Newsletter

Biznes i finanse

Dzień Księgowego w Warszawie, czyli edukacja przede wszystkim

10.06.2016, 19:09aktualizacja: 10.06.2016, 19:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uroczystą konferencję podczas Dnia Księgowego zorganizował swoim członkom Oddział Okręgowy SKwP w Warszawie. W ten sposób Stowarzyszenie konsekwentnie od siedmiu lat obchodzi to święto, zapewniając księgowym aktualizację wiedzy. Organizacja od wielu lat dba o wizerunek księgowych nie tylko jako doskonale wykształconych profesjonalistów, ale i prawdziwych doradców zarządu przedsiębiorstw. Audytorium tak obchodzonego Dnia Księgowego z roku na rok rośnie.

Warszawski Oddział Okręgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zrzesza 4200 osób. Z okazji Dnia Księgowego przywidziano dla nich takie atrakcje jak "przychody w ujęciu bilansowym" , "przychody w podatkach dochodowych" czy "kontrowersje w stosowaniu przepisów prawa".

Otwierając konferencję organizatorzy podkreślali, że od księgowych wymaga się najwyższego profesjonalizmu, tymczasem wielu przedsiębiorców wciąż czerpie wiedzę o rachunkowości od takich "ekspertów" jak dr Google, czy prof. Wikipedia. Tymczasem przedsiębiorstwa, które chcą i potrafią korzystać z potencjału współczesnych księgowych minimalizują ryzyko biznesowe oraz rozwijają się stabilniej i szybciej.

"W wielu korporacjach księgowi traktowani są jeszcze narzędziowo, a nieszczęściem są ci dyrektorzy finansowi, którzy słabo znają rachunkowość" - powiedział Jerzy Koniecki, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie, a jednocześnie biegły rewident.

Jerzy Koniecki podkreślił, że często spotyka się z niewiedzą wśród członków zarządów firm. Wyjątkiem jest według niego 3-5 proc. firm, najczęściej są to spółki giełdowe.

"Jeżeli chodzi o pozostałe 95 proc. obrotu gospodarczego (…), to świadomość zarządów na temat współczesnej rachunkowości i podatków, w moim przekonaniu jest niewystarczająca” - dodał Koniecki. Skutkuje to według niego zwiększeniem ryzyka w obrocie gospodarczym.

"Bardzo często słyszę odpowiedź, że to nie ja, to główny księgowy" - powiedział wiceprezes Zarządu Głównego SKwP.

Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, życzył wszystkim księgowym, aby mieli jak najmniej problemów z "niejasnymi, zawiłymi przepisami", a jednocześnie, aby coraz częściej księgowi stawali się "autentycznymi partnerami dla przedsiębiorców, biznesmenów i menedżerów".

Prezes Franciszek Wala zwrócił uwagę, że ogromnego znaczenia nabiera teraz funkcja informacyjna rachunkowości.

"Kto ma informację, ten jest użyteczny w biznesie i chodzi o to, aby mieć te informację szybką, rzetelną, ale też bezpieczną" - powiedział.

Jednocześnie zapowiedział zorganizowanie jesienią 2016 roku konferencji o cyberbezpieczeństwie w obszarze rachunkowości. "Informatyka daje nam wspaniałe narzędzia, ale są one narażone na niebezpieczeństwa i my je dostrzegamy" - podkreślił.

Wykład prezentujący nowy standard MSSF 15 wygłosiła prof. Aldona Kamela-Sowińska.

Obchodzony od siedmiu lat Dzień Księgowego upamiętnia powstanie 9 czerwca 1907 roku w Warszawie Związku Buchalterów, pierwszej na ziemiach polskich organizacji osób zajmujących się księgowością i finansami. W 1926 organizacja przekształciła się w "Związek Księgowych w Polsce".

W 1989 r. stowarzyszenie weszło na arenę międzynarodową i zostało członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC).

Przedstawiciele tego zawodu podkreślają, że fundamentami ich sukcesu są wiedza, umiejętności i etyka zawodowa. Polski "Kodeks Zawodowy Etyki w Rachunkowości" jest tłumaczony na wiele języków.

SKwP wydaje teraz trzy certyfikaty zawodowe: Dyplomowanego księgowego, Certyfikowanego eksperta usług księgowych oraz Certyfikowanego specjalistę usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych. Realizuje również wprowadzoną w 2009 r. ścieżkę certyfikacji zawodu księgowego. Szczegółowe informacje o certyfikatach, kursach, szkoleniach są publikowane m.in. na stronie Oddziału Okręgowego SKwP: www.skp-ow.com.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 10.06.2016, 19:09
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ