Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uczestnicy panelu dyskutowali o szansach i zagrożeniach dla polskich firm stwarzanych przez dynamicznie postępujący proces dostosowywania światowej gospodarki do zasad zrównoważonego rozwoju i związane z tym zmiany w europejskim otoczeniu regulacyjnym. Debatujący nie ukrywali, że zachodzące procesy już dziś stanowią ogromne wyzwanie dla ich przedsiębiorstw, ale podkreślali również potencjał zielonej gospodarki w kreowaniu nowych szans dla ich rozwoju.
„Nie ma transformacji energetycznej bez miedzi. To stwarza dla KGHM ogromne szanse dalszego rozwoju. Szacuje się, że aby zaspokoić popyt generowany przez postępujące zmiany technologiczne związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, w najbliższych latach potrzebne będzie około 22 mln ton miedzi. To pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość” – stwierdził Paweł Ernst, dyrektor Departamentu Wdrażania Strategii i Projektów Strategicznych w KGHM Polska Miedź S.A.
Jak wskazał Ernst, obserwowane obecnie na świecie megatrendy społeczne, gospodarcze oraz technologiczne są korzystne dla KGHM, ponieważ powodują wyraźny wzrost popytu na miedź.
„Zarówno postępująca digitalizacja oraz urbanizacja, jak również wszystkie zjawiska związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem powodują wyraźny wzrost zapotrzebowania na miedź. Jest ona potrzebna do wytwarzania paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, samochodów elektrycznych, urządzeń elektronicznych i wielu innych produktów, bez których gospodarka przyszłości nie będzie mogła funkcjonować. To stwarza dla KGHM ogromne szanse” – stwierdził Ernst.
Ernst był też pytany o zagrożenia dla jego firmy wynikające z coraz wyższych wymagań stawianych branżom wysokoemisyjnym przez europejskie regulacje.
„Jesteśmy świadomi tych zagrożeń, chociaż nazwałbym je raczej wyzwaniami. Z jednej strony wiążą się one oczywiście z pewnymi kosztami, które musimy ponieść na inwestycje, po to żeby dostosować się do restrykcyjnych wymogów nakładanych na nas przez Unię Europejską. Staramy się, aby wynikające z tego zagrożenia zniwelować poprzez optymalizację procesów oraz zastosowanie najnowszych technologii. Z drugiej zaś strony otoczenie zewnętrzne wywiera na nas istotną presję w tej sferze. Mam tu na myśli świadomych obywateli, świadomych konsumentów, opinię publiczną, inwestorów czy polityków. Stojącym przed nami wyzwaniem jest zatem sprostanie tym wyśrubowanym oczekiwaniom co do zmniejszenia poziomo generowanej przez nas emisji oraz implementacji najnowszych technologii, które nam w tym pomogą” – podkreślił Ernst.
W panelu „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości”, który odbył się podczas Kongresu 590 w Warszawie udział wzięli: Paweł Ernst - dyrektor Departamentu Wdrażania Strategii i Projektów Strategicznych w KGHM Polska Miedź S.A., Sylwia Pawlak - dyrektor ds. Innowacji Grupy LOTOS S.A. oraz Wojciech Racięcki - dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.10.2021, 11:36 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ