Newsletter

Adamczyk: Via Carpatia będzie zrealizowana do końca 2025 roku

13.06.2020, 17:22aktualizacja: 13.06.2020, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Via Carpatia będzie zrealizowana do końca 2025 roku – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Niemcach, gdzie zapowiedziano ogłoszenie przetargu na budowę fragmentu tej międzynarodowej trasy łączącej Europę Północną i Południową.

"Ta droga staje się rzeczywistością. Wpisaliśmy do programu Prawa i Sprawiedliwości, że Via Carpatia powstanie do 2025 r. Mamy pewność już dzisiaj, że na przełomie 2025/2026, do końca 2025 r. ta droga będzie wreszcie służyła wszystkim" – powiedział Adamczyk w sobotę na konferencji prasowej w miejscowości Niemce pod Lublinem.

Adamczyk przypomniał, że pomysłodawcą budowy tej trasy był prezydent Lech Kaczyński, a od wielu lat zabiegali o nią m.in. samorządowcy z terenu Lubelszczyzny i parlamentarzyści. Dodał, że droga ta wpisuje się też w inicjatywę Trójmorza, której autorem jest prezydent RP Andrzej Duda. "Via Carpatia będzie takim silnikiem rozwoju. Tak widzą ją państwa Trójmorza" – zaznaczył Adamczyk.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma wkrótce ogłosić przetarg na budowę 23 km przyszłej drogi ekspresowej S19 od Lublina do Lubartowa (woj. lubelskie), będącej fragmentem trasy Via Carpatia.

Dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA Mirosław Czech powiedział, że zakończono już etap przygotowania inwestycji, trwają ostatnie konsultacje.

"Jeszcze w tym roku najprawdopodobniej wyłonimy wykonawcę w systemie +zaprojektuj i buduj+. Via Carpatia od Lublina na północ wchodzi w fazę realizacyjną" – powiedział Czech.

Trasa Lublin-Lubartów to najbardziej obciążony fragment drogi nr 19 w Lubelskiem i jedna z najbardziej obciążonych ruchem jednojezdniowych dróg w województwie. Dziennie przejeżdża tędy 25-30 tys. pojazdów, a w podlubelskiej miejscowości Niemce niemal codziennie z tego powodu tworzą się zatory. (PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2020, 17:22
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.