Newsletter

Via Baltica dotarła do granicy z Litwą

23.12.2022, 14:00aktualizacja: 23.12.2022, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia
Północno-wschodnia Polska została wreszcie połączona drogą ekspresową z Litwą. W czwartek otwarto 24-kilometrowy odcinek Via Baltica, z Suwałk do Budziska na granicy z Litwą.

Odcinek ten stanowi część współfinansowanego ze środków unijnych projektu budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko, o długości blisko 110 km. Wartość dofinansowania z funduszy UE dla tego projektu wynosi niemal 380 mln euro, co stanowi ponad 51 proc. wyliczonego na 743 mln euro wartości projektu. Via Baltica to jedna z najważniejszych strategicznie inwestycji drogowych w Polsce; należy do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Olivier Silla, dyrektor ds. zrównoważonych sieci i inwestycji w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska przypomniał, że ten kluczowy projekt został wybrany w ramach pierwszego konkursu programu CEF (Connecting Europe Facility). 

"Biorąc pod uwagę rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, Via Baltica ma jeszcze większe znaczenie we wspieraniu mobilności wojskowej. Droga S61 jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej łączącej Polskę z krajami bałtyckimi i zapewnia ciągłość Korytarza Sieci Bazowej Morze Północne – Bałtyk pomiędzy dwoma najbliższymi węzłami miejskimi po obu stronach polsko-litewskiej granicy. Modernizacja tego ważnego odcinka drogi przyczyni się również do ożywienia przewozów towarowych i pasażerskich, w regionie i poza nim, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa transportu drogowego i skróceniu czasu przejazdu" - dodał.

Z czterech odcinków drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko ukończone i oddane do użytku zostały już trzy. W trakcie prac jest odcinek Szczuczyn-Raczki, gdzie do ukończenia pozostał fragment Ełk Południe – Wysokie.

Zakres inwestycji obejmuje wykonanie wszystkich prac niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania drogi ekspresowej. Oprócz budowy nowych fragmentów drogi, są to m.in.: przebudowa istniejących dróg, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, budowa obiektów inżynieryjnych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, konektory, przejścia awaryjne, kanalizacja, sieć teletechniczna, oświetlenie oraz urządzenia ochrony środowiska.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.12.2022, 14:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.