Newsletter

Bank Pekao S.A. udziela PGE finansowania powiązanego z ratingiem ESG

20.03.2023, 14:54aktualizacja: 20.03.2023, 15:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bank Pekao S.A., w międzynarodowym konsorcjum banków, podpisał z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. umowę kredytową na łączną kwotę 2,33 mld zł. Finansowanie przeznaczone jest m.in. na strategiczne cele PGE zmierzające do ograniczenia emisji oraz zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Koszt kredytu będzie zależny od ratingu ESG, przyznawanego PGE przez wyspecjalizowaną agencję ratingową ds. ESG.

Bank Pekao, dla którego PGE jest wieloletnim klientem, jest jednym z trzech głównych kredytodawców w tej transakcji (łącznie konsorcjum stanowi sześć instytucji). Jest to pierwsze finansowanie udzielone PGE, które jest powiązane z zewnętrznym ratingiem ESG i jednocześnie wspiera transformację energetyczną PGE w kierunku ograniczenia śladu węglowego.

„Dokładamy kolejną cegiełkę do naszego udziału w zielonej transformacji polskiej energetyki, wspierając tym razem największego polskiego producenta energii w rozbudowie odnawialnych źródeł energii i przyczyniając się przy okazji do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski. To również kolejny krok w realizacji naszej strategii ESG” – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, odpowiedzialny za bankowość korporacyjną.

Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 r. strategii ESG założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 281 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

KONTAKT:
Paweł Jurek
rzecznik prasowy
tel. kom. +48 571 398 741
e-mail: media@pekao.com.pl 

Źródło informacji: Bank Pekao SA

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.03.2023, 14:54
Źródło informacji Bank Pekao SA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ