SPRAWOZDANIE FINANSOWE
FIRMY OPONIARSKIEJ DĘBICA S.A.
ZA 2020 ROK
SPIS TREŚCI
1. WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.1. Forma prawna oraz podstawowy przedmiot działalności wg PKD
1.2. Zasady sporządzania sprawozdań i informacja o władzach Spółki
1.3. Zasady prowadzenia rachunkowości
1.3.1. Rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne
1.3.2. Środki trwałe w budowie
1.3.4. Inwestycje długoterminowe
1.3.6. Należności i zobowiązania
1.3.7. Inwestycje krótkoterminowe
1.3.9. Operacje w walutach obcych
1.3.10. Aktywo i rezerwa na odroczony podatek dochodowy
1.3.13. Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów
1.3.14. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów
1.3.15. Przychody ze sprzedaży
1.3.16. Koszty oraz pomiar wyniku finansowego
1.3.17. Sposób sporządzenia sprawozdania finansowego
1.4. Podstawowe dane finansowe oraz średnie kursy wymiany złotego
2. DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA
2.1. Noty objaśniające do bilansu
2.2. Noty objaśniające do rachunku zysków i strat
2.3. Noty objaśniające do rachunku przepływów pieniężnych
3. DODATKOWE NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
FIRMA OPONIARSKA DĘBICA SPÓŁKA AKCYJNA; ul.1 Maja 1, 39-200 Dębica; REGON 850004505; NIP PL 8720003404; nr KRS 0000045477 Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy: 110 422 000 zł (wpłacony w całości).
Firma Oponiarska Dębica Spółka Akcyjna (poprzednia nazwa „Stomil” Dębica Spółka Akcyjna) powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Dębickich Zakładów Opon Samochodowych „Stomil” w Dębicy.
Postanowieniem Sądu Rejonowego w Tarnowie, Wydział V Gospodarczy z dnia 26 kwietnia 1991 r. „Stomil” Dębica Spółka Akcyjna została wpisana do rejestru handlowego pod numerem RHB-302, a od 2001 r. przerejestrowana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000045477.
12 listopada 1993 r. Walne Zgromadzenie „Stomil” Dębica S.A. podjęło decyzję o zmianie (nazwy) Spółki na Firma Oponiarska Dębica Spółka Akcyjna. Spółka może używać skrótu nazwy T.C. Dębica S.A., która nabrała mocy prawnej 22 listopada 1993 r. po postanowieniu Sądu Rejonowego w Tarnowie o wpisie do rejestru handlowego przedmiotowej zmiany.
Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej GOODYEAR, a jednostką posiadającą obecnie bezpośrednio 12 042 976 akcji Spółki stanowiących 87,251% udziału w kapitale zakładowym jest Goodyear S.A., z siedzibą w Luxemburgu.
Spółka wg klasyfikacji GPW w Warszawie została umieszczona w sektorze „przemysł motoryzacyjny” (po notowaniu z dnia 19 września 2008 r.).
Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja ogumienia do środków transportu - symbol rodzaju działalności wg PKD 25.11.Z. (wg PKD z 2004 r., odpowiednio 22.11.Z* wg PKD z 2007 r.).
Spółka nie jest jednostką dominującą i nie jest znaczącym inwestorem.
Spółka nie sporządza sprawozdań finansowych skonsolidowanych.
Zgodnie ze statutem czas trwania działalności Spółki jest nieograniczony.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone za 2020 r. i obejmuje okres od 01.01.2020 do 31.12.2020 i porównywalne dane finansowe za 2019 r. obejmujące okres od 01.01.2019 do 31.12.2019.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości. Zdaniem Zarządu nie istnieją okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuowania działalności.
Sprawozdanie finansowe sporządzone zostało stosownie do przepisów „Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.” (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późniejszymi zmianami) oraz „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 luty 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych” (Dz. U. Nr 33, poz. 259) oraz „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych” (Dz. U. Nr 149, poz. 1674 z późn. zm.). Spółka nie stosuje Krajowych Standardów Rachunkowości dla celów sporządzania sprawozdawczości finansowej.
Wprowadzenie i informacje dodatkowe stanowią integralną część sprawozdania finansowego.
Skład Zarządu i Rady Nadzorczej aktualny na 01.01.2020 rok
Skład Zarządu i Rady Nadzorczej aktualny na 31.12.2020 rok
Zmiany zachodzące w składzie organów zarządzających i nadzorujących w roku obrotowym:
26 czerwca 2020 r.: Spółka otrzymała informację o rezygnacji Pana Macieja Mataczyńskiego z funkcji członka Rady Nadzorczej Spółki z dniem 26 czerwca 2020 r. Powody rezygnacji nie zostały wskazane.
8 lipca 2020 r.: Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o powołaniu do składu Rady Nadzorczej Pana François Colin de Verdière, na podstawie § 14 ust. 4 Statutu Spółki oraz § 3 ust. 4 Regulaminu Rady Nadzorczej. Uchwała weszła w życie w dniu podjęcia.
25 sierpnia 2020 r.: Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało członków Rady Nadzorczej Spółki na nową kadencję, która rozpoczęła się 25 sierpnia 2020 r.
2 września 2020 r.: Na swoim pierwszym posiedzeniu Rada Nadzorcza Spółki ukonstytuowała się w następującym składzie:
Jacek Pryczek - Przewodniczący Rady Nadzorczej
François Colin de Verdière - Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Łukasz Antoni Rędziniak - Niezależny Członek Rady Nadzorczej, Sekretarz Rady Nadzorczej
Vincent Ganier - Członek Rady Nadzorczej
Andrzej Kowal - Niezależny Członek Rady Nadzorczej
Lourens Roets - Członek Rady Nadzorczej
Michaël De Schrijver - Członek Rady Nadzorczej
Janusz Raś - Członek Rady Nadzorczej
Na podstawie §14 Statutu Spółki pracownicy Spółki, w wyborach przeprowadzonych w Spółce, na członka Rady Nadzorczej w kadencji rozpoczynającej się 25 sierpnia 2020 r. wybrali Pana Janusza Rasia.
Wartości niematerialne i prawne wyceniane są według cen nabycia lub kosztów wytworzenia pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe).
Przyjęto następujące okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych:
oprogramowanie komputerowe 2 – 10 lat
pozostałe 5 lat
Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.
Środki trwałe wykazane w bilansie obejmują również aktywa przyjęte do używania na podstawie umowy spełniającej przynajmniej jedno z kryteriów określonych w art. 3 ust. 4 Ustawy (leasing finansowy).
Środki trwałe wycenia się według ceny nabycia, kosztów wytworzenia, rozbudowy lub modernizacji. Środki trwałe odpisuje się metodą liniową zgodnie z okresem ich ekonomicznej użyteczności. Przyjęto następujące okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych:
budynki i budowle 25 - 40 lat
urządzenia techniczne i maszyny 5 - 20 lat
środki transportu 5 - 15 lat
Środki trwałe przyjęte do używania na podstawie umowy spełniające przynajmniej jedno z kryteriów określonych w art. 3 ust. 4 Ustawy amortyzuje się z uwzględnieniem czasu trwania umowy.
Dla środków trwałych o wartości nie przekraczającej równowartości 5 000 USD wyrażonej w złotych, Spółka stosuje jednorazową amortyzację. Dla celów podatkowych jest to wartość 10 000 zł. Poprawność przyjętych okresów oraz stawek amortyzacyjnych podlega okresowej weryfikacji.
Cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje również koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania za okres budowy, montażu i przystosowania.
Cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia.
W przypadku zmian technologii produkcji, przeznaczenia do likwidacji, wycofania z używania lub innych przyczyn powodujących trwałą utratę wartości środka trwałego lub składnika wartości niematerialnych i prawnych dokonywany jest odpis aktualizujący ich wartość w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Odpisy aktualizujące dotyczące środków trwałych, których wycena została zaktualizowana na podstawie odrębnych przepisów, zmniejszają odniesione na kapitał z aktualizacji wyceny różnice spowodowane aktualizacją wyceny, ewentualna nadwyżka odpisu nad różnicami z aktualizacji wyceny zaliczana jest do pozostałych kosztów operacyjnych.
W przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu z tytułu trwałej utraty wartości składników środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, równowartość całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość danego składnika aktywów i podlega zaliczeniu odpowiednio do pozostałych przychodów operacyjnych.
1.
1.1.
1.2.
1.3.
1.3.1.
Środki trwałe w budowie wycenia się według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia, obejmujących ogół dotyczących danego środka trwałego w budowie kosztów poniesionych od dnia rozpoczęcia budowy do dnia bilansowego lub przyjęcia do użytkowania.
Wartość środków trwałych w budowie zwiększają: niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług, podatek akcyzowy oraz koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody związane z różnicami kursowymi.
Leasing operacyjny, najem lub dzierżawa
Umowa, w której znacząca część ryzyka i pożytków z tytułu własności pozostaje udziałem leasingodawcy (finansującego), ujmowana jest jako leasing operacyjny, umowa najmu lub dzierżawy. Opłaty leasingowe uiszczane w ramach leasingu operacyjnego, najmu lub dzierżawy po pomniejszeniu o ewentualne specjalne oferty promocyjne uzyskane od leasingodawcy (finansującego), obciążają koszty metodą liniową przez okres umowy leasingu, najmu lub dzierżawy.
Leasing finansowy
Obce środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przyjęte do używania na mocy umowy leasingu zalicza się do aktywów trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli umowa spełnia warunki określone w Ustawie.
Leasing rzeczowych aktywów trwałych, gdzie Spółka jako korzystający ponosi zasadniczo wszystkie ryzyka i czerpie zasadniczo wszystkie korzyści związane z prawem własności, klasyfikowany jest jako leasing finansowy. Leasing finansowy jest aktywowany z chwilą rozpoczęcia leasingu według niższej z dwóch kwot: wartości godziwej aktywa objętego leasingiem i aktualnej wartości minimalnych opłat z tytułu leasingu.
Każda opłata z tytułu leasingu jest alokowana między zobowiązanie z tytułu leasingu finansowego (część kapitałowa) i koszty finansowe (część odsetkowa). Podział przeprowadza się stosując metodę wewnętrznej stopy zwrotu, zgodnie z którą część odsetkowa opłaty leasingowej zostaje rozłożona w taki sposób na poszczególne okresy, aby stopa procentowa w stosunku do salda zobowiązania z tytułu leasingu finansowego była w każdym z okresów stała.
Rzeczowe aktywa trwałe używane w ramach leasingu finansowego podlegają amortyzacji przez krótszy z dwóch okresów: okres użytkowania składnika majątku lub okres trwania leasingu.
Udziały w innych jednostkach i długoterminowe papiery wartościowe wycenia się według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy spowodowane trwałą utratą wartości.
Zapasy rzeczowych składników aktywów obrotowych wycenia się w następujący sposób:
zapasy surowców i towarów wykazywane są wg cen nabycia,
półprodukty i produkty w toku po bezpośrednim planowanym koszcie wytworzenia w produkcji podstawowej oraz po rzeczywistym koszcie wytworzenia w produkcji pomocniczej, proporcjonalnie do stopnia zaawansowania robót,
wyroby gotowe wykazywane są wg średniego kosztu wytworzenia obejmującego koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.
Do kosztów wytworzenia produktu nie zalicza się kosztów będących konsekwencją niewykorzystanych zdolności produkcyjnych. Wpływają one na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. W sytuacji, gdy wystąpiła nieplanowana przerwa w produkcji, Spółka określa stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w oparciu o porównanie średnio kwartalnego tonażu wyprodukowanego do tonażu założonego w planie rocznym dla kwartału, w którym wystąpiła nieplanowana przerwa. Jeśli odchylenie tonażu rzeczywistego od planowanego przekracza 15%, koszty pośrednie produkcji poniesione w kwartale, w którym wystąpiła nieplanowana przerwa, traktowane są jako koszt wytworzenia produktów do wysokości będącej iloczynem tychże kosztów oraz średnio kwartalnego wskaźnika absorpcji kosztów pośrednich. Wskaźnik ten z kolei kalkulowany jest jako iloraz kosztów pośrednich produkcji założonych w rocznym planie oraz tonażu planowanego w tym okresie. Wskaźnik ten jest aktualizowany w oparciu o dane rzeczywiste.
Wyroby gotowe na dzień wytworzenia są ujmowane w księgach rachunkowych po kosztach planowanych. Na dzień bilansowy wartość wyrobów gotowych doprowadza się do rzeczywistego kosztu wytworzenia uwzględniając odchylenia między rzeczywistymi kosztami wytworzenia, a kosztami planowanymi.
Spółka dokonuje odpisów aktualizujących na zapasy uznane za przestarzałe lub trudno zbywalne, po dokonanej analizie zapasów.
Wszelkie zapasy, których cena sprzedaży netto spadła poniżej cen nabycia lub kosztów wytworzenia, albo które zostały uznane za przestarzałe bądź częściowo utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, zostały zidentyfikowane, a ich wartość bilansowa obniżona została do poziomu cen sprzedaży netto.
Należności i zobowiązania (za wyjątkiem zobowiązań finansowych) wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności i wykazuje w wartości netto (po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące).
Wartość należności podlega aktualizacji wyceny przy uwzględnieniu stopnia prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego.
Zobowiązania finansowe (z wyjątkiem zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu, instrumentów pochodnych o charakterze zobowiązań oraz pozycji zabezpieczanych) wycenia się nie później niż na koniec okresu sprawozdawczego, według skorygowanej ceny nabycia.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży, do których zalicza się otrzymane weksle o wymagalności powyżej 3 miesięcy – wycenia się w wartości godziwej. Jeżeli nie ma możliwości wiarygodnego ustalenia wartości godziwej, a aktywa te mają ustalony termin wymagalności, wówczas wyceny dokonuje się w wysokości zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, a jeżeli aktywa te nie mają ustalonego terminu wymagalności wyceny dokonuje się w cenie nabycia.
Udzielone pożyczki są wyceniane w kwocie wymaganej zapłaty powiększonej o odsetki należne za dany miesiąc.
Skutki okresowej wyceny aktywów finansowych zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego, w którym nastąpiło przeszacowanie.
Do aktywów pieniężnych zalicza się aktywa w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz. Do aktywów pieniężnych zaliczane są także naliczone odsetki od aktywów finansowych oraz otrzymane weksle o wymagalności do 3 miesięcy.
Aktywa finansowe płatne lub wymagalne w ciągu 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (lokaty) zaliczane są do środków pieniężnych dla potrzeb rachunku przepływów środków pieniężnych. Wymienione aktywa pieniężne prezentowane są w bilansie w ramach inwestycji krótkoterminowych.
Operacje w walutach obcych rozliczane są według kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu przeprowadzenia operacji, chyba że w zgłoszeniu celnym został ustalony inny kurs.
Na dzień bilansowy wyrażone w walutach obcych składniki aktywów i pasywów wycenia się po kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień.
Różnice kursowe dotyczące aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, powstałe na dzień ich wyceny oraz przy zapłacie należności i zobowiązań w walutach obcych, zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych, a w uzasadnionych przypadkach do środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych i prawnych.
W związku z przejściowymi różnicami w zakresie momentu uznania przychodu za osiągnięty lub kosztu za poniesiony, w myśl Ustawy o rachunkowości i przepisów podatkowych, Spółka tworzy rezerwy i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
W bilansie Spółka wykazuje rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego stanowiącą kwotę podatku dochodowego wymagającą w przyszłości zapłaty w związku z występowaniem dodatnich różnic przejściowych, to jest różnic, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości.
Wykazuje również aktywa z tytułu odroczonego podatku ustalone w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia podatku dochodowego w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności.
Wysokość rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się przy uwzględnieniu stawek podatku dochodowego obowiązujących w roku powstania obowiązku podatkowego.
Różnica pomiędzy stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresu sprawozdawczego wpływa na wynik finansowy, przy czym rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczące operacji rozliczanych z kapitałem własnym, odnoszone są również na kapitał własny.
Spółka nie stosuje zapisów Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy”.
Rezerwy na zobowiązania wycenia się w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości.
Rezerwy tworzone są na:
pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego;
przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość tych przyszłych zobowiązań.
odprawy emerytalne, których obowiązek wypłaty wynika z zakładowego układu zbiorowego pracy. Rezerwa tworzona jest w wysokości określonej przez aktuariusza.
prawdopodobne zobowiązana przypadające na bieżący okres sprawozdawczy, wynikające w szczególności z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
Rezerwa na niewykorzystane urlopy obciąża koszty okresu, którego te urlopy dotyczą.
Dodatkowe wypłaty dla pracowników związane z ich stażem pracy, jeśli są wypłacane co najmniej raz w roku, są traktowane jako krótkoterminowe zobowiązania pracownicze, a więc nie podlegają wycenie aktuarialnej i obciążają koszty okresu, w którym są wypłacane.
Kapitał zakładowy wykazuje się w wysokości określonej Statutem Spółki zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym.
Kapitał z aktualizacji wyceny dotyczy aktualizacji wyceny środków trwałych.
Kapitał zapasowy tworzony jest z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej oraz z podziału zysku zarówno w wysokości wymaganej ustawowo jak i ponad tą wysokość. Kapitał zapasowy jest zwiększany o kapitał z aktualizacji wyceny dotyczący zlikwidowanych środków trwałych objętych aktualizacją.
Kapitał rezerwowy obejmuje kapitał rezerwowy na pokrycie ewentualnych strat oraz utworzony z podziału zysku z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w odniesieniu do poniesionych kosztów dotyczących przyszłych okresów sprawozdawczych.
Odpisy czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów następują stosownie do upływu czasu i/lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia jest uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:
ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, gdy kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny;
z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, o których jest mowa powyżej, są prezentowane w bilansie w pozycji zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Odpisy biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów napraw gwarancyjnych następuje stosownie do przewidywanej wielkości świadczeń, a więc wykonanych napraw (we własnym zakresie lub wymiany towaru lub produktu w ramach udzielonej gwarancji. Z chwilą upływu okresu, na który udzielono gwarancji, nieodpisane bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów zmniejszają koszty sprzedaży okresu sprawozdawczego, w którym stwierdzono, że zobowiązania z tytułu napraw gwarancyjnych nie powstały.
Wartość sprzedaży jest księgowana w oparciu o kwoty faktur wystawionych w ciągu roku pomniejszonych o podatek od towarów i usług. Sprzedaż jest uznawana w momencie przekazania znaczących ryzyk i korzyści związanych z produktami, towarami i materiałami lub w momencie wykonania usługi.
Przychody ze sprzedaży prezentowane w rachunku wyników są pomniejszone o udzielone klientom upusty i inne ulgi traktowane według tych samych zasad co upusty.
Koszty działalności operacyjnej stanowią koszty bezpośrednio związane z zasadniczą działalnością Spółki. Koszty uznawane są zgodnie z zasadą memoriałową, w celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów.
Pozostałe przychody i koszty operacyjne są to przychody i koszty, które nie są bezpośrednio związane z zasadniczą działalnością Spółki.
Pozostałe przychody operacyjne obejmują zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, równowartość rozwiązanych rezerw i odpisów aktualizujących wartość aktywów, wygasłych lub umorzonych zobowiązań, otrzymanych dotacji, subwencji, dopłat, rekompensat i darowizn.
Pozostałe koszty operacyjne obejmują stratę ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, aktualizację wartości rzeczowych aktywów trwałych i zapasów, koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych niezaliczone do kosztów wytworzenia produktu, odpisy aktualizujące należności, rekompensaty, zapłacone kary, dokonane darowizny, odsetki karne z tytułu podatków, ubezpieczeń socjalnych i cła.
Przychody finansowe obejmują odsetki otrzymane lub należne od udzielonych kredytów i pożyczek, przychód związany z obrotem papierami wartościowymi oraz nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi.
Koszty finansowe obejmują zapłacone i naliczone odsetki od otrzymanych kredytów i pożyczek, straty związane z obrotem papierami wartościowymi, nadwyżkę ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, dokonane odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych oraz krótkoterminowych papierów wartościowych.
Wynik finansowy Spółki w danym roku obrotowym obejmuje wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, pozostałe przychody i koszty operacyjne, wynik ostrożnej wyceny aktywów i pasywów, wynik na operacjach finansowych oraz opodatkowanie.
Podatek dochodowy od osób prawnych, wykazywany w rachunku zysków i strat, jest obliczany zgodnie z polskimi przepisami, biorąc pod uwagę dochód ze źródeł na terenie Polski i poza jej granicami, koszty niepodlegające odliczeniu podatkowemu, dochód niepodlegający opodatkowaniu.
Sprawozdanie finansowe sporządzone zostało zgodnie z Załącznikiem nr 1 Ustawy o rachunkowości.
Spółka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym.
Rachunek przepływów pieniężnych sporządza się metodą pośrednią.
Sprawozdanie finansowe sporządzone zostało w tysiącach złotych.
Bilans |
PLN |
EUR |
||
31.12.2020 |
31.12.2019 |
31.12.2020 |
31.12.2019 |
|
Aktywa trwałe |
785 344 |
800 066 |
170 179 |
187 875 |
Aktywa obrotowe |
1 033 212 |
950 964 |
223 891 |
223 310 |
Aktywa razem |
1 818 556 |
1 751 030 |
394 070 |
411 185 |
Kapitał własny |
1 169 711 |
1 157 634 |
253 469 |
271 841 |
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
648 845 |
593 396 |
140 601 |
139 344 |
Pasywa razem |
1 818 556 |
1 751 030 |
394 070 |
411 185 |
Kapitał własny |
PLN |
EUR |
||
2020 |
2019 |
2020 |
2019 |
|
Kapitał własny |
1 169 711 |
1 157 634 |
253 469 |
271 841 |
Kapitał zakładowy |
110 422 |
110 422 |
23 928 |
25 930 |
Liczba akcji (w szt.) |
13 802 750 |
13 802 750 |
13 802 750 |
13 802 750 |
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
4.95 |
8.17 |
1.11 |
1.90 |
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł/EUR) |
4.95 |
8.17 |
1.11 |
1.90 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
84.74 |
83.87 |
18.36 |
19.69 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
84.74 |
83.87 |
18.36 |
19.69 |
Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję (w zł/EUR) |
4.08 |
4.88 |
0.93 |
1.15 |
Rachunek zysków i strat |
PLN |
EUR |
||
2020 |
2019 |
2020 |
2019 |
|
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
1 815 175 |
2 056 055 |
405 698 |
477 952 |
Koszt sprzedanych produktów, towarów, materiałów |
1 691 701 |
1 903 999 |
378 101 |
442 605 |
Zysk(strata) brutto na sprzedaży |
123 474 |
152 056 |
27 597 |
35 347 |
Koszty sprzedaży |
15 813 |
15 226 |
3 534 |
3 539 |
Koszty ogólnego zarządu |
8 835 |
8 036 |
1 975 |
1 868 |
Zysk (strata) na sprzedaży |
98 826 |
128 794 |
22 088 |
29 940 |
Pozostałe przychody operacyjne |
19 233 |
264 |
4 299 |
61 |
Pozostałe koszty operacyjne |
37 803 |
9 311 |
8 449 |
2 165 |
Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
80 256 |
119 747 |
17 938 |
27 836 |
Przychody finansowe |
4 934 |
6 426 |
1 103 |
1 494 |
Koszty finansowe |
1 854 |
4 150 |
414 |
965 |
Zysk (strata) z działalności gospodarczej |
83 336 |
122 023 |
18 627 |
28 365 |
Zysk (strata) brutto |
83 336 |
122 023 |
18 627 |
28 365 |
Podatek dochodowy |
14 944 |
9 284 |
3 340 |
2 158 |
Zysk (strata) netto |
68 392 |
112 739 |
15 287 |
26 207 |
Rachunek przepływów pieniężnych |
PLN |
EUR |
||
2020 |
2019 |
2020 |
2019 |
|
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
177 900 |
188 947 |
39 761 |
43 923 |
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-112 442 |
-78 022 |
-25 131 |
-18 137 |
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-60 192 |
-71 395 |
-13 453 |
-16 597 |
Przepływy pieniężne netto razem |
5 266 |
39 530 |
1 177 |
9 189 |
Średnie kursy wymiany złotego, w okresach objętych sprawozdaniem finansowym i porównywalnymi danymi finansowymi, w stosunku do euro, ustalane przez Narodowy Bank Polski:
kurs obowiązujący na:
kurs średni, obliczony jako średnia arytmetyczna kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego miesiąca:
najwyższy i najniższy kurs w okresie:
T.C. Dębica S.A. sporządza pakiet sprawozdawczy według zasad Grupy Goodyear opartych na US GAAP dla inwestora strategicznego The Goodyear Tires & Rubber Company w celu przygotowania przez niego sprawozdania skonsolidowanego. Dlatego wskazanie w sposób kompletny oraz wiarygodny różnic w wartości ujawnionych danych pomiędzy sprawozdaniem finansowym sporządzonym według polskich zasad rachunkowości a sprawozdaniem, które zostałoby sporządzone zgodnie z MSSF, nie jest możliwe.
Spółka dokonała identyfikacji najbardziej istotnych obszarów występowania różnic oraz ich wpływu na wartość kapitałów własnych (aktywów netto) i wyniku finansowego pomiędzy prezentowanymi informacjami finansowymi sporządzonymi zgodnie z polskimi zasadami rachunkowości a informacjami finansowymi, które zostałoby sporządzone zgodnie z MSSF.
W tym celu Zarząd wykorzystał najlepszą wiedzę o standardach i interpretacjach oraz zasadach rachunkowości, które miałyby zastosowanie przy sporządzaniu sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF.
Na dzień bilansowy 31.12.2020 r. zidentyfikowano następujące różnice w stosunku do MSSF:
- Sposób ujęcia początkowego oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych; wg MSSF wycena rzeczowych aktywów trwałych na dzień sprawozdawczy dokonywana jest wg modelu kosztowego lub w oparciu o przeszacowanie do wartości godziwej. Na dzień bilansowy 31.12.2020 r. nie jest możliwa jednoznaczna wycena wpływu stosowania MSSF na poziom sumy bilansowej, wyniku finansowego netto oraz kapitału własnego Spółki za 2020 r.
- Sposób ujęcia transakcji dyskonta weksli; w sprawozdaniu finansowym sporządzanym według MSSF pozycje: Należności z tytułu dostaw i usług oraz Zobowiązania krótkoterminowe – inne zobowiązania finansowe byłyby wyższe o odpowiednio 29,9 mln zł na dzień bilansowy 31.12.2020 r. oraz o 53,5 mln zł na dzień bilansowy 31.12.2019 r. Powyższa różnica nie miałaby wpływu na poziom wyniku finansowego netto oraz kapitału własnego Spółki.
- Sposób ujęcia oraz wyceny aktywów finansowych: MSSF9 wprowadza nowe kryteria klasyfikacji w tym koncepcję oczekiwanych strat kredytowych. Spółka dokonała analizy klasyfikacji na poziomie poszczególnych pozycji instrumentów finansowych w bilansie. Test SPPI (test przepływów pieniężnych) oraz ocena modelu biznesowego klasyfikują Instrumenty finansowe, tj należności z tytułu dostaw i usług oraz udzielone pożyczki krótkoterminowe jako wyceniane wg kosztu zamortyzowanego. Test na utratę wartości nie wykazał istotnych różnic wymagających odpisu na straty kredytowe oczekiwane do zapadalności. Wg przyjętych zasad rachunkowości Spółka wykazuje aktywa finansowe w kwocie wymagalnej zapłaty z zachowaniem należytej ostrożności. Wycena wg MSSF9 spowodowałaby konieczność zaksięgowania odpisu na oczekiwane straty kredytowe dla pozycji należności z tytułu dostaw i usług oraz udzielonych pożyczek, jednak kwota odpisu nie byłaby istotna z punktu widzenia sprawozdania jako całości.
- Sposób ujęcia środków trwałych używanych na podstawie umowy leasingu: obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. MSSF16 wymaga ujęcia w aktywach prawa do użytkowania danego aktywa, a w zobowiązaniach wartość bieżącą przyszłych płatności leasingowych. Spółka stosuje zasady Ustawy o Rachunkowości, a każda umowa na postawie której przyjmuje do używania obce środki trwałe jako korzystający od podmiotu zwanego finansującym – jest analizowana wg warunków wymienionych w art. 3 ust 4. W przypadku jeżeli dana umowa spełnia co najmniej jeden z wymienionych w ustawie warunków – środki trwałe i ich wartości Spółka zalicza do aktywów trwałych i ujawnia w bilansie. W przypadku jeśli dana umowa nie spełnia żadnego z wymienionych w ustawie warunków – zobowiązania z nich wynikające Spółka ujmuje w zobowiązaniach pozabilansowych i ujawnia je w nocie 2d do sprawozdania finansowego. Istotna różnica wobec sprawozdawczości wg MSSF w zakresie ujmowania umów leasingu wynikałaby z ujęcia prawa wieczystego użytkowania gruntów, która wpłynęłaby na zwiększenie sumy bilansowej o wartość 37 489 tys zł, czyli o sumę zdyskontowanych przepływów pieniężnych wynikających z tego prawa.
Bilans |
Nota |
2020 |
2019 |
AKTYWA |
|
|
|
I. Aktywa trwałe |
|
785 344 |
800 066 |
1. Wartości niematerialne i prawne, w tym: |
1 |
0 |
0 |
- wartość firmy |
|
0 |
0 |
2. Rzeczowe aktywa trwałe |
2 |
766 257 |
782 700 |
3. Należności długoterminowe |
|
0 |
0 |
3.1. Od jednostek powiązanych |
|
0 |
0 |
3.2. Od pozostałych jednostek, w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
|
0 |
0 |
3.3. Od pozostałych jednostek |
|
0 |
0 |
4. Inwestycje długoterminowe |
|
74 |
74 |
4.1. Nieruchomości |
|
0 |
0 |
4.2. Wartości niematerialne i prawne |
|
0 |
0 |
4.3. Długoterminowe aktywa finansowe |
3 |
74 |
74 |
a) w jednostkach powiązanych, w tym: |
|
0 |
0 |
- udziały lub akcje w jednostkach podporządkowanych wyceniane metodą praw własności |
|
0 |
0 |
b) w pozostałych jednostkach, w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale, w tym: |
|
0 |
0 |
- udziały lub akcje w jednostkach współzależnych i stowarzyszonych wyceniane metodą praw własności |
|
0 |
0 |
- udziały lub akcje w innych jednostkach |
|
0 |
0 |
c) w pozostałych jednostkach |
|
74 |
74 |
4.4. Inne inwestycje długoterminowe |
|
0 |
0 |
5. Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
|
19 013 |
17 292 |
5.1. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
4 |
19 013 |
17 292 |
5.2. Inne rozliczenia międzyokresowe |
|
0 |
0 |
II. Aktywa obrotowe |
|
1 033 212 |
950 964 |
1. Zapasy |
5 |
102 312 |
107 972 |
2. Należności krótkoterminowe |
6 |
391 169 |
359 219 |
2.1. Od jednostek powiązanych |
|
366 461 |
333 084 |
2.2. Od pozostałych jednostek, w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
|
0 |
0 |
2.3. Od pozostałych jednostek |
|
24 708 |
26 135 |
3. Inwestycje krótkoterminowe |
8 |
537 569 |
481 906 |
3.1. Krótkoterminowe aktywa finansowe |
|
537 569 |
481 906 |
a) w jednostkach powiązanych |
|
400 000 |
350 000 |
b) w pozostałych jednostkach |
|
0 |
0 |
c) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne |
|
137 569 |
131 906 |
3.2. Inne inwestycje krótkoterminowe |
|
0 |
0 |
4. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
9 |
2 162 |
1 867 |
5. Należne wpłaty na kapitał zakładowy |
|
0 |
0 |
6. Akcje (udziały) własne |
|
0 |
0 |
Aktywa razem |
|
1 818 556 |
1 751 030 |
PASYWA |
|
|
|
I. Kapitał własny |
|
1 169 711 |
1 157 634 |
1. Kapitał zakładowy |
11 |
110 422 |
110 422 |
2. Kapitał zapasowy |
12 |
327 667 |
327 609 |
3. Kapitał z aktualizacji wyceny |
13 |
64 891 |
64 949 |
4. Pozostałe kapitały rezerwowe |
14 |
598 339 |
541 915 |
5. Zysk (strata) z lat ubiegłych |
|
0 |
0 |
6. Zysk (strata) netto |
|
68 392 |
112 739 |
7. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna) |
|
0 |
0 |
II. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania |
|
648 845 |
593 396 |
1. Rezerwy na zobowiązania |
15 |
92 663 |
80 067 |
1.1. Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
|
49 901 |
37 315 |
1.2. Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne |
|
42 523 |
38 375 |
a) długoterminowa |
|
11 341 |
10 449 |
b) krótkoterminowa |
|
31 182 |
27 926 |
1.3. Pozostałe rezerwy |
|
239 |
4 377 |
a) długoterminowe |
|
239 |
218 |
b) krótkoterminowe |
|
0 |
4 159 |
2. Zobowiązania długoterminowe |
16 |
3 682 |
4 387 |
2.1. Wobec jednostek powiązanych |
|
0 |
0 |
2.2. Wobec pozostałych jednostek, w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
|
0 |
0 |
2.3. Wobec pozostałych jednostek |
|
3 682 |
4 387 |
3. Zobowiązania krótkoterminowe |
17 |
552 500 |
508 942 |
3.1. Wobec jednostek powiązanych |
|
112 932 |
100 332 |
3.2. Wobec pozostałych jednostek, w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
|
0 |
0 |
3.3. Wobec pozostałych jednostek |
|
438 699 |
408 476 |
3.4. Fundusze specjalne |
|
869 |
134 |
4. Rozliczenia międzyokresowe |
|
0 |
0 |
4.1. Ujemna wartość firmy |
|
0 |
0 |
4.2. Inne rozliczenia międzyokresowe |
|
0 |
0 |
a) długoterminowe |
|
0 |
0 |
b) krótkoterminowe |
|
0 |
0 |
Pasywa razem |
|
1 818 556 |
1 751 030 |
Wartość księgowa |
|
1 169 711 |
1 157 634 |
Liczba akcji (w szt.) |
|
13 802 750 |
13 802 750 |
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
18 |
84,74 |
83,87 |
Rozwodniona liczba akcji (w szt.) |
|
13 802 750 |
13 802 750 |
Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł) |
|
84,74 |
83,87 |
Pozycje pozabilansowe |
Nota |
2020 |
2019 |
1. Należności warunkowe |
|
0 |
0 |
1.1. Od jednostek powiązanych (z tytułu) |
|
0 |
0 |
- otrzymanych gwarancji i poręczeń |
|
0 |
0 |
1.2. Od pozostałych jednostek (z tytułu) |
|
0 |
0 |
- otrzymanych gwarancji i poręczeń |
|
0 |
0 |
2. Zobowiązania warunkowe |
|
0 |
0 |
2.1. Na rzecz jednostek powiązanych (z tytułu) |
|
0 |
0 |
- udzielonych gwarancji i poręczeń |
|
0 |
0 |
2.2. Na rzecz pozostałych jednostek (z tytułu) |
|
0 |
0 |
- udzielonych gwarancji i poręczeń |
|
0 |
0 |
3. Inne (z tytułu) |
|
10 082 |
9 711 |
- zobowiązania pozabilansowe z tytułu długoterminowej umowy na dostawę gazu |
|
8 894 |
8 664 |
- zobowiązania pozabilansowe z tytułu długoterminowej umowy najmu ruchomości |
|
1 188 |
1 047 |
Pozycje pozabilansowe, razem |
|
10 082 |
9 711 |
Rachunek zysków i strat |
Nota |
2020 |
2019 |
I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów i usług |
|
1 815 175 |
2 056 055 |
- w tym od jednostek powiązanych |
|
1 636 863 |
1 843 805 |
1. Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług |
19 |
1 635 084 |
1 842 246 |
2. Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów |
20 |
180 091 |
213 809 |
II. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów |
|
1 691 701 |
1 903 999 |
- w tym od jednostek powiązanych |
|
1 530 992 |
1 719 027 |
1. Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
21 |
1 527 020 |
1 715 377 |
2. Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
|
164 681 |
188 622 |
III. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży |
|
123 474 |
152 056 |
IV. Koszty sprzedaży |
21 |
15 813 |
15 226 |
V. Koszty ogólnego zarządu |
21 |
8 835 |
8 036 |
VI. Zysk (strata) na sprzedaży |
|
98 826 |
128 794 |
VII. Pozostałe przychody operacyjne |
22 |
19 233 |
264 |
1. Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych |
|
212 |
107 |
2. Dotacje |
|
0 |
0 |
3. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych |
|
0 |
0 |
4. Inne przychody operacyjne |
|
19 021 |
157 |
VIII. Pozostałe koszty operacyjne |
|
37 803 |
9 311 |
1. Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych |
|
0 |
0 |
2. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych |
|
54 |
1 949 |
3. Inne koszty operacyjne |
23 |
37 749 |
7 362 |
IX. Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
|
80 256 |
119 747 |
X. Przychody finansowe |
24 |
4 934 |
6 426 |
1. Dywidendy i udziały w zyskach, w tym: |
|
0 |
106 |
od jednostek powiązanych, w tym: |
|
0 |
0 |
w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
|
0 |
0 |
od pozostałych jednostek, w tym: |
|
0 |
106 |
w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
|
0 |
106 |
2. Odsetki, w tym: |
|
3 170 |
6 320 |
- od jednostek powiązanych |
|
2 879 |
4 187 |
3. Zysk z tytułu rozchodu aktywów finansowych, w tym: |
|
0 |
0 |
w jednostkach powiązanych |
|
0 |
0 |
4. Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
|
0 |
0 |
5. Inne |
|
1 764 |
0 |
XI. Koszty finansowe |
25 |
1 854 |
4 150 |
1. Odsetki, w tym: |
|
1 854 |
2 180 |
- dla jednostek powiązanych |
|
0 |
0 |
2. Strata z tytułu rozchodu aktywów finansowych, w tym: |
|
0 |
0 |
w jednostkach powiązanych |
|
0 |
0 |
3. Aktualizacja wartości aktywów finansowych |
|
0 |
0 |
4. Inne |
|
0 |
1 970 |
XII. Udział w zyskach (stratach) jednostek podporządkowanych wycenianych metodą praw własności |
|
0 |
0 |
XIII. Zysk (strata) brutto |
|
83 336 |
122 023 |
XIV. Podatek dochodowy |
27 |
14 944 |
9 284 |
a) część bieżąca |
|
4 079 |
5 465 |
b) część odroczona |
|
10 865 |
3 819 |
XV. Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty) |
|
0 |
0 |
XVI. Zysk (strata) netto |
|
68 392 |
112 739 |
Zysk (strata) netto (zanualizowany) |
|
68 392 |
112 739 |
Średnia ważona liczba akcji zwykłych (w szt.) |
|
13 802 750 |
13 802 750 |
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
29 |
4.95 |
8.17 |
Średnia ważona rozwodniona liczba akcji zwykłych (w szt.) |
|
13 802 750 |
13 802 750 |
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł) |
|
4.95 |
8.17 |
Zestawienie zmian w kapitale własnym |
2020 |
2019 |
I. Kapitał własny na początek okresu (BO) |
1 157 634 |
1 112 252 |
a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości |
0 |
0 |
b) korekty błędów podstawowych |
0 |
0 |
I.a. Kapitał własny na początek okresu (BO), po uzgodnieniu do danych porównywalnych |
1 157 634 |
1 112 252 |
1. Kapitał zakładowy na początek okresu |
110 422 |
110 422 |
1.1. Zmiany kapitału zakładowego |
0 |
0 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
0 |
- emisji akcji (wydania udziałów) |
0 |
0 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
0 |
- umorzenia akcji (udziałów) |
0 |
0 |
1.2. Kapitał zakładowy na koniec okresu |
110 422 |
110 422 |
2. Kapitał zapasowy na początek okresu |
327 609 |
327 178 |
2.1. Zmiany kapitału zapasowego |
58 |
431 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
58 |
431 |
- przeniesienie z kapitału z aktualizacji wyceny kwot z aktualizacji wyceny środków trwałych zlikwidowanych - bieżący okres |
58 |
431 |
- z podziału zysku (ponad wymaganą ustawowo minimalną wartość) |
0 |
0 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
0 |
- pokrycia straty |
0 |
0 |
2.2. Kapitał zapasowy na koniec okresu |
327 667 |
327 609 |
3. Kapitał z aktualizacji wyceny na początek okresu |
64 949 |
65 380 |
3.1. Zmiany kapitału z aktualizacji wyceny |
-58 |
-431 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
0 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
58 |
431 |
- przeniesienie na kapitał zapasowy kwot z aktualizacji wyceny środków trwałych zlikwidowanych - bieżący okres |
58 |
431 |
3.2. Kapitał z aktualizacji wyceny na koniec okresu |
64 891 |
64 949 |
4. Pozostałe kapitały rezerwowe na początek okresu |
541 915 |
519 520 |
4.1. Zmiany pozostałych kapitałów rezerwowych |
56 424 |
22 395 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
56 424 |
22 395 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2019/2018 rok, z możliwością podziału między akcjonariuszy |
56 424 |
22 395 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
0 |
4.2. Pozostałe kapitały rezerwowe na koniec okresu |
598 339 |
541 915 |
5. Zysk (strata) z lat ubiegłych na początek okresu |
112 739 |
89 752 |
5.1. Zysk z lat ubiegłych na początek okresu |
112 739 |
89 752 |
a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości |
0 |
0 |
b) korekty błędów podstawowych |
0 |
0 |
5.2. Zysk z lat ubiegłych, na początek okresu, po uzgodnieniu do danych porównywalnych |
112 739 |
89 752 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
0 |
- podziału zysku z lat ubiegłych |
0 |
0 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
112 739 |
89 752 |
- dywidenda dla akcjonariuszy |
56 315 |
67 357 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2019/2018 rok, z możliwością podziału między akcjonariuszy |
56 424 |
22 395 |
5.3. Zysk z lat ubiegłych na koniec okresu |
0 |
0 |
5.4. Strata z lat ubiegłych na początek okresu |
0 |
0 |
a) zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości |
0 |
0 |
b) korekty błędów podstawowych |
0 |
0 |
5.5. Strata z lat ubiegłych na początek okresu, po uzgodnieniu do danych porównywalnych |
0 |
0 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
0 |
- przeniesienia straty z lat ubiegłych do pokrycia |
0 |
0 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
0 |
5.6. Strata z lat ubiegłych na koniec okresu |
0 |
0 |
5.7. Zysk (strata) z lat ubiegłych na koniec okresu |
0 |
0 |
6. Wynik netto |
68 392 |
112 739 |
a) zysk netto |
68 392 |
112 739 |
b) strata netto |
0 |
0 |
c) odpisy z zysku |
0 |
0 |
II. Kapitał własny na koniec okresu (BZ ) |
1 169 711 |
1 157 634 |
III. Kapitał własny, po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku (pokrycia straty) |
1 169 711 |
1 157 634 |
Rachunek przepływów pieniężnych |
2020 |
2019 |
I. Zysk (strata) netto |
68 392 |
112 739 |
II. Korekty razem |
109 508 |
76 208 |
1. Udział w (zyskach) stratach netto jednostek wycenianych metodą praw własności |
0 |
0 |
2. Amortyzacja |
96 515 |
92 849 |
3. (Zyski) straty z tytułu różnic kursowych |
-397 |
43 |
4. Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy) |
-2 038 |
-3 591 |
5. (Zysk) strata z działalności inwestycyjnej |
-210 |
629 |
6. Zmiana stanu rezerw |
12 596 |
17 557 |
7. Zmiana stanu zapasów |
5 660 |
-14 166 |
8. Zmiana stanu należności |
-31 950 |
-4 668 |
9. Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych, z wyjątkiem pożyczek i kredytów |
31 348 |
-4 191 |
10. Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych |
-2 016 |
-8 324 |
11. Inne korekty |
0 |
70 |
III. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II) |
177 900 |
188 947 |
B. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej |
|
|
I. Wpływy |
64 820 |
192 291 |
1. Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
1 941 |
2 998 |
2. Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne |
0 |
0 |
3. Z aktywów finansowych, w tym: |
2 879 |
4 293 |
a) w jednostkach powiązanych |
2 879 |
4 187 |
- zbycie aktywów finansowych |
0 |
0 |
- dywidendy i udziały w zyskach |
0 |
0 |
- spłata udzielonych pożyczek długoterminowych |
0 |
0 |
- odsetki |
2 879 |
4 187 |
- inne wpływy z aktywów finansowych |
0 |
0 |
b) w pozostałych jednostkach |
0 |
106 |
- zbycie aktywów finansowych |
0 |
0 |
- dywidendy i udziały w zyskach |
0 |
106 |
- spłata udzielonych pożyczek długoterminowych |
0 |
0 |
- odsetki |
0 |
0 |
- inne wpływy z aktywów finansowych |
0 |
0 |
4 . Inne wpływy inwestycyjne |
60 000 |
185 000 |
II. Wydatki |
177 262 |
270 313 |
1. Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych |
67 262 |
85 313 |
2. Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne |
0 |
0 |
3. Na aktywa finansowe, w tym: |
0 |
0 |
a) w jednostkach powiązanych |
0 |
0 |
- nabycie aktywów finansowych |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki długoterminowe |
0 |
0 |
b) w pozostałych jednostkach |
0 |
0 |
- nabycie aktywów finansowych |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki długoterminowe |
0 |
0 |
4. Inne wydatki inwestycyjne |
110 000 |
185 000 |
III. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II) |
-112 442 |
-78 022 |
C. Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |
|
|
I. Wpływy |
0 |
0 |
1. Wpływy netto z emisji akcji (wydania udziałów) i innych instrumentów kapitałowych oraz dopłat do kapitału |
0 |
0 |
2. Kredyty i pożyczki |
0 |
0 |
3. Emisja dłużnych papierów wartościowych |
0 |
0 |
4. Inne wpływy finansowe |
0 |
0 |
II. Wydatki |
60 192 |
71 395 |
1. Nabycie akcji (udziałów) własnych |
0 |
0 |
2. Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli |
56 315 |
67 357 |
3. Inne, niż wypłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku |
0 |
0 |
4. Spłaty kredytów i pożyczek |
0 |
0 |
5. Wykup dłużnych papierów wartościowych |
0 |
0 |
6. Z tytułu innych zobowiązań finansowych |
0 |
0 |
7. Płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego |
3 036 |
3 336 |
8. Odsetki |
841 |
702 |
9. Inne wydatki finansowe |
0 |
0 |
III. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II) |
-60 192 |
-71 395 |
D. Przepływy pieniężne netto, razem (A.III+/-B.III+/-C.III) |
5 266 |
39 530 |
E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym: |
5 663 |
39 487 |
- zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych |
397 |
-43 |
F. Środki pieniężne na początek okresu |
131 916 |
92 386 |
G. Środki pieniężne na koniec okresu (F+/-D), w tym: |
137 182 |
131 916 |
- o ograniczonej możliwości dysponowania |
2 389 |
2 348 |
Nota 1a
Wartości niematerialne i prawne |
2020 |
2019 |
a) koszty zakończonych prac rozwojowych |
0 |
0 |
b) wartość firmy |
0 |
0 |
c) nabyte koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym: |
0 |
0 |
- oprogramowanie komputerowe |
0 |
0 |
d) inne wartości niematerialne i prawne |
0 |
0 |
e) zaliczki na wartości niematerialne i prawne |
0 |
0 |
Wartości niematerialne i prawne, razem |
0 |
0 |
Nota 1b
Zmiany wartości niematerialnych i prawnych (wg grup rodzajowych) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a |
b |
c |
d |
e |
WNiP |
||
|
koszty zakończ. prac rozwojowych |
wartość firmy |
nabyte koncesje, |
- oprogram. komputerowe |
inne wartości niematerialne i prawne |
zaliczki |
||
|
||||||||
a) wartość brutto wartości niematerialnych i prawnych na początek okresu |
0 |
0 |
7 380 |
7 380 |
0 |
0 |
7 380 |
|
b) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- zakup |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
c) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- likwidacji |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
d) wartość brutto wartości niematerialnych i prawnych na koniec okresu |
0 |
0 |
7 380 |
7 380 |
0 |
0 |
7 380 |
|
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
0 |
0 |
7 380 |
7 380 |
0 |
0 |
7 380 |
|
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- naliczona amortyzacja za okres |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
- likwidacja |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
0 |
0 |
7 380 |
7 380 |
0 |
0 |
7 380 |
|
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
j) wartość netto wartości niematerialnych i prawnych na koniec okresu |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Nota 1c
Wartości niematerialne i prawne (struktura własnościowa) |
2020 |
2019 |
a) własne |
0 |
0 |
b) używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu, w tym: |
0 |
0 |
Wartości niematerialne i prawne, razem |
0 |
0 |
Nota 2a
Rzeczowe aktywa trwałe |
2020 |
2019 |
a) środki trwałe, w tym: |
700 914 |
723 837 |
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
54 |
54 |
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
112 433 |
109 406 |
- urządzenia techniczne i maszyny |
579 791 |
606 174 |
- środki transportu |
1 160 |
1 106 |
- inne środki trwałe |
7 476 |
7 097 |
b) środki trwałe w budowie |
62 007 |
56 030 |
c) zaliczki na środki trwałe w budowie |
3 336 |
2 833 |
Rzeczowe aktywa trwałe, razem |
766 257 |
782 700 |
Nota 2b
Zmiany środków trwałych (wg grup rodzajowych) |
|
|
|
|
|
|
|
- grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) |
- budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej |
- urządzenia techniczne i maszyny |
- środki transportu |
- pozostałe środki trwałe |
Środki trwałe, razem |
a) wartość brutto środków trwałych na początek okresu |
54 |
298 597 |
1 718 691 |
2 641 |
25 237 |
2 045 220 |
b) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
7 954 |
65 270 |
306 |
1 793 |
75 323 |
- przyjęcie z inwestycji |
0 |
7 954 |
63 884 |
0 |
1 190 |
73 028 |
- przyjęcie w leasing |
0 |
0 |
1 386 |
306 |
603 |
2 295 |
c) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
0 |
9 059 |
350 |
562 |
9 971 |
- sprzedaży |
0 |
0 |
3 314 |
101 |
0 |
3 415 |
- likwidacje |
0 |
0 |
4 709 |
0 |
562 |
5 271 |
- zwrot leasingodawcy po zakończeniu umowy |
0 |
0 |
1 036 |
249 |
0 |
1 285 |
d) wartość brutto środków trwałych na koniec okresu |
54 |
306 551 |
1 774 902 |
2 597 |
26 468 |
2 110 572 |
e) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na początek okresu |
0 |
187 147 |
1 114 369 |
1 535 |
18 140 |
1 321 191 |
f) amortyzacja za okres (z tytułu) |
0 |
6 916 |
80 605 |
-98 |
852 |
88 275 |
- naliczona amortyzacja za okres |
0 |
6 916 |
87 933 |
252 |
1 414 |
96 515 |
- zmniejszenia amortyzacji z tytułu sprzedaży i likwidacji |
0 |
0 |
6 292 |
101 |
562 |
6 955 |
- zwrot leasingodawcy po zakończeniu umowy |
0 |
0 |
1 036 |
249 |
|
1 285 |
g) skumulowana amortyzacja (umorzenie) na koniec okresu |
0 |
194 063 |
1 194 974 |
1 437 |
18 992 |
1 409 466 |
h) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na początek okresu |
0 |
55 |
137 |
0 |
0 |
192 |
- zwiększenie |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
- zmniejszenie |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
i) odpisy z tytułu trwałej utraty wartości na koniec okresu |
0 |
55 |
137 |
0 |
0 |
192 |
j) wartość netto środków trwałych na koniec okresu |
54 |
112 433 |
579 791 |
1 160 |
7 476 |
700 914 |
Nota 2c
Środki trwałe bilansowe (struktura własnościowa) |
2020 |
2019 |
a) własne |
694 743 |
716 929 |
b) używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu, w tym: |
6 171 |
6 908 |
-leasingowane |
6 171 |
6 291 |
Środki trwałe bilansowe, razem |
700 914 |
723 837 |
Nota 2d
Środki trwałe wykazywane pozabilansowo |
2020 |
2019 |
używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, w tym umowy leasingu, w tym: |
49 849 |
49 708 |
- nieruchomości użytkowane na podstawie umowy najmu wg oszacowanej wartości brutto |
0 |
0 |
- leasing operacyjny |
1 188 |
1 047 |
- prawo użytkowania wieczystego gruntów |
48 661 |
48 661 |
Środki trwałe wykazywane pozabilansowo, razem |
49 849 |
49 708 |
Nota 3a
Długoterminowe aktywa finansowe |
2020 |
2019 |
a) w jednostkach zależnych |
0 |
0 |
- udziały lub akcje |
0 |
0 |
- dłużne papiery wartościowe |
0 |
0 |
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki |
0 |
0 |
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
b) w jednostkach współzależnych |
0 |
0 |
- udziały lub akcje |
0 |
0 |
- dłużne papiery wartościowe |
0 |
0 |
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki |
0 |
0 |
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
c) w jednostkach stowarzyszonych |
0 |
0 |
- udziały lub akcje |
0 |
0 |
- dłużne papiery wartościowe |
0 |
0 |
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki |
0 |
0 |
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
d) w znaczącym inwestorze |
0 |
0 |
- udziały lub akcje |
0 |
0 |
- dłużne papiery wartościowe |
0 |
0 |
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki |
0 |
0 |
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
e) w jednostce dominującej |
0 |
0 |
- udziały lub akcje |
0 |
0 |
- dłużne papiery wartościowe |
0 |
0 |
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki |
0 |
0 |
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
f) w pozostałych jednostkach |
74 |
74 |
- udziały lub akcje |
74 |
74 |
- dłużne papiery wartościowe |
0 |
0 |
- inne papiery wartościowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- udzielone pożyczki |
0 |
0 |
- inne długoterminowe aktywa finansowe (wg rodzaju) |
0 |
0 |
Długoterminowe aktywa finansowe, razem |
74 |
74 |
Nota 3b
Zmiana stanu długoterminowych aktywów finansowych (wg grup rodzajowych) |
2020 |
2019 |
a) stan na początek okresu |
74 |
144 |
b) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
0 |
c) zmniejszenia (z tytułu) |
0 |
70 |
d) stan na koniec okresu |
74 |
74 |
Nota 3c
Akcje/udziały |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lp. |
a |
b |
c |
d |
e |
|
f |
g |
h |
i |
|
nazwa (firma) jednostki, ze wskazaniem formy prawnej |
siedziba |
przedmiot przedsiębiorstwa |
wartość bilansowa akcji / udziałów |
kapitał własny |
% posiadanego kapitału zakładowego |
Udział w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu |
Nieopłacona przez emitenta wartość akcji (udziałów) |
Otrzymane lub należne dywidendy za ostatni rok obrotowy |
|
|
|
- kapitał zakładowy |
||||||||
1 |
CENTRUM UTYLIZACJI OPON ORGANIZACJA ODZYSKU S.A. |
Warszawa |
Prowadzenie odzysku i recyclingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych (opony) |
74 |
1 767 |
1 008 |
7.00% |
7.00% |
0 |
0 |
Dane na dzień 31.12.2019
Nota 3d
Papiery wartościowe, udziały i inne długoterminowe aktywa finansowe (struktura walutowa) |
2020 |
2019 |
a) w walucie polskiej |
74 |
74 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
0 |
0 |
b1. jednostka/waluta EURO/ ... |
0 |
0 |
Papiery wartościowe, udziały i inne długoterminowe aktywa finansowe, razem |
74 |
74 |
Nota 3e
Papiery wartościowe, udziały i inne długoterminowe aktywa finansowe (wg zbywalności) |
2020 |
2019 |
A. Z ograniczoną zbywalnością (wartość bilansowa) |
74 |
74 |
a) udziały i akcje (wartość bilansowa): |
74 |
74 |
- korekty aktualizujące wartość (za okres) |
0 |
0 |
- wartość na początek okresu |
0 |
0 |
- wartość według cen nabycia |
74 |
74 |
b) obligacje (wartość bilansowa): |
0 |
0 |
- korekty aktualizujące wartość (za okres) |
0 |
0 |
- wartość na początek okresu |
0 |
0 |
- wartość według cen nabycia |
0 |
0 |
c) inne - wg grup rodzajowych (wartość bilansowa): |
0 |
0 |
c1 wycena wbudowanych instrumentów pochodnych |
0 |
0 |
- korekty aktualizujące wartość (za okres) |
0 |
0 |
- wartość na początek okresu |
0 |
0 |
- wartość według cen nabycia |
0 |
0 |
Wartość według cen nabycia, razem |
74 |
74 |
Wartość na początek okresu, razem |
0 |
0 |
Korekty aktualizujące wartość (za okres), razem |
0 |
0 |
Wartość bilansowa, razem |
74 |
74 |
Nota 4a
Zmiana stanu aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
2020 |
2019 |
1. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: |
17 292 |
9 328 |
a) odniesionych na wynik finansowy |
17 292 |
9 328 |
koszty niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 |
7 941 |
6 852 |
wartość utworzonych rezerw na koszty |
4 767 |
4 984 |
rezerwy na odpisy aktualizacyjne |
4 238 |
3 896 |
pozostałe |
346 |
243 |
1a Korekta wyceny |
0 |
-6 647 |
2. Zwiększenia |
2 586 |
8 378 |
a) odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
2 586 |
8 378 |
koszty niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 |
770 |
1 089 |
wartość utworzonych rezerw na koszty |
1 795 |
181 |
rezerwy na odpisy aktualizacyjne |
14 |
358 |
pozostałe |
7 |
103 |
2a Korekta wyceny |
0 |
6 647 |
b) odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową (z tytułu) |
0 |
0 |
3. Zmniejszenia |
865 |
414 |
a) odniesione na wynik finansowy okresu w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
865 |
414 |
koszty niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 |
790 |
0 |
wartość utworzonych rezerw na koszty |
47 |
398 |
rezerwy na odpisy aktualizacyjne |
17 |
16 |
pozostałe |
11 |
0 |
b) odniesione na wynik finansowy okresu w związku ze stratą podatkową (z tytułu) |
0 |
0 |
4. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, razem, w tym: |
19 013 |
17 292 |
a) odniesionych na wynik finansowy |
19 013 |
17 292 |
koszty niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 |
7 921 |
7 941 |
wartość utworzonych rezerw na koszty |
6 515 |
4 767 |
rezerwy na odpisy aktualizacyjne |
4 235 |
4 238 |
pozostałe |
342 |
346 |
b) odniesionych na kapitał własny |
0 |
0 |
4A. Korekta wyceny |
0 |
0 |
4B. Stan aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, razem, w tym:* |
19 013 |
17 292 |
c) odniesionych na wartość firmy lub ujemną wartość firmy |
0 |
0 |
Nota 5a
Zapasy |
2020 |
2019 |
a) materiały |
68 943 |
82 000 |
b) półprodukty i produkty w toku |
31 589 |
24 158 |
c) produkty gotowe |
1 776 |
1 809 |
d) towary |
4 |
5 |
Zapasy, razem |
102 312 |
107 972 |
Nota 6a
Należności krótkoterminowe |
2020 |
2019 |
a) od jednostek powiązanych |
366 461 |
333 084 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: |
366 461 |
333 084 |
- do 12 miesięcy |
366 461 |
333 084 |
b) od pozostałych jednostek, w których emitent posiada zaangażowanie w kapitale |
0 |
0 |
z tytułu dostaw i usług, o kresie spłaty: |
0 |
0 |
do 12 miesięcy |
0 |
0 |
powyżej 12 miesięcy |
0 |
0 |
- dochodzone na drodze sądowej |
0 |
0 |
-inne |
0 |
0 |
c) należności od pozostałych jednostek |
24 708 |
26 135 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty: |
21 470 |
25 265 |
- do 12 miesięcy |
21 470 |
25 265 |
- powyżej 12 miesięcy |
0 |
0 |
- z tytułu podatków, dotacji, ceł ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publiczno-prawnych |
2 383 |
0 |
- inne |
855 |
870 |
- dochodzone na drodze sądowej |
0 |
0 |
Należności krótkoterminowe netto, razem |
391 169 |
359 219 |
d) odpisy aktualizujące wartość należności |
22 000 |
22 090 |
Należności krótkoterminowe brutto, razem |
413 169 |
381 309 |
Nota 6b
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych |
2020 |
2019 |
a) z tytułu dostaw i usług, w tym: |
366 461 |
333 084 |
- od jednostki dominującej |
954 |
914 |
- od innych jednostek powiązanych |
365 507 |
332 170 |
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych netto, razem |
366 461 |
333 084 |
Należności krótkoterminowe od jednostek powiązanych brutto, razem |
366 461 |
333 084 |
Nota 6c
Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek |
2020 |
2019 |
a) z tytułu dostaw i usług, w tym: |
21 470 |
25 265 |
b) z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych tytułów publicznoprawnych |
2 383 |
0 |
c) inne, w tym: |
855 |
870 |
Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek netto, razem |
24 708 |
26 135 |
d) odpisy aktualizujące wartość należności od pozostałych jednostek |
22 000 |
22 090 |
Należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek brutto, razem |
46 708 |
48 225 |
Nota 6d
Zmiana stanu odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych |
2020 |
2019 |
Stan na początek okresu |
22 090 |
20 203 |
a) zwiększenia (z tytułu) |
186 |
2 034 |
- utworzenie rezerw |
186 |
2 034 |
b) zmniejszenia (z tytułu) |
276 |
147 |
- wykorzystanie, umorzenie |
25 |
0 |
- rozwiązanie, zapłacono |
251 |
147 |
Stan odpisów aktualizujących wartość należności krótkoterminowych na koniec okresu |
22 000 |
22 090 |
Nota 6e
Należności krótkoterminowe brutto (struktura walutowa) |
2020 |
2019 |
a) w walucie polskiej |
56 240 |
56 983 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
356 929 |
324 326 |
b1. jednostka/waluta '000/USD |
61 |
64 |
tys. zł |
230 |
244 |
b2. jednostka/waluta '000/EUR |
77 270 |
76 102 |
tys. zł |
356 587 |
324 082 |
b3. jednostka/waluta '000/GBP |
22 |
0 |
tys. zł |
112 |
0 |
Należności krótkoterminowe, razem |
413 169 |
381 309 |
Nota 6f
Należności z tytułu dostaw, robót i usług (brutto) od pozostałych jednostek - o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
2020 |
2019 |
a) do 1 miesiąca |
39 |
4 206 |
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
16 328 |
14 873 |
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
0 |
0 |
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
0 |
0 |
e) powyżej 1 roku |
0 |
0 |
f) należności przeterminowane |
27 103 |
28 275 |
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (brutto) |
43 470 |
47 354 |
g) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług |
-22 000 |
-22 089 |
Należności z tytułu dostaw i usług, razem (netto) |
21 470 |
25 265 |
Należności wykazane w pkt. a), b) i c) czyli do 1 miesiąca, powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy oraz powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy, są związane z normalnym tokiem sprzedaży T.C. Dębica S.A.
Nota 6g
Należności z tytułu dostaw, robót i usług, przeterminowane (brutto) - z podziałem na należności niespłacone w okresie |
2020 |
2019 |
a) do 1 miesiąca |
795 |
3 521 |
b) powyżej 1 miesiąca do 3 miesięcy |
71 |
1 504 |
c) powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy |
80 |
807 |
d) powyżej 6 miesięcy do 1 roku |
36 |
1 062 |
e) powyżej 1 roku |
26 121 |
21 381 |
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (brutto) |
27 103 |
28 275 |
f) odpisy aktualizujące wartość należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane |
22 000 |
22 089 |
Należności z tytułu dostaw i usług, przeterminowane, razem (netto) |
5 103 |
6 186 |
Nota 7a
Należności krótkoterminowe brutto wynoszą 413 169 tys. zł, w tym:
- należności przeterminowane 27 103 tys. zł.
Odpisy aktualizujące wynoszą 22 000 tys. zł, z tego:
- dotyczące należności przeterminowanych 22 000 tys. zł.
Należności długoterminowe brutto nie występują.
Należności z tytułu dostaw, robót i usług dochodzone na drodze sądowej 25 887 tys. zł.
Rezerwa na należności z tytułu dostaw robót i usług dochodzone na drodze sądowej 21 639 tys. zł.
Nota 8a
Krótkoterminowe aktywa finansowe |
2020 |
2019 |
a) wobec pozostałych jednostek powiązanych |
400 000 |
350 000 |
- udzielone pożyczki |
400 000 |
350 000 |
b) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne |
137 569 |
131 906 |
- środki pieniężne w kasie i na rachunkach |
137 569 |
131 906 |
Krótkoterminowe aktywa finansowe, razem |
537 569 |
481 906 |
Nota 8b
Udzielone pożyczki krótkoterminowe (struktura walutowa) |
2020 |
2019 |
a) w walucie polskiej |
400 000 |
350 000 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
0 |
0 |
pozostałe waluty w tys. zł |
0 |
0 |
Udzielone pożyczki krótkoterminowe, razem |
400 000 |
350 000 |
Nota 8c
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne (struktura walutowa) |
2020 |
2019 |
a) w walucie polskiej |
121 243 |
126 773 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
16 326 |
5 133 |
b1. jednostka/waluta '000/USD |
130 |
121 |
tys. zł |
489 |
461 |
b2. jednostka/waluta '000/EUR |
3 432 |
1 097 |
tys. zł |
15 837 |
4 672 |
pozostałe waluty w tys. zł |
0 |
0 |
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, razem |
137 569 |
131 906 |
Nota 9a
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
2020 |
2019 |
a) czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, w tym: |
2 162 |
1 867 |
- ubezpieczenie majątku |
1 209 |
866 |
- pozostałe |
953 |
1 001 |
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, razem |
2 162 |
1 867 |
Nota 10a
Odpisu aktualizującego wartość zapasów dokonano w wyniku ostrożnej wyceny materiałów, wyrobów i towarów.
Za 12 miesięcy 2020 r. aktualizacja niefinansowych aktywów wyniosła 119 tys. zł i dotyczyła wyłącznie zapasu materiałów.
Jednocześnie skorygowano (zmniejszono) wartość odpisu na materiały o kwotę 38 tys. zł, która w rachunku zysków i strat pomniejszyła koszt wytworzenia sprzedanych produktów.
Nota 11a
Kapitał zakładowy (struktura) |
||||||||
|
w tys. zł |
|
||||||
Seria/ emisja |
Rodzaj akcji |
Rodzaj uprzywilejowania akcji |
Rodzaj ograniczenia praw do akcji |
Liczba akcji |
Wartość serii/emisji wg wartości nominalnej |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
Prawo do dywidendy (od daty) |
A i B |
DĘBICA |
- |
|
10 100 000 |
80 800 |
gotówka |
23.05.1995 |
09.05.1995 |
C |
DĘBICA |
- |
|
3 702 750 |
29 622 |
gotówka |
11.04.1996 |
01.01.1996 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Liczba akcji razem |
13 802 750 |
|
|
|
|
|||
Kapitał zakładowy razem |
|
|
110 422 |
|
|
|
||
Wartość nominalna jednej akcji (w zł) |
8,00 |
|
|
|
|
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu:
Wg informacji posiadanych przez Spółkę, na dzień przekazania raportu rocznego akcjonariuszem posiadającym co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki był Goodyear Holdings S.àr.l. z siedzibą w Luksemburgu, posiadający 12 042 976 akcji stanowiących 87,251% kapitału zakładowego Spółki, przyznających prawo do 12 042 976 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, stanowiących około 87,251% w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki*.
W 2020 roku nie nastąpiły zmiany w strukturze akcjonariatu Spółki.
* Źródło: Raport bieżący nr 17/2019 Otrzymanie zawiadomienia od spółek z grupy Goodyear o zmianie stanu posiadania akcji spółki w związku z transakcją zawartą na rynku regulowanym, data publikacji: 19.06.2019 r.
Nota 12a
Kapitał zapasowy |
2020 |
2019 |
a) ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej |
130 164 |
130 164 |
b) utworzony ustawowo |
36 807 |
36 807 |
c) utworzony zgodnie ze statutem / umową, ponad wymaganą ustawowo (minimalną) wartość |
139 263 |
139 263 |
d) z dopłat akcjonariuszy / wspólników |
0 |
0 |
e) inny (wg rodzaju) |
21 433 |
21 375 |
- przeniesienie kapitału rezerwowego kwot z aktualizacji wyceny środków trwalych zlikwidowanych i sprzedanych |
19 749 |
19 691 |
- zwiększenie w 1991 r kapitału zapasowego o przeniesienie z funduszu socjalnego amortyzacji środków trwałych działalności socjalnej |
1 614 |
1 614 |
- utworzenie kapitału zapasowego z podziału zysku z lat ubiegłych |
70 |
70 |
Kapitał zapasowy, razem |
327 667 |
327 609 |
Nota 13a
Kapitał z aktualizacji wyceny |
2020 |
2019 |
a) z tytułu aktualizacji środków trwałych |
64 410 |
64 468 |
b) z tytułu zysków / strat z wyceny instrumentów finansowych, w tym |
0 |
0 |
- z wyceny instrumentów zabezpieczających |
0 |
0 |
c) z tytułu podatku odroczonego |
481 |
481 |
Kapitał z aktualizacji wyceny, razem |
64 891 |
64 949 |
Nota 14a
Pozostałe kapitały rezerwowe (według celu przeznaczenia) |
2020 |
2019 |
- do pokrycia ewentualnych strat na majątku nieprodukcyjnym |
5 362 |
5 362 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2000 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
34 445 |
34 445 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2001 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
4 802 |
4 802 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2002 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
629 |
629 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2003 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
1 698 |
1 698 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2004 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
158 |
158 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2005 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
34 |
34 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2006 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
30 626 |
30 626 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2007 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
28 040 |
28 040 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2008 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
67 916 |
67 916 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2009 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
9 916 |
9 916 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2010 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
40 829 |
40 829 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2011 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
45 384 |
45 384 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2012 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
46 773 |
46 773 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2013 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
57 831 |
57 831 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2014 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
43 467 |
43 467 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2015 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
39 437 |
39 437 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2016 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
32 317 |
32 317 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2017 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
29 856 |
29 856 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2018 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
22 395 |
22 395 |
- przeznaczenie na kapitał rezerwowy z podziału zysku za 2019 rok z możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy |
56 424 |
0 |
Pozostałe kapitały rezerwowe, razem |
598 339 |
541 915 |
Nota 15a
Zmiana stanu rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego |
2020 |
2019 |
1. Stan rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek okresu, w tym: |
37 315 |
25 532 |
a) odniesionej na wynik finansowy |
37 315 |
24 702 |
różnica między amortyzacją bilansową i podatkową |
36 825 |
24 264 |
naliczone, nieotrzymane odsetki od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów); |
136 |
128 |
rozliczenia międzyokresowe czynne |
354 |
310 |
1a Korekta wyceny |
0 |
830 |
2. Zwiększenia |
12 819 |
12 771 |
a) odniesione na wynik finansowy okresu z tytułu dodatnich różnic przejściowych (z tytułu) |
12 819 |
12 771 |
różnica między amortyzacją bilansową i podatkową |
12 759 |
12 719 |
naliczone, nieotrzymane odsetki od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów); |
0 |
8 |
rozliczenia międzyokresowe czynne |
56 |
44 |
pozostałe |
4 |
0 |
3. Zmniejszenia |
233 |
988 |
a) odniesione na wynik finansowy okresu w związku z dodatnimi różnicami przejściowymi (z tytułu) |
233 |
988 |
różnica między amortyzacją bilansową i podatkową |
157 |
158 |
naliczone, nieotrzymane odsetki od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów); |
76 |
0 |
3a Korekta wyceny |
0 |
830 |
4. Stan rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, razem* |
49 901 |
37 315 |
a) odniesionej na wynik finansowy |
49 901 |
37 315 |
różnica między amortyzacją bilansową i podatkową |
49 427 |
36 825 |
naliczone, nieotrzymane odsetki od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów); |
60 |
136 |
rozliczenia międzyokresowe czynne |
410 |
354 |
pozostałe |
4 |
0 |
4a. Korekta wyceny |
0 |
0 |
4b. Stan rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego na koniec okresu, razem* |
49 901 |
37 315 |
Nota 15b
Zmiana stanu długoterminowej rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne (wg tytułów) |
2020 |
2019 |
a) stan na początek okresu |
10 449 |
9 707 |
- odprawy emerytalne |
10 206 |
9 325 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
243 |
382 |
b) zwiększenia (z tytułu) |
1 528 |
1 013 |
- odprawy emerytalne |
1 242 |
881 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
286 |
132 |
c) wykorzystanie (z tytułu) |
636 |
0 |
- odprawy emerytalne |
393 |
0 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
243 |
0 |
d) rozwiązanie (z tytułu) |
0 |
271 |
- odprawy emerytalne |
0 |
0 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
0 |
271 |
e) stan na koniec okresu |
11 341 |
10 449 |
- odprawy emerytalne |
11 055 |
10 206 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
286 |
243 |
Nota 15c
Zmiana stanu krótkoterminowej rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne (wg tytułów) |
2020 |
2019 |
a) stan na początek okresu |
27 926 |
26 339 |
- odprawy emerytalne |
559 |
599 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
27 367 |
25 740 |
b) zwiększenia (z tytułu) |
30 622 |
32 017 |
- odprawy emerytalne |
93 |
354 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
30 529 |
31 663 |
c) wykorzystanie (z tytułu) |
27 366 |
30 430 |
- odprawy emerytalne |
0 |
394 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
27 366 |
30 036 |
d) rozwiązanie (z tytułu) |
0 |
0 |
- odprawy emerytalne |
0 |
0 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
0 |
0 |
e) stan na koniec okresu |
31 182 |
27 926 |
- odprawy emerytalne |
652 |
559 |
- inne świadczenia pracownicze należne, niewypłacone |
30 530 |
27 367 |
Nota 15d
Zmiana stanu pozostałych rezerw długoterminowych (wg tytułów) |
2020 |
2019 |
a) stan na początek okresu |
218 |
139 |
- udzielone gwarancje na ogumienie |
218 |
139 |
b) zwiększenia (z tytułu) |
99 |
84 |
- udzielone gwarancje na ogumienie |
99 |
84 |
c) wykorzystanie (z tytułu) |
78 |
5 |
- udzielone gwarancje na ogumienie |
78 |
5 |
d) rozwiązanie (z tytułu) |
0 |
0 |
- udzielone gwarancje na ogumienie |
0 |
0 |
e) stan na koniec okresu |
239 |
218 |
- udzielone gwarancje na ogumienie |
239 |
218 |
Nota 15e
Zmiana stanu pozostałych rezerw krótkoterminowych (wg tytułów) |
2020 |
2019 |
a) stan na początek okresu |
4 159 |
793 |
- rezerwa na restrukturyzację (odszkodowania dla zwalnianych pracowników) |
4 159 |
793 |
b) zwiększenia (z tytułu) |
0 |
6 819 |
- rezerwa na restrukturyzację (odszkodowania dla zwalnianych pracowników) |
0 |
6 819 |
c) wykorzystanie (z tytułu) |
1 924 |
2 964 |
- rezerwa na restrukturyzację (wypłata odszkodowań dla zwalnianych pracowników) |
1 924 |
2 964 |
d) rozwiązanie (z tytułu) |
2 235 |
489 |
- rezerwa na restrukturyzację (odszkodowania dla zwalnianych pracowników) |
2 235 |
489 |
e) stan na koniec okresu |
0 |
4 159 |
- rezerwa na restrukturyzację (odszkodowania dla zwalnianych pracowników) |
0 |
4 159 |
Nota 16a
Zobowiązania długoterminowe |
2020 |
2019 |
a) wobec pozostałych jednostek |
3 682 |
4 387 |
- kredyty i pożyczki |
0 |
0 |
- z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
0 |
0 |
- inne zobowiązania finansowe, w tym: |
3 682 |
4 387 |
- umowy leasingu finansowego |
3 682 |
4 387 |
- inne (wg rodzaju) |
0 |
0 |
- wbudowane instrumenty pochodne |
0 |
0 |
Zobowiązania długoterminowe, razem |
3 682 |
4 387 |
Nota 16b
Zobowiązania długoterminowe, o pozostałym od dnia bilansowego okresie spłaty |
2020 |
2019 |
a) powyżej 1 roku do 3 lat |
2 871 |
3 422 |
b) powyżej 3 do 5 lat |
811 |
965 |
c) powyżej 5 lat |
0 |
0 |
Zobowiązania długoterminowe, razem |
3 682 |
4 387 |
Nota 16c
Zobowiązania długoterminowe (struktura walutowa) |
2020 |
2019 |
a) w walucie polskiej |
3 682 |
4 387 |
Zobowiązania długoterminowe, razem |
3 682 |
4 387 |
Nota 16d
Zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek |
||||||||||||
Nazwa (firma) jednostki |
Siedziba |
Kwota kredytu / pożyczki wg umowy |
Kwota kredytu/pożyczki pozostała do spłaty |
Warunki |
Termin |
Zabezpieczenia |
||||||
ze wskazaniem formy prawnej |
|
w tys. zł |
w walucie |
jednostka |
waluta |
w tys. zł |
w walucie |
jednostka |
waluta |
oprocentowania |
spłaty |
|
BANK PEKAO S.A. |
WARSZAWA |
60 000 |
0 |
w tys. |
PLN |
0 |
0 |
w tys. |
PLN |
WIBOR 1M + 1,30% |
31.10.2021 |
pełnomocnictwo do rachunków bankowych, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego. |
BNP PARIBAS |
WARSZAWA |
40 000 |
0 |
w tys. |
PLN |
0 |
0 |
w tys. |
PLN |
WIBOR 1M + 1,00% |
30.09.2022 |
pełnomocnictwo do rachunków bankowych, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego. |
MBANK SA |
WARSZAWA |
45 000 |
0 |
w tys. |
PLN |
0 |
0 |
w tys. |
PLN |
WIBOR ON + 1,60% |
30.09.2021 |
pełnomocnictwo do rachunków bankowych, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego. |
|
|
145 000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nota 17a
Zobowiązania krótkoterminowe |
2020 |
2019 |
a) zobowiązania krótkoterminowe wobec jednostek powiązanych |
112 932 |
100 332 |
a1) wobec jednostki dominującej |
3 056 |
6 743 |
- kredyty i pożyczki, w tym: |
0 |
0 |
- długoterminowe w okresie spłaty |
0 |
0 |
- z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
0 |
0 |
- z tytułu dywidend |
0 |
0 |
- inne zobowiązania finansowe, w tym: |
0 |
0 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
3 056 |
6 743 |
- do 12 miesięcy |
3 056 |
6 743 |
- powyżej 12 miesięcy |
0 |
0 |
- zaliczki otrzymane na dostawy |
0 |
0 |
- zobowiązania wekslowe |
0 |
0 |
- inne (wg rodzaju) |
0 |
0 |
a2) wobec pozostałych jednostek powiązanych |
109 876 |
93 589 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
109 876 |
93 589 |
- do 12 miesięcy |
109 876 |
93 589 |
- z tytułu dywidend |
0 |
0 |
b) wobec pozostałych jednostek |
438 699 |
408 476 |
- kredyty i pożyczki, w tym: |
0 |
0 |
- długoterminowe w okresie spłaty |
0 |
0 |
- z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych |
0 |
0 |
- z tytułu dywidend |
0 |
0 |
- inne zobowiązania finansowe, w tym: |
2 652 |
2 688 |
- umowy leasingu finansowego |
2 652 |
2 688 |
- z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności: |
397 276 |
383 726 |
- do 12 miesięcy |
397 276 |
383 726 |
- powyżej 12 miesięcy |
0 |
0 |
- zaliczki otrzymane na dostawy |
0 |
0 |
- zobowiązania wekslowe |
0 |
0 |
- z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń |
23 777 |
19 312 |
- z tytułu wynagrodzeń |
0 |
0 |
- inne (wg tytułów) |
14 994 |
2 750 |
-zobowiązania inwestycyjne |
14 994 |
2 748 |
-pozostałe |
0 |
2 |
c) fundusze specjalne (wg tytułów) |
869 |
134 |
Zobowiązania krótkoterminowe, razem |
552 500 |
508 942 |
Nota 17b
Zobowiązania krótkoterminowe (struktura walutowa) |
2020 |
2019 |
a) w walucie polskiej |
195 875 |
220 862 |
b) w walutach obcych (wg walut i po przeliczeniu na zł) |
356 625 |
288 080 |
b1. jednostka/waluta '000/USD |
1 074 |
699 |
tys. zł |
4 035 |
2 656 |
b2. jednostka/waluta '000/EUR |
76 404 |
66 956 |
tys. zł |
352 590 |
285 131 |
b3. jednostka/waluta '000/GBP |
0 |
59 |
tys. zł |
0 |
293 |
Zobowiązania krótkoterminowe, razem |
552 500 |
508 942 |
Nota 18a
Wartość księgowa na jedną akcję = Wartość kapitału własnego/ liczba akcji.
Spółka nie planuje nowych emisji akcji, ani nie wyemitowała obligacji zamiennych na akcje, oraz nie zaistniały inne zdarzenia zwiększające przewidywaną liczbę akcji, dlatego wartość księgowa na jedną akcję równa się rozwodnionej wartości księgowej na akcję.
Nota 19a
Przychody netto ze sprzedaży produktów (struktura rzeczowa - rodzaje działalności) |
2020 |
2019 |
- przychody ze sprzedaży wyrobów gumowych |
1 614 053 |
1 826 527 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
1 609 504 |
1 823 508 |
- przychody ze sprzedaży usług |
21 031 |
15 719 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
18 372 |
13 750 |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, razem |
1 635 084 |
1 842 246 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
1 627 876 |
1 837 258 |
Nota 19b
Przychody netto ze sprzedaży produktów (struktura terytorialna) |
2020 |
2019 |
a) kraj |
8 752 |
6 387 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
2 438 |
2 441 |
- przychody ze sprzedaży wyrobów gumowych |
3 672 |
2 005 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
0 |
0 |
- przychody ze sprzedaży usług |
5 080 |
4 382 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
2 438 |
2 441 |
b) eksport |
1 626 332 |
1 835 859 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
1 625 438 |
1 834 817 |
- przychody ze sprzedaży wyrobów gumowych |
1 610 381 |
1 824 522 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
1 609 504 |
1 823 508 |
- przychody ze sprzedaży usług |
15 951 |
11 337 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
15 934 |
11 309 |
Przychody netto ze sprzedaży produktów, razem |
1 635 084 |
1 842 246 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
1 627 876 |
1 837 258 |
Nota 20a
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów (struktura rzeczowa - rodzaje działalności) |
2020 |
2019 |
- przychody ze sprzedaży materiałów |
8 987 |
6 570 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
8 987 |
6 547 |
- przychody ze sprzedaży towarów |
171 104 |
207 239 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
0 |
0 |
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem |
180 091 |
213 809 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
8 987 |
6 547 |
Nota 20b
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów (struktura terytorialna) |
2020 |
2019 |
a) kraj |
171 104 |
207 239 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
0 |
0 |
- przychody ze sprzedaży materiałów |
0 |
0 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
0 |
0 |
- przychody ze sprzedaży towarów |
171 104 |
207 239 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
0 |
0 |
b) eksport |
8 987 |
6 570 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
8 987 |
6 547 |
- przychody ze sprzedaży materiałów |
8 987 |
6 570 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
8 987 |
6 547 |
- przychody ze sprzedaży towarów |
0 |
0 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
0 |
0 |
Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, razem |
180 091 |
213 809 |
- w tym: od jednostek powiązanych |
8 987 |
6 547 |
Nota 21a
Koszty według rodzaju |
2020 |
2019 |
a) amortyzacja |
96 515 |
92 849 |
b) zużycie materiałów i energii |
1 079 473 |
1 247 824 |
c) usługi obce |
123 828 |
126 537 |
d) podatki i opłaty |
8 349 |
6 981 |
e) wynagrodzenia |
216 777 |
205 087 |
f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
67 812 |
66 207 |
g) pozostałe koszty rodzajowe (z tytułu) |
12 700 |
10 253 |
- koszty reklamy i reprezentacji |
1 955 |
1 982 |
- podróże służbowe |
298 |
799 |
- koszty współpracy z grupami zakupowymi |
1 999 |
1 851 |
- koszty dystrybucji |
1 568 |
0 |
- ubezpieczenia majątkowe |
3 959 |
3 078 |
- PFRON |
2 166 |
2 009 |
- inne |
755 |
534 |
Koszty według rodzaju, razem |
1 605 454 |
1 755 738 |
Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
-7 398 |
-3 536 |
Koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki (wielkość ujemna) |
-46 388 |
-13 563 |
Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
-15 813 |
-15 226 |
Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
-8 835 |
-8 036 |
Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
1 527 020 |
1 715 377 |
Nota 22a
Pozostałe przychody operacyjne |
2020 |
2019 |
a) rozwiązane rezerwy (z tytułu) |
2 372 |
0 |
- rezerwa na koszty restrukturyzacji |
2 235 |
0 |
- rezerwa na likwidację środkła trwałego |
137 |
0 |
b) pozostałe, w tym: |
16 861 |
264 |
- dotacja z FGŚP |
16 551 |
0 |
- otrzymane koszty postępowania spornego |
4 |
21 |
- przychody z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych |
212 |
107 |
- rekompensata za złą jakość surowców |
15 |
51 |
- zwrot odszkodowań z tytułu wypadków samochodowych |
0 |
9 |
- otrzymane wynagrodzenia płatnika ZUS i US |
63 |
74 |
- pozostałe przychody operacyjne |
16 |
2 |
Inne przychody operacyjne, razem |
19 233 |
264 |
Nota 23a
Inne koszty operacyjne |
2020 |
2019 |
a) utworzone rezerwy (z tytułu) |
21 |
6 409 |
- koszty restrukturyzacji |
0 |
6 330 |
- rezerwa na udzielone gwarancje |
21 |
79 |
b) pozostałe, w tym: |
37 728 |
953 |
- koszty postępowania spornego |
27 |
42 |
- złomowanie wyrobów i materiałów |
94 |
169 |
- darowizny i składki na rzecz organizacji |
166 |
170 |
- różnice inwentaryzacyjne |
439 |
239 |
- koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych |
36 449 |
0 |
- likwidacja środków trwałych |
0 |
319 |
- zwrot wsparcia z FGŚP |
518 |
0 |
- pozostałe koszty operacyjne |
35 |
14 |
Inne koszty operacyjne, razem |
37 749 |
7 362 |
Nota 23b
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych obejmuje:
- rozwiązanie odpisu w wysokości 66 tys. zł dotyczącego przeterminowanych należności handlowych,
- dokonanie odpisu w wysokości 119 tys. zł dotyczącego niechodliwych zapasów materiałów i wyrobów podlegających ostrożnej wycenie.
Nota 24a
Przychody finansowe z tytułu dywidend i udziałów w zyskach |
2020 |
2019 |
a) od pozostałych jednostek, w tym: |
0 |
106 |
- od innych jednostek |
0 |
106 |
Przychody finansowe z tytułu odsetek, razem |
0 |
106 |
Nota 24b
Przychody finansowe z tytułu odsetek |
2020 |
2019 |
a) z tytułu udzielonych pożyczek |
2 879 |
4 187 |
- od jednostek powiązanych, w tym: |
2 879 |
4 187 |
- od jednostki dominującej |
2 879 |
4 187 |
- od pozostałych jednostek |
0 |
0 |
b) pozostałe odsetki |
291 |
2 133 |
- od pozostałych jednostek |
291 |
2 133 |
- od innych jednostek |
291 |
2 133 |
Przychody finansowe z tytułu odsetek, razem |
3 170 |
6 320 |
Nota 24c
Inne przychody finansowe |
2020 |
2019 |
a) dodatnie różnice kursowe |
1 764 |
0 |
- zrealizowane |
2 054 |
0 |
- niezrealizowane |
-290 |
0 |
b) pozostałe, w tym: |
0 |
0 |
- przychody finansowe |
0 |
0 |
Inne przychody finansowe, razem |
1 764 |
0 |
Nota 25a
Koszty finansowe z tytułu odsetek |
2020 |
2019 |
a) od kredytów i pożyczek |
15 |
2 |
- dla pozostałych jednostek, w tym: |
15 |
2 |
- dla innych jednostek |
15 |
2 |
b) pozostałe odsetki |
1 839 |
2 178 |
- dla pozostałych jednostek, w tym: |
1 839 |
2 178 |
- dla innych jednostek |
1 839 |
2 178 |
Koszty finansowe z tytułu odsetek, razem |
1 854 |
2 180 |
Nota 25b
Inne koszty finansowe |
2020 |
2019 |
a) ujemne różnice kursowe, w tym: |
0 |
1 970 |
- zrealizowane |
0 |
3 287 |
- niezrealizowane |
0 |
-1 317 |
Inne koszty finansowe, razem |
0 |
1 970 |
Nota 26a
TC Dębica S.A. nie sporządza skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz nie posiada jednostek zależnych, współzależnych i stowarzyszonych.
Nota 27a
Podatek dochodowy bieżący |
2020 |
2019 |
1. Zysk (strata) brutto |
83 336 |
122 023 |
2. Różnice pomiędzy zyskiem (stratą) brutto a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym (wg tytułów) |
-54 236 |
-56 295 |
A. Trwałe różnice |
2 947 |
3 158 |
Koszty i straty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu, w tym |
2 947 |
3 158 |
wierzytelności odpisanych jako nieściągalne |
25 |
0 |
odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych |
194 |
33 |
wpłat na PFRON |
2 161 |
2 034 |
wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika |
108 |
124 |
odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych |
60 |
102 |
składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa |
14 |
5 |
darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem określonych przepisami |
115 |
164 |
kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych |
39 |
426 |
VAT nieodzyskany od wysyłek eksportowych i niepotwierdzonych faktur korygujących |
13 |
4 |
pozostałe tytuły |
218 |
266 |
B. Przejściowe różnice |
57 183 |
59 453 |
Dodatnie w tym według tytułów |
66 240 |
66 386 |
różnica między amortyzacją bilansową i podatkową |
66 328 |
66 110 |
naliczone, nieotrzymane odsetki od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów); |
-402 |
45 |
rozliczenia międzyokresowe czynne |
314 |
231 |
Ujemne, w tym |
-9 057 |
-6 933 |
koszty niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 |
103 |
-5 738 |
rezerwy na odpisy aktualizacyjne |
15 |
-1 804 |
wartość utworzonych rezerw na koszty |
-9 140 |
1 149 |
pozostałe wartości (suma pozycji, z których każda jest mniejsza od 20 tys.zł) |
-35 |
-540 |
3. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (przed odliczeniami) |
29 100 |
65 728 |
4. Dochód objęty zezwoleniem strefowym |
7 632 |
36 967 |
5. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym (po odliczeniach) |
21 468 |
28 761 |
6. Podatek dochodowy według stawki 19 % |
4 079 |
5 465 |
7. Zwiększania, zaniechania, zwolnienia, odliczenia i obniżki podatku |
0 |
0 |
8. Podatek dochodowy bieżący ujęty (wykazany) w deklaracji podatkowej okresu, w tym: |
4 079 |
5 465 |
- wykazany w rachunku zysków i strat |
4 079 |
5 465 |
Zgodnie z posiadanym zezwoleniem nr 134/ARP/2008 z dnia 27 lutego 2008 roku na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, Spółka ma prawo do korzystania z ulgi w podatku dochodowym do wysokości 40,23% zdyskontowanej kwoty nakładów inwestycyjnych poniesionych na realizację inwestycji na terenie SSE Euro-Park Mielec. Spółka wypełniła warunki zezwolenia w grudniu 2012 roku i począwszy od roku 2013 była uprawniona do korzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych. Na dzień bilansowy Spółka wykorzystała w pełni należną ulgę podatkową.
Nota 27b
Podatek dochodowy odroczony |
2020 |
2019 |
- zmniejszenie (zwiększenie) z tytułu powstania i odwrócenia się różnic przejściowych |
10 865 |
3 819 |
Podatek dochodowy odroczony, razem |
10 865 |
3 819 |
Nota 28a
Podział zysku netto za 2019 rok:
dywidenda dla akcjonariuszy: 56 315 tys. zł, która została wypłacona 17 grudnia 2020 roku
zwiększenie kapitału rezerwowego: 56 424 tys. zł
Razem zysk netto za 2019 rok: 112 739 tys. zł
Propozycja przeznaczenia zysku netto za 2020 rok w kwocie 68 392 tys. zł zostanie przedstawiona przez Zarząd na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy które odbędzie się zgodnie z art. 395 Kodeksu Spółek Handlowych.
Nota 29a
Do obliczenia zysku na jedną akcję przyjęto zysk netto za rok 2020 i podzielono przez liczbę akcji.
Spółka nie planuje nowych emisji akcji, ani nie wyemitowała obligacji zamiennych na akcje, oraz nie za zaistniały inne zdarzenia zwiększające przewidywaną liczbę akcji, oraz nie zaistniały zdarzenia zmieniające wielkość zysku.
I. Środki pieniężne - patrz nota 8a pkt. b).
Krótkoterminowe papiery dłużne dla potrzeb przepływów pieniężnych są ujęte w działalności inwestycyjnej, oraz kredyt w rachunku bieżącym jest ujęty w działalności finansowej, a nie w pozycji środki pieniężne.
Okres |
31.12.2020 |
31.12.2019 |
1. Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne wg poz. 3.1.b aktywów, w tym: |
137 569 |
131 906 |
- środki pieniężne na rachunku bankowym |
137 559 |
131 898 |
- środki pieniężne w kasie |
10 |
8 |
2. Korekta z tytułu wyceny bilansowej walut obcych |
387 |
10 |
3. Środki pieniężne do spr. z przepływów |
137 182 |
131 916 |
II. Niezgodności pomiędzy bilansowymi zmianami stanu zobowiązań oraz zmianami stanu tych pozycji wykazanymi w rachunku przepływu środków pieniężnych:
Okres |
31.12.2020 |
31.12.2019 |
zmiana bilansowa |
43 558 |
-3 758 |
Korekty: |
|
|
zmiana stanu zobowiązań z tyt. środ. trw. w budowie |
-12 246 |
31 |
zmiana stanu zobowiązań krótk. z tyt. leasingu finansowego |
36 |
-464 |
spłata rat leasingu finansowego |
|
|
Korekty razem |
-12 210 |
-433 |
W rachunku przepływów pieniężnych |
31 348 |
-4 191 |
1. Odpisy aktualizujące wartość aktywów
na wyroby: 0 tys. zł,
na materiały: 300 tys. zł.
5. Zobowiązania warunkowe, w tym gwarancje i poręczenia
W roku obrotowym 2020 Spółka nie udzieliła żadnych gwarancji i poręczeń. Nie istnieją inne istotne zobowiązania warunkowe poza niżej opisanymi.
Zobowiązanie warunkowe z tytułu programu dyskonta weksli.
Na podstawie umów zawartych pomiędzy Coface Poland Factoring Sp z o.o. a Firmą Oponiarską Dębica S.A., wartość zdyskontowanych weksli na dzień bilansowy wynosi 29 998 tys. zł.
Wg Raportu otrzymanego przez Spółkę od Coface Poland Factoring Sp. z o.o., na dzień podpisania sprawozdania finansowego kwota niespłaconych przez klientów weksli wynosi 0 tys. zł.
6. Zobowiązania wobec budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego z tytułu uzyskania prawa własności budynków i budowli
Spółka nie posiada zobowiązań wobec budżetu państwa, ani gminy z tytułu prawa własności budynków i budowli.
7. Działalność zaniechana
W roku obrotowym 2020 nie zlikwidowano i nie zaniechano działalności gospodarczej w całości, czy też w części, stąd też nie wystąpiły koszty zaniechanej działalności.
8. Koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, w tym odsetki oraz różnice kursowe, które powiększyły koszt wytworzenia środków trwałych w roku obrotowym oraz koszt wytworzenia środków trwałych na własne potrzeby
Koszt wytworzenia środków trwałych w budowie w 2020 r. wyniósł 62 007 tys zł (w 2019 r. 56 030 tys. zł); w tym różnice kursowe zwiększające koszt wytworzenia wyniosły 93 tys. zł (w 2019 r. 77 tys. zł). Odsetki zwiększające koszt wytworzenia nie wystąpiły.
Koszt wytworzenia środków trwałych na własne potrzeby wyniósł 46 389 tys. zł (w 2019 r. 13 563 tys. zł).
9. Odsetki oraz różnice kursowe, które powiększyły cenę nabycia towarów lub koszt wytworzenia produktów w roku obrotowym
Nie wystąpiły.
10. Poniesione nakłady inwestycyjne oraz planowane w okresie najbliższych 12 miesięcy od dnia bilansowego nakłady inwestycyjne, w tym na niefinansowe aktywa trwałe; poniesione i planowane nakłady na ochronę środowiska naturalnego
W 2020 r. nakłady inwestycyjne wyniosły 79 508 tys. zł, w tym 1 684 tys. zł na ochronę środowiska. Planowane nakłady inwestycyjne w 2021 r. wynoszą 97 562 tys. zł (na ochronę środowiska 4 357 tys. zł).
11. Informacje o przychodach i kosztach o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie.
Nie wystąpiły.
12.1. Transakcje z podmiotami powiązanymi
12.2. Dane liczbowe, dotyczące jednostek podporządkowanych
Spółka nie posiada jednostek podporządkowanych.
13. Informacje o charakterze i celu gospodarczym zawartych przez emitenta umów nieuwzględnionych w bilansie w zakresie niezbędnym do oceny ich wpływu na sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy.
W roku objętym sprawozdaniem finansowym Spółka nie była stroną istotnych umów nieuwzględnionych w bilansie.
14. Wspólne przedsięwzięcia
Wspólne przedsięwzięcia nie wystąpiły.
15. Zatrudnienie
Przeciętne zatrudnienie w grupach zawodowych przedstawia się następująco:
Przeciętne zatrudnienie |
2019 |
2020 |
Kobiety |
Mężczyźni |
Ogółem przeciętne zatrudnienie |
3 063 |
2 984 |
497 |
2 487 |
w tym: |
|
|
|
|
pracownicy umysłowi |
300 |
296 |
101 |
195 |
pracownicy fizyczni |
2 763 |
2 688 |
396 |
2 292 |
16. Wynagrodzenia osób zarządzających i nadzorujących
Wynagrodzenie wypłacone i należne (łącznie z wynagrodzeniem z zysku) Zarządu i Rady Nadzorczej za 2020 r. wyniosło 4 117,0 tys. zł:
Członkowie Zarządu:
1. Leszek Szafran 1 139,2 tys. zł
2. Ireneusz Maksymiuk 813,4 tys. zł
3. Michał Mędrek 573,0 tys. zł
4. Mirosław Maziarka 1 085,3 tys. zł
Razem: 3 610,9 tys. zł
Członkowie Rady Nadzorczej:
1. Maciej Mataczyński 102,7 tys. zł
2. Łukasz Rędziniak 135,6 tys. zł
3. Janusz Raś 36,0 tys. zł
4. Andrzej Kowal 135,3 tys. zł
5. Krzysztof Mika 96,5 tys. zł
Razem: 506,1 tys. zł
Pozostali członkowie Rady Nadzorczej nie pobrali wynagrodzenia.
17. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami, ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu.
Nie wystąpiły.
18. Zaliczki, kredyty, pożyczki, gwarancje, poręczenia dla zarządzających i nadzorujących
W okresie obliczeniowym nie wystąpiły rozrachunki z członkami Zarządu i osobami nadzorującymi Spółkę z tytułu pożyczek i świadczeń o podobnym charakterze.
Spółka nie zawarła transakcji z członkami Zarządu i organów nadzorczych Spółki i osobami z nimi powiązanymi, rozumianymi jako małżonkowie, krewni lub powinowaci w linii prostej do drugiego stopnia lub związani z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobami zarządzającymi lub będącymi w organach nadzorczych jednostki lub spółkami, w których są znacznymi udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami.
19. Wynagrodzenie za audyt sprawozdań finansowych
W dniu 03.07.2020 r. została zawarta umowa z PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k. z siedzibą Warszawie, ul. Polna 11, na badanie sprawozdania finansowego za rok 2020.
Zgodnie z zawartą umową wynagrodzenie należne za badanie i przegląd sprawozdania finansowego za 2020 r. wynosi 285 000 zł (2019: 283 681 zł).
Biegły rewident nie świadczył innych usług poza usługą badania i przeglądu sprawozdań finansowych.
20. Informacja o istotnych zdarzeniach dotyczących lat ubiegłych
Nie wystąpiły.
21.
Inne informacje mogące w istotny sposób wpłynąć na ocenę sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego
21.1. Wpływ pandemii COVID-19
Zarząd kontynuuje monitorowanie wpływu pandemii COVID-19 na aspekty finansowe, biznesowe oraz operacyjne Spółki i podejmuje adekwatne decyzje zapewniające ciągłość działania oraz bezpieczną i stabilną sytuację firmy. Skala działalności operacyjnej Spółki jest i będzie dostosowywana dla aktualnej sytuacji rynkowej.
1. Zapewnienie ciągłości działania:
a) Zespół ds. zapewnienia ciągłości biznesu
Pomimo rozwoju pandemii Zarząd doszedł do wniosku, że przyjęcie zasady kontynuacji działalności jest zasadne. W Spółce funkcjonuje zespół ds. zapewnienia ciągłości działania składający się z przedstawicieli kluczowych funkcji, który w ramach regularnych spotkań wypracowuje działania mające zapewnić ciągłość funkcjonowania Spółki w oparciu o istniejące procedury korporacyjne. Zespół raportuje swoje działania do Zarządu Spółki.
b) Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom
Z chwilą rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie, Spółka podjęła działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom. Wprowadzone zostało ograniczenie podróży służbowych oraz ilości wizyt na terenie zakładu produkcyjnego, a pracownicy otrzymali instrukcje dot. zachowania zasad higieny na terenie zakładu i w kontaktach międzyludzkich. Na terenie zakładu zwiększono dostępność środków dezynfekujących i środków ochronnych, a pracownicy, których praca może być wykonywana bez konieczności fizycznej obecności w firmie, mogą pracować w ramach pracy zdalnej.
c) Ograniczenie produkcji opon
Spółka w dniu 21 marca poinformowała o tymczasowym ograniczeniu produkcji, które następnie zostało przedłużone do 17 kwietnia 2020 r. Decyzja ta została podjęta w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i partnerom biznesowym Spółki oraz w odpowiedzi na wpływ pandemii COVID-19 na popyt rynkowy w Polsce i na rynkach, na których działa kluczowy klient Spółki. Działalność produkcyjna została wznowiona 17 kwietnia 2020 r. Spadek popytu w całej Europie spowodował konieczność ograniczenia produkcji w kolejnych miesiącach, co znalazło odzwierciedlenie w rozpoznanym przez Spółkę koszcie niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w wysokości 36,4 mln zł. Zgodnie z przyjętymi przez Spółkę zasadami rachunkowości koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych rozpoznawane są w „Rachunku zysków i strat” w pozycji „Pozostałe koszty operacyjne”.
d) Monitorowanie sytuacji rynkowej.
Spółka na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i poziom zamówień, aby dostosować swoją działalność do dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej.
e) Monitorowanie łańcucha dostaw materiałów i usług.
Spółka monitoruje stan dostaw strategicznych surowców i innych materiałów oraz usług niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji.
2. Zabezpieczenie długoterminowej stabilności finansowej Spółki.
a) Ochrona płynności finansowej
Zarząd na bieżąco monitoruje stan płynności finansowej Spółki. Dotychczasowa odpowiedzialna polityka finansowa Spółki wpływa pozytywnie na aktualny stan gotówki w Spółce, który w obecnej sytuacji jest jednym z kluczowym czynników zapewniających bezpieczeństwo finansowe w ujęciu długoterminowym. Spółka bez zakłóceń realizuje wszystkie zobowiązania handlowe wobec kontrahentów, zobowiązania wobec pracowników oraz wszelkie zobowiązania publiczno-prawne.
b) Monitorowanie stanu pożyczek
Na dzień bilansowy 31 grudzień 2020 r. stan pożyczek do Goodyear wyniósł 400,0 mln zł, jednak Spółka przypomina, że w ramach umów pożyczek Goodyear SA udziela gwarancji natychmiastowej spłaty przed terminem, w sytuacji, gdy spółka się o to zwróci. Kapitał nie jest więc „zamrożony” i można skorzystać z niego w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, bez utraty odsetek.
c) Spłacanie należności przez klientów
Spółka na bieżąco kontroluje stan spłacania należności przez swoich klientów i będzie podejmować odpowiednie działania w sytuacji pojawienia się informacji o problemach finansowych swoich partnerów handlowych.
d) Optymalizacja kosztów
Spółka na bieżąco analizuje swoje zaplanowane aktywności biznesowe i dostosowuje terminy ich realizacji do aktualnych warunków rynkowych.
Spółka podjęła działania mające na celu zmniejszenie ilości i zakresu zamawianych towarów i usług ograniczając tym samym wydatki jednakże bez uszczerbku dla dalszego funkcjonowania zakładu.
e) Skorzystanie z możliwości wsparcia w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej.
Spółka skorzystała z rządowego programu wsparcia w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, w ramach dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych otrzymała dotację w wysokości 16,0 mln zł.
3. Kontynuowanie działalności sprzedażowej i dystrybucyjnej
Spółka nadal prowadzi działalność sprzedażową i dystrybucyjną pozostając w bliskim kontakcie ze swoimi partnerami biznesowymi. Spółka nadal zapewnia dostawy opon dla swoich klientów
i współpracuje przy wypracowywaniu najbardziej optymalnych rozwiązań handlowych w dynamicznie zmieniających się i niepewnych warunkach rynkowych.
W opinii Zarządu nie należy traktować danych za 2020 r. jako źródła wskazówek czy prognoz w odniesieniu do wyników Spółki w kolejnych okresach z uwagi na dynamicznie zmieniające się okoliczności biznesowe w tym m.in.: podwyższony poziom niepewności rynkowej, niepewność co do dalszego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę, branżę, partnerów biznesowych Spółki oraz zachowania konsumenckie.
21.2. Wyniki kontroli podatkowych
Raportem bieżącym nr 7/2020 opublikowanym dnia 24 kwietnia 2020 r. Zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica SA poinformował o otrzymaniu wyniku kontroli celno-skarbowej przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w zakresie wywiązywania się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2014 („Kontrola”, „Wynik kontroli”). W okresie objętym Kontrolą Spółka jako płatnik korzystała na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnych z tytułu umowy o pomocy technicznej i udzielaniu licencji (o zawarciu której poinformowała w raporcie bieżącym nr 17/2014, a o rozwiązaniu której od 1 stycznia 2018 r. poinformowała w raporcie bieżącym nr 2/2018). W Wyniku kontroli stwierdzono, że Spółka w sposób nieuprawniony korzystała ze zwolnienia z poboru podatku u źródła. Spółka nie zgadza się z Wynikami kontroli i uważa, że korzystanie z ww. zwolnienia było prawidłowe. Ze względu na rozbieżność stanowiska Spółki i Urzędu Celno-Skarbowego, w wyniku zakończonej Kontroli możliwe jest wszczęcie postępowania podatkowego przeciwko Spółce. W razie niekorzystnego rozstrzygnięcia postępowania podatkowego dotyczącego korzystania ze zwolnienia z obowiązku poboru podatku źródła w okresie objętym powyższą Kontrolą, może powstać obowiązek zapłaty przez Spółkę zaległości podatkowej w wysokości 13,4 mln zł wraz z odsetkami za zwłokę, które na dzień bilansowy 31.12.2020 r. wynosiłyby ok. 6,5 mln zł i kwoty te bezpośrednio przełożyłyby się na wynik finansowy Spółki.
Raportem bieżącym nr 10/2020 opublikowanym dnia 18 maja 2020 r. Zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica SA („Spółka”) poinformowała o otrzymaniu wyniku kontroli celno-skarbowej przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w zakresie wywiązywania się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2015 („Kontrola”, „Wynik kontroli”). W okresie objętym Kontrolą Spółka jako płatnik korzystała na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnych z tytułu umowy o pomocy technicznej i udzielaniu licencji (o zawarciu której poinformowała w raporcie bieżącym nr 17/2014, a o rozwiązaniu której od 1 stycznia 2018 r. poinformowała w raporcie bieżącym nr 2/2018). W Wyniku kontroli stwierdzono, że Spółka w sposób nieuprawniony korzystała ze zwolnienia z poboru podatku u źródła. Spółka, podobnie jak w przypadku wyniku kontroli za rok 2014, o którym informowała raportem bieżącym nr 7/2020 z 24 kwietnia 2020 r. nie zgadza się z Wynikami kontroli i uważa, że korzystanie z ww. zwolnienia było prawidłowe. Ze względu na rozbieżność stanowiska Spółki i Urzędu Celno-Skarbowego, w wyniku zakończonej Kontroli możliwe jest wszczęcie postępowania podatkowego przeciwko Spółce. W razie niekorzystnego rozstrzygnięcia postępowania podatkowego dotyczącego korzystania ze zwolnienia z obowiązku poboru podatku u źródła w okresie objętym Kontrolą, może powstać obowiązek zapłaty przez Spółkę zaległości podatkowej w wysokości 16,1 mln zł wraz z odsetkami za zwłokę, które na dzień bilansowy 31.12.2020 r. wynosiłyby ok. 6,9 mln zł i kwoty te bezpośrednio przełożyłyby się na wynik finansowy Spółki.
W oparciu o otrzymaną opinię Doradcy podatkowego, po otrzymaniu wyników kontroli kończących kontrole celno-skarbowe w przedmiocie wywiązywania się Spółki z obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2014 i 2015, Zarząd zdecydował o nietworzeniu rezerwy na potencjalną zaległość podatkową wynikającą z wymienionych wyników kontroli. Na dzień publikacji sprawozdania finansowego Spółka nie otrzymała decyzji kończących postępowania podatkowe w powyższym zakresie.
22. Informacja o istotnych zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, a nieuwzględnionych w sprawozdaniach finansowych
Nie wystąpiły.
23. Poprzednik prawny
Firma Oponiarska „Dębica” Spółka Akcyjna („Spółka”) powstała 26.04.1991 r. w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Dębickich Zakładów Opon Samochodowych „Stomil” w Dębicy.
24. Korekta sprawozdania o inflację
Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego przyjęto zasadę kosztu historycznego, przez co wpływ inflacji nie jest uwzględniony.
Środki trwałe mogą ulegać okresowej aktualizacji wyceny na podstawie odrębnych przepisów zgodnie ze wskaźnikami przeliczeniowymi określonymi przez Główny Urząd Statystyczny.
Nie wystąpiły.
Nie wystąpiły.
Nie wystąpiły.
29. Sprawozdanie finansowe sporządzonego za okres, w ciągu którego nastąpiło połączenie.
Data umowy |
14.12.2018 |
28.06.2019 |
27.09.2019 |
03.12.2019 |
13.12.2019 |
termin zapadalności (spłaty pożyczki) |
13.12.2019 |
26.06.2020 |
25.09.2020 |
03.03.2020 |
01.04.2020 |
wynagrodzenie umowne |
WIBOR 1M + 0,1% |
||||
kwota pożyczki (w tys. zł) |
40 000 |
115 000 |
70 000 |
25 000 |
35 000 |
odsetki zrealizowane w 2020 r. (w tys. zł) |
25 |
989 |
669 |
105 |
204 |
kapitał pożyczek na dzień 31.12.2020 (w tys. zł) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
odsetki naliczone na dzień 31.12.2020 (w tys. zł) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Data umowy |
13.12.2019 |
26.06.2020 |
25.09.2020 |
11.12.2020 |
15.12.2020 |
Razem |
termin zapadalności (spłaty pożyczki) |
11.12.2020 |
25.06.2021 |
24.09.2021 |
10.12.2021 |
26.02.2021 |
|
wynagrodzenie umowne |
WIBOR 1M + 0,1% |
|||||
kwota pożyczki (w tys. zł) |
105 000 |
115 000 |
120 000 |
105 000 |
60 000 |
|
odsetki zrealizowane w 2020 r. (w tys. zł) |
1 006 |
187 |
81 |
0 |
0 |
3 266 |
kapitał pożyczek na dzień 31.12.2020 (w tys. zł) |
0 |
115 000 |
120 000 |
105 000 |
60 000 |
400 000 |
odsetki naliczone na dzień 31.12.2020 (w tys. zł) |
10 |
34 |
36 |
21 |
9 |
110 |
Termin płatności odsetek przypada do 14 dnia miesiąca następującego po miesiącu którego odsetki dotyczą.
Kwota środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku VAT na dzień 31 grudzień 2020 r. wyniosła 1 520 tys. zł (w 2019 r. kwota ta wyniosła 2 214 tys. zł).
Opis transakcji |
Nazwa spółki |
2020 |
2019 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dalian Tire Company Ltd. |
7 578 |
0 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Malaysia Berhad |
10 |
11 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dunlop Tires Germany GmbH |
10 182 |
11 216 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dunlop Tires Operations S.A. |
1 576 743 |
1 800 055 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear S.A. |
2 440 |
6 517 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dunlop Sava Tires d.o.o. |
701 |
364 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear France |
479 |
669 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Amiens |
1 234 |
1 767 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Lastikleri T.A.S. |
2 993 |
2 579 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear South Africa LTD |
325 |
582 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear do Brasil |
733 |
755 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear De Colombia S.A |
347 |
131 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Canada INC |
1 967 |
2 178 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear International Corporation |
63 |
157 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear SLP S de RL de CV |
107 |
0 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Tire & Rubber Company |
5 223 |
3 750 |
Sprzedaż wyrobów gotowych, towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear India Limited |
0 |
3 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Dunlop Tires Germany GmbH |
1 493 |
1 694 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Hungary Kft. |
2 |
2 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Czech s.r.o. |
22 |
22 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Tires Netherlands |
134 |
138 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Belgium |
23 |
24 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Dunlop Tires Operations S.A. |
13 804 |
8 022 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Mounting Solutions SA |
0 |
59 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Romania S.R.L. |
9 |
9 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Slovakia s.r.o. |
11 |
11 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Tyres UK Limited |
5 |
5 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Dunlop Sava Tires d.o.o. |
11 |
586 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Polska Sp. z o.o. |
2 438 |
2 441 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear France |
90 |
0 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Amiens |
24 |
0 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear South Africa LTD |
269 |
3 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear S.A. |
37 |
134 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Lastikleri T.A.S. |
0 |
182 |
Sprzedaż usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Tire & Rubber Company |
0 |
76 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Orient Co PTE LTD |
188 287 |
196 630 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dunlop Tires Germany GmbH |
81 |
44 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dunlop Tires Operations S.A. |
219 155 |
227 458 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear S.A. |
7 590 |
20 420 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Lastikleri T.A.S. |
10 |
487 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Tire & Rubber Company |
15 745 |
60 868 |
Zakup towarów, surowców, półproduktów |
Goodyear Dunlop Sava Tires d.o.o. |
0 |
9 |
Zakup usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Dunlop Tires Operations S.A. |
42 |
0 |
Zakup usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear S.A. |
1 237 |
1 680 |
Zakup usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Dunlop Sava Tires d.o.o. |
475 |
433 |
Zakup usług wewnątrzgrupowych |
Goodyear Polska Sp. z o.o. |
5 721 |
5 721 |
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Dunlop Tires Germany GmbH |
11 |
173 |
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Dunlop Tires Operations S.A. |
2 418 |
940 |
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear S.A. |
32 212 |
41 218 |
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Dunlop Sava Tires d.o.o. |
162 |
0 |
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Lastikleri T.A.S. |
388 |
1 051 |
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Tire & Rubber Company |
381 |
1 283 |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Dunlop Tires Operations S.A. |
888 |
2 040 |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear Lastikleri T.A.S. |
862 |
838 |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear S.A. |
81 |
0 |
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych |
Goodyear South Africa LTD |
0 |
94 |
Przychody z instrumentów finansowych |
Goodyear S.A. |
2 879 |
4 187 |
Podpisy Zarządu T.C. Dębica S.A.
Leszek Szafran Prezes Zarządu, Dyrektor ds. sprzedaży
Ireneusz Maksymiuk Członek Zarządu, Dyrektor ds. finansowych
Michał Mędrek Członek Zarządu, Dyrektor ds. logistyki
Mirosław Maziarka Członek Zarządu, Dyrektor ds. produkcji
Podpis osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych
Anna Bolanowska Kontroler finansowy