producenci marek obcych, posiadający własne, rozbudowane systemy etyczne i narzędzia monitorowania łańcucha dostaw. [wskaźnik własny]Obecnie trwa przekazywanie zaktualizowanego Kodeksu zarówno dostawcom handlowym, jak i niehandlowym.
W 2022 roku Kodeks Postępowania dla Dostawców nie obejmował dostawców MODIVO. Proces wdrożenia Kodeksu dla dostawców MODIVO rozpoczął się pod koniec 2022 roku.
Klauzule normujące aspekt praw człowieka
Od 2019 roku obowiązują klauzule w Ogólnych Warunkach Zakupów Grupy Kapitałowej CCC, która zobowiązuje wszystkich dostawców i wykonawców dostarczających towary lub świadczących usługi na rzecz Grupy CCC do przestrzegania zasad, praw i przepisów zawartych w Kodeksie Etyki Grupy CCC oraz do odpowiedniego stosowania postanowień w nim zawartych, a w szczególności do stosowania w ramach swej działalności zasad antykorupcyjnych, poszanowania godności człowieka, wzajemnego szacunku, tolerancji i ochrony środowiska naturalnego. Podpisanie zamówienia przez dostawcę/wykonawcę jest jednoznaczne z akceptacją Ogólnych Warunków Zakupowych, jednakże sporadycznie zdarza się, że dostawcy/wykonawcy warunkują współpracę własnymi Ogólnymi Warunkami Handlowymi. W roku obrotowym 2021 klauzule zostały podpisane przez 98% dostawców. Pozostałe 2% przestrzega własnych procedur tożsamych, wymaganych przez CCC. Wskazany procent dostawców dotyczy dostawców, którzy otrzymali zamówienia w ramach przetargów procedowanych przez Centralne Biuro Zakupów.
Monitorowanie i ocena dostawcy [GRI 308-1, 308-2, 407-1, 408-1, 409-1]
Główne narzędzia monitorowania i oceny dostawców obejmują m.in.:
−audyty społeczne i środowiskowe przeprowadzane przez zewnętrzne firmy i jednostki certyfikujące,
−regularny nadzór na miejscu w kluczowych fabrykach (obecnie w Indiach i Bangladeszu) – zatrudnienie pracowników CCC na stałe przebywających w fabrykach azjatyckich odpowiedzialnych za proces produkcji i kontrolę warunków w poszczególnych fabrykach,
−regularne wizyty pracowników siedziby (Pionu Produktu), którzy nadzorują zgodność ze standardami CCC w fabrykach.
Grupa CCC zobowiązuje swoich dostawców, aby cyklicznie prezentowali wyniki audytów przeprowadzanych przez zaufane organizacje. Grupa weryfikuje swoich dostawców pod kątem ilości przebytych audytów, a także sprawdza zgodność z zasadami zawartymi w Kodeksie Postępowania.
W roku obrotowym 2022 28 dostawców towarów handlowych CCC (nie wliczając MODIVO) przedstawiło 40 certyfikatów potwierdzających przeprowadzenie audytów społecznych, 85 zakładów (należących łącznie do 43 dostawców CCC) legitymowało się certyfikatami środowiskowymi. [GRI 308-2, 414-2]
Dbając o odpowiedzialność w całym łańcuchu dostaw, wymagamy certyfikatów nie tylko od dostawców, ale także poddostawców. W przypadku, gdy dostawcą jest firma handlowa, ale posiada zakłady produkujące dla CCC, certyfikaty przedstawione dla konkretnego zakładu traktowane są jako istotne z perspektywy oceny dostawcy. Wśród sprawdzonych dostawców nie stwierdzono znaczącego ani potencjalnie negatywnego odziaływania na środowisko. [GRI 308-2]
W 2022 roku 7 nowych dostawców CCC (nie wliczając MODIVO), czyli 19,44% nowych dostawców odesłało certyfikaty w zakresie środowiskowym i zostało sprawdzonych pod kątem kryteriów środowiskowych [GRI 308-1]. W 2022 roku żaden z nowych dostawców CCC, czyli 0% nowych dostawców nie przekazał wyników z przeprowadzonych audytów społecznych [GRI 414-1].
W krajach podwyższonego ryzyka Grupa CCC ma także swoich przedstawicieli, którzy osobiście sprawdzają i nadzorują fabryki, kontrolują jakość i bezpieczeństwo produktów, a także weryfikują czy produkcja i warunki zatrudnienia odbywają się zgodnie z Kodeksem Postępowania Dostawców Grupy CCC.
W 2022 roku Grupa CCC opracowała własny program audytów dostawców. Wyznaczeni pracownicy CCC, którzy pełnią funkcję audytora zostali przeszkoleni w zakresie sposobu przeprowadzania audytu, szczegółowych wymagań dla dostawców i oceny. Audyt obejmuje m.in.:
−obszar środowiskowy (certyfikacja, analiza ryzyk);
−obszar społeczno-pracowniczy (prawa człowieka, standardy zatrudnienia, BHP);
−obszar zarządczy (antykorupcja).