Newsletter

Gliwice: 5 firm chce zbudować nowy szpital miejski

15.02.2024, 18:15aktualizacja: 15.02.2024, 18:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. M. Buksa UM w Gliwicach
Fot. M. Buksa UM w Gliwicach
Po 8 miesiącach od ogłoszenia skomplikowanego postępowania na budowę nowego szpitala przy ul. Kujawskiej (z podziałem na zakres podstawowy i 8 opcji dodatkowych), 14 lutego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach otwarto oferty przetargowe. Zainteresowanie inwestycją było bardzo duże – w toku całej dotychczasowej procedury do UM wpłynęły 3 tysiące zapytań. Ostatecznie do przetargu na wykonawstwo zgłosiło się 5 oferentów.

– Gliwicki samorząd postawił właśnie milowy krok. Od wielu miesięcy konsekwentnie przygotowujemy się do budowy nowego szpitala miejskiego. Dysponujemy zarówno projektem, jak i kompletem zgód budowlanych dla całego przedsięwzięcia. Przeprowadziliśmy także pozytywnie w Ministerstwie Zdrowia niezbędną procedurę dotyczącą celowości inwestycji poprzez tzw. IOWISZa – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia – przypomniał 14 lutego podczas konferencji prasowej zwołanej w gliwickim magistracie prezydent miasta Adam Neumann. – Nowoczesna lecznica przy ul. Kujawskiej, do budowy której silnie dążymy, będzie siedzibą ważnej miejskiej spółki – Szpitala Miejskiego nr 4, działającego obecnie wraz z zespołem poradni przyszpitalnych w kilku lokalizacjach: przy ul. Kościuszki, Zygmunta Starego i Radiowej. To wiekowe, mało komfortowe dla pacjentów nieruchomości, dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby zmienić ten stan jak najprędzej – dodał prezydent Neumann.

Jak następnie ogłoszono, w gronie oferentów przystępujących do przetargu znaleźli się:
•    firma Budimex SA z Warszawy (oferta na łączną kwotę 948,6 mln zł, w tym na część podstawową: 420,2 mln zł),
•    firma MIRBUD SA ze Skierniewic (oferta na łączną kwotę 878,5 mln zł, w tym na część podstawową: 355,8 mln zł),
•    firma PORR SA z Warszawy (oferta na łączną kwotę 1 mld 29,9 mln zł, w tym na część podstawową: 468,7 mln zł),
•    konsorcjum firm MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA (oferta na łączną kwotę 944,8 mln zł, w tym na część podstawową: 392,4 mln zł),
•    firma Mostostal Warszawa SA (oferta na łączną kwotę 887,2 mln zł, w tym na część podstawową: 363,9 mln zł).

Najtańszą ofertę, opiewającą na łączną kwotę 878,5 mln zł, złożyła firma MIRBUD SA – wykonawca PreZero Areny Gliwice. Jej propozycję dzieli od kolejnej najkorzystniejszej cenowo oferty ok. 9 mln zł.

– Zakładamy, że w tym przetargu uda nam się wybrać ofertę korzystną, czyli jedną z tańszych – ocenił perspektywy postępowania przetargowego wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok. – Na ten moment na budowę szpitala mamy zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta ok. 364 mln zł, co pozwala na zawarcie umowy na tzw. zakres podstawowy. Obejmuje on wybudowanie obiektu do stanu surowego zamkniętego, łącznie z głównymi podejściami instalacyjnymi, a także wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu – bez elementów małej architektury i bez zieleni. Uwzględnia również przebudowę zewnętrznego układu drogowego w rejonie ulic Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej. Istnieją też jednak możliwości zwiększenia tej kwoty, więc nie powinno być problemów z realizacją, chociaż w części, również pierwszej opcji, obejmującej pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie sprzętem medycznym. Niemniej, dla pełnej realizacji zadania, konieczne będzie pozyskanie przez nas środków zewnętrznych z Krajowego Planu Odbudowy. Stosowna informacja do Ministerstwa Zdrowia o wstępnych wynikach naszego postępowania przetargowego zostanie wysłana do Warszawy już 15 lutego – zapowiedział wiceprezydent Śpiewok.

Wybór wykonawcy inwestycji może zająć komisji przetargowej od 3 do 6 miesięcy.

– Każda oferta musi być teraz dokładnie zbadana pod kątem formalnym, również pod kątem ewentualnych błędów w obliczeniu ceny czy omyłek rachunkowych i pisarskich – wyjaśniała obecna na konferencji prasowej Jolanta Górecka-Wróbel, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych UM w Gliwicach. – Następnie wykonawca, który okaże się cenowo najkorzystniejszy i otrzyma najwyższą liczbę punktów, zostanie wezwany do złożenia odpowiednich dokumentów w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Po zakończeniu ich oceniania, jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, a środki na realizację inwestycji będą dostępne, przetarg zostanie rozstrzygnięty. Oczywiście wiele będzie również zależało od złożenia ewentualnych odwołań – pierwsze wnioski oferentów o wgląd do oferty konkurenta już otrzymaliśmy – zwróciła uwagę Jolanta Górecka-Wróbel.

Nowy szpital – jak zapowiadają władze Gliwic – ma być mercedesem w swojej klasie.

Budynek lecznicy, zaprojektowany na planie litery H z uwzględnieniem praktycznych i nowoczesnych rozwiązań, ma mieć 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Przewidziano, że w poszczególnych segmentach szpitala działać może 12 oddziałów z miejscami na 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych. Zaprojektowano też nowoczesny SOR – na parterze, z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok znalazło się miejsce na działy diagnostyczno-zabiegowe. Na pierwszym piętrze bezpośrednio nad SOR przewidziano zespół bloków operacyjnych. Projekt objął także m.in. pomieszczenia dla zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami.

Powierzchnia szpitala to około 57 tys. m2, jest także pozostawiona rezerwa pod budowę dodatkowego segmentu. Z myślą o pacjentach i odwiedzających, przy obiekcie zaprojektowano strefę relaksu – mały park od strony ul. Kujawskiej, a dla najmłodszych plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy od strony szpitalnego dziedzińca. Przewidziano również przebudowę sąsiadującego z zabudowaniami lecznicy zewnętrznego układu drogowego i realizację ponad 350 miejsc parkingowych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.02.2024, 18:15
Źródło informacji Gliwice
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii