List Przewodniczącego Rady Nadzorczej
2
List Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Szanowni Państwo,
Ubiegły rok upłynął w polskiej gospodarce pod znakiem dynamicznych zmian. Mieliśmy wysoką inflację, szokową obniżkę stóp procentowych oraz silną aprecjację złotego. Ważnym wydarzeniem minionego roku były październikowe wybory parlamentarne. Jesienią w Polsce po ośmiu latach doszło do zmiany rządu i większości sejmowej.
Niestety liczba konfliktów na świecie nie maleje, co widocznie wpływa na rynki. Jeszcze na początku roku wydawało się, że będzie to rok końca rosyjskiej agresji na Ukrainę, jednak rzeczywistość okazała się znacznie bardziej brutalna, a perspektywy jej zakończenia odległe. Mimo niesprzyjających okoliczności polska gospodarka uniknęła recesji. Według wstępnych danych GUS, PKB Polski w 2023 roku wzrósł o 0,2%, przy czym odbudowa konsumpcji najprawdopodobniej wyhamowała w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
To, co z pewnością mocno doskwierało nam w Polsce i w wielu innych krajach na świecie, to wysoka inflacja. W naszym kraju szczyt inflacji przypadł na luty. 18,4% to poziom widziany ostatnio pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach inflacja mocno spadała, by w grudniu osiągnąć poziom 6,2%. Średniorocznie inflacja w 2023 roku wyniosła 11,4% wobec 14,4% rok wcześniej. Wraz ze spadającą inflacją Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych . Zaczęło się od małego trzęsienia ziemi - we wrześniu stopy spadły o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. W październiku RPP obniżyła stopy o kolejne 25 punktów bazowych. Na listopadowym i grudniowym posiedzeniu zdecydowano o pozostawieniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75%.
W strefie euro inflacja HICP wyhamowała z 11,5% w okolice 3%, a w USA wskaźnik CPI obniżył się z 9,1% do 3,1%. Nadal to jednak odczyty stanowczo za wysokie, zwłaszcza w Polsce i innych krajach naszego regionu, ale już przynajmniej zbliżone do nominalnych stóp procentowych w bankach centralnych.
W 2023 roku złoty znacząco umocnił się wobec głównych walut, podobnie jak w przypadku wszystkich walut w regionie, co ograniczało opłacalność eksportu.
Sektor bankowy mierzył się z wyzwaniami prawno-regulacyjnymi i fiskalnymi, takimi jak rezerwy związane z kredytami frankowymi, wpłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy podatek od aktywów. Mimo wielu wyzwań polska bankowość pozostaje jedną z najnowocześniejszych w Europie jeśli chodzi o warstwę technologiczną. Ponadto, charakteryzuje wysoka efektywność, z relacją kosztów do dochodów kształtującą się strukturalnie w okolicach 50%.
Pomimo zmiennego otoczenia gospodarczego i regulacyjnego, Grupa Kapitałowa ING Banku Śląskiego S.A. konsekwentnie realizowała swoją strategię biznesową. Jej niezmiennym celem jest wzrost skali działania poprzez pozyskiwanie nowych klientów oraz oferowanie wygodnych i nowoczesnych rozwiązań oraz produktów zaprojektowanych tak, żeby spełnić oczekiwania klientów we wszystkich segmentach działalności. W 2023 roku skonsolidowany zysk netto Grupy ING Banku Śląskiego wyniósł 4 440,9 mln w porównaniu z 1 714,4 mln w 2022 roku. Grupa zwiększyła swój portfel kredytowy oraz depozytowy, jednocześnie zachowując dobrą jakość aktywów oraz utrzymując silną pozycję kapitałową i płynnościową. Udział w kredytach segmentu korporacyjnego wyniósł 11,9% (-0,7 p.p. r/r), a w rynku kredytów
3
List Przewodniczącego Rady Nadzorczej
dla klientów indywidualnych 9,4% (+0,2 p.p. r/r), natomiast wartość kredytów w porównaniu do 2022 roku wzrosła o 1% do 158,3 mld zł.
W 2023 roku Grupa pozyskała 284 tys. klientów segmentu detalicznego oraz 70 tys. klientów segmentu korporacyjnego. Łącznie na koniec 2023 roku, Grupa obsługiwała 4,5 mln klientów detalicznych, a w bankowości korporacyjnej osiągnęła poziom 559 tys. firm.
Na koniec 2023 roku łączny współczynnik kapitałowy ukształtował się na bezpiecznym poziomie 16,73%. Grupa niezmiennie pozostała jedną z najbardziej rentownych grup bankowych w Polsce.
Warto podkreślić, że Grupa ING Banku Śląskiego jest świadoma swojego wpływu na otoczenie i podchodzi do tego z pełną odpowiedzialnością. Kwestie zmian klimatu i ochrony środowiska, kwestie społeczne oraz ład korporacyjny („ESG”) nieodłącznym elementem długoterminowej strategii i tożsamości banku. To podejście znajduje odzwierciedlenie także w ofercie banku z zakresu zrównoważonych rozwiązań finansowych, zarówno dla klientów detalicznych, jak również korporacyjnych.
Rada Nadzorcza Banku czynnie wspierała Zarząd poprzez uważną analizę jego działań, a w przypadku kluczowych decyzji brała udział w ich podejmowaniu. Ze szczególną uwagą Rada Nadzorcza monitorowała obszary zarządzania ryzykiem w Banku, w tym ryzykiem niefinansowym i ryzykiem braku zgodności, płynnością oraz adekwatnością kapitałową. Sprawowała nadzór nad realizacją zadań audytu wewnętrznego i compliance. Ponadto, wśród monitorowanych obszarów były: relacje z audytorem zewnętrznym, obszar kadrowy i płacowy, realizacja zaleceń wydanych przez organy nadzoru oraz kwestie z obszaru zarządzania Bankiem. Angażowała się także w wytyczanie priorytetowych kierunków rozwoju Grupy. Członkowie Rady Nadzorczej należeli do Komitetu Audytu, Komitetu Ryzyka oraz Komitetu Wynagrodzeń i Nominacji.
Na zakończenie, w imieniu Rady Nadzorczej, chciałbym podziękować wszystkim Pracownikom oraz Członkom Zarządu za kolejny rok pełen wyzwań, za zaangażowanie i profesjonalizm w budowaniu skali działania i wartości Grupy, a Akcjonariuszom i Klientom za okazane nam zaufanie, które jest dla nas najlepszą motywacją do dalszej, efektywnej pracy.
Z poważaniem,
Aleksander Galos
Przewodniczący Rady Nadzorczej