Newsletter

Agencja S&P zmienia perspektywę dla Grupy PZU ze stabilnej na pozytywną

28.05.2024, 10:23aktualizacja: 28.05.2024, 10:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W najnowszym raporcie, opublikowanym 28 maja br., agencja S&P Global Ratings podtrzymała ocenę ratingową Grupy PZU na poziomie A-, jednocześnie zmieniając perspektywę ze stabilnej na pozytywną. To doskonała ocena, wyróżniająca Grupę PZU na całym polskim rynku finansowym.

Agencja S&P zrewidowała perspektywę dla Grupy PZU (PZU SA, PZU Życie SA oraz TUW PZUW) ze stabilnej na pozytywną, wskazując m.in. na dobre wyniki operacyjne w 2023 r. i w pierwszym kwartale 2024 r., a także solidną pozycję kapitałową i znaczące bufory kapitałowe nawet w skrajnych scenariuszach stress testów. „Perspektywa pozytywna wskazuje, że możemy rozważyć podniesienie oceny ratingowej, jeśli Grupa nadal będzie przechodzić z powodzeniem nasze hipotetyczne testy warunków skrajnych, a jej efektywność w obszarze ubezpieczeń i bankowości pozostanie wysoka i stabilna” - piszą analitycy Standard & Poor’s.

W poprzednim raporcie z 1 marca br. S&P podtrzymała dla PZU ocenę A- z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu dokonanej teraz zmiany perspektywy na pozytywną doceniono Grupę PZU za udokumentowane osiągnięcia w realizacji strategii, w tym ambitnych celów postawionych przed biznesem ubezpieczeniowym i bankowym. Wskazano też wysoki zysk netto i zwrot na kapitale w ub.r., znacząco lepsze od rezultatów konkurentów w kraju i za granicą, oraz kontynuację dobrych wyników w pierwszym kwartale tego roku. W ocenie analityków S&P, Grupa PZU skutecznie odpowiada na wyzwania na rynku ubezpieczeniowym: „Uważamy, że Grupa dalej będzie osiągała ponadprzeciętne wyniki, gdyż PZU w ostatnich latach obronił swoją wiodącą pozycję na rynkach ubezpieczeń majątkowych i na życie w Polsce”.

S&P oczekuje, że Grupa PZU będzie wciąż osiągać wyniki lepsze od konkurentów, wypracowując w latach 2024-2026 roczne zyski na poziomie 3,6-5,5 mld zł, co przełoży się na zwrot na kapitale w przedziale 13-17%.

Przy okazji zmiany perspektywy na pozytywną podkreślono także mocną pozycję kapitałową Grupy PZU, pomimo regularnych wypłat stosunkowo wysokich dywidend. Potwierdza to wysoki poziom jej wypłacalności na koniec 2023 r. (229%). Analitycy spodziewają się, że Grupa utrzyma znaczne bufory kapitałowe w ramach modelu S&P w latach 2024-2026, pomimo zmienności na rynku kapitałowym wpływającej na poziom kapitałów własnych.

S&P Global Ratings ocenia PZU od roku 2004 i ocena ta nigdy nie znalazła się poniżej poziomu A-.

Źródło informacji: Grupa PZU

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.05.2024, 10:23
Źródło informacji Grupa PZU
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ