Warszawa, 8 kwietnia 2024 roku
Szanowni Państwo,
Drodzy Inwestorzy i Klienci,
Partnerzy biznesowi i społeczni,
z przyjemnością przedstawiam Raport Roczny Budimex SA za 2023 rok.
W ubiegłym roku kontynuowaliśmy nasze działania związane z dywersyfikacją usług oraz rozwojem oferty firmy na rynkach zagranicznych. Obrana ścieżka przyniosła pierwsze korzyści widoczne w naszych wynikach kontraktowych i finansowych.
Sprzedaż Budimex SA w 2023 roku wyniosła 8,5 mld złotych (+12,8% r/r), notując przy tym wzrost zarówno rentowności operacyjnej (z 6,1 do 8,3%), jak i rentowności brutto (z 7,2 do 10,6%). Zysk operacyjny wyniósł 702 mln złotych wobec 460 mln złotych rok wcześniej.
Powrót Budimex SA po 20 latach przerwy do WIG20 stanowi potwierdzenie pozycji na krajowym rynku giełdowym. Dołączenie do tego grona to nie tylko prestiż, ale także nowe wyzwania i możliwości. Jesteśmy przekonani, że dzięki obecności w indeksie WIG20 zyskamy dodatkową widoczność inwestorów krajowych oraz zagranicznych. To także odpowiedzialność i zobowiązanie za rozwój polskiego rynku kapitałowego i gospodarki, której jesteśmy istotną częścią.
Osiągnięte rezultaty to przede wszystkim wynik skuteczniejszego zarządzania kosztami, poszerzania portfolio kontraktów budowlanych oraz pierwszych zysków z aktywności na rynkach zagranicznych. Przyczyniły się do nich również korzystne warunki atmosferyczne umożliwiające sprawne prowadzenie inwestycji. To wszystko zapewnia silną bazę do efektywnego wykorzystania naszych możliwości produkcyjnych w ciągu najbliższych dwóch lat.
Rentowność operacyjna w 2023 roku wyniosła 8,3% i była wyższa o 2,2% punktu procentowego w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poprawa rentowności była możliwa między innymi dzięki zdywersyfikowanemu portfelowi zamówień, który pod koniec 2023 roku osiągnął 11,9 mld złotych oraz stabilizacji cen kluczowych materiałów budowlanych takich jak stal czy asfalt. Rentowność na poziomie zysku brutto była wspierana przez pozytywny wynik uzyskany na działalności finansowej z tytułu odsetek od depozytów bankowych.
Produkcja budowlano-montażowa w 2023 roku (w cenach bieżących) wzrosła rok do roku o 15,4% - ze 140 do 162 mld złotych. Uwzględniając jednak czynnik inflacji, realny wzrost wyrażony w cenach stałych sięgnął 5%. W ubiegłym roku motorem napędowym budownictwa w dalszym ciągu były trwające kontrakty drogowo-kolejowe. Ujemną dynamikę odnotowało budownictwo kubaturowe.
W Budimex SA jesteśmy liderem w zakresie prowadzonych postępowań przetargowych z ofertami oczekującymi na finalizację o łącznej wartości prawie 13 mld złotych. Z tej sumy ponad 7 mld złotych dotyczy inwestycji na rynkach zagranicznych – głównie w Czechach i na Łotwie. Ponadto odnotowaliśmy wzrost sprzedaży w większości sektorów budowlanych na rynku wewnętrznym.
W 2023 roku zdobyliśmy nowe kontrakty o łącznej wartości 7,5 mld złotych, wśród których znalazły się m.in. Obwodnica Zabierzowa, linia kolejowa 104 Chabówka-Rabka Zaryte, remont Autostrady A1 Rusocin-Czerniewice, odcinek S8 Wrocław-Kłodzko oraz inne prace drogowe i kolejowe, w tym na odcinku Tychy-Most Wisła.
Pod koniec minionego roku Budimex SA w konsorcjum z Eiffage Genie Civil i Rizzani de Eccher S.p.A., zawarł umowę na pierwszy etap budowy linii kolejowej Rail Baltica na Łotwie. Jej wartość to około 200 mln euro, przy całkowitym budżecie projektu szacowanym na około 3,7 mld euro. Jest to strategiczna inwestycja dla regionu oraz kluczowy projekt z perspektywy rozwoju kompetencji Budimex SA w segmencie kolejowym. To również symboliczne otwarcie firmy na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Realizacja tego wieloletniego projektu będzie wspierać utrzymanie silnego i geograficznie zróżnicowanego portfela zamówień firmy.
Prowadzone przez nas projekty w 2023 roku zostały wyróżnione i docenione przez branżę. Planetarium w Chorzowie otrzymało tytuł „Modernizacji Roku 2023” w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Kontrakt realizowany przez Spółkę w latach 2019-2022 został oceniony najwyżej przez jury w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Podczas tegorocznej edycji konkursu „Budowa Roku”, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Oskarami Budowlanymi nagrodzone zostały budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie oraz modernizacja Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. W przypadku obu tych inwestycji Budimex SA powierzono rolę generalnego wykonawcy.
Rynek budowlany ma bardzo dobre perspektywy rozwojowe. Uruchomienie środków z Krajowego Programu Odbudowy i Programu Feniks pozwoli na istotny rozwój i przyspieszenie inwestycji w segmentach kolejowym i energetycznym – ważnych także pod względem bezpieczeństwa oraz wzmacniania potencjału kraju, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społecznym. Obecnie jednak sektor budowlany wzrasta wolniej niż w latach ubiegłych i mierzy się ze stagnacją. To wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na realizację wielu kluczowych i niezwykle potrzebnych zmian regulacyjnych i systemowych, które pozwolą ponownie rozpędzić rynek.
Pragnę wyrazić słowa wdzięczności wobec Zarządu i Rady Nadzorczej Budimex SA, a także Inwestorów i Klientów – za Państwa nieoceniony wkład w rozwój Spółki. Podziękowania kieruję również w stronę Pracowników naszej firmy – za ich ogromne zaangażowanie, codzienne wysiłki oraz motywację, która pozwala nam osiągać bardzo dobre wyniki i budować potencjał Budimex SA. Miniony rok obfitował w wiele wyzwań, ale co ważniejsze, przyniósł ambitne przedsięwzięcia oraz cenne doświadczenia, które będą kształtować naszą organizację i biznes w najbliższych miesiącach oraz latach.
Z wyrazami szacunku,
Artur Popko
Prezes Zarządu
Budimex SA