Newsletter

Co dalej z offshore - czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

26.10.2023, 15:19aktualizacja: 26.10.2023, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSEW (1)
PSEW (1)
Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki - jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore. Już 21 listopada w trakcie debaty politycznej na Konferencji Offshore liderzy kluczowych partii przedstawią swoje plany i wizje na transformację energetyczną, rozwój OZE i ułatwienia regulacyjne dla offshore.

PSEW (2)

Światowy rynek offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Zeszłoroczny raport PSEW oszacował potencjał MEW na poziomie 33 GW. Raport wskazał także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym, które są optymalne dla dalszego rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.

To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, a przede wszystkim od rządzących, którzy swoimi decyzjami nadadzą tempo jego rozwoju. Od polityki nowego rządu zależeć będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej, która powinna być jednym z głównych motorów napędowych transformacji energetycznej w Polsce. Ponadto ekspansja tego sektora jest ogromną szansą na rozwój polskiej gospodarki poprzez stworzenie silnego, krajowego łańcucha dostaw stanowiącego podstawę dla dalszych inwestycji w całym basenie Morza Bałtyckiego.

„Nieunikniona dziś zielona transformacja energetyczna wymaga szybkich i konkretnych działań, które pozwolą Polakom patrzeć w przyszłość z poczuciem bezpieczeństwa o dostęp do taniej i niezawodnej energii. W momencie kształtowania się nowego rządu głęboko wierzymy w sens merytorycznej debaty na temat wizji polityki energetycznej Polski. Offshore może stać się jej filarem, ale potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Jednak by zrealizować ambitne plany związane z MEW należy zweryfikować obecnie nakreślony potencjał oraz wyznaczone obszary pod inwestycje - w przeciwnym razie może okazać się, że zmarnujemy szansę na wykorzystanie właściwego wolumenu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. O to będziemy pytać na Konferencji Offshore liderów kluczowych partii politycznych, którzy będą tworzyć regulacje w najbliższych latach” - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polska energetyka, która wciąż opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla, znajduje się dziś w obliczu wielkich wyzwań. To z jednej strony polityka klimatyczna Unii Europejskiej, z drugiej kwestia bezpieczeństwa energetycznego i wysokości naszych rachunków za energię. Przed jakimi wyzwaniami stanie nowy rząd w kontekście transformacji energetycznej? Na czym powinien się skupić w pierwszej kolejności? Najbardziej aktualne tematy i wyzwania zostaną poruszone podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej - Konferencji Offshore Wind Poland 2023.

Więcej na https://konferencja-offshore.pl/ 

Źródło informacji: PSEW

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.10.2023, 15:19
Źródło informacji PSEW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ