Newsletter

EKF 2024: rozwój Polski wymaga wzmocnienia rynku kapitałowego

12.06.2024, 10:33aktualizacja: 12.06.2024, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
„Musimy wzmacniać polską gospodarkę poprzez wzmocnienie rynku kapitałowego. To wymaga pracy, ale jest zgoda wszystkich podmiotów zainteresowanych rozwojem kraju” - powiedział Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP podczas XIV Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbywa się w Sopocie.

Panel „Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki w kontekście trendów europejskich” wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników XIV Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Uczestnicy zastanawiali się przede wszystkim, w jaki sposób zachęcić kapitał, aby mocniej inwestował w Polsce.

„Wyzwania finansowe związane z transformacją energetyczną powodują, że nie zdołamy jej oprzeć tylko na spółkach Skarbu Państwa. Potrzebne będą inwestycje prywatne” - stwierdził Tomasz Bardziłowski, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Uczestnicy przyznali, że konieczne będzie wzmocnienie i otwarcie się na rynki kapitałowe. Konieczne jest także wpisanie rodzimego rynku kapitałowego do ekosystemów rynków i giełd w Unii Europejskiej.

„Nastąpiło znaczne przyspieszenie, jeżeli chodzi o konsolidację rynków kapitałowych w Europie. Przepływ kapitałów w ramach UE jest fundamentalny. Konsolidacja jest nieuchronna w perspektywie 5-7 lat” - powiedział Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP.

Jak zauważył prezes Trybuchowski, Polska - jako rynek średni - nie jest w łatwej sytuacji, gdyż jest to „ostatni moment, abyśmy mieli wpływ na regulacje tworzone w UE”, które będą obowiązywały w Europie.

„Nie stoimy na przegranej pozycji, ale musimy znacznie wzmocnić rynek kapitałowy. Możemy wtedy być nie tylko liderem w regionie, ale i partnerem dla dużych, europejskich graczy finansowych” - dodał prezes Trybuchowski.

Podczas panelu rozmawiano, jak zwiększyć atrakcyjność naszego rynku na globalnej mapie inwestycyjnej dla zagranicznych inwestorów. Dyskutanci zgodnie przyznali, że Polska zyskuje dzięki zaawansowaniu technologicznemu. Innowacyjne rozwiązania, które stosowane są nad Wisłą, są naszym atutem.

„Jesteśmy kreatywni i nie boimy się zaawansowanych technologii. Mamy narzędzia, ale to nie stanowi o sukcesie. Potrzebny jest materiał, aby tych narzędzi użyć, czyli kapitał. Wszyscy uczestnicy przyznali, że konieczny jest konsensus, aby wypracować rozwiązania, które wzmocnią polski rynek kapitałowy” - stwierdził Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP, gospodarz debaty „Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki w kontekście trendów europejskich” podczas XIV EKF w Sopocie.

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF odbywa się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.06.2024, 10:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ