolenia poświęcone politykom i procedurom antykorupcyjnym

[Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu]

205-3

Potwierdzone przypadki korupcji i podjęte działania

[Przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (206)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

103-2 (206)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

103-3 (206)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

GRI 206: Anti-competitive Behavior 2016

206-1

Kroki prawne podjęte wobec organizacji w związku z naruszeniami zasad wolnej konkurencji, praktykami monopolistycznymi

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (301)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-2 (301)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-3 (301)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

GRI 301: Materials 2016

301-1

Wykorzystywane materiały/surowce wg masy lub objętości

[Niefinansowe dane liczbowe]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (302)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-2 (302)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-3 (302)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

GRI 302: Energy 2016

302-1

Zużycie energii przez organizację

[Niefinansowe dane liczbowe]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (305)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-2 (305)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-3 (305)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

GRI 305: Emissions 2016

305-1

Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 1)

[Niefinansowe dane liczbowe]

305-2

Pośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 2)

[Niefinansowe dane liczbowe]

305-3

Inne pośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 3)

[Niefinansowe dane liczbowe]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (307)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-2 (307)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

103-3 (307)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

GRI 307: Environmental Compliance 2016

307-1

Niezgodności z przepisami i regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska

[Podejście zarządcze i aktualny wpływ]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (401)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[BEST wobec Pracowników], [Staranna rekrutacja i niska rotacja], [Benefity pozapłacowe]

103-2 (401)

Podejście zarządcze i jego elementy

[BEST wobec Pracowników], [Staranna rekrutacja i niska rotacja], [Benefity pozapłacowe]

103-3 (401)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[BEST wobec Pracowników], [Staranna rekrutacja i niska rotacja], [Benefity pozapłacowe]

GRI 401: Employment 2016

401-1

Nowi pracownicy i rotacja zatrudnienia

[Niefinansowe dane liczbowe]

401-2

Świadczenia zapewniane pracownikom pełnoetatowym, które nie przysługują pracownikom tymczasowym lub zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin

[Benefity pozapłacowe]

401-3

Urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie

[Niefinansowe dane liczbowe]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (404)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Szkolenia i rozwój]

103-2 (404)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Szkolenia i rozwój]

103-3 (404)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Szkolenia i rozwój]

GRI 404: Training and Education 2016

404-1

Średnia liczba godzin szkoleniowych w roku przypadająca na pracownika

[Niefinansowe dane liczbowe]

404-2

Programy rozwoju umiejętności pracowniczych i kształcenia wspomagającego okresy przejściowe

[Działania prorozwojowe]

404-3

Procent pracowników otrzymujących regularne oceny swoich wyników oraz informacje rozwoju zawodowego

[Ocena Pracowników i system informacji zwrotnej]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (405)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Wynagrodzenia]

103-2 (405)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Wynagrodzenia]

103-3 (405)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Wynagrodzenia]

405-2

Stosunek pensji podstawowej i wynagrodzenia kobiet i mężczyzn

[Niefinansowe dane liczbowe]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (412)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty]

103-2 (412)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty]

103-3 (412)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty]

GRI 412: Human Rights Assessment 2016

412-1

Zakłady poddane przeglądowi pod kątem poszanowania praw człowieka lub ocenie pod kątem wpływu na poszanowanie praw człowieka

[Inne mechanizmy odwoławcze]

412-2

Szkolenia pracowników związane z politykami i procedurami poszanowania praw człowieka

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (413)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Udział w życiu lokalnych społeczności]

103-2 (413)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Udział w życiu lokalnych społeczności]

103-3 (413)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Udział w życiu lokalnych społeczności]

GRI 413: Local Communities 2016

413-1

Zakłady z wdrożonymi programami zaangażowania lokalnej społeczności, ocenami oddziaływania i programami rozwoju

[Wolontariat], [Udział w życiu lokalnych społeczności]

413-2

Zakłady mające znaczący rzeczywisty i potencjalnie negatywny wpływ na społeczności lokalne

[Udział w życiu lokalnych społeczności]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (416)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Poszanowanie godności osoby],[Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

103-2 (416)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

103-3 (416)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

GRI 416: Customer Health and Safety 2016

416-1

Ocena wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo istotnych kategorii produktów i usług

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

416-2

Przypadki niezgodności z regulacjami oraz dobrowolnie stosowanymi kodeksami dotyczącymi wpływu produktów i usług na zdrowie i bezpieczeństwo

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy], [Inne mechanizmy odwoławcze]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (417)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

103-2 (417)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

103-3 (417)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

GRI 417: Marketing and Labeling 2016

417-1

Wymogi dotyczące informacji i etykietowania produktów i usług

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Proste, przejrzyste produkty i zaufani doradcy]

417-2

Przypadki niezgodności produktów i usług w zakresie informacji i etykietowania

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Inne mechanizmy odwoławcze]

417-3

Przypadki niezgodności dotyczące komunikacji marketingowej

[Poszanowanie godności osoby], [Skuteczna windykacja, dzięki przejrzystej komunikacji], [Czytelne wezwania do zapłaty], [Inne mechanizmy odwoławcze]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (418)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Skuteczna ochrona danych osobowych]

103-2 (418)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Skuteczna ochrona danych osobowych]

103-3 (418)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Skuteczna ochrona danych osobowych]

GRI 418: Customer Privacy 2016

418-1

Istotne skargi dotyczące naruszenia prywatności klientów i utraty danych klienckich

[Skuteczna ochrona danych osobowych]

GRI 103: Management Approach 2016

103-1 (FS)

Wyjaśnienie istotności obszaru ze wskazaniem ograniczeń

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Dzielenie się wiedzą]

103-2 (FS)

Podejście zarządcze i jego elementy

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Dzielenie się wiedzą]

103-3 (FS)

Ewaluacja podejścia do zarządzania

[Skuteczna windykacja dzięki przejrzystej komunikacji], [Dzielenie się wiedzą]

GRI G4 Financial Services Sector Disclosures 2013

G4-FS14

Edukacja finansowa

[Dzielenie się wiedzą]

 

 

 

 

Niniejsze sprawozdanie zostało sporządzone i zatwierdzone do publikacji w dniu 13 kwietnia 2021 roku.

 

 

 

 

 

………………………………………………………………..

Krzysztof Borusowski

Prezes Zarządu BEST S.A

 

 

 

 

 

………………………………………………………………..

Marek Kucner

Wiceprezes Zarządu BEST S.A