Newsletter

Bank Pekao: mocny wynikowo III kwartał 2023 r. i czas zmian w organizacji

10.11.2023, 07:30aktualizacja: 10.11.2023, 07:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
1,716 mld zł skonsolidowanego zysku netto, skok w kredytach hipotecznych i pożyczkach, dobry wynik bankowości dla firm oraz niskie koszty ryzyka - Bank Pekao S.A. korzysta z dobrej koniunktury i wprowadza zmiany, m.in. korzystne dla frankowiczów Bezpieczne ugody 2%.

Skonsolidowany zysk Pekao w III kwartale br. wyniósł 1,716 mld zł wobec 544 mln zł straty rok wcześniej. Zysk w III kwartale 2023 r. był o 1 proc. wyższy od osiągniętego w II kw. br. Po dziewięciu miesiącach tego roku zysk banku sięgnął 4,855 mld zł i był prawie sześć razy wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Bank zajmuje pierwsze miejsce w rankingu ofert dla młodych klientów, a z aplikacji mobilnej korzysta 3,1 mln aktywnych użytkowników.

Dobra pozycja finansowa Banku Pekao umożliwia przeprowadzenie zmian polepszających zarówno relacje z klientami, jak i dobrostan pracowników banku.

„Trzeci kwartał br. jest bardzo dobry pod względem finansowym, ale jest to także czas zmian. Zakończyliśmy proces przenoszenia pracowników do multi-branchów zlokalizowanych w Łodzi, Lublinie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Obsługa firm, bankowość prywatna, ale też call center, informatycy, jednostki wsparcia pracują już w nowoczesnych budynkach w standardzie centrali, żeby jakość i komfort pracy były jak najwyższe” – podkreśla Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

Dodaje, że wzrósł także wskaźnik zaangażowania pracowników banku.

„Badamy to regularnie co roku, bo chcemy, aby nasi pracownicy byli jak najbardziej usatysfakcjonowani z pracy w Banku Pekao i żeby przekładało się to na jakość usług oferowanych klientom. 64 proc. zaangażowania to wskaźnik wyższy niż średnia w całym sektorze bankowym, która wynosi 42 proc.” – mówi.

2 października 2023 r. Bank Pekao uruchomił program Bezpieczna ugoda 2%. Kredyty walutowe zaciągnięte przez klientów Banku Pekao zostają potraktowane od samego początku jako złotowe, oprocentowane na 2 proc. Bank podlicza wszystkie wpłaty klienta i po przeliczeniu na złote może stwierdzić, czy kredyt został już spłacony. Jeżeli powstała nadpłata, bank ją zwróci, po czym wyda zgodę na wykreślenie kredytu z hipoteki i zakończenie umowy.

„Ugoda jest bezpieczna, korzystna, bez kruczków prawnych i gwiazdek, z oprocentowaniem ustalonym na 2 proc. od momentu jej zaciągnięcia do spłaty kredytu, bez marż, prowizji czy dodatkowych kosztów” – zaznacza Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Uzupełnia, że jeżeli klientowi pozostaje saldo do spłaty, bank proponuje dalsze trwanie kredytu również jako złotowego, oprocentowanego przez najbliższe 5 lat na stałą stawkę oprocentowania w wysokości 2 proc.

Bezpieczna ugoda 2% cieszy się dużym zainteresowaniem. Z dotychczasowych kontaktów z klientami wynika, że zaledwie 10 proc. z nich nie jest zainteresowanych jej zawarciem.

Paweł Strączyński wskazuje, że sprzedaż kredytów hipotecznych w III kw. 2023 r., napędzona rządowym Bezpiecznym Kredytem 2%, osiągnęła poziom 3,55 mld zł, czyli 7-krotnie więcej wobec III kw. 2022 roku. Sprzedaż pożyczek gotówkowych wzrosła o 15 proc. 

„We wrześniu osiągnęliśmy rekordowy wolumen sprzedaży kredytów na poziomie ponad 1,7 mld zł. W sierpniu i wrześniu 2023 roku udział rynkowy w wolumenie sprzedaży banku był powyżej 26 proc. Od początku roku sprzedaż wyniosła 5,53 mld zł, co stanowi wzrost o 82,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Również dynamika wzrostu w porównaniu do całego sektora bankowego jest wyższa" – zaznaczył wiceprezes.

W opinii Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty Banku Pekao S.A., bank jest beneficjentem zmian w koniunkturze, w której nastąpiło przełamanie negatywnych tendencji obecnych od jesieni. 

„Polska gospodarka jest na trajektorii rosnącej i uważamy, że to ożywienie będzie sprzyjało zmniejszaniu inflacji. Oczywiście są ryzyka związane z gospodarką globalną, gdzie np. Niemcy znajdują są w recesji. Długookresowe perspektywy inwestycyjne wyglądają jednak bardzo dobrze, powstaje wiele projektów, czy to związanych z modernizacją i termomodernizacją, zmniejszeniem energochłonności przemysłu, czy też dużych projektów infrastrukturalnych, jak atom czy offshore” – wyjaśnia Ernest Pytlarczyk.

Raport Banku Pekao za III kw. 2023 r. można przeczytać na stronie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 10.11.2023, 07:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ