Newsletter

Dyrektor EKF Research: w ciągu ostatnich 6 miesięcy znacznie poprawiła się ocena stabilności polskiego systemu finansowego

19.12.2023, 14:00aktualizacja: 19.12.2023, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
„Dzięki współpracy z wybitnymi ekspertami rynku finansowego możemy przedstawić kolejny konsensus zawierający prognozy najistotniejszych wskaźników gospodarczych i podzielić się z opinią publiczną zidentyfikowanymi przez nas zagrożeniami oraz wyzwaniami dla rozwoju Polski w kolejnych latach” – tłumaczy dr Marta Penczar, dyrektor EKF Research.

W 12. edycji konsensusu znajdują się m.in. optymistyczne informacje dotyczące prognozowanego wzrostu PKB naszego kraju (2,8 proc. w 2024, około 3,5 proc. w kolejnych dwóch latach), napędzanego przede wszystkim przez konsumpcję indywidualną. Ekspertów niepokoi jednak inflacja, która do 2026 roku będzie wyższa od celu założonego przez Radę Polityki Pieniężnej. 

„Bardzo wiele wyzwań stoi również przed sektorem finansowym, a dotyczą one chociażby ryzyka prawnego kredytów hipotecznych czy stopnia ingerencji państwa w system bankowy. Należy jednak zauważyć, że w porównaniu do ankiety sprzed zaledwie sześciu miesięcy nastroje ekspertów uległy wyraźnej poprawie, zwłaszcza w kwestii oceny jakości portfela kredytowego” – ocenia dr Marta Penczar.  

Więcej na temat konsensusu można znaleźć na stronie EKF.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 19.12.2023, 14:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ