PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k., ul. Polna 11, 00-633 Warszawa, Polska, T: +48 (22) 746 4000, F: +48 (22) 742 4040, www.pwc.com
PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k., wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, pod numerem KRS 0000750050, NIP 526-021-02-28. Siedzibą Spółki jest Warszawa, ul. Polna 11.
Image should be here
Raport niezależnego biegłego rewidenta z usługi atestacyjnej dającej ograniczoną pewność dotyczącej weryfikacji wybranych informacji niefinansowych za rok 2023
Do Zarządu ERBUD S.A.
Wstęp
Zarząd ERBUD S.A. („Spółka”), na podstawie umowy z dnia 16 stycznia 2024 r., zaangażował nas do przeprowadzenia usługi atestacyjnej dającej ograniczoną pewność w odniesieniu do wybranych informacji niefinansowych zaprezentowanych w Raporcie ESG Grupy ERBUD za rok 2023 r.
Opis przedmiotu zlecenia i mające zastosowanie kryteria
Zarząd Spółki sporządził Raport ESG dla Grupy ERBUD za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (“Raport ESG”)
. Raport ESG zawiera informacje niefinansowe (ilościowe i jakościowe), sporządzone zgodnie z odpowiednimi Standardami GRI wydanymi przez Global Reporting Initiative (“Standardy GRI”), art. 8 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje oraz Rozporządzeniami Delegowanymi Komisji Europejskiej uzupełniającymi Rozporządzenie 2020/852 (“Taksonomia UE”) oraz metodykami opracowanymi przez Spółkę i ujawnionymi w Raporcie zrównoważonego rozwoju (nazywanymi łącznie “Kryteria raportowania”). Kryteria raportowania stanowią, naszym zdaniem, odpowiednie kryteria do sformułowania przez nas wniosku dającego ograniczoną pewność.
Zarząd Spółki sporządził Raport ESG w celu jego publikacji wraz z raportem niezależnego biegłego rewidenta na stronie internetowej Spółki.
Przedmiotem zlecenia były następujące informacje niefinansowe
za rok zakończony 31 grudnia 2023 r. zawarte w Raporcie ESG zgodnie z tabelą ujawnień zawartą na stronach 183-188 Raportu ESG (“Wybrane Informacje”):
2-7 Pracownicy
2-8 Osoby świadczące pracę na rzecz organizacji, które nie są jej pracownikami
2-9 Struktura zarządcza i skład organów zarządczych
2-26 Mechanizmy zasięgania porad i zgłaszania obaw
2-27 Zgodność z prawem i regulacjami
205-2 Komunikacja i szkolenia w zakresie polityki i procedur antykorupcyjnych
302-1 Zużycie energii w organizacji
302-3 Energochłonność
305-1 Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 1)
305-2 Pośrednie emisje gazów cieplarnianych (zakres 2)
2
Image should be here
401-1 Łączna liczba i odsetek nowych pracowników zatrudnionych oraz łączna liczba odejść w okresie raportowania
403-1 System zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników
403-2 Procesy identyfikacji zagrożeń, ocena ryzyka oraz badania wypadków
403-5 Szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy
403-9 Wskaźnik urazów związanych z pracą
403-10 Wskaźnik chorób zawodowych
404-1 Liczba godzin szkoleniowych w roku przypadających na pracownika według struktury zatrudnienia
404-3 Odsetek pracowników podlegających regularnym ocenom jakości pracy i przeglądom rozwoju kariery zawodowej, według płci i kategorii zatrudnienia
405-1 Skład ciał nadzorczych i kadry pracowniczej w podziale na kategorie pracowników według płci, wieku, przynależności do mniejszości oraz innych wskaźników różnorodności
405-2 Stosunek podstawowego i całkowitego wynagrodzenia kobiet do wynagrodzenia mężczyzn według zajmowanego stanowiska
Ujawnienia taksonomiczne wymagane przez art. 8 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje.
Przedmiotem naszego zlecenia były jedynie Wybrane Informacje za rok zakończony 31 grudnia 2023 r. i nie przeprowadziliśmy procedur w stosunku do innych informacji zaprezentowanych w Raporcie ESG. W związku z tym nie wyrażamy wniosku o Raporcie ESG jako całości.
Odpowiedzialność Zarządu
Zarząd Spółki odpowiedzialny jest za:
ustanowienie wewnętrznych metodyk i wytycznych dla przygotowania i raportowania Wybranych Informacji zgodnie z Kryteriami raportowania;
sporządzenie Wybranych Informacji zgodnie z odpowiednimi Kryteriami raportowania;
zaprojektowanie i stosowanie odpowiedniego systemu kontroli wewnętrznej związanego ze wsparciem procesu raportowania;
dokładność, kompletność i sposób prezentacji Wybranych Informacji.
Nasza odpowiedzialność
Naszym zadaniem było sformułowanie wniosku o ograniczonej pewności na temat Wybranych Informacji zaprezentowanych w Raporcie ESG na podstawie przeprowadzonych przez nas procedur.
Nasze prace atestacyjne przeprowadziliśmy zgodnie z Krajowym Standardem Usług Atestacyjnych Innych niż Badanie i Przegląd 3000 (Z) w brzmieniu Międzynarodowego Standardu Usług Atestacyjnych 3000 (zmienionego) - „Usługi atestacyjne inne niż badania i przeglądy historycznych informacji finansowych” („KSUA 3000 (Z)”). Standard ten wymaga, abyśmy przestrzegali wymogów etycznych oraz zaplanowali i przeprowadzili nasze prace w taki sposób, aby uzyskać ograniczoną pewność, że Wybrane Informacje są, we wszystkich istotnych aspektach, zgodne z Kryteriami raportowania.
3
Image should be here
Procedury przeprowadzone podczas wykonywania usługi atestacyjnej dającej ograniczoną pewność różnią się rodzajem i rozłożeniem w czasie oraz mają mniejszy zakres niż podczas wykonywania usługi atestacyjnej dającej racjonalną pewność. Wynikający z powyższego poziom zapewnienia uzyskany podczas usługi atestacyjnej dającej ograniczoną pewność jest znacząco niższy niż zapewnienie, które zostałoby uzyskane, gdyby została wykonana usługa dająca racjonalną pewność.
Wymogi zarządzania jakością i etyka zawodowa
Stosujemy postanowienia Krajowego Standardu Kontroli Jakości 1 w brzmieniu Międzynarodowego Standardu Zarządzania Jakością (PL) 1 – „Zarządzanie jakością dla firm wykonujących badania lub przeglądy sprawozdań finansowych lub zlecenia innych usług atestacyjnych lub pokrewnych” opracowanego przez Radę Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych i przyjętego uchwałą Rady Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Standard ten wymaga od nas zaprojektowania, wdrożenia i działania systemu zarządzania jakością, w tym polityk i procedur dotyczących zgodności z wymogami etycznymi, standardami zawodowymi oraz obowiązującymi przepisami prawa i wymogami regulacyjnymi.
Przestrzegamy wymogów niezależności i innych wymogów etycznych Międzynarodowego Kodeksu Etyki Zawodowych Księgowych (w tym Międzynarodowych Standardów Niezależności) wydanego przez Radę Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych i przyjętego uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, który jest oparty na podstawowych zasadach uczciwości, obiektywizmu, zawodowych kompetencji i należytej staranności, poufności i profesjonalnego postępowania.
Podsumowanie wykonanych prac
Przeprowadzone przez nas procedury uzyskania ograniczonej pewności obejmowały:
wywiady z kierownictwem i pracownikami odpowiedzialnymi za przygotowanie Wybranych Informacji oraz osobami koordynującymi proces przygotowania Raportu ESG Grupy;
sprawdzenie czy zastosowano formuły kalkulacji Wybranych Informacji (dotyczy informacji ilościowych) zgodne z Kryteriami raportowania oraz sprawdzenie matematycznej poprawności sporządzenia Wybranych Informacji;
d la Wybranych Informacji ujętych w Raporcie ESG, uzgodnienie, na wybranej próbie, odpowiednich atrybutów do otrzymanej od Spółki dokumentacji źródłowej.
Uważamy, że uzyskane przez nas dowody stanowią wystarczającą i odpowiednią podstawę do wyrażenia przez nas wniosku dającego ograniczoną pewność.
Nieodłączne ograniczenia
Wybrane informacje powinny być czytane i rozumiane łącznie z Kryteriami raportowania, za których wybór i stosowanie odpowiedzialność ponosi Spółka. Brak ustalonych praktyk, na których można się oprzeć przy ocenie i pomiarze informacji niefinansowych, pozwala na stosowanie różnych technik pomiaru i może wpływać na porównywalność informacji niefinansowych. Ponadto kwantyfikacja emisji gazów cieplarnianych jest obarczona nieodłączną niepewnością ze względu na takie czynniki, jak wskaźniki emisji stosowane w modelach matematycznych do obliczania emisji oraz niemożność dokładnego scharakteryzowania przez te modele związku między różnymi danymi wejściowymi a wynikającymi z nich emisjami. Dane dotyczące środowiska i zużycia energii wykorzystywane w obliczeniach emisji gazów cieplarnianych podlegają nieodłącznym ograniczeniom ze względu na charakter i metody stosowane do określania takich danych. Wybór różnych, ale akceptowalnych technik pomiarowych, może skutkować istotnie różnymi pomiarami.
4
Image should be here
Wniosek
Na podstawie przeprowadzonych procedur atestacyjnych i uzyskanych dowodów nic nie zwróciło naszej uwagi, co wskazywałoby, że Wybrane Informacje zawarte w Raporcie ESG nie są, we wszystkich istotnych aspektach, zgodne z Kryteriami raportowania.
Ograniczenie zastosowania
Niniejszy raport został sporządzony przez PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k. dla Zarządu ERBUD i jest przeznaczony wyłącznie w celu opisanym w części “Opis przedmiotu zlecenia i mające zastosowanie kryteria”. Nie można go wykorzystywać w żadnym innym celu.
Zarząd ERBUD jest odpowiedzialny za publikację, w tym na stronie internetowej Spółki, Raportu ESG Grupy ERBUD oraz niniejszego raportu atestacyjnego, jak również za rzetelność publikowanych informacji. Zakres wykonanej przez nas pracy nie obejmuje oceny tych kwestii. W związku z tym nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany, które mogły zostać wprowadzone do informacji będących przedmiotem naszej oceny lub za jakiekolwiek różnice, jeżeli takie są, między informacjami objętymi wydanym przez nas raportem, a informacjami przedstawionymi na stronie internetowej Spółki.
PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k. nie przyjmuje w związku z tym raportem żadnej odpowiedzialności i zrzekamy się wszelkich obowiązków wynikających z relacji umownych i pozaumownych (w tym z tytułu zaniedbania) w odniesieniu do podmiotów innych niż Spółka. Powyższe nie zwalnia nas z odpowiedzialności w sytuacjach, w których takie zwolnienie jest wyłączone z mocy prawa.
Działający w imieniu PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k.
Jakub Waszkiewicz
Biegły Rewident
Numer ewidencyjny 13836
Warszawa, 26 marca 2024