Newsletter

EKG 2024: krajowa polityka migracyjna musi opierać się na strategii bezpiecznej dla Polski

08.05.2024, 12:40aktualizacja: 08.05.2024, 14:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/ S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/ S. Leszczyński (1)
Ujemny przyrost naturalny i starzejące się społeczeństwo sprawiają, że polskim pracodawcom brakuje ok. 240 tys. pracowników rocznie. Zdaniem ekspertów lukę na rynku pracy może wypełnić imigracja - ale selektywna, ściśle kontrolowana i z możliwością odsyłania np. sprawców przestępstw do krajów pochodzenia. „Nie możemy popełniać błędów krajów zachodnich” - mówi Maciej Duszczyk z MSWiA.

Temat migracji będzie jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. O tym, czy napływ migrantów do UE jest problemem, wyzwaniem czy raczej szansą dla europejskiej i krajowej polityki dyskutowali eksperci w trakcie debaty „Migracje, polityka, ekonomia” podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Migracje są procesem, który wymaga bardzo dokładnego namysłu i odpowiedzialności. Migracje są związane z przepływem ludzi. Każda z tych osób ma swoje marzenia, swoje potrzeby, natomiast odpowiedzialne państwo musi reagować na te procesy i tylko na tyle być otwartym, na ile jest w stanie zintegrować przybyszów w społeczeństwie” - powiedział prof. Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prof. Maciej Duszczyk, członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim wyjaśnił, że pod koniec 2024 r. będzie gotowy projekt polskiej strategii migracyjnej na lata 2025-2030, opracowany przez międzyresortowy zespół ds. migracji w oparciu o raport sporządzony na podstawie ankiet skierowanych do dużej liczby interesariuszy. Projekt będzie podlegał dalszym konsultacjom.

„Temat migracji porusza kwestie bezpieczeństwa. Potrzebny jest selektywny system przyjmowania ludzi spoza UE, żeby nie popełniać błędów krajów zachodnich. Musimy odzyskać kontrolę nad granicą. Trzeba rozwiązać problem repatriacji, a także podpisać ustawę o readmisji, żeby móc odsyłać przestępców do krajów pochodzenia” - zaznaczył przedstawiciel MSWiA.

Pracodawcy są jednak zdania, że szczegółowe rozwiązania dotyczące przepływu ludzi do Polski są potrzebne już teraz, ponieważ na rynku pracy rocznie brakuje 240 tys. osób.

„Temat migracji dotyczy również bezpieczeństwa naszych biznesów. Rynek potrzebuje pracowników. Potrzebujemy długofalowej polityki i krótkoterminowych rozwiązań. Nie możemy czekać do 2025 czy 2026 roku na rozwiązania” - stwierdził Maciej Witucki, prezes Konfederacji Lewiatan.

10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął Pakt o Migracjach i Azylu - dziesięć aktów prawnych, które reformują europejską politykę migracyjną i azylową. W ramach Paktu wnioski o azyl będą szybciej rozpatrywane, imigranci mają być lepiej identyfikowani, przewidziano lepsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych, zostaną również wprowadzone kontrole obowiązkowe bezpieczeństwa. W myśl Paktu państwa członkowskie będą mieć wybór: przyjmować odpowiedzialność za osoby ubiegające się o azyl, wnosić wkład finansowy lub zapewniać wsparcie operacyjne.

Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, wyraziła obawę, że nielegalna migracja przyczynia się do destabilizacji UE, a zawarte w pakcie założenia mówiące o relokacji i obowiązkowej solidarności oznaczają, że państwa członkowskie, które odmówią przyjmowania migrantów, będą musiały z własnych budżetów płacić 20 tys. euro za każdego nieprzyjętego nielegalnego migranta.

„Nie jestem przeciwnikiem kontrolowanej, legalnej migracji z rygorystycznie przestrzeganymi procedurami. Jednak Unia nie jest w stanie przyjąć migrantów z całego świata – pakt migracyjny w tym kształcie tylko spotęguje falę migracyjną do krajów unijnych, dodatkowo legalizując działania grup przestępczych trudniących się przerzutem ludzi do UE” - zaznaczyła europosłanka.

Wkrótce odbędzie się głosowanie - większością kwalifikowaną - nad przyjęciem przez Radę Europy Paktu o Migracjach i Azylu i, zdaniem ekspertów, praktycznie nie ma szans, żeby ten pakt zablokować.

W opinii prof. Duszczyka założeń europejskiego paktu migracyjnego nie da się jednak realistycznie i odpowiedzialnie wdrożyć.

„Polska jest przeciwna projektowi Paktu o Migracjach i Azylu i będzie głosowała w Radzie UE przeciwko jego przyjęciu. Natomiast jako osobie odpowiedzialnej za politykę migracyjną rządu, jest mi bardzo trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób ten pakt implementować. Wydaje się, że w najbliższych latach będzie on jeszcze podlegał bardzo poważnym zmianom” - powiedział prof. Maciej Duszczyk.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w dniach 7-9 maja w Katowicach.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.05.2024, 12:40
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ