Szanowni Państwo,
przed Państwem pierwszy zintegrowany raport Grupy Eurocash. Łącząc wyniki finansowe, biznesowe oraz aspekty środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, możemy z nowej perspektywy spojrzeć na to, w jaki sposób Grupa Eurocash wpływa nie tylko na branżę, w której działa, ale także na otoczenie społeczne, środowisko i swoich najważniejszych interesariuszy: pracowników, detalistów, dostawców, konsumentów i inwestorów. Dzięki takiemu podejściu, na kolejnych stronach dzielimy się z Państwem możliwie najpełniejszym obrazem naszej działalności w roku 2024 roku, który był wymagający dla całej branży spożywczej w Polsce.
Po gwałtownym wzroście inflacji w 2023 roku konsumenci znacząco ograniczyli wydatki na żywność. W odpowiedzi największe sieci handlowe zintensyfikowały działania promocyjne, co istotnie zwiększyło presję na rynku lokalnym. W tym trudnym otoczeniu Eurocash konsekwentnie dbał o to, żeby rozwijać swoją działalność i powiązane z nią biznesy w duchu zrównoważonego rozwoju, realizując zarówno ambitne założenia finansowe, jak i przyjęte cele ESG.
Jako czołowy hurtownik FMCG, kontynuowaliśmy integrację działalności hurtowej, z korzyścią nie tylko dla efektywności operacyjnej i kosztowej, ale również dla środowiska. Kluczową rolę w tym procesie odegrały systemy POS oraz EuroPlatforma, które usprawniają współpracę z partnerami, zwiększając przejrzystość procesów biznesowych.
Jako największy franczyzodawca w Polsce, w 2024 r. powołaliśmy grupę zakupową, która istotnie zmienia pozycję lokalnych detalistów w rozmowach z rynkiem. Wspieraliśmy też przygotowania sklepów do wdrożenia systemu kaucyjnego. W sieciach partnerskich: ABC, Groszek i Euro Sklep intensywnie pracowaliśmy nad integracją placówek i działaniami do konsumentów, a w Delikatesach Centrum wprowadziliśmy nowy model sklepu i usprawniliśmy zarządzanie lokalami własnymi, oddając je w ręce agentów. Lewiatan i Gama z kolei z sukcesem wprowadzały komunikację opartą na lokalności.
Rok 2024 to także dalszy rozwój naszych kluczowych projektów: Dużego Bena i Frisco, które pozostaje liderem rynku e-grocery w Polsce. Zwiększanie skali działalności w tych segmentach przekłada się na rosnącą rentowność i umacnianie naszej pozycji rynkowej.
Aby jeszcze precyzyjniej i w bardziej świadomy sposób odpowiadać na zmieniające się wyzwania w obszarze ESG, w 2024 roku, zgodnie z planem, zaktualizowaliśmy Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy Eurocash i przyjęliśmy Politykę Zrównoważonego Rozwoju. W samym raporcie po raz pierwszy opisaliśmy działania w obszarze ESG zgodnie z wymogami dyrektywy CSRD oraz Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
Wewnętrznie skoncentrowaliśmy się na dalszym konsekwentnym budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy, promowaniu różnorodności, równości, a także propagowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. W trosce o przejrzystość działań, przygotowaliśmy Kodeks Etyki i Postępowania dla Pracowników. Wprowadziliśmy również Linię Zaufania dla Sygnalistów. Warto podkreślić, że w 2024 r. po raz kolejny znaleźliśmy się w prestiżowym gronie najlepszych polskich pracodawców z certyfikatem Top Employer Polska. Był to również kolejny rok z rzędu, w którym wskaźniki zaangażowania w Grupie Eurocash poprawiły się na tle branży.
Podsumowując, w 2024 roku nie tylko przetrwaliśmy okres spowolnienia, ale też zbudowaliśmy solidne fundamenty pod dalszy rozwój. Przy nieocenionym wsparciu naszych pracowników, franczyzobiorców i partnerów, z każdym rokiem umacniamy się jako lider w dystrybucji żywności i największy franczyzodawca, budując jednocześnie coraz silniejszą, bardziej zaangażowaną i zrównoważoną społeczność. Niniejszy raport podsumowuje to, co wspólnie wypracowaliśmy w 2024 roku.
Zapraszam do lektury!
Z wyrazami szacunku
Paweł Surówka
Prezes Zarządu Grupy Eurocash