Newsletter

Częstochowa: Będą nowe mieszkania – w budownictwie społecznym i komunalnym

04.03.2024, 09:44aktualizacja: 04.03.2024, 09:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. z budowy bloku ZGM TBS przy Łódzkiej oraz budynku komunalnego przy ul. Bardowskiego -  Łukasz Kolewiński (UM)
Fot. z budowy bloku ZGM TBS przy Łódzkiej oraz budynku komunalnego przy ul. Bardowskiego - Łukasz Kolewiński (UM)
Rośnie pierwszy z zaplanowanych budynków osiedla ZGM TBS przy ulicy Łódzkiej na Parkitce, zaawansowana jest też budowa nowego bloku komunalnego przy ul. Bardowskiego.

- Przystąpiliśmy do programu budowy w Częstochowie ponad pięciuset mieszkań - zarówno formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jak i nowych bloków komunalnych – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – To odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe, których dowodem jest duże zainteresowanie budynkiem TBS a także kierowane do miasta wnioski o przydział lokalu komunalnego.      

W związku z wieloma aplikacjami osób chętnych do partycypacji i zamieszkania w mieszkaniach czynszowych w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego prezydent miasta wraz z prezesem miejskiej spółki ZGM TBS Pawłem Koniecznym zapowiedzieli  w piątek przetarg na budowę drugiego bloku przy Łódzkiej oraz prace projektowe nad 3 i 4 budynkiem. Docelowo osiedle ZGM TBS na Parkitce jest planowane na 13 bloków i ok. 400 mieszkań.   
Jednocześnie prezydent przypomniał, że trwa obecnie zaawansowana już budowa bloku przy ul. Bardowskiego 23A z 43 mieszkaniami, a w tym roku powinna ruszyć także inwestycja przy ul. Krakowskiej, gdzie powstaną 2 budynki z 102 mieszkaniami komunalnymi.

Przypomnijmy, że o lokale komunalne mogą starać się osoby potrzebujące, znajdujące się w trudniejszej sytuacji materialnej i życiowej, spełniające określone w uchwale Rady Miasta, punktowane kryteria. Z kolei mieszkania w budynkach TBS przyznawane są w toku postępowania kwalifikacyjnego, rozpatrującego wnioski partycypacyjne. Najemcy zobowiązani są do wpłaty kwoty partycypacji w wysokości 30% wartości kosztów budowy lokalu, a zawarcie umowy możliwe jest w przypadku spełnienia warunków ustawowych i regulaminowych. Osoba fizyczna wyrażająca wolę zawarcia umowy najmu oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania nie mogą np. posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Częstochowie.

Pierwszy budynek nowego osiedla ZGM TBS powstający przy ul. Łódzkiej na terenie między ul. Poleską, Wawrzynowicza a Elsnera będzie ocieplony i wyposażony w tarasy lub duże balkony. W czterokondygnacyjnym bloku z windą przygotowane zostaną 23 funkcjonalne mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni od 45 do 65 m kwadratowych. Mieszkania będą oddawane w standardzie do zamieszkania (oczywiście po umeblowaniu). Na każdym poziomie zaplanowano pomieszczenia gospodarsko-lokatorskie przyporządkowane do każdego lokalu. Hol zostanie doświetlony świetlikiem. Przy budynku znajdą się miejsca parkingowe. Pierwszy blok powinien być gotowy wiosną przyszłego roku, natomiast już w marcu lub kwietniu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę drugiego bliźniaczego budynku.
ZGM TBS jako inwestor korzysta z linii kredytowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowita wartość inwestycji z gruntem to 10 mln 157 tys. zł.   

Blok komunalny przy ul. Bardowskiego 23A ma być oddany do użytku z końcem września. Powstają w nim 43 mieszkania (31 dwupokojowych i 12 jednopokojowych), w tym 10 przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, do których wejście projektowane jest z poziomu zerowego. Powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań to 1,8 tys. m². Budynek będzie miał cztery kondygnacje, klatkę schodową, windę (do 13 osób) oraz 4 wózkownie/rowerownie. Będzie włączony do sieci ciepłowniczej Fortum. Teren wokół niego zostanie zagospodarowany, pojawi się nowa zieleń, przy budynku powstaną 44 miejsca postojowe. Obecnie budynek na zewnątrz jest docieplany styropianem, a wewnątrz wykonywane są m.in. tynki hybrydowe, trwa montaż instalacja elektrycznej oraz wentylacji.
Na inwestycję miasto zdobyło dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 9 mln 154 tys. zł. Wykonawcą prac wartości 11,3 mln zł jest firma AMB Budownictwo Krzysztof Prokop.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.03.2024, 09:44
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ