Newsletter

Ekspert: samorządy mogą robić więcej, jeśli chodzi o stronę przychodową

26.09.2023, 14:25aktualizacja: 26.09.2023, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Samorządy powinny szukać oszczędności nie tylko po stronie kosztów, ale też spojrzeć na stronę przychodową; są inne możliwości deponowania środków niż tylko lokata bankowa - ocenił Marcin Marchewka, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej w Skarbiec TFI.

Ekspert Skarbiec TFI, który uczestniczył w panelu na temat finansowania inwestycji samorządowych podczas Forum Miasteczek Polskich zwrócił uwagę, że skarbnicy samorządowi zbyt małą uwagę przywiązują do strony przychodowej, dbając głównie o koszty, które w ostatnich latach drastycznie wzrosły. W jego ocenie obecnie samorządy powinny robić więcej, jeśli chodzi o stronę przychodową.

„Działania samorządów w zakresie deponowania wolnych środków czy nadwyżek finansowych bardzo często ograniczają się do tradycyjnych form lokowania kapitału, przede wszystkim lokat bankowych. Tymczasem możliwości jest więcej” - zaznaczył Marchewka.

Jak podkreślał ekspert Skarbiec TFI ustawa o finansach publicznych umożliwia samorządom nabywanie obligacji nie tylko emitowanych przez Skarb Państwa, ale także przez inne jednostki samorządu terytorialnego.

„Możliwości nabywania tych papierów zweryfikowaliśmy w sposób kompleksowy we wszystkich uregulowaniach prawnych obowiązujących JST. W tym celu poprosiliśmy zewnętrzną kancelarię, aby wypowiedziała się, jak to wygląda na tle wszystkich aktów prawnych dotyczących samorządów i okazało się, że JST mogą nabywać obligacje skarbowe i komunalne” - wyjaśnił Marchewka.

Zdaniem eksperta Skarbiec TFI, dzięki temu instrumentowi „pieniądze, które czekają na wydatkowanie mogą pracować efektywniej niż na zwykłym depozycie bankowym, a jak wiadomo w administracji publicznej proces wydatkowania często jest rozłożony w czasie”.

Ekspert zwrócił też uwagę na zawiłości polskiego systemu prawnego, które zniechęcają samorządy do korzystania z niektórych narzędzi, utrudniając tym samym pozyskiwanie finansowania na inwestycje.

Jego zdaniem nadzieję daje planowana reforma systemu finansów samorządowych.

„Jeżeli te prace dojdą do skutku i to, co jest zapowiadane, wejdzie w życie w możliwie krótkim czasie, to jest szansa, że wiele palących kwestii zostanie wyprostowanych i środowisko samorządowe poczuje się znacznie bardziej komfortowo w obowiązującym reżimie prawnym” - dodał przedstawiciel Skarbiec TFI.

Wskazał przy tym na problem niespójności interpretacyjnej przepisów.

„Obecnie zdarza się, że niektóre regulacje inaczej interpretuje np. RIO w Opolu, inaczej RIO w Bydgoszczy, a jeszcze inaczej w Gdańsku. Mam wrażenie, że brakuje tu łączności. Uspójnienie w tym zakresie dałoby wszystkim więcej pewności, ułatwiając samorządom rozmowy z potencjalnymi partnerami” - podkreślił Marchewka.

Materiał powstał we współpracy ze Skarbiec TFI S.A. Materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej. Skarbiec TFI S.A. podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skarbiec TFI SA z siedzibą: al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa (KRS 0000060640).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2023, 14:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ