Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ekonomista zwraca uwagę, że obecnie wysokość oprocentowania kluczowej dla klientów banków stopy referencyjnej wynosi 0,1 proc. i jest to rekordowo niski poziom. Dr Mosiejko wskazuje, że obecny poziom stóp jest odzwierciedleniem tendencji dziejących się w Europie i na świecie. „Można tu wskazać chociażby ujemne stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego, który oddziałuje na rynki poszczególnych krajów, w tym także polski” – zauważa dr Mosiejko.
„Niskie stopy procentowe powodują zwiększenie kapitału na rynku, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu i wzrostowi zatrudnienia. Wśród minusów niskich stóp procentowych jest zmniejszenie się oszczędności depozytariuszy, którzy nie zarabiają tak jak mogliby zarabiać” – dodaje ekonomista.
Więcej na temat rodzajów stóp procentowych oraz innych narzędzi stosowanych przez NBP można dowiedzieć się z wykładu przygotowanego w ramach III edycji Prasowej Akademii Pieniądza, który opracował dr Mosiejko.
Prasowa Akademia Pieniądza to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy, blogerów oraz studentów interesujących się zagadnieniami gospodarczymi. Uruchomiona w styczniu br. III edycja szkolenia składa się z praktycznego warsztatu oraz pięciu szkoleń online dostępnych na platformie e-learningowej akademia.pap.pl, których autorami są eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej.
Regulamin oraz szczegóły dotyczące rejestracji online są dostępne na stronie http://akademia.pap.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.08.2020, 17:24 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Okrągły Stół CRO na EKF 2025: banki mają coraz większy problem z modelowaniem ryzyka PAP
Zmiany geopolityczne i makroekonomiczne, napięcia handlowe, niepewność wokół polityki monetarnej to wyzwania, z którymi musi się dziś mierzyć sektor bankowy. O tym, jak radzić sobie z coraz większymi trudnościami w modelowaniu ryzyka, dyskutowali uczestnicy „Okrągłego Stołu CRO” na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.- 06.06.2025, 15:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
EKF 2025: debata na temat kierunków transformacji technologicznej w sektorze bankowym PAP
Debata „Technologiczny okrągły stół EKF” to od siedmiu lat stały element programu Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF). W tym roku jej uczestnicy skupili się na priorytetach w zarządzaniu obszarami IT i cyberbezpieczeństwa w perspektywie lat 2025-2028. Kilkunastu Chief Information Officer (CIO – eksperci zarządzający technologią IT i jej rozwojem) wiodących banków w Polsce przeprowadzili analizę spodziewanych kierunków transformacji technologicznej w sektorze bankowym.- 06.06.2025, 15:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ