Newsletter

Bank Pekao S.A. będzie wspierał koreańskie inwestycje w Polsce

27.09.2023, 14:12aktualizacja: 27.09.2023, 14:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Moryl (1)
Fot. PAP/M. Moryl (1)
Polska może być „bramą” Korei Południowej do wejścia na rynki krajów Unii Europejskiej. Bank Pekao chce uczestniczyć w finansowaniu tego procesu - powiedział w Krynicy Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Już ponad 600 koreańskich firm zainwestowało w Polsce, a na rynku koreańskim działa ponad 60 polskich firm. Na dziesięć największych inwestycji co do wolumenu kapitału zainwestowanego w Polsce w latach 2000-2022, sześć pochodzi z Korei Południowej. W roku 2022 wymiana handlowa między Polską a Koreą sięgnęła 9 mld USD.

Współpraca koreańsko-polska w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw to temat panelu, który odbył się podczas Forum Koreańsko-Polskiego w ramach tegorocznej edycji Krynica Forum.

Wzięli w nim udział Jerzy Kwieciński - wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, Zenon Kosiniak-Kamysz - były ambasador RP w Singapurze i polski przedstawiciel w Radzie Gubernatorów Fundacji Azja-Europa (ASEF), a ze strony koreańskiej Kim Hyun Cheol - dyrektor Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji KOTRA oraz Shin Hyong Soo, dyrektor LS Cable & System.

Prezes Jerzy Kwieciński podkreślił, że relacje Polski z Koreą rozwijają się bardzo dobrze i wchodzą aktualnie w nową fazę. Na tym etapie bardzo ważne jest wsparcie finansowe handlu oraz finansowanie inwestycji. Dlatego Bank Pekao S.A. podpisał porozumienie o współpracy w zakresie usług bankowości korporacyjnej dla działających w tych krajach firm z największym bankiem koreańskim - KB Kookmin Bank.

„W ramach tej umowy będziemy obsługiwać ważnych klientów banków koreańskich w Polsce. W tym celu tworzymy specjalną komórkę. Nasz bank postrzegany jest jako jeden z najsilniejszych banków korporacyjnych w Polsce i regionie, jeżeli chodzi o finansowanie handlu oraz inwestycji zagranicznych” - podkreślił prezes Kwieciński.

Przypomniał, że mimo tego, iż Polskę od Korei dzieli ok. 8 tysięcy km, to dostrzec można wiele podobieństw, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę, która w obu krajach oparta jest na przemyśle.

„Korea wybiera Polskę jako swoją >>bramę<< do prowadzenia handlu i inwestycji w Unii Europejskiej. A ponieważ ta współpraca będzie wymagała finansowania, to my, jako Bank Pekao S.A., chcemy w tym procesie mocno uczestniczyć” - powiedział prezes Kwieciński.

Zenon Kosiniak-Kamysz podkreślił, że w ocenie azjatyckich partnerów atutem Polski jest wielkość jej gospodarki oraz położenie w centralnej części Europy.

„W Polsce nastąpiła poprawa infrastruktury drogowej. Bezpośrednie połączenie lotnicze do Seulu i innych azjatyckich destynacji to także nasze duże atuty” - powiedział były ambasador.

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki paneli - w dniach 13-15 września podczas Krynica Forum 2023 liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutowali o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską oraz całym kontynentem.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.09.2023, 14:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ