Newsletter

Bank Pekao na Krynica Forum: umożliwiliśmy finansowanie zakupu węgla na najbliższy sezon grzewczy

25.10.2022, 09:29aktualizacja: 25.10.2022, 10:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Podjęliśmy decyzję o umożliwieniu finansowania zakupu węgla na najbliższy sezon grzewczy i zaktualizowaliśmy naszą politykę kredytową, wykreślając z niej zakaz finansowania handlu węglem. Nie oznacza to, że wracamy do węgla. To jest odpowiedź na sytuację nadzwyczajną i potrzeby naszych klientów - mówił Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. podczas drugiego dnia kongresu Krynica Forum.

Paweł Strączyński, który uczestniczył w debacie „Nowoczesne technologie i paliwa przyszłości w energetyce”, zwrócił uwagę na fakt, że obecny kryzys energetyczny spowodowany wojną na Ukrainie i zaburzeniem globalnego łańcucha dostaw jest sytuacją nadzwyczajną, która wymaga nadzwyczajnych środków w celu zaspokojenia potrzeb klientów, do których należą spółki energetyczne, elektrociepłownie i lokalne ciepłownie.

„Jest nam o tyle łatwiej reagować na bieżącą sytuację, że decyzje co do zmian w polityce kredytowej banku podejmujemy w Warszawie. Nie potrzebujemy zatwierdzania naszych decyzji w Paryżu, Hadze, Amsterdamie, Berlinie czy Frankfurcie. To jeden z atutów polskiego banku, który nie jest zależny od polityki kraju, w którym znajduje się spółka matka” - podkreślił.

Paweł Strączyński wskazał, że Bank Pekao jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast znajduje się na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o finansowanie średnich i dużych przedsiębiorstw, a także korporacji. W jego ocenie bank znajduje się również na pierwszym miejscu w finansowaniu projektów związanych z transformacją energetyczną.

„Mamy w swoim portfolio całe spektrum projektów zero- i niskoemisyjnych: od biogazowni, poprzez farmy fotowoltaiczne, finansowanie instalacji wiatrowych na lądzie oraz małych elektrowni wodnych, do finansowania nisko- i zeroemisyjnego transportu. Jesteśmy również organizatorem emisji zielonych obligacji dla wielu samorządów w Polsce, z przeznaczeniem na projekty zrównoważone” - zaznaczył.

W strategii ESG na lata 2021-2024 Bank Pekao zakłada finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę składa się 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji zielonych obligacji na kwotę 22 mld zł.

„Do naszych klientów należy między innymi Tauron Polska Energia, gdzie jako bank jesteśmy uczestnikiem konsorcjum na kwotę ok. 4 mld zł. Te pieniądze są przeznaczone na finansowanie Zielonego Zwrotu Taurona - różnego rodzaju projektów związanych z energią odnawialną” - wyjaśnił.

Zielony Zwrot Taurona to strategia zakładająca skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa Tauron planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Bank Pekao podpisał także ze spółkami z Grupy Famur umowę typu project finance na finansowanie i refinansowanie kosztów budowy 140 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 134 MW.

Natomiast jednym z przykładów realizacji programu emisji zielonych obligacji przez Pekao jest umowa na 400 mln zł zawarta ze spółką Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Łódź Sp. z o.o., która umożliwi powstanie Łódzkiego Centrum Recyklingu - zespołu instalacji do przetwarzania miejskich odpadów komunalnych.

W opinii wiceprezesa Pekao dla banku ważny jest sposób oceny, czy dany projekt jest zrównoważony czy nie, żeby uniknąć Greenwashingu (ang. Greenwashing - inaczej „ekościema”, to wprowadzanie klientów w błąd, że mają do czynienia z produktem lub usługą przyjazną dla środowiska). A do tego potrzebne jest wypracowanie międzynarodowych standardów.

Paweł Strączyński dodał, że Bank Pekao z nadzieją spogląda na paliwa przyszłości - projekty wodorowe, amoniakowe czy związane z metanolem. Jednak dla banku, który udziela finansowania z depozytów powierzonych przez klientów, istotne jest ostrożne ważenie ryzyka.

„Warunkiem udzielenia finansowania komercyjnego przez bank jest tzw. bankowalność projektu, która polega na tym, że projekt musi być dojrzały zarówno w zakresie technologicznym, jak i finansowym. Oznacza to, że technologia musi być zbadana, wdrożona i zastosowana powszechnie, a od strony finansowej musimy mieć wiarygodnie oszacowane koszty inwestycji, koszty operacyjne oraz ścieżki cenowe” - wyjaśnił wiceprezes Banku Pekao.

Kongres Krynica Forum’22, którego tegorocznym hasłem jest „Wzrost i odbudowa”, odbył się w dniach 19-21 października w Krynicy-Zdrój.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 25.10.2022, 09:29
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ