Newsletter

Biznes i finanse

„Energetycy w Powstaniu”. PGE oddaje hołd energetykom walczącym w powstaniu warszawskim

31.07.2020, 14:12aktualizacja: 31.07.2020, 14:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGE Polska Grupa Energetyczna/"Energetycy w Powstaniu Warszawskim"
PGE Polska Grupa Energetyczna/"Energetycy w Powstaniu Warszawskim"
PGE Polska Grupa Energetyczna w 76. rocznicę powstania warszawskiego odda hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem „Energetycy w Powstaniu”.

76 lat temu do walki w powstaniu warszawskim stanęło 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Udało im się przejąć kontrolę nad elektrownią, ale 20 z nich zapłaciło za ten heroizm najwyższą cenę. W pierwszym dniu walk był to jeden z najważniejszych sukcesów militarnych polskich powstańców. Jeszcze większym sukcesem była obrona i utrzymanie dostaw energii elektrycznej dla walczącej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu - informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Organizowane przez PGE obchody 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 10:00 od złożenia wieńców pod Tablicą Pamięci Dowódców Obrony Elektrowni w Powstaniu Warszawskim przy skwerze Kahla w Warszawie. Udział w ceremonii wezmą Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych, Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele spółek energetycznych, Związków Zawodowych NSZZ Solidarność w PGE S.A., sportowcy, harcerze z grupy rekonstrukcyjnej Radosław oraz pracownicy PGE.

Po ceremonii złożenia wieńców odbędzie się koncert Bartasa Szymoniaka, który wystąpi z repertuarem piosenek patriotycznych oraz skomponowaną z tej okazji piosenką „Oni”, upamiętniającą ofiary cywilne powstania z 1944 r. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie również specjalnie wyprodukowana prezentacja multimedialna poświęcona energetykom w powstaniu, którą każdy będzie mógł obejrzeć 1 sierpnia do godziny 22:00 na ekranie zlokalizowanym na skwerze Kahla.

„Współcześnie to na nas - przedstawicielach branży energetycznej - spoczywa obowiązek przybliżania Polakom historii bohaterskich pracowników warszawskiej Elektrowni oraz pielęgnowanie pamięci o ich wyjątkowych czynach i etosie pracy energetyka. Możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć za niepodległość, a jednocześnie nadal realizować swoją pracę na rzecz warszawskiej społeczności” - mówi Wojciech Dąbrowski.

PGE jako inicjator akcji „Energetycy w Powstaniu” jest sponsorem cyklu audycji o tematyce powstańczej emitowanych w Polskim Radiu. W popołudniowej audycji „Bastion Powiśle” 1 sierpnia od godz. 17:00 słuchaczom Polskiego Radia przybliżony zostanie temat obrony warszawskiej elektrowni oraz udziału energetyków w powstaniu warszawskim. W ciągu dnia będzie można posłuchać repertuaru piosenek powstańczych, w tym również dedykowanego tegorocznym obchodom utworu Bartasa Szymoniaka „Oni”.

Od 1 sierpnia przez 63 dni na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej na ulicy Mysiej 2 w Warszawie wisieć będzie wielkoformatowa siatka z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”.

Link do animacji: https://youtu.be/MBSoAXrwULA

KONTAKT:

Małgorzata Babska

Biuro Prasowe Grupy PGE

tel. +48 (22) 340 13 36

tel. +48 661 778 955

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.07.2020, 14:12
Źródło informacji PGE Polska Grupa Energetyczna
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ