Newsletter

Grupa ORLEN dostarczy gaz na Słowację

08.07.2024, 15:45aktualizacja: 08.07.2024, 15:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa ORLEN podpisała umowę z ZSE Energia, jednym z kluczowych dostawców gazu na Słowacji. Kontrakt przewiduje dostawę do naszego południowego sąsiada gazu ziemnego w okresie od stycznia do końca 2025 roku, który pokryje około 30 proc. rocznego zapotrzebowania słowackiej firmy.

Surowiec, pochodzący m.in. z USA, będzie transportowany w formie skroplonej do terminala LNG w Kłajpedzie, gdzie ORLEN posiada długoterminową rezerwację mocy. Po regazyfikacji (proces przywracania gazu z postaci skroplonej ponownie do postaci gazowej) zostanie on przesłany gazociągiem Polska-Litwa do polskiego systemu gazowego, a następnie interkonektorem Vyrava na Słowację. Jest to pierwszy przypadek, gdy słowacka firma sprowadzi gaz ziemny z północnego kierunku.

Kontrakt zawarty pomiędzy Grupą ORLEN a ZSE Energia jest przykładem rosnącej współpracy firm z Europy Środkowo-Wschodniej w celu dywersyfikacji dostaw i wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego w regionie. Wolumen kontraktu odpowiada ok. 1/3 rocznego zapotrzebowania klientów Grupy ZSE, która jest drugim największym dostawcą gazu na Słowacji.

Zawarcie kontraktu pomiędzy spółkami nie byłoby możliwe, gdyby nie oddane w ostatnich latach nowe, międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i rejonu państw bałtyckich. Umożliwiają one Grupie ORLEN sprzedaż paliwa do klientów w kraju i za granicą na podstawie zdywersyfikowanego portfela pozyskania gazu.

Wspomniana współpraca może być także interesująca z perspektywy budowy przez ORLEN nowych terminali w Zatoce Gdańskiej (chodzi o dwie jednostki FSRU o przepustowości około 10 mld m sześc.). Docelowo część sprowadzanego tą drogą gazu może trafiać na Słowację oraz do Czech.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2024, 15:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ