Newsletter

Hazard w Polsce: maleje szara strefa, a legalni operatorzy mają coraz lepszą ofertę

13.09.2022, 10:27aktualizacja: 13.09.2022, 10:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Udział szarej strefy w rynku hazardowym online w Polsce zmalał w ciągu 4 lat z 80 do ok. 25 proc. To efekt obowiązujących od 2017 roku zmian w ustawie hazardowej, ale także działań Krajowej Administracji Skarbowej i coraz lepszej oferty legalnych operatorów – uznali uczestnicy debaty o walce z nielegalnym hazardem, jaka odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Bartosz Zbaraszczuk, szef Krajowej Administracji Skarbowej podkreślił, że szara strefa w hazardzie w Polsce spadła poniżej progu unijnego. W efekcie rosną wpływy podatkowe z legalnych gier: w 2021 roku przekroczyły one 3 mld zł, co oznacza wzrost o 30 proc. w ciągu roku.

„Skupiamy się na tym, aby odciąć przestępców od majątku” – mówił Bartosz Zbaraszczuk.

Według niego, w ciągu minionych 5 lat KAS zabezpieczyła 250 mln zł należących do organizatorów nielegalnego hazardu i członków grup przestępczych. W samym 2021 roku zrealizowano 34 akcje przeciwko zorganizowanej przestępczości w obszarze hazardu, w efekcie czego 50 osób trafiło do aresztów.

Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego mówił, że legalni operatorzy, tacy jak Totalizator Sportowy, walczą z hazardem przede wszystkim „szyjąc ofertę pod klienta” i dostosowując ją do najnowszych trendów na rynku.

„Działamy tak, aby nasza oferta była atrakcyjniejsza niż ta nielegalna” – mówił Olgierd Cieślik.

Według niego, o tym, że jest to skuteczna strategia, świadczą rosnące wpływy Totalizatora Sportowego. W 2021 roku spółka do budżetu Państwa z tytułu dopłat oraz podatku od gier przekazała ponad 2,7 mld zł, w tym 1 mld 155 mln zł przeznaczono na rozwój sportu i kulturę.

Witold Bańka, prezydent Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i były minister sportu przypomniał, że dwie trzecie budżetu resortu odpowiedzialnego za sport w Polsce pochodzi właśnie z Totalizatora Sportowego.

„Z tych wpływów finansowane są: infrastruktura, sport powszechny czy stypendia sportowe dla młodzieży” – mówił Witold Bańka.

Według niego, aby rywalizacja sportowa spełniała wszystkie walory, to „sport musi być czysty, wolny od dopingu, korupcji i ustawiania wyników”.

Łukasz Łazarewicz, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Rozrywkowego i Gier mówił, że również branża bukmacherska w Polsce rozwija się dynamicznie od 2017 roku, czyli od czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy hazardowej. Rynek rośnie pod względem obrotów i liczby operatorów, których jest obecnie 23.

Podkreślając skuteczne działania Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie zwalczania w całej Polsce punktów oferujących nielegalne gry i zakłady, Łukasz Łazarewicz zwrócił uwagę, że sporym problemem jest obszar gier online, gdzie działają globalne firmy, często notowane na międzynarodowych giełdach, ale nieposiadające licencji na rynek polski.

Według niego, o skali zjawiska świadczy to, że dziesiątki tysięcy osób jest zarejestrowanych w polskich internetowych grupach dyskusyjnych, wymieniających się adresami nieznanych i niezarejestrowanych w Polsce bukmacherów.

Jak podkreślił Bartosz Zbarszczuk, Krajowa Administracja Skarbowa aktywnie zwalcza również nielegalną działalność w internecie: w ciągu 5 lat zidentyfikowano i zablokowano aż 25 tys. domen, na których urządzano nielegalny hazard.

Radim Haluza, prezes chorwackiej firmy bukmacherskiej Supersport, a wcześniej szef działającej w Polsce Fortuny zwracał uwagę, że jeszcze 5 lat temu na polskim rynku hazardowym na szarą strefę przypadało aż 90 proc. obrotów, a obecnie ten udział nielegalnego hazardu zmniejszył się do
20-30 procent.

Według prezesa Totalizatora Sportowego Olgierda Cieślika, dalsze zmniejszanie szarej strefy może się udać dzięki podnoszeniu świadomości graczy, że mogą korzystać z jedynego w Polsce legalnego kasyna online oraz z 1200 legalnych punktów oferujących gry na automatach.  

Totalizator Sportowy ponadto wspiera wysiłki instytucji państwowych w walce z nielegalnym hazardem: rok temu przekazał Krajowej Administracji Skarbowej komputery służące do walki z szarą strefą w internecie, a w tym roku przekaże 16 samochodów do pracy w terenie.

Z kolei zdaniem Łukasza Łazarewicza, dobrym krokiem byłoby licencjonowanie nie tylko operatorów gier i zakładów, ale także dostawców produktów na ten rynek czy usługodawców obsługujących płatności.

„Powinna być zasada, że jeżeli dostarczasz usługi nielegalnie działającym firmom, to nie możesz ich dostarczać równocześnie do legalnego rynku” – mówił szef organizacji pracodawców branży hazardowej.

Debata na temat strategii walki z nielegalnym hazardem była jedną z najciekawszych dyskusji, jakie zorganizowano w Karpaczu podczas XXXI edycji dorocznego Forum Ekonomicznego (6-8 września 2022 r.).

Źródło informacji: PAP Mediaroom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.09.2022, 10:27
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.