RAPORT FINANSOWY BUDIMEX SA ZA 2022 ROK WSTĘP OD PREZESA ARTURA POPKO
Szanowni Państwo,
Klienci, Inwestorzy i Pracownicy,
gdybym chciał jednym zdaniem podsumować 2022 rok to z pewnością mógłbym powiedzieć, że to rok pełen wyzwań. Powolne wychodzenie z pandemii, konflikt zbrojny u naszych granic, inflacja i niepewna sytuacja międzynarodowa to jedne z wielu przeciwności, którym musieliśmy stawiać czoło w 2022 roku.
Wahania rynkowe znalazły swoje odzwierciedlenie w poziomie koniunktury dla polskiego przemysłu. Wskaźnik PMI w 2022 roku obniżał się z poziomu 54,5 pkt w styczniu do 40,9 pkt w II połowie roku i 45,6 pkt. na koniec roku. Obecnie notuje on tendencję wzrostową jednak dynamika ta, zgodnie z prognozami na 2023 rok, może zostać osłabiona przez utrzymującą się inflację.
W budownictwie skutki trudnej sytuacji gospodarczej najmocniej odczuł segment mieszkaniowy. Sprzedaż mieszkań w sześciu głównych aglomeracjach spadła rok do roku o 49%, osiągając najniższy wynik od lat. W pozostałych sektorach duża liczba realizowanych już i zakontraktowanych inwestycji przyczyniła się do utrzymania stabilnej sytuacji w 2022 roku. W okresie od stycznia do grudnia wskaźnik produkcji budowlano-montażowej wzrósł o 6,2% r/r. W poszczególnych segmentach osiągnął wartości +11,7% w przypadku budowy budynków oraz +5,4% dla robót budowlanych specjalistycznych. W 2021 roku dynamika budownictwa infrastrukturalnego kształtowała się na poziomie 7,9% r/r.
Istotne wyzwanie dla branży budowlanej w minionym roku stanowiły jednak rosnące koszty realizacji inwestycji i związana z tym konieczność waloryzacji kontraktów. Zamknięcie się krajów Unii Europejskiej na rynek producentów z Rosji i Białorusi spowodował niedobór głównych surowców budowlanych. To przełożyło się na dynamiczny wzrost cen betonu, stali czy asfaltu w drugim kwartale 2022 roku. W przypadku betonu jest to wzrost o blisko 70% r/r. W kolejnych miesiącach uległy one stabilizacji, jednak na znacznie wyższych poziomach niż w latach ubiegłych. O trudności tej sytuacji świadczy fakt, że wysokie koszty materiałów przez 73,5% firm budowlanych wskazane zostały jako realna bariera dla prowadzenia działalności i rozwoju firmy w 2022 roku.
Kolejnym czynnikiem, z którym mierzyły się wszystkie branże na naszym rynku to ceny surowców energetycznych. Drożejące ropa naftowa i gaz, wykorzystywane zarówno w procesach produkcyjnych na rzecz budownictwa, jak i do zasilania maszyn i operacji na placach budowy, przyczyniły się w 2022 roku m.in. do spadku marżowości kontraktów.
W wyniku inflacji, która w ubiegłym roku przekroczyła 14%, wzrosły też koszty wynagrodzeń. Kluczowa w tej sytuacji stała się przemyślana polityka zakupowa i odpowiedzialna kontraktacja. Były to jedne z priorytetów Budimeksu na 2022 rok, które udało nam się zrealizować.
W Budimex SA na rynek i otoczenie biznesowe patrzymy w dłuższej perspektywie niż najbliższe 2-3 lata, przygotowując się na wyzwania przyszłości. Zmiany na rynku oraz spadek wskaźników makroekonomicznych w 2022 roku korelowały z naszą strategią. Dywersyfikowaliśmy portfolio i budowaliśmy kompetencje w nowych obszarach rozwijaliśmy działalność na rynkach ościennych, inwestowaliśmy w segment odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilność. Wierzymy, że była to dobra decyzja, czego najlepszym potwierdzeniem są prezentowane w niniejszym raporcie wyniki finansowe.
W całym 2022 roku przychody ze sprzedaży Budimex SA zwiększyły się o 466 mln złotych w porównaniu do 2021 roku i wyniosły 7 508 mln złotych. Odnotowaliśmy wzrost o 6,6% r/r. Rentowność operacyjna, mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych, utrzymała się z na stabilnym poziomie - ok. 6%.
Wartość kontraktów pozyskanych przez Budimex SA w ubiegłym roku to 7,2 mld złotych o 582 mln złotych więcej niż w 2021 roku. Rezultat ten został wypracowany w przeważającej mierze przez zlecenia w segmencie budownictwa ogólnego oraz drogowego, a także poszerzanie spektrum działalności Budimex SA m.in. w obszarze inwestycji hydrotechnicznych. Bieżąca struktura portfela zamówień na poziomie 12,7 mld złotych zabezpiecza nasze prace na cały 2023 rok oraz znaczącą część 2024 roku.
Jednocześnie oczekujemy na uwolnienie finansowania w sektorze kolejowym. Rok do roku obserwujemy spadek wartości portfela realizowanych kontraktów kolejowych z 3 mld do 1,8 mld zł. Także wartość nowych kontraktów kolejowych spadła z 626 mln w 2021 roku do 194 mln w 2022 roku. Ze względu na wstrzymanie środków z UE, większość z przetargów ogłoszonych przez PKP PLK w ostatnich miesiącach nie została rozstrzygnięta. Odblokowanie tej sytuacji będzie w naszej ocenie dużym impulsem dla rynku, mając na uwadze, że wartość nowych zleceń określana jest nawet na 15 mld złotych.
W 2022 roku oddaliśmy do użytku ponad 80 kilometrów dróg ekspresowych w całej Polsce. Wśród zrealizowanych kontraktów znalazły się budowa odcinka Luzino-Szemud na trasie S6, 24-kilometrowy fragment S61 Via Baltica, zachodnia obwodnica Łodzi S14, obwodnica Wałbrzycha czy Trasa Łagiewnicka w Krakowie. Ukończyliśmy również strategiczny z perspektywy krajowego bezpieczeństwa projekt zapory na granicy polsko-białoruskiej. W ubiegłym roku zawarliśmy kontrakt z Baltic Hub na budowę jednego z największych terminali kontenerowych w Europie oraz ważnej inwestycji z perspektywy rozwoju miejskiej infrastruktury transportowej w Warszawie Tramwaj do Wilanowa. Dodatkowo wzmocniliśmy zaangażowanie Budimex SA w segmencie budownictwa wojskowego oraz energetycznego. W kwietniu podpisaliśmy memorandum z Bechtel i Westinghouse Electric
Company w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, a w lipcu umowę ramową o współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
Obrany przez nas kierunek rozwoju sprawia, że jako przedsiębiorstwo wykraczamy poza ramy tradycyjnej firmy budowlanej. Jednym z filarów Budimex SA, w który inwestowaliśmy także w 2022 roku, były odnawialne źródła energii. Realizujemy inwestycje samowystarczalne energetycznie i ograniczamy nasz ślad węglowy, wdrążając zielone rozwiązania na placach budowy montujemy instalacje fotowoltaiczne, korzystamy z powerbanków zastępujących tradycyjne agregaty spalinowe.
Na działanie w sposób odpowiedzialny i zrównoważony patrzymy również z perspektywy tworzenia w Budimex SA dobrego miejsca do pracy. Sukcesywnie rozwijamy naszą ofertę zatrudnienia oraz programy szkoleniowe dla obecnej kadry. Inwestujemy w potencjał kobiet w branży budowlanej. W grudniu 2022 roku zatrudnienie w Budimex SA wyniosło 5 076 osób. To 112 osób mniej niż w 2021 roku. To efekt naturalnych zmian pokoleniowych i poprawy efektywności organizacji.
W obliczu rosyjskiej agresji, istotna część naszych działań CSR w 2022 roku koncentrowała się na projektach pomocowych dla ludności ukraińskiej. Przekazaliśmy m.in. 500 tys. na zakup leków niezbędnych w tamtejszych szpitalach. W ramach „Grantu na Wolontariat” wspieraliśmy indywidualne odruchy serca naszych pracowników czy z naszym partnerem strategicznym Ferrovial, w akcji „Razem dla Ukrainy” zebraliśmy wspólnie na terenie Polski, Chile, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Anglii fundusze, które przekazaliśmy na potrzeby ludności ukraińskiej m.in. poprzez Czerwony Krzyż. Na rzecz pomocy Ukrainie przeznaczyliśmy środki materialne i finansowe o łącznej wartości 3 mln zł.
Jako dobry sąsiad oraz firma, której misją jest poprawianie jakości życia ludzi, kontynuowaliśmy nasze programy społeczne. W ubiegłym roku ukończyliśmy dwie otwarte „Strefy Rodzica” w szpitalach w Piszu i Bydgoszczy. Zrealizowaliśmy kolejną edycję programu „Dom z Serca”. Z projektem „Hello ICE” docieraliśmy z wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym do kolejnych przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.
Dziękuję Zarządowi i Radzie Nadzorczej, naszym Inwestorom, Klientom i Pracownikom za zaangażowanie w pracę i wkład w rozwój naszej firmy. To był kolejny wymagający rok, ale również pełen ambitnych działań i wartościowych wyzwań.
Niniejszym zapraszam Państwa do lektury Raportu Finansowego Budimex SA za 2022 rok.