Newsletter

CIR: KE za zniesieniem procedury nadmiernego deficytu wobec Polski (komunikat)

13.05.2015, 19:17aktualizacja: 13.05.2015, 19:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej przyjęło rekomendację zakończenia wobec Polski procedury nadmiernego deficytu w środę rano. O formalnym zniesieniu procedury zadecyduje 19 czerwca ECOFIN, czyli Rada UE ds. gospodarczych i finansowych. O decyzji Komisji Europejskiej poinformowała w Gdańsku premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu podkreśliła, że decyzja Komisji Europejskiej jest potwierdzeniem naprawdę wielkiego sukcesu naszego kraju. Jak dodała z jednej strony udało się naprawić finanse publiczne, a z drugiej osiągnąć najwyższy w Europie wzrost gospodarczy.

Zdaniem premier Ewy Kopacz polska gospodarka jest na dobrej drodze. „Odpowiedzialne postępowanie z finansami publicznymi, dbałość o to, aby każdego dnia obywatelom działo się lepiej jest tylko wtedy możliwe, kiedy konsekwentnie i uczciwie postępujemy względem siebie” - dodała premier.

Bezpieczne finanse publiczne sposobem na poprawę życia polskich rodzin

O decyzji Komisji Europejskiej mówili również na specjalnej konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek oraz szef Zespołu Doradców przy Premierze Jacek Rostowski.

„Ta decyzja oznacza, że nie tylko mamy najszybszy wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich 7 lat, ale także zdrowe finanse publiczne”- mówił Jacek Rostowski.

Zdaniem szefa Zespołu Doradców przy Premierze wzrost gospodarczy i bezpieczne finanse publiczne to jedyny sposób na to, by poprawić życie polskich rodzin. „Widzimy to nie tylko na rosnących płacach realnych, ale również na coraz szybciej spadającym bezrobociu”- powiedział Jacek Rostowski.

Minister finansów Mateusz Szczurek mówił, że decyzja Komisji Europejskiej jest znacząca, ponieważ stabilny budżet pozwala na elastyczne i skuteczne reagowanie na wszelkie zagrożenia związane m.in. ze spowolnieniem gospodarczym. Stabilne finanse publiczne pozwalają także finansować wydatki na obronność.

Minister finansów poinformował również, że przeciętne wynagrodzenie w polskiej gospodarce wzrosło w ostatnich 7 latach o ponad 40 proc., a płaca minimalna o prawie 80 proc. „ To nie są tylko suche liczby. To ma bezpośrednie przełożenie na finanse gospodarstw domowych” – mówił w środę minister finansów.

Mateusz Szczurek podkreślił, że decyzja Komisji Europejskiej otwiera drogę do zdjęcia szczególnego nadzoru UE nad polityką gospodarczą Polski, ale nie zwalnia od odpowiedzialności za finanse publiczne.

Rok przed terminem

Prawo Unii Europejskiej stanowi, że państwa członkowskie powinny unikać nadmiernych deficytów budżetowych. Polska od 2009 r. była objęta procedurą nadmiernego deficytu. Zgodnie z ostatnimi rekomendacjami Rady UE, z grudnia 2013 r., Polska miała zredukować nadmierny deficyt do 2015 r. w wiarygodny i trwały sposób. Podstawą do zakończenia procedury nadmiernego deficytu były dane przekazane przez Polskę, zgodnie z którymi deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2014 r. został zredukowany aż o 0,8 pkt. proc. do 3,2 proc. PKB, czyli do poziomu bliskiego 3 proc. PKB.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2015, 19:17
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ