Newsletter

CIS: Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z dwudniową wizytą w Mołdawii (komunikat)

24.01.2023, 22:41aktualizacja: 24.01.2023, 22:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął 24 stycznia br. dwudniową wizytę w Republice Mołdawii. Marszałek oraz towarzyszący mu senatorowie spotkali się z przewodniczącym Parlamentu Republiki Mołdawii Igorem Grosu, na którego zaproszenie senacka delegacja składa wizytę w Kiszyniowie.

Marszałkowi Senatu RP towarzyszą senator Marcin Bosacki, Wiceprzewodniczący Polsko-Mołdawskiej Grupy Parlamentarnej, senator Joanna Sekuła, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, członkowie Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii senatorowie Janusz Gromek i Ryszard Świlski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

Rozmowy Marszałka Senatu RP i przewodniczącego Parlamentu Republiki Mołdawii dotyczyły współpracy dwustronnej i międzynarodowej oraz wojny w Ukrainie, z którą Polska i Mołdawia graniczą.

Prof. Tomasz Grodzki i Igor Grosu rozmawiali też o bezpieczeństwie energetycznym oraz o współpracy gospodarczej między Polską i Mołdawią. Przewodniczący Grosu dziękował Polsce za wsparcie starań Mołdawii o członkostwo w Unii Europejskiej. Marszałek Grodzki zapewnił, że Polska jest przyjacielem Mołdawii i podkreślił, że nasz kraj popiera akcesyjne starania Kiszyniowa. Dyskutowano także o tym, jak przeciwstawiać się rosyjskiej propagandzie.

W drugim dniu wizyty, 25 stycznia br., Marszałek Senatu RP wraz z delegacją spotka się z prezydent Mołdawii Maią Sandu, premier Natalią Gavrilițą oraz z minister zdrowia Alą Nemerenco. Prof. Tomasz Grodzki odwiedzi także Państwowy Uniwersytet Medycyny i Farmacji Republiki Mołdawii im. Nicolae Testemiţanu, gdzie będzie rozmawiał z władzami uczelni, kadrą naukowo-dydaktyczną i studentami. Na zakończenie wizyty delegacja Senatu spotka się w polskiej ambasadzie w Kiszyniowie z Polakami mieszkającymi w Mołdawii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.01.2023, 22:41
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.