Newsletter

EKG 2024: finanse publiczne muszą być transparentne

08.05.2024, 08:43aktualizacja: 08.05.2024, 08:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Bardzo ważna jest przejrzystość wydatków państwa, ale przed rządem jeszcze bardzo wiele pracy, aby zapewnić trwałą transparentność i kontrolę wydatków – uznali przedstawiciele sektora finansowego, którzy uczestniczyli w panelu dyskusyjnym „Finanse publiczne” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Najbardziej istotnymi zagadnieniami, nad którymi debatowali uczestnicy panelu były makroekonomiczne perspektywy polskiej gospodarki oraz stan finansów publicznych. 

„Wokół ustaw finansowych było wiele zaniedbań. Wiele rzeczy należało sprawdzić i wykazaliśmy, że duża część finansowania publicznego odbywała się poza kontrolą Sejmu” – przyznał Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wspominając o „białej księdze” stanu finansów państwa.

Z kolei Paweł Wojciechowski, przewodniczący rady programowej Instytutu Finansów Publicznych przekonywał, że „przejrzystość wydatków publicznych jest korzystna dla finansów państwa”. Wskazał także, że można nawet pokusić się o zamrożenie wydatków na niektóre fundusze, aby poprawić ogólny stan finansów publicznych. 

Dyskutowano także o grożącej Polsce procedurze nadmiernego deficytu budżetowego, którą może zostać objęta przez organy Unii Europejskiej. Według ostrożnych danych mamy deficyt sięgający 5,1 proc. PKB, a UE zakłada, iż nie może on przekroczyć 3 proc.

„Najlepszym sposobem na pozbycie się deficytu jest wzrost gospodarczy. Należy więc prowadzić taką politykę, aby taki wzrost nastąpił jak najszybciej” – stwierdził Ryszard Petru, poseł partii Polska 2050, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Krzysztof Kluza, profesor finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zwrócił uwagę na konieczność wydawania środków na szeroko pojętą obronność Polski w myśl zasady „nie mniej, ale efektywniej”.

„Należy inwestować w bazę wytwórczą broni w Polsce, w najnowocześniejsze technologie. To może zaprocentować, na przykład poprzez sprzedaż broni” – powiedział prof. Kluza.

O wpływie trendów demograficznych na system emerytalny oraz coraz wyższe transfery publicznych środków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwracał uwagę Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. Odbywa się w dniach 7-9 maja 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.05.2024, 08:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ