Newsletter

Biznes i finanse

Galeria Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie zmienia się dzięki PGE

29.06.2021, 10:41aktualizacja: 29.06.2021, 11:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Galeria Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie zmienia się dzięki PGE (1)
Fot. PGE Polska Grupa Energetyczna - Galeria Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie zmienia się dzięki PGE (1)
Powrót pasteli Stanisława Wyspiańskiego, rearanżacja Sali Matejkowskiej, poszerzona prezentacja prac Witolda Wojtkiewicza i nowa infografika z rozbudowanym systemem komentarzy podnoszących walor edukacyjny ekspozycji - to tylko niektóre z zaplanowanych na jesień zmian w Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. Prace nad jej nową odsłoną nie byłyby możliwe bez współpracy z PGE.

28 czerwca br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się wydarzenie poświęcone objęciu przez PGE mecenatu nad jedną z największych wystaw polskiego malarstwa w kraju - Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie. „PGE w sposób świadomy angażuje się w mecenat kultury wysokiej, wspierając Muzeum Narodowe w Warszawie, które jest jedną z najważniejszych instytucji kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce. Nasza współpraca będzie koncentrować się wokół nowej odsłony jednej z najbardziej znanych kolekcji sztuki polskiej w Polsce - Galerii Sztuki XIX Wieku. Dzięki wsparciu PGE Muzeum Narodowe będzie m.in. rozwijać nowoczesne formy edukowania i informowania o swoich zasobach. Od 29 czerwca uruchamiany także kampanię w mediach społecznościowych w TVP Kultura, w której zapraszamy wszystkich do odwiedzania Muzeum Narodowego” - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rozwinięcie obecnej ekspozycji

Początek prac nad modernizacją ekspozycji zaplanowano na jesień br. Na stałą ekspozycję powróci kolekcja pasteli Stanisława Wyspiańskiego. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z kruchości papierowego podłoża i delikatności techniki, prace artysty będą prezentowane rotacyjnie, w kilku układach. Dzięki temu w Muzeum będzie można obejrzeć aż kilkadziesiąt pasteli i prac graficznych Wyspiańskiego. W odrębnym gabinecie będą też pokazywane dzieła innego czołowego malarza Młodej Polski, Witolda Wojtkiewicza. Dodatkowo twórczość Jana Matejki zostanie skonfrontowana z dorobkiem jego utalentowanego ucznia, Maurycego Gottlieba. „Muzeum Narodowe w Warszawie szczyci się znakomitą kolekcją malarstwa polskiego; w Galerii Sztuki XIX Wieku pokazujemy prace od epoki Stanisława Augusta po początek XX w. oraz zbiór miniatur i wybrane dzieła sztuki europejskiej, m.in. Bernarda Bellotta, Jean-Auguste-Dominique’a Ingres’a, Gustave’a Courbeta, Paula Signaca, Paula Sérusiera czy Franza von Stucka. Ekspozycja stanowi bogatą panoramę polskiej sztuki, której ozdobą są >>Bitwa pod Grunwaldem<< Matejki, >>Portret Leonii Blühdorn<< Henryka Rodakowskiego, >>Śmierć Ellenai<< Jacka Malczewskiego, >>Patrol powstańczy<< Maksymiliana Gierymskiego, >>Babie lato<< Józefa Chełmońskiego, >>Ziemia<< Ferdynanda Ruszczyca czy >>Dziwny ogród<< Józefa Mehoffera. To dzieła najwyższej klasy, które niezmiennie cieszą się zainteresowaniem publiczności” - mówi kuratorka Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r., dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez.

Walory edukacyjne nowej Galerii

Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw w Muzeum, zarówno przez widzów indywidualnych, jak i przez grupy zorganizowane oraz uczniów. Nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym systemem komentarzy, ułatwi publiczności odbiór dzieł. Zwieńczeniem prac nad nową odsłoną ekspozycji będzie publikacja przewodnika w polskiej i angielskiej wersji językowej. Oprócz zmian merytorycznych w galerii zaplanowano także prace techniczne, które poprawią komfort zwiedzania i bezpieczeństwo prezentowanych dzieł.

Link do spotu „Martwa natura”: https://www.youtube.com/watch?v=aNgKLZWpQDk

Link do spotu „Oranżeria”: https://www.youtube.com/watch?v=wcesq2_J0sE

Dodatkowe informacje dla mediów:

Małgorzata Babska

rzecznik prasowy Grupy PGE

tel. +48 (22) 340 13 36

tel. +48 661 778 955

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Data publikacji 29.06.2021, 10:41
Źródło informacji PGE Polska Grupa Energetyczna
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ