Newsletter

Biznes i finanse

Ferie wygrywają z pandemią, choć wyjazdy drogie

25.01.2022, 08:45aktualizacja: 25.01.2022, 08:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pixabay (1)
Pixabay (1)
To mogą być rekordowe ferie w kraju, o ile tylko kolejna fala pandemii nie przyniesie nowych obostrzeń. Rezerwacji – szczególnie tych na ostatnią chwilę – przybywa i jest ich ponad dwa razy więcej niż przed pandemią, choć ceny względem 2019 roku wzrosły średnio o 15% – wynika z analizy platformy Noclegi.pl.

Ferie w Polsce nabierają rozpędu. W tym tygodniu zimowy wypoczynek rozpoczęli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, dołączając do odpoczywających już od tygodnia kolegów z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jeśli zdecydowali się spędzić czas poza domem, to wielu z nich spotka się w górach. Na liście najczęściej wybieranych na ferie miejsc tradycyjnie królują bowiem Zakopane, Wisła, Karpacz i Szklarska Poręba.

„W porównaniu z 2019 rokiem odnotowaliśmy wzrost rezerwacji aż 130% – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl. Jak podkreśla, najwięcej rezerwacji zostało zrobionych w grudniu 2021 roku, a w kolejnych tygodniach systematycznie ich przybywa. – To bardzo charakterystyczne dla tego sezonu: decyzję o wyjeździe zostawiamy na ostatnią chwilę. Przed pandemią chętnie rezerwowaliśmy noclegi z wyprzedzeniem trzymiesięcznym, a nawet półrocznym. Towarzysząca nam dziś niepewność, związana z potencjalnymi obostrzeniami zmieniła zachowania podróżujących” – wyjaśnia Jaworska.

Wyczekiwanie do ostatniej chwili powoduje jednak, że coraz trudniej znaleźć korzystne oferty. Już teraz obłożenie do końca ferii w Szklarskiej Porębie wynosi 84%, w Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej 82%, w Kościelisku i Zakopanem 77%, a w Białce Tatrzańskiej zostało już tylko 10% wolnych miejsc.

To z kolei wpływa na ceny. Dlatego średni koszt ferii w Zakopanem – obejmujący cztery noclegi dla czteroosobowej rodziny to ponad 1500 złotych. Z podobnym wydatkiem muszą liczyć się planujący wyjazd do Kościeliska. Nieco taniej jest w Wiśle i Karpaczu, gdzie średnia cena za noc dla jednej osoby kształtuje się na poziomie 77-78 złotych.

Popularne są też wyjazdy typu city break. Jest ich aż trzy razy więcej niż w 2019 roku. Najczęściej są to pobyty trzydniowe, a średnia cena za osobę za noc wynosi 92 złote w Krakowie, 87 złotych we Wrocławiu i 85 złotych w Gdańsku.

Co warto podkreślić utrzymuje się popularność apartamentów. W 2022 roku najwięcej rezerwacji jest w apartamentach (wzrost do 2019 roku 200%). To trend z pandemii – najchętniej wybieramy miejsca, które pozwalają na zachowanie względnego dystansu od innych wypoczywających. Stąd też spadek udziału hoteli w rezerwacjach. W okresie ferii względem 2019 roku jest to spadek aż o 40%.

Warto też zauważyć, że także hotelarze zabezpieczają się przed ewentualnością kolejnych obostrzeń, więc często oczekują nawet stuprocentowej przedpłaty za pobyt w okresie ferii. Można jednak znaleźć miejsca z wymaganą przedpłatą 30%.

„Hotelarze chcą mieć pewność, że goście dojadą, a w przypadku lockdownu wolą zwracać przedpłaty lub przesuwać terminy niż stracić szansę na zysk z zimowego szału wyjazdów Polaków” – podkreśla Jaworska i dodaje, że właściciele obiektów nadal zachęcają do wykorzystania bonu turystycznego.

KONTAKT:

Natalia Jaworska, Noclegi.pl

tel. 574 94 99 80

Źródło informacji: Noclegi.pl

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.01.2022, 08:45
Źródło informacji Noclegi.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ