Newsletter

Bank Pekao S.A. wspólnie z IFC sfinansuje rozbudowę fabryki separatorów wykorzystywanych w akumulatorach samochodów elektrycznych

29.05.2023, 11:32aktualizacja: 29.05.2023, 11:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bank Pekao oraz International Finance Corporation (IFC) wraz z innymi instytucjami finansowymi udzieli firmie SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. finansowania na rozbudowę fabryki produkującej separatory do akumulatorów w samochodach elektrycznych.

Kredyt inwestycyjny w wysokości 30 mln USD, w ramach finansowania aranżowanego przez IFC na łączną kwotę 300 mln USD, zostanie przeznaczony na sfinansowanie 3. i 4. fazy budowy największego w Europie zakładu produkującego separatory do akumulatorów litowo-jonowych. Zakład produkcyjny powstaje w Dąbrowie Górniczej. SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. jest pierwszym producentem separatorów w Europie. Spółka specjalizuje się w produkcji separatorów mokrych o bardzo wysokiej jakości.

IFC, spółka z grupy Banku Światowego, jest największą światową instytucją rozwojową skoncentrowaną na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących.

„To pierwszy projekt finansowania realizowany przez Bank Pekao wspólnie z IFC i głęboko wierzę, że nie ostatni. Liczę, że będziemy mieli okazję współpracować przy kolejnych przedsięwzięciach, zwłaszcza, że IFC jest światowym liderem finansującym projekty przyjazne dla środowiska, w które aktywnie się angażujemy” - mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

Bezpośrednim właścicielem SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o i równocześnie poręczycielem długu w umowie jest notowana na giełdzie w Korei Południowej firma SK ie Technology Co. Ltd. Poręczyciel jest jednym z wiodących producentów separatorów na świecie i największym globalnym producentem mokrych separatorów, nie licząc Chin.

SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o oraz SK ie Technology Co. Ltd. są częścią jednego z największych południowokoreańskich konglomeratów SK Group.

Finansowanie klasyfikowane jest jako „zielone”, a projekt wpisuje się w strategię ESG Banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

KONTAKT:

Paweł Jurek

Departament Komunikacji

Bank Pekao S.A.

e-mail: media@pekao.com.pl

tel. +48 571 398 741

Źródło informacji: Bank Pekao S.A.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2023, 11:32
Źródło informacji Bank Pekao S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.