SPRAWOZDANIE
GRUPY KAPITAŁOWEJ POLIMEX MOSTOSTAL NA TEMAT INFORMACJI NIEFINANSOWYCH ZA ROK OBROTOWY 2020
www.polimex-mostostal.pl
Image should be here
Image should be here
Image should be here
2
SPIS TREŚCI
Image should be here
3
1. Profil raportu
GRI 102-48, GRI 102-50, GRI 102-51, GRI 102-52, GRI 102-53, GRI 102-54, GRI 102-55, GRI 102-56
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal (Grupa lub Grupa PxM) popierając i realizując w praktyce ideę społecznej odpowiedzialności biznesu oraz dążąc do równowagi między ekonomią, etyką i poszanowaniem środowiska naturalnego, niniejszym przekazuje kolejne sprawozdanie Grupy na temat informacji niefinansowych za rok 2020 sporządzone w oparciu o art. 49b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 351 ze zm.).
Informacje zaprezentowane w niniejszym raporcie dotyczą okresu od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Wszystkie dane zaprezentowane w treści niniejszego raportu sporządzone zostały na dzień 31 grudnia 2020 r., bądź za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2020, chyba że w treści raportu wskazano inaczej. Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal stosuje roczny cykl raportowania. Ostatni raport niefinansowy Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, został opublikowany w dniu 17 kwietnia 2020 r. i zawierał dane za okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r.
Niniejszy raport zawiera opis modelu biznesowego Grupy, kluczowe niefinansowe wskaźniki efektywności związane z działalnością Grupy, opis stosowanych przez Grupę polityk w odniesieniu do zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka i przeciwdziałania korupcji oraz opis rezultatów stosowania tych polityk, a także opis istotnych ryzyk związanych z działalnością Grupy.
Grupa PxM przy tworzeniu niniejszego raportu stosowała wytyczne GRI Standards: wersja rozszerzona (Comprehensive option). Grupa wybrała sporządzenie raportu w oparciu o wersję rozszerzoną, która zakłada przedstawienie nie tylko kontekstu, w którym organizacja informuje o wpływie swojej działalności na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo oraz o skuteczności zarządzania działalnością, ale również dodatkowych informacji na temat strategii i analizy organizacji, jej sposobu zarządzania oraz zasad etycznych. Indeks GRI znajduje się na końcu niniejszego raportu. Raport nie został poddany zewnętrznej weryfikacji pod kątem jakości.
Pytaniadotycząceniniejszegoraportunależykierowaćpodadres: komunikacja@polimex.pl.
Image should be here
4
2. O Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal
GRI 102-1, GRI 102-3
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal składa się z jednostki dominującej Polimex Mostostal S.A. i jej spółek zależnych i stowarzyszonych. Polimex Mostostal S.A. jest kontynuatorem działalności rynkowej spółek o ponad siedemdziesięcioletniej tradycji sięgającej 1945 roku. Od 1997 roku Spółka (pierwotnie jako Mostostal Siedlce) jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecny kształt Spółka uzyskała w 2004 roku w wyniku fuzji dwóch firm: Polimex Cekop S.A. (będąca spółką przejmującą) oraz Mostostalu Siedlce, a także w konsekwencji zmiany nazwy firmy na obecną, tj. Polimex Mostostal.
Polimex Mostostal działa na podstawie statutu ustalonego aktem notarialnym 18 maja 1993 r. (Rep. A Nr 4056/93) z późniejszymi zmianami. Siedziba Spółki mieści się w Warszawie przy al. Jana Pawła II 12, 00-124 Warszawa. Spółka została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000022460. Spółce Polimex Mostostal nadano numer statystyczny REGON: 710252031
Image should be here
5
Image should be here
6
Segmenty działalności
Podstawowym przedmiotem działalności Polimex Mostostal szeroko rozumiane usługi budowlano-montażowe świadczone w systemie generalnego wykonawstwa w kraju i za granicą oraz świadczenie usług administracyjnych na rzecz spółek z Grupy.
Przedmiotem działalności Grupy jest wykonywanie robót budowlano-montażowych, montaż urządzeń i instalacji przemysłowych, produkcja, a także działalność deweloperska. Polimex Mostostal i Grupa prowadzą działalność w następujących segmentach: produkcja, budownictwo przemysłowe, energetyka, petrochemia (nafta, gaz, chemia), budownictwo infrastrukturalne, pozostała działalność.
Image should be here
7
W skład Grupy na dzień 31 grudnia 2020 r. wchodziły: Polimex Mostostal S.A. (jako spółka dominująca) oraz spółki - jednostki zależne i spółki stowarzyszone, m. in.:
Image should be here
8
3. POLITYKI GRUPY KAPITAŁOWEJ POLIMEX MOSTOSTAL
W Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal zostały wdrożone polityki w odniesieniu do zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji wskazane w poniższej tabeli. Opis stosowania wdrożonych przez Grupę PxM polityk znajduje się w dalszej części raportu. Polityki Grupy PxM na dzień 31 grudnia 2020 r. obrazuje poniższa tabela:
Image should be here
9
Dodatkowo spółki „Energomontaż-Północ-Bełchatów” sp. z o.o., „Stalfa” sp. z o.o. i Polimex-Mostostal ZUT sp. z o.o. posiadają własne polityki i procedury w zakresie zagadnień poruszanych w raporcie niefinansowym. W podstawowych elementach i założeniach one spójne z politykami i procedurami funkcjonującymi w pozostałych spółkach Grupy.
Image should be here
Image should be here
10
4. OPIS MODELU BIZNESOWEGO
GRI 102-14: OŚWIADCZENIE ZE STRONY NAJWAŻNIEJSZYCH RANGĄ DECYDENTÓW W ORGANIZACJI O ZNACZENIU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU DLA ORGANIZACJI ORAZ STRATEGII DZIAŁANIA ORGANIZACJI W CELU REALIZACJI ZAŁOŻEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Polimex Mostostal, jako spółka inżynieryjno-budowlana z polskim kapitałem istnieje po to by realizować strategiczne projekty w kluczowych sektorach rynku, ważne dla polskiej gospodarki, z wykorzystaniem najnowszych technologii, zachowaniem najwyższych standardów jakości, poszanowaniem środowiska naturalnego i na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwo realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej, gazowej oraz ochrony środowiska. Jest producentem i eksporterem konstrukcji stalowych, krat pomostowych oraz zajmuje się cynkowaniem i malowaniem konstrukcji stalowych.
Zarząd Polimex Mostostal oraz zarządy i kadra menadżerska spółek z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal działają w sposób zrównoważony i podejmują inicjatywy ograniczające negatywny wpływ własnej działalności na środowisko naturalne. Zarządzanie wpływem ekonomiczno-społecznym ma dla Grupy istotny wymiar i przekłada się na wiele jej inicjatyw.
Zrównoważony rozwój stanowi integralną część działalności Spółki oraz jej spółek zależnych. Jest on wpisany w strategię i Plan Rozwoju na najbliższe lata dla całej Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
Zarząd oraz kadra menadżerska Polimex Mostostal i spółek w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, promując unikatowe oraz skuteczne rozwiązania w trosce o zdrowie ludzi, koncentruje się na rozwoju biznesu przy jednoczesnym uwzględnianiu wartości odpowiedzialności społecznej, ekonomicznej, etycznej, środowiskowej i z poszanowaniem międzynarodowych standardów.
Organizacja jest świadoma wpływu swojej działalności na środowisko i podejmuje wszelkie kroki, aby prace były organizowane i prowadzone z poszanowaniem dla środowiska i ludzi. Polimex Mostostal oraz spółki zależne w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, poprzez gospodarkę odpadami, monitoring emisji spalin, racjonalne wykorzystanie energii oraz analizowanie incydentów środowiskowych, starają się racjonalnie zarządzać oddziaływaniem na środowisko naturalne.
Zarząd Polimex Mostostal oświadcza, że przestrzega obowiązujących przepisów prawa dotyczących szeroko rozumianej ochrony środowiska, w szczególności, w zakresie uzyskania niezbędnych zezwoleń, dokonania zgłoszeń i składania informacji oraz respektowania ograniczeń korzystania ze środowiska, w tym, w szczególności wynikających z należytej gospodarki odpadami.
Zarząd Polimex Mostostal oświadcza, w zakresie dotyczącym zatrudnienia, stosuje w prowadzonej działalności gospodarczej całej Grupy Kapitałowej obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, w tym, w szczególności Kodeks pracy oraz akty wykonawcze wydane na jego podstawie.
Zarząd Polimex Mostostal oświadcza, uwzględnia w swojej działalności gospodarczej również problematykę społeczną i dąży do maksymalizacji integracji wartości społecznych, środowiskowych, etycznych i tych związanych z prawami człowieka, z działalnością swoją, innych zainteresowanych stron i społeczeństwa jako całości.
11
Spółka Polimex Mostostal, wespół z największymi generalnymi wykonawcami w sektorze budownictwa w Polsce, jest Sygnatariuszem Stowarzyszenia Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie („Porozumienie” lub „Stowarzyszenie”). Misją Porozumienia jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia poziomu kultury bezpieczeństwa pracy na placach budów, a celem nadrzędnym działalności Stowarzyszenia jest wyeliminowanie wypadków śmiertelnych w budownictwie, a w konsekwencji wszystkich wypadków.
W uznaniu wyników w wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki dla poprawy warunków pracy, bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy, Komisja Wyboru Liderów Bezpiecznej Pracy przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy („Instytut”) przyznała w 2019 roku GK PxM Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej pracy na lata 2020-2021. Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy może otrzymać uczestnik Forum Liderów, który posiada już Srebrną Kartę i co najmniej od 5 lat aktywnie współpracuje z Instytutem. Ponadto, warunkiem jest zachowanie wskaźnika wypadków przy pracy i chorób zawodowych w przedsiębiorstwie poniżej średniej krajowej oraz wdrożenie i skuteczne utrzymanie systemu zarządzania BHP. Ważnym czynnikiem decydującym o przyznaniu Złotej Karty jest również systematyczna działalność profilaktyczna na rzecz promowania kultury bezpieczeństwa i nakładów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w obrębie działań przedsiębiorstwa.
Zarówno Polimex Mostostal, jak i spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal uzyskują wysoką jakość wyrobów i usług w wyniku zastosowania najnowszych technologii w fazie projektowania, realizacji i dostarczania wyrobów i usług do klientów.
Grupa zatrudnia najwyższej klasy specjalistów oraz wykorzystuje wysokiej jakości materiały, nowoczesne technologie, park maszynowy, efektywną organizację pracy i kompetentne zarządzanie procesami. Grupa stawia własnym dostawcom i podwykonawcom wysokie wymagania jakościowe oraz monitoruje jakość w oparciu o przyjęte procedury kwalifikacyjne. Systematycznie podnoszone kwalifikacje zawodowe i kompetencje pracowników w celu zapewnienia zdolności spełniania rosnących wymagań klientów i międzynarodowych standardów.
W Polimex Mostostal Zintegrowany System Zarządzania przyjmuje za podstawę wymagania normy jakościowej PN-EN ISO 9001, środowiskowej PN-EN ISO 14001 oraz zdrowia, bezpieczeństwa i higieny pracy OHSAS-18001, PN-N-18001. one wykorzystywane jako jeden z mechanizmów w systemie zarządzania. W celu określenia mechanizmów zarządzających, zostały zidentyfikowane w Zintegrowanym Systemie Zarządzania w ramach udokumentowanych informacji procesy: biznesowe, wsparcia i zarządzania.
Wdrożony w Polimex Mostostal Zintegrowany System Zarządzania (także jako „ZSZ”) przyjmuje za podstawę wymagania normy jakościowej PN-EN ISO 9001, środowiskowej PN- EN ISO 14001 oraz zdrowia, bezpieczeństwa i higieny pracy OHSAS-18001, PN-N-18001. Są one wykorzystywane jako jeden z mechanizmów w systemie zarządzania. W celu określenia mechanizmów zarządzających zostały zidentyfikowane, w Zintegrowanym Systemie Zarządzania w ramach udokumentowanych informacji, procesy: biznesowe, wsparcia i zarządzania.
12
Wdrożony i certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania przyczynia się do bardziej harmonijnego i dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa, zwiększania elastyczności we wprowadzaniu zmian, minimalizacji i optymalizacji kosztów związanych z wdrożeniem i utrzymywaniem systemu - możliwość jednoczesnego procesu certyfikacji i sprawowania nadzoru nad systemem, a tym samym wzrost zysków i rentowności Grupy, lepsza organizacja pracy, jednoznaczne określenie zadań, kompetencji i odpowiedzialności pracowników oraz ich gotowości do spełniania wymagań klienta, uporządkowania i eliminacji dublujących się działań we wszystkich obszarach Grupy oraz zmniejszenia niezgodności wewnętrznych, efektywnego gospodarowania posiadanymi zasobami, a także ułatwienia w spełnianiu wymogów prawnych i zapewnienia szybkiego dostosowania uregulowań wewnętrznych do zmian zachodzących w obowiązującym systemie prawnym.
Zarząd i kadra menadżerska Polimex Mostostal i spółek w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal monitorują efektywność funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania i na podstawie wyników, kontroli, audytów oraz przeglądów zarządzania podejmują działania w celu ciągłego doskonalenia systemu.
Współpraca i wsparcie pracowników na wszystkich szczeblach organizacji jest podstawa, aby realizacja polityki jakości Grupy oraz wszystkie działania zrównoważonego rozwoju dla organizacji oraz strategii działania organizacji, w celu realizacji założeń zrównoważonego rozwoju, zakończyły się sukcesem.
Image should be here
13
Misja Polimex Mostostal S.A.:
Jako największa spółka budowlano-inżynieryjna z polskim kapitałem jesteśmy po to by realizować strategiczne projekty budownictwa przemysłowego ważne dla polskiej gospodarki z wykorzystaniem najnowszych technologii, zachowaniem najwyższych standardów jakości i poszanowaniem środowiska naturalnego.
Wizja Polimex Mostostal S.A.:
Polimex Mostostal jest synonimem polskiego budownictwa przyszłości na światowym poziomie.
Jesteśmy wiodącą polską firmą budowlano-produkcyjną spełniającą oczekiwania swoich klientów, dywersyfikującą źródła przychodów, doskonalącą proces realizacji kontraktów oraz budującą wartość dla swoich akcjonariuszy poprzez realizację projektów, przede wszystkim w obszarach: energetycznym, nafty, chemii i gazu oraz budownictwa przemysłowego.
Image should be here
14
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
GRI 102-15, GRI 102-29, GRI 102-30, GRI 102-31: KLUCZOWE WPŁYWY, RYZYKA I SZANSE; ROLA NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO W ZARZĄDZANIU RYZYKIEM
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal jest narażona na ryzyka zewnętrzne i wewnętrzne o różnym charakterze, które mogą mieć wpływ na realizację założonych celów. W związku z powyższym, w Grupie wdrożony został system zarządzania ryzykiem, którego celem jest zapewnienie identyfikacji, oceny i zarządzania czynnikami ryzyka. Osoby kierujące poszczególnymi obszarami i funkcjami biznesowymi odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem, w tym identyfikację nowych i nasilających się czynników, ocenę i monitorowanie ryzyka i skuteczności mechanizmów kontrolnych oraz cykliczne przekazywanie odpowiednich raportów. Wszelkie potencjalne zdarzenia rozpatrywane w kontekście wpływu na realizację celów biznesowych Grupy.
W omawianym okresie odbyło się gremialne spotkanie Spółki z Wierzycielami Finansowymi w formie wideokonferencji, które miało miejsce we wrześniu 2020 r. To cykliczna forma komunikacji Spółki z grupą interesariuszy, w trakcie której omawiane wyniki finansowe, statusy na kluczowych kontraktach, plany Spółki. Związki Zawodowe i zarządy spółek spotykają się kilka razy w ciągu roku, w celu omówienia bieżącej sytuacji spółek, tj. głównie sytuacje finansową oraz Grupy jako całości. Negocjowane w tym czasie różnego rodzaju sprawy pracownicze. Organem doradczym i opiniodawczym dla Zarządu Spółki jest powołana Komisja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy („Komisja”), w skład której wchodzą komisje w poszczególnych spółkach Grupy. Posiedzenia Komisji odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał. Zadaniem Komisji jest dokonywanie przeglądu warunków pracy, okresowej oceny stanu BHP, opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegającym wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy, współdziałanie w realizacji zadań związanych z BHP.
W 2020 roku Spółka poddała audytowi dotychczas wdrożone w Polimex Mostostal ww. Polityki oraz zasady przetwarzania danych osobowych. W konsekwencji audytu, PxM stale udoskonala system ochrony danych osobowych zarówno w PxM jak i w spółkach z Grupy PxM, dążąc w szczególności do realizacji zasad: (i) zgodności z prawem; rzetelności i przejrzystości; (ii) ograniczenia celu; (iii) minimalizacji danych; (iv) prawidłowości; (v)ograniczonego przechowywania; (vi) integralności i poufności, a także tzw. (vii) privacy by default (wdrożenie środków organizacyjnych i technicznych, aby domyślnie przetwarzane były wyłącznie te dane, które niezbędna dla osiągnięcia konkretnego celu przetwarzania) oraz (viii) privacy by design (ochrona danych w fazie projektowania), po to aby móc w przyszłości w pełni wykazać ich przestrzeganie, tj. rozliczalność. Spółka w 2020 roku dokonała także zmian personalnych osoby dotychczas pełniącej funkcję Inspektora Ochrony Danych. Celem powyższych działań, zarówno w 2020 jak i w kolejnych latach, jest nawiązanie bieżącej współpracy pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacyjnych PxM, spółkami z Grupy PxM z IOD, na każdym etapie działania. W zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa ich przetwarzania, założeniem jest bieżąca mitygacja ryzyk, w tym incydentów i naruszeń przetwarzania, wyrażająca się zwłaszcza poprzez stałe podnoszenie świadomości pracowników i współpracowników Grupy oraz ocenę skutków dla ochrony danych (tzw. DPIA).
Proces zarządzania ryzykiem w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal został uregulowany Polityką i Procedurą zarządzania ryzykiem. Przyjęte regulacje, zostały w całości zaimplementowane do sytemu informatycznego e-Risk, którego celem jest wspomaganie i usprawnienie procesu zarządzania ryzykiem. Funkcjonujący w Grupie system zarządzania ryzykiem jest procesem ciągłym, mającym na celu świadome zarządzanie zagrożeniami.
15
Wspiera bieżące procesy decyzyjne oraz skuteczność realizacji celów strategicznych i operacyjnych, zapewniając informację o ryzykach w Grupie i skuteczności zarządzania nimi.
Przyjęte zasady zarządzania ryzykiem mają zastosowanie do wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal wykonujących zadania na jej rzecz, niezależnie od zakresu i czasu trwania zawartych umów.
System zarządzania ryzykiem oparty jest na:
strukturze organizacyjnej, która obejmuje podział kompetencji i zadań realizowanych przez organy statutowe spółek, jednostki i komórki organizacyjne oraz projekty;
procesie zarządzania ryzykiem, w tym metodach identyfikacji, pomiaru i oceny ryzyk, działaniach mitygujących, monitorowaniu i kontrolowaniu oraz raportowaniu ryzyk.
System zarządzania ryzykiem w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal zaplanowano na trzech poziomach organizacyjnych:
Poziom I obejmuje projekty realizowane przez spółki/jednostki organizacyjne Grupy
Poziom II obejmuje spółki Grupy Kapitałowej Poziom III obejmuje procesy realizowane w Grupie, raportowany przez komórki organizacyjne Polimex Mostostal.
Image should be here
16
Zgodnie z zasadami zarządzania ryzykiem w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, przeglądy ryzyk dokonywane przez Zarząd w zależności od poziomu organizacyjnego, miały miejsce nie rzadziej niż raz w miesiącu lub raz na kwartał.
Osoba zajmująca Stanowisko ds. Ryzyka raportowała ocenę ryzyka Grupy Zarządowi Polimex Mostostal nie rzadziej niż raz na pół roku i Radzie Nadzorczej Polimex Mostostal nie rzadziej niż raz na rok lub każdorazowo na żądanie tych organów.
Po nowelizacji Procedury zarządzania ryzykiem w grudniu 2020 roku, wyznaczony przez Zarząd Polimex Mostostal, Manager Ryzyka sprawuje nadzór nad procesem zarządzania ryzykiem w całej Grupie Kapitałowej. Ponadto przeglądy wpływu ekonomicznego, środowiskowego, społecznego oraz szans Grupy dokonywane przez zarząd oraz Radę Nadzorczą nie rzadziej niż raz w roku.
Image should be here
17
Ryzyka finansowe, na które narażona jest działalność Grupy zostały opisane w sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Z kolei do najważniejszych ryzyk niefinansowych należą ryzyka:
Image should be here
18
Image should be here
19
Image should be here
Image should be here
21
STRATEGIA GRUPY KAPITAŁOWEJ POLIMEX MOSTOSTAL
Grupa Kapitałowa przyjęła Plan Rozwoju na lata 2021-2025. Obecne i zaktualizowane cele strategiczne Grupy to:
utrzymanie pozycji lidera EPC w segmencie energetycznym / budowa kompetencji EPC w segmencie nafta gaz chemia
aktywne pozyskiwanie i realizacja projektów za granicą
powrót na rynek projektów infrastrukturalnych
poprawa procesu zarządzania projektami
utrzymanie i poprawa rentowności segmentu produkcji
Grupa Polimex Mostostal wyznaczyła następujące cele strategiczne na lata 2021-2025:
Image should be here
22
Istotnym elementem dokonanych zmian w całej Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal jest między innymi zwiększenie efektywności ofertowania poprzez reorganizację i standaryzację procesów ofertowych oraz opracowanie jednolitego systemu motywacyjnego w ramach służb handlowych.
Kolejnym elementem zmian była poprawa kompetencji w zakresie zarządzania projektami.
Reorganizacja struktur, wdrożenie systemu koordynacji planu rzeczowego i finansowego oraz zwiększenie kompetencji osobowych, która pozwoliła na realizację projektów zgodnie z zakładanymi pierwotnie budżetami i harmonogramami.
Grupa usprawniła wybrane procesy zarządcze, takie jak zarządzanie ryzykiem, kontrola i nadzór. Wzmocnienie procesu nadzoru, reorganizacja systemu kontrolingu czy wdrożenie spójnego systemu zarządzanie ryzykiem, pozwoliły Grupie na odpowiednią kontrolę kosztów, lepszą reakcję na pojawiające się ryzyka na projektach oraz zmniejszenie ryzyka pozyskania nierentownych kontraktów.
Grupa również ustrukturyzowała i sformalizowała procesy w obszarze oceny i nadzoru projektów inwestycyjnych, co pozwoliło na zwiększenie kontroli nad prowadzonymi inwestycjami, maksymalizując ich efekt.
Image should be here
23
Image should be here
POLITYKA JAKOŚCI
W Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal funkcjonuje wdrożony i certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania (ZSZ), oparty o wymagania norm w zakresie zarządzania:
Jakością wg PN-EN ISO 9001
Środowiskiem wg PN-EN ISO 14001
Zdrowiem, bezpieczeństwem i higieną pracy wg PN-ISO 45001
Dodatkowo, Spółki z Grupy Kapitałowej objęte ZSZ, realizują zadania oparte o wymagania:
Zakładowej kontroli produkcji wg PN-EN 1090
Jakości w Spawalnictwie wg PN-EN ISO 3834
Zapewnienia jakości wg Dyrektywy 2014/68/UE
Listy kontrolnej VCA/SCC oraz inne uprawnienia techniczne takie jak:
Świadectwa kwalifikacji
Decyzje Urzędu Dozoru Technicznego
Poświadczenia oceny Urzędu Dozoru Technicznego
Stosowane w ZSZ Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal podejście procesowe oparte jest na cyklu PDCA:
(P) Planowanie (ustalenie celów, procesów oraz zasobów uwzględniających ryzyka i szanse potrzebne do dostarczenia wyników zgodnych z wymaganiami Klienta)
(D) Wykonanie (wdrożenie procesów)
(C) Sprawdzenie (monitorowanie i mierzenie działań mających wpływ na zaplanowany wynik wyrobu / usługi)
(A) Doskonalenie (działania doskonalące dla poprawy funkcjonowania systemu)
PodejścieprocesowezastosowanewZSZGrupyKapitałowejPolimexMostostaldajeOrganizacji:
zrozumienie i konsekwentne spełnienie wymagań
rozpatrywanie procesów w kategoriach wartości dodanej
uzyskanie skuteczności realizowanych procesów
doskonalenie procesów na podstawie oceny danych i informacji
Organizacja poddając się dobrowolnie procesowi certyfikacji systemów zarządzania, przyjmuje z pełną świadomością odpowiedzialność przestrzegania prawa w tym dbania o dobro Klienta, jego zadowolenie i ciągłe doskonalenie systemu w celu obniżania kosztów działalności, osiągania planowanych zysków, poprawy warunków i bezpieczeństwa wykonywanej pracy, a także dbania o środowisko naturalne.
24
W celu zapewnienia skutecznego nadzorowania przebiegu procesów, które wypływają na osiągnięcie zaplanowanych wyników przy spełnieniu wymagań Klienta, norm oraz obowiązujących przepisów prawa, w 2020 roku została uaktualniona, Polityka Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal dotycząca jakości, ochrony zdrowia, środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Polityka ZSZ jest najważniejszym dokumentem systemu w Grupie PxM, która została implikowana we wszystkie obszary działalności Spółek objętych ZSZ. Dokument określa zobowiązania i działania w zakresie rozwoju i doskonalenia systemu we wszystkich komórkach organizacyjnych.
Uaktualniona 30.04.2020 r. Polityka Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal dotycząca jakości, ochrony zdrowia, środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, zawiera deklaracje najwyższego kierownictwa dotyczące:
identyfikacji potrzeb, spełniania oczekiwań Klientów i zainteresowanych stron, w ramach ciągłego podnoszenia jakości oferowanych wyrobów i usług, doskonalenia i optymalizacji procesów technologicznych oraz wzrostu rentowności i efektywności organizacji,
spełnienia wymagań przepisów prawa i stosownych norm,
rozwoju kompetencji pracowników oraz zwiększania ich roli i zaangażowania poprzez konsultowanie z ich przedstawicielami działań na rzecz ochrony zdrowia, środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
dbałości o minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne podczas realizacji projektów i procesu produkcyjnego,
zapewnienia pracownikom jak najlepszych warunków pracy i podejmowania systematycznych działań zapobiegających incydentom przy pracy, chorobom zawodowym oraz zdarzeniom potencjalnie wypadkowym z uwzględnieniem potrzeb i postulatów pracowników w tym zakresie,
minimalizowania skutków ewentualnych incydentów przy pracy poprzez oferowanie pracownikom pomocy w powrocie do zdrowia oraz w razie potrzeby - zmiany zakresu obowiązków,
postępowania zgodnie z zasadami przyjętego Kodeksu Etyki i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu oraz uczciwej, partnerskiej współpracy z dostawcami i podwykonawcami.
Dokument stanowi podstawę do ustanowienia celów i zadań w realizowanych procesach oraz wyznacza ramy do utrzymania i doskonalenia celów Organizacji przekładających się na wyroby i usługi. Funkcjonujący Zintegrowany System Zarządzania nadzorowany jest z poziomu Spółki:
Image should be here
25
W celu określenia mechanizmów zarządzających, zostały zidentyfikowane w Zintegrowanym Systemie Zarządzania (ZSZ) w ramach udokumentowanych informacji procesy:
biznesowe, ukierunkowane na wymagania rynku i Klienta,
wsparcia, ukierunkowane na wsparcie działalności biznesowej,
zarządzania, nadzorujące działania procesów biznesowych i wsparcia.
Funkcjonujące w systemie procesy, ściśle powiązane z zarządzaniem projektowym w ramach realizacji zadań. W celu prawidłowego zarządzania przypisano odpowiedzialnych za nadzór i prawidłowe funkcjonowanie danego obszaru/ komórki zarządzającej właścicieli/ współwłaścicieli procesów odpowiedzialnych za osiąganie zaplanowanych celów oraz ciągłe doskonalenie procesów tj.:
identyfikację ryzyk i szans,
planowanie niezbędnych zasobów i informacji,
podejmowanie działań korygujących w przypadku wystąpienia niezgodności.
W celu utrzymania ważności certyfikatów ZSZ, w czerwcu 2020 r., Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal poddała się recertyfikacji systemu na zgodność wymagań: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001.
Zespół ds. Zarządzania i Certyfikacji DEKRA Certification sp. z o. o., pozytywnie zaopiniował wynik Auditu recertyfikacyjnego, dzięki czemu Spółka odnowiła ważność certyfikatów ZSZ utrzymując tym samym uprawnienia na okres trzech lat. Istotnym elementem działań w ramach recertyfikacji było przygotowanie Organizacji pod kątem przejścia na nowe wymagania zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wg ISO 45001.
W celu oceny przydatności, adekwatności i skuteczności ZSZ w zakresie spełnienia wymagań norm: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 w maju 2020 r., przeprowadzono roczny Przegląd Zarządzania przez Najwyższe Kierownictwo Grupy PxM, na którym omówiono i zatwierdzono:
wnioski z realizacji ważnych działań w ZSZ od ostatniego Przeglądu oraz plany w działalności systemu na kolejne lata,
wnioski z analizy funkcjonowania jednostek organizacyjnych i procesów ZSZ,
założenia do rozwoju organizacji na rok kolejny i następne lata,
dane wejściowe komórek organizacyjnych, w tym cele i mierniki oraz działania doskonalące na 2021 r.
W zakresie nadzorowania obszarów objętych ZSZ, istotną rolę kontroli nad procesami, odgrywa zatwierdzony program auditów wewnętrznych i dostawców / podwykonawców w Grupie PxM, którego celem jest sprawdzenie systemu pod kątem zgodności z normami odniesienia i oceny skuteczności jego funkcjonowania, a także ciągłego doskonalenia we wszystkich jednostkach organizacyjnych Grupy PxM objętych ZSZ w zakresie jakości, ochrony środowiska i BHP.
26
Funkcjonujący w Grupie Kapitałowej Zintegrowany System Zarządzania (ZSZ) jest narzędziem podnoszącym świadomość pracowników w celu skuteczności i efektywność gospodarowania posiadanymi zasobami. Stosowany system optymalizuje koszty, a także ułatwia spełnienie wymagań prawnych dotyczących m.in. ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy, w ramach zachodzących zmian obowiązujących w systemie prawnym.
Gwarancją ZSZ w Grupie Kapitałowej jest stosowanie określonych mechanizmów poprzez:
minimalizację i optymalizację kosztów związanych z wdrożeniem i utrzymywaniem systemu możliwość jednoczesnego procesu certyfikacji i sprawowania nadzoru nad systemem, a tym samym wzrost zysków i rentowności firmy
lepszą organizację pracy, jednoznaczne określenia zadań, kompetencji i odpowiedzialności pracowników oraz ich gotowości do spełniania wymagań Klienta
uporządkowanie i eliminację dublujących się działań we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa oraz zmniejszenia niezgodności wewnętrznych
efektywne gospodarowanie posiadanymi zasobami
ujednolicenie i zmniejszenie ilości dokumentacji oraz powiązania ze sobą w sposób przejrzysty i logiczny procedur, jak i procesów odnoszących się do różnych systemów
zwiększenie elastyczności we wprowadzaniu zmian
ułatwienie w spełnianiu wymogów prawnych i zapewnienia szybkiego dostosowania uregulowańwewnętrznychdozmianzachodzącychwobowiązującymsystemieprawnym
wzmacnianie pozycji firmy na rynku, zwłaszcza rynku Unii Europejskiej
pozytywne kształtowanie wizerunku firmy w oczach klientów, kontrahentów oraz społeczeństwa, a także jednostek nadzorujących ze strony państwa,
wzrost prestiżu oraz zaufania do Firmy, jako partnera biznesowego
Image should be here
27
5. PROFIL ORGANIZACJI
GRI 102-2: DZIAŁALNOŚĆ ORAZ PODSTAWOWE MARKI, PRODUKTY I USŁUGI
Polimex Mostostal to największa spółka inżynieryjno-budowlana z polskim kapitałem w kraju i generalny wykonawca w zakresie budownictwa przemysłowego. Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal realizują specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej oraz ochrony środowiska. Grupa PxM jest producentem i eksporterem konstrukcji stalowych, krat pomostowych oraz zajmuje się cynkowaniem i malowaniem konstrukcji stalowych. Grupa skupia się na czterech sektorach działalności: energetycznym, nafty, gazu i chemii, budownictwa przemysłowego oraz produkcji. Plan Rozwoju Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal zakłada budowanie pozycji wiodącej polskiej firmy budowlanej.
Grupa Kapitałowa oferuje kompleksową realizację projektów w branży energetycznej , zarówno w roli generalnego realizatora inwestycji, jak również w układach konsorcjalnych z innymi podmiotami, w tym z dostawcami technologii. W portfolio realizacji znalazły się kontrakty dla największych polskich spółek prowadzących działalność w tym obszarze.
Grupa oferuje kompleksowe usługi dla energetyki zawodowej, przemysłowej i komunalnej w zakresie:
projektowania i budowy obiektów energetycznych „pod klucz”;
remontów i modernizacji, serwisu obiektów i urządzeń energetycznych i przemysłowych;
ochrony środowiska;
diagnostyki i badań technicznych;
montażu kotłów energetycznych, turbozespołów;
specjalistycznych robót montażowych konstrukcji stalowych;
dostawy i montażu konstrukcji stalowych .
Image should be here
28
Projekty realizowane w 2020 r. – Projekt Dolna Odra
W dniu 30 stycznia 2020 roku została podpisana umowa na budowę dwóch bloków gazowo- parowych w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim.
Umowa jest realizowana przez konsorcjum w składzie: Polimex Mostostal S.A., General Electric Global Services GmbH – lider konsorcjum, General Electric International Inc.
Wartość umowy netto 3 650 mln PLN z której 1 506 mln PLN przypada na Polimex Mostostal. Termin realizacji projektu zaplanowany jest na 11.12.2023 r.
Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, mają mieć przede wszystkim wyższą sprawność (63%, w porównaniu z 59-60%.).
Moc każdego z bloków 700 MWe
Główny zakres prac Polimex Mostostal obejmuje:
prace projektowe z wyłączeniem części technologicznej oraz fundamentu turbozespołów,
roboty przygotowawcze, demontaże i przekładki,
montaż części technologicznej, części elektrycznej i AKPiA,
dostawy i montaż układu wody chłodzącej,
dostawy i montaż sprężarkowni,
kompletne roboty budowlane wraz z dostawą i montażem konstrukcji stalowych, drogowe oraz instalacyjne i sieciowe,
rozruch.
Nowe bloki mają zapewnić niższą emisyjność CO 2 do środowiska w stosunku do bloków węglowych i będą jednymi z najnowocześniejszych i przyjaznych środowisku elektrowni systemowych w Europie. Docelowo możliwe będzie zastąpienie starszych bloków węglowych funkcjonujących w Elektrowni Dolna Odra.
Nowe bloki będą się charakteryzować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra, będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego.
Image should be here
29
Image should be here
Projekty realizowane w 2020 r. - Blok Gazowo-Parowy Żerań
Budowa bloku gazowo-parowego dla Elektrociepłowni Żerań w Warszawie należącej do PGNiG TERMIKA to strategiczna inwestycja energetyczna dla aglomeracji warszawskiej. Będzie to drugi, co do wielkości, blok gazowo-parowy w Polsce.
Wartość kontraktu wynosi 906 mln PLN netto, i 91 mln EUR, z czego około 350 mln PLN netto przypada na Polimex Mostostal.
Moc elektryczna około 497 MWe
Moc cieplna około 326 MWt wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi
Główny zakres prac Polimex Mostostal obejmuje:
projekt podstawowy i projekt wykonawczy – część budowlana,
montaż oraz dostawy:
montaż GT wraz z generatorem,
montaż HRSG,
montaż transformatorów,
montaż głównych i pomocniczych urządzeń,
montaż rurociągów HP/HT oraz BOP,
prowadzenie wszelkich prac budowlanych i instalacyjnych,
przygotowanie i zarządzanie Terenem Budowy,
dostawa i montaż wybranych systemów Balance of Plant (BOP).
Dzięki budowie nowego bloku nastąpi też redukcja emisji pyłu o połowę, o 60 % dwutlenku siarki oraz o 30 proc. tlenków azotu. Ponadto przestawienie elektrociepłowni Żerań na paliwo gazowe będzie oznaczało zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem. Wyliczono, że rocznie liczba wagonów z węglem zmniejszy się o około 17 tys., zaś ciężarówek o około 4,5 tys.
Image should be here
30
Projekty realizowane w 2020 r. - Blok Energetyczny Puławy
Nowy blok powstanie na terenie zakładowej elektrociepłowni, będzie zintegrowany z istniejącą infrastrukturą i zapewni Grupie Azoty Zakładom Azotowym „Puławy” S.A. ciągłość dostaw energii cieplnej dla instalacji chemicznych oraz energii elektrycznej do wysokości potrzeb zakładu.
Nowy blok będzie wyposażony w kocioł węglowy pyłowy dwuciągowy i turbinę upustowo- kondensacyjną z zamkniętym układem chłodzenia o mocy elektrycznej brutto 100 MWe i mocy cieplnej do 300M Wt.
Umowa jest realizowana przez konsorcjum w składzie: Polimex Mostostal S.A., Polimex Energetyka sp. z o. o. i SBB Energy.
Wynagrodzenie za wykonanie zadania jest zryczałtowane i wynosi 1 160 mln PLN netto, z czego na Polimex Mostostal S.A. oraz Polimex Energetyka sp. z o.o. przypada ok. 99%.
Główny zakres prac Polimex Mostostal (Kontrakt w formule pod klucz):
kompletny projekt Bloku,
wyspa turbinowa,
wyspa kotłowa (kocioł pyłowy z młynami węglowymi),
układ odżużlania kotła i gospodarka żużlem,
układ odpopielania kotła z elektrofiltrem i gospodarka popiołem,
instalacja katalitycznej redukcji tlenków azotu w spalinach (SCR) i gospodarka wodą amoniakalną,
instalacja odsiarczania spalin (IOS) z oczyszczalnią ścieków,
układ wody chłodzącej Bloku (chłodnią wentylatorową mokra),
System Sterowania Blokiem,
obiekty umożliwiające magazynowanie, załadunek i wywóz ubocznych produktów spalania wraz z placem logistyki.
Dzięki zastosowaniu najnowszych dostępnych technologii, a także temu że nowy blok będzie pracował w kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej) emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii będzie bardzo niska i wyniesie ok. 500 kg CO 2 / MWh.
Image should be here
31
Pozostałe projekty realizowane przez Grupę w 2020 r. z obszaru energetycznego to m.in.:
budowa instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą wraz z instalacją dystrybucji popiołu suchego dla dwóch kotłów Benson OP-206 w EC POMORZANY (konsorcjum z Doosan Lentjes GmbH); Budowla technologiczna BSDP
Wartość kontraktu netto wynosi 101,3 mln PLN.
Zakres prac: budowa IOS 1 dla kotłów A, B z reaktorem, filtrami workowymi, wentylatorem spalin, układem przygotowania sorbentu, kanałami spalin, gospodarka produktem poreakcyjnym (PPR) z układem transportu pneumatycznego z zbiornikiem magazynowym i punktem załadunkowym dla samochodów transportowych.
modernizacja kotłów CFB-670 na blokach 1-3 w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów;
Wartość kontraktu netto wynosi 361,2 mln PLN.
Zakres prac: wykonanie całości prac projektowo-dokumentacyjnych w tym Projektów Podstawowych i Wykonawczych, m.in. demontaż układu palników mazutowych, cyklonów, separatorów, obmurza, izolacji, elementów konstrukcyjnych kotła, rurociągów, układu odprowadzania popiołu, układu podawania paliwa, kanałów powietrza pierwotnego i wtórnego, dostawa części ciśnieniowej ekranów, montaż mechaniczny układu palników mazutowych (ściana przednia i boczne), montaż okien wylotowych komory paleniskowej, montaż przegrzewacza RHI, montaż konstrukcji podestów, montaż układów elektrycznych i AKPiA, próby ciśnieniowe kotła oraz separatorów, ruch regulacyjny/próbny.
budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny o wydajności 150 Mg/h pary w Grupie Azoty ZAK S.A.
Wartość kontraktu netto: 91,6 mln PLN.
Zakres prac: Wykonanie projektu kompletnej kotłowni szczytowo-rezerwowej obejmującej kocioł parowy o wydajności 100 t/h pary, na paliwo gazowe wraz z urządzeniami pomocniczymi.
Zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury przemysłowej tj. budynku kotłowni, budynku rozdzielni i pomieszczeń transformatorów, komina, dróg, instalacji wod-kan, itp. Zaprojektowanie, prefabrykacja i montaż kotła parowego z niskoemisyjnymi palnikami gazowymi i układem recyrkulacji spalin.
Zaprojektowanie, dostawa i montaż rurociągów wody zasilającej, pary technologicznej, rurociągów wody zdemineralizowanej, stacji uzdatniania wody.
Zaprojektowanie, dostawa i montaż kanałów powietrza i kanałów spalin oraz stacji redukcyjno-rozliczeniowej gazu wraz infrastrukturą gazową.
32
projekt i budowa nowego źródła wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w układzie wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy do 20 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w EC Słoneczna w ramach Słupskiego Klastra Bioenergetycznego realizowanego przez ENGIE EC Słupsk sp. z o. o.
Czas realizacji 2020/2022. Wartość kontraktu netto: 62,9 mln PLN.
Zakres prac: wykonanie „pod klucz” kompletnej Elektrociepłowni EC Słoneczna wyposażonej w dwa silniki gazowe JMS 624 GS-N.L o łącznej mocy 8680 kW elektrycznej i 8962 kW cieplnej
budowa systemu akumulacji ciepła w EC Karolin dla Veolia Energia Poznań S.A.
Czas realizacji 2020/2021. Wartość kontraktu netto 35,9 mln PLN.
Zakres prac: wykonanie projektu Systemu Akumulacji Ciepła (SAC), dostawa i montaż zbiornika SAC, dostawa rurociągów, pomp i armatury oraz montaż w budynku pompowni, modernizacja pompowni i systemu zasilania elektrycznego i AKPiA, wykonanie projektu instalacji wod-kan oraz dróg w rejonie SAC, a także kompletnego rozruchu instalacji.
„Program Bloki 200+ Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200 MW” ogłoszonego przez NCBR
Wartość kontraktu: 50,8 mln PLN netto.
Zakres prac: zabudowa parowej nagrzewnicy powietrza do młynów na by-passie głównego kanału powietrza pierwotnego do młynów węglowych w budynku kotłowni.
Wykonanie częściowego by-passu ECO w postaci kanałów gorących spalin z kanału II ciągu kotła sprzed ECO w kotłowni do kanału zewnętrznego spalin za LUVO do SCR (po obydwu stronach kotła).
Zabudowa stacji ciepłowniczej związanej z utrzymaniem cyrkulacji w rurach opadowych z walczaka. Grzanie walczaka parą technologiczną 1,7MPa.
Zabudowa falowników wentylatorów podmuchowych (WP) w połączeniu z wymianą silników napędowych wentylatorów oraz zabudowa falowników w układzie zasilania wentylatorów spalin (WS) w połączeniu z wymianą silników napędowych wentylatorów.
Wymiana klapy szczelnej odcinającej za WS do czopucha spalin przed IOS.
Obniżenie ciśnienia w walczaku z 15,5 MPa do wartości wymaganej dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji w układzie parownika kotła. Układ recyrkulacji spalin elektrofiltra.
33
dostawa i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin dla kotłów typu OP- 650 bloków nr 5, 6, 7, 8 w Elektrowni Dolna Odra zawartego z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Projekt realizowany na terenie Elektrowni Dolna Odra polegający na zabudowie z systemie EPC instalacji SCR wraz z instalacjami pomocniczymi i wymianie wentylatorów spalin.
Czas realizacji: 2018/2021 r. Wartość kontraktu netto: 199,3 mln PLN,
zabudowa urządzeń i montażu rurociągów w ramach projektu zagospodarowania rozcieńczonych gazów złowonnych dla Stora Enso Poland S.A.
Czas realizacji: 2019/2020. Wartość kontraktu netto: 6,0 mln PLN.
dostawa i montaż konstrukcji stalowej i obudowy looper section CM21 upgrade” zawarta z TATA Steel IJmuiden B.V., the Netherlands
Czas realizacji: 2019/2020. Wartość kontraktu netto: 16,2 mln PLN.
dostawa i montaż tras kablowych zawarta z TATA Steel IJmuiden B.V., the Netherlands, Czas realizacji: 2020/2021. Wartość kontraktu netto: 13,2 mln PLN.
dostawa i montaż konstrukcji stalowej w Stapelfeld zawarta z LAB GmbH, Germany, Czas realizacji: 2020/2022. Wartość kontraktu netto: 14,5 mln PLN.
dostawa i montaż konstrukcji stalowej dla Hitachi Bellegarde Francja, zawarta z Hitachi Zosen Inova,
Czas realizacji: 2020/2021. Wartość kontraktu netto: 11,4 mln PLN.
Wykonanie instalacji SCR - katalitycznego odazotowania spalin kotła typu WP-200 nr K16 w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie dla PGNiG TERMIKA S.A.
Czas realizacji: 2019/2021. Wartość kontraktu netto: 32,8 mln PLN.
Zakres inwestycji: Inwestycja realizowana jest w formule „pod klucz” i obejmuje kompleksową zabudowę systemu SCR w tym: projektowanie, prace w branży budowlanej, mechanicznej, technologicznej, elektrycznej oraz automatykę wraz z uruchomieniem instalacji i optymalizacją pracy systemu.
Zakres robót obejmuje również modernizację instalacji powiązanych, na które modernizacja ma wpływ.
34
W sektorze nafty, gazu i chemii również kluczowym czynnikiem będzie ekspansja na rynkach zagranicznych Europy Zachodniej oraz poprawa rentowności segmentu m.in. poprzez rozwój kompetencji w zakresie zarządzania projektami oraz poprawę efektywności kosztowej poprzez uelastycznienie kosztów stałych. Celem Grupy jest także wzmocnienie swojej pozycji wśród partnerów biznesowych w Polsce. Docelowo strategicznym kierunkiem rozwoju jest stopniowe rozszerzanie oferty o bardziej zaawansowane usługi polegające na realizacji projektów w formule GW/EPC zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Spółką Grupy działającą w tym sektorze jest Naftoremont Naftobudowa sp. z o. o. będąca spółką produkcyjno-budowlaną oraz usługową specjalizującą się w prefabrykacji i montażu kompletnych urządzeń oraz instalacji przemysłowych, a także ich remontach i modernizacjach.
Główne projekty realizowane przez Grupę Kapitałową w 2020 roku z obszaru nafty, gazu i chemii i ochrony środowiska to:
PROJEKT PERN GDAŃSK
Naftoremont-Naftobudowa jako Lider Konsorcjum wspólnie z firmą AGAT S.A. wykona dla PERN S.A. rozbudowę terminala naftowego w Gdańsku. Wartość kontraktu 339,45 mln PLN netto, z czego ponad 67% przypada na Naftoremont-Naftobudowa.
Główny zakres prac etapu I Naftoremont-Naftobudowa obejmował: przygotowanie i zarządzanie terenem budowy, projekt wykonawczy w zakresie całej inwestycji, budowa 3 zbiorników na ropę naftową o pojemności 100 tys. m 3 , w zakresie robót palowych, żelbetowych, technologicznych i montażowych, budowa rurociągów międzyobiektowych o masie ok. 600 ton, w zakresie robót palowych, żelbetowych, technologicznych i montażowych, budowa stanowisk rozdzielczych urządzeń gaśniczych 5 kpl., rozbudowa oczyszczalni ścieków, w zakresie robót żelbetowych, rozbudowa istniejącego zagospodarowania terenu (układ drogowy).
Spółka w terminie umownym do dnia. 26.10.2020 zakończyła etap I powyższej Inwestycji i tego dnia dokonano odbioru robót przez Inwestora. Do wykonania pozostał zakres etapu II inwestycji, którego termin zakończenia zgodnie umową został wyznaczony do dnia 23.08.2021 r. (głównie zakres konsorcjanta, tj. firmy Agat). Po rozbudowie terminal naftowy w Gdańsku zwiększy swoją łączną pojemność z 375 tys. m 3 do 765 tys. m 3 .
Image should be here
35
PERN – ZBIORNIK KOLUSZKI
Naftoremont-Naftobudowa wraz z konsorcjantem AGAT w terminie umownym tj. 31.05.2020 r. zakończyli inwestycję pod nazwą „Budowa zbiornika magazynowego 32 000 m 3 do magazynowania produktów naftowych III klasy wraz z infrastrukturą towarzyszącą” w bazie Paliw nr 1 w Koluszkach. Wartość kontraktu to 50,98 mln PLN netto, z czego 25,98 mln PLN netto przypadła na Naftoremont-Naftobudowa, a 25 mln PLN przypadła dla konsorcjanta. Projekt obejmował wykonanie zabezpieczenia powłokami antykorozyjnymi powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych zbiorników oraz ich infrastruktury. Dodatkowo umowa zakładała sporządzenie pełnej dokumentacji odbiorowej i powykonawczej, inwentaryzacji geodezyjnej, instrukcji stanowiskowych i eksploatacyjnych.
PERN – ZBIORNIKI EMILIANÓW I MAŁASZEWICZE
Naftoremont-Naftobudowa wraz z konsorcjantem AGAT w roku 2020 prowadził inwestycję pod nazwą „Zadanie nr 1 - Budowa zbiorników magazynowych 2x10.000 dla produktów naftowych kl. III wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Bazie Paliw nr 5 w Emilianowie oraz Zadanie nr 2 - Budowa zbiornika magazynowego 32.000 dla produktów naftowych kl. III wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Bazie Paliw nr 22 w Małaszewiczach. Oba projekty zostały ukończone przed terminem umownym.
Wartość kontraktu wyniosła 107 mln PLN netto, z czego około 52,17 %, czyli 55,82 mln PLN netto przypadła na Naftoremont-Naftobudowa. Zakres prac Naftoremont-Naftobudowa obejmował budowę konstrukcji trzech zbiorników wraz z próbami wytrzymałości i rozruchem technologicznym.
Image should be here
Image should be here
36
GUNVOR ROTTERDAM TAR
2020
Image should be here
TOTAL ANTWERPIA – REMONT ZBIORNIKÓW MAGAZYNOWYCH
Naftoremont-Naftobudowa sp. z o.o. jako Generalny Wykonawca, od roku 2013 wykonuje dla firmy Total Raffinaderij Antwerpen w Belgii usługę remontów i utrzymania zbiorników magazynowych na produkty rafineryjne o pojemności od 5 do 50 tys. m3. Od 2013 roku do 2017 w ramach 5-letniej umowy). Od stycznia 2018 roku do 2020 roku zakres remontowy realizowany jest na podstawie Aneksu i powołanego odrębnego projektu.
Kontrakt obowiązuje do końca 2020 roku z perspektywą przedłużenia na kolejne lata.
Główny zakres prac Naftoremont-Naftobudowa obejmuje: przygotowanie i zarządzanie terenem budowy, roboty mechaniczne i budowlane, koordynacja podwykonawców, przygotowanie pod kątem projektowym i jakościowym, zakup materiałów i prefabrykacja, kontrola jakości i BHP. Zbiorniki zrealizowane w roku 2020 i w trakcie realizacji: TK-391, TK-364, TK-381, TK-20, TK-456, TK-589, TK323.
W roku 2020 spółka Naftoremont-Naftobudowa sp. z o.o. zrealizowała projekt pod nazwą „Prefabrykacja i remont instalacji TA2020” w rafinerii w Rotterdamie dla klienta Gunvor.
Projekt realizowany był w zakresie prac:
I Project Kero – new piping & new equipment,
II. Project Gasoil – new piping & new equipment,
III. End of Life of 2207,
IV. End of Life of 6905,
V. End of Life of 304,
VI. Flara,
VII.Process safety,
VIII.Maintanance.
Realizacja prac planowana była do maja 2020 roku, ale z uwagi na wystąpienie wirusa SARS-CoV-2 Inwestor w Holandii wstrzymał prace na projekcie i wznowienie prac nastąpiło w czerwcu 2020 roku. Prace zakończono w listopadzie 2020 roku.
Image should be here
37
Pozostałe projekty:
Prefabrykacja i montaż rurociągów przesyłowych LNG, prace mechaniczne wymiana zaworów, uszczelek, połączeń kołnierzowych, miejsce realizacji: Basf Antwerpia, Belgia
Naftoremont-Naftobudowa w roku 2020 podpisała wieloletni kontrakt na realizację prac remontowych na terenie rafinerii na rzecz inwestora BASF Belgia.
Projekty realizowane dla Klientów szwedzkich AXENS I NYNAS:
prefabrykacja pieca dla klienta Axens (klient docelowy – Nynas)– projekt zakończony
prefabrykacja i montaż rurociągów oraz pieca dla klienta Nynas w Szwecji planowana data zakończenia luty 2021.
Image should be here
38
Budownictwo przemysłowe i ogólne to kolejny filar strategii rozwoju. Grupa rozwija ten segment przez Spółkę Polimex Budownictwo sp. z o.o. sp. k. oraz Polimex Infrastruktura sp. z o. o. w oparciu o udział w realizacji projektów strategicznych opisanych powyżej, w tym w ramach projektu Dolna Odra, Żerań, Puławy, PERN oraz realizację projektów dla klientów zewnętrznych. Zakładana jest dalsza odbudowa pozycji na rynku budownictwa przemysłowego i ogólnego, ze względu na duży potencjał m.in. w zakresie budowy i rozbudowy zakładów produkcyjnych. Ważnym zadaniem strategicznym jest rozbudowa bazy referencji między innymi poprzez realizację części prac zlecanych przez inne spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Docelowo zakłada się wzmocnienie kompetencji m.in. w zakresie zarządzania projektami w kierunku projektów GW/EPC w oparciu o niezależnie realizowane projekty.
Główne projekty realizowane przez Grupę w roku 2020 z obszaru budownictwa przemysłowego i ogólnego dla klientów zewnętrznych to:
ROZBUDOWA ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO ENERGOP W SOCHACZEWIE:
Zamawiającym była firma Energop sp. z o. o. z Sochaczewa, specjalizująca się w prefabrykacji rurociągów wysoko-, średnio- i niskoprężnych oraz rurociągów przemysłowych dla energetyki, przemysłu petrochemicznego, gazowego i chemicznego, a także budownictwa przemysłowego oraz przemysłu wydobywczego na platformy wiertnicze.
W ramach dofinansowanego przez rząd projektu powstały dwie hale produkcyjna WER i magazynowa WKS wraz z dostawą suwnic o łącznej powierzchni ponad 4 tys. m 2 .
Czas realizacji: 2019/2020 r. Wartość kontraktu netto: 9,72 mln PLN
Image should be here
39
OBIEKT PRODUKCYJNO-MAGAZYNOWY ALPLAW OSTROWI MAZOWIECKIEJ
Zamawiającym jest ALPLA Opakowania z Tworzyw Sztucznych sp. z o. o. należąca do austriackiej grupy ALPLA będącej światowym liderem w zakresie opracowywania i produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.
Przedmiotem umowy jest budowa obiektu produkcyjno–magazynowego wraz z instalacjami: wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, wod-kan oraz elektrycznej; infrastruktura techniczna: oświetlenie terenu, kanalizacja deszczowa z systemem rozsączającym, kanalizacja sanitarna, parking naziemny z drogami i placami manewrowymi.
Czas realizacji: 2019/2021 r. Wartość kontraktu netto: 29,1 mln PLN
BUDOWA PARKU WIATROWEGO JANIKOWO
Przykładem realizacji w zakresie budowy obiektów energetyki niekonwencjonalnej jest budowa Parku Wiatrowego Janikowo k. Inowrocławia.
Zamawiającym jest spółka Janikowo GP GmbH spółka komandytowa (wcześniej E&W spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) z siedzibą w Dąbrowie k. Poznania należąca do duńskiej grupy Eurowind Energy A/S, wiodącego dewelopera i operatora parków wiatrowych w Europie.
Przedmiotem umowy jest kompleksowe wykonanie budowy farmy wiatrowej m. in. fundamentów, dróg dojazdowych i placów manewrowych, wzmocnienie dróg gminnych oraz wykonanie zasilania, podłączenie do sieci i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie Parku Wiatrowego Janikowo k/Inowrocławia, w skład którego wchodzi 30 turbin o łącznej mocy 60MW największego na świecie producenta turbin wiatrowych, firmy Vestas.
Czas realizacji 2020/2021 r. Wartość umowy wraz z aneksami wynosi netto 37,35 mln PLN.
Image should be here
Image should be here
40
KOMPLEKS MIESZKANIOWY „STACJA WOLA” – WARSZAWA
Od 2019 roku konsorcjum Polimex Mostostal S.A. i Polimex Infrastruktura sp. z o.o. realizuje prace na rzecz Projekt Echo 136 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.. Prace związane z realizacją umowy na wykonanie stanu surowego kompleksu mieszkaniowego w Warszawie przy ul. Ordona.
Wynagrodzenie za wykonanie zadań ma charakter ryczałtowy wynosi łącznie 36,67 mln PLN netto. W 2020 roku podpisany został aneks, który przewiduje: zwiększenie, z tytułu rozszerzenia przedmiotu kontraktu o prace dodatkowe, wynagrodzenia wykonawcy do kwoty 36,82 mln PLN netto oraz wydłużenie terminu realizacji do dnia 31 stycznia 2021 r.
Czas realizacji: 2019/2021 r. Wartość kontraktu netto 36,7 mln PLN
Image should be here
41
BUDOWA POŁĄCZENIA UL. I. PADEREWSKIEGO Z UL. WYZWOLENIA W KONINIE, W ZWIĄZKU Z MODERNIZACJĄ LINII KOLEJOWEJ E-20
Konsorcjum, w skład którego wchodzą Polimex Mostostal S.A. i należąca do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal Spółka Polimex Infrastruktura sp. z o. o. prowadzi od 2019 roku prace związane z realizacją zadania pn. „Budowa połącznia ul. I. Paderewskiego z ul. Wyzwolenia w Koninie w związku z modernizacją linii kolejowej E-20”.
Czas realizacji: 2019/2021 r. Wartość kontraktu netto: 57.3 mln PLN
PRZEBUDOWA CIĄGU ULIC KASZTANOWA, DO ZDROJU, WRZOSOWA, MARATOŃSKA, ŚW. DUCHA ORAZ POZNAŃSKA I WOJSKA POLSKIEGO W JAROCINIE.
Projekt realizuje Konsorcjum, w skład którego wchodzą Polimex Mostostal S.A. i należąca do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal Spółka Polimex Infrastruktura sp. z o. o.
Czas realizacji: 2020/2021 r. Wartość kontraktu netto: 20.0 mln PLN
Image should be here
Image should be here
42
Ważnym sektorem działalności Grupy Kapitałowej i stabilnym źródłem przychodów pozostaje produkcja, dlatego w najbliższych latach Grupa chce utrzymać wysoką rentowność operacyjną tego segmentu. Planowane jest zwiększenie sprzedaży wysokomarżowych konstrukcji stalowych na rynki zagraniczne oraz zwiększenie przychodów w segmencie krat pomostowych. Główną działalnością pozostanie produkcja konstrukcji stalowych (m.in. na potrzeby inwestycji w sektorze energetycznym, infrastrukturalnym, naftowym i gazowym w kraju i zagranicą oraz świadczenie usług cynkowniczych). Zakładana jest dalsza dywersyfikacja realizowanych projektów w ramach produkcji konstrukcji stalowych. Kierunkiem strategicznego rozwoju jest stopniowe dostosowywanie mocy produkcyjnych w segmencie krat pomostowych do zapotrzebowania na rynku.
Grupa specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych i krat pomostowych oraz w zabezpieczeniach antykorozyjnych konstrukcji stalowych, w tym zwłaszcza metodą cynkowania ogniowego. Grupa działa również bardzo aktywnie w obszarze sprzedaży palet do transportu i magazynowania butli gazowych, palet do materiałów budowlanych, różnego rodzaju pojemników, stojaków, ram i innych drobnych konstrukcji.
Konstrukcje stalowe
Obiekty typowe (hale magazynowe, przemysłowe, centra handlowe) obejmują wytwarzanie hal ramowych, dwuspadowych, jedno lub wielonawowych. Główną spółką Grupy w segmencie produkcji jest Mostostal Siedlce Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k., która wykonuje zlecenia stosując własne rozwiązania techniczne jak również według indywidualnych projektów klienta. W ofercie znajdują się również obiekty takie jak konstrukcje wsporcze ciągów technologicznych, konstrukcje na potrzeby energetyki, kolejnictwa i drogownictwa (kładki, mosty, estakady). Ponadto Spółka produkuje i dostarcza palety i kontenery do transportu różnego typu produktów.
Image should be here
43
Kraty pomostowe
Podstawowym produktem będącym w ofercie wydziału krat pomostowych kraty wytwarzane w dwóch technologiach: zgrzewanej i prasowanej. Technologia krat zgrzewanych polega na precyzyjnym połączeniu prętów poprzecznych z płaskownikami nośnymi metodą zgrzewania oporowego. Grupy wyrobów z krat zgrzewanych to maty (półprodukt) i kraty obramowane, w tym stopnie schodowe. Drugą grupą asortymentową kraty prasowane. Produkcja krat prasowanych polega na precyzyjnym przygotowaniu w płaskownikach nośnych zwężających się wycięć, w które następnie wciskane płaskowniki poprzeczne. Wymiar i kształt krat mogą być realizowane wg indywidualnych projektów klienta. Trzecią grupą asortymentową z tego zakresu wyroby pozostałe m.in. schody spiralne, elementy złączne, listwy antypoślizgowe.
Podpory budowlane, wierze i maszty
Spółka produkuje również podpory teleskopowe zgodne z normą EN 1065 w klasach nośności D i E, jako jeden z elementów szalunków stropowych. Podpory wykonane z rur stalowych zabezpieczonych antykorozyjnie przez cynkowanie ogniowe, co gwarantuje wysoką trwałość podpory i odporność na działanie warunków atmosferycznych. Cechą wyróżniającą podpory Stalfy jest mechanizm szybkiego, opuszczania umożliwiający sprawne i bezpieczne rozszalowywanie stropu.
Oprócz podpór budowlanych, Firma posiada doświadczenie w produkcji ram i płyt szalunkowych, podpór ukośnych, oraz innych elementów systemów szalunkowych. więc one zabezpieczone z zewnątrz i wewnątrz, również z gwintem, co gwarantuje wysoką trwałość podpory i odporność na działanie warunków atmosferycznych. Spółka oferuje wyroby w dwóch grupach: do 20 i 30 kN.
W dobie silnego rozwoju sieci telekomunikacyjnych i zapotrzebowaniu rynku, Firma, wykorzystując potencjał i doświadczenie personelu wprowadziła do produkcji konstrukcje wież, słupów i masztów telekomunikacyjnych o zróżnicowanej wysokości.
Zabezpieczenia antykorozyjne
Zabezpieczenie antykorozyjne polega na nakładaniu powłok antykorozyjnych na konstrukcje i wyroby stalowe metodą cynkowania ogniowego.
Wysoką jakość oferowanych usług przez spółki z Grupy potwierdzają posiadane międzynarodowe i krajowe certyfikaty takie jak certyfikat spełnienia wymagań jakości w spawalnictwie czy certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji.
Image should be here
44
GRI 102-4: LOKALIZACJE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEZ ORGANIZACJĘ
W skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal wchodzą spółki mające swoje siedziby w następujących krajach: Polska, Ukraina, Rosja, Niemcy. Dodatkowo, Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal realizuje kontrakty budowlane na terytorium 4 państw: Belgia, Finlandia, Węgry oraz Czechy.
Prowadząc swoją bieżącą działalność, spółki wchodzące w skład Grupy działają przede wszystkim na rynku polskim. Poza tym, Grupa sprzedaje swoje produkty na rynki kilkudziesięciu krajów. W ramach Unii Europejskiej sprzedaż produktów realizowana jest w szczególności do: Niemiec, Belgii, Węgier, Czech, Włoch, Holandii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Poza krajami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej, głównymi rynkami zbytu są: Rosja, Argentyna oraz Ukraina.
Image should be here
45
GRI 102-5: CHARAKTER WŁASNOŚCI ORAZ FORMA PRAWNA
Polimex Mostostal, będąca jednostką dominującą Grupy Polimex Mostostal, działa w formie spółki akcyjnej. Jej akcje dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Spółka jest jednostką publiczną. Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku kapitał zakładowy Spółki wynosił 473.237.604 PLN i dzielił się na 236.618.802 akcje o wartości nominalnej 2 PLN każda. Akcje zostały w pełni
opłacone.
Strukturę akcjonariatu Spółki na dzień 31 grudnia 2020 r. prezentuje poniższa tabela:
GRI 102-6: RYNKI OBSŁUGIWANE PRZEZ ORGANIZACJĘ (UWZGLĘDNIAJĄC PODZIAŁ GEOGRAFICZNY, OBSŁUGIWANESEKTORY ORAZ TYPY KLIENTÓWI BENEFICJENTÓW)
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal działa głównie na terytorium Polski. Tabela poniżej prezentuje skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej z tytułu sprzedaży na rzecz klientów zewnętrznych w 2020 r. w podziale na przychody krajowe oraz osiągnięte za granicą:
Image should be here
Image should be here
46
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal działa głównie na rynku budownictwa przemysłowego w segmencie energetyki konwencjonalnej, segmencie instalacji naftochemicznych, a także na rynku produkcji konstrukcji i krat stalowych. Poniższa tabela prezentuje przychody Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal ze sprzedaży w 2020 r. w podziale na segmenty:
Większość przychodów jakie osiąga Grupa to przychody realizowane na zlecenie spółek, które wspólnie sprawują współkontrolę nad Grupą Polimex Mostostal.
GRI 102-7 SKALA ORGANIZACJI
Image should be here
Image should be here
47
GRI 102-9: OPIS ŁAŃCUCHA DOSTAW ORGANIZACJI
Dostawcy należą do grupy kluczowych interesariuszy Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
Grupa współpracuje z dostawcami materiałów i usług z Polski i ze świata, realizując projekty we wszystkich obszarach działalności, mi.in. w sektorze energetycznym, nafty, chemii i gazu, budownictwa przemysłowego, infrastruktury i produkcji.
Grupa promuje partnerskie relacje z dostawcami oparte na wzajemnym zaufaniu i uczciwości, opierając się na standardowych procedurach postępowania, dotyczących zarówno procesów, jak i zarządzania relacjami.
Grupa działa w systemie wykonawcy EPC, co wiąże się z koniecznością zapewnienia realizacji usług budowlano-montażowych obejmujących pełny wachlarz tych usług, poczynając od robót wyburzeniowych, fundamentowych, budowlanych wszystkich branż, a także usług i dostaw związanych z instalowaną technologią, kończąc na usługach związanych z odbiorami technicznymi i nadzoru. Łańcuch dostaw Grupy PxM obejmuje firmy świadczące usługi oraz dostarczające niezbędne urządzania technologiczne wymagane dla ukończenia danych inwestycji.
Do najważniejszych dostawców Grupy, według kryterium wartości, należą firmy z branży technologii energetycznych (dostawcy turbin, generatorów oraz kotłów) oraz podwykonawcze firmy budowlano-montażowe. Większość dostawców pochodzi z lokalizacji, w których aktualnie realizowane inwestycje. W przypadku dostawców technologii energetycznych to międzynarodowe firmy posiadające zakłady produkcyjne na terenie Polski oraz w innych krajach Unii Europejskiej lub poza nią. W 2020 roku koszty usług obcych oraz zużytych materiałów i energii wyniosły w Grupie PLN 1 036 mln PLN.
Wybór najlepszych dostawców i późniejsza z nimi współpraca kluczowe dla Grupy PxM. W celu zapewnienia prawidłowego i jednolitego trybu postępowania w zakresie zakupów materiałów i usług w Grupie PxM obowiązuje Procedura Zakupów. Celem procesu jest określenie ogólnych zasad i stosowanych dokumentów, mających na celu zapewnić i ujednolicić prawidłowy tryb postępowania w zakresie zakupów materiałów i usług, zgodnie z założeniami technicznymi i technologicznymi, z zapewnieniem wymaganej jakości, z zachowaniem efektywności ekonomicznej. Wybór kwalifikowanych partnerów pozwala zapewnić wysokie standardy BHP, jakościowe, środowiskowe i wysoką efektywność działania.
Najważniejszymi kryteriami wyboru dostawców jakość dostarczanych towarów, referencje, oferta cenowa, terminowość dostaw oraz możliwość dostaw ponadplanowych, jak również ocena dotychczasowej współpracy.
W celu podejmowania i utrzymywania długoterminowej współpracy z dostawcami Grupa zawiera Centralne Umowy Ramowe określające warunki stałej współpracy. Grupa monitoruje także spełnienie warunków umowy, zarzadzanie łańcuchem dostaw. Grupa prowadzi na bieżąco stały monitoring rynku w zakresie dostawców materiałów i usług i stosuje również strategię pozyskiwania wielu dostawców w celu przeciwdziałania uzależnienia się od wąskiej grupy dostawców. Grupa działa globalnie, przestrzega i szanuje regionalne prawo, regulacje i lokalne praktyki biznesowe. Jedocześnie stosuje się ściśle do własnych wysokich standardów zarządzania oraz zasad etycznych.
W celu budowania partnerskich relacji, Grupa wprowadziła Kodeks postępowania dla Kontrahentów, którego celem jest stosowanie jednolitych zasad i norm obowiązujących dla wszystkich Kontrahentów.
48
GRI 102-10: ZNACZĄCE ZMIANY W RAPORTOWANYM OKRESIE DOTYCZĄCE WIELKOŚCI ORGANIZACJI, JEJ STRUKTURY, WŁASNOŚCI LUB ŁAŃCUCHA DOSTAW
W 2020 roku nie nastąpiły istotne zmiany w zakresie wielkości organizacji, jej struktury oraz łańcucha dostaw. W stosunku do 2019 roku niniejszy raport został rozszerzony o dane wskaźnikowe spółek: „Energomontaż-Północ-Bełchatów” sp. z o.o., „Stalfa” sp. z o.o. i Polimex -Mostostal ZUT sp. z o.o. Grupa PxM kontynuuje współpracę w ramach zbudowanego łańcucha dostaw. Skala współpracy z poszczególnymi dostawcami produktów oraz usług jest pochodną zaawansowania realizacji poszczególnych kontraktów.
SYTUACJA ORGANIZACJI W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ WIRUSA SARS-COV2
Mając na względzie przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności w bieżącym funkcjonowaniu Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, powołany został Zespół Prewencyjny w celu przygotowania i wdrażania procesów prewencyjnych w całej Grupie. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by zapewnić wszystkim bezpieczną pracę. Ograniczone zostały wizyty w siedzibach i tam gdzie to było możliwe zastosowano tryb pracy zdalnej dla pracowników biur wsparcia. Zakupiono prawie 100 tys. par rękawiczek, 150 tys. masek i 10 tys. litów płynów dezynfekujących. Na wejściach do zakładów i biur można zmierzyć temperaturę.
W związku z zaistniałą w naszym kraju oraz na świecie sytuacją zagrożenia epidemicznego, mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, kontrahentów oraz gości, Zarządy poszczególnych spółek z Grupy wprowadziły następujące środki ostrożności w ich bieżącym funkcjonowaniu, tj.:
obowiązkowa dezynfekcja rąk na wejściu na teren zakładów, budów i biur
systematyczna dezynfekcja rąk w czasie pracy na terenie wszystkich zakładów, budów i biur,
pomiar temperatury ciała na wybranych wejściach na teren zakładów, budów i biur, maksymalne ograniczenie przemieszczania się korytarzami i rozmów na korytarzach,
ograniczenie do niezbędnego minimum bezpośrednich spotkań, narad, szkoleń, etc.,
maksymalne wykorzystanie możliwości wszelkich kontaktów służbowych za pośrednictwem dostępnych środków porozumiewania się na odległość (np. telekonferencje, wideokonferencje, emaile, telefony, etc.),
ograniczenie liczby osób jednocześnie przebywających w pomieszczeniach socjalnych - najlepiej pojedynczo i najbliżej stanowiska pracy,
ograniczenie liczby osób jednocześnie przebywających w miejscach dla palących - najlepiej pojedynczo,
ograniczenieliczbyosóbjednocześnieprzemieszczającychsięwindami-najlepiejpojedynczo,
ograniczenie zagranicznych podróży służbowych, jak również prywatnych, a także delegacji krajowych
wprowadzonomożliwośćpracyzdalnejdlapracownikównastanowiskachnierobotniczych ,
przeorganizowano formę pracy w zakładach pracy oraz pobytu pracowników na Projektach w Polsce i za granicą, w ten sposób, aby ograniczyć do niezbędnego minimum zespoły osób, brygady, zmiany i wyeliminować pracę w większych skupiskach osób oraz gęstość zatrudnienia na stanowiskach typu open Office.
49
GRI 102-11: WSKAZANIE, CZY I W JAKI SPOSÓB ORGANIZACJA STOSUJE ZASADĘ PRZEZORNOŚCI
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal stosuje zasadę przezorności, zgodnie z którą posiada i stosuje środki zapobiegawcze w celu ochrony środowiska. Grupa wdrożyła politykę dotyczącą jakości, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z którą podstawą działań Grupy w dążeniu do osiągnięcia doskonałości organizacyjno- zarządczej jest wdrożony certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania jakością, ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i higieną pracy oparty na normach: PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001 i PN-N-18001, OHSAS18001. Grupa dba o wpływ jej działalności na środowisko naturalne podczas realizacji i dalszego użytkowania wyrobów i usług.
Realizacja polityki ustanowionej przez Grupę jest zadaniem wszystkich zatrudnionych w niej osób. Grupa wprowadziła również wiele różnych procedur i proces Zarządzania środowiskowego, które opisują politykę Grupy w zakresie ochrony środowiska, w tym stosowania zasady przezorności, m.in. poprzez identyfikowanie aspektów środowiskowych. Celem Grupy jest bowiem minimalizowanie wpływu jej działalności na środowisko naturalne. Polityka Grupy w zakresie ochrony środowiska została opisana w sposób szczegółowy w dalszej części raportu.
GRI 102-12: ZEWNĘTRZNE INICJATYWY, DEKLARACJE LUB ZASADY DOTYCZĄCE KWESTII EKONOMICZNYCH, ŚRODOWISKOWYCH LUB SPOŁECZNYCH, KTÓRE ORGANIZACJA PODPISAŁA LUB DO KTÓRYCH SIĘ STOSUJE
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal posiada certyfikaty PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001, PN-N-18001, OHSAS18001 potwierdzające, że Polimex Mostostal wdrożył i skutecznie realizuje m.in. system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną środowiska. Polimex Mostostal jest również stroną Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, którego celem jest zjednoczenie wysiłków największych firm budowlanych w celu zahamowania wypadkowości przy pracy, wymianie dobrych praktyk, ujednoliceniu podejścia do zagadnień bezpieczeństwa pracy a przede wszystkim oddziaływanie na sferę podwykonawców, średnich i drobnych firm budowlanych, gdzie wypadkowość jest największa. Strony Porozumienia świadome, że budownictwo jest obecnie najbardziej niebezpieczną gałęzią gospodarki narodowej i dlatego Polimex Mostostal postanowiła dołączyć do Porozumienia w ramach którego m.in. podpisała deklarację w sprawie szkoleń okresowych BHP oraz informacyjnych realizowanych przez Sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Do stosowania w ramach wyżej wskazanego Porozumienia został również przyjęty m.in. standard minimalnych wymagań wobec podwykonawców dotyczących szkoleń i dodatkowych kwalifikacji oraz zapisów umownych zamieszczanych w umowach z podwykonawcami, a także wytyczne do sporządzania instrukcji bezpiecznego wykonania robót.
50
GRI 102-13: UCZESTNICTWO SPÓŁKI W STOWARZYSZENIACH (NP. BRANŻOWYCH) ORAZ ORGANIZACJACH KRAJOWYCH LUB MIĘDZYNARODOWYCH
Spółka jest aktywnym członkiem Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, a Prezes Zarządu Polimex Mostostal – Krzysztof Figat, pełni funkcję Członka Zarządu Izby.
Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska to organizacja promująca polskie firmy i wspierająca innowacyjne polskie technologie z zakresu obu branż. W ramach swojej działalności statutowej m.in. współpracuje z organami administracji państwowej oraz podmiotami społecznymi i gospodarczymi z sektorów energetyki oraz ochrony środowiska. Prowadzi wymianę doświadczeń z izbami przemysłowo-handlowymi i organizacjami samorządowymi zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Ważnym działaniem IGEiOŚ jest również bank informacji, zawierający m. in. dane gospodarcze i finansowe niezbędne w działalności członków izby (skupia obecnie około 100 firm z obu branż) oraz organizowanie dla branży szkoleń, doradztwa ekonomicznego technicznego i organizacyjnego.
Ponadto, spółka dominująca Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal jest sygnatariuszem Porozumienia dla Budownictwa. Misją inicjatywy, która została utworzona w sierpniu 2010 r. przez największych generalnych wykonawców w Polsce jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia poziomu kultury bezpieczeństwa pracy na placach budów, a celem redukcja liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych w branży budowlanej.
Dodatkowo, spółka Mostostal Siedlce jest członkiem Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego oraz Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych.
Image should be here
51
6. ZIDENTYFIKOWANE ISTOTNE ASPEKTY ORAZ ODPOWIADAJĄCE IM GRANICE
GRI 102-45: PODMIOTY UWZGLĘDNIONE W SKONSOLIDOWANYM SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
Następujące podmioty były objęte konsolidacją pełną za 2020 rok:
Polimex Mostostal S.A. (jednostka dominująca),
Polimex Energetyka sp. z o. o.,
Naftoremont-Naftobudowa sp. z o. o.,
Polimex Opole sp. z o. o. sp. k.,
Mostostal Siedlce sp. z o. o. sp. k.,
Stalfa sp. z o. o.,
Polimex Mostostal ZUT sp. z o. o.,
Polimex Centrum Usług Wspólnych sp. z o. o. w likwidacji,
Polimex Budownictwo sp. z o. o.,
Polimex Budownictwo sp. z o. o. sp. k.,
Polimex Operator sp. z o. o. sp. k.,
Polimex Infrastruktura sp. z o. o.,
BR Development sp. z o. o. w likwidacji,
Polimex Development Inwestycje sp. z o. o. Apartamenty Tatarska S. K.A. w likwidacji,
Polimex Development Inwestycje sp. z o. o. w likwidacji,
Energomontaż-Północ-Bełchatów sp. z o. o.,
Finow Polska sp. z o. o. (objęty konsolidacją metodą praw własności).
Niniejszy raport obejmuje wszystkie podmioty konsolidowane z wyjątkiem:
Polimex Mostostal Ukraina spółka z dod. o.,
Czerwonogradzki Zakład Konstrukcji Stalowych spółka z dod. o.,
Polimex Mostostal Wschód sp. z o. o.
Podmioty które nie zostały objęte niniejszym raportem nieistotne z punktu widzenia prezentowanych treści.
52
Image should be here
GRI 102-46: DEFINIOWANIE TREŚCI RAPORTU ORAZ GRANIC ASPEKTÓW
Rozpoczynając prace nad przygotowaniem niniejszego raportu, Grupa w pierwszej kolejności przeprowadziła proces ewaluacji, dokonując analizy czy treść raportu za 2020 rok stanowi faktyczny obraz oddziaływań Grupy na środowisko oraz społeczeństwo. W trakcie przeprowadzania procesu ewaluacji Grupa nie zaangażowała interesariuszy Grupy. W efekcie przeprowadzenia procesu ewaluacji Grupa doszła do wniosku, że treść raportu stanowi realistyczny oraz wyważony obraz oddziaływań organizacji i jej wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Grupa uznała również, że proces zastosowany do wyboru informacji ujętych w raporcie odzwierciedla intencje zasad raportowania.
Na etapie procesu identyfikacji, Grupa PxM zidentyfikowała wszelkie zagadnienia, które postanowiła omówić w niniejszym raporcie niefinansowym. W tym celu Grupa wybrała Global Reporting Initiative Standards (GRI Standards), na podstawie których przygotowała raport, uznając że przygotowanie raportu na podstawie wskazanych wytycznych najlepiej odzwierciedli wpływ ekonomiczny, środowiskowy oraz społeczny Grupy PxM.
Grupa przenalizowała i wybrała wszelkie zagadnienia i wskaźniki istotne dla Grupy, odzwierciedlające jej znaczący wpływ ekonomiczny, środowiskowy i społeczny. Aspekty te zostały uznane za istotne, ponieważ znacząco wpływają na oceny i decyzje Interesariuszy Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Grupa podczas wyboru istotnych aspektów kierowała się przede wszystkim rodzajem prowadzonej przez nią działalności, wytwarzanymi przez nią produktami, strukturą i wielkością Grupy, a także wzięła pod uwagę aspekty uznane przez Grupę za istotne w poprzednim cyklu raportowania. W ten sposób Grupa upewniła się co do istotnych aspektów wybranych przez Grupę w zeszłym roku, zrewidowała ujawnienie pewnych aspektów oraz wskaźniki celem jak najwierniejszego odzwierciedlenia oddziaływania Spółki na środowisko oraz społeczeństwo, czego efektem częściowe zmiany w zakresie raportu w stosunku do informacji przekazywanych w poprzednim okresie raportowania. W efekcie, Grupa na etapie priorytetyzacji wybrała wskaźniki i informacje, o których postanowiła poinformować i które znajdują się w niniejszym raporcie.
W trakcie przygotowywania danych do Raportu, Grupa dokonała ostatecznej decyzji co do kształtu raportowanych wskaźników, na co wpływ miała m.in. kompletność posiadanych informacji i danych w stosunku do konkretnego wskaźnika. Grupa na etapie walidacji podejmowała również decyzję co do zakresu danego aspektu, który ostatecznie zostanie ujęty w raporcie, a także opisu zakresu oddziaływania danego aspektu uwidocznionego w niniejszym raporcie.
Po zatwierdzeniu listy istotnych aspektów, Grupa przygotowała ostateczną wersję raportu, opisując informacje na temat podejścia Grupy do zarządzania i wskaźników społecznych, środowiskowych czy ekonomicznych.
53
GRI 102-47, GRI 102-49, GRI 103-1: LISTA ISTOTNYCH ASPEKTÓW. ZNACZĄCE ZMIANY W STOSUNKU DO POPRZEDNICH OKRESÓW SPRAWOZDAWCZYCH ODNOŚNIE DO ISTOTNYCH ASPEKTÓW I ICH GRANIC
Istotne aspekty zdefiniowane przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal w procesie definiowania treści raportu obrazuje poniższa tabela.
W porównaniu do poprzedniego raportu niefinansowego za rok obrotowy 2019, Grupa nie zmieniała aspektów istotnych z punktu widzenia raportowania informacji niefinansowych. Niniejszy raport został rozszerzony o dane wskaźnikowe spółek: „Energomontaż-Północ - Bełchatów” sp. z o.o., „Stalfa” sp. z o.o. i Polimex-Mostostal ZUT sp. z o.o. bez zmian istotnych aspektów.
Image should be here
54
Poniżej prezentujemy Państwu kluczowe wskaźniki efektywności Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Zostały one wybrane w oparciu o wytyczne GRI Standards oraz analizę wskaźników społecznych, środowiskowych i ekonomicznych. Grupa wzięła pod uwagę również wpływ na głównych interesariuszy Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Kluczowe wskaźniki efektywności zostały wskazane w poniższej tabeli.
Image should be here
55
7. ZAANGAŻOWANIE INTERESARIUSZY
GRI 102-40: LISTA GRUP INTERESARIUSZY
Interesariuszy zaangażowanych przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal przedstawia poniższy graf.
Do interesariuszy Grupy należą jej pracownicy, a także akcjonariusze Polimex Mostostal oraz inwestorzy rozumiani jako akcjonariusze, którzy wspólnie sprawują kontrolę nad Spółką, tj. spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., ENEA S.A., Energa S.A. oraz PGNiG TERMIKA S.A.
W ramach interesariuszy Grupa wyodrębniła także wierzycieli finansowych, których można podzielić na następujące grupy podmiotów według kryterium charakteru zaangażowania kapitałowego:
1. banki finansujące – udzielające finansowania kredytowego i gwarancyjnego;
2. obligatariusze instytucje finansowe będące wierzycielami z tytułu objęcia papierów dłużnych wyemitowanych przez Spółkę (obligacje);
3. instytucje gwarantujące banki i towarzystwa ubezpieczeniowe wystawiające na zlecenie Spółki i jej wybranych podmiotów zależnych gwarancje kontraktowe.
Dla Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal istotnym interesariuszem również klienci, którzy występują w sektorze produkcyjnym Grupy, a także dostawcy Grupy PxM, którzy zaopatrują m.in. w turbiny, generatory oraz kotły.
Image should be here
56
GRI 102-21, GRI 102-42, GRI 102-43, GRI 102-44: ZAANGAŻOWANIE INTERESARIUSZY
Wybór interesariuszy odbył się przy założeniu, że w otoczeniu Grupy funkcjonuje wiele podmiotów, które zainteresowane w jaki sposób i z jakim skutkiem funkcjonuje przedsiębiorstwo.
W odniesieniu do poszczególnych interesariuszy oraz ich potrzeb, które Grupa decyduje się spełnić, określane kryteria, oceny i mierniki, które służą ocenie skuteczności kształtowania wspólnych relacji.
Przykładowe mierniki to:
dla klientów wskaźnik udziału w rynku, odsetek reklamacji, odsetek klientów dokonujących powtórnego zakupu, średni czas dostawy;
dla wierzycieli wskaźniki wypłacalności i płynności, ratingi przyznane przez niezależne agencji.
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal jest świadoma, że niezwykle istotne jest posiadanie odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Jest ona podstawą działania Grupy, jak również wytwarzania wysokiej klasy produktów i usług. To dlatego Grupa wyodrębniła pracowników jako interesariuszy Grupy i angażuje grupę poprzez współpracę ze związkami zawodowymi, działającymi w ramach danej spółki Grupy. Zarząd danej spółki konsultuje z organizacjami związkowymi istotne zmiany w zakresie zatrudnienia oraz wynagrodzeń pracowników poszczególnych spółek z Grupy na podstawie postanowień Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. Zarząd danej spółki przed organizacjami związkowymi reprezentowany jest przez Prezesa Zarządu danej Spółki z Grupy. Współpraca ta jest sformalizowana w ramach zakładowych układów zbiorowych pracy obowiązujących w spółkach z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Związki zawodowe występują na bieżąco w formie pism skierowanych do pracodawcy w sprawach, które istotne dla pracowników, takich jak wyższe wynagrodzenie czy organizacja czasu pracy, a pracodawca ma obowiązek na bieżąco informować związki zawodowe m.in. o sytuacji finansowej spółek, stanu zatrudnienia na ostatni dzień kwartału, średniej płacy czy ilości godzin nadliczbowych występujących w spółkach w poprzednim miesiącu.
Współpraca z inwestorami odbywa się na zasadzie ich nadzoru właścicielskiego nad Grupą. Przedstawiciele inwestorów zasiadają w Radzie Nadzorczej spółki Polimex Mostostal. Rada Nadzorcza posiada bardzo szerokie kompetencje opisane w Statucie Spółki oraz ma istotny wpływ na działalność całej Grupy, m.in. zatwierdza strategię Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal oraz wyraża zgodę na zawieranie istotnych umów. Z kolei akcjonariusze mają bezpośredni wpływ na działalność Spółki i całej Grupy poprzez udział w walnych zgromadzeniach Polimex Mostostal i głosowanie nad podejmowaniem kluczowych dla Grupy decyzji. Główne tematy poruszane przez inwestorów dotyczą zatwierdzenia strategii Grupy w postaci Planu Rozwoju oraz bieżących wyników Grupy.
Równie istotne dla działalności całej Grupy jest utrzymywanie dobrych relacji z podmiotami zainteresowanymi udzielaniem finansowania dłużnego (bilansowego i pozabilansowego) dla Grupy. Grupa podejmuje i realizuje współpracę z instytucjami bankowymi i ubezpieczeniowymi o renomowanej pozycji rynkowej, wysokiej wiarygodności i zdolności finansowej oraz rozpoznawalności na rynkach zbytu produktów i usług Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Częstotliwość i skala angażowania podyktowana w szczególności specyfiką działalności Grupy i rynku na którym prowadzi ona swoją aktywność.
57
Spółki będące częścią Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal z dużą starannością wypełniają swoje obowiązki informacyjne i stosują rekomendacje i zasady zawarte w Zbiorze Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., które stanowią podstawę decyzji inwestycyjnych poszczególnych inwestorów. Oświadczenie na temat stosowania zasad ładu korporacyjnego zawarte jest w treści sprawozdania Zarządu z działalności Spółki.
Wierzyciele finansowi wskazali, że istotnym aspektem jest monitorowanie realizacji zobowiązań Grupy wynikających m.in. z umów kredytu czy limitów na gwarancje ubezpieczeniowe, czemu służyć mają podejmowane działania przez Grupę takie jak spłata rat kapitałowych, odsetek i prowizji w terminach ustalonych umową, utrzymywanie wskaźników finansowych na wymaganym poziomie oraz przedkładanie okresowych raportów finansowych. Dodatkowo Grupa stara się minimalizować ryzyko kredytowe, wskazywane przez wierzycieli finansowych jako kluczową dla nich kwestię, poprzez utrzymywanie wysokiego ratingu kredytowego, a także sprzedawać produkty bankowe dzięki negocjowaniu indywidualnych warunków cenowych. Dla wierzycieli istotne jest również kształtowanie pozytywnych relacji z Grupą poprzez tworzenie relacji opartych na zaufaniu, rzetelności i uczciwości.
W dniu 28 grudnia 2020 r. Spółka, w efekcie dokonanej przedterminowej spłaty bilansowego zadłużenia restrukturyzacyjnego wobec banków, wdrożyła zmienioną koncepcję finansowania dłużnego Grupy Kapitałowej. Wygaszeniu uległa zawarta w grudniu 2012 r. Umowa w sprawie zasad obsługi zadłużenia finansowego Spółki, co definitywnie zakończyło wieloletni okres restrukturyzacji finansowej. Na dzień sporządzenia raportu, Spółka i jej wybrane spółki zależne stroną szeregu multilateralnych i bilateralnych umów finansowania determinujących źródła i zasady finansowania kredytowo-gwarancyjnego na najbliższe lata, tj. w szczególności:
u mowy pomiędzy wierzycielami z dnia 12/09/2014 z późn.zm.;
warunków emisji obligacji serii A i B z 12/09/2014 r. z późn.zm. oraz warunków emisji obligacji serii C z 27/09/2017 r.;
umów finansowania kredytowo-gwarancyjnego, w szczególności umowy nowej linii gwarancyjnej z 21/12/2012 r. z późn.zm., umowy linii kredytowo-gwarancyjnych BGK S.A. z 31/05/2017 r. z późn.zm, Umowy gwarancyjnej z Bankiem Ochrony Środowiska S.A. z 31/12/2019 r., Umowy Kredytu Mostostal z 29/01/2016 r. z późn.zm.;
umów limitów na gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe, w ramach których spółki z Grupy Kapitałowej uprawnione są do uzyskiwania gwarancji kontraktowych.
Umowy te określają w szczególności:
zasady, warunki i terminy obsługi istniejącego zadłużenia finansowego;
warunki uruchamiania nowego zaangażowania w instrumentach kredytowych i gwarancyjnych;
zasady realizacji zamierzeń Spółki w zakresie działań reglamentowanych na mocy powyższych umów (reorganizacje, rozporządzenia);
zasady realizacji obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych spółek będących stronami umów;
warunki dalszej optymalizacji zasad funkcjonowania finansowania zadłużenia dłużnego Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
58
Konsultacje, w zależności od ich przedmiotu, przybierają różnorakie formy komunikacji pisemnej, komunikacji telefonicznej (telekonferencje) lub komunikacji bezpośredniej (spotkania bilateralne i multilateralne z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego wynikającego z pandemii COVID-19). Częstotliwość konsultacji determinowana jest przedmiotem komunikacji, przy czym obowiązki informacyjno-sprawozdawcze realizowane, w zależności od przedmiotu raportowania zgodnie z wymogami umownymi w ujęciu nie rzadszym niż miesięczny lub kwartalny.
Kolejnym interesariuszem Grupy klienci. Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych przez klientów jest utrzymanie najwyższego poziomu jakości nabywanych towarów i usług. W tym celu Grupa stara się budować silne, długookresowe relacje w oparciu o najwyższą jakość usług. Dodatkowo klienci podnoszą, że istotna jest dla nich terminowa realizacja zleceń i kontraktów. Grupa stara się więc zwiększać potencjał produkcyjny Grupy poprzez budowę technologicznie zaawansowanego parku maszynowego czy budowę nowej linii do produkcji krat. Kolejnym interesem wskazywanym przez klientów jest utrzymywanie konkurencyjnych cen wytworzenia czemu służyć ma utrzymywanie efektywności kosztowej. Istotnym czynnikiem dla klientów jest również utrzymywanie profesjonalnej obsługi i indywidualnego podejścia do klienta, zlecenia i projektu. Realizacja tych celów odbywa się poprzez utrzymywanie wysokiej jakości obsługi klienta, budowanie silnego zespołu dzięki zatrudnianiu wykwalifikowanej kadry i udziałowi w programach szkoleniowych, a także dzięki elastyczności produkcji, czego efektem jest produkcja „pod projekt”, oferowanie szerokiego asortymentu produktów i usług, uzupełnianie i pozyskiwanie kolejnych uprawnień i certyfikatów umożliwiających wchodzenie w nowe zakresy działalności czy wystawianie gwarancji zabezpieczających (gwarancje zaliczki, należytego wykonania oraz wad i usterek). Częstotliwość i skala angażowania interesariuszy zależy od spółek z Grupy te prowadzące działalność produkcyjną starają się jak najczęściej angażować interesariuszy.
Ostatnią grupą interesariuszy Grupy dostawcy. Głównym zagadnieniem przez nich podnoszonym jest chęć zawierania długoterminowych kontrataków, czemu służyć ma negocjowanie przez Grupę indywidualnych warunków cenowych oraz warunków płatności. Oczekiwaniem dostawców jest również otrzymywanie terminowo płatności należności. W tym celu Grupa monitoruje spełnienie warunków umowy, zarządza łańcuchem dostaw mając na uwadze zapewnienie ich ciągłości oraz stosuje strategię pozyskiwania wielu dostawców, aby przeciwdziałać uzależnieniu się od wąskiej grupy dostawców.
Image should be here
59
8. ŁAD ORGANIZACYJNY
8.1 STRUKTURA I SKŁAD ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO
GRI 102-18, GRI 102-22, GRI 102-23: STRUKTURA I SKŁAD ORGANÓW ZARZĄDZAJĄCYCH ORGANIZACJI
Zgodnie z obowiązującą strukturą Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal organem zarządzającym dla całej Grupy PxM jest Zarząd jednostki dominującej Polimex Mostostal S.A., który sprawuje bezpośredni nadzór nad działalnością podległych komórek organizacyjnych, zgodnie z przyjętym przez Radę Nadzorczą podziałem kompetencji.
ZARZĄD POLIMEX MOSTOSTAL S.A.
Zgodnie ze Statutem Spółki Zarząd Polimex Mostostal składa się z jednego lub większej liczby członków. Liczbę członków Zarządu Polimex Mostostal S.A. określa Rada Nadzorcza. Rada Nadzorcza może zmienić liczbę członków Zarządu w trakcie trwania kadencji, jednakże wyłącznie z jednoczesnym dokonywaniem odpowiednich zmian w składzie Zarządu. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza. Zarząd jest powoływany na wspólną, trzyletnią kadencję.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. Zarząd Polimex Mostostal S.A. działał w składzie:
*Przemysław Janiszewski pełnił funkcję do 30 listopada 2020 r.
W ramach organu zarządzającego w raportowanym okresie nie wyodrębniono komitetów. Życiorysy członków Zarządu Polimex Mostostal dostępne na stronie internetowej Spółki (https://www.Polimex Mostostal.pl/wladze-Polimex Mostostal-sa). Zgodnie z obowiązującemu Regulaminem Organizacyjnym Spółki
PREZES ZARZĄDU POLIMEX MOSTOSTAL S.A.
Od dnia 7 października 2020 r., zgodnie ze zaktualizowanym Regulaminem Organizacyjnym Spółki, Prezes Zarządu Spółki zarządza całą Firmą i bezpośrednio nadzoruje następujące jednostki organizacyjne:
Biuro Audytu;
Biuro Personalne;
Biuro Informatyki;
Dział Komunikacji i PR;
Spółki zależne: Siedlce sp. z o.o. sp. k., Polimex - Mostostal ZUT sp. z o.o., Stalfa sp. z o.o., Czerwonogradzki Zakład Konstrukcji Stalowych sp. z d. o., Polimex Mostostal Wschód sp. z o.o.
Image should be here
60
WICEPREZES DS. OPERACYJNYCH
Wiceprezes ds. operacyjnych sprawuje nadzór nad:
Biurem Kontrolingu Operacyjnego;
Biurem Marketingu i Oferowania;
Biurem Technicznym;
Biurem Projektów Strategicznych;
Biurem BHP i Ochrony Środowiska;
Biurem Wsparcia Biznesu;
spółkami zależnymi odpowiadającymi za działalność operacyjna Grupy PxM tj.: Polimex Energetyka sp. z o.o., Naftoremont–Naftobudowa sp. z o.o., Polimex Opole sp. z o.o. sp. k., Polimex Operator sp. z o.o. sp. k., Polimex Infrastruktura sp. z o.o., Polimex Budownictwo sp. z o.o. sp.k., Polimex Mostostal BV;
WICEPREZES DS. FINANSOWYCH
Wiceprezes ds. finansowych sprawuje bezpośredni nadzór nad jednostkami Grupy zajmującymi się m.in., kwestiami finansowymi, prawnymi, tj.:
Biurem Administracji i Nieruchomości;
Biurem Prawnym i Nadzoru Właścicielskiego;
Biurem Kontrolingu;
Biurem Finansowo-Księgowym; Biurem Zarządzania Finansami;
Biurem Zakupów;
Biurem Obsługi Gwarancyjnej;
Image should be here
61
Image should be here
Rada Nadzorcza Polimex Mostostal
Stosownie do postanowień Statutu Polimex Mostostal, w skład Rady Nadzorczej wchodzi od 5 do 7 członków wybieranych na okres wspólnej kadencji trwającej trzy lata. Liczebność członków Rady Nadzorczej kolejnych kadencji ustala Walne Zgromadzenie dokonując wyboru jej członków. Walne Zgromadzenie może zmienić liczbę członków Rady Nadzorczej w trakcie trwania kadencji, jednakże wyłącznie z jednoczesnym dokonywaniem odpowiednich zmian w składzie Rady Nadzorczej. Co najmniej trzech członków Rady Nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od Spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze Spółką. Każdy akcjonariusz może zgłaszać na piśmie Zarządowi Spółki kandydatów na Niezależnego Członka Rady Nadzorczej, nie później niż na siedem dni roboczych przed terminem Walnego Zgromadzenia, które ma dokonać wyboru takiego członka.
Nadzień31.12. 2020 r. w skład Rady Nadzorczej Polimex Mostostal wchodzili:
Na dzień 31 grudnia 2020 r. jako członkowie niezależni w Radzie Nadzorczej Polimex Mostostal zasiadali:
Bartłomiej Kurkus – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Katarzyna Dąbrowska – Sekretarz Rady Nadzorczej
Eliza Kaczorowska – Członek Rady Nadzorczej
Marcin Mauer – Członek Rady Nadzorczej
Karolina Mazurkiewicz-Grzybowska – Członek Rady Nadzorczej
Tomasz Myśliński – Członek Rady Nadzorczej
Image should be here
62
W strukturze Rady Nadzorczej Polimex Mostostal działają:
Komitet Audytu,
Komitet Wynagrodzeń oraz
Komitet do spraw Strategii Rozwoju.
Nadzień 31 grudnia 2020 r. w skład Komitetu Audytu wchodzili:
Karolina Mazurkiewicz-Grzybowska – Przewodnicząca Komitetu
Katarzyna Dąbrowska – Członek Komitetu
Tomasz Myśliński – Członek Komitetu
W skład Komitetu Wynagrodzeń , na dzień 31 grudnia 2020 r. wchodzili:
Jakub Rybicki – Przewodniczący Komitetu
Katarzyna Dąbrowska – Członek Komitetu
Marcin Mauer – Członek Komitetu
Natomiast skład Komitetu do Spraw Strategii Rozwoju , na dzień 31 grudnia 2020 r. przedstawiał się następująco:
Bartłomiej Kurkus – Przewodniczący Komitetu
Katarzyna Dąbrowska – Członek Komitetu
Eliza Kaczorowska – Członek Komitetu
Marcin Mauer – Członek Komitetu
Karolina Mazurkiewicz-Grzybowska – Członek Komitetu
Tomasz Myśliński – Członek Komitetu
Jakub Rybicki – Członek Komitetu
Image should be here
63
Skład organów spółek zależnych od Polimex Mostostal S.A.
Na dzień 31 grudnia 2020 r. skład organów spółek zależnych objętych niniejszym raportem był następujący (w przypadku spółek komandytowych, podano imiona i nazwiska oraz funkcje pełnione w spółce będącej jej komplementariuszem):
Image should be here
64
GRI 102-19 GRI 102-20: PROCES DELEGOWANIA WŁADZY ORAZ STANOWISKA KIEROWNICZE ODPOWIEDZIALNE ZA KWESTIE EKONOMICZNE, ŚRODOWISKOWE I SPOŁECZNE
Proces delegowania władzy w zakresie kwestii ekonomicznych, środowiskowych i społecznych przez Zarząd w ręce wyższej kadry zarządzającej i innych pracowników następuje poprzez uchwały zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Na mocy tych uchwał tworzona oraz modyfikowana jest struktura organizacyjna w spółkach Grupy wraz ze wskazaniem stanowisk oraz kompetencji i odpowiedzialności w zakresie kwestii ekonomicznych, środowiskowych oraz społecznych.
W spółkach Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal zatrudnieni pracownicy na stanowiskach Dyrektora ds. finansowych i ekonomicznych. oni pracownikami odpowiedzialnymi za zagadnienia ekonomiczne.
Za zagadnienia środowiskowe w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal odpowiada Dyrektor ds. BHP i ochrony środowiska.
Zagadnieniami społecznymi zajmuje się Dyrektor ds. Personalnych.
Wszystkie powyższe stanowiska podlegają bezpośrednio pod Zarząd Polimex Mostostal natomiast w spółkach zależnych osoby pełniące funkcje Dyrektora ds. finansowych i ekonomicznych podlegają pod zarząd konkretnej spółki zależnej.
Image should be here
65
64
GRI 102-24: PROCES NOMINACJI I WYBORU CZŁONKÓW NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO I JEGO KOMISJI ORAZ KRYTERIA STOSOWANE PODCZAS NOMINACJI I WYBORU CZŁONKÓW NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO
Zgodnie ze statutem spółki Polimex Mostostal, członkowie Zarządu powoływani przez Radę Nadzorczą. W związku z tym decyzję dotyczącą nominacji i wyboru członków zarządu podejmuje Rada Nadzorcza. Niemniej jednak Zarząd przedstawia swoją opinię na temat kandydata, o ile zostanie poproszony o to przez Radę Nadzorczą. W ustalanie poziomu wynagrodzenia członków Zarządu zaangażowany jest także Komitet ds. Wynagrodzeń, który udziela Radzie Nadzorczej odpowiedniej rekomendacji.
Zgodnie ze statutem spółki Polimex Mostostal członkowie Rady Nadzorczej powoływani przez Walne Zgromadzenie. Co najmniej dwóch członków Rady Nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od Spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze Spółką, więc niezależność kandydatów na członków Rady Nadzorczej spółki Polimex Mostostal jest istotnym kryterium branym pod uwagę w trakcie ich wyboru.
Podczas wyboru członków Rady Nadzorczej uwzględnia się niektóre grupy interesariuszy Spółki, ponieważ m.in. każdy akcjonariusz ma zagwarantowane statutowe prawo zgłoszenia na piśmie Zarządowi Spółki kandydatów na Niezależnego Członka Rady Nadzorczej, nie później niż na 7 (siedem) dni roboczych przed terminem Walnego Zgromadzenia, które ma dokonać wyboru takiego członka. Zgłoszenie zawiera dane personalne kandydata oraz uzasadnienie kandydatury wraz z opisem kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kandydata. Do zgłoszenia załącza się pisemne oświadczenie zainteresowanej osoby wyrażające zgodę na kandydowanie do Rady Nadzorczej i potwierdzające spełnianie przez nią kryteriów niezależności, Podczas wyboru członków Rady Nadzorczej bierze się pod uwagę ich poziom wiedzy i doświadczenia m.in. w zakresie zagadnień ekonomicznych, środowiskowych lub społecznych.
Image should be here
66
GRI 102-25: PROCESY STOSOWANE PRZEZ NAJWYŻSZY ORGAN ZARZĄDZAJĄCY W CELU UNIKANIA KONFLIKTU INTERESÓW I ZARZĄDZANIA NIM.
W celu unikania konfliktu interesów, w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal stosuje się umowy o zakazie konkurencji i zachowaniu poufności bądź postanowienia dotyczące zakazu konkurencji. W ramach zawierania umów o pracę z pracownikami pełniącymi wyższe stanowiska kierownicze podpisywane oświadczenia, w których osoby te zobowiązują się do niepełnienia funkcji w organach innych podmiotów gospodarczych nie wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
Umowy o zakazie konkurencji oraz zachowaniu poufności zawierane ze wszystkimi osobami, które pełnią funkcje w organach zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. W przypadku pozostałych osób świadczących pracę, niezależnie od formy zatrudnienia, na rzecz Polimex Mostostal S.A. lub spółki z Grupy Zarząd Polimex Mostostal S.A. podejmuje każdorazowo decyzję o zawarciu z taką osobą umowy o zakazie konkurencji i zachowaniu poufności.
Dodatkowo, z uwagi na to, że Polimex Mostostal jest spółką publiczną, o kwestiach związanych z wystąpieniem ewentualnego konfliktu interesów informowane wszystkie osoby poprzez udostępnianie na stronie internetowej Spółki w formie raportów bieżących życiorysów członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki. Dodatkowo, po dokonaniu wyboru członka Zarządu lub Rady Nadzorczej, Spółka wskazuje w raporcie bieżącym czy dana osoba prowadzi działalność konkurencyjną w stosunku do działalności Spółki, czy uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej bądź w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Na stronie internetowej Spółki widnieje również zawsze aktualna informacja na temat akcjonariuszy posiadających przynajmniej 5% akcji Spółki (taka informacja jest również przekazywana w formie raportu bieżącego po każdym Walnym Zgromadzeniu Spółki). Dodatkowo, Spółka ma także obowiązek zamieszczania na stronie internetowej oraz w raportach okresowych informacji o podmiotach należących do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal oraz o udziałach lub akcjach posiadanych przez członków Zarządu i Rady Nadzorczej w podmiotach powiązanych z Polimex Mostostal.
Image should be here
67
8.2 ROLA NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO W WYZNACZANIU CELÓW, WARTOŚCI I STRATEGII.
GRI 102-26: ROLA NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO I WYŻSZEJ KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ W USTANAWIANIU CELÓW, WARTOŚCI I STRATEGII ZWIĄZANYCH Z WPŁYWEM NA GOSPODARKĘ, ŚRODOWISKO I SPOŁECZEŃSTWO.
Zarząd Polimex Mostostal, jako najwyższy organ zarządzający w Spółce, nadaje ton całej Grupie i pełni główną rolę w procesie wyznaczania jej celów, wartości i strategii, ze szczególną dbałością o pozytywny wpływ organizacji na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo. W trosce o najwyższą skuteczność działań, Zarząd Polimex Mostostal we współpracy i przy aktywnym udziale kadry menadżerskiej Spółki i spółek zależnych tworzy oraz aktualizuje cele Grupy, określa wartości, misję i wizję Spółki, strategię, polityki i plany rozwoju dla Spółki i spółek zależnych. Zarząd Polimex Mostostal ocenia, i po uprzedniej analizie i konsultacjach z dedykowanymi komórkami w Spółce, podejmuje stosowne decyzje dotyczące bieżących projektów i transakcji biznesowych oraz spraw związanych z jej wpływem na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo. Monitorowaniu spraw bieżących, koordynacji procesów i realizowanych przez Spółkę projektów, służą regularnie odbywające się przeglądy biznesowe z udziałem Zarządu i przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej. Decyzje podejmowane przez Zarząd zapadają kolektywnie, po uprzedniej głębokiej analizie wniosków składanych do Zarządu i zaopiniowaniu ich wcześniej przez dedykowane i upoważnione do tego celu komórki organizacyjne. Polityki, procedury i instrukcje przygotowywane przez dedykowane zespoły robocze i wdrażane po uprzednim zatwierdzeniu ich przez Zarząd Spółki.
Zadania Zarządu opisuje formalnie Regulamin Zarządu Polimex Mostostal i to m.in. określenie celów działania Spółki, w tym szczególności: wytyczanie długo- i średniookresowej strategii rozwoju Spółki i wzrostu jej wartości dla akcjonariuszy oraz ocena osiągania tych celów, określanie celów finansowych Spółki, akceptacje istotnych projektów inwestycyjnych i sposobów ich finansowania, ustalanie założeń polityki kadrowo płacowej Spółki, podejmowanie decyzji dotyczących założeń do planów motywacyjnych w ramach Spółki i określanie struktury organizacyjnej Spółki. Regulamin ten jest zatwierdzany przez Radę Nadzorczą.
Rada Nadzorcza, jako najwyższy organ nadzorczy, może wyrażać opinie we wszystkich sprawach Spółki oraz występować do Zarządu z wnioskami i inicjatywami. Zarząd, w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku, opinii lub inicjatywy Rady Nadzorczej, ma obowiązek zawiadomić Radę Nadzorczą o zajętym stanowisku w sprawie opinii, wniosku lub zgłoszonej inicjatywy Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza, jest także uprawniona, przy wykonywaniu prawa i czynności nadzoru, do żądania i otrzymania wszelkich dokumentów Spółki wraz z ich kopiami i odpisami. Dodatkowo w ramach Rady Nadzorczej działa m.in. Komitet ds. Strategii Rozwoju, który ma istotne znaczenie w kwestii kontroli strategii, polityk i celów związanych z wpływem na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo.
68 68
Podstawowym zadaniem Komitetu ds. Strategii Rozwoju jest wspieranie Rady Nadzorczej w kwestiach nadzoru właściwego wdrażania strategii Spółki oraz Grupy Kapitałowej Spółki oraz rocznych i wieloletnich planów działalności Spółki oraz Grupy Kapitałowej Spółki, a w szczególności:
a) monitorowanie realizacji przez Zarząd strategii Spółki i opiniowanie, na ile obowiązująca strategia odpowiada potrzebom zmieniającej się rzeczywistości;
b) monitorowanie realizacji przez Zarząd rocznych i wieloletnich planów działalności Spółki oraz ocena, czy wymagają one modyfikacji;
c) ocena spójności rocznych i wieloletnich planów działalności Spółki z realizowaną przez Zarząd strategią Spółki oraz przedstawianie propozycji ewentualnych zmian we wszystkich tych dokumentach Spółki;
d) przedkładanie Radzie Nadzorczej Spółki swoich opinii odnośnie do przedstawianych przez Zarząd Spółki projektów strategii Spółki i jej zmian oraz rocznych i wieloletnich planów działalności Spółki.
Rada Nadzorcza oraz jej Komitety działają na podstawie Statutu Spółki oraz Regulaminu Rady Nadzorczej, który szczegółowo opisuje funkcje i zadania Rady Nadzorczej.
8.3. KOMPETENCJE I OCENA PRACY NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO
GRI 102-27: DZIAŁANIA PODJĘTE W CELU WYPRACOWANIA I PODNOSZENIA OGÓLNEGO POZIOMU ZNAJOMOŚCI ZAGADNIEŃ EKONOMICZNYCH, ŚRODOWISKOWYCH I SPOŁECZNYCH WŚRÓD CZŁONKÓW NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO
W sytuacjach, gdy Rada Nadzorcza uzna za konieczne, istotne kwestie dotyczące zagadnień ekonomicznych, środowiskowych i społecznych podnoszone na posiedzeniach z Zarządem Spółki. Dodatkowo, w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal powołane odpowiednie biura, na które delegowano odpowiedzialność za wskazane powyżej zagadnienia. Dyrektorzy tych biur, w związku z ponoszoną odpowiedzialnością, posiadają odpowiednie kompetencje w tych dziedzinach, jak również zarządzają aspektami ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi.
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal dbając o kompetencje kadry zarządzającej zapewnia udział w seminariach, konferencjach oraz panelach dyskusyjnych.
69 69
GRI 102-28: PROCESY OCENY PRACY NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO W SFERZE ZARZĄDZANIA ZAGADNIENIAMI EKONOMICZNYMI, ŚRODOWISKOWYMI I SPOŁECZNYMI ORAZ DZIAŁANIA PODJĘTE W REAKCJI NA OCENĘ PRACY NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO W SFERZE ZARZĄDZANIA TYMI ZAGADNIENIAMI
Rada Nadzorcza
W Polimex Mostostal Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Rada Nadzorcza Polimex Mostostal wyznacza raz w roku poszczególnym członkom Zarządu Spółki indywidualne cele, które dostosowane do panujących trendów w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal i które uwzględniają najważniejsze aspekty jej funkcjonowania. Ocena realizacji wyznaczonych celów poddawana jest corocznie opinii Rady Nadzorczej.
W raportowanym okresie nie wystąpiły zmiany w Zarządzie Spółki Polimex Mostostal, które byłyby reakcją na ocenę pracy Zarządu przez Radę Nadzorczą.
W strukturze Rady Nadzorczej Polimex Mostostal działają następujące ciała doradcze i opiniotwórcze: Komitet Audytu, Komitet Wynagrodzeń oraz Komitet do spraw Strategii Rozwoju.
Rada Nadzorcza działa w ramach Regulaminu Rady Nadzorczej, który jest zatwierdzany przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Komitet Audytu
Podstawowym zadaniem Komitetu Audytu Polimex Mostostal jest doradztwo na rzecz Rady Nadzorczej w kwestiach właściwego wdrażania i kontroli procesów sprawozdawczości finansowej w Spółce, skuteczności kontroli wewnętrznej i systemów zarządzania ryzykiem oraz wybór, nadzór i współpraca z biegłymi rewidentami. W szczególności do zadań Komitetu Audytu należy stałe monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej i przedkładanie organom Spółki zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności tego procesu w Spółce. Komitet Audytu kontroluje i monitoruje niezależność audytora.
Do zadań Komitetu audytu należy również monitorowanie skuteczności i okresowy przegląd systemu kontroli wewnętrznej Spółki i systemów zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego Spółki.
Regulamin Komitetu Audytu jest zatwierdzany przez Radę Nadzorczą.
Komitet Wynagrodzeń
Podstawowym zadaniem Komitetu Wynagrodzeń jest wspieranie Rady Nadzorczej w wykonywaniu obowiązków kontrolnych i nadzorczych, a w szczególności przedstawianie Radzie Nadzorczej opinii do projektów treści umów związanych z wykonywaniem funkcji członka Zarządu i opiniowanie propozycji systemu wynagradzania i premiowania członków Zarządu Spółki.
Komitet ds. Strategii Rozwoju
Podstawowe zadania Komitetu ds. Strategii Rozwoju zostały opisane we wcześniejszej części raportu (wskaźnik 102-26).
Walne Zgromadzenie
Walne Zgromadzenie dokonuje oceny Rady Nadzorczej, zatwierdzając sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej oraz udzielając lub nie absolutorium poszczególnym członkom Rady Nadzorczej podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia raz do roku. Możliwe jest też skorzystanie z prawa do odwołania członka Rady Nadzorczej na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu lub Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Ten rodzaj zgromadzenia może być zwołany na żądanie akcjonariuszy dowolną ilość razy w ciągu roku. W 2020 roku sprawozdanie Rady Nadzorczej za 2019 rok zostało przyjęte, Walne Zgromadzenie nie korzystało z prawa do odwołania Członka Rady Nadzorczej.
Image should be here
71
8.4. ROLA NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO W OCENIE WYNIKÓW EKONOMICZNYCH, ŚRODOWISKOWYCH I SPOŁECZNYCH
GRI 102-33: PROCES INFORMOWANIA NAJWYŻSZEGO ORGANU ZARZĄDZAJĄCEGO O KRYTYCZNYCH KWESTIACH
Zgodnie z wdrożonym i funkcjonującym w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal Kodeksem Etyki, wszelkie naruszenia zasad ustanowionych w Kodeksie Etyki lub innego rodzaju jego nadużycia czy nieprawidłowości można zgłaszać m.in. do Prezesa Zarządu Polimex Mostostal drogą mailową lub poprzez wypełnienie formularza. Szczegółowy opis procedury znajduje się w dalszej części raportu.
Zgodnie z procedurą Grupy „Monitorowanie stanu BHP” Dyrektor Biura BHP w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal odpowiada m.in. za przekazywanie informacji o stanie BHP w Grupie do Zarządu Polimex Mostostal, a także prezesów spółek zależnych.
Zgodnie z funkcjonującymi w spółkach Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal Zakładowymi Układami Zbiorowymi Pracy spółki przekazują organizacjom związkowym informacje dotyczące funkcjonowania i wewnętrznej organizacji spółki, a w szczególności: stanu zatrudnienia w spółce na ostatni dzień kwartału, wyników finansowych spółki, średniej płacy w spółce w roku kalendarzowym w podziale na grupy pracownicze oraz ilość godzin nadliczbowych występujących w spółce w poprzednim miesiącu w podziale na Piony/ Biura/ Działy. Oprócz powyższych informacji organizacje związkowe mogą wystąpić do zarządów spółek z pisemnym wnioskiem o dodatkowe informacje dotyczące spółki.
W zakresie ochrony środowiska, zgodnie z procedurą „Monitorowanie środowiska” Specjalista ds. ochrony środowiska odpowiedzialny jest za nadzór na ww. procedurą, sporządzenie rocznego harmonogramu monitoringu, gromadzenie danych z monitoringu w celu raportowania do zarządów i organów ochrony środowiska.
GRI 102-34: CHARAKTER I CAŁKOWITA LICZBA KRYTYCZNYCH KWESTII
Celem najwyższego organu zarządzającego jest współpraca, konsultacje w każdym aspekcie działalności Grupy PxM. Pozwala to zapobiec występowaniu krytycznych sytuacji.
Na wniosek organizacji związkowych o udzielenie dodatkowych informacji zarządy spółek zobowiązane odpowiedzieć niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu 14 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Członkowie organizacji związkowych zobowiązani do przestrzegania tajności i tajemnicy informacji otrzymanych w związku z pełnioną funkcją w organizacji związkowej. Ponadto w celu współpracy spółki umożliwiają przedstawicielom organizacji związkowych czynny udział w posiedzeniach, których przedmiotem kwestie dotyczące zbiorowych interesów i praw pracowniczych. Spółki zobowiązane także do odbywania okresowych lub na wniosek organizacji związkowych spotkań w celu omówienia ważnych spraw wewnętrznych. W 2020 r. nie było krytycznych sytuacji środowiskowych i w obszarze BHP.
72
8.5. WYNAGRODZENIA I PROGRAMY MOTYWACYJNE
GRI 102-35: POLITYKA WYNAGRODZEŃ
Ramy wynagradzania Członków Rady Nadzorczej oraz Członków Zarządu, kształtuje przyjęta przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 3 czerwca 2020 roku „Polityka wynagrodzeń Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej Polimex Mostostal S.A.”
Wynagrodzenia dla Członków Zarządu ustalane indywidualnie w trakcie posiedzenia Rady Nadzorczej przy podejmowaniu uchwał o powołaniu Członka Zarządu Spółki. Wynagrodzenia dla wyższej kadry zarządzającej indywidualnie ustalane przez Zarząd Polimex Mostostal. Ponadto w ramach wynagrodzenia dodatkowego pracownicy obejmujący stanowiska wyższej kadry zarządzającej objęci systemem premiowania dla kadry zarządzającej.
System premiowania, którymi objęci Członkowie Zarządu zawierają zmienne składniki wynagrodzenia uzależnione od osiągnięcia celów biznesowych tj. określonych wyników finansowychGrupyPxMi/lubwynikówfinansowychposzczególnychspółekGrupyPxM.
Systemy premiowania dla członków zarządów spółek zależnych, jak i Dyrektorów jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach struktury Grupy PxM oparte na założeniu zasady przyznawania fakultatywnego, motywacyjnego świadczenia pieniężnego o charakterze premii uznaniowej. Poszczególne Spółki przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu prawa do premii oraz - w przypadku jej przyznania - o jej wysokości, biorą pod uwagę, w szczególności: jakość wypełniania obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości.
Wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej Polimex Mostostal ustalane w drodze Uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki.
Wynagrodzenia pracowników spółek Grupy PxM ustalane indywidualnie lecz z uwzględnieniem obowiązujących w spółkach Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy lub Regulaminów Wynagradzania. Pracownicy zgodnie z dokumentami wewnątrz zakładowymi mają prawo po spełnieniu określonych warunków do nagrody rocznej, premii rocznej oraz dodatkowej odprawy emerytalnej.
GRI 102-36: PROCES USTALANIA SYSTEMU WYNAGRODZEŃ
W spółkach z Grupy PxM zostały wprowadzone Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy lub Regulaminy Wynagradzania, które regulują kwestię wynagrodzeń pracowników. Wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników ustalane indywidualnie w oparciu o tabele miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego stanowiące integralną część obowiązujących Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy lub na podstawie tabeli stanowisk i stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego stanowiącej integralną część Regulaminów Wynagradzania. Dodatkowo w spółkach funkcjonują także regulaminy premiowania, które zawierają jasne i przejrzyste zasady udzielania premii pracownikom spółek z Grupy PxM. Projekt ewentualnych zmian w zapisach Zakładowych Układach Zbiorowych Pracy przygotowany przez spółki z Grupy PxM podlega konsultacji z działającymi w spółkach organizacjami związkowymi.
Spółki Grupy PxM nie korzystają z usług firm zewnętrznych przy ustalaniu systemu wynagrodzeń. Kwestie określenia podstawy i zasady ustalania, naliczania i wypłacania wynagrodzeń dla Członków Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej Polimex Mostostal S.A. reguluje w całości Polityka Wynagrodzeń.
73
GRI 102-37: ZAANGAŻOWANIE INTERESARIUSZY W WYNAGRODZENIE
Zgodnie z obowiązującymi Zakładowymi Układami Zbiorowymi Pracy (ZUZP) w danym roku kalendarzowym Zarządy spółek wchodzących w skład Grupy PxM mogą podjąć decyzję dotyczącą stworzenia budżetu na podwyżki dla pracowników objętych ZUZP w zależności od możliwości finansowych danej spółki. Jeżeli dojdzie do zawiązania budżetu, o którym mowa w zdaniu powyżej Zarządy spółek w porozumieniu z organizacjami związkowymi określają sposób podziału budżetu przeznaczonego na podwyżki wynagrodzeń. Dodatkowo organizacje związkowe z własnej inicjatywy mogą podejmować tematy dotyczące wynagrodzenia pracowników poprzez procedury ustanowione w ZUZP, m.in. poprzez występowanie z wnioskiem o udzielenie dodatkowych informacji czy czynny udział w posiedzeniach, przedmiotem których są kwestie dotyczące zbiorowych interesów i praw pracowniczych.
GRI 102-38: STOSUNEK CAŁKOWITEGO ROCZNEGO WYNAGRODZENIA DLA NAJLEPIEJ OPŁACANEGO PRACOWNIKA SPÓŁKI W KAŻDYM KRAJU, W KTÓRYM DZIAŁALNOŚĆ JEST PROWADZONA W ZNACZĄCYM ZAKRESIE, DO ŚREDNIEGO CAŁKOWITEGO WYNAGRODZENIA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW (WYKLUCZAJĄC NAJLEPIEJ OPŁACANEGO PRACOWNIKA)W TYM SAMYM KRAJU.
W wyliczeniach niniejszego wskaźnika uwzględniono wszystkie składniki wynagrodzeń wskazane w Kodeksie Pracy. Obliczenia te uwzględniają pracowników zatrudnionych na pełny etat i niepełny etat. Stosunek całkowitego rocznego wynagrodzenia dla najlepiej opłacanego pracownika Grupy PxM w Polsce do średniego całkowitego wynagrodzenia wszystkich pracowników obrazuje poniższa tabela.
GRI 102-39: STOSUNEK WZROSTU PROCENTOWEGO CAŁKOWITEGO ROCZNEGO WYNAGRODZENIA NAJLEPIEJ OPŁACANEGO PRACOWNIKA SPÓŁKI W KAŻDYM KRAJU, W KTÓRYM DZIAŁALNOŚĆ JEST PROWADZONA W ZNACZĄCYM ZAKRESIE, DO WZROSTU PROCENTOWEGO ŚREDNIEGO CAŁKOWITEGO WYNAGRODZENIA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW (WYKLUCZAJĄC NAJLEPIEJ OPŁACANEGO PRACOWNIKA) W TYM SAMYM KRAJU .
W wyliczeniach niniejszego wskaźnika uwzględniono wszystkie składniki wynagrodzeń wskazane w Kodeksie pracy. Obliczenia te uwzględniają pracowników zatrudnionych na pełny etat i niepełny etat. Stosunek całkowitego rocznego wynagrodzenia dla najlepiej opłacanego pracownika Grupy PxM w Polsce do średniego całkowitego wynagrodzenia wszystkich pracowników obrazuje poniższa tabela.
Image should be here
Image should be here
74
9. ETYKA
GRI 102-16: WARTOŚCI ORGANIZACJI, JEJ ZASADY, STANDARDY I NORMY ZACHOWANIA
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal rozwija swoją działalność dążąc do równowagi między ekonomią, etyką i poszanowaniem środowiska naturalnego. W swojej działalności biznesowej kieruje się wysokimi standardami etycznymi, budując partnerskie relacje z Klientami, pracownikami oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym.
W związku z powyższymi wartościami oraz zasadami, którymi kieruje się Grupa PxM, z dniem 1 stycznia 2017 r. wszedł w życie Kodeks Etyki w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal oraz Regulamin Komisji Etyki w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, który z dniem 8 lutego 2018 r. na podstawie Zarządzenia nr 2/18 został zmieniona a następnie w roku 2019 Kodeks Etyki i Regulamin został zaktualizowany i Zarząd wydał nowe Zarządzenie nr 22/19 Prezesa Zarządu Polimex Mostostal S.A. z dnia 20.11.2019 r. Zarządzenie to obowiązuje aktualnie w Grupie PxM.
Grupa PxM kieruje się przepisami prawa, normami społecznymi oraz dobrymi obyczajami, monitorując otoczenie prawne, w tym regulacyjne, wynikające z dobrych praktyk rynkowych oraz standardów etycznych. W relacjach z innymi podmiotami, klientami oraz we wszystkich relacjach międzyludzkich istotne dla Grupy PxM jest przestrzeganie przepisów prawa, zasad rzetelności, wiarygodności, profesjonalizmu oraz uczciwej konkurencji. Grupa PxM promuje etos uczciwej i solidnej pracy, wspierając rozwój pracowników, zapewniając bezpieczne i godne warunki pracy, jak również gwarantując każdemu pracownikowi poszanowanie jego godności oraz praw, dążąc tym samym do osiągnięcia sukcesu gospodarczego i społecznego całej Grupy PxM. Grupa przeciwna jest jakimkolwiek formom dyskryminacji rasa, wyznanie, narodowość, kolor skóry, płeć, wiek, orientacja seksualna, przekonania polityczne, przynależność związkowa czy niepełnosprawność nie mogą być powodem do jakiejkolwiek dyskryminacji.
Opisując wartości oraz zasady, jakimi kieruje się Grupa PxM w swojej działalności należy je podzielić na relacje wewnętrzne, zachodzące wewnątrz Grupy PxM, jak również na relacje zewnętrzne, w szczególności na relacje z klientami oraz partnerami biznesowymi.
W relacjach z pracownikami, Grupa PxM stwarza im przede wszystkim szanse rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji. Nie tolerowane w Grupie PxM jakiekolwiek przejawy dyskryminacji, molestowania seksualnego, mobbingu ani inne formy wykorzystywania lub nękania pracowników. Nie jest także tolerowane używanie języka wulgarnego czy obraźliwego. Jedną z zasad, którymi Grupa PxM się kieruje jest także unikanie zatrudniania członków rodziny w tym samym zespole. W szczególności dotyczy to powierzania stanowisk, na których występuje bezpośrednie podporządkowanie służbowe. Wszyscy pracownicy aktywnie uczestniczą w tworzeniu pozytywnego wizerunku Grupy PxM, jak również wszyscy pracownicy powinni godnie reprezentować. Pracownicy powinni także kierować się zasadą lojalności wobec Grupy PxM, nie podejmując czynności, które mogłoby doprowadzić do powstania konfliktu interesów.
Godne i przyjazne warunki pracy to kolejna istotna dla Grupy PxM zasada. Środowisko pracy oparte jest na uczciwości, wzajemnym szacunku, tolerancji i współpracy. Grupa PxM nie akceptuje zachowań i wypowiedzi, które mogą naruszyć dobra osobiste innych osób. Zajmowana pozycja w Grupie PxM nie może być w żadnym wypadku wykorzystana do osiągnięcia osobistych korzyści.
75
Ze względu na profil działalności Grupy PxM, zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników to dla Grupy PxM fundamentalna wartość. Grupa PxM robi wszystko, aby była ona bezpiecznym miejscem pracy, doskonaląc systemy i procedury, które służą podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Celem Grupy PxM jest całkowite wyeliminowanie wypadków w miejscu pracy. Stan bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia jest stale poprawiany przez Grupę PxM, kierując się w tej materii przepisami prawa, normami, wewnętrznymi regulacjami, jak również swoją najlepszą wiedzą. W czasie pracy nie jest dozwolone spożywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków lub innych środków odurzających. Każdy pracownik Grupy zobowiązany jest również do zgłaszania odpowiednim osobom każdy przypadek naruszenia przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, wypadków, obrażeń, chorób, jak również każdy przypadek niekontrolowanego przedostania się niebezpiecznych substancji do środowiska.
Komunikacja między pracownikami Grupy opiera się przede wszystkim na uczciwej i pełnej wymianie informacji, niezbędnych do prawidłowego działania Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. W związku z tym, kierownicy dzielą się ze współpracownikami bieżącymi informacjami na temat aktualnych strategii, planów oraz celów Grupy, jak również udzielają swoim podwładnym pełnych informacji o ocenie ich pracy czy o obszarach, które pracownicy powinni poprawić. Wszyscy mogą wyrażać opinie dotyczące zarządzania Grupy w oparciu o rzetelne przesłanki merytoryczne i przedstawiać przełożonym propozycje działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie oraz rozwój Grupy.
Tworzenie klimatu zaufania, równości szans, sprawiedliwego traktowania to cel, do którego dążą wszyscy pracownicy Grupy PxM. Poszanowanie mienia Grupy, korzystanie z urządzeń firmowych zgodnie z ich przeznaczeniem, jak również właściwe wykorzystanie czasu pracy to podstawy uczciwego funkcjonowania każdego pracownika Grupy. Przyjmowanie i dawanie upominków jest dopuszczalne w biznesie, o ile może to służyć budowaniu dobrych i uczciwych relacji z partnerami biznesowymi. Wszelkie informacje pozyskane od klientów traktowane przez pracowników Grupy jako poufne i mogą być wykorzystywane wyłącznie w celach, dla których zostały zgromadzone.
W relacjach z Klientami, celem Grupy jest dostarczanie wysokiej jakości produktów i usług, odpowiadających potrzebom klienta i gwarantujących osiągnięcie z nich jak największych satysfakcji. Grupa działa zgodnie z zawartymi umowami, które formułowane w sposób jasny i zrozumiały dla obu stron, precyzyjnie określając warunki, jak również unikając niedomówień we współpracy z klientami.
Grupa PxM dba także o prawidłowe relacje z inwestorami. Grupa kształtuje je na zasadach otwartości i zaufania, stosując m.in. zasady opisane w „Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.”. Poza tym, Grupa dba o interesy akcjonariuszy i pozostałych inwestorów, nie czyniąc żadnych posunięć, które mogłyby uprzywilejować jedną grupę inwestorów kosztem drugiej, jak również nie dopuszczając do dyskryminacji drobnych akcjonariuszy. Istotną dla Grupy PxM wartością jest również uczciwe współzawodnictwo z konkurentami. W związku z tym Grupa nie wypowiada się negatywnie o firmach konkurencyjnych, jak również nie podważa ich reputacji. Informacje dotyczące konkurencji pozyskiwane są wyłącznie za pośrednictwem legalnych środków.
Grupa PxM zdaje sobie sprawę oraz rozumie, długofalowym interesom Grupy służy etyczne podejście do otoczenia, spełnienie wymogów prawnych, jak również oczekiwań społeczeństwa. W związku z tym, kształtowane z otoczeniem społecznym relacje oparte na zasadach zrozumienia i poszanowania wzajemnych potrzeb.
76
GRI 102-17: OPIS WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH MECHANIZMÓW W ZAKRESIE NARUSZEŃZASAD ETYCZNYCHI PRAWA
Z dniem 8 lutego 2018 r. na podstawie Zarządzenia nr 2/18 w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal dokonano zmiany Kodeksu Etyki oraz Regulaminu Komisji Etyki, funkcjonujących w Grupie. Najistotniejszą zmianą, która weszła wżycie było wprowadzenie możliwości zgłaszania nieprawidłowości za pomocą specjalnego formularza, znajdującego się na stronie internetowej Spółki .
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stosowania Kodeksu Etyki, każdy z pracowników Grupy może zwrócić się z pytaniami do bezpośredniego przełożonego, jak również innych przedstawicieli kadry kierowniczej. W sytuacji, gdyby udzielone wyjaśnienia nie rozwiały wątpliwości, istnieje także możliwość ich zgłoszenia sprawy do przedstawiciela Komisji Etyki do Biura Audytu, Prezesa Zarządu Polimex Mostostal S.A., lub pod adres: https://www.Polimex Mostostal.pl/whistleblowing .
Wszelkie zgłaszane naruszenia, nadużycia czy nieprawidłowości mogą być przyjmowane z podaniem danych kontaktowych, jak również anonimowo. Fundamentalnymi zasadami odnoszącymi się do wszelkich pytań, próśb czy naruszeń jest poufność oraz ochrona informacji. Bez względu na wybrany wariant zgłoszenia, zarówno bezpośredni przełożony, członkowie Komitetu Audytu jak również przedstawiciele Biura Audytu zobowiązani do ochrony przekazanych im informacji oraz danych osobowych.
Jak zostało wyżej wskazane, w Grupie Kapitałowej funkcjonuje Komisja Etyki, działająca na podstawie Regulaminu Komisji Etyki Grupy Kapitałowej. Jej celem jest umożliwienie pracownikom Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal poufnego zgłaszania naruszeń zasad wskazanych w Kodeksie Etyki Grupy, nadużyć, nieprawidłowości, jak również zachowań szkodliwych dla jej pracowników, jak i całej Grupy.
W skład Komisji Etyki wchodzą Dyrektor Biura Prawnego i Nadzoru Właścicielskiego (przewodniczący), przedstawiciel Biura Personalnego, przedstawiciel Biura Audytu; Kierownik działu komunikacji i PR, ponadto w spotkaniach Komisji Etyki uczestniczy Dyrektor Biura Audytu jako niezależny obserwator.
Zgłoszenia do Komisji Etyki obejmują przede wszystkim naruszenia zasad Kodeksu Etyki, jak również m. in. nadużycia i nieprawidłowości, m.in. w zakresie kradzieży i oszustw materialnych, nieprzestrzegania obowiązujących polityk, procedur czy zasad wpływających negatywnie na kondycję finansową Grupy, jej dobre imię, nieprzestrzegania zasady transparentności w procesie wyboru dostawców, podwykonawców, kooperantów, nieprzestrzegania praw i obowiązków pracowników oraz menedżerów takich jak mobbing, uporczywe nękanie, molestowanie seksualne, nepotyzm, a także zaniechania eskalacji istotnych zdarzeń mających negatywny wpływ na dobre imię. Działania oraz spotkania Komisji Etyki objęte klauzulą poufności zarówno co do zakresu rozpatrywanych spraw, jak i danych osób zgłaszających. Zasada ta obejmuje także osoby trzecie włączone przez Komisję Etyki do postępowania wyjaśniającego. Komisja powinna rozpoznać zgłoszenie w terminie 21 dni.
Zgodnie z Regulaminem działania Komisji Etyki w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, zgłoszenia naruszeń można także wysyłać na skrzynkę lub adres Prezesa Zarządu Spółki, który sprawuje nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem Komisji Etyki. Komisja Etyki sporządza raporty ze swojej działalności i przekazuje je do Zarządu Polimex Mostostal S.A.
77
10. KATEGORIA EKONOMICZNA
GRI 103-1, GRI 103-2, GRI 103-3: PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA. ISTOTNOŚĆ ASPEKTÓW: WYNIKI EKONOMICZNE, POŚREDI WPŁYW EKONOMICZNY, ZACHOWANIA ANTYKONKURENCYJNE.
Podejście zarządcze dla istotnych aspektów w ramach kategorii ekonomicznej zostało opisane w niniejszym raporcie w punktach dotyczących kluczowych wpływów, ryzyk i szans., roli najwyższego organu zarządzającego w zarządzaniu ryzykiem, procesu delegowania władzy oraz stanowisk kierowniczych odpowiedzialnych za kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne, politykach Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal oraz zaangażowania interesariuszy.
10.1 WYNIKI EKONOMICZNE
GRI 201-1: BEZPOŚREDNIA WARTOŚĆ EKONOMICZNA WYTWORZONA I PODZIELONA
Wskaźniki dotyczące bezpośredniej wartości ekonomicznej zostały zaprezentowane w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, w części dotyczącej opisu sytuacji finansowej Grupy.
GRI 201-2: IMPLIKACJE FINANSOWE I INNE RYZYKA ORAZ SZANSE DLA DZIAŁAŃ ORGANIZACJI WYNIKAJĄCE ZE ZMIAN KLIMATYCZNYCH
Na dzień 31 grudnia 2020 r. Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal nie dostrzega istotnych ryzyk wynikających ze zmian klimatycznych, mogących spowodować znaczące zmiany w działalności, przychodach lub kosztach Grupy w bliskim okresie. Niemniej jednak, Grupa dostrzega, w dalszej przyszłości zmiany klimatu mogą wpłynąć negatywnie na prowadzoną przez nią działalność. Z uwagi na coraz częściej występujące klęski żywiołowe, takie jak huragany, tornada, intensywne opady deszczu, nie można wykluczyć, że w przyszłości Grupa może mieć problemy z dotrzymaniem warunków umowy, a w szczególności jej terminów. W konsekwencji, może to narazić Grupę na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu niewykonania zobowiązań wynikających z kontraktów budowlanych (np. kary umowne za opóźnienie). Ewentualne zmiany klimatyczne mogą także niekorzystnie wpłynąć na wizerunek Grupy PxM w sytuacji utrudnionej realizacji postanowień umowy, która może powodować utratę zaufania zleceniodawców. Podobne zjawiska mogą również niekorzystnie wpływać na bieżącą współpracę z podwykonawcami. W dalszej przyszłości zmiany klimatyczne mogą mieć skutki pośrednie dla Grupy. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz większa częstotliwość występowania klęsk żywiołowych może powodować opóźnienia w dostarczaniu materiałów oraz produktów przez dostawców Grupy PxM. W konsekwencji takich zjawisk oraz w konsekwencji potencjalnych opóźnień, największą szkodę (w szczególności szkodę wizerunkową) poniesie Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal, będąca głównym wykonawcą istotnych oraz strategicznych inwestycji.
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal jest świadoma negatywnego wpływu emisji CO 2 na otaczające nas środowisko. Z tego względu Grupa bierze aktywny udział w pozyskiwaniu kontraktów na budowę elektrowni, których paliwo oprócz węgla kamiennego będą stanowiły, inne mniej emisyjne i odnawialne źródła energii. W roku 2020 Grupa zwiększyła procentowy udział w budowie elektrowni sprzyjających środowisku, pozyskując kontrakt na budowę elektrowni wiatrowej.
78
10.2 POŚREDNI WPŁYW EKONOMICZNY
GRI 203-1: ROZWÓJ ORAZ WPŁYW INWESTYCJIW INFRASTRUKTURĘI USŁUGI
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal wysoko ocenia swój rozwój inwestycji w infrastrukturę i usługi. W większości realizowane przez Grupę inwestycje mają charakter komercyjny.
Do pozytywnego wpływu inwestycji realizowanych przez Grupę PxM w infrastrukturę i usługi zakwalifikować można tworzenie miejsc pracy, transfer nowych technologii oraz wpływy z podatków. Dzięki inwestycjom realizowanym w miejscach powszechnie mniej znanych, Grupa przyczynia się do ich promowania, jak również stwarza warunki do sprowadzenia inwestorów z innych branż, co z kolei może przyczynić się do generacji nowych miejsc pracy. W dalszej perspektywie Grupa PxM pośrednio przyczynia się do ściągnięcia nowych technologii z innych branż, wzmocnienia znaczenia lokalizacji na mapie inwestycji na szerszą skalę, dzięki czemu powoduje to umocnienie znaczenia lokalizacji na mapie inwestycji (nie tylko w Polsce, ale również w Europe), co przyczynia się do rozwoju całego regionu.
Dodatkowo zrealizowane oraz będące w trakcie realizacji przez Grupę projekty związane z budową bloków energetycznych przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, bezpieczeństwo energetyczne jest filarem polityki bezpieczeństwa kraju. Od sektora energetycznego uzależnione są bowiem gospodarki państw na całym świecie, w tym również Polski.
Z drugiej strony Grupa PxM dostrzega wyzwania, w których realizowaniu ciągle stara się doskonalić. Najistotniejszym wyzwaniem dla Grupy PxM jest ochrona środowiska naturalnego, do którego należy zaliczyć przede wszystkim przyczynienie się minimalizacji szkodliwego wpływu działalności Grupy PxM na środowisko, np. poprzez wykorzystanie taniego ciepła.
GRI 203-2: ZNACZĄCY POŚREDNI WPŁYW EKONOMICZNY, W TYM SKALA TEGO WPŁYWU
Swoją działalnością Grupa PxM ma pośredni wpływ ekonomicznym in. na:
zmianę produktywności organizacji, sektorów oraz całej gospodarki
rozwój ekonomiczny na obszarach o dużym ubóstwie
wpływ ekonomiczny poprawiający lub pogarszający warunki społeczne bądź środowiskowe
podniesienie umiejętności lub wiedzy w danej grupie zawodowej bądź w danym regionie
miejsca pracy w łańcuch u dostaw lub dystrybucji.
Dzięki realizacji kontraktów, których stroną spółki z Grupy PxM, podmioty współpracujące z Grupą, mogą rozwijać skalę swojej działalności. Przy realizacji projektów Grupy PxM, zatrudniane osoby z obszarów wiejskich, w konsekwencji przekładając się na wzrost zatrudnienia przekłada się na wzrost konsumpcji w regionie. Wpływ ekonomiczny spółek z Grupy PxM wspiera ożywienie gospodarcze w regionie. Szkolenia dofinansowane przez spółki z Grupy, różnego rodzaju kursy techniczne, nauka języków obcych, studia podyplomowe powodują, że spółki wchodzące w skład Grupy stają się wzorem dla innych firm działających w danym regionie. Nowe normy i wymagania klientów podnoszą kwalifikację naszych pracowników.
Spółki z Grupy PxM zaangażowane w realizację zaawansowanych technologicznie obiektów energetycznych, naftochemicznych oraz innych przemysłowych. W ten sposób działalność Grupy wspiera efektywność i wydajność w innych gałęziach gospodarki. Realizowane kontrakty wspierają osiągnie nowych celów środowiskowych w zakresie emisji gazów w sektorze energetycznym oraz naftowym. Dotyczy to zarówno budowy nowych wysoko wydajnych obiektów jaki modernizacji już istniejących instalacji.
79
10.3. ZAPOBIEGANIE KORUPCJI
GRI 103-1, 103-2, 103-3: PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA.ISTOTNOŚĆ ASPEKTU
W okresie objętym niniejszym raportem, w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal stosowano zasady z zakresu przeciwdziałania korupcji i łapownictwu zawarte w Kodeksie Etyki Grupy. Zgodnie z tymi zasadami, Grupa PxM w sposób jasny i wyraźny sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom, w tym przyjmowaniu gratyfikacji finansowych, upominków rzeczowych oraz nieodpłatnych usług, które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na bezstronne podejmowanie decyzjibiznesowych.Przyjmowanieidawaniedrobnychupominkówjestdopuszczalnewbiznesie , o ile może służyć budowaniu dobrych, uczciwych relacji biznesowych z partnerami biznesowymi. Najważniejszymi jednak kryteriami współpracy przedstawicieli Grupy PxM z klientami i partnerami biznesowymi jakość produktów i usług oraz profesjonalizm w relacjach z otoczeniem zewnętrznym. W przypadku, gdy pracownikowi oferowany jest upominek, jedyną sytuacją w której można go przyjąć jest nieznacząca wartość (tzw. prezent o małej wartości, nieprzekraczającej 200 zł) oraz brak wpływu na realizowane zadania i podejmowane decyzje i brak poczucia zobligowania do wzajemności, w tym również gdy jest to upominek reklamowy, firmowy, wręczony oficjalnie, publicznie. Przedstawiciele Grupy PxM nie oferują również korzyści materialnych swoim partnerom biznesowym. Nie dotyczy to zwyczajowo przyjętego wręczania upominków o charakterze promocyjno-reklamowym o nieznacznej wartości. Nie jest dopuszczalne uczestnictwo w organizowanych imprezach rozrywkowych czy nieformalnych spotkaniach, w sytuacji gdyby mogło to mieć niekorzystny wpływ na obiektywizm przy podejmowaniu decyzji biznesowych dotyczących wspomnianych partnerów biznesowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przyjmowania i oferowania upominków należy skonsultować się z bezpośrednim przełożonym lub z przedstawicielem Komisji Etyki.
W przypadku wystąpienia podejrzenia jakiegokolwiek naruszenia Kodeksu Etyki, w tym również wewnętrznych przepisów antykorupcyjnych, istnieją trzy sposoby zgłoszenia jego naruszenia. Jednymzwariantówjestzgłoszeniesiędoswojegobezpośredniegoprzełożonego.
Zgłoszenie naruszenia może także nastąpić także bezpośrednio do Komisji Etyki, w formie mailowej bądź poczty tradycyjnej lub za pomocą specjalnego anonimowego formularza, znajdującego się na stronie internetowej Spółki pod następującym adresem: https://www.polimexmostostal.pl/whistleblowing . Ponadto, osoba chcąca dokonać zgłoszenia może zgłosić się także do Biura Audytu drogą korespondencji: tradycyjnej, elektronicznej, telefonicznej czy podczas rozmowy osobistej.
Fundamentalnymi zasadami odnoszącymi się do wszelkich pytań, próśb czy naruszeń jest poufność oraz ochrona informacji. Bez względu na wybrany wariant zgłoszenia, zarówno bezpośredni przełożony, członkowie Komitetu Audytu jak również przedstawiciele Biura Audytu zobowiązani są do ochrony przekazanych im informacji oraz danych osobowych.
Działania oraz spotkania Komisji Etyki objęte klauzulą poufności zarówno co do zakresu rozpatrywanych spraw, jak i danych osób zgłaszających. Zasada ta obejmuje także osoby trzecie włączone przez Komisję Etyki do postępowania wyjaśniającego. Komisja powinna rozpoznać zgłoszeniewterminie21dni.
Zgodnie z Regulaminem działania Komisji Etyki w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal zgłoszenia naruszeń można także wysyłać na skrzynkę lub adres Prezesa Zarządu Spółki, który sprawuje nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem Komisji Etyki –szczegóły zostały opisane w punkcie 9.
80
GRI 205-1: ZAKŁADY OCENIANE POD KĄTEM RYZYKA WYSTĄPIENIAKORUPCJI
W okresie objętym niniejszym raportem, zakłady nie były oceniane pod kątem ryzyka wystąpienia korupcji.
GRI 205-2: KOMUNIKACJA I SZKOLENIA POŚWIĘCONE POLITYKOM I PROCEDUROM ANTYKORUPCYJNYM.
Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią w okresie objętym niniejszym raportem nie przeprowadzono szkoleń bieżących w tym zakresie. Kodeks etyki stanowi jednak element pakietu informacji dla nowozatrudnionych pracowników Grupy
GRI 205-3: POTWIERDZONEPRZYPADKI KORUPCJI I PODJĘTE DZIAŁANIA
W okresie objętym niniejszym raportem, w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal nie odnotowano przypadków korupcji.
10.4. ZACHOWANIA ANTYKONKURENCYJNE
GRI 206-1: PODJĘTE WOBEC ORGANIZACJI KROKI PRAWNE DOTYCZĄCE PRZYPADKÓW NARUSZEŃ ZASAD WOLNEJ KONKURENCJI, PRAKTYK MONOPOLISTYCZNYCH
W okresie objętym niniejszym raportem, nie podjęto wobec Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal kroków prawnych dotyczących przypadków naruszeń, zasad wolnej konkurencji oraz praktyk monopolistycznych.
Image should be here
81
11. KATEGORIA ŚRODOWISKOWA
GRI 103-1, GRI 103-2, GRI 103-3: PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA. ISTOTNOŚĆ ASPEKTÓW: MATERIAŁY/SUROWCE, ENERGIA, WODA I ŚCIEKI, EMISJE, ŚCIEKI I ODPADY, ZGODNOŚĆ Z REGULACJAMI ŚRODOWISKOWYMI
Jednym z ważniejszych aktów wewnętrznych, funkcjonujących w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, odnoszących się do środowiska jest wdrożona polityka dotycząca jakości, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z jej treścią, Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal w swoich codziennych działaniach zobowiązuje się do dbałości o wpływ na środowisko naturalne ,zarówno podczas realizacji, jaki dalszego użytkowania wyrobów i usług.
W Grupie PxM wdrożony jest proces „Zarządzanie środowiskowe”, zgodny z normą PN-EN ISO 14001. Jego jakościowym celem jest zapewnienie, że dzięki wdrożeniu i utrzymywaniu wyżej wskazanego procesu, spółki objęte Zintegrowanym Systemem Zarządzania będą dążyły do ciągłej poprawy efektów swojej działalności na rzecz środowiska. Celem biznesowym Grupy PxM jest dążenie do minimalizacji kosztów funkcjonowania, w szczególności poprzez:
monitoring zużycia energii i jej nośników (energii elektrycznej, cieplnej, gazu);
monitoring zużycia wody
monitoring zużycia stali
zmniejszenie emisji odpadów przemysłowych
zmniejszenie udziału niesegregowanych odpadów powstających na budowach prowadzonych przez spółki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
Zakres procesu obejmuje tryb postępowania, na który składa się m.in. identyfikacja wymagań prawnych, jak również określenie i nadzorowanie aspektów środowiskowych poprzez monitorowanie pomiarów i okresowe przeglądy zarządzania środowiskowego.
Oprócz powyższego procesu, w Grupie PxM wdrożona jest także procedura, której głównym celem jest określenie zakresu i metod prowadzenia monitoringu środowiskowego, stosownie do przepisów prawnych i decyzji administracyjnych. W ramach Grupy prowadzony jest m.in. tzw. monitoring środowiskowy, będący systemem ciągłych lub systematycznie powtarzanych pomiarów i obserwacji stanu wybranych cech i właściwości środowiska w oparciu o system stałych punktów pomiarowych, przy użyciu aparatury kontrolno–pomiarowej. Tak rozumiany monitoring realizowany w Grupie, obejmuje:
emisję do powietrza (w szczególności wykonywanie okresowych pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza, zgodnie z wydawanymi decyzjami administracyjnymi; pomiary emisji, w sytuacji, gdy dla danej jednostki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal zachodzi taki obowiązek, powinny być wykonywane przez zewnętrzną firmę posiadającą stosowne akredytacje);
emisję zanieczyszczeń w ściekach (w szczególności wykonywanie okresowych pomiarów stężenia zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych i wodach opadowych odprowadzanych do wód powierzchniowych, a także monitoring ścieków, który jest realizowany przez laboratorium w segmencie produkcji w zakresie m.in. oznaczania cynku, fosforu ogólnego, oznaczania chlorków, chemicznego zapotrzebowania tlenu, pomiar pH);
82
emisję hałasu (skupiający się w szczególności na okresowych pomiarach emisji hałasu przemysłowego emitowanego do środowiska; pomiar ten dokonywany jest przez zewnętrzne firmy posiadające akredytacje w wymaganym zakresie);
emisję odpadów (monitoring ten prowadzony jest w szczególności dzięki prowadzeniu ewidencjiodpadówwoparciuokartęprzekazaniaodpaduorazkartęewidencjiodpadu);
pobór wód podziemnych z własnych ujęć (prowadzony zgodnie z odpowiednim harmonogramem monitoringu środowiskowego);
zużycie czynników energetycznych i wody (w szczególności polega na monitoringu zużycia energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz wody);
zużycie surowców i materiałów (prowadzona jest ewidencja zużycia surowców i materiałów na podstawie kart limitowych).
Do stosowania zasad ochrony środowiska obowiązujących w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal, jak również do przestrzegania obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zobowiązane także firmy zewnętrzne, które działają na terenie spółek z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal oraz wykonawcy robót zleconych.
Ze względu na charakter prowadzonej działalności tj. działalność w sektorze energetyki, petrochemii, chemii i przemysłu oraz produkcji stalowych i zabezpieczeń antykorozyjnych, Spółki Grupy podlegają przepisom Prawa Ochrony Środowiska, Prawa Wodnego, Ustawy o Odpadach oraz innym przepisom w zakresie ochrony środowiska. Powyższe przepisy nakładają na Spółki Grupy zobowiązania w zakresie prowadzonej działalności w budownictwie infrastrukturalnym, kolejowym i drogowym oraz działalności produkcyjnej, energetycznej i chemicznej.
Zpunktuwidzeniauwarunkowańochronyśrodowiskanależywskazać,żeSpółkiGrupy:
są podmiotami korzystającymi ze środowiska naturalnego,
realizująprzedsięwzięciamogąceznaczącowpłynąćnaśrodowiskonaturalne
w swojej działalności wykorzystują instalacje, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego.
W okresie historycznych informacji nie stwierdzono naruszenia przez Spółki Grupy PxM obowiązujących pozwoleń środowiskowych. Kontrole przeprowadzone przez organy administracji nie stwierdziły przekroczeń dopuszczalnych norm, ani naruszeń pozwoleń. Spółka nie ponosiła również innych kar za naruszenia przepisów dotyczących ochrony środowiska. Obecnie nie toczą się również żadne postępowania przeciw Spółce w obszarze ochrony środowiska.
Dodatkowo w lipcu 2020 r. w Spółkach Grupy PxM odbył się audyt nadzoru na zgodność z normą ISO 14001:2015. Audyt potwierdził, że Spółki zarządzane według najwyższych ekologicznych standardów, a prowadzony proces produkcyjny gwarantuje dbałość o otaczające środowisko naturalne poprzez zmniejszanie zużycia energii i materiałów, poprawę gospodarki odpadami oraz minimalizację emisji zanieczyszczeń.
Spółki Grupy prowadzą działalność, która nie wymaga uzyskiwania decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wobec czego Spółki nie dysponuje takimi decyzjami.
83
Wdrożona w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal (Grupa PxM lub Grupa) procedura monitorowania środowiska przewiduje także nadzór nad substancjami niebezpiecznymi. Stosownie do jej postanowień, wszystkie substancje i preparaty niebezpieczne, które stosowane na stanowiskach pracy, powinny posiadać kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej. Magazynowanie takich substancji i preparatów powinno się odbywać zgodnie ze wskazówkami zawartymi w karcie charakterystyki. Ponadto substancje szczególnie niebezpieczne dla środowiska powinny być oznakowane odpowiednim piktogramem. Wszystkie substancje, które używane i magazynowane na terenie jednostek organizacyjnych Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal umieszczane w odpowiednim Rejestrze substancji niebezpiecznych.
Poza powyższymi regulacjami wewnętrznymi, w Grupie PxM wdrożono także procedurę „Identyfikacji i oceny aspektów środowiskowych oraz oceny zgodności wymagań prawnych”. Podobnie jak powyższe regulacje, procedura ta zastosowanie ma we wszystkich jednostkach Grupy, które objęte Zintegrowanym Systemem Zarządzania. Obejmuje ona swoim zakresem metody identyfikowania oraz oceny aspektów środowiskowych, jak również, identyfikację wymagań prawnych oraz nadzór nad nimi.
„Instrukcja postępowania z odpadami” jest kolejną procedurą wdrożoną w Grupie, odnosząca się do spraw z zakresu ochrony środowiska. Jej celem jest zapewnienie właściwego postępowania z odpadami od momentu ich powstania do czasu ich przekazania uprawnionym odbiorcom odpadów. Instrukcja ta ma zastosowanie we wszystkich jednostkach organizacyjnych Grupy i obejmuje wszystkich pracowników. Zawiera ona opis postępowania z odpadami, listę czynności zabronionych w zakresie postępowania z odpadami, jak również zasady postępowania w sytuacji awaryjnej podczas wykonywania prac, w których powstają odpady powodujące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.
Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal w 2018 r złożyły wnioski do Marszałka Województwa mazowieckiego o nadanie numerów BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami)aw2019r.uzyskały numery BDO.
Od 2019 r. ewidencja i sprawozdawczość dotycząca wytworzonych odpadów prowadzona jest w BDO.
Ponadto, w Spółce została wdrożona instrukcja „Wykonywania pracy z poszanowaniem środowiska naturalnego”, której zakres zastosowania obejmuje wszystkie jednostki organizacyjne Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
MONITOROWANIE ŚRODOWISKA - SYTUACJE AWARYJNE
W przypadku wystąpienia awarii środowiskowej lub zagrożenia środowiskowego osoba, która to zauważyła powiadamia natychmiast swojego przełożonego, który następnie przekazuje informację o zagrożeniu do kierownika działu ochrony środowiska/ specjalisty ochrony środowiska. W sytuacjach awaryjnych powiadamiani:
W sytuacjach awaryjnych są powiadamiani:
Prezes/Dyrektor Spółki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, w której awaria wystąpiła.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
W przypadku wystąpienia Sytuacji krytycznej Straż Pożarna.
84
11.1. MATERIAŁY / SUROWCE
GRI 301-1: WYKORZYSTYWANE MATERIAŁY/SUROWCE WG MASY LUB OBJĘTOŚCI
Poniższa tabela przedstawia całkowitą masę materiałów wykorzystanych przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal do produkcji i świadczenia usług w okresie objętym niniejszym raportem w podziale na stosowane materiały (surowce) odnawialne oraz nieodnawialne:
Powyższe wyliczenia zostały podane w oparciu o dane z faktur zakupowych. Wykazana w powyższej tabeli różnica zużycia materiałów w 2020 r. w stosunku do roku poprzedniego wynika z uwzględnieniu w danych za 2020 r. danych spółek „Energomontaż-Północ Bełchatów” sp. z o.o., „Stalfa” sp. z o.o. i Polimex - Mostostal ZUT sp. z o.o.
GRI 301-2: PROCENT WYKORZYSTYWANYCH MATERIAŁÓW, KTÓRE STANOWIĄ PRZETWORZONE MATERIAŁY POCZĄTKOWE
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal w 2020 roku powtórnie wykorzystała ok. 8,4% przetworzonych materiałów początkowych.
GRI 301-3: PROCENT ODZYSKANYCH MATERIAŁÓW ZE SPRZEDAWANYCH PRODUKTÓW I ICH OPAKOWAŃ, WEDŁUG KATEGORII MATERIAŁÓW
W Grupie Kapitałowej brak jest istotnych transakcji, w wyniku których można by odzyskiwać materiały z już sprzedanych produktów. W Grupie, w procesie sprzedaży nie wykorzystuje się istotnie opakowań. Wskaźnik ten nie jest istotny z punktu widzenia Grupy.
Image should be here
Image should be here
85
11.2 ENERGIA
GRI 302-1, GRI 302-4: ZUŻYCIE ENERGII WEWNĄTRZORGANIZACJI
Poniższa tabela przedstawia zużycie energii przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal w okresie objętym niniejszym raportem w podziale na rodzaj energii:
Powyższe wyliczenia zostały podane w oparciu o dane z faktur zakupowych. Ujęty w powyższej tabeli wzrost zużycia poszczególnych rodzajów energii wynika z dwóch czynników: (i) rozpoczęcia realizacji nowych istotnych kontraktów strategicznych (ii) ujęcia w danych za 2020 rok danych spółek: „Energomontaż-Północ-Bełchatów” sp. z o.o., „Stalfa” sp. z o.o. i Polimex - Mostostal ZUT sp. z o.o. W okresie objętym niniejszym raportem, Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal korzystała z dostaw energii elektrycznej, które były realizowane przez największych dostawców i producentów energii i ciepła w Polsce. Grupa nie posiada szczegółowej informacji na temat miksu energetycznego będącego podstawą dostaw energii dla Grupy. Grupa szacuje, w ramach realizowanych zakupów, udział energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii w stosunku do całkowitych dostaw energii mógł odpowiadać wskaźnikowi zużycia energii ze źródeł odnawialnych policzonego dla całego kraju. Zgodnie z danymi GUS zużycie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to 12,18% ogólnego zużycia energii.
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal podejmuje próby optymalizacji i zmniejszenia zużycia energii, zarówno z uwagi na aspekty ekologiczne, jak i potencjalne korzyści finansowe.
W lipcu 2017 roku przeprowadzony został audyt energetyczny przez Zespół Auditorów Jednostki Certyfikacyjnej DEKRA. Raport zawiera informacje dotyczące optymalizacji zużycia energii wraz z wytycznymi, które sukcesywnie wprowadzane w funkcjonowanie całej Grupy PxM. W 2021 r. zostanie również przeprowadzony audyt energetyczny w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal.
Image should be here
86
Image should be here
GRI 302-3: INTENSYWNOŚĆ ZUŻYCIA ENERGII
Poniższa tabela przedstawia intensywność zużycia energii przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal w okresie objętym niniejszym raportem:
Wskaźnik intensywności zużycia energii został przyjęty dla całej Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal w oparciu o dane zużycia energii elektrycznej i gazu. Do obliczenia intensywności zużycia energii elektrycznej przyjęto zużycie energii elektrycznej w MWh/przychody ze sprzedaży w mln PLN, natomiast do obliczenia intensywności zużycia gazu przyjęto zużycie gazu w m 3 / przychody ze sprzedaży w mln PLN.
GRI 302-5 ZMNIEJSZENIE WYMAGAŃ ENERGETYCZNYCH PRODUKTÓW I USŁUG
Z uwagi na rodzaj działalności świadczonej przez Grupę PxM, wskaźnik ten jest nieadekwatny do opisania działalności Grupy. Oferowane na rynku dobra i usługi nie charakteryzowane wskaźnikiem ich wymagań energetycznych.
Image should be here
87
11.3. WODA I ŚCIEKI
GRI 303-1: INGERENCJA W WODĘ JAKO WSPÓLNE ZASOBY
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal posiada dwa ujęcia wody ze studni głębinowych zlokalizowanych w Siedlcach i w Krakowie. Grupa posiada cztery źródła wody: dwie studnie głębinowe w Siedlcach i dwie studnie głębinowe w Krakowie. Na pobór wód podziemnych zgodnie z obowiązującym prawem zostały wydane stosowne decyzje, w których określono maksymalne pobory wody z poszczególnych ujęć:
Siedlce:St.1Q max. R.=116000m 3 /rok;St.2Qmax.R.=144000m 3 /rok.
Kraków:St.1+St.2Q max. R.=5760 m 3 /rok.
Za pobór wody z ujęć własnych wnoszone kwartalnie opłaty do Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskiej. Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal nie pobiera wody z innych źródeł, nieprzedstawionych w tabeli we wskaźniku GRI 303-3. Powyższe wyliczenia zostały podane w oparciu o dane z faktur zakupowych i wskazań liczników.
GRI 303-2 ZARZĄDZANIE WPŁYWEM NA ODPROWADZANIE WÓD
Na odprowadzanie wód do sieci kanalizacyjnej Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal posiada odpowiednie pozwolenia, zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi i pozwoleniami na odprowadzanie ścieków przemysłowych do kanalizacji miejskiej. Wskaźnik GRI 306-1 przedstawiony w dalszej części przedstawia całkowitą objętość ścieków według jakości i docelowego miejsca przeznaczenia.
Nieruchomości należące do Spółek Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal na terenie, których prowadzona jest działalność produkcyjna nie oddziałują na obszary Natura 2000. Zakłady należące do Spółek zlokalizowane na terenach przemysłowych, położonych w znacznej odległości od obszarów ochrony przyrodniczej w tym obszarów Natura 2000. Spółka uiszcza opłaty za korzystanie ze środowiska w terminach i wysokości wymaganych prawem. W ciągu ostatnich 5 lat nie stwierdzono zanieczyszczenia lub skażenia gleby, wód podziemnych, wód powierzchniowych na terenach nieruchomości będących własnością Spółek Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Nie zidentyfikowano potencjalnych zagrożeń dla gleby lub wód.
88
GRI 303-3, GRI 303-5 CAŁKOWITYPOBÓR WODY WEDŁUGŹRÓDŁA, ZUŻYCIE WODY
Poniższa tabela przedstawia całkowity pobór wody przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal w okresie objętym niniejszym raportem w podziale na źródło jej poboru:
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal nie pobiera wody z innych źródeł, oprócz powyższych w tabeli. Powyższe wyliczenia zostały podane w oparciu o dane z faktur zakupowych. Pobierana woda w całości podlega zużyciu - nie jest magazynowana, jak również nie podlega ponownemu wykorzystaniu. Na wzrost poboru wody z sieci wodociągowych obcych miała wpływ płukanie instalacji kotła na projekcie EC Żerań oraz uwzględnienie dodatkowo dane trzech spółek Grupy Kapitałowej.
GRI 303-4: ODPROWADZANIEWÓD
W Grupa Kapitałowej Polimex Mostostal nie występuje odprowadzanie wód do rzek lub innych zbiorników wodnych.
11.4. EMISJE
GRI 305-1, GRI 305-2. GRI 305 - 7 EMISJE GAZÓW CIEPLARNIANYCH
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wagę gazów cieplarnianych wyemitowanych przez Grupę PxM w okresie objętym niniejszym raportem:
Bezpośrednia emisja dwutlenku węgla została obliczona w oparciu o wielkość spalania gazu, natomiast pośrednia emisja tego gazu na podstawie wielkości zużycia energii elektrycznej.
Image should be here
Image should be here
89
Powyższe dane zostały opracowane na podstawie wdrożonego w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal programu komputerowego, opracowanego przez zewnętrzny podmiot ATMOTERM
Emisja tlenków azotu, tlenków siarki i innych znaczących emisji do powietrza, które wskazane zostały w tabeli powyżej pochodzi w szczególności z:
procesów spawania;
procesów malowania;
procesów cynkowania.
Na terenie zakładu w Siedlcach, gdzie eksploatowana jest instalacja typu IPPC zastosowane nowoczesne środki techniczne służące ochronie gleby i wód podziemnych. Instalacja eksploatowana w Siedlcach spełnia wymagania BAT (Best Available Techniques - najlepsze dostępne techniki), tj. standardu służącego określaniu wielkości emisji zanieczyszczeń dla większych zakładów przemysłowych UE, dla instalacji do nakładania powłok metalicznych w zakresie zabezpieczeń gleby i wód podziemnych.
Image should be here
90
11.5. ŚCIEKI I ODPADY
GRI 306-1: CAŁKOWITA OBJĘTOŚĆ ŚCIEKÓW WEDŁUG JAKOŚCI I DOCELOWEGO MIEJSCA PRZEZNACZENIA
Poniższa tabela przedstawia całkowitą objętość ścieków odprowadzoną przez Grupę Kapitałową Polimex Mostostal w okresie objętym niniejszym raportem:
Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal w całości odprowadzają ścieki do kanalizacji zakładowej, skąd w dalszej kolejności trafiają do miejskiej kanalizacji. Pobierana woda poddawana jest uzdatnianiu w procesach odżelaziania i odmanganiania i podlega dwa razy w roku badaniu przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Pobierana woda nie podlega powtórnemu wykorzystaniu przez inne podmioty.
Powyższe wyliczenia zostały podane w oparciu o dane z faktur wystawionych przez przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji.
Emisja zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych pochodzi z procesu cynkowania ogniowego realizowanego w ocynkowni w Siedlcach. W celu ograniczenia zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych zastosowano system oczyszczania metodą mechaniczno-chemiczną w podczyszczalni (neutralizatorze). Ścieki przemysłowe po podczyszczeniu w neutralizatorze odprowadzane do kanalizacji miejskiej i dalej do miejskiej oczyszczalni ścieków.
Image should be here
Image should be here
91
GRI 306-2: ODPADY WEDŁUG RODZAJU I METODY UTYLIZACJI
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wagę odpadów, które zostały powtórnie wykorzystane w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal:
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wagę przetworzonych odpadów w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal:
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wagę odpadów podlegających odzyskowi w Grupie PxM:
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wagę odpadów, które zostały wytworzone w roku 2020 w podziale na rodzaj odpadów:
Grupa PxM prowadząc działalność w zakresie produkcji konstrukcji stalowych, nakładania powłok metalicznych i malarskich, realizacji budów i prowadzenia prac remontowych zapewnia właściwe gospodarowanie odpadami powstającymi na wszystkich etapach. Wszystkie odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne, wytwarzane przekazywane firmom posiadającym stosowne zezwolenia. Odpady nie składowane na terenie nieruchomości należących do Spółek GK PxM. Po zgromadzeniu ilości transportowej odpady odbierane są przez uprawnioną firmę do odzysku lub unieszkodliwienia.
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
92
GRI 306-3 ISTOTNE WYCIEKI
W okresie objętym niniejszym raportem, na terenach spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal nie miały miejsca istotne wycieki, mogące mieć wpływ na środowisko naturalne.
GRI 306-4 TRANSPORT ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH
Poniższa tabela przedstawia całkowitą wagę odpadów, które zostały powtórnie wykorzystane w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal:
Ilość importowanych odpadów niebezpiecznych w 2020 r. wyniósł 0 Mg. Metodologię obliczeń stanowi BDO.
Image should be here
Image should be here
93
11.6. ZGODNOŚĆ Z REGULACJAMI
GRI 307-1: NIEPRZESTRZEGANIE PRAWA I REGULACJI DOTYCZĄCYCH OCHRONY ŚRODOWISKA
W okresie objętym niniejszym raportem, na żadną ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal nie zostały nałożone istotne kary ani inne sankcje pozafinansowe z tytułu nieprzestrzegania prawa i regulacji dotyczących ochrony środowiska.
W ciągu ostatnich trzech lat nie było skarg sąsiadów związanych z oddziaływaniem zakładów Spółek Grupy PxM na tereny przyległe, poprzez emisje zapachów, hałasu, pyłów, gazów, zanieczyszczenia gleby, wód podziemnych, wód powierzchniowych.
Image should be here
94
12. KATEGORIA SPOŁECZNA
GRI 103-1, GRI 103-2, GRI 103-3: PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA. ISTOTNOŚĆ ASPEKTÓW: ZATRUDNIENIE, STOSUNKI MIĘDZY PRACOWNIKAMI A KADRĄ ZARZĄDZAJĄCĄ
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal to jedna z większych organizacji z w regionie stwarzających nowe miejsca pracy dające zatrudnienie wielu osobom, zarówno kobietom jak i mężczyznom. Grupa PxM zdaje sobie sprawę z jej wpływu zarówno na społeczności lokalne, jak i jej pracowników. Z tego też względu Grupa PxM dba ich dobro, rozwój, wynagrodzenie i dobrą atmosferę pracy. Grupa PxM jest również świadoma, że doświadczenie, umiejętności i wiedza ich pracowników wpływają bezpośrednio na jakość wytwarzanych przez nią produktów i świadczonych usług.
W spółkach z Grupy PxM ustanowiono procedury otrzymywania wyróżnień i nagród celem motywowania pracowników do jak najlepszej i najefektywniejszej pracy. Spółki z Grupy PxM wdrożyły także regulaminy premiowania, które wskazują kryteria według których jej pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za wykonaną pracę.
Celem Grupy PxM jest tworzenie środowiska opartego na wzajemnym szacunku, tolerancji oraz współpracy. Grupa PxM nie toleruje żadnych formy przemocy, mobbingu czy dyskryminacji, co znajduje odzwierciedlenie w ustanowionych i wdrożonych przez Grupę PxM politykach i procedurach. Na politykę Grupy PxM w zakresie zagadnień pracowniczych składają się:
Kodeks Etyki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal;
Regulaminy Organizacyjne spółek z Grupy PxM;
Regulaminy Pracy spółek z Grupy PxM;
Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy spółek z Grupy PxM;
Regulaminy Wynagradzania spółek z Grupy PxM;
Regulaminy Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych spółek z Grupy PxM;
Kodeks Etyki Grupy PxM jest głównym dokumentem ustanawiającym jednolite zasady i procedury dla całej Grupy PxM i jej pracowników. Zgodnie z zamieszczonymi tam zasadami, Grupa PxM promuje etos uczciwej i solidnej pracy, wspiera rozwój pracowników oraz zapewnia bezpieczne i godne warunki pracy. Rasa, wyznanie, narodowość, kolor skóry, płeć, wiek, orientacja seksualna, przekonania polityczne, przynależność związkowa oraz niepełnosprawność nie mogą być powodem do jakiejkolwiek dyskryminacji. Stworzenie środowiska wolnego od mobbingu i dyskryminacji jest dla Grupy PxM kluczowe. Dodatkowo pracownicy nie mogą przyjmować ani oferować łapówek ani innych korzyści majątkowych lub osobistych. Zgodnie z Kodeksem Etyki, przełożeni skutecznie komunikują pracownikom Grupy PxM zadania oraz oczekiwania dotyczące zajmowanego stanowiska pracy. Grupa PxM dba również o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i dlatego wprowadziła szereg uregulowań i procedur z obszaru BHP, o czym będzie mowa w dalszej części raportu. Wszelkie naruszenia Kodeksu Etyki, pracownicy spółek z Grupy PxM mogą zgłaszać do Komisji Etyki, Biura Audytu lub Prezesa Zarządu Polimex Mostostal S.A. zgodnie z procedurą ustanowioną we wskazanym Kodeksie Etyki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
95
W Grupie PxM zostały ustanowione Regulaminy Pracy dla poszczególnych spółek, które regulują wszelkie kwestie związane z uprawnieniami i obowiązkami pracowników jaki i pracodawcy (takimi jak np. obowiązek przeciwdziałania dyskryminacji, zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, terminowej wypłaty wynagrodzenia czy stwarzania osobom nowo zatrudnianym w spółkach z Grupy PxM warunków sprzyjających adaptacji społecznej i zawodowej), a także zasady przyznawania wyróżnień i nagród, zasady udzielania urlopów, uprawnienia związane z rodzicielstwem, zasady czasu pracy czy regulacje dotyczące porządku wewnętrznego i organizacji pracy.
W Grupie PxM działają organizacje związkowe, czego efektem zawarte Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy w niektórych spółkach z Grupy PxM. Spółki z Grupy PxM współpracują ze związkami zawodowymi na zasadach wzajemnego zaufania i poszanowania. Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy regulują takie uprawnienia pracowników jak: zasady zaszeregowania, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek brygadzistowski, premię regulowaną, nagrodę roczną, odprawę emerytalną, kwestie związane z czasowym przeniesieniem pracownika czy zasady przyznawania bezpłatnych posiłków i napojów. Na podstawie Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy spółki przekazują organizacjom związkowym informacje na temat funkcjonowania i wewnętrznej organizacji spółki, takie jak stan zatrudnienia, wyniki finansowe spółki, średnia płaca w spółce czy ilość godzin nadliczbowych. Dzięki stałej współpracy ze związkami zawodowymi, ustalane również jasne formy i zasady wynagradzania pracowników Grupy PxM. Spółki z Grupy PxM prowadzą dialog ze związkami zawodowymi celem utrzymywania dobrych relacji z pracownikami i bieżącego reagowania na wszelkie pojawiające się problemy i niedogodności.
W spółkach zostały wprowadzone również Regulaminy Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych, które określają zasady korzystania ze środków Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych. Celem Grupy PxM jest tworzenie przyjaznego miejsca pracy i dlatego dzięki środkom zgromadzonym na Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych mogą być m.in. dofinansowywane wypoczynki urlopowe organizowane przez pracowników we własnym zakresie, dofinansowane zorganizowane wypoczynki dzieci i młodzieży czy udzielanie pomocy finansowej dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą być również udzielane na dofinansowanie imprez kulturalno-oświatowych, sportowych i rekreacyjnych. Grupa PxM jest świadoma, że dobre i pozytywne relacje pomiędzy spółką i pracownikami oraz pomiędzy samymi pracownikami w sposób istotny wpływają na rozwój całej Grupy PxM.
Rezultatem stosowania przez Grupę PxM polityk z obszaru pracowniczego jest nie tylko zapewnienie miejsca pracy, w którym wszyscy pracownicy równo traktowani, mogą stale podnosić swoje kwalifikacje, ale również miejsca wolnego od dyskryminacji, mobbingu i przemocy. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowości zachowania innych osób, pracownicy spółek mogą zgłaszać wszelkie przypadki mobbingu, dyskryminacji czy przemocy poprzez procedurę ustanowioną w Kodeksie Etyki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Dodatkowo dzięki przepisom obowiązującym w spółkach Grupy PxM stworzono bezpieczne miejsce pracy, w którym minimalizacja ryzyka wypadków przy pracy oraz bezpieczeństwo i higiena pracy pracowników są dla Grupy PxM priorytetem.
96
Grupa PxM oczekuje, że współpracujący z nią podwykonawcy przestrzegają i będą przestrzegać zasad stosowanych przez Grupę PxM w odniesieniu do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy. W dokumentach wyboru podwykonawców Grupy PxM znajduje się wzór ankiety BHP do wypełnienia przez podwykonawców. Podczas prowadzonych negocjacji, Grupa PxM prowadzi proces prekwalifikacji podwykonawców i żąda od swoich potencjalnych podwykonawców m.in. następujących informacji: czy posiada systemy zapewnienia jakości według PN-EN ISO 9001, czy posiada system zarządzania środowiskowego PN-EN ISO 14001i czy posiada system BHP OHSAS-18001, PN- N18001lub inny system zarządzania. Grupy PxM oczekuje także od swoich podwykonawców sporządzenia Planu Kontroli i Badań. W umowach zawieranych z podwykonawcami znajdują się postanowienia odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy.
12.1 ZATRUDNIENIE
GRI 102-8: LICZBA PRACOWNIKÓW WŁASNYCH I ZNAJDUJĄCYCH SIĘ POD NADZOREM SPÓŁKI WG PŁCI I RODZAJU UMOWY
Liczbę pracowników zatrudnionych w Grupie PxM na dzień 31 grudnia 2020 r. w podziale na płeć oraz typ zatrudnienia obrazują poniższe tabele:
Żaden pracownik Grupy PxM nie jest zatrudniony na podstawie wyboru, powołania, mianowania bądź spółdzielczej umowy o pracę. Całkowita liczba osób nadzorowanych na umowach cywilnoprawnych w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal według stanu na dzień 31.12.2020 r. (osoby, nieprowadzące działalności gospodarczej, z którymi spółki zawarły umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o zarządzanie oraz osoby wchodzące na podstawie powołania w skład Rady Nadzorczej zgodnie z kodeksem spółek handlowych) wynosi 58.
Całkowitą liczbę zatrudnionych w podziale na pełny i niepełny etat oraz płeć obrazuje poniższa tabela:
CAŁKOWITA LICZBA PRACOWNIKÓW W PODZIALE NA PEŁNY I NIEPEŁNY ETAT ORAZ PŁEĆ
2020
2019
Umowa o pracę
KOBIETY
MĘŻCZYŹNI
RAZEM
KOBIETY
MĘŻCZYŹNI
RAZEM
GRUPA KAPITAŁOWA PXM
496
3 721
4 216
404
3 235
3 639
Pełny etat
490
3 705
4 195
396
3 226
3 622
Niepełny etat
6
15
21
8
9
17
Image should be here
97
Z uwagi na rodzaj prowadzonej przez Grupę PxM działalności, nie występują znaczące różnice w liczbie osób zatrudnionych w ciągu roku, które mogłyby mieć związek z porą roku, pracami sezonowymi itp.
Nieznaczna część pracy Grupy PxM jest wykonywana przez pracowników, którzy nie pozostają w stosunku pracy ze spółkami z Grupy PxM (m.in. przez osoby zatrudnione lub pracujące dla organizacji innych niż Grupa PxM np. dostawców).
Powyższe dane zostały przedstawione na podstawie informacji zawartych w systemie kadrowopłacowymwykorzystywanymprzezsłużbykadrowo- płacowewspółkachGrupyPxM.
GRI 102-41: PROCENT WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW, KTÓRZY OBJĘCI ZBIOROWYMI UKŁADAMI PRACY.
W Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal 93,00% wszystkich pracowników objętych jest zakładowymi zbiorowymi układami pracy.
GRI 401-1: CAŁKOWITA LICZBA I WSKAŹNIKI ZATRUDNIENIA NOWYCH PRACOWNIKÓW ORAZ ROTACJI PRACOWNIKÓW
Liczba nowych pracowników w 2020 r. w Grupie PxM wyniosła 683 osób (łącznie z pracownikami migrującymi pomiędzy spółkami Grupy PxM). Liczba pracowników zwolnionych w 2020 r. we wszystkich spółkach w Grupie PxM wyniosła 641).
Image should be here
Image should be here
98
Image should be here
99
Łączną liczbę pracowników nowozatrudnionych oraz zwolnionych w 2019 r. we wszystkich spółkach oraz wskaźnik rotacji pracowników z Grupy PxM obrazuje poniższa tabela:
Image should be here
100
GRI 401-2: ŚWIADCZENIA ZAPEWNIANE PRACOWNIKOM PEŁNOETATOWYM, KTÓRE NIE PRZYSŁUGUJĄ PRACOWNIKOM TYMCZASOWYM LUB ZATRUDNIONYM W NIEPEŁNYM WYMIARZE GODZIN
Wszystkim pracownikom spółek z Grupy PxM, bez względu na formę zatrudnienia (tj. w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, na pełny lub niepełny etat), przysługują świadczenia udzielane na takich samych warunkach. Szczegółowe zasady udzielania świadczeń dodatkowych zostały ustanowione w Regulaminach Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych ustanowionych w części spółek z Grupy PxM. Środki Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych mogą być przeznaczane m.in. na:
dofinansowanie wypoczynku urlopowego organizowanego przez pracownika we własnym zakresie;
dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w formie kolonii, zimowisk, obozów, zielonej/białej szkoły;
udzielanie pomocy finansowej dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej oraz w wypadkach losowych;
udzielanie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe w formie oprocentowanych pożyczek.
Pracownicy spółek z Grupy mają zagwarantowane także wszelkie świadczenia wynikające z Kodeksu pracy, takie jak chociażby urlop macierzyński lub tacierzyński.
GRI 401-3: URLOP MACIERZYŃSKI / OJCOWSKI
Wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w 2020 r. uprawnieni byli do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego.
Wskaźnik powrotu do pracy w 2020 r. wyniósł 100%
Image should be here
101
12.2 . STOSUNKI POMIĘDZY PRACOWNIKAMI A KADRĄ ZARZĄDZAJĄCĄ
GRI 402-1: MINIMALNE OKRESY WYPOWIEDZENIA W ZWIĄZKU ZE ZMIANAMI OPERACYJNYMI
Co do zasady spółki z Grupy PxM nie mają w swoich politykach, procedurach oraz umowach o pracę podpisywanych z pracownikami ustanowionych minimalnych okresów wypowiedzenia innych niż wskazane w Kodeksie pracy. W przypadku, gdy w spółkach z Grupy przeprowadzane duże zmiany związane ze zwalnianiem części pracowników, wówczas stosowane obowiązujące przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz przepisy Kodeksu pracy. Okresy wypowiedzenia umów o pracę oraz konieczność ich konsultacji i negocjacji nie uwzględnione w zakładowych układach zbiorowych pracy we wskazanych powyżej sytuacjach. Należy jednak wskazać, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (w trybie art. 52 Kodeksu pracy) tylko po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy w przypadku spółek w których występują związki zawodowe. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy, zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
Grupa PxM jest świadoma, że terminowe i skuteczne konsultacje z pracownikami i innymi zaangażowanymi stronami, jeśli istnieje ku temu uzasadnienie, pomagają zminimalizować negatywne skutki zmian operacyjnych, odczuwane przez pracowników oraz powiązane społeczności. Z tego względu Grupa PxM umożliwia przedstawicielom organizacji związkowych czynny udział w posiedzeniach, których przedmiotem kwestie dotyczące zbiorowych interesów i praw pracowniczych, a na czas posiedzeń związkowych, funkcyjnym działaczom organizacji związkowych udziela się zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Organizacje związkowe mogą także wystąpić do spółek z Grupy PxM z pisemnym wnioskiem o udzielenie informacji o stanie zatrudnienia, wynikach finansowych, średniej płacy i ilości godzin nadliczbowych, jak również o udzielenie innych dodatkowych informacji.
Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględnione w Zakładowych Układach Zbiorowych Pracy. Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy regulują m.in. kwestię otrzymywania przez pracowników bezpłatnych posiłków i napojów.
Image should be here
102
12.3. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY
GRI 103-1, GRI 103-2, GRI 103-3, GRI 403-1, 403-2, GRI 403-8: SYSTEM ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM I HIGIENĄ PRACY. ISTOTNOŚĆ ASPEKTU
Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom to fundamentalne zasady, którymi kieruje się Grupa Polimex Mostostal. Biorąc pod uwagę istotę oraz wagę tej materii, w kwietniu 2020 r. w Grupie przyjęto nową politykę dotyczącą jakości, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Z punktu widzenia charakteru działalności biznesowej Grupy, jest to jedna z najważniejszych obowiązujących polityk. W swoich codziennych działaniach, Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal zobowiązuje się m.in. do zapewnienia pracownikom jak najlepszych warunków pracy i podejmowania systematycznych działań zapobiegających incydentom przy pracy, chorobom zawodowym oraz zdarzeniom potencjalnie wypadkowym z uwzględnieniem potrzeb i postulatów pracowników w tym zakresie jak również do postępowania zgonie z zasadami przyjętego Kodeksu Etyki i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu oraz uczciwej partnerskiej współpracy z dostawcami i podwykonawcami. Dążąc do osiągnięcia doskonałości organizacyjno-zarządczej oraz podążając w zgodzie z zasadami wynikającymi z ww. polityki, w Grupie funkcjonuje wdrożony i certyfikowany Zintegrowany System Zarządzania jakością, ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i higieną pracy oparty na normach: PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001, PN-ISO 45001.
Odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko, zapewniana poprzez przejrzyste i etyczne postępowanie, które:
przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa,
uwzględnia oczekiwania interesariuszy,
jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania, jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach.
Poza powyższym Spółka jest stroną podpisanej w dniu 26 sierpnia 2010 r. Deklaracji w sprawie współpracy ze Stowarzyszeniem pn: Porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Sygnatariusze powyższej deklaracji, będący głównymi generalnymi wykonawcami w Polsce, zdecydowali się na zawarcie porozumienia celem zwiększenia bezpieczeństwa w budownictwie, a w szczególności zapobieganiu wypadkom śmiertelnym. Poza tym, Porozumienie ma na celu zjednoczenie wysiłków największych firm budowlanych aby zahamować wypadkowość przy pracy, wymieniać dobre praktyki, ujednolicić podejście do zagadnień bezpieczeństwa pracy w przede wszystkim aby oddziaływać na sferę podwykonawców, średnich i drobnych firm budowlanych, w przypadku których współczynnik wypadkowości jest największy. W dniu 22.10.2020 Porozumienie dla bezpieczeństwa otrzymało nr KRS i stało się związkiem pracodawców.
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal jest także stroną w deklarowaniu wspólnych jednolitych działań, dotyczących np.: procesu prekwalifikacji podwykonawców, wymagań BHP dla podwykonawców, nakładania kar za BHP oraz szkoleń okresowych BHP realizowanych przez Sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, zgodnie z którą wiedza oraz umiejętność jej praktycznego zastosowania to podstawowe elementy pomocne w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pracy. W związku z tym, Grupa zobowiązała się do szkolenia swoich pracowników w oparciu o programy przygotowane w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
103
Spółka zadeklarowała się do szkolenia pracowników na stanowiskach robotniczych nie rzadziej niż raz w roku. W 2020 w Grupie Kapitałowej został utworzony zespół specjalistów ds. szkoleń okresowych BHP, którego zadaniem jest prowadzenie szkoleń na wysokim poziomie opartych o przepisy prawa polskiego i doświadczenia Grupy PxM z realizowanych projektów.
Cele weryfikacji firmy podwykonawczej pod względem BHP:
proces wspólny i jednolity dla całego Porozumienia
podniesienie świadomości dotyczącej zagadnień BHP,
poprawa stanu bezpieczeństwa na placu budowy,
zapewnienie przestrzegania standardów BHP podczas realizacji projektu,
zmniejszenie ryzyka zaistnienia wypadków przy pracy,
uwzględnienie kosztów BHP już na tym etapie.
Celem realizacji polityki dotyczącej jakości, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal wdrożono Zintegrowany System Zarządzenia, na który składają się m.in. następujące procedury:
identyfikacja zagrożeń i ocena ryzyka zawodowego;
monitorowanie stanu BHP;
postępowanie, gotowość i reagowanie na wypadki oraz sytuacje awaryjne.
Wszystkie trzy procedury w czerwcu 2020 r. zostały zaktualizowane i dostosowane do wymagań normy ISO 45001.
Procedura pn. „Monitorowanie stanu BHP”, wskazuje tryb postępowania w przypadku wystąpienia wypadku. Z jednej strony wskazuje ona na obowiązki określonych osób w sytuacji wystąpienia wypadku przy pracy (obowiązki pracownika, obowiązki przełożonego pracownika, który uległ wypadkowi, obowiązki zespołu powypadkowego), z drugiej strony – przewiduje także sytuacje wystąpienia wypadku w drodze / z pracy.
Procedura ta opisuje również zasady dotyczące rejestrowania i zgłaszania danych dotyczących wypadków oraz obowiązki z nich wynikające.
Złota Karta Lidera Bezpiecznej Pracy na lata 2020-2021
Image should be here
104
Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal otrzymała po raz kolejny otrzymała po raz kolejny najwyższe wyróżnienie - Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy na lata 2020- 2021, przyznawaną przez Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy. W uznaniu wyników w wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki dla poprawy warunków pracy, bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy, Komisja Wyboru Liderów Bezpiecznej Pracy przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy przyznała po raz kolejny Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy na lata 2020-2021.
Spółka Naftoremont Naftobudowa sp. z o. o., spółka z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal otrzymała nagrodę złotego hełmu (Safety Award) i została wybrana jako Partner Tygodnia (CW40) przestoju remontowego TA2020 w Rafinerii Total, podczas którego realizowany jest przez Spółkę remont instalacji krakingu katalitycznego (Fluid Catalytic Cracking unit).
Image should be here
„Nasi ludzie to największa wartość firmy.
Ich bezpieczeństwo to dla nas cel priorytetowy.
Od lat prowadzimy liczne działania promujące
bezpieczeństwo i poprawę warunków pracy
we wszystkich obszarach naszej działalności.
Tytuł Lider Bezpieczeństwa to nagroda i dowód uznania
dla nas wszystkich
dla Polimex Mostostal.”
Krzysztof Figat Prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A.
Image should be here
105
Dodatkowe akcje przeprowadzane w Spółce:
W lutym 2020 r. przeprowadzono cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi defibrylatorów AED. Łącznie w szkoleniu wzięło udział 90 pracowników z różnych spółek Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.
28 pracowników Grupy Kapitałowej wzięło udział w szkoleniu pt. „Praktyczne aspekty dostosowania systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy do wymagań ISO 45001:2018” szkolenia miało na celu przygotowanie do zastąpienia wycofywanej normy 18001 normą 45001
w dniach 5 11 października Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal wzięła po raz siódmy udział w Tygodniu Bezpieczeństwa największej inicjatywie na rzecz poprawy BHP na polskich budowach hasło przewodnie „Drużyna Bezpiecznie się Trzyma”. Niestety zagrożenie epidemiologiczne i znaczący wzrost liczby zakażeń Covid-19 w Polsce zdeterminował znaczne ograniczenia w organizacji Tygodnia Bezpieczeństwa. Działania promujące bezpieczeństwo zostały ograniczone i polegały przede wszystkim na prowadzeniu działań dydaktycznych dla pracowników Grupy PxM oraz zobowiązaniu firm Podwykonawczych do przeprowadzenia wewnętrznych szkoleń informacyjnych.
Image should be here
Image should be here
106
Poniższy schemat przedstawia przyczyny wypadków zgodnie z kodami Statystycznej karty wypadku (SKW). W przeważającej części wypadków były to przyczyny ludzkie.
PRZYCZYNY WYPADKÓW ZGODNIE Z S-KW
Nieprawidłowe zachowanie się pracownika, stanowi 57% wypadków przy pracy, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do zaistnienia wypadku, a związane z czynnikami organizacyjnymi i materialnymi (technicznymi).
Image should be here
Image should be here
PROCENTOWY PODZIAŁ PRZYCZYN WYPADKÓW
107
W 2020 roku miało miejsce w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal 40 wypadków, co stanowi niemal 45% spadek w odniesieniu do roku poprzedniego. Złamaniom i pęknięciom kości uległo 8 pracowników co stanowi 21% ogółu zaistniałych wypadków. Grupa 14 pracowników (37%) rany i powierzchowne urazy, oraz 11 pracowników (29%) doznało skręcenia, zwichnięcia, naderwania stawów skokowych kończyn dolnych i górnych. Pozostałe to urazy wewnętrzne (stłuczenia) 3%, oparzenia mediami (8%), oraz inne części ciała (2%).
Image should be here
108
GRI 403-3: UDZIAŁ W ZAKRESIE ZDROWIA ZAWODOWEGO
W spółkach Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania funkcjonuje procedura Badania lekarskie wstępne, okresowe, kontrolne w Grupie PxM, której celem jest zapewnienie dopuszczenia do pracy w danej spółce kandydatów do pracy i pracowników posiadających aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Przedmiotem procedury jest tryb postępowania w zakresie badań lekarskich: wstępnych, okresowych i kontrolnych kandydatów do pracy i pracowników w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal. Procedura określa opis postepowania przy kierowaniu kandydatów i pracowników na badania medycyny pracy. Wszystkie działania zgodnie z krajowymi przepisami prawa pracy tj. z obowiązującym Kodeksem Pracy oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresy profilaktyki opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie Pracy (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 2067 z późniejszymi zmianami). W związku z rozwojem pandemii Covid-19 i zmianami legislacyjnymi związanymi z koniecznością wprowadzenia szczególnych rozwiązań zapobiegających, przeciwdziałających i zwalczających COVID-19, ważność okresowych badań lekarskich wykonanych przed datą 7 marca 2020 r. i kończących swoją ważność po tym dniu została przedłużona na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
GRI 403-4: UDZIAŁ PRACOWNIKÓW, KONSULTACJE I KOMUNIKACJA W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY
Zarządzeniem nr 6/2020 z dnia 29 kwietnia 2020 r. w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal powołano Międzyzakładową Komisję Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, będącą organem doradczym i opiniodawczym. Zadaniem Komisji BHP jest:
dokonywanie przeglądu warunków pracy;
dokonywanie okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy;
opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym;
formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy, jak również
współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Spośród członków Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, 30% stanowią przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy.
Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględnione w Zakładowych Układach Zbiorowych Pracy. Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy regulują m.in. kwestię otrzymywania bezpłatnych posiłków i napojów.
109
GRI 403-5: SZKOLENIE PRACOWNIKÓW W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568 z póź. zmianami) szkolenia wstępne z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego w Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal w 2020 r. były prowadzone w zależności od poziomu zagrożenia i możliwości zapewnienia należytych środków bezpieczeństwa w formie stacjonarnej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej. Wyżej przytoczona ustawa wydłużyła również termin ważności okresowych szkoleń BHP do 60 dni od daty ogłoszenia zakończenia stanu epidemii. Szkolenia Okresowe BHP w Grupa PxM w 2020r były prowadzone wyłącznie w sytuacjach, kiedy możliwe było zagwarantowania pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
GRI 403-6: PROMOWANIE ZDROWIA PRACOWNIKÓW
Pracownicy spółek z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal mają możliwość do odpłatnego skorzystania z prywatnej opieki medycznej. Niektóre spółki Grupy, w trosce o ochronę zdrowia pracowników, współpracują z firmą świadczącą usługi z zakresu prywatnej opieki zdrowotnej. Pracownicy tych spółek mogą przystąpić do określonych pakietów medycznych.
Image should be here
110
GRI 403-9, GRI 403-10: WYPADKI I CHOROBY ZAWODOWE
W 2020 r. w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal odnotowano łącznie 40 wypadków. Dla porównania, w 2019 r. w Grupie miało miejsce 71 wypadków. W 2020 r. wskaźnik częstotliwości wypadków wynosił 9,59 (liczba wypadków * 1000 / średnie zatrudnienie), w 2019 roku wyniósł 19,41. Natomiast, w przeliczeniu na (liczba wypadków *1.000.000/godziny przepracowane) wyniósł w 2020 r. 5,631.
Wszyscy pracownicy Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal byli brani pod uwagę przy analizie wskaźnika. Z uwagi na różne profile działalności segmentowej spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, uwzględniono zarówno specyfikację funkcjonowania jak i realizację zadań w każdej spółce. Wszelkie działania w 2020 były ukierunkowane na wyeliminowanie zdarzeń potencjalnie wypadkowych, identyfikacji zagrożeń na stanowiskach pracy podczas realizacji inwestycji, które realizowane są w grupie wysokiego ryzyka.
Wyniki realizowanej kampanii w obszarze Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, zgłaszania Zdarzeń Potencjalnie Wypadkowych (ZPW) w latach przedstawia następujący wykres:
Image should be here
111
Głównym celem podejmowanych działań było dążenie do nadrzędnego celu, jakim jest 0 wypadków śmiertelnych w obszarze realizacji zadań w Grupie. Ponadto działając w Stowarzyszeniu PBB, Grupa realizowała wszystkie zadeklarowane zadania na rok2020 i dalsze.
Poniższy wykres uwzględnia liczbę wypadków w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal:
Z tytułu zaistnienia 40 wypadków przy pracy, w 2020 roku łączna liczba dni tytułu niezdolności do pracy wyniosła 1958 dni, natomiast w 2019 roku 4187. Łączna liczba dni niezdolności do pracy z tytułu wypadków to 4187 dni, wskaźnik ciężkości w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych wnosi 44,74, co stanowi 45 dni niezdolności do pracy na poszkodowanego, natomiast w roku 2019, wskaźnik wynosił 59 dni na poszkodowanego.
W 2020 r. w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal wszczęto łącznie 3 postępowania dotyczących ustalenia prawa do choroby zawodowej, choroby zawodowej nie stwierdzono.
Image should be here
Image should be here
112
12.4 SZKOLENIA I EDUKACJA
GRI 103-1, GRI 103-2, GRI 103-3: PODEJŚCIEDO ZARZĄDZANIA.ISTOTNOŚĆASPEKTU
Rozwój wiedzy i umiejętności pracowników w Grupie PxM zaplanowany jest i prowadzony w oparciu o strategię rozwoju organizacji i jej plany merytoryczne. To jaka wiedza jest potrzebna pracownikom, by lepiej działać oraz które umiejętności wymagają wzmocnienia, powinno przekładać się na realizację długofalowych celów organizacji. Dlatego jednym z wielu wyznaczonych celów Grupy PxM jest stałe podnoszenie kwalifikacji wszystkich pracowników. Działania w tym obszarze mają głównie na celu dokształcanie zatrudnionych pracowników i dopasowywanie ich kompetencji do przyjętych standardów stanowiskowych czy funkcjonalnych.
Grupa PxM jest świadoma, że jakość wykonywanych usług i wytwarzanych produktów w dużej mierze zależy od wiedzy, kwalifikacji i kompetencji pracowników Grupy PxM i dlatego dba nie tylko o zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale również o ich rozwój. Podstawową funkcją obowiązującego w Grupie PxM systemu szkoleniowego jest rola ułatwiania i realizowania wprowadzanych w firmie zmian.
Działania w tym obszarze to m.in.: asocjacja nowo zatrudnionych pracowników, przekwalifikowanie pracowników realokowanych, a także dostarczanie nowej wiedzy i umiejętności koniecznych do utrzymania konkurencyjności w szybko zmieniającym się środowisku gospodarczo-politycznym (wdrażanie nowych technologii, systemów, wprowadzanie nowych produktów itp.).
Przełożeni wspierają rozwój zawodowy pracowników i podnoszą efektywność ich pracy oraz organizują swoją pracę tak, aby w jak największym stopniu wykorzystać zdolności, wiedzę i doświadczenie pracowników. Bardzo istotne dla Grupy PxM jest stworzenie warunków wspomagających rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości i dlatego spółki z Grupy PxM traktują swoich pracowników jak partnerów, z którymi współpracują i na których opinie otwarci. Intencją Grupy PxM jest posiadanie stałej liczby pracowników, regularnie podnoszących swoje kwalifikacje oraz zdobywających coraz to większą wiedzę i doświadczenie.
Obowiązująca procedura „Szkoleń dla pracowników” Grupy PxM dotyczy zarówno szkoleń wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Swoim zakresem obejmuje także studia wyższe, podyplomowe, doktoranckie, szkolenia językowa, szkolenia specjalistyczne oraz obowiązkowe szkolenia BHP. Grupy PxM jako organizacja zakłada zapewnienie jednakowego dostępu do szkoleń i możliwości podwyższenia kwalifikacji dla wszystkich jej pracowników. Procedura szkoleń określa przebieg procesu kształcenia począwszy od momentu i powstania i zbadania potrzeby szkoleniowej pracownika a skończywszy na wyborze najlepszych ofert, udziału pracownika w wybranej formie kształcenia oraz oceny efektów pozaszkoleniowych.
W zależności od rodzaju szkolenia, różna jest wysokość finansowania szkoleń przez Grupę PxM szkolenia. W przypadku szkoleń specjalistycznych, spawalniczych i obowiązkowych, pracodawca pokrywa 100% kosztów szkolenia. W przypadku szkoleń językowych jest to kwota dofinansowania maksymalnie do 80%, natomiast w przypadku szkół wyższych, studiów podyplomowych czy studiów doktoranckich – do 70%.
113
W przypadku szkoleń zewnętrznych, pracownicy Grupy PxM uczestniczący w szkoleniu zobligowani do dokonania rzetelnej oceny szkolenia i dostawcy na podstawie wypełnionej ankiety.
W grudniu 2020 r. została zaktualizowana i wdrożona w Grupie PxM Instrukcja szkoleń BHP, która jest nieodłączną częścią Procedury szkoleń pracowników. Głównym powodem wprowadzenia zmian w Instrukcji było zaprojektowanie wewnętrznego zespołu trenerów/Specjalistów ds. szkoleń BHP dedykowanych do prowadzenia okresowych szkoleń w dziedzinie BHP. Rolę trenerów pełnią doświadczeni i kompetentni Specjaliści ds. szkoleń BHP. Zmiana organizacji szkoleń okresowych BHP wiąże się z koniecznością zapewnienia pracownikom wysokiej jakości szkoleń, które z pewnością wpłyną na większą świadomość i bezpieczeństwo w miejscu ich pracy. Atutem trenerów wewnętrznych oprócz ich pracy na wyłączność jest przede wszystkim dobra znajomość specyfiki działania firmy. Dzięki temu trener może być bardziej wiarygodny i ma większą wiedzę o realiach firmowych/ projektowych.
OBLIGATORYJNE SZKOLENIA BHP DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ POLIMEX MOSTOSTAL REALIZUJE CYKLICZNIE ZGODNIE Z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA GOSPODARKI I PRACY Z DNIA 27.07.2004 R. W SPRAWIE SZKOLENIA W DZIEDZINIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY (DZ.U. Z 2004 R. NR 180, POZ. 1860 ZE ZM.)
Image should be here
114
GRI 404-1: ŚREDNIA LICZBA GODZIN SZKOLENIOWYCH W ROKU PRZYPADAJĄCA NA PRACOWNIKA W PODZIALENA PŁEĆ ORAZ NA KATEGORIĘ PRACOWNIKÓW
W 2020 r. w spółkach Grupy PxM w szkoleniach wzięło udział 1805 pracowników (co stanowi 42,81 % ogółu pracowników), w tym 136 kobiet (27,47% ogółu kobiet) i 1669 mężczyzn (44,85% ogółu mężczyzn). Łączna liczba godzin szkoleniowych wyniosła 42 191.
Średnią liczbę godzin szkoleniowych w roku 2020 przypadającą na przeszkolonego pracownika w podziale na płeć oraz na kategorię pracowników obrazują poniższe tabele:
GRI 404-2: PROGRAMY PODNOSZENIA UMIEJĘTNOŚCI PRACOWNIKÓW I PROGRAMÓW POMOCY PRZEJŚCIOWEJ.
W spółkach wchodzących w skład Grupy PxM przeprowadzane kursy oraz szkolenia recertyfikujące posiadane przez pracowników uprawnienia. Dodatkowo w Grupy PxM wprowadzono procedurę szkoleń dotyczącą zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych szkoleń. Procedura ta swoim zakresem obejmuje również studia wyższe, podyplomowe i doktoranckie. Szkolenia te finansowane lub współfinansowane przez Grupę PxM. Więcej informacji na temat szkoleń znajduje się w części raportu dotyczącej szkoleń i edukacji.
W Grupie PxM nie zostały ustanowione programy pomocy w okresie przejściowym w celu ułatwienia zachowania ciągłości zatrudnienia oraz zarządzania zakończeniem kariery zawodowej wynikającego z przejścia na emeryturę lub rozwiązania umowy o pracę.
GRI 404-3: PROCENT PRACOWNIKÓW OTRZYMUJĄCYCH REGULARNE OCENY SWOICH WYNIKÓW ORAZ INFORMACJE ROZWOJU ZAWODOWEGO, Z PODZIAŁEM NA PŁEĆ ORAZ KATEGORIĘ PRACOWNIKÓW
W 2020 roku w spółkach Grupy PxM nie była dokonana ocena okresowa wyników pracy osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Ocena wyników pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych była dokonana za pierwsze półrocze 2020 roku ale tylko w tych spółkach Grupy PxM, w których był wypracowany zysk i na podstawie, którego została wypłacona pracownikom półroczna regulaminowa premia/nagroda.
Image should be here
115
12.5. PRAWA CZŁOWIEKA
Z uwagi na prowadzoną przez Grupę Kapitałową Polimex- Mostostal działalność oraz główne rynki zbytu, które obejmują przede wszystkim kraje Unii Europejskiej (szczegóły znajdują się w pierwszej części raportu), Grupa nie wprowadziła osobnej polityki ochrony praw człowieka. W Grupie Kapitałowej Polimex- Mostostal nigdy nie były zgłaszane przypadki łamania praw człowieka przez spółki będące częścią Grupy. Grupa nie prowadzi działalności w krajach w których istniałoby podwyższone ryzyko łamania praw człowieka, w tym pracy dzieci czy pracy przymusowej. Ryzyko naruszenia praw człowieka, w tym pracy dzieci czy pracy przymusowej zarówno w spółkach z Grupy jak i u dostawców czy podwykonawców, jest znikome.
Pomimo braku wprowadzenia osobnej polityki praw człowieka, poszanowanie praw człowieka jest kluczowe dla Grupy Polimex Mostostal i dlatego Grupa zapewnia przestrzeganie wszelkich standardów międzynarodowych odnoszących się do praw człowieka, takich jak:
MiędzynarodowejKartyPrawCzłowieka,obejmującejPowszechnąDeklaracjęPrawCzłowi eka;
Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych;
Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych;
Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej Podstawowych Zasad i Praw w Pracy.
Poszanowanie praw człowieka to dla Grupy podstawowa wartość i dlatego dba o ich poszanowanie we wszelkich aspektach jej działalności, a wszelkie świadczone usługi i produkty Grupy wytwarzane z poszanowaniem praw człowieka. Grupa akceptuje i wspiera prawa pracownicze, w tym przynależność do związków zawodowych i dialogu społecznego, czego wyrazem jest aktywna współpraca pomiędzy związkami zawodowymi i spółkami z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Grupa przestrzega również wszelkich przepisów Kodeksu pracy i innych ustaw regulujących prawa pracownicze, dbając o godne warunki pracy i wynagradzania, a także przestrzegając przepisów dotyczących podstawowego czasu pracy i pracy w nadgodzinach. Dodatkowo, Grupa dba o zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, przestrzegając wszelkich przepisów odnoszących się do BHP.
Spółki z Grupy nie tolerują pracy dzieci i pracy niewolniczej, dlatego też nie zatrudniają nieletnich oraz sprzeciwiają się pracy przymusowej.
Dodatkowo, w Kodeksie Etyki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal zostały ustanowione zasady odnoszące się do poszanowania praw człowieka. Zgodnie z Kodeksem Etyki, Grupa gwarantuje każdemu poszanowanie jego praw i godności oraz sprzeciwia się wszelkim formom dyskryminacji, w tym ze względu na rasę, wyznanie, narodowość, kolor skóry, płeć, wiek, orientację seksualną, przekonania polityczne, przynależność związkową czy niepełnosprawność. Wszyscy pracownicy Grupy traktowani z poszanowaniem zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Spółki z Grupy nie akceptują również żadnych form mobbingu, w tym nękania, prześladowania i poniżania, a także molestowania seksualnego.
116
Dokumentami poruszającymi tematykę praw człowieka również regulaminy pracy spółek z Grupy wskazujące, że pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi, szanować godność i inne dobra osobiste pracowników czy przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu.
Grupa PxM nie pozostaje obojętna na łamanie praw człowieka i każda osoba je naruszająca musi liczyć się z poniesieniem ewentualnych konsekwencji za swoje działania. Zgodnie z Kodeksem Etyki Grupy PxM, zasady opisane we wskazanym Kodeksie Etyki muszą być znane każdemu pracownikowi spółek z Grupy i wszyscy pracownicy zobowiązani do przestrzegania tych zasad, a wobec pracowników nieprzestrzegających zasad opisanych w Kodeksie, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje przewidziane w przepisach prawa pracy. Przy zawieraniu umowy o pracę, każdemu pracownikowi udostępniany jest Kodeks Etyki, z którym ma obowiązek się zapoznać.
Wszelkie wskazane powyżej przypadki naruszenia Kodeksu Etyki pracownicy mogą zgłaszać do Komisji Etyki, Biura Audytu lub Prezesa Zarządu spółki Polimex Mostostal drogą mailową bądź poprzez wypełnienie formularza, a do Komisji Etyki także poprzez pocztę tradycyjną, zgodnie z procedurą ustanowioną w Kodeksie Etyki Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Zgłoszenia mogą być dokonane z podaniem danych kontaktowych bądź anonimowo, a osobie zgłaszającej zapewnia się poufność danych osobowych i zachowanie w tajemnicy przekazanych informacji.
Image should be here
117
13. INDEKS GRI GRI 102-55
WSKAŹNIK
RAPORTO- WANIE
STRON A
WYTYCZNE GRI
KOMENTARZ
WSKAŹNIKI PROFILOWE:
Profil organizacji:
GRI 102-1
tak
4
Nazwa organizacji.
GRI 102-2
tak
27
Działalność, marki, produkty i usługi.
GRI 102-3
tak
4
Lokalizacja siedziby głównej organizacji.
GRI 102-4
tak
44
Lokalizacje prowadzenia działalności.
GRI 102-5
tak
45
Charakter własności oraz forma prawna.
GRI 102-6
tak
45
Rynki obsługiwane przez organizację
GRI 102-7
tak
47
Skala organizacji.
GRI 102-8
tak
96
Informacja na temat pracowników własnych i znajdujących się pod nadzorem spółki
GRI 102-9
tak
47
Łańcuch dostaw.
GRI 102-10
tak
48
Znaczące zmiany w raportowanym okresie dotyczące organizacji lub łańcucha dostaw.
GRI 102-11
tak
49
Zasada przezorności.
GRI 102-12
tak
49
Zewnętrzne inicjatywy.
GRI 102-13
tak
50
Uczestnictwo organizacji w stowarzyszeniach oraz organizacjach.
Strategia:
GRI 102-14
tak
10
Oświadczenie ze strony najważniejszych rangą decydentów w organizacji.
GRI 102-15
tak
14
Kluczowe wpływy, ryzyka i szanse.
Etyka i uczciwość:
GRI 102-16
tak
74
Wartości organizacji, jej zasady, standardy i normy zachowania.
GRI 102-17
tak
76
Mechanizmy w zakresie naruszeń zasad etycznych i prawa.
Ład organizacyjny:
GRI 102-18
tak
59
Struktura organów zarządzających organizacji.
GRI 102-19
tak
64
Delegowanie władzy.
118
GRI 102-20
tak
64
Stanowiska kierownicze odpowiedzialne za zagadnienia ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
GRI 102-21
tak
56
Konsultacje z interesariuszami w kwestiach ekonomicznych, środowiskowych i społecznych.
GRI 102-22
tak
59
Skład najwyższego organu zarządzającego oraz jego komitetów.
GRI 102-23
tak
59
Przewodniczący najwyższego organu zarządzającego.
GRI 102-24
tak
65
Proces nominacji i wyboru członków najwyższego organu zarządzającego.
GRI 102-25
tak
66
Konflikty interesów.
GRI 102-26
tak
67
Rola najwyższego organu zarządzającego w procesie opracowywania celów, wartości i strategii.
GRI 102-27
tak
68
Poziom znajomości zagadnień ekonomicznych, środowiskowych i społecznych wśród członków najwyższego organu zarządzającego.
GRI 102-28
tak
69
Procesy oceny pracy najwyższego organu zarządzającego w sferze zarządzania zagadnieniami ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi.
GRI 102-29
tak
14
Identyfikacja oraz zarządzanie wpływem ekonomicznym, środowiskowym i społecznym.
GRI 102-30
tak
14
Skuteczność procesów zarządzania ryzykiem organizacji.
GRI 102-31
tak
14
Dokonywanie przeglądu istotnych aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych.
GRI 102-32
tak
-
Wskazanie najwyższego ciała lub stanowiska odpowiedzialnego za formalną ewaluację i zatwierdzanie raportu zrównoważonego rozwoju organizacji i sprawdzanie, czy uwzględniono w nim wszystkie istotne aspekty.
Zarząd
GRI 102-33
tak
71
Proces informowania najwyższego organu zarządzającego o krytycznych kwestiach.
GRI 102-34
tak
71
Charakter i całkowita liczba krytycznych kwestii.
GRI 102-35
tak
72
Polityka wynagrodzeń.
GRI 102-36
tak
72
Proces ustalania systemu wynagrodzeń.
GRI 102-37
tak
73
Zaangażowanie interesariuszy w proces ustalania wynagrodzenia.
GRI 102-38
tak
73
Stosunek całkowitego rocznego wynagrodzenia dla najlepiej opłacanego pracownika spółki do średniego całkowitego wynagrodzenia wszystkich pracowników.
GRI 102-39
tak
73
Stosunek wzrostu procentowego całkowitego rocznego wynagrodzenia najlepiej opłacanego
119
pracownika spółki do wzrostu procentowego średniego całkowitego wynagrodzenia wszystkich pracowników.
Zaangażowanie interesariuszy:
GRI 102-40
tak
55
Lista grup interesariuszy.
GRI 102-41
tak
97
Zbiorowe układy pracy.
GRI 102-42
tak
56
Podstawy identyfikacji i selekcji zaangażowanych grup interesariuszy.
GRI 102-43
tak
56
Podejście organizacji do angażowania interesariuszy.
GRI 102-44
tak
56
Kluczowe kwestie i zagadnienia poruszone przez interesariuszy.
Praktyka w zakresie raportowania:
GRI 102-45
tak
51
Podmioty uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
GRI 102-46
tak
52
Definiowanie treści raportu oraz granic aspektów.
GRI 102-47
tak
53
Lista istotnych aspektów.
GRI 102-48
tak
3
Ponowne przedstawienie danych z poprzednich raportów.
GRI 102-49
tak
53
Zmiany w zakresie raportowania w odniesieniu do istotnych aspektów i ich granic.
GRI 102-50
tak
3
Okres objęty raportowaniem.
GRI 102-51
tak
3
Data publikacji ostatniego raportu
GRI 102-52
tak
3
Cykl raportowania.
GRI 102-53
tak
3
Punkt kontaktowy w zakresie pytań dotyczących raportu i jego treści.
GRI 102-54
tak
3
Wskazanie czy raport sporządzono zgodnie ze Standardem GRI.
GRI 102-55
tak
3
Indeks GRI.
GRI 102-56
tak
3
Zewnętrzna weryfikacja Raportu.
WSKAŹNIKI SZCZEGÓŁOWE:
Kategoria ekonomiczna:
Wyniki ekonomiczne
GRI 103-1
tak
53
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń
GRI 103-2
tak
77
Podejście do zarządzania
GRI 103-3
tak
77
Ocena podejścia do zarządzania
GRI 201-1
tak
77
Bezpośrednia wartość ekonomiczna wytworzona i podzielona.
120
GRI 201-2
tak
77
Implikacje finansowe i inne ryzyka oraz szanse dla działań organizacji wynikające ze zmian klimatycznych.
GRI 201-3
nie
-
Pokrycie zobowiązań emerytalnych organizacji wynikających z programów o zdefiniowanych świadczeniach.
Spółki z GK PxM pokrywają jedynie zobowiązania emerytalne wynikające z obowiązujących przepisów prawnych. W okresie objętym niniejszym raportem nie obowiązywały żadne dodatkowe programy emerytalne
GRI 201-4
nie
-
Pomoc finansowa uzyskana od państwa.
Aspekt nie dotyczy spółek z GK PxM – nie są one beneficjentami istotnej pomocy finansowej uzyskanej od państwa.
Pośredni wpływ ekonomiczny
GRI 103-1
tak
77
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
77
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
77
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 203-1
tak
78
Rozwój oraz wpływ inwestycji w infrastrukturę i usługi.
GRI 203-2
tak
78
Znaczący pośredni wpływ ekonomiczny.
Zapobieganie korupcji
GRI 103-1
tak
79
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
79
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
79
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 205-1
tak
80
Zakłady ocenione pod kątem ryzyka wystąpienia korupcji.
GRI 205-2
tak
80
Komunikacja i szkolenia poświęcone politykom i procedurom antykorupcyjnym.
Nie przeprowadzono szkoleń w tym zakresie, jednak przy zawieraniu umów o pracę pracownicy mieli możliwość zapoznania się z Kodeksem Etyki.
GRI 205-3
tak
80
Potwierdzone przypadki korupcji i podjęte działania.
Zachowania antykonkurencyjne
121
GRI 103-1
tak
79
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
79
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
79
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 206-1
tak
80
Podjęte wobec organizacji kroki prawne dotyczące przypadków naruszeń zasad wolnej konkurencji, praktyk monopolistycznych.
Kategoria środowiskowa:
Materiały / surowce
GRI 103-1
tak
81
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
81
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
81
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 301-1
tak
84
Wykorzystywane materiały/surowce wg masy lub objętości.
GRI 301-2
tak
84
Wykorzystane materiały, które stanowią przetworzone materiały początkowe.
GRI 301-3
tak
84
Odzyskane materiały ze sprzedawanych produktów i ich opakowań.
Energia
GRI 103-1
tak
81
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
81
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
81
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 302-1
tak
85
Zużycie energii wewnątrz organizacji.
GRI 302-2
nie
-
Zużycie energii na zewnątrz organizacji
nieadekwatne
GRI 302-3
tak
86
Intensywność zużycia energii.
GRI 302-4
tak
85
Zmniejszenie zużycia energii.
GRI 302-5
tak
86
Zmniejszenie wymagań energetycznych produktów i usług.
Woda i ścieki
122
GRI 103-1
tak
81
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
81
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
81
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 303-1
tak
87
Ingerencja w wodę jako wspólne zasoby.
GRI 303-2
tak
87
Zarządzanie wpływem na odprowadzanie wód.
GRI 303-3
tak
88
Pobór wody.
GRI 303-4
tak
88
Odprowadzanie wód.
GRI 303-5
tak
88
Zużycie wody.
Emisje
GRI 103-1
tak
81
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
81
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
81
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 305-1
tak
88
Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych.
GRI 305-2
tak
88
Pośrednie emisje gazów cieplarnianych.
GRI 305-3
nie
-
Inne pośrednie emisje gazów cieplarnianych.
nieadekwatne
GRI 305-4
nie
-
Intensywność emisji gazów cieplarnianych.
nieadekwatne
GRI 305-5
nie
-
Redukcja emisji gazów cieplarnianych.
nieadekwatne
GRI 305-6
nie
-
Emisja substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO).
nieadekwatne
GRI 305-7
tak
88
Emisje tlenków azotu, tlenków siarki i innych znaczących emisji do powietrza.
Ścieki i odpady
GRI 103-1
tak
81
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
81
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
81
Ocena podejścia do zarządzania.
123
GRI 306-1
tak
90
Ścieki według jakości i docelowego miejsca przeznaczenia.
GRI 306-2
tak
91
Odpady według rodzaju i metody utylizacji.
GRI 306-3
tak
92
Istotne wycieki.
GRI 306-4
tak
92
Transport odpadów niebezpiecznych.
GRI 306-5
nie
-
Akweny wodne, na które istotny wpływ na zrzucana przez organizację woda i/lub wycieki.
nieadekwatne
Zgodność z regulacjami środowiskowymi
GRI 103-1
tak
81
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
81
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
81
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 307-1
tak
93
Nieprzestrzeganie przepisów i regulacji dotyczących ochrony środowiska.
Kategoria społeczna:
Zatrudnienie
GRI 103-1
tak
94
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
94
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
94
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 401-1
tak
97
Nowi pracownicy oraz rotacja pracowników.
GRI 401-2
tak
100
Świadczenia zapewniane pracownikom pełnoetatowym, które nie przysługują pracownikom tymczasowym lub zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin.
GRI 401-3
tak
100
Urlop macierzyński / tacierzyński.
Stosunki pomiędzy pracownikami a kadrą zarządzającą
GRI 103-1
tak
94
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
94
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
94
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 402-1
tak
101
Minimalne okresy wypowiedzenia w związku ze zmianami operacyjnymi.
124
Bezpieczeństwo i higiena pracy
GRI 103-1
tak
102
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
102
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
102
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 403-1
tak
102
System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
GRI 403-2
tak
102
Identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka i badanie wypadków.
GRI 403-3
tak
108
Usługi w zakresie zdrowia zawodowego.
GRI 403-4
tak
108
Udział pracowników, konsultacje i komunikacja w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy.
GRI 403-5
tak
109
Szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
GRI 403-6
tak
109
Promowanie zdrowia pracowników.
GRI 403-7
nie
-
Łagodzenie lub zapobieganie znaczącego negatywnego wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy, który jest bezpośrednio związany z działaniami, produktami lub usługami świadczonymi przez Grupę przez swoje relacje biznesowe oraz powiązane zagrożenia i ryzyka.
nieadekwatne
GRI 403-8
tak
102
Pracownicy objęci systemem zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
GRI 403-9
tak
110
Wypadki przy pracy.
GRI 403-10
tak
110
Choroby zawodowe.
Szkolenia i edukacja
GRI 103-1
tak
112
Wyjaśnienie istotnych aspektów wraz ze wskazaniem ograniczeń.
GRI 103-2
tak
112
Podejście do zarządzania.
GRI 103-3
tak
112
Ocena podejścia do zarządzania.
GRI 404-1
tak
114
Średnia liczba godzin szkoleniowych w roku przypadająca na pracownika.
GRI 404-2
tak
114
Programy rozwoju umiejętności pracowników i programów pomocy przejściowej.
GRI 404-3
tak
114
Procent pracowników otrzymujących regularne oceny swoich wyników oraz informacje rozwoju zawodowego.
125
14. DEFINICJE
Image should be here
126
15. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA NA TEMAT INFORMACJI NIEFINANSOWYCH
Niniejsze sprawozdanie na temat informacji niefinansowych Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal zostało zatwierdzone do publikacji w dniu roku.
_______________________
Krzysztof Figat
Prezes Zarządu
______________________
Maciej Korniluk
Wiceprezes Zarządu
Image should be here