Newsletter

Polityka i społeczeństwo

EKG 2024: transformacja Górnego Śląska po wstąpieniu Polski do UE - wynik na plus

10.05.2024, 14:07aktualizacja: 10.05.2024, 14:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Górny Śląsk bardzo skorzystał dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, które to umożliwiło temu regionowi przejść pomyślne przemiany społeczno-gospodarcze - mówili goście panelu „20 lat Polski w Unii Europejskiej - bilans dla Śląska” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EKG i były premier RP, przypomniał, że u zarania UE leżała Europejska Wspólnota Węgla i Stali potrzebna w celu uniknięcia kolejnej wojny światowej.

„Jesteśmy teraz w podobnej sytuacji. Jeśli w kolejnych pięciu latach przemysł zbrojeniowy będzie oczkiem w głowie Komisji Europejskiej, a tak prawdopodobnie będzie, to znaczy, że mamy podobne cele jak 74 lata temu” - powiedział Jerzy Buzek.

Dodał, że Śląsk będzie znowu oczkiem w głowie tych przemian. 

„Mamy Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji [instrument finansowy w ramach polityki spójności UE, który służy zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej - PAP] to jest 10 miliardów złotych rocznie, czyli drugie tyle, ile było dotąd pieniędzy strukturalnych dla Śląska” - poinformował były premier.

Prof. Buzek dodał, że tych środków nie wystarczy na wszystkie potrzeby regionu, ale pomogą one przekonać sceptyków do tego, że działania UE są do zaakceptowania - chodzi o ludzi, którzy mają „największy kłopot” z akceptacją UE, np. pracujących w przemyśle wydobywczym. Uzupełnił, że na Górnym Śląsku bezrobocie jest obecnie na bardzo niskim poziomie.

„To jest świadectwo naszego sukcesu - zamykając firmy, zwalniając ludzi, mamy najniższe bezrobocie” - podkreślił profesor.

Marek Wójcik, wojewoda śląski, podkreślił, że podstawowym kryterium dla zagranicznych inwestorów, np. z Korei Południowej, jest infrastruktura, która na Górnym Śląsku została zbudowana za pieniądze pochodzące z unijnych funduszy.

„Podczas obchodów 20-lecia obecności Polski w UE spotkaliśmy się z młodymi ludźmi, którzy nie znają świata sprzed wstąpienia naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej. To jest wielkie zadanie, żeby im wytłumaczyć, jak wiele dostaliśmy z UE, jak bardzo zmieniliśmy nasz region, nasze miasta, dlatego że Unia będzie dla nich tylko pojęciem. Dla nas była przez lata celem, czymś, co wiązało się z bardzo pozytywnymi emocjami, chcieliśmy zmieniać nasze miasta tak, jak wyglądają miasta europejskie na Zachodzie. Dziś Katowice tak wyglądają” - podkreślił wojewoda.

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, przypomniał, że na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie poparcie dla przystąpienia Polski do UE w czasie plebiscytu akcesyjnego było najwyższe w Polsce - w granicach 86 proc. 

„Dla mieszkańców województwa śląskiego, regionu wielokulturowego, to był naturalny powrót do Europy. Wtedy na Zachodzie byliśmy trochę takimi gastarbeiterami, a po 20 latach jesteśmy ludźmi, którzy wpływają na przyszłość naszego kontynentu” - zaznaczył.

Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że nie sam proces wejścia Polski do UE, ale ludzie, którzy zaczęli zmiany w latach 90., są przyczyną sukcesu Polski i regionu.

„Podstawowe rzeczy dotyczące zmiany zarządzania, podmiotowość, poczucie odpowiedzialności miały miejsce w początkach lat 90. XX wieku. Sukces jest dlatego, że my wiele spraw odrobiliśmy przed wejściem do UE” - zaznaczył europoseł.

Radosław Polowy, partner zarządzający w LPW Grupa, powiedział, że jego zdaniem najważniejszym osiągnięciem obecności Polski w UE jest nauczenie się współpracy między biznesem a nauką - uczelniami wyższymi.

„Tworzenie wspólnych projektów i zespołów badawczo-rozwojowych, i kreowanie innowacji. Nie zawsze były komercjalizowane, ale środki unijne pozwoliły nauczyć się małym i średnim przedsiębiorcom pracy z naukowcami, podejmować i realizować te projekty. Następne lata będą pokazywały Śląsk jako miejsce, gdzie powstają nowe technologie” - zaznaczył Radosław Polowy. 

Joanna Pauly, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu, powiedziała, że to, iż siedziba tego ministerstwa jest w Katowicach, jest dużym wyróżnieniem i sukcesem tego regionu.

„Procesy transformacyjne powinny przede wszystkim być generowane tam, gdzie są w rzeczywistości, nie mogą być >>gdzieś<< kreowane” - zaznaczyła.

Oliwier Teodorowski, CEO, POLVET Healthcare i dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego Kliniki Teodorowscy, stwierdził, że jako weterynarz zauważył, iż ludzie na Śląsku, dzięki temu, że obecność Polski w UE umożliwiła im swobodne podróżowanie i podniesienie poziomu życia, stali się bardziej empatyczni oraz bardziej wrażliwi, np. na los zwierząt domowych.

„To nam coraz bardziej pozwalało rozwijać biznes, dlatego że musieliśmy nadążać za oczekiwaniami: nie tylko wykonywać proste zabiegi i szczepienia, ale zajmować się diagnostyką neurochirurgiczną zwierząt, wykonywać rezonans magnetyczny, badania tomografem” - powiedział Oliwier Teodorowski.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 7-9 maja br.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 10.05.2024, 14:07
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ