Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W sobotę, 22 kwietnia odbył się czwarty warsztat dla dziennikarzy uczestniczących w szkoleniu Prasowa Akademia Pieniądza XXI, projektu realizowanego przez PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Spotkanie dotyczyło warsztatu dziennikarza ekonomicznego oraz wpływu mediów na rzeczywistość gospodarczą. Autor wykładu red. Maciej Danielewicz sporo miejsca poświęcił kwestiom związanym z nowoczesnymi narzędziami komunikacji i zagrożeniami ze strony mediów społecznościowych, które coraz wyraźniej przejmują niektóre zadania agencji informacyjnych.
W trakcie warsztatu uczestnicy dopytywali, czy dziennikarze, w tym zwłaszcza ekonomiczni, mogą czuć się zagrożeni ze strony mediów społecznościowych, m.in. ze strony takich serwisów jak Twitter.
Zdaniem red. Danielewicza postęp technologiczny może wręcz wzmocnić rolę dziennikarzy. Zaznaczył przy tym, że serwisy takie jak Twitter w istotny sposób zmieniają funkcje i zadania mediów.
Dlatego, według Danielewicza, dziennikarze ekonomiczni powinni być coraz lepiej przygotowani do pracy w otoczeniu internetowego szumu informacyjnego blogów, mikroblogów i mediów społecznościowych.
"Dziennikarz powinien umieć dokonywać selekcji informacji z różnych źródeł, potrafić oddzielić fake newsy od informacji rzeczywistych, a być może przede wszystkim - być ekspertem potrafiącym zebrać odpowiednie dane, zrozumieć ich znaczenie i umieć je przetworzyć, a na końcu celnie skomentować - samodzielnie (w przypadku np. dziennikarzy publicystów) lub z pomocą innych ekspertów (w przypadku np. dziennikarzy agencyjnych)" – mówił Danielewicz.
Autor wykładu wskazał też, że dziennikarz może też zaplanować uporządkowaną sekwencję prezentacji treści w różnych miejscach ekosystemu internetowego. W jego ocenie nawet informacja agencyjna najpierw może być prezentowana w zamkniętym serwisie inwestorskim, po jakimś czasie na portalu otwartym, następnie na Twitterze i Facebooku.
"Każde z tych miejsc publikacji przeznaczone jest dla innej kategorii użytkowników treści, i każde miejsce daje inne możliwości funkcjonowania przekazu. Tego wszystkiego raczej nie zrobi Kowalski ze smartfonem, tego nie zrobi automat z najlepszym nawet algorytmem" - zaznaczył Danielewicz.
Redaktor naczelny PAP Biznes zwrócił także uwagę, że w dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych serwisów i mediów społecznościowych coraz ważniejszy staje się warsztat dziennikarza rozumiany już nie tylko - jak wcześniej - jako sprawność w zbieraniu, pisaniu i redagowaniu informacji, ale warsztat związany z umiejętnościami technicznymi korzystania z najnowocześniejszych urządzeń i programów informatycznych, ze sprawnością w poruszaniu się po skomplikowanym obszarze blogosfery, mediów społecznościowych, portali, stron internetowych, a także szybkiego weryfikowania informacji, z których spora część może być w założeniu fałszywa lub niekompletna.
"A ponieważ informacja w świecie internetu i urządzeń mobilnych rozchodzi się bardzo szybko, dziennikarz musi coraz bardziej umieć łączyć szybkość działania z rozwagą we wprowadzaniu do obiegu wiarygodnej informacji" - wskazał autor wykładu.
Jego zdaniem dziennikarz ekonomiczny musi być też w coraz większym stopniu ekspertem w swojej dziedzinie, ale w odróżnieniu od ekspertów badaczy, musi potrafić przełożyć swoje obserwacje na prostszy dziennikarski język i tak zaprezentować dane, żeby były nie tylko trafną ilustracją, ale też zrozumiałym przekazem.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 10.05.2017, 12:16 |
| Źródło informacji | Kurier PAP |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Oriflame prezentuje Top Scents: projekt otwierający nowe możliwości przed kolejnym pokoleniem talentów perfumiarstwa
- 15.04.2026, 15:37
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
EFNI Wiosna 2026: czas na stworzenie kompleksowej strategii promocji Polski i budowania jej wizerunku w świecie
Nie tylko bezprecedensowy rozwój gospodarczy po 1989 roku, ale również osiągnięcia i potencjał rodzimej kultury, sztuki, nauki, sportu - to wszystko stanowi dziś olbrzymi kapitał naszego kraju, umożliwiający kreowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz wzmacnianie jej pozycji na arenie międzynarodowej. Ambicją drugiej edycji wiosennego EFNI (Europejskiego Forum Nowych Idei), trwającej właśnie w Warszawie, jest napisanie przez setki zaproszonych gości opowieści o polskim sukcesie ostatnich 35 lat.- 15.04.2026, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
EFNI Wiosna 2026: wciąż traktujemy UE jako skarbonkę i eksportera regulacji, a przecież jesteśmy jej integralną częścią PAP
Z jednej strony skokowa modernizacja, dwukrotny wzrost PKB i napływ olbrzymich funduszy, z drugiej zaś - pytania o realny wpływ Warszawy na politykę europejską, nadmierne regulacje oraz pojawiające się niekiedy w dyskursie publicznym hasło tzw. Polexitu. 22 lata po wejściu Polski do UE jako społeczeństwo stoimy coraz bardziej na rozdrożu w ocenie naszej przyszłości w ramach wspólnoty. „Dojrzeliśmy do tego, aby przestać traktować Unię jak skarbonkę, a zamiast ją recenzować, musimy wziąć pełną współodpowiedzialność za jej kształt” - przekonywali uczestnicy panelu eksperckiego podczas EFNI Wiosna 2026.- 15.04.2026, 14:59
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ