Newsletter

Bank Pekao S.A. wypłaci rekordową dywidendę

23.02.2024, 13:45aktualizacja: 23.02.2024, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Pięć miliardów złotych, na które składa się 50 proc. zysku netto za 2023 r. oraz zysk niepodzielony z 2019 r., tyle wypłaci Bank Pekao S.A. akcjonariuszom w formie dywidendy 10 maja. To 19,20 zł na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie aż 11 proc.

Na rekordową wysokość dywidendy wpłynął najlepszy w historii Banku Pekao zysk netto: 6,6 mld zł w 2023 r., ponad dwukrotnie wyższy niż w dotychczas rekordowym dla banku roku 2012, gdy wyniósł 2,9 mld zł.

„To był bardzo dobry rok dla Banku Pekao. Przybyło ponad 600 tys. nowych kont indywidualnych, z czego 1/3 to konta osób młodych. W segmencie bankowości hipotecznej liczbę klientów znacznie zwiększył program Bezpieczny Kredyt 2%. Zanotowaliśmy wysokie tempo wzrostu w kanałach cyfrowych. Ale nasz bank to przede wszystkim miejsce, do którego pracownicy i doradcy bankowi przychodzą z przyjemnością, a to przekłada się na dobre relacje z klientami” - podkreślił Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

Wskazał, że bardzo dobrze został przyjęty także program ugód frankowych, które podpisało już 3,3 tys. kredytobiorców, a procent odmowy zawarcia ugody wynosi poniżej 10 proc.

Program Bezpieczna Ugoda 2% jest skierowany do kredytobiorców posiadających na 31 marca 2023 r. aktywną umowę kredytu mieszkaniowego denominowanego do franków. Kredyt frankowy jest przeliczany na złotowy oprocentowany na 2 proc. i jeżeli klient zapłacił więcej, bank zwraca różnicę.

Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao zaznaczył, że na historycznie najwyższy wynik finansowy Banku Pekao złożyły się: wynik odsetkowy i pozaodsetkowy, brak zdarzeń jednorazowych, a także niższe rezerwy na portfel frankowy.

„Doskonały wynik, doskonała sytuacja kapitałowa banku, bardzo dobre emisje pod spełnienie wymogów MREL w 2023 r., dobre perspektywy zarówno makroekonomiczne, jak i dochodowe dla banku na przyszłe lata - te wszystkie czynniki wzięliśmy, jako zarząd, pod uwagę, podejmując uchwałę rekomendującą Walnemu Zgromadzeniu wypłatę właśnie takiej dywidendy” - mówił Paweł Strączyński.

Bank Pekao S.A. został wyróżniony w 2023 r. wieloma nagrodami m.in. „Bank of the Year in Poland”; „The Best Trade Finance Provider in Poland”, Biuro Maklerskie Pekao zwyciężyło w rankingu giełdowego dziennika „Parkiet”, a trzy pierwsze miejsca zajęli analitycy BM Pekao.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.02.2024, 13:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ