Newsletter

Biznes i finanse

CIS: Akcja #WeRemember w Senacie dla uczczenia ofiar Holocaustu (komunikat)

19.01.2022, 16:50aktualizacja: 19.01.2022, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

W czwartek, 20 stycznia br. po rozpoczęciu obrad 36. posiedzenia o godz. 11.00 Senat RP włączy się w kampanię #We Remember, organizowaną na całym świecie dla uczczenia ofiar Holocaustu.

Senatorowie staną w milczeniu z kartkami z logo kampanii, by w ten sposób upamiętnić ofiary Zagłady i zaprotestować przeciwko nienawiści i antysemityzmowi. Akcja ma związek z przypadającą 27 stycznia br. 77. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

O udział w akcji zaapelowała do parlamentów Unii Europejskiej Konferencja Przewodniczących Parlamentów UE na wniosek przewodniczącego austriackiej Rady Narodowej Wolfganga Sobotki. Zaproponował on, by parlamenty krajów członkowskich dołączyły do kampanii #We Remember [Pamiętamy] Światowego Kongresu Żydów i UNESCO. Akcja ta ma na celu upamiętnienie milionów ofiar Zagłady, a także wyrażenie publicznego sprzeciwu, zarówno w sieci jak i poza nią, wobec każdego przejawu nienawiści, obrazy i antysemityzmu oraz stanowcze opowiedzenie się za demokracją i pluralizmem.

Poprzez udział w akcji parlamenty krajów UE wysyłają wspólny sygnał pamięci o ofiarach Holocaustu oraz troski o przyszłość ludzkości.

W 1942 roku, obok istniejącego już obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym więzieni byli głównie Polacy, Niemcy założyli obóz Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej. Niemcy zgładzili w nim co najmniej 1,1 mln ludzi - głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2022, 16:50
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ