Newsletter

Bank Pekao zakończył 2022 r. z silną pozycją kapitałową i płynnościową, pomimo znacznych rezerw

03.03.2023, 10:54aktualizacja: 03.03.2023, 11:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
W ubiegłym roku zysk netto Banku Pekao S.A. wyniósł 1,718 mld zł wobec 2,175 mld zł rok wcześniej. Na ten niższy wynik wpływ miały głównie wakacje kredytowe oraz odpisy na portfel walutowy. „Bank zaangażował się we wszystkie działania, które miały na celu odciążenie naszych kredytobiorców” - mówi Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Paweł Strączyński poinformował, że w 2022 r. wakacje kredytowe kosztowały bank ponad 2 mld zł. Oprócz tego bank dokonał kolejnego odpisu na portfel walutowy kredytów hipotecznych w kwocie prawie 1,6 mld zł, dołączył do systemu ochrony banków komercyjnych zasilając go kwotą ponad 400 mln zł, a wplata na fundusz wsparcia kredytobiorców wyniosła ponad 160 mln zł.

„Bank zaangażował się we wszystkie działania, które miały na celu odciążenie naszych kredytobiorców, szczególnie w zakresie kredytów hipotecznych. Trudno oczekiwać, że w obliczu rosnących stóp procentowych utrzyma się dochodowość portfela kredytów hipotecznych. Mieliśmy do wyboru albo wakacje kredytowe albo pogorszenie jakości tego portfela” - powiedział Paweł Strączyński.

Dodał, że w 2022 r. portfel kredytów detalicznych, przede wszystkim hipotecznych, zmniejszył się o 7 proc, zarazem jednak bank zanotował wyższy o 9 proc. portfel kredytów korporacyjnych.

„Odradzanie się po pandemii, kryzysie gospodarczym, energetycznym, ale również zawirowania związane z wojną na Ukrainie, rosnące ceny paliw, surowców energetycznych - to wszystko wymagało zwiększonego finansowania dla firm, zwłaszcza krótkoterminowego. I my takie finansowanie dla firm, szczególnie dużych korporacji dostarczyliśmy” - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

W jego opinii, obsługa dużych korporacji w tej instytucji jest obszarem najbardziej nagradzanym pośród wszystkich banków w Polsce.

„Bank Pekao S.A. jest największym bankiem korporacyjnym w Polsce. Podążamy za naszymi klientami. Jesteśmy liderem w finansowaniu bankowości międzynarodowej, handlu, eksportu, a także specyficznych usług bankowych i skarbowych. Jesteśmy również najsilniejszym bankiem inwestycyjnym w Polsce i takim chcemy pozostać” - podkreślił Jerzy Kwieciński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 03.03.2023, 10:54
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.