Warszawa, 8 kwietnia 2024 roku
Szanowni Państwo,
Klienci i Inwestorzy,
Pracownicy Grupy Budimex,
z przyjemnością przedstawiam Raport Roczny Grupy Budimex za rok 2023.
W ubiegłym roku kontynuowaliśmy naszą strategię dywersyfikacji usług oraz rozwoju oferty Budimex na rynkach zagranicznych. Podjęte przez nas działania mają swoje odzwierciedlenie w rezultatach kontraktowych i finansowych.
W minionym roku Grupa Budimex wypracowała zysk netto o ponad 38 proc. wyższy niż w 2022 roku, na poziomie 738 mln złotych. To wynik skuteczniejszego zarządzania kosztami, większego portfela kontraktów budowlanych oraz efektywnego wykorzystania synergii doświadczeń i kompetencji w ramach naszej organizacji. Istotny udział w jego osiągnięciu miały również pierwsze przychody z działalności na rynkach zagranicznych. To zapewnia nam silny fundament do dalszych prac oraz gwarancję wykorzystania naszych mocy produkcyjnych w najbliższych dwóch latach.
W 2023 roku odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost przychodów ze sprzedaży Grupy, zarówno w części budowlanej (+13,8%), jak i usługowej (+13,5%). Sprzedaż segmentu budowlanego wyniosła 8,9 mld złotych, notując przy tym wzrost zarówno rentowności operacyjnej (z 6,0 do 8,0%), jak i rentowności brutto (z 7,1 do 9,7%). Poprawa rentowności była możliwa między innymi dzięki zdywersyfikowanemu portfelowi zamówień oraz stabilizacji cen kluczowych materiałów budowlanych takich jak stal czy asfalt. Rentowność na poziomie zysku brutto była wspierana przez pozytywny wynik uzyskany na działalności finansowej z tytułu odsetek od depozytów bankowych. Rok 2023 zakończyliśmy z wysoką pozycją gotówkową netto, przekraczającą 3,8 mld złotych.
Portfel zamówień Grupy Budimex na koniec ubiegłego roku wyniósł 13,1 mld złotych. Wartość kontraktów oczekujących na podpisanie, w których zajęliśmy pierwsze miejsce w postępowaniach przetargowych, to aktualnie blisko 13 mld złotych. Ponad 7 mld złotych stanowią inwestycje na rynkach zagranicznych – w Czechach i na Łotwie. Wzrost sprzedaży odnotowaliśmy także w większości obszarów działalności budowlanej w Polsce.
Przychody Grupy FBSerwis, będącej kluczowym podmiotem w ramach segmentu usługowego, wyniosły 924,1 mln złotych i były o 11% wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Powrót Grupy Budimex po 20 latach przerwy do indeksu WIG20 stanowi potwierdzenie pozycji na krajowym rynku giełdowym. Dołączenie do tego grona to nie tylko prestiż, ale także nowe wyzwania i możliwości. Jesteśmy przekonani, że dzięki obecności w indeksie WIG20 zyskamy dodatkową widoczność inwestorów krajowych oraz zagranicznych. To także odpowiedzialność i zobowiązanie za rozwój polskiego rynku kapitałowego i gospodarki, której jesteśmy istotną częścią.
Nowe kontrakty: Czechy i Łotwa
W 2023 roku Grupa Budimex pozyskała kontrakty o wartości 8,3 mld złotych. Wśród nich znalazły się takie inwestycje jak: Obwodnica Zabierzowa w ciągu DK 79, linia kolejowa 104 Chabówka-Rabka Zaryte, Remont Autostrady A1 Rusocin-Czerniewice, S8 Wrocław-Kłodzko zad.3 Jordanów Śląski czy kontrakt na realizację kompleksowych robót budowlanych obejmujących infrastrukturę kolejową i drogową na odcinku Tychy-Most Wisła.
Pod koniec roku, w konsorcjum z Eiffage Genie Civil i Rizzani de Eccher S.p.A., podpisaliśmy umowę na realizację pierwszego etapu prac na budowę głównej linii kolejowej Rail Baltica na Łotwie. Udział Budimex SA w konsorcjum to ponad 30%. Wartość prac w ramach pierwszego zlecenia to około 200 mln euro, a budżet całego kontraktu jest szacowany na blisko 3,7 mld euro. Realizacja strategicznej dla regionu i rozwoju europejskiej mobilności inwestycji potrwa kilka lat. Dla Budimex to szansa na istotne zwiększenie kompetencji w obszarze kolejowym oraz rozwój potencjału działalności Grupy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.
Energia odnawialna i elektromobilność
Ubiegły rok był dla Grupy Budimex wyjątkowy pod względem nowych gałęzi działalności, jakimi są energia odnawialna i elektromobilność. Wiosną 2023 roku powstała spółka BXF Energia, której celem jest rozwój projektów OZE, ich budowa oraz eksploatacja. Spółka skupia się na instalacjach fotowoltaicznych i wiatrowych. Obecnie ma w swoim portfelu projekty na początkowym etapie realizacji o mocy kilkuset MW. Jednocześnie, we wrześniu 2023 roku, uruchomiona została pierwsza farma wiatrowa nabyta przez Budimex w formule ready-to-build.
W 2026 roku 100% energii elektrycznej zużywanej na bieżące potrzeby Grupy Budimex ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.
Grupa sukcesywnie buduje swój potencjał w obszarze elektromobilności. Spółka Budimex Mobility jest jednym z największych graczy w obszarze krajowej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Aktualnie posiada ponad 160 ogólnodostępnych ładowarek, a wewnętrzne plany zakładają instalacje 230 ładowarek do końca 2024 roku.
ESG – więcej odpowiedzialności
Grupa Budimex przygotowała i ogłosiła w 2023 roku Strategię ESG na lata 2023-2026 opartą na trzech obszarach: środowisku naturalnym, odpowiedzialności społecznej i ładzie korporacyjnym. Każdy z nich został dokładnie przeanalizowany i przełożony na konkretne działania m.in. w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju określone w Agendzie 2030 ONZ.
Do 2050 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Na drodze ku zeroemisyjności planujemy dalsze inwestycje w rozwój energii odnawialnej, ograniczanie emisji CO2 oraz sukcesywne wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w całym procesie budowlanym.
Od 2024 roku Budimex SA poddawać będzie recyklingowi około 70% gleby i ziemi oraz odpadów innych niż niebezpieczne. Jako jedna z pierwszych w Polsce będzie również mierzyć swój ślad wodny.
Zaufanie i zaangażowanie społeczne
W 2023 roku kontynuowaliśmy realizację naszych sztandarowych programów społecznych m.in. kampanię bezpieczeństwa w ruchu drogowym – Hello ICE oraz Strefę Rodzica – inicjatywę mającą na celu wsparcie oddziałów dziecięcych w szpitalach w całej Polsce. Ostatnia powstała w Ełku w czerwcu ub.r. W ramach Hello ICE, w 2023 roku, w spotkaniach z naszymi edukatorami, przedstawicielami policji i straży pożarnej wzięło udział łącznie ponad 20 tys. dzieci z placówek szkolnych. W Budimex zainaugurowaliśmy także III edycję akcji Dom z Serca. Prowadziliśmy również dalej program praktyk zawodowych dla uczniów i uczennic techników budowlanych. Nawiązaliśmy współpracę w tym zakresie z ponad 40 szkołami technicznymi i wyższymi.
Realizacje Grupy Budimex w 2023 roku zostały wyróżnione i nagrodzone przez branżę. Planetarium w Chorzowie otrzymało tytuł „Modernizacji Roku 2023” w 27. edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Kontrakt realizowany przez Budimex w latach 2019-2022 został oceniony najwyżej przez jury w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 500 inwestycji, z których wybrano 20 najlepszych. W tegorocznej odsłonie konkursu „Budowa Roku”, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, „Oskarami Budowlanymi” nagrodzone zostały budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie oraz modernizacja Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. W obu przypadkach Budimex powierzono rolę generalnego wykonawcy inwestycji.
Nasza firma znalazła się także w pierwszej dziesiątce przedsiębiorstw budowlanych rankingu Financial Times – Diversity Leaders 2024. Zdobyliśmy 71,6 na 100 możliwych punktów, wyprzedzając tym samym wielu czołowych graczy rynku międzynarodowego. Wyróżnienie to efekt konsekwentnej polityki wspierania różnorodności oraz naszych wysiłków na rzecz rozwoju zawodowego kobiet.
Pragnę wyrazić słowa wdzięczności wobec naszych Inwestorów i Klientów za wspólny rok oraz powierzone nam zaufanie. Ogromnie dziękuję wszystkim Pracownikom. Jestem pełen uznania za Wasze codzienne zaangażowanie oraz wkład w rozwijanie Grupy Budimex.
Z dumą podkreślam, że nasz zespół liczy już 7 300 osób. Jesteśmy częścią rozległej sieci łączącej Partnerów biznesowych i społecznych, wobec których odczuwamy głęboką odpowiedzialność. To wszystko motywuje nas do nieustannego rozwoju, poprawy naszych wyników oraz prowadzenia inwestycji i projektów poprawiających jakość życia ludzi.
Zapraszam do lektury.
Z wyrazami szacunku,
Artur Popko
Prezes Zarządu
Budimex SA