Spółka zawiera także umowy na czas nieoznaczony. Zarząd dokonuje osądu, aby ustalić okres, co do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że takie umowy będą trwać. Spółka posiada również umowy leasingu, których okres leasingu wynosi 12 miesięcy lub krócej oraz umowy wynajmu sprzętu komputerowego (drukarek) i umowy wynajmu terminali płatniczych o niskiej wartości. Spółka korzysta ze zwolnienia dla leasingów krótkoterminowych i leasingów, w przypadku których bazowy składnik aktywów ma niską wartość.
W dacie rozpoczęcia leasingobiorca Spółka wycenia zobowiązanie z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych pozostających do zapłaty w tej dacie (zdyskontowanych przyszłych płatności w okresie trwania leasingu). Opłaty leasingowe dyskontuje się z zastosowaniem stopy procentowej leasingu, jeżeli stopę tę można z łatwością ustalić. W przeciwnym razie leasingobiorca stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy.
W dacie rozpoczęcia opłaty leasingowe zawarte w wycenie zobowiązania z tytułu leasingu obejmują następujące opłaty za prawo do użytkowania bazowego składnika aktywów podczas okresu leasingu, które pozostają do zapłaty w tej dacie:
•stałe opłaty leasingowe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe określone w paragrafie B42 standardu) pomniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe;
•zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, wycenione początkowo z zastosowaniem tego indeksu lub tej stawki zgodnie z ich wartością w dacie rozpoczęcia,
•kwoty, których zapłaty przez leasingobiorcę oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej,
•cenę wykonania opcji kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć, że leasingobiorca skorzysta z tej opcji (ocenionej z uwzględnieniem czynników określonych w paragrafach B37–B40 standardu), oraz
•kary pieniężne za wypowiedzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano, że leasingobiorca może skorzystać z opcji wypowiedzenia leasingu.
Zmienne opłaty leasingowe, które zależą od indeksu lub stawki, o których mowa powyżej, obejmują na przykład opłaty powiązane z indeksem cen konsumpcyjnych, opłaty powiązane z referencyjną stopą procentową lub opłaty, które zmieniają się, aby odzwierciedlić zmiany w stawkach czynszów na wolnym rynku.
Dla każdego rodzaju umów Spółka oszacowała wysokość stopy dyskontowej, która będzie wpływać na ostateczną wartość wyceny tych umów. Pod uwagę wzięto rodzaj umowy, długość trwania umowy, walutę umowy oraz potencjalną marżę, jaką musiałaby ponieść na rzecz zewnętrznych instytucji finansowych gdyby chciała zawrzeć taką transakcję na rynku finansowym.
Wycena zobowiązania z tytułu leasingu jest okresowo rozliczana z płatnościami leasingowymi.
Koszty związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu są prezentowane w pozycji „amortyzacja” oraz w kosztach finansowych jako koszty odsetek.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane liniowo, natomiast zobowiązania z tytułu umów leasingowych rozliczane są efektywną stopą procentową.
Spółka dokonuje wyceny umów leasingu, spełniających kryteria MSSF 16. Spółka ujmuje w kosztach bieżących następujące pozycje:
•koszty amortyzacji aktywa z tytułu prawa do użytkowania,
•koszty odsetek,
•wynik różnic kursowych.
Spółka ujmuje zmianę leasingu jako odrębny leasing, jeżeli:
•zmiana zwiększa zakres leasingu poprzez przyznanie prawa do użytkowania jednego lub większej liczby bazowych składnik aktywów oraz
•wynagrodzenie za leasing zwiększa się o kwotę współmierną do ceny jednostkowej za zwiększenie zakresu oraz wszelkie właściwe korekty tej ceny jednostkowej w celu uwzględnienia okoliczności danej umowy.
W przypadku zmiany leasingu, która nie jest ujmowana jako odrębny leasing, w dacie uzgodnienia zmiany (data podpisania aneksu/porozumienia przez ostatnią ze stron umowy) Spółka:
•alokuje wynagrodzenie w zmodyfikowanej umowie,
•ustala okres zmodyfikowanego leasingu, oraz
•aktualizuje wycenę zobowiązania z tytułu leasingu poprzez dyskontowanie zaktualizowanych opłat leasingowych z zastosowaniem zaktualizowanej stopy dyskontowej.
Zaktualizowana stopa dyskontowa jest określana jako stopa procentowa leasingu na pozostały do końca okres leasingu, gdy można z łatwością ustalić tę stopę, lub krańcową stopę procentową leasingobiorcy obowiązującą w dacie uzgodnienia zmiany, jeżeli nie można z łatwością ustalić stopy procentowej leasingu.