Newsletter

Biznes i finanse

Europejski transport wymaga integracji

01.09.2021, 09:00aktualizacja: 01.09.2021, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Unijna sieć transportowa nie jest spójna. Jak ją ujednolicić?

„W pełni zintegrowany i efektywnie funkcjonujący system transportowy to gwarancja nierozerwalności społecznej, ekonomicznej i terytorialnej wszystkich regionów naszego kontynentu” - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa potrzebuje dalszego rozwoju infrastrukturalnego, aby zwiększyć potencjał gospodarczy całej wspólnoty i umożliwić wdrożenie w życie postulatów wolnego przepływu ludzi, towarów i usług, bez barier natury transportowej lub administracyjnej.

Duży rynek wewnętrzny jest atutem Unii Europejskiej. Brak taryf celnych pomiędzy krajami a w konsekwencji ponad 440 milionów konsumentów to potężna siła ekonomiczna. Jednak do pełnego korzystania z zalet wspólnego rynku konieczne jest znoszenie ograniczeń w wymianie handlowej. Takich jak bariery naturalne oraz brak sieci transportowej. W niektórych regionach Unii znacznie ograniczają one swobodny przepływ towarów i ludzi. Mimo dużych środków zainwestowanych w ostatnich latach poziom w stopniu rozwoju infrastruktury pomiędzy krajami nie został wyrównany. Najbardziej widoczne są różnice pomiędzy krajami starej i nowej Europy.

Nie bez znaczenia dla przyszłego rozwoju transportu jest polityka klimatyczna. W ramach zaproponowanego przez Komisję Europejską pakietu legislacyjnego „fit for 55” zakłada się znaczne obniżenie emisji pochodzącej z transportu. W związku z tym promowane będą rozwiązania o niższej emisyjności, takie jak transport wodny oraz kolej. Ograniczana ma być rola transportu lotniczego i samochodowego opartego na silnikach spalinowych.

Biorąc pod uwagę, że sektor transportu jest jednym z najbardziej strategicznych dla rozwoju handlu, usług i przemysłu, dla Europy niezbędne jest wypracowanie strategii w zakresie jego rozbudowy i funkcjonowania. Jaki zapewnić innowacyjny, neutralny dla środowiska i bezpieczny transport? W jakie projekty inwestować, aby zapewnić szybki rozwój infrastruktury?

Podczas zbliżającego się Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbędzie się panel „Europejski transport na miarę XXI w.” Udział wezmą w nim m. in.: Adamczyk Andrzej, minister infrastruktury, Andrej Doležal, minister transportu i budownictwa Słowacji, Kubrakov Oleksandr, minister infrastruktury Ukrainy, Bogdan Rzońca, europoseł, Popko Artur, prezes Zarządu Budimex oraz Ralph Gambetta, sekretarz generalny Calypso Networks Association.

XXX Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 7-9 września w Karpaczu.

Źródło informacji: Instytut Studiów Wschodnich
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.09.2021, 09:00
Źródło informacji Instytut Studiów Wschodnich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ