Warszawa, 8 kwietnia 2025 roku
Szanowni Państwo,
Drodzy Inwestorzy i Klienci,
przedstawiam Raport Roczny Budimex SA za 2024 rok.
W ciągu całego roku 2024 pozyskaliśmy kontrakty o wartości ponad 11,9 miliarda złotych. Portfel zamówień Budimex SA na koniec roku 2024 roku wyniósł 17,1 miliarda złotych, z czego ponad 1 miliard złotych przypada na kontrakty i zlecenia realizowane poza granicami kraju.
Wysoka wartość portfela zamówień zabezpiecza spółce front prac do końca 2025 roku, a także na większość roku 2026, przechodząc częściowo na rok 2027. Dodatkowo znaczna zleceń to kontrakty „projektuj i buduj” z terminami zakończenia 2027-2028, co daje nam fundament działalności na kolejne kilka lat.
Rentowność operacyjna wyniosła 8,3% i była równa poziomowi osiągniętemu w roku obrotowym 2023. Z jednej strony, obserwowaliśmy utrzymującą się stabilizację cen oraz zadowalającą dostępność materiałów budowlanych, a także usług podwykonawców. Z drugiej strony, kładziemy nieustanny nacisk na kontrolę kosztów oraz optymalizację procesów biznesowych na każdym poziomie organizacji.
Sprzedaż w raportowanym okresie wyniosła 7 509 milionów złotych przy nieznacznym wzroście rentowności zysku brutto (z 10,6,% w roku 2023 do 10,9% w 2024 roku).
Niższe przychody ze sprzedaży w 2024 roku były przez nas prognozowane. Złożyła się na to niższa produkcja budowlano-montażowa w Polsce w całym zeszłym roku, która liczona w cenach stałych była niższa o 7,7%. Na to zjawisko wpłynęło również ograniczenie produkcji w sektorze infrastruktury, wynikające z zeszłorocznego cyklu inwestycyjnego kluczowych zamawiających, zwłaszcza w sektorze kolejowym.
Dzięki zróżnicowanemu portfelowi zamówień, Spółka utrzymała w 2024 roku stabilność, która w pozwoli na kontynuację kursu opartego na dywersyfikacji. Sukcesy w pozyskaniu kluczowych projektów pozwolą zaangażować się w dalszą realizację strategicznych inwestycji infrastrukturalnych: kolejowych, drogowych, hydrotechnicznych i energetycznych, a także utrzymać dobry i zdrowy portfel w zakresie inwestycji kubaturowych.
W 2024 roku szczególnym wydarzeniem było podpisanie umowy na realizację 6 z 8 odcinków trasy S10. Długość sześciu zakontraktowanych odcinków to blisko 80 km. Trasa biegnąca od Szczecina przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń połączy w przyszłości północny zachód Polski z Mazowszem.
W sektorze kolejowo-drogowym w ubiegłym roku, pozyskaliśmy w konsorcjum dwa kontrakty na kompleksowe roboty budowlane na LK nr 104 odc. D Limanowa – bocznica Klęczany oraz realizację 5,2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19. Oba te zlecenia obejmują budowę tuneli, które mają zostać wydrążone z użyciem tarcz TBM. Głowica tnąca większej tarczy o średnicy bliskiej 11 m waży 246 ton. W ostatnim roku prowadziliśmy także prace związane z budową tunelu startowego dla KDP w Łodzi. Budownictwo tunelowe to rosnący segment w infrastrukturze, w którym będziemy uczestniczyć także w kolejnych latach.
Konsekwentnie rozwijamy nasz obszar przemysłowo-energetyczny, w którym dostosowaliśmy struktury tak, by właściwie przygotować organizację do realizacji zleceń przy budowie elektrowni atomowej. Angażujemy się także w rozwój krajowej sieci elektroenergetycznej w Polsce. W lutym 2024 roku podpisaliśmy z PSE umowę na rozbudowę i modernizację stacji Piła Krzewina. W październiku zeszłego roku, z kolei zawarliśmy kontrakt z PEJ, w ramach którego zrealizujemy drogę techniczną do nabrzeża mającego służyć do morskiego transportu elementów potrzebnych do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu.
W części kubaturowej wzmacniamy nasze kompetencje w segmencie militarnym. Od kilku lat jesteśmy jednym z certyfikowanych partnerów inwestycji wojskowych w Polsce. W 2025 roku na obronność przeznaczonych ma zostać 186,6 miliardów złotych, czyli 4,7 proc. PKB. Środki te uwzględnione są też m.in. w kolei czy drogownictwie. Spodziewamy się, że z istotnej części tych budżetów realizowane będą nowe projekty budowlane. Stworzyliśmy także struktury organizacyjne na potrzeby pozyskania i realizacji kontraktów w systemie finansuj i buduj, w tym w szczególności w segmencie Data Center.
Priorytetem dla nas jest odpowiedzialna realizacja rekordowego portfela zamówień oraz skalowanie biznesów na rynkach zagranicznych. Przez ostatnie 2 lata zbudowaliśmy na rynkach struktury, mamy odpowiedni personel, sprzęt, kapitał i doświadczenie, aby realizować najbardziej złożone kontrakty. Nasz pierwszy kontrakt na budowę skrzyżowania autostrad D1 i D4 w pobliżu Bratysławy osiągnął 42% zaawansowania. Rozwijamy także portfel projektów w Czechach. W pierwszym kwartale 2024 roku wygraliśmy postępowanie na budowę 7,6-kilometrowego odcinka autostrady D35 z Džbánova do Litomyšla. To kontrakt o wartości 641 milionów złotych.
Efekty naszej działalności na rynkach zagranicznych, w połączeniu z rekordowym portfelem zamówień na rynku lokalnym, umożliwiają dalsze umacnianie pozycji Budimeksu jako wiodącej firmy budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dziewięć realizacji Budimeksu otrzymało tzw. Oskary Budowlane przyznawane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Wyróżnione realizacje to: hala sportowa dla Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu, Teatr Polski w Szczecinie, Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie, hala widowiskowo-sportowa w Gorzowie Wielkopolskim, droga ekspresowa S61 obwodnica Augustowa, zajezdnia tramwajowa w Olsztynie, most na rzece Regalicy, Muzeum Historii Polski, a także uhonorowany nagrodą specjalną – węzeł kolejowy „LOT C odcinek Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg”. Dodatkowo dwa wykonane przez nas kontrakty utytułowano w konkursach zagranicznych. Muzeum Historii Polski otrzymało nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024 za funkcjonalność i doświadczenia użytkownika. Z kolei projekt lubelskiego Dworca Metropolitalnego zdobył główne wyróżnienie w architektonicznym konkursie WAF 2024. To wielka satysfakcja móc realizować projekty, które są zauważane również przez międzynarodową społeczność.
Z dumą podkreślam, że zespół Budimeksu liczy już 4 656 osób. Składam podziękowania Zarządowi i Radzie Nadzorczej Budimex SA za konsekwentne budowanie silnej pozycji firmy i dbałość o najwyższe standardy zarządzania. Dziękuję również Inwestorom i Klientom za zaufanie oraz konstruktywną komunikację, która pozwala na skuteczne realizowanie projektów zgodnie z oczekiwaniami. Naszym Podwykonawcom i Usługodawcom za rzetelne podejście do realizowanych zadań oraz wysoką jakość świadczonych usług. Jednak największe wyrazy uznania kieruję w stronę Pracowników naszej firmy - ich innowacyjne pomysły oraz determinacja w dążeniu do doskonałości sprawiają, że możemy realizować najbardziej wymagające projekty, podnosić standardy w branży budowlanej i skutecznie reagować na wyzwania rynkowe. To ich talent, motywacja i gotowość do podejmowania nowych wyzwań stanowią fundament sukcesu Budimeksu i pozwalają nam budować przyszłość pełną możliwości.
Zapraszam do lektury Raportu Rocznego Budimex SA.
Artur Popko
Prezes Zarządu
Budimex SA