Szanowni Akcjonariusze,
Niniejszym przekazujemy na Państwa ręce sprawozdanie podsumowujące działania i wyniki Grupy Kapitałowej Sygnity za rok obrotowy zakończony 30 września 2022 roku. Rok ten obfitował w wiele wyzwań i zdarzeń o niecodziennym charakterze. Wybuch wojny na Ukrainie, rosnąca inflacja skutkująca presją płacową oraz szybki wzrost stóp procentowych, w mniejszym lub większym stopniu oddziaływały zarówno na Sygnity, jak i na otoczenie w jakim działa.
Powyżej wskazane zdarzenia wpłynęły na zakres usług oferowanych Klientom przez Grupę Sygnity w raportowanym okresie, ale także przyczyniły się do spadku marży w porównaniu do roku poprzedzającego. W obszarze rozwiązań dla sektora publicznego Spółka wspierała swoimi produktami jednostki centralne i lokalne we wdrażaniu działań związanych z rządowymi programami antyinflacyjnymi, a także pomocy uchodźcom z Ukrainy. W zakresie obszaru bankowo-finansowego Grupa wdrażała z kolei m.in. rozwiązania informatyczne wspierające agentów emisji obligacji skarbowych, a ponadto obsługiwała sektor giełdowy i maklerski poprzez wdrożenia oraz rozwój autorskich systemów. Dla klientów z sektora energetyki nieustannie dostosowywaliśmy nasze rozwiązania do dynamicznie zmieniających się przepisów i wymogów prawnych, a nasz autorski system klasy ERP Quatra Max wpierał tysiące użytkowników przy wprowadzaniu reformy podatkowej Nowy Polski Ład.
Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku obrotowego było zakończenie procesu przeglądu opcji strategicznych Grupy Sygnity. W jego konsekwencji w dniu 22 marca doszło do ogłoszenia przez Total Specific Solutions (TSS) z siedzibą w Holandii wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Spółki. TSS ostatecznie przejął blisko 73% akcji Sygnity, stając się jej strategicznym akcjonariuszem. Zmiana inwestora rozpoczęła nowy rozdział w historii Grupy. Przez ostatnie dwa kwartały Zarząd oraz Dyrektorzy intensywnie współpracowali z Radą Nadzorczą oraz swoimi odpowiednikami w TSS w celu identyfikacji i wdrożenia najlepszych praktyk i strategii w ramach zarządzanych przez siebie obszarów biznesowych.
WYNIKI FINANSOWE
Poniżej skrótowe omówienie kluczowych rezultatów osiągniętych w pierwszej połowie roku obrotowego 2021/2022:
1. Grupa wygenerowała przychody netto ze sprzedaży na poziomie 211,6 mln , co stanowi wzrost o około 4% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku finansowego (204,1 mln zł).
2. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 25,4 mln , co stanowi spadek o 27% w stosunku do wartości porównywalnych dla analogicznego okresu poprzedniego roku (34,9 mln po wyeliminowaniu zdarzenia jednorazowego), pomimo wzrostu przychodów. Istotną przyczyną pogorszenia marży operacyjnej w raportowanym okresie (spadek o 5 p.p.) była presja płacowa, która nie znalazła jeszcze odzwierciedlenia w kontraktach z Klientami, jak również dodatkowa rezerwa w wysokości 2,6 mln utworzona na przyszłe koszty w ramach jednego z długoterminowych kontraktów realizowanych przez Spółkę od 2016 roku (omówione szczegółowo w notach do sprawozdania finansowego). Ponadto w raportowanym okresie Spółka poniosła jednorazowe koszty doradztwa w zakresie przeglądu opcji strategicznych.
3. Zysk netto w omawianym okresie wyniósł 27,0 mln (18,4 mln po eliminacji zdarzeń jednorazowych) w porównaniu do 46,6 mln w roku przednim (27,7 mln po eliminacji zdarzeń jednorazowych). Zdarzeniami, które korzystnie wpłynęły na zysk netto w roku obrotowym 2021/2022 były ostateczne, pozytywne rozstrzygnięcia organów podatkowych w zakresie sporów i kontroli dotyczących lat poprzednich, które zostały uwzględnione zarówno w przychodach finansowych, jak i podatku dochodowym.
I. ZADŁUŻENIE I PŁYNNOŚĆ SPÓŁKI
W całym roku obrotowym 2021/2022 Grupa terminowo realizowała swoje zobowiązania finansowe, których główną część stanowiły wyemitowane obligacje. Na dzień 30 września 2022 roku zadłużenie finansowe netto Grupy (z wyłączeniem zobowiązań czynszowych wynajmowanych lokalizacji oraz najmu długoterminowego samochodów) wyniosło 2,6 mln wobec 29,3 mln na koniec roku obrotowego zakończonego 30 września 2021.
Spółka utrzymywała wysokie saldo środków pieniężnych w wysokości 34,5 mln na dzień bilansowy i po raz pierwszy od zakończenia procesu restrukturyzacji zawarła umowę z bankiem na udostępnienie linii gwarancyjnych.
II. DALSZY ROZWÓJ
W kolejnym roku Grupa zamierza skupić się na poprawie rentowności i zniwelowaniu negatywnych skutków presji inflacyjnej, która wpłynęła na bazę kosztową w bieżącym roku. Spółka w dalszym ciągu będzie przede wszystkim bazowała na własnych produktach i usługach, dzięki którym jest w stanie dostarczać najwyższej jakości wsparcie obecnym i nowym Klientom, z wielu wyspecjalizowanych obszarów.
Grupa będzie również kontynuowała projekty rozwojowe nowych inicjatyw opartych o własne produkty i usługi, które rozpoczęły się w poprzednich okresach sprawozdawczych.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Spółka przewiduje prowadzenie działań dotyczących dalszego rozwoju Grupy poprzez możliwe akwizycje. Sygnity zamierza eksplorować rynek w poszukiwaniu atrakcyjnych celów akwizycyjnych. Korzystając z doświadczeń TSS, Sygnity zamierza inwestować nadwyżki środków pieniężnych w budowę grupy niezależnych wertykalnych spółek softwarowych, dostarczających kluczowe i krytyczne rozwiązania dla Klientów z konkretnych branż i sektorów, w oparciu o własne produkty.
Jako Zarząd żywimy głębokie przekonanie, że poprzez wdrożenie wiedzy i najlepszych praktyk Grupy TSS, Sygnity umocni swoją pozycję na lokalnym rynku informatycznym oraz wejdzie na stałą ścieżkę wzrostu zarówno organicznego, jak i akwizycyjnego. Wierzymy, że połączenie efektywności operacyjnej oraz konsekwentnej reinwestycji wolnych środków pieniężnych doprowadzi do wzrostu wartości Spółki, a przez to przełoży się również na maksymalizację zwrotu z zainwestowanego kapitału dla naszych Akcjonariuszy.
Z poważaniem,
Maciej Różycki, Prezes Zarządu
Inga Jędrzejewska, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych
Mariusz Jurak, Wiceprezes Zarządu